Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2076. Woensdag 8 April 1885. 25e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit blad versebijnt Mliisdas- en Vrijdngavond blj den ultgever P. J. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. t'olitieli Overzicht. De ,/ijzeren Man" in het land aan de overzijde van den Rijn, gevierd door zijn vrienden, geacht en gevreesd tegelijk door zijne vijanden, jubelt thans gausch Gerinania, dat door hem is groot en sterk gemaakt. Een machtig centrum in het hart van Europa, dat de wereld in ontzag houdt, staat daar gewrocht en vertegenwoordigd door een eenig man, Vorst von Bismarck. Hoeden af Een ontelbaar ledental, deputaties, in de Wilhelm- strasze. Omhelsd door den grijzen Wilhelm, de vader der Duitschers, die zijnen grijzen onderdaan in roerende bewoordingen dank zegt, ten aanhoore van de menigte, voor de door hem aan het vader- land bewezen diensten, blikt ieder in ademlooze stilte naar twee groote Duitschers, mannen, beide naar lichaam en geest. Daar ginds in ,/het land der rijzende zon" was Longson bijna voor de Franscheu wat Khartoem voor John Bull is geweest. Generaal Negrier's wonde was de val van Jules Ferry en dat Glad stone is blijven zitten komt daar vandaan, dat een Engelschman geen Franschman is. Markies Tseng telegrafeert wel, dat hij in Europa geen geld meer kan krijgen, omdat het krediet op de Langstaarteu niet groot is; de Onderkoniug van Canton meldt, dat hij de spaarpenningen van al zijne hooge ambtenaren heeft uitgeput; Teng— Yu-Lin, de verdediger dezer stad heeft te Hong kong een millioen pond sterling geleend en Tso— Tsing-Tang, de verdediger van Foo-Chow, een gelijke som van de Rothschilds (de Franschen zeggen, dat de rijke Joden geen ysou" zouden leenen aan den Chinees,) maar wij gelooven, dat de oorlog nog niet ten einde is. De Franschen hebben de Pesoadores—eilanden, in de straat van Formosa, bezet, waarbij de Chineezen 600 man verspeelden, en de immer annexeerende Engelschen hebben bun vlag geheschen in een haven van Hamilton eiland, dat tot den Korea—Archipel behoort. Den nog niet vergeten Mahdi is kondschap gedaan door den verrader, eenmaal Gordon's se- cretaris te Khartoem, dat Slaten—Bey gewoon was aan Gordon te schrijven, waarom de valsche profeet hem heeft laten van kant maken. De opstand in Kordofan breidt zich uit en dat is een kolfje naar de hand van Engelands Premier. Generaal Graham schuift heel voorzichtig voor- waarts, zonder aangevallen te worden. In Amerika, het land der nieuwigheden, is weer een „nieuwe godsdienst uitgevonden." Wij zeggen „uitgevonden," alsof er nog niet genoeg secten op kerkelijk gebied zijn. Een nieuwe Communistische broederschap. 's Morgens tegen zonsopgang wordt hun tempel geopend, waarin ieder zijn gebed mag opzenden. Eenmaal's weeks wordt godsdienstonder- wijs gegeven, eenmaal neemt muziek den avond in beslag, eenmaal is gebed voorgeschreven en FEUILLETQN. De bandiet uit de Abruzzen. Toen ik twee dagen na mijn aankomst te Aquila de groote markt des avonds overging, zag ik er werklieden bij fakkellicht een stelling oprichten van zonderling bewerkte planken en balken. Een troep soldaten had veel moeite om de menigte nieuwsgierigen in bedwang te houden. Ik vernam, dat de werklieden een schavot oprichtten, dat den volgenden morgen moest dienen voor de terecht- stelling van een onversaagden bandiet, die sinds lang algemeenen schrik verbreid had in de Abruzzen. Den volgenden morgen kwam een Italiaan, die met mij bevriend was, om zeven uur al bij mij op mijn kamer. Hij zeide mij onmiddellijkIk kom u halen voor de terechtstelling van Giuseppo Pal- mieri, dien gij stellig wel zult kennen. Gij weet imrners dat de arme drommel onlangs gevangen is genomen? Zijn proces heeft niet lang geduurd en van daag wordt hij terechtgesteld. Als men in een vreemd land is moet men er ook alles zien," voegde mijn vriend er bij, toen ik met mijn antwoord draalde. ,/Een oogenblik van luiheid of van afschuw zou u een zeer eigenaardigen blik in 's volks zeden doen missen." Ik verontscbuldigde mij bij mijn vriend. Ik zeide hem, dat ik geen lust had tot kenmsmaking met een ongelukkige dien men ging ophangen eenmaal dans en etiquette. Geschreven wetten worden met in de gemeenschap geduld; „critiek, laffe praatjes en gezeur zijn streng verboden." De hoofden treden elke maand af. Men heeft veel ijver voor de zaak; meer zeker dan in het aan de Turken schatplichtige Bulgarije, waar de orthodoxe geestelijken een werkstaking op touw hebben gezet. Alle kerken zijn gesloten, de sacra- menten worden niet toegediend. De oorzaak hier- van ligt in het toestaan van den post van 85000 francs, noodig voor de betaliug der priestersalarissen, terwijl het volk weigert om eene daartoe strekkende belasting te betalen. Belasting betalen schijnt nergens zoo heel aantrekkelijk te zijn, ook de Deensche Kamers liggen met elkaar en met de regeering overhoop, ter zake het al of niet toe staan van eenige millioenen kronen en nu men het niet eens kan worden heeft de Koning een voorloopige financieele wet gedecreteerd. Christiaan denktals het niet kan zoo 't moet, dan moet het maar zoo 't kan. De verhouding tusschen Engeland en Rusland is minder scherp dan voor dezen. Intusschen zitten de Engelschen niet stil. Zij rusten zich toe en de Koninklijke ontvangst van den Emir van Afghanistan door den Onderkoning van Britsch- Indie is den Moscoviet erg hinderlijk. Zoo'n iuti- miteit beteekent iets. De crisis in Frankrijk zal spoedig doorworsteld zijn, een Ministerie Freycinet is in aantocht. Over de Pyreneen is het nog niet rustig, men spreekt zelfs van een aanslag op het leven des Konings. Acht personen zijn in hechtenis genomen en van alle gemeenschap afgesneden. De voorge- wende vrees om met het Marokkaansche Ministerie overhoop te raken is geweken. Der Spaansche legatie is het antwoord van den Sultan overge- bracht, bevattende eene verzekering van vriendschap en de belofte, dat de schuldigen van Alhucenas zullen worden gestraft. Den Spanjaard is voors- hands de gelegenheid benomen om meer dan Tanger en Ceuta van Afrika's boorden in te pakken. De Groote Heer te Stamboel moet zich de zaak nog al iets hebben aangetrokken. Alsof de man, die daar aan Europa's oostelijken rand nog even zetelt, iets te zeggen had. Ieder weet, tot de Mahdi toe, hoe het met zijn faillieten boedel staat geschapen. Men schrijft van TerschellingAls een bewijs hoe amicaal vakgenooten op de Noordzee met elkaar omgaan, kan het volgend voorval dienen. Verleden week zeilde de Engelsche kotter L O 261 door de vloot der Volendammers, die hier voor de kust lagen te visschen; de Engelschman vernielde het want van een hunner, genaamd Thames en dat ik geen zin had om mijn zenuwen op de proef te stellen. Alle pogingen, die mijn vriend aanwendde om mij mede te lokken, waren te vergeefs. Maar eenige woorden, die hij mij aangaande het karakter van den bandiet zeide, prikkelden mijn nieuwsgierig- heid en ik verzocht den Italiaan, die het proces haarfij n had gevolgd, of hij mij Giuseppo's leven wilde verhalen. Zijn verhaal boeide mijne aandacht. Giuseppo Palmieri werd geboren in het stadje Frosinone, dat op de helling van de Abruzzen ligt. Zijn vader, die zich een klein fortuin, de vrucht van zijn handel en zijn spaarzaamheid had verworven, liet hem vrij goed opvoeden, omdat de zoon voor den geestelijken stand bestemd zou wezen. Maar Palmieri had daar voor, zooals nader zal blijken, geen roeping. Hij was mooi, dapper, stoutmoedig, ondernemend, verzot op vermaken. Giuseppo wist, nadat hij verliefd was geworden, des nachts stil bij zijn meisje binnen te sluipen. Nu zegt men wel, dat de liefde veel misslagen doet vergeven, maar bij Giuseppo's binnensluipen kwam nog gepleegd geweld, een gewonden bediende en zoo voorts. Het geheele geval is echtertame- lijk duister gebleven, al werd er veel over gepraat, al gaf het ook schandaal, al werd er ook een lijfstratfelijk proces begonnen. Palmieri vluchtte en zocht een schuilplaats in de boschrijke bergen bij Frosinone. Omdat zijn toestand weldra hopeloos werd, bleef hem geen Guit, nam ongeveer de helft mede en zeilde voort. Toen de Volendammer schuit den kotter achterna zeilde, legden de Engelschen het geweer op onze visschers aan. 't Is goed, dat er weer een oorlogs- boot kruist; deze moest eigenlijk in deze haven of op de Yliereede gestationneerd zijn en nu en dan met de visschers uitgaan, doch tevens andere visch- plaatsen bezoeken. Zaterdagavond te 7 uur brak te Utrecht een hevige brand uit in de meelfabriek De Ko- renschoof In een oogwenk stond het geheele gebouw in vlam en tastte het vuur reeds een ge- deelte der daarnaast liggende houtkooperij van den heer Jongeneel aan. Duizenden toeschouwers ver- drongen zich om het droevig doch niettemin schitterend schouwspel. De spoedig aangerukte brandweer liet, om sterker drukking te verkrijgen en daardoor meer water te kunnen geven, de kranen der waterleiding in verscheidene wijken afsluiten. De stoomspuit kwam vrij laat op de plaats des onheils aan, doch werkte, eenmaal in bewegiDg, flink. Aan het brandende perceel mocht dit weinig baten, daar het tot den grond af brandde. De naast de meelfabriek staande pas opgerichte broodfabriek is behouden gebleven. Aangaande den brand in de meel- en broodfabriek De Korenschoof en den houtmolen van den heer Jongeneel te Utrecht, wordt nog gemeld: Tegen 11 uur Zaterdag avond mocht het der brandweer gelukken de vlammen meester te worden, doch de houtmolen van den heer Jongeneel met eene hoe- veelheid hout is verbrand. Van de meelfabriek zijn alleen de schoorsteen en benedenmuur staande gebleven, overigens is alles weg. De broodfabriek en het meelpakhuis zijn gered. De garnizoens- brandspuiten zijn te 9 uur nog als reserve uit- gerukt. Men zegt, dat de brand onstaan is door het heetloopen van de machine der meelfabriek. Groote onheilen zijn voorkomen door den ijver van de beambten en werklieden der gasfabriek, die midden in den brand, vier groote ^smeters afbraken en weghaalden. Toen het lood van den houtmolen smolt, was het alsof men tusschen de boomen op de Singels Bengaalsch licht zag ontsteken. De Amsterdamscbe assuradeurs waren reeds vroeg op de terreinen aanwezig. Men wil weten, dat De Korenschoof in het vorige jaar voor 8 ton, alsnu voor 7 ton is geassureerd. Men schrijft uit MaastrichtSedert eenigen tijd hadden de ambtenaren der belastingen opge- merkt, dat zich bij avond en bij nacht verdachte rijtuigen, begeleid door vreemdelingen, langs de Pruisische grenzen bewogen. Hoe herhaaldelijk ook deze rijtuigen gevisiteerd werden, mocht het toch niet gelukken eene vermoedelijke fraude te ander hulpmiddel dan het op rantsoen stellen van reizigers. In zijn jeugd had hij het hoofd van een rooversbende leeren kennen. Die hoofdman kwam hem nu in zijn schuilplaats opzoeken, omdat er te Frosinone dikwijls eenige fortuinzoekers uit de bergen kwamen, welke in de stad de vrucht van hun rooverijen verkwistten met andere jonge- lieden en Palmieri verliet in den nacht zijn sluip- hoek met den hoofdman, die hem bij de andere roovers bracht, waar de vereischte eeden afgelegd werden, waarna hij lid van de bende werd. Omdat de wet hem dwong tot het zoeken van een schuil plaats, omdat hij broederlijk ontvangeu werd door een troep uit de maatschappij verbannenen, zoo liet hij zich aan hun schandelijk beroep verbinden, zoo werd hij ook een alom verstootene. De stout- moedige jonkman toonde weldra, dat hij beter kon bevelen dan gehoorzamen, en binnen weinig tijds werd hij benoemd tot hoofdman van de bende. Zijn vlugheid was even verbazingwekkend als zijn behendigheid en zijn onversaagdheid. Hij kan ge- makkelijk aan de soldaten, die de hand bijna aan hem konden slaan, ontsnappen, omdat hij goede paarden had, of omdat hij niet opzag tegen zeer groote geforceerde marschen, zoodat het zelfs niet baatte, als spionnen zijn verblijf verrieden, of als men hem hinderlagen legde. Zijn aanhoudend geluk bij al zijn ondernemingen, en de behendig heid, met welke hij aan de dreigendste gevaren wist te ontsnappen, deden alom gelooven, dat hij ontdekken. Dezer dagen echter was dit wel het geval met een rijtuig, dat door de ambtenaren te Heersen en een ander, dat door den controleur en de ambtenaren te Maastricht werd aangehouden. In beide vond men zeer kunstig aangebracht een geheime bergplaats in de kap, waarin zich eene groote hoeveelheid spiritus bevond. Paarden en rijtuigen zijn in beslag genomen. leiders zijn aangehouden en naar De twee ge- het huis van arrest overgebracht. Aan de Zwolsche courant van 2 April ont- leenen wij onderstaand bericht: Een merkwaardig feit, zoo merkwaardig zelfs, dat we, hoezeer wij aan de geloofwaardigheid niet twijfelen, het toch onder eenig voorbehoud als een bericht, dat tot ons kwam, mededeelen. Dat voor behoud is te meer gerechtvaardigd, omdat wij het niet van onze plaatselijke correspondenten hebben vernomen. Ons wordt verhaald, dat de Dedems- vaart een der eerste dagen van deze week zou zijn bevaren door een vaartuig, dat regelrecht van Hamburg kwam en dat dit vaartuig niet langs Hasselt of Zwolle, dus langs den zeeweg, maar langs Coevorden en dus uitsluitend langs de Duitsche en Nederlandsche binnenlandsche waterwegen de Dedemsvaart zou zijn binuengekomen. Het vaartuig, dat 4 MJ. groot is, is wel geen zeeschip, maar is het feit waar, dan blijkt er uit, dat de gemeenschap tusschen de Nederlandsche en Duitsche kanalen door het kanaal Coevorden-Alte- Picardie voor kleine vaartuigen reeds geopend is. Zeker is de opening van een nieuwen internatio- nalen vaarweg nooit stiller in haar werk gegaan en meer bij verrassing genoten. Is het waar wat men zegt, dat de kleine Hamburger voor Keulen bestemd was, dan zou het feit, dat wij meedeelen, een goed licht doen vallen op de waarde van het nieuwe verbindingskanaal, wanneer de dam, die de twee deelen nu nog scheidt, geheel zijn door- gestoken en de gemeenschap ook voor grootere vaartuigen zal zijn tot stand gebracht. Coevorden heeft er waarschijnlijk niet van ge- droomd, eens een station te zullen worden op den binnenlandschen waterweg tusschen Hamburg en Keulen. Het gebruik van kopersulfaat in brood is reeds lang bekend, minder dat van aluin in het zoogenaamde zelfrijzend bakpoeder, dat reeds meer en meer de gist gaat vervangen. Aluin, waarmede men Ieder looit, heeft op maag en darmen een storenden invloed en belet deze organen hunne functien waar te nemen. Het brood met aluin bewerkt, is na twee dagen herkenbaar aan den sterk zouten smaak van korst en kruim. In het midden der voorgaande maand ont- voerde eene moeder te Veenendaal, tegen den wil van den vader (W. van Beek, thans te Renswoude een toovermiddel bezat, dat hem beschermde tegen alle gewone aanvallen. Giuseppo verzuimde 'van zijn kant niets, wat deze meening kon bevestigen, wat den invloed kon vermeerderen, dien hij bezat over de boeren, over de fortuinzoekers en de land- loopers, die hun lot aan het zijne verbonden. Op dat tijdstip werd hij zoo berucht, dat hij de man was, van wien men het meeste sprak. Zijn naam werd met vrees genoemd te Guilianova en te Fermini, te Monte-Real en aan de kaap van Gargans. De naam van den jongen en schoonen Palmieri was in den mond der moeders een spook- en schrikbeeld voor de kinderen. Toch leefde hij in de beste verstandhouding met de boeren uit de streken, die hij met angst en schrik vervulde. De bewoners van kleine gehuchten en de eigenaars van afgelegen hoeven durfden hem niet verraden, omdat zijn wraak vreeselijk was; en van den anderen kant werden zij gespaard door Palmieri en zijn bende, die hen noodig hadden voor de levering van allerlei levensbehoeften en van veler- handen voorraad. De roovers betaalden alles goed, wat hun geleverd werd, terwijl zij soms de boeren nog in den buit mede lieten deelen. De boeren hadden dus veel eerbied voor Palmieri, van wien zij zelfs veel hielden, zoodat zij nog veel liever hun leven voor hem gewaagd dan verraad aan hem gepleegd zouden hebben. Men zag zelfs, dat een van de mooiste meisjes uit het stadje Pesuna het ouderlijk huis TER KEliZEftStlE COIIRADIT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1