Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2075. Zaterdag 4 April 1885. AANKONDIG1XG. 12) JOMYROEff EE PRESMES. 25e Jaargang. wegen en voetpaden KUVSIWERKGK. wegen en voetpaden Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nedcrland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Mil folad verschijnt IHusdac- cn Vrijdagavond hij den ullgever P. Jl. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. Bij deze cournnt belioort eeu bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETIIOUDERS der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belaughebbenden, dat te beginnen op llinsdug den I4den April 1885, van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de met de Zaamslag, den 3 April 1885. L. VAN DIXHOORN, Bnrgemeester E. H. WORTMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETIIOUDERS van AXEL brengen ter kennis der belanghebbenden, dat te beginnen op 15 April aanstaande van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de met de Axel, den 4 April 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. OOSTER. De Secretaris, J. v. D. SCHOONAKKER. E*olitieli Overzieht. In Engeland ziet het er nog niet rooskleurig uit. Beginnen met Rusland de vijandelijkheden, dan zal men in Indie noodig hebben: 23 regimenteu infanterie, 3 regimeuten cavalerie en 20 batterijeu artillerie uit Engeland. Zeven jaren geledeu toen de Russen voor de poorten van Constantinopel stonden, is ook de Engelsche reserve opgeroepen, waardoor den Moscoviet belet werd den zieken man over den Bosporus te jagenthans is het weder noodig door het uitzenden van troepen naar Egypto, Soedan en Indie. Vijftig duizend Russen zijn naar Bakoe gezonden, waaruit men meent te moeten opmaken, dat Rusland geen genoegen zal nemen in de Engelsche voorstellen, dat jammer genoeg zou zijn voor de Britten, omdat zij al hunne kracht noodig hebben om het prestige tegenover den Afrikaanschen rebel te handhaven. Binnen kort zullen 5000 man Turkscbe troepen naar Soedan vertrekker. om de Guards te vervangen, FEUILLETON. (S1 o t.) ,/Welnu, mijne heeren," autwoordde Bechameil, laat mij u zeggen, dat gij niets van de geheele zaak begrijpt." „Wat?" vroeg Tregas. //J j j ja, w w w wat //Als kenner zal ik antwoorden. Sinds eenigen tijd komt miju gevoel van rechtvaardigheid, laat mij liever zeggen van edelmoedigheid, met alle kracht, die in mij is, in opstand tegen de on- rechtvaardigheid van zekere gastronomische oordeel- vellingen Er moest klaarblijkelijk een redevoering volgen. Maar iedere gastheer laat zich op de eene of andere wijze zijn gegeven diner betalen. z/Overigens hoop ik, mijne heeren," ging Be chameil voort, n dat ik u mijn wijze van zien zal kunnen doen deelen door een duidelijke, korte, afdoende discussie. Gij weet iinmers alien, waar het woord kapoen van daan komt?" //Neen," zei Tregas. »l\elnu, ik heb het geweten en mijn redenee- ring kan er slechts bij winnen. Wat eischt men inderdaad van een deftigen vogel? Dat hij teeder, blank, vast die naar Indie gaan. Kassala houdt het nog vol. De bezetting verwacht hulp uit Massowa, doch Italie schijntniet zoo erg happig te wezen, omdat men wel eens alleen voor het zaakje kou blijven zitten, als de Engelsche troepen naar Indie gaan. Wel heeft men Koning Johannes van Abyssinie het voorstel gedaan tot samenwerking om Osman Digna ten val te brengen, maar de „negus" weigert. Men kan weinig rekening maken op die Afrikaan- sche hoofden. „De teerling is geworpen," het Ministerie Ferry heeft zijn ontslag genomen. De zon van den voor- spoed, waarin het Fransche Ministerie zich in de laatste weken verheugde, is plotseling achter dichte wolken verdwenen. Terwijl in de laatste dagen weder gunstige geruchten over vredesonderhande- lingen werden verspreid, kwam Zondag de tijding, dat de Fransche troepen in Tongkin een zeer ernstig echec hebben geleden, en als men bedenkt, dat hetgeen de regeering mededeelde een officieuse voorstelling van het feit is, moet men tot het besluit komen dat dit echec weinig verschilt van eene bedenkelijke nederlaag. In grooten getale zijn de Chineezen uit de bergpassen ten noorden van Tongkin komen opdagenzij hebben de Franschen gedwongen de door hen bezette plaatsen te verlaten en hun waarschijnlijk groote verliezen toegebracht. Dit laatste kan men opmaken uit het feit dat generaal N^grier gewond werd, en dat de te Hanoi' vertoevende opperbevelhebber, generaal Briere de l'lsle, dringend seinde om aan- zienlijke versterkingen. Het Ministerie vroeg 200 millioen francs, teneinde den oorlog op krachtige wijze te kunnen voortzetten. Een hevige aanval had Ferry in de Kamer te verdureu. Zijne houding was weifelend. Men beschuldigt hem van achterhoudendheid, waarop Ferry de benoeming eener commissie vraagt, aau wie hij verklaringen zal geven. Met 308 tegen 161 stemmen werd afgecommandeerd het voorstel van Ferry om aan de discussie over de credieten den voorrang te geven, waarop het Kabinet aftrad. De beschul- digingen van achterhoudendheid, eigenzinnigheid en laatdunkendheid, Ferry door Clemenceau naar het hoofd geworpen, waren niet onverdiend: maar de vaste hand van Ferry tegenover den invloed der revanche-partij contra Duitschland is Frankrijk en Europa veel waard geweest. De avontuurlijke Tongkin-onderneming en de lichtvaardige oorlog met China zijn de aanleiding tot Ferry's val. Tal van portefeuille-jagers staan gereed; of het beter zal gaan? Zij zullen den buit deelen en misschien in denzelfden geest voortstreven, al schreeuwt een bende voor de deur van het Minis terie van buitenlaudsche zaken weg met Ferry 1" Gelukkig hij, die de wierook van het wuft gemeen niet hooger schat dan waterbellen. In Denemarken schijnen de partijen tot toenade- „En goed is gekooktvoegde iemand er bij. nWij dwalen af," zei Bechameil ernstig. „Ilet koken is de zaak van den kunstenaar, niet van het voorwerp. Kijk, ik neem de schoone Arsena voor punt van vergelijking, ofschoon ik u een nog keuriger stuk op mijn trouwdiner denk te ver- schaffen »Ha, ha!" riepen alien. //Gaat gij trouwen, mijnheer de intendant?" Bechameil zette een zedig gezicht en zeide //Mijne heeren, ik ben onbescheiden geweest. Zorg nu, dat ik daarover geen bezwaar kan krijgen. Laat ons over de Monsenaren en de schoone Arsena spreken Maar er stond gesehreven, dat Arsena's natio- naliteit dien avond niet vastgesteld zou worden, evenmin als het gehucht Janne zou triumfeeren over de stad Mons. Aan de poort van het hotel, die aan den tuin- kant uitkwam, werd nu groote drukte gehoord. „Uit den weg, pummelslaat mij er doorwerd er zeer luid geroepen. //Mag men iemand van mijn slag den toegang weigeren Meld mij aan mijnheer De Presmes-Goyan-Rozendetelee, markgraaf -an St. A'icolas-les-Pres-sur-Seine, heer van Braine z/Ha! die lastige ventriep Bechameil. //Mijn slecht gekleede edelman Wat slecht gekleed riep mevrouw de Chateau- trubel. ,/Hij ziet er uit als een prins! En mooi is hij ook dames ring gezind te zijn, althans de voorboden zijn er. 't Zou wenschelijk zijn voor het kleine landje, zoo beknipt en beroofd door twee groote Duitsche mo- gendheden, om een Duitsche eenheid te formeeren, waarvoor men nu nog Bismarck in Denemarken vloekt, maar in Duitschland zegent, blijkbaar nog uit het onlangs ontvangen cadeau in specie, waarvan de kanselier, volgens de jongste berichten, eene kas zal stichten, waaruit de behoeftige ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken jaarlijks eene ondersteuning van 100 mark zullen krijgen. De vorst heeft het druk met zijn belas- tingpolitiek en, zal het parlementair seizoen voor Pinksteren gesloten worden, dan is er ook nog al iets aan de hand. De Koning en de Koningin komen Dinsdag a. s. te Amsterdam met gevolg. Maandag 13 April te 10 uur v. m. vertrekt het koninklijk geziu van Amsterdam naar 't Loo. Daags te voren te 3 uur zal Prinses Wilhel- miua daar aankomen. Het wordt bevestigd, dat Z. M. zich te Amsterdam dit jaar om gezondheids- redenen minder dan gewoonlijk in het publiek zal vertoonen. Men schrijft uit Vlissingen: Nadat men sedert 11. Maandag, tengevolge van ontvangen telegrammen betreffende de te verwachten komst van de Keizenn van Oostenrijk, te Vlissingen in gespannen verwachting geweest was, daar volgens geruchi, de Keizerin aan den wal komen en Vlissingen met zijn merkwaardigheden bezichtigen zou, en zelfs toebereidselen ter harer ontvangst in het hotel Wellington, gemaakt waren, kwam eindelijk gisterenmiddag circa 2 uur het Engelsch stoomjacht Santa Caecilia, aan boord waarvan H. M. zich bevond, laatst komende van Ostende de Wielingen binnen en ongeveer te half drie aan de ponton, waaraan de toegang terstond voor het nieuwsgierig publiek werd afgesloten. De Keizerin incognito reizende onder den naam van Gravin von Hohenembs vertoonde zich, terwijl het stoomjacht vastgemeerd lag, even aan het dek. Denzelfden avond te halfzeven zette de Keizerin met eeu gereedstaanden bizonderen trein hare reis naar Heidelberg voort. De trein bestond uit tien wagens, waarvan speciaal ten behoeve der Keizerin ingericht, met salon, slaapkamer, keuken, enz. Een telegram meldde later: De Keizerin deed in den namiddag eene wandeling in de omstreken der stad. H. M. schonk aan den sedert eenige weken aan boord van het stoomjacht dienstdoenden Nieuwediep- schen loods H. Schol een gouden doekspeld met edelgesteenten gesierd. Niemand zou den armen Olivier-Constant-Hilaire enz. inderdaad herkend hebben. Hij droeg een nieuwen vilten hoed met een pluim, een fluweelen rok, een geborduurd vest, verlakte laarzeu en fijne kanten, als ware hij een grand-seigneur. Het air daarvan had hij immers altijd gehad. ,/Vooruit, mijnheer de intendant!" riep hij fluks nog op een afstand. ,/Korn eens voor den dag!" Hij groette de dames zoo nobel mogelijk. z/Verduiveldwerd er gemompeldydat meusch pakt mijnheer de intendant aan zonder handschoenen." Mijnheer De Presmes en zijn dochter zeiden echter niets. Aline verborg haar bios achter haar waaier. De president was gaan zitten en slurpte zijn koffie langzaam naar binnen. Jonkvrouw De Presmes was natuurlijk niet erg gerust en zij begon te overwegen, welke gevolgen haar guitenstreek nog zou kunnen hebben. Ondertusschen waren Bechameil en Olivier bij elkander gekomen. Zij wandelden samen naar buiten waar een vrij ronde beurs uit Oliviers handen over- ging in die van den intendant, welke een papier teekende, dat hij aan Olivier ter hand stelde. Daarna nam deze zonder plichtplegingen afscheid en hij kwam weer naar den salon. Hij ging rechttoe, rechtaan naar jonkvrouw De Presmes, wier hand hij zoende, terwijl hij vroolijk tluisterde: //Schoone nicht, ik had nog zooveel over, Ee heeren Arie Smit, burgemeester van lissingen, J. van Raalte, directeur der maatschappij tot Lxploitatie der haveuwerken en De Bruijne uit Middelburg, Duitsch vice-consul voor Zeeland, hebben zich naar Berlijn begeven, naar men zegt om "V lissingen aan te bevelen als een station voor de transatlantische stoomvaartlijnen, doorde Duitsche regeering gesubsidieerd. Bij het regiment grenadiers en jagers is een opgave gevraagd van vrijwillige soldaten, geschikt en genegen om gedetacheerd te worden bij de aanstaande internationale tentoonstelling te Antwer- pen, om het toezicht te houden bij verschillende Nederlandsche afdeelingen. Maandagavond hielden de sociaal-democraten weder eene openbare vergadering te's Gravenzande. Zeven hunner, waaronder de heer Domela Nieuwen- huis, waren daartoe uit's Gravenhage overgekomen. Een talrijk publiek was aanwezig, zoowel in als buiten het lokaal. Het onderwerp, waarover eene lezing werd gehouden, washet programma der socialisten, zoodat grootendeels hetzelfde gezegd werd als den vorigen keer. Nadat deze lezing was geeindigd, werd er gelegenheid tot discussie gege ven. Er volgde echter geen debatwel namen het rumoer en gelach meer en meer toe. Hiermede was de vergadering te ruim 8 uur afgeloopen. De zaal werd nu zooveel mogelijk ontruimd en eene opgewonden dreigende volksmenigte verzamelde zich daarbuiten. loen het tijd werd om met de tram terug te keeren, verlieten de socialisten aaneengesloten, ver- gezeld door de politie, die met rijkspolitie van elders was versterkt, het lokaal. Met versnelden pas gingen zij naar de halt der stoomtram, en daar deze nog niet aangekomen was, werd het raadzaam geaclit door te loopen, achtervolgd door eene groote menigte. Zoo ging het tot een goed eind door het dorp Monster heen. De politie moest alle krachten inspannen om hen voor (rroote mishandeling te beschermen. Een hunner echter, die achtergeraakt was, werd, zoodra hij opgemerkt werd, deerlijk mishandeld eu zelfs in het water gedrongen. Eindelijk werd hij door eenigen voor verdere mishandeling gevrijwaard. Visscher, de voormalige makelaar te Haarlem, die op zoo arglistige wijze zijn bewakers in de gevangeuis te Haarlem, waar hij wegens frauduleus bankroet op de pistole zat, wist te ontsnappen, heeft dezer dagen een brief gesehreven, waaraan het volgende is ontleend. Als aanleiding tot zijn vlucht noemt Y. de zucht tot vrijheid, die meer en meer rijpte, naarmate hij bemerkte, dat de deuren, die hem van de vrije, open lucht scheidden, alleen gesloten, niet gegren- dpld werden, terwijl hij tevens wist dat hij een vriend had die alles voor hem doen zou om de vrijheid te hernemen. Een paar teekeningen van dat ik mij in een nieuw pak kon steken. O, wat hebt gij alles kostelijk overlegd!" ,/Zwijg!" antwoordde Aline. „God weet water nu zal gebeuren!" Olivier richtte zich nu op en hij schonk een groet in optima forma aan mijnheer den president De Presmes. Hij zeide ook//Mijnheer mijn neef, uw veinzen baat u niet. Gij houdt evenveel van mij als ik van u houd //Mijnheerviel hem de grijsaard in de rede, ygij vergist u. Ik ken u niet meer!" yWelnu, neef, ook al goed! Maar al zijt ge mijn vijaud, toch blijft gij edelman, niet waar?" ,/Wat moet dat beduiden, mijnheer?" vroeg De Presmes met gefronste wenkbrauwen. De gasten waren alien genaderd. Een klucht na het dessert. Nu was het feest eerst volkomen. z/Dat wil zeggen," antwoordde Olivier, vdat ge mij de hand van mijn schoone nicht Aline hebt beloofd en dat een edelman zijn woord moet houden, mijnheer mijn neef!" z/Dat riekt niet al te best," mompelde Bechameil. Hij richtte zijn lorgnet op Aline en hij zag, dat het jonge meisje haar vader smeekend aan- staarde. Dat was een lichtstraal. Hij dacht„Mijn ring Tien duizend pond! Ha, kalkoen, kalkoen!" Men weet immers, dat de brave man alles, zelfs scheldwoorden aan de keuken ontleende. //Mijnheer," antwoordde de president, 9ik heb TER lOUHVI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1