Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2074. Woensdag 1 April 1885. 25e Jaargang. "1 JOMYMff DE PKESMES. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. Voor ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0 40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Polities Overzicht. Bij onze Duitsche naburen wordt ook niet alge meen bij de politiek van den Rijkskanselier ge- zworen, hoe hoog men hem ook vereert, betitelt en beloont. Er zijn er, die bij voorbeeld in zijn koloniale politiek slechts een kunstgreep zien om de tolpolitiek in een ideaal inanteltje te steken. Zou de baas zoo slim zijn Toch kan men er niet tegen hebben, dat de Maatschappijen gaan plant en in Afrika en zoodra koffie, cacao en katoen van daar aan de markt worden gebracht, zal men kunnen rekeneu over min of meer voordeelige uit- komsten, althans in Duitschland, niet hier. Op onze koffiemarkt zal die mededinging alweer niet gunstig kunnen werken en de vergunning, ons toegezegd, om te worden vertegenwoordigd bij de conferentie te Parijs, waar over de beveiliging van het Suez—kanaal zal worden gesproken, zou wel eens een schrale vergoeding kunnen wezen, n.l. de eer om medegeteld te worden tegenover de daliug der koffieprijzeu door meerdere mededinging. Den Khedive van Egypte is daar slechts eene raadgevende stem toegekend* naast de zes groote mogeudheden, Spanje en Nederland, dat zich zal laten vertegenwoordigen door prof. Asser en kapitein Jansen. Toch zijn we in beter doeu dan in 1672, toen de Engelsche gezanten den onzen zoo min- achtend toevoegden„wij zullen bij u, over u en zonder u handelen." Of we echter nog wel zoo- veel macht, in proportie met die groote mogend- heden, kunnen uitoefenen als voor een paar eeuwen, dat staat te betwijfelen, al moest men in omge- keerde reden besluiten, wanneer men het heden- daagsch budget van oorlog vergelijkt met dat van toen. Een uitgaaf toch van meer dan 30 millioen voor oorlog op een belastbaar zielentsl van ruim 4 millioen zou doen denken aan een onoverwinne- lijke vloot, aan een onneembare vestinglinie en aan een enorm groot leger met overvloedig oorlogsma- terieel. En evenwel zeggen deskundigen, dat de heele boel niets waard is. Maar toch, de eisch van den Minister wordt toegestaan, ook door de Kamer, die (om" is. Euim 3U millioen voor oorlog!! Wij beleven zonderlinge tijden, al zijn we er hier tusschen Eems en Schelde nog niet het minst aan toe. Dat Rusland, niettegenstaande al de vredelievende verzekeringen, naar het bezit van Herat uitziet, wordt door weinigen betwijfeld en dat de hoogge- plaatste Engelsche Ilouthakker dit niet zal gedoogen is voor niemand een geheim. Den Emir van Afghanistan zal door den Onder- Koning aan gene zijde van den Hymalaya, lord Duiferiu, duidelijk gemaakt worden, dat het be- zetten van Herat door EngelschAfghaansche troepen noodzakelijk is. Nu beweren sommigen wel, dat de Russische beer hierom niet zou grimmen, omdat men in Petersburg toegeeft, dat Afghanistan onder Engelsch protectoraat staat, maar protectie Hit blad verwcliljnt IHnwdag- eu Vrijdagavond bij den ultgever P. JV A SI DE I A It D E te Ter Neuzen verleenen of bezetten, hierin zal Alexander onder- scheid gaan maken. Van waar anders dat samen- trekken der Russische troepen in Midden-Azie? Rusland heeft de handen veel ruimer dan Engeland en hierop wordt door den Oosterschen Monarch gespeculeerd. Aan de Chineesche grenzen heeft hij weinig te doen, de Morgenlanders worden door de Franschen van den anderen kant bestookt, en hebben daar hunne macht noodig; althans dat zou men zeggen. Maar die Chineezen, ze zijn een zonderling volk. Alleen in de provincien die het tooneel der vijandelijkheden zijn, of in de naburige, gevoelt men de uitwerking van den oor log, er is zoo weinig sympathie tusschen de ver- schillende deelen des rijks, dat de eene provincie onverschillig is voor het leed van de andere. Te Peking zelfs viert men feesten, ook in de diplo- matieke wereld. Men gaat er schaatsrijden en houdt nachtelijke feesten en bals. Evenwel mocht Chan-Pei-Loen, de verdediger van Foo-Chow niet van de partij zijn, hij is tot ballingschap ver- oordeeld en naar Chineesch Turkestan gezonden. De Fransche legatie is natuurlijk ledig, maar de autoriteiten der Kaalkoppen dansen overigens mee. Dat zij anders niet op eigen beenen kunnen staan en dat erkennen, blijkt uit het benoemen van twee vroegere Duitsche officieren tot generaals wie 120000 man door Li—Hung—Tsang zijn toe- vertrouwd. De soldaten hebben alien Mauser- geweren outvangen en ook op de vloot zal alles op Duitsche wijze worden ingericht, de Armstrongs zijn reeds overal door Krupp's vervangen. Mooie leverantie »Ik getuig voor God en den Profeet," zoo proclameert de Mahdi in Arabische bladen, „dat ik de sabel heb opgevat, niet met het doel om een aardsch rijk te stichten, noch om rijkdommen te vergaren of een prachtig paleis te bezitten, maar teneinde de geloovigen te helpen en te ver troosten over de slavernij waarin de ongeloovigen hen houden en het oude rijk van den Islam in zijn vroegeren luister te doen herleven. Ik heb dus besloten, deze sabel van Khartoem naar Berber te brengen. Vervolgens zal ik naar Dongola, naar Cairo en Alexandria gaan en de Muzelmansche wet en regeering in deze steden herstellen. Van •Egypte zal ik mij naar het land van den Profeet richten, om er de Turken uit te jagen, wier re geering niet beter is dan die der ongeloovigen en ik zal Arabie, met zijne twee heilige steden aan den Islam teruggeven. Zonen van Ismael, gij kunt er op rekenen, mij spoedig, met de sabel des geloofs gewapend, in uw midden te zien." Een geloofsstrijd dus. Bij Allah, dat het zoo kwameKon de Mahdi voortrukken naar het Oosten, we zouden eens zien, hoe groot de toevloed zou zijn, hoevele millioenen zich onder zijne vanen zouden scharen. De gezondheidstoestand des Konings is in de jongste dagen niet onguustiger. De geneesheeren moeten van meening zijn, dat het nemen van meerdere beweging nog grooteren vooruitgang zou doen ontstaan. Daarentegen leest men in de Haagsche kroniek der N. Gr. Ct.„Sinds het diner ten hove is de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning er niet op vooruit gegaan en de wandelingen buiten het paleis zijn dan ook weder gestaakt. Den avond van het diner zelf was Z. M. zeer ernstig ongesteld; te 11 uur werd de lijfarts ontboden en deze verliet den Koning niet voor 3 uur in den naeht. Gelukkig was dit weder een ziekte- verschijnsel van voorbijgaanden aard en is detoestand in de allerlaatste dagen weder niet bepaald zorg- wekkender dan voorheen, maar alles wijst er toch meer.en meer op, dat Zr. Ms. gezondheid geknakt is. De briefschrijver uit de hofstad van de Arnh. Ct. deelt mede, dat indertijd, tegelijk met de benoeming van de commissie voor de Ant- werpsche tentoonstelling, die na de weigering van de anderhalve ton subsidie door de Tweede Kamer weder moest ontbonden worden, door den Minister in de Willemstraat te 's Hage een benedenhuis was gehuurd, om voor die commissie als bureau te dienen. //De Minister had dat bureau doen inrichten met al die schijnbaar overtollige voor- werpen, die bij de ambtenaren van den tegen- woordigen tijd als onmisbare bestanddeeleu van het onbeperkt begrip der schrijf- en bureaubehoeften schijnen te gelden. Meubelgordijnen, insteekhaarden, tapijten, pendules en meer van denzelfden aard was uit de nog niet eens aangevraagde anderhalve ton maar voorloopig voor het benedenhuis der commissie aangeschaftwaar 't gebleven is weet ik niet, maar het benedenhuis zelf werd, nadat het weigerend votum der Tweede Kamer gevallen was, in de Haagsche advertentieblaadjes weer te huur aange- boden. W as er dan aan dat geheele departement van waterstaat geen vertrek beschikbaar, waarin deze commissie hare vergaderingen kon houden Het hof te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaak van de 20jarige R. d. G., beschuldigd van kindermoord en sprak haar vrij van het ten laste gelegde, op grond, dat uit het nader rapport der hoogleeraren Kuhn en Van der Meij wel is waar gebleken was, dat het kind waarschijnlijk door verworging gestorven is, maar dat eene veroordee- ling ter zake van het bij arrest van terechtstelling te laste gelegde, nl. dooding door middel van een bandje, onmogelijk is na de conclusie der hoog leeraren. Het hof beval hare onmiddellijke invrijheidstelling. Door de inspecteurs der recherchie van de police, Diederiks en Vreede, zijn Zoudag aan boord ™n New-York komeude stoomboot Edam, aangehouden twee personen, waarvan een in 1882 wegens mishandeling was veroordeeld tot 4 maanden cellulaire gevangenis, doch toen het land had ver- en* De tweede is een gewezen directeur eener vlasspinnenj in Groningen, sedert eenige maanden voortvluchtig en verdacht van in zijne betrekkiug valschheid in geschriften gepleegd te hebben. Beiden zijn naar de cellulaire gevangenis gebracht. Het getal der branderijen te Schiedam, dat in de laatste jaren steeds stijgende was, werd in let vorige jaar met 3 J branderij verminderd, doordien ze aan hunne bestemming werden! ont- trokken. Volgens het jaarboekje voor de stad en het kanton Schiedam voor 1885 zijn er thans te chiedam 3(i2£ branderijen en 3 stoombranderijen (vertegenwoordigende met elkander 23* branderij,) terwijl er in 1884 waren 366 branderijen en 3 stoombranderijen (vertegenwoordigende met elkander 23J branderij.) Door de marechaussee uit Vaals ziju te Maastricht gevankelijk binnengebracht 2 Duitschers, die gevat werden op het oogenblik, dat zij een zekeren Iboekdrukker te Vaals, met geweld in een gereedstaand rijtuig sleepen en naar Aken ver- voeren wilden. P. wordt nl. in Duitschland ver- volgd wegens het verduisteren van goederen. I ot opheldering van bovenstaande schrijft men uit Maastricht aan de N. R. Ct. het volgende: De zich te \aals sedert korten tijd gevestigd hebbende persoon, Duitscher van nationaliteit, boek- bmder van beroep, had van eene firma te Berlijn eene pers ontvangen en was de betaling schuldig gebleven. •i ^everanc'er en een zijner beambten huurden jl. V rijdag een rijtuig te Aken (Aken ligt op drie kwart uur van Vaals, en Vaals vlak aan de grens,) en namen tevens drie sjouwers mede, om aan het bezoek bij den onwilligen schuldenaar meer kracht bij te zetten. Toen hunne wel- sprekendheid hunnen volharden landgenoot niet tot betaling kon brengen, werd dezen door de handlangers een duchtig pak slagen toegediend daarna werd hij aan handen en voeten gebonden en toen in het rijtuig getild. Op dit hachelijk oogenblik kwam er hulp, waarop de drie hand langers het hazenpad kozen en al spoedig over de grenzen waren, terwijl de leveranciers en diens beambte door de Ilollandsche marechaussee werden aangehouden en alhier in het huis van arrest werden opgesloten. Uit Leeuwarden wordt van 28 Maart gemeld voor eenige dagen waren te Meppel een man en eene vrouw aan typhus overleden. Verscheidene van hunne te Leeuwarden vertoevende familieleden, FEUILLETON. Maar lieden, welke een grootsche gedachte koes- teren, kunnen immers altijd, als het noodig is, huu rechtmatige verontwaardiging doen zwijgeu. Het diner was tegen half vijf afgeloopen. Het was mooi weer. Er zou koffie worden ge- dronken in de tuinkamer. Aline naderde haar vader tijdens de opschudding, die ontstond toen men van tafel ging. Als de president haar maar aangekeken had, zou hij wel niet kwaad gebleven zijn, want zij zag er erg verdrietig uit. Zij kon ter nauwernood haar tranen inhouden. Maar de president keek haar niet aan. z/\'an middag ben ik erg tevreden over u ge- weest, meisje," zeide hij. „Ga zoo voort en houdt mijnheer den koninklijken intendant maar goed gezelschap." Mijnheer de intendant naderde juist. Hij bood Aline een hand en deze durfde niet weigeren. Dit oogenblik had hij uitgekozen voor de verovering van het jonge meisjeshart. Met al de behendigheid van hoveling troonde hij heur naar een prieeltje. «Mejuflrouw," zeide hij, ;/op uw leeftijd plaagt men zich nog niet erg met oordeelvellingen. Ik meen, dat men dan nog niet goed weet waar men van houdt." i/Otoch wel/' mompelde Aline onwillekeurig. i/Ea waarom men er van houdt." //Zoo, ik weet heel goed waarom." z/Des te beterriep Bechameil uit. Omdat het oordeel in uw keurige hersens niet heeft gewacht op het aantal jaren, zal ik mij ook wel mogen veroorloven, dat ik u vraag, hoe gij haar hebt gevonden?" z/Wie dan toch?" z/Mijn gemeste kip." //Mijnheer, ik heb er niet van gegeten." „Toch wel. Ik had de eer, dat ik u zelf een blank Aline luisterde niet meer. z/Zeer goed/' ging Bechameil voort. //Gij wilt uw meening niet zeggenBekoorlijke zedig- heid. Ik had haar Aresena genoemd, een teerge- voelige herinnering Gij kunt immers wel denken, mejuffirouw, dat een edelman, die er niet best uitziet en zoo voorts, ook nog al eens pikante avonturen gehad moet hebbenEn ik geloof, dat iemand nog wel behagen in mij zou kunnen krijgen. Doch er is nog maar een enkele vrouw die datdie vrouw zijt gij, jonkvrouw Misschien zal de lezer vinden, dat zulk een keurig toebereide liefdesverklaring een beter lot verdiende, maar het is zeker, dat jonkvrouw De Presmes er geen zier van hoorde. //Zijt gij misschien ongesteld vroeg Bechameil. z,Dat gebeurt soms na een dinerElke me- daille heeft haar keerzijde." Aline was heel wel, maar zij dacht,/mijn arme neel Olivier staat te wachten!" Hij wachtte werkelijk al drie lange uren op straat lerwijl Aline peinsde, scheen het alsof zij naar een zeer mooien ring staarde, dien mijnheer Becha meil aan zijn vinger had. Er zat een prachtige robijn m, die een aardbei moest verbeelden. De nabootsing was zoo goed geslaagd, dat men lust kon krijgen tot plukken. Bechameil volgde Aline's blik met een loensch oog. Hij, de kenner van gemeste kippen, meende ook vrouwen te kenneu. »Ho ho!" dacht hij, zijn wij a] zoo ver?" En hij mompelde tevens het beruchte woord: z/Lvas dochter!" Hij tooverde nu zijn meest schelmschen glimlach rond zijn lippen en hij nam en ring met den robijn van zijn vinger, waarna hij het juweel aan den vinger van jonkvrouw De Presmes trachtte te steken. Deze deinsde verbaasd terug. //Mijnheerzeide zij droogjes zonder drift of toorn. Maar heur blik sprak zoo luid, dat de financier wel honderd voet onder den grond had willen zijn. Zij was fier, zoo fier, dat Bechameils handeling naar verbaasde, maar niet beleedigde. //Jonkvrouw," mompelde deze laatste, geloof of geloof liever nietNeen .Tlkbid en smeek u Wanhopig zou ik worden, indien Aline was wreedaardig, omdat zij hem zoo ver- legen het, dewijl zij reeds weer aan iets anders dacht. yNeem mij toch niet kwalijk," ging hij voort, „die 'lemigheid scheen u te behagen. Als zij van groote waarde was zou ik zoo stoutmoedig niet geweest zijnMaar zij is nauwelijks tien duizend pond waard." Aline staarde hem aan. Het was alsof de woorden tien duizend pond haar eensklaps wakker hadden gemaakt. z/L de ring tien duizend pond waard?" vroeg zij met kinderlijken lust. //Misschien iets meer, maar...." 'En wilt ge mij dien ring geven, mijnheer Nu stond Bechameil verbaasd. Hij mompelde: /ik weet met of ik zou moeten hWilt gij niet meer?" viel hem Aline treurig in de rede. i/O, jonkvrouw, als ik mocht hopeu Wat z/Dat gij hem zoudt aannemen 1" //Waarom niet?" //Omdat gij zoo even i/O, zoo even wist ik ook niet, dat hij tien duizend pond waard wasriep Aline met fonke- lende oogen. Bechameil vertrouwde zijn eigen ooren niet meer. och hij stak den ring aan den vinger vanjonk- TER SIEIIZEISCHE (OIRAYT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1