Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ongebouwde eigeadommen. Herziecinfi der lelastliare oplirencst No. 2073. Zaterdag 28 Maart 1885. 25e Jaargang io) JflUKTROPV BE PRESMES. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit folad verschljnt Dinsdat- en Vrljdagavond bij den nitgever P. J. VAN D E K A M D E te Ter Nenzen. Bij deze conrant belioort een bijvoegsel. Polders Moerspui, Varempe, Moerbeke en Overslag. De BURGEMEESTER van OYERSLAG, Gelet op het laatste lid van art. 38 en op de tweede zinsnede van art. 19 der wet van den 259ten April 1879 (Staatsblad no. 89); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene opgaaf van het totaal bedrag, waarmede de belast- bare opbrengst der ongebouwde eigendommen in bovengemelde polders wegens kosten van onderhoud der waterkeerende en waterlozende werken behoort te worden verminderd, op de secretarie der gemeente gedureude dertig dagen voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Te Overslag, den 27 Maart 1885. De Burgemeester voornoenid, D. mattelE. folitieli Overzicht. Slaan we een enkelen blik op ons werelddeel, dan valt ouze aandacht al spoedig op Duitschland, waar de Rijkskanselier de lui weet over te halen tot heffing van nieuwe rechten om zoodoende de schatkist aan te vullen. De patroon vierde zijn 889ten verjaardag, de aangebeden Monarch, als staatsman, om zijne persoonlijkheid en zijn karakter geeerd door de gansche wereld gesteund en ge- sterkt, zoo niet door en door bezield met den geest van den eenigen Bismarck, die eerstdaags zijn natio- naal cadeau heeft te wachten, waarover veel gehar- rewar is op de open markt, 't geen minder prij- zenswaard is voor de natie en minder aangenaatn voor den Rijkskanselier zelf. Sommigen zeggen dat er twee en een half millioen mark is bijeen- gebracht, waarvan de helft zal dieneu tot aankoop van het landgoed Schonhausen en de andere helft ter beschikking van den Vorst zal worden gesteld. Dat de natie te zijner tijd Bismarck zal vereeuwigen, gelijk de Italianen hun Victor Emanuel thans door een prachtig monument doen, is te voorzien. De laatste tijdingen uit Suakin zijn van ernstigen aard. Het gevecht bij llaschin is voor de Engel- schen geen overwinning geweest en de Arabieren schijneu stand gehouden te hebbeu op het veld waar de strijd gestreden werd. Nadat de dag was aaugebroken, had geueraal Graham met zijne troepen Suakin verlaten en de oude Zareba-vesting van Bahu weder bezet in een beschutte vallei, tusscheu twee heuvelsdeze positie was daarenboven ver- FEUILLETON. „Misschien 1" zei Aline zuchtend, omdat zij nog gaarne hoop wilde houden, ,/inisschien //Ik vertrouw op de eer van mijn neef, van mijnheer De Presmes," sprak Olivier. z/Zeker, zeker! Waar zal men u over een paar uren kunnen vinden?" z/Den geheelen nacht zal ik aaD de poort van dit hotel staan." z/Zeg, zeg eens, Alineriep de president on- geduldig. z/Vaarwel, neef! Nogmaals herhaal ik u, dat gij u niet van kant moogt maken. Die zonde zou te groot zijnEn tijding zult gij van mij krijgen." Zij vloog de trappen op. z/Ik zal bij mijn vader een laatste poging wagen/' dacht zij, omdat zij moed wilde houden. z/Als hij mij vraagt, waarom ik beneden aan den trap ben gebleven, krijg ik juist goede gelegenheid. Dan zal ik alles bekeunen." Maar mijnheer De Presmes vroeg niets. Aline meende alleen rond zijn lippen een koelen spotlach te zien zweven. Zij had geen hoop meer. De salons van mijnheer den intendant waren goed bezet. Er waren dames, hoewel hij niet sterkt door vier redoutes. Van hier uit trok gene- raal Graham, een regiment met twee Krupp-ka- nonnen in het kamp achterlatende, het wijde veld in, dat door heuvels is omgeven en in welks mid den het dorp Haschin ligt. Men trok voort over de met struiken bedekte vlakte, terwijl tal van vijanden op de hellingen der heuvels in de dichte struiken en mimoza-boschjes wemelden. De heuvel in het front, door Arabieren bezet, werd genomen en de vijand teruggedreven maar hij verzamelde zijne krachten weder op de linkerzijde van den heuvel. Toen werd aan de Bengaalsche lanciers bevolen een charge te maken. Maar de Arabieren hielden stand met buitengewonen moed en vielen de naderende cavalerie aan. Een troepje van veertig rebellen wierpen zich dapper op hunne vervolgers. Een oude Sheikh, op een kameel, was aanvoerder, in razernij zijn speer zwaaiende. Toen de botsing dreigde, pasten de Arabieren dezelfde taktiek toe, als in den slag bij El-Teb zij wierpen zich op den grond en troffen de pooten der paarden met hunne zwaarden. Het gevecht was hevige en de lanciers moesten aftrekken, terwijl de rebellen zich achter hun rug weer aaneensloten. De Indische troepen werden op de vlucht gejaagd, doch hun terugtocht werd gedekt door fliuk vuur eener brigade der Guards, die zonder aarzeling de cavalerie op den heuvel te hulp kwam. Doch ook zij moesten reti- reeren en de heuvel werd wederom door den vijand bezet. Terwijl dit aan de linkerzijde gebeurde, trachtte men aan den uitersten rechtervleugel in de richting van de redoutes door te breken dit gelukte en van de aan dien kant opgestelde vijanden ontkwamen weinigen den dood. Doch ook de Engelschen leden groote verliezen. De reporters geven hoog op van de dapperheid en de voorzich- tigheid des vijands. Druk heeft de Fransche Kamer het ook met de nieuwe kieswet. Het regeeringsontwerp wil de departementen voor iedere 70,000 inwoners een afgevaardigde laten kiezen en een bovendien voor de overblijvende fractie, hoe klein die ook wezen moge. Nagenoeg 600 vertegenwoordigers zal dat geven: misschien 500 te veel. Wij weten wat onze 86 doen in de Kamer en wat 50 wellicht konden doen. Soms is hier werkstaking gewenscht, als men ten minste dat eindeloos geharrewar der partijen hoort; liever daar dan in Belgie's mijnen in de provincie Ilenegouwen. De belhamels be- letten er anderen te werkenuit Duitschland worden den rebellen aardapptlen toegevoerd van de socialisten, terwijl het dynamiet blijft ver- nielen zelfs de woningen der tevredene werklieden. Gelukkig bezwijken de werkgevers niet voor deze geweldenarijen en doet de openbare macht den sterken arm gevoelen aan de verwoesters der maat schappelijke orde, die ook in ons land propagande zoeken te maken en 't zelfs in Amsterdam zoover getrouwd was, wat hij op zijn leeftijd en in zijn stand overigens zeer goed had kunnen wezen. Gij zoudt in den salon iuderdaad met groot ge- noegen de prachtige typen uit Neder—Bretagne ont- moet hebben, die zonder groote veranderingen eeuwen lang leven. Bij voorbeeld mijnheer de ridder de Cha- teautrichel, die altijd galant, altijd dapper, altijd op- geruimd is, zoodra de soep maar rookt. Hij zegt dan zelfs tegen de oudste dames, als hij haar een speld afleent om zijn servet vast te steken//Er zijn geen rozen zonder dorens In 1747 was hij gedeputeerde van den adel bij de Staten; in 1765 was hij eenigzins philosooph; in 1788 was hij rood en boos op den Koning; in 1792 streed hij dapper in de Vendee en in 1793 werd hij geguillotineerd. Onder het Kei- zerrijk deed hij glorierijmen op victorie; maar in 1815 had hij verduiveld een tweegevecht met een kinkel van een Bonapartist. De monarchie van 1830 maakte hem rijker; 1848 benoemde hem tot raadsheer. Napoleon III schonk hem het kruis van eere. Sinds 4 September 1870 denkt hij aan de rol van Monk, maar zijn trouw hart weifelt tusschen drie dynastien. Zijn vrouw vond in het begin van deze eeuw den barege tulband uit voor bals en soirees. Zij draagt hem nog, en over tweelionderd jaar zal zij hem nog dragen. Zulk een paar is onsterfelijk. En Kerevizio, die juist uit Phiristere aan wal is gekomenHij komt sinds liertogin Anna elken hebben gebracht, dat men van daar aan de broeders te Parijs een krans heeft gezonden, ter herdenking- aan de commune. Zeker een bewijs van erkente- lijkheid voor de weldadige giften tot werkverschaffing in den afgeloopen winter, toen er tot een bedrag van bijna 180 duizend gulden werd verstrekt In Zwitserland heeft de president in den Stenden- raad op welsprekende wijze den lof bezongen van het Zwitsersche volk in zijne houding tegenover het anarchisme, als zijnde het heldere zonlicht tegenover den zwarten nacht. Het moederland der volksvrijheid zal nooit ontwijd worden door het bezoek dier fanatieke misdadigers-bende, die nu onlangs tegen de hooge overheid van twee even liberale als vrije volkeren aanslagen gepleegd heeft en die zeker de heerschappij der willekeur in de hand zou werken, indien niet de gezonde volksgeest van Europa zich daartegen krachtig verzette. In de Noordsche Staten, eenmaal door de Unie van Calmar verbonden, hoort men niet veel van dat soort lieden. Wei zijn regeering tegenover Land- ting en Folketing het niet eens en heeft zelfs de Koning naar aanleiding van ingezonden adressen partij meenen te moeten kiezen ten gunste zijner resreering, maar dat loopt op het ergst uit op een crisis. Er is strijd tusschen conservatieven en liberalen en hoewel de socialisten er niet onbekend zijn, ziet de werkliedenpartij kalm toe. In Skandinavie wil men niets van invoerrechten op koren en meel weten. Het voorstel der regeering werd door Eerste en Tweede Kamer verworpen. De Tweede Kamer zette gisteren het debat voort over de begrooting van Waterstaat. De dekking der uitgaven voor de Staatsspoorwegen (art. 117) werd aangenomen. Bij de afdeeling Handel en Nijverheid ontstond eene levendige discussie over het amendement, waarbij zes leden der Kamer eene subsidie van f 25000 voor de Antwerpsche tentoonstelling voor- stelden. Het amendement werd met 47 tegen 27 stemmen aangenomen. De begrooting van Waterstaat enz. werd met algemeene stemmen aangenomen, waarna de ulge- meene beraadslagingen over het hoofdstuk Kolonien door den heer Cremer werden ingeleid. Door landbouwers uit Zuid-Beveland is blijkens de N. R. Ct., aan den Koning een adres gericht, waarin wegens den dringenden nood waarin de graanbouw verkeert, wordt gevraagd een invoer- recht van f 1,50 per 100 K G. Zij voeren daarbij aan, dat de Zeeuwsche landbouw geen tijdelijke omzetting van bouwland in weiland toelaat, omdat de gronden daartoe niet geschikt zijn en drinkwater missen en zulk eene omzetting tijd en kapitaal winter juist aan wal. Hij brouwt vreeselijk, en hij verhaalt aan dames steeds ijziugwekkende ge- schiedenisseu. Hoeveel ongelukkige hartjes heeft hij zoodoende niet in lichterlaaiengloed gezet. Neemt u in 's Hemelsnaam voor hem in acht Hij is een tweede Don Juan En Cramulhem, de schorre, een weinig doove, erg stotterende markgraafdie verbazend mooi romancen kan zingen. En Tregas, die het tooneel tusschen Agamenmon en Ackillus geheel alleen tweestemmig kan opzeggen. O, als Parijs eens wist, hoe men zich in Bretagne kan vermaken Er zou een fazanten pen noodig zijn, als men de gastronomische weelde wilde beschrijven van Bechameil, den Bretagneezer Parijzenaar. Bij hem was ieder voorwerp een kiesche of dichterlijke zinspeling op de kunst van eten. Zijn behangsels konden iemand het water in den mond doen komen de zittingen van zijn stoelen prijkten met keurige zeekreeften, de voeten rustten bij hem op fluweelen gevogelte; de knoppen aan de deuren waren hou- ten pasteitjes. De pendule stelde een rots voor te midden van de zee, en die rots zat vol open oesters. Men ging met der klokke twee aan tafel. Bechameil zat tusschen Aline de Presmes en me- vrouw De Chateautrukel. Het nare kapsel van deze laatste liet toen reeds vermoeden, dat zij in 1804 den baregen tulband zou uitvinden. vordert, terwijl de veeprijzen daardoor zouden ge- drukt worden. Adressanten vreezen van zulk een graanrecht geen beteekende stijging der broodprijzen, zeker niet als, gelijk vroeger, eene #broodzetting" wordt toegepast, welke ondanks deze belasting den brood- prijs nog zou verlagen. Groote Duitsche firma's te Antwerpen moeten een agitatie op het touw gezet hebben om bij den Duitschen Rijkskanselier te bewerken, dat Ant werpen gekozcn worde als de buitenlandsche haven, die door de gesubsidieerde Duitsche stoombooten zal worden aangedaan. Een vingerwijzing voor onzen handel en onze regeering, om ook voor onze belangen te waken. Als bewijs, dat de uienteelt te St. Maartensdijk nog al op vrij groote schaal uitgeoefend wordt, kan dienen, dat er alleen in de haven van die ge meente ingeladeu zijn 34094 HL. ajuin van de teelt van 1884. De opbrengst hiervan beliep f 54291,70, 5t welk een gemiddelden prijs oplevert van ongeveer f 1,60 per HL. Men begroot het aantal nog onverkochte HL., daar in den omtrek voorhanden, op 2000. Men schrijft uit Limburg: Moge ook de tijd der geharnaste ridders voorbij zijn, die in de bres sprongen voor de zwakkere helft der menschheid wegens overmaat van druk en onrecht, het schijnt meer en meer mode te worden, dat die zwakkere helft het harnas aan- gordt, om andere overmaat te doen verdwijnen. Althans te Maastricht maken sommige weinig jonkvrouwelijke leden der zwakkere sekse er een dagelijksch werk van, om de overmaten uit de branderijen haar bestemmiug te doen bereiken, zonder de accijnswet daarbij in het oog te houden. Ook dezer dagen werd door de rijksambtenaren Oosterling en Ten Haaf, zekere Anna v. H., een oude bekende, waar het fraude betreft, bekeurd wegens ongedekt vervoer van vijf liters jenever ad 50,3 in een blikken harnas, gedragen op het bovenbeen, onder de bovenkleeding. Denzelfden dag bekeurden de ambtenaren Baeten en Mens, zekere Anna C., wegens ongedekt ver voer van vijf liter spiritus ad 93,5 in een geelkoperen doos, speciaal voor dergelijk vervoer ingericht en juist passende in een gewoon, on- schuldig hengselmandje. Een 22jarige, oppassende jonge man, diamant- slijper, wonende op de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam, werd Maandagochtend te half vijf door een zijner huisgenooten, badende in zijn bloed, in bewusteloozen toestand aan den voet van de trap zijner woning gevonden. In -het achterhoofd bleek hem een diepe snede toegebracht te zijn De deur der schutting, die toegang geeft tot de plaats, waar zich de trap bevindt, stond open. De maaltijd mocht in alle opzichten prachtig heetenhij was stevig en schitterend. Bechameil zou volmaakt gelukkig geweest zijn zonder de loftuitingen, die zijn gasten ruimschoots aan Salomon Badot, zijn dienaar en zijn medinger, schonken. Die Badot, die loondienaarHij maakte naam Hij zou doorluchtig worden. En Bechameil, een slachtoffer van de maatschappelijke vormen, van de maatschappelijke vooroordeelen, hij kon niets doen voor zijn eigen roem. De galanterie stelde echter eenigzins perk aan de ijverzuchtige gedachten, welke den geest van mijnheer den intendant bestormden. Hij waakte over Aline's bord, en hij bediende het jonge meisje met zooveel ijver, dat men drie of vier dozijn hongerige dametjes zou kunnen hebben voeden met de lekkernijen, die hij haar toevoegde. De arme Aline was zoo treurig, dat men wel medelijden met haar moest krijgen. Zij bleefaau- houdend overdenken, hoe zij een nieuwen aanval op haar vader zou kunnen wagen. Maar de pre sident zette, hoewel hij zeer smakelijk at, steeds een zeer zuur gezicht, zoodat Aline bang werd. Zij geloofde nog niet vast aan het huwelijk met mijnheer De Bechameil maar zij dacht tochdat mijnheer de intendant leelijkbe- lachelijk, naar, monsterachtig en verfoeielijk was. Als hij haar aansprak, meende zij van toorn te zullen bersten. Zij schoof alles, wat hij haar TER NEUEHSHE <01111VI VAN DE M II IDIIIMUM— Illl Willi MHIIH1 1—IIIIIIIOTIB—MIIII IMW1"T

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1