Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No 2072. Woensdng 25 Maart 1885. 7 JOMROnff DE PBESMSS. d I -< 25e Jaargan^. Binnenland. Buitenland. Gemengde berichten. M 4 4 A Uit Wageningen meldt men nader omtrent den moord: Zaterdag zijn 13 personen van hier als getuigen te Arnhern gehoord, voornamelijk oin te zien of de bij Aalten gearresteerde W. Egeling dezelfde is, die zich op Zondag en Maandag jl. hier ophield Hoe wel Egeling thans zijn snor mist, herkenden de meesten hem terstondde verdachte herkende ook den tramconducteur Jonker en bekende, Zondag en Maandag te hebben gereisd met de tram, waarin zich die conducteur bevond. Hij blijft echter met de meesle kalmte de misdaad ontkennen en geeft vrij goede uitleggiugen aan bezwarende feiten, die tegen hem worden aangevoerd. Het bloed aan zijn hand, wenkbrauwen en kleeren is, naar hij opgeeft, veroorzaakt door een ketting bij het stappen in de tram. De opgaaf, waar hij van Zondag op Maandag gelogeerd heeft, kwarn niet met die van de getuigen overeen. Tegen gisteren waren op nieuw verschillende personen gedagvaard uit Wageningen en Beimekom. In laatstgenoemde plaats heeft E. naar een bar- bier gezocht en in een winkel een horlogeketting gekocht en 2^ eentstukken gewisseld. Uit het feit, dat E. bekent te Wageningen te zijn geweest en herkend is door hen, die hem aan de deur bij den vermoorde hebben gezien alsook door de knoop, die van zijn jas wordt ver mis!, en bij het lijk van Jansen werd gevonden blijkt vrij overtuigend, dat men den werkelijken schuldige in handen heeft. Aan den kantonrechter en den kommissaris van politie te Wageningen kcmt alle lof toe voor de buitengewoon ijverige pogingen, terstond na den moord tot opsporing aangewend. Onlangs werd gemeld, dat de hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage, de heer Van Scherm- beek, zich naar Ostende had begeven, om de be- handeliug bij te wonen van de klachten, door Nederlandsche visscbers ingebracht tegen Belgische, wegens belemmeringenvan dezen ondervonden tijdens het uitoefenen der visscherij in de Noordzee. De kantonrechter van Ostende had te oordeelen over klachten, zoowel van Engelsche als van Noord- wijksche, Scheveningsche en Vlanrdinger visschers. Door het O. M. waren de geheele bemanningen der visschersvaartuig'.-n gedagvaard. De kanton rechter heeft echter bij zijn vonnis de stuurlieden of schippers als chefs der visschersvaartuigen straf- rechtelijk alleen verantwoordelijk gesteld en hen wegens opzettelijke benadeeliug veroordeeld tot boeten van 10 tot 25 francs Dit is de eerste beslissing, die door een Belgischen rechter genomen werd, op groud van de internntionale overeenkomst tot bescherming van de visscherij in de Noordzee. Naar aanleiding van den moord, waarvan de heer Sukurada het slachtoffer is geworden, schrijtt de briefschrijver uit de hofstad van de Arnh. Ct. De Japansche diplomaten zijn niet gelukkig in hunne Haagsche amours. Een paar jaar geleden werd de secretaris dier legatie in een slecht huis dronken gemaakt en letterlijk van alles, wat hij niet aan de natuur te danken had, beroofd; de nachtpolitie vond hem, van alle teekenen van waar- digheid en identiteit ontdaan, volkoinen onherken- baar en bewusteloos, op eene bank op het Plein liggen. Den volgenden dag, toen de roes uitge- slapen was, kon de diplomaat zich doen herkennen. De dames, die hem zoo hadden toegetakeld, kregen FEUILLETON. //Een engel I" mompelde hij. //Ha, soupebien Een lief klein hartje! Acht en een halve maand, niet waar?" z/Acht maanden en negentien dagen, mijnheer de markies!" Bechameil was buiten zichzelf van vreugd. Goe morgen, mimi," zeide hij terwijl hij zijn kip teeder liefkoosde, //mimimimimimi, goe mor gen, goe morgen, liefje! Ha, Badot, BadotVeutrebien Tricambien Wat een lievert. Sinds het begin van de wereld heeft men nog nooit iets zoo volmaakts gezien! En joukvrouw De Presmes zelf" Hij speelde met zijn kipje, waarbij hij allerlei gezichten sneed, en in een oogenblik vol wanorde- lijken hartstocht ontroofde hij aan het dier een zoen. Arme doode kip z/Laat nu de Manceaux maar eens opkomen riep hij, terwijl hij zijn katoeuen muts dwars zette. z/Laat ze nu maar eens opkomen met liun verminkte kapoenen, welke dikke vetheid, zooals ik altijd heb gezcgd, inderdand een ziekte mag heeten." z/Dat heeft mijnheer de markies altijd gezegd," bevestigde Badot. //Niet waar, Barnache!" z/Altijd en eeuwig I" antwoordde de k imerdienaar. huisvesting en voeding van Staatswege, echter met verlies van de vrijheid, waarvan zij misbruik hadden gemaakt, voor zes jaarde legatie- secretaris werd verplaatst. Ten gevolge van de crisis, die thans in de suikerindustrie heerscht, hebben de heeren Van Campenhout Co., suikerfabrikanten te Oosterhout, besloten de volgende suikercampagne niet te werken. Men wil, dat onze Regeering heeft besloten van Nederland's belangstelling in de Antwerpsche tentoonstelling te doen blijken, door zich, op den openingsdag, in de haven van Antwerpen te doen vertegenwoordigen door verscbeiden oorlogsvaar- tuigen, met name de korvet Marnix en de brik Castor.. In het Oudezijds Heerenlogement te Amster dam is te bezichtigen de verzameling postzegels e. d., welke de Amsterdamsche vereeniging van postzegelverzamelaars plan heeft naar Weenen te zenden, waar binnenkort eene tentoonstelling op dit gebied zal worden geopend. Volledige of nagenoeg volledige verzamelingen van postzegels, postkaarten, postcouverts, postwissels, in 't kort al die middelen van het postverkeer, welke, vroesrer nagenoeg onbekend, thans onmisbaar zijn geworden in den maatschappelijken gang van zaken, treft men hier aan. De collectie is voor Nederland geheel compleet. Zij heeft de oudste zoowel als de nieuwste uitingen op dit gebied. Dit is ook het geval met Neder- landsch-Indie. Dan treft men belangwekkende verzamelingen aan van de kolonien Suriname en Curagao, van Luxemburg en Oranje-Vrijstaat, ter wijl ook de collecties van Belgie, Erankrijk en, zij no kolonien, Brunswijk, Japan, Amerika enz. veel bieden, dat zelfs den niet-liefhebber belang inboezemt. Ook ziet men uit deze inzending, dat Nederland in het postverkeer nog wel van andere landen iets zou kunnen overnomen, dat practisch is. De Weener kaarten bij v., waarop men per post zijne belasting kan betalen, zijn zeer doelmatig. Natuurlijk is de verzameling ook verscheidene typen en u n i c a rijk, zooals misdrukken, of post- postzegels en briefkaarten, welke slechts kort be- stonden; exbriefkaarten van 15 en 12£ ct. van Suriname, zonder overdrukeene Nederlandsche briefkaart voor buitenlandsch verkeer, waarvan slechts 750 exemplaren zijn gedrukteen Roode- kruis-zegel uit den Atjeh-oorlogAmerikaansche postzegels, die als dagelijksch betaalmiddel dienst deden een als brief kaart gebruikt Zweedsch lucifers- doosje; postzegels uit de Commune, in't kort: te veel om hier te vermelden. Zeker is, dat de Nederlandsche inzending op de Weener tentoon stelling een zeer goed figuur zal maken. De onlusten in de Belgische mijn-districten nemen weder toe. Te Wasmes zijn 1800 brooden ontvangen, als geschenk van de Gentsche socia- listen; te Paturages een wagon aardappelen uit Duitschland. Te Frameries zijn een zestigtal werkliedeu door de werkstakers uit Sars-la-Bruyere verhinderd hun werk te doen. De gendarmerie heeft den aanval trachten af te slaan, maar zou het onder- spit gedolven hebben, als niet de troepen haar te hulp gekomen waren. Deze veegden het ter- ,/Laat ze maar eens opkomenIk daag ze uit Bah, die kapoenen! Watten en olie! Sponzen in reuzel gedooptWat houdt hen staande, die roovers van een goeden naam? Wat? Een vooroordeel." „Een laag vooroordeel zei Badot. z/Eeu ongelukkig vooroordeelwaagde Barnache te zeggen. z/Een stom vooroordeelDat is het woord." Ha riepen Salomon en Barnache, dat is het woord I" z/Goe morgen, mimi I" zei Bechameil, die weer zachter gestemd word, nu hij naar de kip keek, z/goe morgen, mijn mimimimimimiHebt gij al ontbeten? Zie, Badot, dat is de Yenis de Medicis onder de vogelsWelk een fraaie rondingWelke schouders! Jonkvrouw De Presmes is wel mooi, maar deze houding z/En hoe bekoorlijkriep Salomon. Barnache sloeg zijn handen maar ineen, alsof hij geen woorden kon vinden, die plechtig genoeg waren voor de uitdrukking van zijn ontroeriug. z/Wil mijnheer de markies zelf het toilet maken vroeg Salomon. z/Ik geloof van ja," antwoordde Bechameil. //Ik zal die bekoorlijke Arsena wel plukken. Ik noem haar Arsena, Salomon, naar een persoon, die mij in mijn jeugd dierbaar was. Ik zal haar een schijntje van spek geven Niet te veel, niet waar uMijn meening is," antwoordde Badot, //dat Arsena heel goed spek kan missen." rein schoon en verhinderden het plunderen der woningen, waarmede de werkstakers reeds begon- nen waren. Eene deputatie, bij den burgemeester van Far meries toegelaten, verzocht hem, eene al was het slechts geringe verliooging van loon te beloven. De bnrgemeester antwoordde dat, uithoofde der crisis, zelfs de geringste verhooging van loon on- mogelijk was, en slechts met opofferingen van de zijde der eigenaars het werk werd voortgezet. De aanhoudende slapte in het werk, die zich tot in Amerika doet gevoelen, heeft onlangs aanleiding gegeven tot het bespreken van een kwestie ook in andere landen niet onbekenddie van den arbeid door gevangenen. Natuurlijk komt het verzet van den kant der werkliedeu die de gevangenen voor //onderkruipers" uitmakeu. In de Vereenigde Staten werkt de crimineel veroor- deelde voor den allerlaagsten prijs in concurrentie met den allerhoogst betaalden vrijen werkman. Een Amerikaansch blad maakt hierbij de opmerking dat den gevangenen een handwerk moest geleerd worden, niet om in de gevangenis met eerlijke meuschen op oneerlijke wijze te concurreeren, maar om later op eerlijke manier zijn brood te kunnen verdienen. Terwijl een achttienjarig meisje de kerk van Caltanissetta binnentrad en haar vingers met wij- water bevochtigde, naderde haar een man, die haar twee dolksteken in de borst toebracht. Jalousie zou de oorzaak zijn geweest. De dader ontkwa'm. Zijn slachtoffer verkeert in levensgevaar. Door het gerechtshof van Palermo is een 28jarige vrouw tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, die de minnares van haar man gedood en daarna het lijk in stukken gesneden en in een afgrond geworpen had. In Duitschland wordt groote belangstelling getoond in het lot van de vrouwen en kinderen der mijnwerkers, die in de mijn te Camphausen het leven verloren. Van alle ksnten komen bij- dragen, ten einde te voorzien in de behoeften der weduwen en weezen, die door de ramp van hun kostwinner zijn beroofd. Tot dusver zijn gevonden 159 lijken, 15 gekwetsten, die in het lazareth worden verpleegd en 51 levenden. Van deze laatsten zijn nog twee personen bezweken. Het gerucht werd verspreid, dat door een tweede ont- ploffiug nog 120 der redders omkwamen, maar van officieele zijde werd dit bericht terstond tegenge- sproken, daar na de eerste ramp geen verdere ongelukken plaats vonden. Van de mijnwerkers, die tijdens de ramp in de mijngaugen waren, zijn nu nog 14 personen, ondanks alle nasporingen, niet gevonden. In het Berliner Tageblatt wordt het voorstel geopperd om van het Bisinarck-fonds dat wordt bijeengebracht om bij gelegenheid van zijn geboortefeest ter beschikking van den kanselier te worden gesteld, een gedeelte af te zouderen tot ondersteuuing der betrekkingen van de verongelukte mijnwerkers. In de Koln. Zt. komt een uitvoerig bericht voor aangaande de Industrie, de stoomboot, die het regelmatig goederenverkeer tusschen de Rijn- steden en de Engelsche havens, binnen door, geopend heeft. Het schip behoort aan de Badensche schroef- stoombootvaart-maatschappij en is door de heeren L. Smit Zoon te Kinderdijk gebouwd. Het is bij Lloyds le klasse geregistreerd. //Even als een schoone blanketsel kan missen, Salomon." Salomon glimlachte. Barnache lachte luidkeels. Bechameil had spijt over de afwezigheid van jonkvrouw De Presmes, die zijn fijne geestigheid naar waarde geschat zou hebben. De brave Bretagners, welke dien dag aan het bureau van mijnheer den intendant van de belastingen kwamen, deden als Tauchettezij meenden, dat mijnheer de intendant zich met gewichtige werken bezig hield. Zij vergisten zich niet. Mijnheer de intendant plukte Arsena in de stille geheimnis van zijn kabinet. Ondertusschen doolde Olivier-Tousaint-Constant- Hilaine enz., door de stad met zijn lang rapier, zijn overrijpen jas en zijn kalen vilten hoed. De arme mooie jongen zocht, zoo hard hij kon, naar de tienduizend pond, welke de vervolging van Bechameil moesten stuiten. Tienduizend pond, wanneer knechts u een slecht gekleed edelman noemen! Arme OlivierZijn vrienden hielden zeer veel van hem, maar tienduizend pond! Tegen het midden van den dag ging hij op een steenen bank bij het stadhuis zitten, en hij overwoog, of hij zich maar dadelijk zou gaan verdrinken, of dat hij tot den volgenden dag zou wachten. Een paar honderd kronen had hij gekregen. En nog maar met zeer groote moeiteMen had hem viervlot uitgelachen met zijn tienduizend pond. Te Keulen werd het schip op zijn eerste vaart van Londen met plechtigheid ontvangen. Trouwens overal trok de verschijning van het hooge zeeschip op den Rijn de aandacht. Toen het Keulen naderde, werden electrische lichten in de mast geheschen en begroette het de stad met drie kanonschoten. De ontvangst in de haven was zeer feestelijk. Tal van autoriteiten waren tegenwoordigeen Commerzienrath gaf zijn ingenomenheid met de plechtigheid te kennen door een Hoch op den Keizer in te stelleneen andere Commerzienrath, voorzitter der Keulsche Kamer van Koophandel, dronk op den president van den raad van toe- zicht der maatschappij, dtn heer Wahl te Rotterdam, dien hij den vader noemde van het nu zoo ge lukkig tot uitvoering gekomen denkbeeld. De Industrie vaart om de tieu dagen van Keulen naar Louden en omgekeerd. Lord Reay is bij zijn afscheidsbezoek aan Nederland geslaagd in een onderhandeling met het Ministerie van Oorlog over den afstand of verkoop van het oude vaandel van de beroemde z/Schotsche Brigade." Onder welke voorwaarden de Nederlandsche overheden besloten, lord Reay zijn verzoek toe te staanis niet bekend; doch na zeer vele moeielijkhedeu te hebben over- wonnen gelukte het hem, en het vaandel is thans in handen van den Lord-Provost van Edinburgh. Lord Reay heeft daarmede niet alleen aan de zoo bij uitstek vaderlandslievende Schotten een grooten dienst bewezen, maar de zaak ging hem ook persoonlijk ter harte, want de geschiedenis van de Brigade is zeer nauw vermengd met de geschiedenis zij ner familie de Mackay's daar meer dan een der familieledeu op verschillende tijden het opperbevel over dat regiment voerde. De Brigade was reeds bij de stichting van de Hollandsche Republiek behulpzaam. Het regiment maakte een gedeelte van het leger uit, waarmede Willem HI in 1688 in Engeland landde, streed voor het Huis van Oranje te Killiecrankie, in Schotland, en te Athlone en Aughrim, in Ierland, stond Willem bij in zijn strijd met Lodewijk XIV en onderscheidde zich bij vele beroemde veldslagen. Niet minder dan 181 sollicitanten hebben zich te Arnhem aangemeld voor de betrekking van administrateur—boekhouder in den cooperatieven winkel van Eigen Hulp. Iemand te Wanneper- veen bezit een tammen otter. In den vorigen zomer ving men het beest, toen het nog zeer klein was. Dagelijks gaat het dier in het water. Te Nieuwerkerk (Duiveland) is in eene sloot het lijkje gevonden van een kind van het mannelijk geslacht. De justitie doet onderzoek. Eenige schippers te Tholen hebben het recht op een per- ceel dat zij tot 1892 a, f 65 per jaar in pacht hadden, aan eenige heeren overgedaan voor ruim f 22000. Een visscher in den IJpolder ving jl. Vrijdag een snoek van 20 pond en bijna een meter lang. En dat iu den verboden tijdEr is een epidemie uitgebroken onder de Friesche veldmuizen, hetgeen de landbouwers natuurlijk een zeer verblijdend verschijnsel achten. Als eene opmerkelijke bizonderheid leest men in de statis- tieke opgaven van Venezuela over 1884, dat daar Terwijl hij zat te peinzen, reed de koets van mijnheer den president voorbij. Aline stak haar hoofd door het portier, en het bekoorlijke kind, dat wel kon denken, dat het misschien een laatste vaarwel was, gaf met haar bekoorlijke hand den vliegenden zoen terug, welken Olivier haar dien morgen had toegezonden. Olivier stond fier en trotsch op. Hij keek verachtelijk naar de steenen bank; hij zette zijn vilten hoed op een oor, en hij sloeg den weg in naar het hotel, dat mijnheer de Bechameil bewoonde. De koets van mijnheer den president De Presmes bleef voortrollen. Het frissche toilet van Aline moest dubbelen dienst doen. Er zou eerst nog een bezoek worden afgelegd bij mevrouw de markiezin De Coetlogan, de echtgenoote van mijnheer den luitenant des konings. Aline was treurig, al speelden er blauwe klokjes vroolijk in haar blonde haren. De markiezin zei tegen den president: ,/Onze dierbare lievelinge danst niet genoeg." Aline wilde glimlachen, maar de tranen schoten in haar oogen. Zij dacht aan Olivier De verkeering van de beide kinderen was geen groot spektakelstuk, in hetwelk geknarst, gehuild en gestuiptrekt moet worden. Er was volstrekt niets overdrevens in hun wederzijdsche genegenheid, welke alleen aan de wettige huwelijksvreugd deed denken. Maar zij bemiuden elkander vurig. Zij van de Ter Heuzensche Courant

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 5