JUI)S BORM. Gemengde berichten. Advertentien. Telegrafische berichten. Kiezers van Graauw! de waarde ruim f 300 beloopt, en bij een koffie- huishouder uit de secretaire, in de gelagkamer, eeu gouden horloge met ketting, benevens een be- langrijke koeveelheid sterken drank, dien de dieven vermoedelijk wel zullen gebruikt hebbenmen hoopte dan ook, hen wel hier of daar dronken aan den weg te vinden. De nieuwe muntbiljetten zullen f 50 en f 10 groot zijn, maar van kleiner formaat dan tegenwoordig. Ze zijn op wit papier gedrukt, met keurig gegraveerde zwarte randen. Aan de boven- zijde leest men in den randKoningrijk der Nederlanden in de koeken staat't bedrag gedrukt. Aan de linkerzijde is het beeld van de Nederl. maagd geplaatst met den leeuw aan bare voeten. In den reckterrand prijkt een keurig borstbeeld des Konings, ter grootte van ouze postzegels. De watermerken zullen in de witte koeken binnen den gedrukten rand duidelijk zicktbaar worden aangebrackt en bestaan in een paar letters, die de serie der biljetten aanduiden. De nieuwe biljetten zijn op zeer artistieke wijze uitgevoerd, door den hoogieeraar in de graveerkunst aan's Rijks academie van beeldende kunsten, prof. Stang. TER NEUZEN, 24 Maart 1885. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Januari 1885, aan P. Meeusen, eervol ontslagen sluiskneckt aan het kanaal van Ter Neuzen te Sas van Gent, een pensioen toegekend ten bedrage van f 135 'sjaars. Wij maken onze lezers met genoegen op- merkzaam op de in dit nummer geannonceerde verandering van den stoombootdienst opde Wester- Schelde van 1 April-14 Mei. Gedurende dien tijd zal op Maandag en Don- derdag, telkens des morgens te 5 ure eene boot van hier naar Vlissingen vertrekken. Zij die ge- woon zijn uit deze streken de markten van Rotter dam en Dordrecht te bezoeken zullen bij deze regeling veel tijd winnen. Het gerechtshof te 's Hage deed gisteren uitspraak in de procedure van de Wed. De Feijter te Zaamslag tegen den Commissaris des Konings in Zeeland (voor de provincie) betrelfende een voetpad, welke zaak reeds lang hangende was. De uitspraak, waarbij het vonnis der rechtbank te Middelburg werd bevestigd, is in het voordeel der provincie. Hoek, 23 Maart. De heer A. Waeijhaert, hoofd der openbare school alhier, heeft met 1 Juli a. s. zijn eervol ontslag gevraagd. Gedurende meer dan veortig jaren was ZEd. met lust en ijver werk- zaam. Schoon hem een welverdiende rust toe- wenschende, zien zijne gemeentenaren, bijna alien eens zijn leerlingen hem ougaarne afscheid nemen van 't onderwijs. 's Graven hage, 24 Maart. Tweede Kamer. De gewijzigde vestingbegrooting is aangenomen met 51 tegen 14 stemmen, na verwerping van het amen- dement-Reuther om kustbatterijen voor de verde- diging van Amsterdam te schrappen. Op de oorlogsbegrooting zijn vervallen de posten voor kazernebouw, overdekte rijbaan en uitbreiding der stallen te Amersfoort; dit Hoofdstuk is aan genomen met 49 tegen 21 stemmen. In antwoord op de interpellatie Reekers, ver- klaarde de Minister van Waterstaat, niet voornemens te zijn de wet op de zeevisscherij te herzien, daar het toestaan aan de Volendammers om met de wonderkuil te visschen de geheelezuiderzee-visscherij zou bedreigen. Na discussie stelde de heer Reekers de motie voorde werking der zeevisscherij wet geeft aanleiding om spoedige wetsherziening in over- weging te nemen; met 37 tegen 35 stemmen werd besloten deze motie te behandelen na het reces De discussien over Hoofdstuk Waterstaat zijn aangevangen; heden avond voortzetting. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 21 en 24 Maart de volgeude vonnisseu uitgesproken S. d. C., te Graauw, is wegeus invoer van vPesch veroordeeld tot eene geldboete van f 1 of 1 dag gevangenisstraf. J. M., boerenknecht te Axel, is wegens moed- willige mishandeling veroord. tot 3 maanden celstraf. L. E. P., werkman te Clinge, is wegens ver- breking van afsluiting veroord. tot 8 dagen celstraf. A. M. S., kleermaker te Hulst, is wegens be- leediging van een bevelhebber en een agent van de gewapende macht veroord. tot 3 dagen celstraf. lo. H. d. B., arbeider; 2o. W. V., dienstknecht, beiden te Hulst, zijn wegens rebellie en het slaan van een bedienend beambte ieder veroord. tot 15 dagen celstraf. J. d. E., dienstknecht te Axel, is wegens moed- willige mishandeling veroord. tot 8 dagen celstraf. H. Btimmerman te Hulst, is wegens het slaan van een bedienend beambte vrijgesproken. Aan wien behoort de Vrije Dijk, tusschen Belgie en Nederland voorbij Ter Neuzen? Zekere Karel Versluis had beneden den dijk langs den Hollandschen kant een eendvogel ge- schoten en werd doswege voor de rechtbank van Gent vervolgd. Werd de overtrading nu gepleegd op Belgischen of wel op Nederlandschen bodem? De rechtbank heeft beslist, dat de geheele dijk aan Belgie be hoort en niet de dijk tot aan di middellijn, zooals Mr. Van Oost, verdediger van den beklaagde, beweerde. De rechtbank heeft Versluis tot 100 francs boete en verbeurdverklaring van hetgeweer veroordeeld. Het zonderlingste is, dat Versluis ongetwijfeld ook voor de Nederlandsche rechtbank zal vervolgd worden. Leest men vaak, dat elders de patroons of werkgevers het loon hunner knechts of wel het aantal werkuren verminderen, wegens de slapte in den handel, te Boxmeer hebben de werklieden bij gebr. Boes, sigarenfabrikanten, te kennen gegeven, niet langer meer dan tot 8 uren's avonds te willen werken, hoewel er voor hen volop werk is tot 10 urea en zelfs later en zij dus een aardig duitje konden verdienen met over tijd te werken. Gebrek schijut er dus te Boxmeer nog niet te wezen. Men schrijft uit Arnhem In een onzer bladen werd dezer dagen bericht, dat de Commissaris des Konings in Gelderland »ten behoeve van den burgemeester van Arnhem" de verbodsbepaling van art. 2 der wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad 89) heeft opgeheven, ten- einde de nesten van kraaien, kauwen en bonte kraaien te kunnen verstoren. Hieruit schijnt te blijken, dat bonte kraaien te Arnhem aan het broeden zijn. Dit merkwaardig feit mag niet onopgemerkt voorbijgaan, want tot nog toe wordt geleerd, dat de bonte kraaien, die tegen het najaar uit het Noorden hier komen overwinteren, in Maart naar het Noorden, hunne broedplaatsen, terugkeeren. Zoo zegt Schlegel in zijn vogelenboek. En nu schijnen die beesten te Arnhem aan het nestenmaken te zijn. De burgemeester, over dit feit verontrust, wil met kracht die abnormaliteit te keer gaan. Hij heeft gelijk. Dat bonte pluimgedierte moet in Noorwegen en Zweden broeien, en het is dus zeer onordentelijk, dat ze hier nesten gaan maken. Maar als ze niet meer doen, wat kan dan den burgemeester van Arnhem zulk eene nesterij schelen Evenmin als stieren de roode kleur, kunnen sommige Amsterdammers verdragen, dat hunne na- tuurgenooten in bizondere kleeding of met iets bizonders aan of bij zich langs den weg loopen. T Zijn overigens heel brave menschen, maar als zij de roode kleurwij vergissen ons, iets bi zonders zien, dan ontsteken ze in dolheid en gedragen ze zich als apen voor een spiegel. Wanneer het zonnig weder is, schijut de gravin Von Hohenembs, bij hare dagelijksche wandelingen door de stad, van de ijle lucht hinder aan de oogen te hebben, waarom zij dan gewooulijk daar- tegen voorziet door eeu gelen waaier, waarmede zij zich het gezicht beschermt. Dat kostte haar reeds menige onbeschaamde en onbeschaafde opmerking van de zijde van een zeker deel der bevolking, welke zij gelukkig niet kon hooren, orndat die opmerkingen in 't Hollandsch werden gemaakt. Tot nu toe bleef het gelukkig bij woorden. Eer- gisteren echter liep de gravin op het Rembrandt- plein weder met den gelen waaier boven de oogen, toen een, nog wel als //heer" gekleed individu, daartegen meende te moeten protesteeren, door een slag met zijn parapluie tegen het corpus delicti. In hechtenis genomen, zeide hij de dame niet te kennen. Van het geval werd echter proces-ver- baal opgemaakt. Het is te hopen, dat dit geval geen al te on- gunstigen indruk op de hooge gast van Amsterdam heeft gemaakt, die spoedig, gelijk men weet, de hoofdstad van Nederland verlaat. Langzamerhand geraakte de gravin door hare dagelijksche wandelingen met den weg in onze stad bekend en wie haar en mevrouw Von Maylath zag gaan, zou iu die twee hoogst eenvoudig gekleede dames niet de gemalin hebben vermoed van een der machtigste Europeesche vorsten, met haar ge- zelschapsdame. Hoewel vele Amsterdammers haar leerden kennen, bleef de gravin het liefst onbekeud. Tocli deed het haar blijkbaar genoegen, dat, toen zij eens tegen schooltijd voorbij de H. B. school op de Keizersgracht kwam, en daar talrijke jongelui aan 't spelen waren, alien, toen zij de Keizerin herkenden, beleefd huu pet voor haar afnaraen. In Zandvoort, waar de gravin Von Hohenembs het liefst vertoeft, is haar grootste vermaak lange wandelingen te doen langs het strand, terwijl de zee haar zijn eeuwig lied voorzingt. Na het mid- dagmaal doet zij geregeld, tot het invallen der scberaering, een wandeling langs den zeekant en zelfs geen wind of weer kan haar daarvan terug houden. H. Vroeger gingen er in den Bredaschen ge- meenteraad dikwijls stemmen op tegen de onzede- lijkheid op 's Heeren wegen. Het gevolg daarvan was, dat het politietoezicht verscherpt en er meer licht ontstoken werd. Of dit alles aan het ge- wenschte duel bevurderlijk was, kan moeilijk uit- gemaakt worden, doch in ieder geval klinkt het vreemd, dat er te Breda thans straten gevouden worden, waarin het //verboden" wordt te //vrijen." Bij de Nieuwe Princenkade en Leuvenaarstraat staan nl. borden met het vrij belachelijke opschrift z/Verboden Vrijweg." Als de Nederlander doornat is, zegt hij Ik ben nat tot op mijn hernd. De Duitscher, die reeds wat meer om nat worden geeft dan wij, bewoners van een waterland Ik ben nat tot op mijn huid. Bij den Eranschmau dringt het vocht nog dieper door. Hij zegt Ik ben nat tot op mijn beenderen. Nog natter wordt de Spanjaard, die verzekert Ik ben nat tot iu mijn raerg. Het ergste heeft de Arabier het iu zulke omstandig- heden te verantwoordenhij toch verklaart Ik ben nat tot in mijn ingewanden. Natter dan een kat met verlof, dan een Arabier kan men dus moeielijk worden. Dat er in een achterhoekje van Noord—Bra bant, waar voorheen niets dan heide en moeras bestond, tegenwoordig zooveel werk van de tabaks cultuur wordt gemaakt zou niemand denken. Bij aflevering bleek namelijk, dat door de gezamenlijke tabaksplanters in llelenaveen in 1884 de niet geringe partij van 66,000 ponden was verbouwd. Aan het hoofd van de N. Gorinch. Ct. komt een zeer interessant lijstje voor. waarbij de melk- verkoopers te Gorinchem leelijk aan de kaak worden gesteld. Het bevat 't versing, door den gemeente- scheikundige aldaar, van zijn onderzoek der melk en is door B. en W. als bekeudmaking geplaatst. Van de 14 melkverkoopers bebben 12 de melk vervalscht, zooals uit het onderzoek van den schei- kundige, in 1885 gesteld, blijkt. De vervalsching wisselt af van 3 tot 33 pCt. water. Opmerkelijk is o. a. dat bij het onderzoek, bij een melkverkooper in 1884 ingesteld, de melk onvervalscht was en bij dat van dit jaar 10 pCt. water werd gevonden en nog zonderlinger bij eeu, wiens melk men bij het onderzoek op 26 Nov. 1884 onvervalscht en bij dat op 27 Nov. van datzelfde jaar, dus een dag later, met 9 pCt. water vermengd voud. Doch het opinerkelijkst van alles is wel, dat geen der personen, die in 1884 op vervalsching werden betrapt, door het onderzoek schijnen bekeerd, daar deze alien op de lijst van 1885 weer als vervalschers moesten te boek gesteld worden. Nadat aan het politiebureau te Leiden aan- gifte was gedaan dat een onbekend persoon zich iu den omtrek dier gemeente aan verschillende oplichtingen scliuldig maakte, terwijl het signalement van dien onbekende overeenkwam met dat van zekere Van der Schrier, tegen wien nog onlangs is gewanr- schuwd, werd hij door een inspecteur van politie te Leiden aangehouden; hij noemde zich Van Galen. Dien uaam had hij ook gebruikt tot het plegen zijner valsche handelingen waarbij hij dan tevens opgaf dat hij eerste inspecteur van rijkspolitie en te Amsterdam woonachtig was. Om gemakkelijk te reizen, nam hij van de eene naar de andere plaats paard en rijtuig, steeds den koetsier van het vorige rijtuig onder een mooi praatje achter- latende, ja zelfs van dezen nog geld of horloge leenende. Tegen hem werd proces-verbaal opge maakt, terwijl bovendien nog gebleken is dat hij zich ook te Schiedam aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Ook werd door een politie-ageut te Leiden nog aangehouden zekere B. en diens 19jarige zoon, uit Nieuwkoop, die met zich voerden een schuitje, een huurwagen en gereedschap, zoomede 2 zakken met plantenzoogenaainde „vast.enavondzotjes welke zij zeiden gekocht te hebben van een bun onbekend man onder Oegstgeest. Daar het der politie echter bekend is, dat meermalen dergelijke planten in de omstrekeu van Leiden worden ont- vreemd, zoo bleek het bij ingesteld onderzoek, dat de planten ontvreemd waren van een erf onder Zoeterwoude. Ten slotte bekenden zij dan ook den diefstal bedreven te hebben. Ook tegen die personen werd proces-verbaal opgemaakt. Bij een zwaren brand die dezer dagen te Bayonne plaats vond, werd een moedig feit ver- richt, dat zeer der vermelding waard is. Verscheidene personen bevonden zich in het brandende huis, maar terwijl aan de eene zijde er van reddingladders tot aan de vensters reikten, ontbraken die ladders aan de andere zijde. Eensklaps verscheen een twaalfjarig meisje aan een venster der derde verdieping; de vlammen tastten hare kleederen bijna aan; hetongelukkigekind riep op wanhopige wijze om hulp. De toegesnelde menigte za2 met verbijstering naar het vreeselijke schouwspel, dat slechts door den dood eene ontknooping scheen te kunnen vinden. Eensklaps riep een jonge man, zekere Cadet—Gauyac, wien een reusachtige afstand van het meisje scheidde //spring naar beneden, ik zal je opvangen, wees niet bang." Het kind scheen het dreigend gevaar te overwegen; z/neen," riep zij toen en onmiddellijk daarop schreeuw- de zij: ,,'ik sta in brand!" Werkelijk zag men de vlammen over haar hoofd heen slaan. //Spring!" kreet Gauyac //ik zal je opvangen." Het kind, welks handen op het reeds brandende kozijn rustten, waagde eindelijk werkelijk den ont- zettenden sprang. Gauyac ving baar werkelijk opzijn lichaam boog door het gewicht van den lastmaar onmid dellijk spanden zijne stalen spieren zich en triom- fantelijk hield hij het arme deerntje in de armen oinhoog, dat lioegenaamd geen letsel door den val had bekomen. Luide toejuichingen weerklonken voor den dap- peren redder die, naar den Republicain Bayonnais vertelt, reeds herhaaldelijk bewijzen van zelfopoffering en menschenliefde heeft gegeven. Buiten het dorp Waterloo, langs den weg naar Charleroi, staat tusschen twee pachthoeven een heerenhuis, bewoond door de 84jarige mad. Laurent en hare nicht Gudula Schou. Laatstge- noemde is in den nacht van Dinsdag op Woensdag door een inbreker vermoord. Men vermoedt, dat een door zijn huwelijk aan mad. Laurent verwante verver de schuldige is. Onder de bloedverwanten der oude dame heerschte namelijk een geest van jaloezie tegen de bij haar inwonende nicht, orndat men dacht, dat deze de geheele erfeuis zou in- palmen. Omtrent de Zanzibarsche Troonopvolging merkt een der buitenlandsche bladen op, dat zich daarbij de zeer eigenaardige omstandigheid zou kunnen voordoen, dat een Pruisisch onderdaan tot den Troon zou kunnen worden geroepen. De zuster van den tegenwoordigen Sultan verliet haar land om met een Duitsch koopman te huwen, die sedert overleed. Zij is thans te Berlijn ge- vestigd eu haar zoon is op de cadettenschool te Potsdam. De landeigenaar Ketteler, in de nabijheid van Bochum (in Westfalen) had onlangs in een kotfiehuis schertsende gezegd, dat het op zijne landhoeve Peterhof spookte. Kort daarna stond er in de aldaar verschijnende courant eene adver- teutie, waarin aanvraag werd gedaan naar dappere mannen, die een spook zouden kunnen verdrijven. Nadat daarop twintig schriftelijke en een aantal mondelinge aanbiedingen waren ingekomen, volgde er 's avonds voor het huis een samenscholing van meer dan honderd personen, die, in weerwil van alle betuigingen der bewoners dat er niets van spoken bekend was, met geweld het huis wilden binnendringen en met steenen begonnen te werpen, waardoor niet slechts een aantal ruiteu wtrden verbrijzeld, maar ook in een paar vertrekken ver- nieling werd aangericht. Er werden zelfs schoten gelost, waarbij een der bewoners een kogel rake- lings langs het hoofd kreeg. Kortom, de menigte wilde het spook zien eu verdrijven en begon eindelijk de deuren in te beuken. Eeu jonkman. leerling bij het mijnwezen, die aldaar inwoonde, kwam toen met een revolver aan en loste op de geesten banners drie schoten, waarvan er twee troifen. Iu weerwil daarvan bleef het tumult eu het gooien met steenen tot 's nachts 2 ure aanhouden. De vrouwelijke bewoners van het huis lagen den volgenden dag ziek. De beide gekwetsteu zijn fabriekwerkersde een heeft een kogel in het hoofd gekregen en ligt in het ziekeuhuis zeer bedenkelijk; de ander is zwaar in den rug gewond. Tegen de belhamers is eene rechterlijke vervolging ingesteld. Bij onderzoek is gebleken, dat de adverteutie door een bekende van den land eigenaar louter uit aardigheid was ingezonden. The Shut in Visitor is misschien nog wel het zonderlingste tijdsehrift, dat het Yankee-rernuft bedacht heeft. Het is maandblad van 16 paginal, waarvan de strekking n. b. is om invaliden en andere ongelukkigen in hun bedroefdheid te troosten! Het blad is in zijn derde jaar en wordi natuurlijk geredigeerd door een dame. Een vreemde industrie is zeker die van de Parijsche madarne Blanche. Zij handelt in mieren, waarvan zij dagelijks niet minder da tien koren- zakken vol ontvangt. Haar geemployeerden ver dienen 2 francs per dag, en de diertjes worden verzonden naar de departementen, en zelfs naar Engeland en Duitschland, om de fazanten te voedi-n. Madame Blanche, ofschoon in buffalo- huid gekleed, wordt letterlijk verslondcn door haar patienten. Op het postkantoor te Temesvar zijn zes zakken met dynamiet gevuld ontploft. Ze waren uit Mannheim ontvangen. Een der geemployeerden geraakte belangrijk gekwetst. De verwoestingen op het bureel zijn zeer aanzienlijk. Bevallen van een meisje N. VISSER-Tholens. Ter Neuzen, 21 Maart 1885. De ondergeteekenden betuigen hun- ipafF nen hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming ondervonden bij het over- lijden van hunnen geliefden vader. Sas van Gent, 22 Maart 1885. J. A. OOLE. J. V. OOLE. MMMPte Voor de vele bewijzen van belang- stelling ondervonden op 21 dezer, betuigen wij onzen hartelijken dank. Axel, 23 Maart 1885. H. WOLEERT. J. WOLFERT. Wilt ge een zninig, welsprekeiul en onpartijdig lid in den Raad, stemt dan met ons op VELE KIEZERS.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2