Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2071. Zaterdag 21 Maart 1885. 25e Jaargang. Buitenland. Gemengde berichten. Binnenland. Nog eukele bizonderheden wordcn gemeld omtrent de personen, bij den moord te Rotterdam betrokken De heer Sakurada was niet, zooals .sommige berichtgevers mededeelden, een jeugdig persoonbij de aangifte van zijn overlijden op bet bureau van den burgerlijken stand is 48 jaar als zijn leeftijd opgegeven. De jonge vrouw, die hem om het leven bracht, was vroeger zangeres, en het was in een cafe chan- tant te Brussel, dat de Japansche diplomaat haar had leeren kennen. De aan een ander blad ontleende bizouderheid, dat de vrouw, toen zij naar het politiebureau zou worden gevoerd, om poudre de riz vroeg, heeft eene geheel andere beteekenis dan daar werd opgegeven. De gemoedstoestand waarin zij in die verschrikke- lijke oogenblikken verkeerde, sluit alle gedachte aan behaagzucht uit; maar de zaak is eenyoudig deze, dat zij in de meening verkeerde, dat zij over de straat zou worden vervoerd, en daar nu haar gelaat geheel met bloed bespat was, vreesde zij de blikken van het publiek, als aldus de sporen van hare misdaad zichtbaar waren. Daarom wilde zij de bloedvlekken met poudre de riz bedekken. Schaamte dus, en niet ijdelheid, was de drijfveer. In de eerste oogenblikken na het plegen van de misdaad verkeerde zij in een toestand van geweldige opgewondenheid en zenuwachtigheid. Daarna werd zij neerslachtig, en die neerslachtigheid heeft haar nog geen oogenblik verlaten. Bij de verhooren, die zij ondergaan heeft, maakte hare houding geen ongunstigen indruk. Zij geeft blijk het voile be- wustzijn van hare schuld te hebben, en heeft ook geen oogenblik beproefd om (zooals elders beweerd is) aan een zelfmoord van Sakurada te doen denken. De rechtsingang, tegen haar verleend, met bevel tot gevangenishouding, is gegrond op de verdenking van moord met voorbedachten rade. De heer Sakurada voerde ten onrechte den titel van Prins. Hij starat af van eene familie, die tot de vroegere daunio's behoorde en kon dus ge- rekend worden onder den adel des lands, maar een Prins of met een Prins gelijkstaande was hij niet. Een achttal dagen geleden vond men bij de Oosterhaven te Groningen een pet met een briefje „Hier is verdronken." Nu werd sedert dien tijd zekere Steenhuis vermist, zoodat men is gaan dreggen, en inderdaad werd eergistermiddag bedoelde persoon opgehaald. De handen waren met een zakdoek gebonden. De justitie van Assen is Dinsdag naar de gemeente Gieten vertrokken, ten einde een locaal onderzoek in te stellen naar een moord. Omtrent dezen moord verneemt men nader, dat de 72jarige vader bij zijn getrouwden zoon, den dader, in huis woonde. De moord, die in den nacht van Zaterdag op Zondag plaats had, werd eerst in den loop van den dag bekend. Wegens bedreiging door haren man, zou, zegt men, de vrouw geen gerucht hebben durven maken. Wegens krankziunigheid is de man in vroegere jaren een tijdlang in een gesticht verpleegd geworden. Ten bewijze, dat de Zuid-Bevelandsche land- bouwer zich met goed gevolg op het mesten van vee gaat en tevens kan toeleggeu, dient, dat een landbouwer onder Borssele een koe heeft verkocht, die het verbazend gewicht heeft van 800 Ned. ponden. Maandagavond tusschen half negen en negen uur zijn te Alblasserdam twee mannen, die zich zwart gemaakt hadden, bij eene vrouw in huis gekomen, wier man nog niet van zijn werk was teruggekeerd. Zij hebben de vrouw aangegrepen, toen zij om hare buren riep, haar met moord gedreigd en op den grond geworpen, waarna zij uit eene kast 90 hebben medegenomen. De daders zijn onbekend. Het bijgeloof is te Pernis weer in voile werking. In den Boerenhoek onder die gemeente worden 's avonds spoken gezien, nl. een visscher met pak en zeelaarzen aan, die herkend is als een der verongelukte visschers van de Lichtstraal en een vrouw met een neepjesmuts en een gouden hoofdhulsel op. Het verwonderlijkste van de zaak is, dat iemand, die niet aan spoken gelooft, ze ook niet zien kan. Omtrent den moord, op B. J. te Wageningen gepleegd op Maandag jl. meldt men nader, dat men den man in zijn woonvertrek vond liggen met verbrijzelden schedel, gespleten neus en lippen en eene verwonding aan het achterhoofd; ook de houding waarin men hem vond, bevestigde het vermoeden van moord. Een spaander van een blok hout lag achter het lijk eu was met bloed bevlekt, terwijl een blok hout, waaraan veel bloed kleefde, weer in de klompenmakerij op een stapel hout was teruggebracht. Aan een bijl, staande in een hoek van het vertrek, werd eeDig vleesch ontdekt en bloedvlekken aan de voordeur. De schedelverwonding is blijkbaar met een bijl ver- oorzaakt. Het vermoeden, dat diefstal de drijf veer van de snoode misdaad is geweest, schijnt zich te bevestigen. Een tweetal geneesheeren uit Arnhem hebben het lijk geschouwd, waarna de kist is verzegeld. Naar men wil, heeft de politie reeds belangrijke aanwijzingen, die tot opsporing van den dader kunnen leiden. Nader wordt nog het volgende gemeldHet is eergisteren aan den veldwachter te Aalten mogen gelukken den moordenaar van den verledeu Zon- daguacht te Wageningen zoo noodlottig vermoorden Janssen te vatten. De boosdoener kwam zich aan- melden bij de aannemers, de heeren gebroeders W ijers, van de Locaal-Spoormaatschappij ten einde werk te vragen. Dienzelfden avond is hij onder politie- geleide naar Zutphen gebracht. Het signalement van den booswicht komt overeen met de aanwijzingen omtrent een persoon die Maandagmorgen bij het huis van den vermoorde is gezien. Ook moet tusschen Wolfhezen en Oos- terbeek dienzelfden dag voormiddags een zelfde persoon uit het bosch zijn gekomen en in den tram plaats hebben genomen naar Arnhem. Ten huize van den heer v. H., rijks-ont- vanger te Amersfoort, deed zich dezer dagen een zeker niet alledaagsch geval van brutaliteit voor. Eene als dame gekleede vrouw schelde aan het woonhuis van den heer v. H. aan, verzocht aan de dienstbode hem te mogen spreken en werd daartoe in de ontvangkamer binnen gelaten. Nog voor de heer v. H. gelegenheid had, te vragen waaraan hij de eer van het bezoek te danken had, verzocht de dame hem aan haar verant- woording te doen van de opbrengst der roerende goederen harer moeder, die, wegens wanbetaling van belasting, bij executie waren verkocht. En toen de ontvanger zeide, aan dat verzoek niet te kunnen voldoen, volgden harerzijds de uitdruk- kingen, dat hij een bloedzuiger, een schurk was en een paar slagen in het aangezicht, waarop mevrouw v. H. tusschenbeide kwam en men de dame de kamer uitduwde. Zij drong die echter weder binnen, om, naar zij zeide, te zien of haar toilet ook had geleden, doch werkelijk, zooals bleek, om hare verbolgen- heid te koelen aan eene in de nabijheid staande vaas, die zij greep en aan gruizementen op den grond deed terecht komen. Yan een en ander is aangifte bij de politie gedaan. De landbouwkundige meteoroloog der Leidsche Ct. kan tevreden zijnnadat een „centrum van depressie" den barometer aanzienlijk had doen dalen eu daarmee vrij sterke Z.—W. wind was gekomen, die een weinig regen aanbracht, is de wind nu weer naar het noorden teruggekeerd pal noord en daarmee heeft de zoele nattigheid weer voor scherpe kou plaats gemaakt; de barometer volgde de beweging en rees reeds weer een 2 0tal mM. Zoo langzamerhand begint men echter naar de nu officieel aangebroken lente te verlangen Maart loopt reeds groot gevaar, zijn legendarische negen mooie dagen niet meer te kunnen geven. Maar hij gaf dan ook bijna geen Maartsche buien, roerde zijn staart bijna niet, behalve in een hageibuitje. Een electrische tram zal het Oosterstation te Antwerpen (AntwerpenElst) met het tentoon- stellingsterrein verbinden. Evenals te Baltimore, zal vermoedelijk binnen- kort ook te Brussel de tram door electriciteit in beweging worden gebracht. Er bevindt zich dezer dagen te Parijs een Italiaansche hardlooper, die in minder dan vier en twintig uren van Rouaan naar Parijs is geloopen. Na anderhalf uur rust genoten te hebben, liep hij op een plein veertien mijlen lang in de rondte. De Parijsche bladen gewagen met ophef van deze hardlooperij, alsof men voor een feit stond, dat eenig nut kon opleveren. Zonderling klinkt het, te lezen, dat de hardlooper tot den Minister van Oorlog het verzoek gericht heeft, de soldaten in de geheimen zijner kunst in te wijden. Eenige werklieden, te Bromley op het veld aan het werk zagen plotseling een grooten luchtballon over den grond op hen aan vliegen. Niet dan met groote inspanning werd het gevaarte tot staan ge bracht en kon men de luchtreizigers uit hun be- narden toestand verlossen. Het waren de heeren Eerdinand Dubois, lid van Societe Aeronautique te Parijs en een Belgisch heer Earenza geheeten. Zij waren Zaterdag jl. te Antwerpen opgestegen, om naar Brussel te gaan, maar een hoogere lucht- stroom dreef hen in een andere richting het kanaal over. Den geheelen Zondag dreven zij in grooten angst boven de zee, totdat zij den volgenden dag weer land beneden zich zagen en konden neerdalen. De geheele voorraad levensmiddelen bestond uit een paar beschuiten en twee flesschen cognac met een flesch water. Een Bismarck—vereerder te St. Petersburg heeft sedert 1870 alles uitgeknipt en opgeplakt wat in Russische brochures en tijdschriften over den Rijks- kanselier geschreven werd. Hij zal dit nu als gedenkboek in negen folio deelen den heer V on Bismarck op diens 7 Ojarig jubile aanbieden. Aan- gename lectuur De Independance hangt een zeer droevig tafe- reel bij van de werkstaking in de kolenmijnen van het land van Bergen. De arbeiders hebben nu reeds achttien honderd duizend francs aan loonen ingeboet. Duizenden loopen, met knuppels gewa- pend, het land af, den goedgezinden tot schrik. Te Warmes, waar in eene mijn het werk hervat was, werd verdere voortgang Yrijdag jl. door benden kwaadwilligen onmogelijk gemaakt. Alleen te Hornu, waar soldaten geposteerd zijn, durven de werkstakers niets beginnen. Een groot deel van hen, die te Hornu werken, woont in het op een paar kilometers afstand gelegen dorpje Wasmuel, waarheen in den nacht van Donderdag opVrijdag eene bende van meer dan drie duizend man ge- trokken is, om degenen, die den volgenden morgen naar Hornu zouden gaan, daarin te verhinderen. De overheid doet sedert dien tijd de treinen, die tusschen de plaatsjes loopen, door soldaten bewaken. De stad Bergen is geheel door politie afgezet; werkstakers, noch hun vrouwen of kinderen mogen er worden toegelaten. Yolgens een later bericht is te Hornu en Warmes, door dynamiet-ontplof- fingen, niet onbelangrijke schade toegebracht aan enkele ge'oouwen. De eerste voorstelling door het Duitsche opera—gezelschap te Chicago, den 23 Pebruari ge- geven, had onder zeer eigenaardige omstandig- aeden plaats. Het Columba—opera-gebouw was geheel bezet en de toeschouwers wachtten met ongeduld op de komst van den troep, die in New-York groote triomfen had behaald. Het eene kwartier na het andere ging voorbij, en de kwartieren werden zelfs tot voile uren; maar het gordijn ging niet op. Weldra hoorde men dat de troep op de reis van New-York naar Chicago in de sneeuw was blijven stekenmen was Zaterdagsavonds te tien uur met een extra—trein, die uit twee goederen-, twee passagiers-, drie slaapwagens en een dining-car" bestond, vertrokken. Des Zondagsmorgens te drie uur bleef de trein in de nabijheid van Albany in de sneeuw vastzitten. Het duurde geruimen tijd eer de weg vrij was gemaakt, bij welke gelegenheid de mannelijke leden van den troep zich ijverig met sneeuwscheppen bezig hielden, eer de reis vervolgd kon worden. Nauwelijks had men weder een half uur gereden toen de koppelstang tusschen twee wagons brak; de gebrekkige reparatie, een reservestang was niet voorhanden hield 't tot des middags uit, en de trein arriveerde vijftien uren te laat te Buffalo. Het was negen uur toen hij te Chicago arri veerde; het uitladen der goederen vorderde veel tijd, en toen de artisten, die onmiddellijk van het spoorwegstation naar den schouwburg reden, in dit gebouw arriveerden sloeg het precies tien uur. Precies half elf begon de ouverture, (men gaf Tannhiiuser met mevrouw Eriedrich Materna als Elisabeth en Schott in de titelrol)te middernacht ging het scherm op voor het tweede bedrijf en toen het voor de laatste maal daalde, deed het hanengekraai zich reeds hooren. Het publiek bleef niet enkel geduldig en ou- vermoeid het einde der voorstelling afwachten, maar de bijvalsbetuigingen namen zelfs voort- durend toe en werden steeds levendiger. De troep behaalde zoo groot succes, dat voor de volgende voorstellingeu zeer spoedig geen plaatsen meer te krijgen waren. Naar de, te Chicago verschijnendeInter. Ocean mededeelt, hebben de aauvoerders der fenians en van andere revolutionnaire kringen der stad, brieven uit Parijs, Dublin en New-York ontvangen, waarbij zij worden uitgenoodigd om medewerkiug te verleenen voor de oprichting der Iersche brigade, die de bestemming heeft om in Egypte tegen de Engelschen te gaan strijden. Deze uitnoodiging is met geestdrift ontvangen en de voorbereidende maatregelen voor het vormen der brigade worden krachtig voortgezetin Chicago wordt eene som van vijftienduizend dollars bij in- schrijving bijeengebracht. Yerscheidene personen zijn er reeds aangeworven, die alien beproefde oud-militairen zijn; onder hen komen o. a. vier ex-guerillas van generaal Moseby voor en wel kapitein Coventon, de luitenants Morton en Gelding en de sergeant Blakeley. Men zegt dat generaal Eitzburg Lee een com mando bij de Iersche brigade die, uit duizend man zal bestaan, heeft aangenomen. Bij aankomst in Soedan zullen twee compagnieen als guerilla-benden worden georganiseerdde infanterie zal met Re- mington-geweren en de cavalerie met Spencer— karabijnen worden fgewapend. De fenians te Chicago deelen mede, dat zoodra de brigade naar het oorlogsterrein vertrokken is, de dynamiet-ontploffingen te Londen op groote schaal zullen worden hervat. Door een postlooper te Wommels zijn de eerste kievitseieren gevonden, twee in een nest. Voor het eene is de fabelachtige prijs van f 10 besteed, voor het andere f 5. Als eene curiositeit deelt men mede, dat bij de Luthersche gemeente te Bergen op Zoom de kerkeraad uitsluitend uit mili- tairen bestaat en dat zelfs de organist een zoon van Mars is. Den 26sten Eebruari is door den heer Y. S. te Zwartsluis een brief met twee bank- biljetten van f 100 in de bus gestoken, welke brief tot heden niet aan zijn adres te's Gravenhage is bezorgd. Te Groningen is een vierjarig meisje door de glasruiten van een raam der tweede ver- dieping op straat gestort. Men vreest voor haar leven. Gisterenmorgen heeft men uit de hoofd- vaart te Smilde, de lijkjes opgehaald van twee kinderen, 10 enl2jaaroud. Ze waren des avonds, hoe weet men niet, in het water geraakt. Een kras heer is zeker jachtliefhebber te Bergamo. De man is 106 jaren oud en nam dezer dagen een jachtakte voor grof wild. De student Vehlke te Berlijn, die een andere student in een tweege- vecht doodde, is gisteren tot vier jaren vestingstraf veroordeeld. Op de grens van de gemeente Montfoort lag jl. Maandagnamiddag een onbekend persoon aan den weg, die blijkbaar den geeuwhonger had. Dat dit eene vreeselijke kwaal is, bleek ten duidelijkste bij dien man. Alles wat binnen zijn bereik lag, gras, strootjes enz., at hij zoo goed hij kon op, en reeds in de verte hapte hij naar een stuk brood, dat men hem wilde geven, op het gevaar af, dat hij die het toediende, in de hand werd gebeten. Na eenige merkbaar benauwde oogenblikken kwam hij tengevolge van het toedienen van eenig voedsel, weder tot zichzelven en zette zijn weg voort, daartoe ook gesteund door eenig hem door den burgemeester verstrekt reisgeld, waardoor hij zich verder kon restaureeren. Axel Paulsen deelt aan het Morgenblad mede, dat hij noch per brief, noch per telegraaf eene uitdaging van den Hollandschen schaatsenrijder Bruinsma heeft ontvangen, zooals genoemd blad volgens Nederlandsche couranten onlangs berichtte. Een werkman te Rotterdam kreeg van zijn patroon in de vorige week eenige oude kleeren ten geschenke. Tehuis gekomen, vond de man een aanzienlijke waarde aan bankpapier in de kleeren. Hij gaf er zijn patroon onmiddellijk kennis van, en deze schonk zijn knecht f 4 per week opslag. Dat komt den man, die een groot gezin heeft, uitmuntend te stade. In 't gehucht Kaathoven verliet een zestien- jarige knecht 10 dezer heimelijk de lioeve zijns meesters. Een zeventigtal landbouwers trok zich zijn lot aan en deed pogingen om hem terug te vinden. Door den hond van den verlorene op het spoor gebracht, gelukte hun dat Zondag 11. Men vond hem halfverhongerd in het bosch op wat halfvergaue bladeren liggen. Yolgens zijne verkla- ring heeft hij, uit vrees dat hij een standje zou krijgen, de hoeve verlaten, en zich toen met het doel, om zich te laten doodhongeren, naar het bosch begeven, waar hij volgens zijne verklaring twee dagen later wel zou gestorven zijn. Hij is intusschen door zijn baas, den landbouwer Timmers, liefderijk opgenomen. Men hoopt hem door zorgvuldige verpleging in het leven te houden. Uithangborden spelen eene belangrijke rol in het maatschappelijk leven van vele volken. In het westen van Europa, zegt de Arnh. Ct., zijn ze langzamerhand door andere middelen van open- baarheid vervangen, maar hier en daar tieren Z6 Bijvoegsel van de Ter Heuzensche Courant.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 5