Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Herzieiin ier lalaitlare opireipt ongeboowde eigendommen. No. 2070. Woensdag 18 Maart 1885. 25e Jaargang. J0HKVH01IW DE PBESMES. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Branco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. ltit blad verschijnt Uiiisdaj- en Vrijdagavond bij dcu uitgever P. .1. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. Waterkeering voor de calamiteuse polders Margaretlia, Kleiue Iluisseiis en Eendragt. De BURGEMEESTER van ZAAMSLAG, Gelet op bet laatste lid van art. 33 en op de tweede zinsnede van art. 19 der wet van den 25sten April 1879, Staatsblad n°. 891. Brengt ter kennis van belangbebbenden, dat eene opgaaf van het totaal bedrag der kosten van onderhoud der waterkeerende en waterlozende werken in bovengemelde waterkeeringop de secretarie der gemeente gedurende dertig dagen voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Te Zaamslag, den 17 Maart 1885. De Burgemeester voornoemd, L. VAN D1XHOORN. JPolitieli Overzicht. Terwijl het orgaan van het Russische Ministerie van Buitenlandsche zaken, het Journal de St. Peters- bourg, over het conflict met Engeland een voorzichtig stilzwijgen bewaart, laten de meeste gezaghebbende Russische bladen zich op zeer duidelijken en weinig vriendschappelijken toon uit. De Novoc Vremya zoekt heil in gewapenden vrede, zooals die jaren lang op het vaste land van Europa bestaat. Een dure liefhebberij Thans spoort het blad aan, troepen naar Centraal-Azie te zendeu tegenover die van Engeland. En dat geschiedt ook. Een oorlog tusschen Engeland en Rusland zou van groote gevolgen zijn voor ganscli Europa, want hij zou zich niet alleen tot Azie bepalen. Rusland heeft vele kwetsbare plekken en Engeland is opper- machtig ter zee. De Onderkoniug van Voor—Indie houdt nog conferentie met den Emir, die op Enge land s bfescherming rekent tegen de voorwaarts sehrijdende kozakken, en Engeland zal zeker niet dulden, dat binnen Herat zich kozakken vertoonen. In Engeland zelf gaan de inwendige toestanden voordeeliger naar mate er meer gevaar van buiten dreigt. Zelfs de bewoners van het Groene eiland zijn rustiger. De Lord-Mayor heeft zijue harde woorden, op de meeting te Dublin uitgesproken, ingetrokken en in Ierlands hoofdstad maakt men zich gereed op een waardige ontvangst van den Prins van Wales en diens echtgenoote. De Eenians hopen, dat de Vorstelijke personen de verdrukking zullen zien, waaronder de Ieren gebukt gaan. Het heeft overal een zeer ongunstigen indruk gemaakt, dat er in Duitschland voor de over- FEUILLETON. De brief was verzegeld met het wapen van Pres- mes—Gagon en luidde: Schoone Nicht Dezen morgen schrijf ik u voor de eerste en de laatste maal. Bewaar miju brief als een her- iuuering aan iemand, wiens hart u toebehoorde. Miju lot zal heden beslist zijn. Ik zoek tien duizend pond om mij van den dood vrij te koo- pen. Waar ik ze vinden moet, weet ik niet, want ik heb mijn hand reeds dikwijls tot den elleboog in de beurs van mijn vrienden gestoken. Als ik ze niet kan vinden, sla ik eerst een schurk de hersens in en daarna doorsteek ik mijzelf. Neem het mij dus niet kwalijk, schoone nicht, als ik deze wereld misschien zonder nader vaar- wel zou verlaten. Mijn laatste gedachte zal voor uw zachte oogen wezen. Olivier. De arme Aline werd na de lezing nog meer dan doodsbleek, zoodat Tauchette bezorgd vroeg„Wat scheelt u, jonkvrouwp" Aline wreef meer de rug van liaar hand langs het voorhoofd, op hetwelk zweetdruppels parelden. ,/Hoe gelukkig, dat ik rijk ben," mompelde zij. //Vader heeft mij voor mijn verjaardag juist duizend zeesehe ondernemingen van Luderitz geen Rra. 500000 bijeen te brengen waren, terwijl eene gelijke som voor de Niger-Benue-maatschappij van Robert Elegel evenmin is verkregen. Lu deritz heeft Rm. 900000 in de onderneming Angra-PequeDa gestoken en wil niet zijn eigen- dom, maar alleen zijn rechten voor Rm. 500000 aan eene inaatschappij overdoen om met het delven van metalen te kunnen beginneu. Voor eigen rekening laat hij booten bouwen om met de Kaapstad een veehandel te openen, die goede winsten belooft. Zijn schip met de machinerien, de instrumenten en de technici is gestrand en dientengevolge moet het boren in de aarde weder zes maanden verschoven worden. Nu Dr. Peters voor de Berlijnsche „maatschappij voor Duitsche kolonisatie" de bescherming van den Staat voor zijn bezittingen in Oost—Afrika verkreeg, ontstaat er jalouzie tusschen de vereenigingen. De Duitsche Rijksdag heeft het voorstel aangenomen om den ondernemer der hoofdlijnen de verplichting op te leggen om een Belgische of een Nederlandsche haven aan te doen om de daar ter oplading geplaatste waren van Duitsche afkomst zonder bijbetaling voor vracht naar het punt van afvaart over te voeren. Sommige leden pleiten voor de haven van Rotterdam, anderen voor Amsterdam, nog anderen voor Vlissingen, dat gezegd werd een uit- muntende haven te bezitten, terwijl de gebrekkige verbinding met zuid- en westelijk Duitschland spoedig zou kunnen verholpen worden. Men gelooft algeineen niet dat de hertog van Cumberland den Brunswijkschen troon zal bestijgen, maar wel zijn zesjarige zoon. Over de voogdijschap wordt al druk gesproken, evenals over de Sijeen- gekomen gelden voor een huldeblijk aan Bismarck. Sommigen beweren, dat de inzameling eene scha- duwzijde heeft, doordat pressie is uitgeoefend bij het collecteeren, bij voorbeeldop gymnasien scholen, onder de beambten en arbeiders van groote etablisementen, enz. Wat er van zij, bekend is't, ook ten onzent, dat er dikwijls bij collecteeren en onderteekening van adressen pressie op de minder ontwikkelden wordt uitgeoefendwaardoor het resultaat een valsch aanschijn krijgt. In Erankrijk is de verhouding tusschen Senaat en Kamer zeer gespannen. Gelukkig echter voor het ministerie heeft de Kamer aangenomen de kredieten door den Senaat voorgesteld in behande- ling te zullen nemen, waardoor voorshands aftreding van het ministerie of ontbinding der Kamer is voorkomen. Uit het Oosten wordt bericht, dat generaal Briere de 1' Isle geheel Tougkin in staat van beleg heeft ver- klaard en dien tot Auam heeft uitgestrekt. Admiraal Lespes seint: „Kolonel Duchesne heeft de Chineezen vier dagen aaneen klop gegeven op Formosa. Zij vluchtten naar Tamsai met achterlating van twee pistolen geschonken. Breng mij mijn koffertje eens, meid! Tauchette opende een kast en nam er een rozenhouten koffertje uit, dat zij op Aline's knieen zette. Aline overwoog, hoe zij de duizend pistolen aan haar neef Olivier zou kunnen zendenop een kiesche en bescheiden manier ging dit nog al moeilijk. Zij lichtte den deksel op van het koffertje, dat alles en alles maar vier gouden louizen bevatte. „Groote God!" riep zij uit, ,/waar zijn mijn duizend pistolen. Tauchette voelde haastig in haar zakken. „Hebt gij ze misschien?" vroeg Aline. „Wel zeker!" antwoordde Tauchette lachend. n Ik kar. niet lezen of schrijven, maar mijn verre achterneef, die knecht is bij den jongen raadsheer De Botherel, kan het, en hij houdt mijn papieren in orde, jonkvrouw." Ondertusschen reikte zij een vettig, beduimeld papier over, dat vol stond met letters en cijfers. Aline wierp er een verstrooideu blik op. Zij las Kanten rosee rips koninginne-moiree ruikers koralen halssnoer met oorhangers, borst- speld en diadeem Indisch moesseline En zoo voorts, helaasen zoo voorts. Somma Negen duizend aclit honderd en zooveel pond //Is dat mogelijk?" riep de arme Aline. ,/Heb ik zooveel verknoeid? Negen duizend pond aan rostie rips, kanten, koninginne-moiree, ruikers, koralen, linten en strikken!" kanonnen, vele geweren, vaandels en ammunitie. De Franschen hadden ongeveer 200 dooden en ge- wonden." Te 's Gravenhage is overieden de heer Jhr. Mr. J. W. H. van Tets van Goudriaan, oud-Minister van Binnenlandsche Zaken (18581860) en te voren Commissaris des Konings in Zeeland. Van 15 Juni tot 15 Juli a. s. zal weder een kamp worden betrokken op de Teteringsche heide, bij Breda, door de twee hoogste studiejaren der Kon. Milit. Academie, ter sterkte van 139 cadetten, aan welk kamp bovendien zal worden deelgenomen door detachementen infanterie, cava- lerie, vesting—artillerie en genie—troepen van het leger, waarvan sterkte en samenstelling later zullen worden bepaald. Het geheele personeel zal onder bevel staan van den kapt. J. N. Roelants, van den staf der inf., aan wien de le luit. A. P. Vaillant, mede van dien staf, als adjudant wordt toegevoegd. Laatstleden Donderdag is voor de rechtbank te Ostende behandeld de eisch tot schadevergoe- ding ingesteld door den reeder A. Mos Jr. te Scheveningen, ter zake van het moedwillig vernielen van haringnetten ter visscherij in de Noordzee. De Belgische visschers bleken ook van andere zijden aangeklaagddenzelfden dag dienden ook klachten, ingebracht door Vlaardingsche, Noord- wijksche en Engelsche visschers. Onze Nederlandsche visschers, die als getuigen waren opgeroepen, roemen zeer de welwillende wijze waarop zij door de Belgische autoriteiten zijn be handeld, in het bizonder door den commissaris van politie van Ostende, tevens ambtenaar van het openbaar ministerie bij die rechtbank. Aan dien heer is het vooral te danken, dat, hoewel de Ostendesche visschers naar een gelegenheid zochten om hun woede te uiten, geen vechtpartijen zijn voorgevallen. Aanstaanden Donderdag zal de rechtbank in de verschillende zaken uitspraak doen. Men meldt uit Utrecht Donderdag had er een ergerlijk schandaal plaats op den Vleutenschen weg. Reeds geruimen tijd was het gedrag van een jonge weduwe, aldaar woon- achtig, een steen des aaDstoots voor de buurt ge- weest en had tot oploopjes aanleiding gegeven. Dezen avond legde daar naar gewoonte een advo- kaat zijn bezoek af. Maar nauwelijks was hij den winkel der weduwe binnengetreden of de deur werd weder geopend en de advokaat bij den arm gegrepen door zijn echtgenoote, die op wacht ge- staan had en hem lang niet vriendelijk uitnoodigde Tauchette zei nog om haar te troosten: ;/En men heeft nog aardig afgepingeld, jonkvrouw, bij het inkoopen." Mijnheer de president De Presmes zat in zijn grooten leuningstoel, die met zwart leer was over- trokken, voor zijn bureau, dat deftig geflankeerd, was met Jonische zuilen. Boven op het bureau stond een borstbeeld van Solon. Rond de muren stonden de sombere banden van zijn folianten ernstig en triest op de schappen van zijn boekerij. Het streng gelaat van den grijsaard paste uitmun- tend bij dien gezichtseinder van oude boeken, die even diepzinnig als der menschen wetenschap, even oubewegelijk als de wet waren. Hij bladerde in een reusachtige verzameling wetten. De Paudecten en de Kosturaen van Bretagne, twee monsterach- tige boeken in kalfsleer en koper, steunden als een lessenaar den rug van zijn boek aan weerskanten. In zijn kabinet heerschte doodsche stilte. Te nauwernood hoorde men achter de driedubbele rij schiijvers, uitleggers en samenrapers het bescheiden werk van een rat of van een muis, nakalkers van Omar, den vijand van het schapenleer. Er ging een deur open en het was alsof de doffe dampkring eensklaps lielderder werd. lets, dat op een glimlach geleek, gleed in den tamelijk rnuffen ernst van het ouderwetsch kabinet. Aline de Presmes, de mooie, lieve jonkvrouw, kwam mijnheer den president een zoen geven. om bij haar en zijn kinderen den avond door te brengen. De man stiet haar van zich af, sloeg haar en wierp haar de deur uit. Onmiddellijk vereenigden zich nu honderden menschen voor de deur, die luid scheldend en zingend het huis belegerden. De politie werd te hulp geroepen en mocht er in slagen, het tumult tot bedaren te brengen. De held van de geschiedenis werd, om hem te beveiligen tegen de woedende menigte, door agenten van politie en twee burgers in een waschmand de deur uitgedragen. De akte van beschuldiging in zake het Leidsche vergiftigings-proces is opgemaakt door adv.-gen. Bijleveld en is Zaterdag aan de beschul- digde, vrouw Yan der Linden, beteekend. Zij zal terechtstaan wegens vergiftiging driemaal gepleegd primo op haar neef Arend de Hees, door wiens dood zij f 149 uit drie begrafenisbussen beurde secondo op een vijfjarig kind Suzanna Aben, dat zij oppaste en bij welks dood zij geen voordeel hadtertio op Hendrik Flankhuizen en diens huis- vrouw, zuster van haar man, bij wier beider dood zij belang had, daar zij beiden zonder hun mede- weten in een begrafenisbus had verzekerd. Des- kundig onderzoek heeft aangetoond, dat zij altoos gebruikt heeft een arsenikhoudend mengsel, bij een drogist verkocht om wandgedierte te dooden. Beschuldigde heeft bekend, docb geeft voor uit versuftheid of dronkenschap het poeder in het voedsel harer slachtoffers te hebben geworpen. De geheele onopgesmukte akte doet beschuldigde kennen als een allerhardvochtigst en berekend schepsel en eene huichelaarster, eigenschappen die bevestigd zijn door het geneeskundig onderzoek, dat haar het voile bezit harer verstandelijke vermogens toe- schrijft. Donderdag 23 April zal zij voor het gerechtshof terechtstaan. Een treurig voorval vond Zaterdagnacht plaats in het //Hotel de Hollande," in de Hoogstraat te Rotterdam. In dat hotel was gelogeerd een Haag- sche heer met een Fransche dame, die twist ge- kregen hebben. Ten minste de dame, die in het bezit was van een revolver, geladen met 6 kogels, joeg haar aanbidder er een van door het hoofd. Daarna richtte zij het wapen op zichzelve, maar het pistool weigerde. De gewonde, die, hoewel er weinig hoop op herstel bestaat, nog leeft, is naar het ziekenhuis en de dame naar de gevangenis gebracht. Nader meldt men dat de gekwetste is de Japan- sche zaakgelastigde te 's Hage, Sakurada, die Zon- dagavond in het ziekenhuis aan de gevolgeu zijner wonde overleed. De daderes is een Brusselsche dame, wonende aan den Scheveningschen weg. De moord werd gepleegd na afloop van het bal masque in het feestgebouw. Aanleiding was minnenijd. Hij zette de groene kap af, die zijn oogen moest beschermenhij stak zijn bril in het brillehuisje en zijn hoofd bleef alleen bedekt door zijn lange, eerwaardige, witte haren. Aline sprong op zijn knieen en riep: //Dag va- dertje!" En de president, de gelukkige president, begon te glimlachen. Nadat de eerste liefkozingeu gewisseld waren, lei mijnheer De Presmes zijn hoofd tegen de leuning van zijn armstoel en hij begon zijn dochter, zijn schat te beschouwen. Hij vond haar, nu zij gekleed was voor het gala van mijnheer De Bechameil, zeer mooi. Zij was in het wit met blauwe bloempjes in haar blonde haren. Maar hij vond, dat zij er bleek uitzag. En voor hij begon te spreken, zette hij zijn bril weer op zijn neus, omdat hij zich wilde overtuigen, of hij zich niet vergiste. //Wat scheelt u, Aline?" mompelde hij ongerust. Aline deed, alsof zij wilde glimlachen, en zeide z/Goed vadertje, van nacht heb ik niet al te best geslapen." Len zaak moeten wij u nog zeggen. De fameuze brief van den mooien neef Olivier-Toussaint-Constant- Ililaire de Presmes-Gayon-Rodentedelee, markgraaf van St. Nicolas-les-Pressur-Seiche, enz., was na- tuurlijk door de handen van den president gega m, voor zijn dochter dien kreeg. De brave heer had den brief niet gelezen, maar hij had de hand herkend, en dat was hem genoeg. Hij had gedacht, terwijl hij een fermen vuistslag TER \El ZENSCHE CRURA HIT. VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1