Telegrafische berichten. Landbouwberichten. <iiemengde berichten. Waunecr en door wien die trommel in dat pri- vaat geworpen is, blijft nog een raadsel, omdat dit logement door geen vreemdelingen wordt 'oezocht. De ontvluchting van G. Visser uit het huis van arrest te Haarlem heeft zich als volgt toe- gedragenDe man heeft zich door middel van drie valsche sieutels uit de pistole, waarin hij was opgesloten, den toegang weten te verschaffen naar een gesloten corridor en vervolgens naar de insge- lijks gesloten kamer van een bewaarder, waarin juist dien nacht niemand aanwezig was. Daar gekomen, heeft hij een zolderluik opengebroken en is daardoor op een zolder gekomen, van waar hij zich door middel van een lijn, vervaardigd uit de touwen van het onderstel zijner krib, uit een venster naar beneden heeft laten zakken. Hij kwarn toen in een tuin van een aangrenzende woniug. Daar gekomen, heeft de vluchteling ge- bruik gemaakt van een trapje, waarmede hij op een dak kwam. Met behulp van een ladder, uit den tuin meegenomen, is hij op de daaruaast gelegen plaats gekomen en door een poort, uit- komende in de Breesteeg, bevond hij zich toen op vrije voeteu. Een vrouw, die haren wettigen man had ver- laten, woonde als huishoudster bij den landbouwer N., te Oldeberkoop. Door de buren was nu sedert eenigen tijd opgemerkt, dat de huishoudster zich weinig meer liet zien en het gerucht ver- spreidde zich, dat zij in 't geheim bevallen en het kind verstopt was. De rechterlijke macht van Heerenveen kwam spoedig in loco en nam de vrouw in verhoor, die echter alles ontkende, doch niettemin in hechtenis werd genomen. Nadat zij daarna een paar malen bij den rechter van instructie in verhoor was geweest, werd ook N. gearresteerd en binnen korten tijd kwamen nu beiden tot de bekentenis, dat de bevalling inderdaad had plaats gehad en zij het kind te zainen hadden begraven. Nu werd het lijkje op de aangeduide plaats opge- graven, naar Heerenveen vervoerd en gerechtelijk geschouwd. Yan de resultaten dier schouwing werd het publiek nog niets bekend gemaakt. In zake het tram-ougeluk bij Poeldijk schrijft men nog: De verontwaardiging is algemeen. En hoe kaD het anders i Niet alleen toch reed de trein met woeste snelheid, maar de machinist zat achter op den rand der machine zich te vermaken met eemg vrouwvolk, dat op het balkon stond. De reizigers in den wagen beefden van schrik en verwachtten elk oogenblik een ongeluk. Een zelfs sprang uit den wagen in de vaart, eenige oogen- blikkeu voor het onheil. Verscheiden personen hadden zich onderweg aaugemeld om opgenomen te worden, maar de tram stopte niet, waarover zij thans niet rouwig zullen zijn. TER NEUZEN, 13 Maart 1885. Aan de ladingplaats van het station alhier bemerkt men tegenwoordigeene buitengewone drukte. Gisteren lagen in hetkanaal aldaar niet minder dan 5 stoombooten en 2 brikken om te laden en te lossen. 't Behoeft niet gezegd te worden, dat dit aan velen werk verschaft, wat natuurlijk bijdraagt tot het welvaren dezer gemeente. De Agence Commer- ciale en de firma Van IJsselsteijn Co., wier werkkring zich meer en meer uitbreidt, leveren het grootste contingent voor deze werkzaamheid. De bergplaats, die 17 November van het vorig jaar afbrandde zal weldra als een feniks uit haar asch verrezen wezen. Nog niet geheel voltooid, belooft zij aan de billijke eischen, die de handel hier stelleu kan, ten voile te zullen voldoen. Geheel van ijzer opgetrokken en met een rond dak van gegalvaniseerd ijzer, zal de nieuwe hangar de noodige ruimte aanbieden voor de vele koopwaren. Met de zoogenoemde binnenvaart ziet het er evenwel niet rooskleurig uit. Men verzekert ons van geacbte zijde, dat vele schippers tegen zeer lage prijzen nog luttel werk kunnen vinden. Moge ook hierin spoedig eene gunstige verandering komen. jfJa, en toen antwoorddet gij, dat ik zinneloos was." z/Waarom wil men hem gevangen zetten p" *Ha, drommels, voor dit en voor dat. Ik ben maar een domme boerin. Ik weet het niet." Aline trappelde met haar lief voetjen op het tapijt. //Zoo, zoo riep Tauchette. //Wilt gij al weer kwaad worden. Welnu, Olivier zal in de gevangenis moeten, omdat mijnheer de intendant hem niet mag. Zie zoo Mijnheer de intendant is geen bovenste baas, meid 1" //Men zegt ook, dat het niet zou gebeuren, als Olivier maar geld had. Maar hij is zoo arm en zoo vlug met het trekken van zijn zwaard." z/Arme neef," mompelde Aline. //Hij is zoo dapper als een leeuw." z/Voor nog geen acht dagen heeft hij zooveel drukte gemaakt op het veld Jacquet, dat de geheele wijk saamgeloopen is om hem te zien vechten met den jongsten zoon van Catschelan. vDat wist ik niet," zei Aline, die niet meer op haar kapsel lette. v0, er is nog zooveel dat gij niet weet. Cat schelan kreeg een degenstoot in de voile borst." z/Groote God! heeft Olivier hem gedood //Ho, ho Jongere zoon sterven immers nooit. Mijnheer Olivier heeft hem opgenomen en zij zullen Het bestuur der waterkeering van den calami- teusen polder Nieuwe Neuzen heeft gisteren alhier bij enkele iuschrijviug, aanbesteedHet maken van werken tot verdedigiug van den oever van den bovengenoemden cal. polder, bestaande in het maken van 1460 M2. rijsbeslag met staakrijcn het maken en zinken van 7 zinkstukken van 2 rijslagen, te zamen groot 13,400 M2.het leveren en verwerken van 6043 scheepston gewonen Door- nikschen, Lessineschen of bazaltsteen; 6439 scheeps ton afval van een der geuoemde steensoorten, en 189 scheepston afval van Lessineschen steen. De begrooting bedroeg 56,647,35. Hiervoor hadden ingeschreven de volgende heeren: W. olker, te Sliedrecht, voor f 60,600; J. van der Bias, te Hardinxsveld, voor f 57,500J. van Eck, te Hardinxsveld, voor 55,925; A. Ver- morken, te Hontenisse, voor f 55,900; B. den Exter van den Brinkte Krabbendijke, voor f 55,800; C. Eoskam Jz., te Sliedrecht, voor 54,600; A. van Popering, te Bruinisse, voor f 54,490J. Jansen, te Ter Neuzen, voor/"54,198 J. Leijs, te 's Heer-Arendskerke, voor f 54,100; A. de Jong Dz., te Ter Neuzen, voor f 53,970; P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor 53,950; n. Hage, te Middelburg, voor f 53,800; D. Tholens, te Iloek, voor f 53,300. Bij gelegenheid der voorjaarskerinis te Gent zal a.s. Zondag 15 Maart een nachttrein loopen, die des avonds te 11,15 uit Gent zal vertrekken en hier zal aankomen te 12,30. Liefhebbers van paarden-dressuur hebben gele genheid in de beroemde cirques Pierantoni en Leon een voorstelling bij te woneu, die beginnen zal om half acht en voor elf uur zal eindigen met een pantomime-ballet. Axel, 12 Maart. De beer J. H. Geselschap, Wz., predikant alhier, komt voor op het drietal bij de Hervormde gemeente te Hoogeveen in Dreuthe. Overslag, 12 Maart. Bij de op Dinsdag 11. alhier plaats gehad hebbeude verkiezing voor een lid van den gemeenteraad werd de beer Aloijsius Govaert als zoodanig verkozen. Sas van Gent. Deze week is uit het kanaal, op het grondgebied van Westdorpe, gehaald het lijk van den sedert eenigen tijd vermisten slager J. V. alhier. erleden Donderdag nog in het huisje Driekwart geweest zijnde, schijnt hij niet ver van daar bij ongeluk te water geraakt te zijn. Sluis, 11 Maart. De heer J. van der Veen, predikant te Rossum, heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente alhier, bedankt. Nieuwvliet, 12 Maart. Voor het beroep naar de Hervormde gemeente alhier, heeft de heer C. M. van der Weijde, predikant te Dreischor, bedankt. 's Gravenliage13 Maart. Tweede Kamer. Re heer Wintgens heeft ontslag genomen als lid der Kamer, daartoe genoopt door de jongste heraadslagiugen. Hoofdstuk V is door de Kamer verworpen met 48 tegen 19 stemmen. De conclusie van de meerderheid der commissie op het adres van het handelsmuseum is om den Minister van Waterstaat te vragen of hij bezwaar zou hebben om terug te komen op de weigering van het verleeneu der subsidie voor de Antwerpsche tentoonstelling. Bij het algemeen debat over Hoofdstuk Marine hebben Viruly, Schimmelpenninck van der Oye, Van der Hoop, Rooseboom en Rutgers de houding en het beheer van den Minister sterk bestreden als onverschillig en leidende tot verval der Marine. De heer Gratama vroeg naar de werking van de afschaffing der lijfstraffenPoinpe naar de gevol- gen van het verbrekeu van 't contract met de maatschappij De Schelde. De heer Viruly wenschte publiciteit van het rapport in zake de Sommelsdijk. Maandag komt de Minister aan 't woord. wel weer beginnen, als Catschelan beter is. En alleen maar omdat de arme jonkman gezegd had, dat gij erg trotsch waart voor de dochter van een getabberde I" Tauchette haalde haar schouders op. Aline zat te peinzen. Zij dacht: //Het was voor mij." //Het beteekent niet veel," babbelde Tauchette, die nu haar tong den vrijen teugel liet, hoewel men haar geen spreken meer vroeg. Mijnheer Olivier zou nog mooier zijn dan mooi, als hij fijn linnengoed droeg, als hij fijn laken op zijn schouders had. Maar het doet iemand zeer, als men hem aanhoudend moet zien met zijn jas van verleden jaar, met een vilten hoed, dien Bozee, deoude leelijke rijknecht, nog niet eens zou willen en met sporen van een el lang aan laarzen, die onmogelijk meer voort kunnen." »La Tauchette," riep nu een ruwe stem buiten. //Die oude leelijke Bozee kon mij immers wel juffrouw Tauchette uoemen," dacht zij. ,/Zdo on- beschoft is nog nooit gezien!" z/Ga kijken, wat er is," zei Aline. Tauchette ging been. Aline liet haar hoofd op de hand rusten. z/Arme Olivier," dacht zij. #Een brief voor de jonkvrouw," zei Tauchette, nu zij weer binnen kwam. z/Geef op." Aline's handen sidderden. (Wordt vervolgd.) Heden ochtend overleed alhier in 81jarigen ouderdom Mr. C. L. de Vos van Nederveen Capell, president en sedert 30 jaren lid van den Hoogen Raad en commaudeur van de Nederland- sche Leeuw. Met 1 April zou de overledene zijne functie hebben nedergelegd. Als eene bizonderheid kan gemeid worden dat te Hoofdplaat op de hofstede van J. F. Temmerman verleden week reeds grasboter gemaakt en afge- leverd is. Goes, 10 Maart. Op de paardenmarkt alhier waren heden ruim houderd stuks paarden aange- voerd, hetgeeu aan ouze anders vrij stille gemeente eene tamelijke drukte verschafte. Handel werd er evenwel niet in gedreven, zoodat al het aan- gevoerde weder mede huiswaarts genomen werd. De commissie belast met den aankoop van paarden voor het leger schijnt ook niet geslaagd te zijn onze paarden zijn daarvoor niet geschikt. Voor den landbouwer zijn ze uitstekend, daar ze het best als trekpaarden gebruikt kuuneu worden. Dat hoenders plotseling blind worden, ziet men zegt het Nieuws dikwijls gebeuren. Zij worden dan doorgaans geslacht. Maar men heeft, volgens een Duitsch blad een middel gevouden om die blindheid te genezen. Bij nauwkeurig onderzoek bleek, dat de blind geworden kip een gezwollen en ontstoken kam en een blaar op de tong had. Die blaar werd doorgeprikt; men stak de kip een stukje boter in den snavel en sloot haar alleen op in een rustig hok. Later gaf men haar graankorrels. Na verloop ran vijf dagen begon de kip weder te zien en nog drie dagen later was zij weder zoo gezond als te voren. De beide karbouwen (Indische runderen) aan de Rijks—landbouwschool geschonken, zijn een ge- schenk van het Kon. genootschap ,/Natura Artis Magistra" te Amsterdam. Men zal met deze dieren proeven nemen in hoeverre ze door kruising met inlandsch rundvee voor den veehouder alhier ten nutte gemaakt kunnen worden. Dezer dagen werd voor een vette koe, staande op de boerderij der Rijks—landbouwschool te Wa- geuingen, de enorme prijs van f 430 geboden. En daarvoor was die reuzin nog niet eens te koop. Door 60 ingezetenen van Deventer is aan de Tweede Kamer een adres gericht houdeude ver- zoek de drankwet zoodanig te wijzigen, dat ook na 1 Mei gecombiueerde bedrijven mogen worden voortgezet. Bij een op den Hindenkamp ouder Ede door eenige heeren uit Utrecht en Breukelen gehouden hertenjacht, is een fraaie hertebok ge- schoten die meer dan 150 K.G. woog. Aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer zijn 88 jongens bevorderd tot licht- matroos, waarvan een 7tal wegens uitmuntend gedrag werden opgenomen in het vaste korps. Te Amsterdam is een Asylum of Tehuis voor dieren (onbeheerde straathonden enz.) geopend. Men constateert, uit Oosterwolde, dat in 35 jaren tijds de ooievaars nooit zoo vroeg zijn teruggekeerd als ditmaal. In 1884 kwamen zij den 12den Maart aan, en zoo vroeg waren ze sedert 1850 niet gearri- veerd; maar nu waren ze er al don 2den. De weduwe R. wier echtgenoot, tengevolge van het derailleinent nabij Ede zoo jammerlijk het leven heeft verloren, heeft van de Nederl. Rijn-Spoor- wegmaatschappij schadevergoeding geeischt. Daar het gering aanbod van de Rijnspoor niet door de weduwe werd aangenomen, zal zij nu een proces beginnen. Op een villa bij Ferrare had men dezer dagen het barbaarsch vermaak, op duiven te schieten. Een der schutters, een der diertjes, dat een verkeerde richting nam, willende treffen, lostte zijn geweer te laag, en trof daardoor zeven- tien toeschouwers. In het jaar 1884 heeft de Duitsche regeering 60,000 mark besteed aan het aanplanten van vruchtboomen langs de openbare wegen in de Rijnprovincie. Te Luik is dezer dagen een pastoor doodgebleven, terwijl hij bezig was de mis te bedienen. In Schoterland nam een 15jarig meisje deel aan een bal, maar had de onvoorzichtigheid, bloots- hoofds in de buitenlucht te gaan, waardoor zij een keelontsteking kreeg, die, in weerwil der genees- kundige hulp, binnen twee dagen den dood ten gevolge had. In de omstreken van Boxmeer zwerven sinds geruimen tijd twee wilde zwijnen, die aan land- en boschbouw aanzienlijk nadeel berokkenen. De Commissaris des Konings heeft vergunning verleend, om op die dieren eene klopjacht te houden. Dezer dagen overleed te Gouda een vrouw die het in de laatste dagen van haar ziekte erg benauwd had. Om haar wat lucht te geven achtte men het geraden, haar kleeren los te maken en haar lichaam van boven eenigszins te ontblooten. Dit geschiedde en toen bleek op een verrassende wijze van haar gehechtheid aan het aardsche slijk in den vorm van muntstukkenalthans men vond /600 aan zilvergeld, 40 aan centen, benevens een drietal gouden tientjes op haar lichaam bevestigd Geen wonder, dat de arme vrouw het met zulk een vracht benauwd had! Een voerman reed met een zwaar geladen wagen door de rue des Martyrs te Parijs. Het dier kon bijna niet meer, maar de voerman zweepte liet ongenadig voort. Eensklaps wendde het dier den kop om en vatte zijn beul bij den arm. De man is met een gevaarlijke wonde naar het gast- huis gebracht. De Daily News verneemt uit Pretoria, dat daar vergaderingen van Boeren zijn gehouden, die voornemens zijn, met 1500 scherpschutters een inval te doen in Lobengulu's land. Zij willen door het gebied van Sacheli en Khama trekken en deze opperhoofden trachten te overreden hen bij te staan. Daar zulk een groot commando geen leeftocht kan mede nemen, zal waarschijnlijk het vee der inlanders worden geroofd, waarvan twisten en oorlog met de staminen van Noordelijk Bechuanalaud het gevolg zullen zijn. Het Transvaalsche gouvernement schijnt zulke rooftochten niet te kuunen verhinderen. De volgende beschrijving wordt gegeven van de schaatsen, waarmede Axel Paulsen te Christiania de overwinning behaalde op onzen landgenoot Van der Zee. Zij zijn hooger op de schenkels en veel smaller. Zij hebben omstreeks J der breedte van eene dunne Friesche schaats en houden van begin tot einde ijs. Het staal loopt ook verder door het einde van den schenkel steekt wel twee vingers breed buiten den hak naar achteren uit. Baudeu en riemen zijn geheel door hen verworpen, daar de bloedsomloop hierdoor te veel wordt gestremd. De schaatsen zijn daarentegen met 12 ijzeren schroeven aan de schoenen bevestigd, zoodat de rijders zich de moeite getroosten moeten steeds een tweede paar schoenen mede te nemen. Sedert twintig jaren had de vader van Paulsen alle moge- lijke schaatsen, ook de Friesche, onderzocht en aan de boven beschrevene de voorkeur gegeven. Oorlogsberichten zijn niet altijd te vertrouwen: men moet er wel bij in het oog houden, van welke der strijdende machten zij komen. Een treffend voorbeeld daarvan leveren de Chi- ueesche berichten omtrent den oorlog in Tongkin. Volgens hun officieele opgaveu zijn er 2,375,171 Franschen gesneuveld en slechts 3822 Chineezen. Acht groote pantserschepen werden in den grand geboord en de bemanning vond den dood in de golven. at aan deze officieele berichten eenigszins schaadt is, dat, volgens hen, admiraal Courbet zesmaal is gesneuveld en de opperbevelhebber, generaal Briere de l'Isle, drie en tachtig maal. Na de water-, gas— en andere leidingeu komt nu, in alien ernst, de luchtleiding aan de orde. Een Fransch ingenieur, begaau met het lot van den stedelingdie van versche lucht verstoken voort kwijnt, ontwikkelt in de Revue sanitaire de Bor deaux het denkbeeld van een natuurfabriek van extra zuivere lucht, die dan door een buizeunet naar de stad zou worden gedreven, waar men dan uit de kraan binnenshuis boschlucht zou kunnen aftappen en genieten. Nu nog de soepleiding en we hebben de 20e eeuw compleet voor ons. Een Parijsche makelaar in byouterien huwde een paar jaren geleden en was twee jaren gelukkig, toen hij te Alfortville verliefd werd op de dochter van een koffiehuishouder. Hij vroeg haar zelfs ten huwelijk en verleden Donderdag werd dit ge sloten. Toen men aan het bruiloftsmaal was ge- zeten verscheen echter eensklaps de geest van Banco of liever de wettige vrouw in levenden lijve, die kwade vermoedens gekregen had en haar man met I zijn nieuwe vrouw kwam opzoeken. Na een pak slaag van den bedrogen vader en diens verwanten gekregen te hebben, wist de makelaar te ont- vluchten en loopt nog. In het Cirque d' hiver te Parijs gaf deze week de leeuwentemmer Edward Williams zijn gewone voorstellingen. De leeuw scheen onrustiger dan anders, en Williams had moeite het dier de toeren te doen verrichten voor het talrijke publiek. Eensklaps sprang de leeuw ter zijde en beet den temmer in het been. Williams had nog kracht genoeg om zijn been te bevrijden, den leeuw te bedwingen, en het hok te verlaten. Toen echter begaven hem zijne krachten, en hij viel zijn ijlings toegeschoten bedienden in de armen. Er heerschte groote opschudding in de zaal en verscheidene vrouwen waren in onmacht gevallen. De wonden van den leeuwentemmer zijn zeer diep en zullen een langdurige rust vereischen. Ten einde de koortslijders te waarborgen tegen de schrikbarend hooge prijzen, welke de Helleensche apothekers voor chinine berekenen heeft de Grieksche regeering besloten zich met den verkoop van dat geneesmiddel te belasten; aan de leger-administratie is het debiet opgedrageu. Het aantal ongelukkigen, die bij de ramp in de kolenmijn te Karwin het leven verloren hebben, bedraagt meer dan honderd. Reeds zijn een 70tal lijken van arbeiders te voorschijn gehaaldde meesten tot ouherkenbaar wordens verminkt. Sorn- mige familien werden zwaar gelroffenzoo kwamen drie breeders uit Freistadt om40 families hebben den vader of kostwinner verloren. De Keizer heeft een som gelds voor de achter- gebleven betrekkingen gezonden. De eigenaar der mijn graaf Heinrich Larisch, die tijdens het onheil in Eugeland vertoefde, is ijlings naar Karwin teruggekeerd, en heeft voorloopig 5000 ter beschikking gesteld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2