Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2069. Zaterdag 14 Maart 1885. 25e Jaargang. Lager O n d e r w ij s. JONKVRODW DE PRESIDES. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsrnimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■lit blad vcrNchijjnt Dinsdag- en Vrijdagavoiid bij den nitgever P. J. VAN OE 8 A N D E te Ter Neazen. Tot het doen van aanvragen om toelating van Kinderen op de Openbare Scholen der gemeente, zal gelegenkeid bestaan op Unaiidiig en Dinsdag, 16 en 17 dezer, telkens des middags van 122 ure, op het gemeentehuis. Ter Neuzen, 6 Maart 1885. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. (Politieli Overzicht. Uit Cairo schrijft men, dat een paar inlandsche stammen uit de nabijheid van Korti zich voor den Mahdi hebben verklaard, zoodat het Engelsche leger zal moeten retireeren tot Dongola. Daar staan de zaken slecht, als De Lesseps goed ziet. In eene rede, te Rouaan uitgesproken, heeft die man met zijn honderdmijls laarzen want hij is overal gezegd dat generaal Wolseley verloren is. „Te vergeefs trekt hij op Korti terug, hij komt in denzelfden toestand als Gordon te Kliar- toem. Hij zal omsingeld worden, het leger zal verdwijnen, wij zullen er niets meer van hooren. Een leger van 10000 man is eene naald in de woestijn. Ik acht mij gelukkig de Fransche re- geering tegen te hebben gehouden, in Egypte tusschenbeide te komen. Dan zouden wij thans de slagen bekomen en de kosten betalen. In de jongste zitting van het Instituut zeide mij de heer De Freycinet, langs mijn fauteuil gaande„Gij hebt mij een ernstige fout bespaard." Hij had gelijk en dat deed mij genoegen." Zoo sprak De Lesseps. Had de man Frankrijk ook dien raad gegeven, toen men nog niet zoo erg met China had gebroken. Van Afrika's westkust zijn berichten gekomen, dat de Duitschers de Engelsche vlag te Victoria, aan den ingang der Ambas-baai in Little Came- roons gelegen, hebben neergehaald en de hunne geheschen, iets wat natuurlijk voor John Bull niet is te verdragen, waarom dadelijk een stoomboot is afgezonden. Volgens de Debats heeft Engeland de vrije vaart op het Suez—kanaal erkend en zal eene conferentie over de Egyptische kwestie te Parijs aanstaande zijn. De Khedive zal eene leening aangaan van 9 millioen pond om de schuldeischers tevreden te stellen. Die Oostersche barbaar, die aan zijn eigen nihilisten genoeg heeft, zoekt zijn grondgebied uit te breiden en stoot tegen den Emir van Afghanistan, die volgens gemaakte overeenkomst onder bescher- ming staat van Engeland en ook rekent op de hulp der Engelsche troepen. Een vrij kras ulti matum, uit Londen naar Petersburg afgezonden, 6) FBUILLETON. Haar kamer zag uit op het riviertje de Vilaine, dat zijn grauwe golfjes tusschen twee reijen mooie populieren voortstuwde. Die kamer was een lief verblijf. De mode had bij de meubileering niet voorgezeten. Als men het bruine ledikant met rechte kolommen zag, dat met vrome sieraden overladen was, zou men niet geloofd hebben, dat men onder een regeering leefde, welke den rococostijl en het pompadour zag ontstaan. Te Rennes was toenmaals de mode nog erg achterlijk. Maar wat beduidt de mode P De zachte draperieu hingen bevallig over dit ledikant uit den tijd van Lodewijk XIII. Op de an- dere kast stonden nog wonderschoone Chineesche vazen, welke de kloeke zeevaarders van Saint-Malo aan gindsche zijde van de stormkaap gehaald hadden. En overal stonden bloemen. Bloemen die God overal en altijd eender maakt. Jong, mooi en geurig. Bloemen, die geen mode kennen, en die, den Hemel zij dank, even goed bij dreigend onweder als bij liefkozende zonneschijn ontluiken. En Aline zelf was schoon. Een tengere, here schoonheid, doch een weinig te bleek, onder den overvloed van zijdeachtig blond haar, die haar zestienjarig voorhoofd kroonde. moet verhinderen, dat de vijftig millioen door Engeland en de honderd millioen door Rusland bestelde patronen aan een fabriek te Bridgeport in de Vereenigde Staten uit de zundnadels verschoten worden, waardoor de Emir nog eenigeu tijd Emir blijft en Engeland en Rusland van elkanders na- buurschap verschoond en verstoken blijven. Er zijn er, die meenen dat Engeland de zaken aan den Hymalaya zoo trakteert om de aandacht van Europa op Herat te vestigen, ten einde goedschiks Soedan te ontruimen. In elk geval is de toestand tusschen de beide mogendheden zeer eritiek. Wij stappen uit Gladstone's kabinet en gaan een kijkje nemen over het kanaal bij collega Ferry, die niet minder „in den brand'' zit. Geld moet er komen en Senaat en Kamer zijn 't niet eens. De eerste heeft in de begrooting een aantal credieten hersteld voor bisschoppen, kanuunikeu en seminarien, die de Kamer geschrapt had. Dit recht wordt den Senaat bet wist en geeft aanleiding tot veel gehaspel. Eene commissie heeft met algemeene stemmen de credieten voor de geestelijken verworpen, terwijl het ministerie het meerendeel wil herstellen. De Kamergroepen zullen in hevig debat komen. De bezoldigingen der bisschoppen, der kanunniken en simenarien dobberen in den golfstroom tusschen de twee Kamers en zullen er wel in oudergaan. Een ontwerp van invoerrechten op buitenlandsch vee komt ook in debat. In Duitschland worden de zaken zoo geleid, dat de geestelijk'neid zoetjes aan leert onder het staats- gezag te bukken. In Posen zet men de veroor- deelingen van geestelijken wegens bij de wet verboden kerkelijke handelingen voortde heropening der der priesterseminarien blijft uit, wijl de aanstelling van geestelijken in de lucht zweeftde regeliug met de toegelaten orden is hoogst onvoldoende, enz. De Rijkskanselier leidt de partijen als water- beken. De zending van den zoon naar Londen, zegt men, moest vooral dienen om den vrede te bewaren, ook tusschen Engeland en Rusland, daar de grijze Keizer aan den avond van zijn leven alle aanleiding tot het uitbreken van een oorlog wil vermijden. Als Rusland nu maar niet de lont in 't kruit werpt. De cor.go-conferentie is vreedzaam afgeloopen, zoodat het nieuwe kouinkrijk gevestigd is in het Negerland. Het aandeel, dat onze afgevaardigden Asser en Bloemen in de beraadslaging hebben genomen, was, volgens het Portugeesche Journal do Commercio, zeer belangrijk. Moge Belgie's vorst meer vreugde beleven aan de Assosiation Internationale, dan aan de toestanden in zijn eigen land, waar de school—debatten maar al te zeer getuigen van de groote klove tusschen zijne on- derdauen. Haar gestalte was slank en lenig, maar nog niet volkomen ontwikkeld. Hebt gij de mooie fluweelzachte oogen wel eens gezien, die gisteren nog tegen de pop glimlachten en morgen iemand doen peinzen? Wilde en toch zachte oogen „Nu moet gij aan geen jonge juffrouwen van de kostschool denkeu. Op een kostschool blijven zulke oogen dikwijls niet mooi. Denk liever aan echte jonge meisjes. Herinner u haar schuwe, prachtige oogenhaar vochtige oogen, die zoo vrijmoedig kunnen glimlachenhaar oogen, welker blik zoo zacht is, als de blik van de engelen moet zijn en die droomen en schertsen en smeekenmooie, donkere oogen! O, herinner u die onder stralend blond haar Aline had zulke oogen. En stel u voor, dat zij coquet en naief, een- voudig en slim, spotziek en goedig tegelijkertijd was. Zij was een jonge maagd, de jongste maagd, die gij u maar kunt voorstellen. En haar oude vader had haar op den koop toe nog bedorven Stel u dien vader ook voor, mijnheer Presmes— Gogan baron du Mesnil, president van het Parlement te Rennes. Een huisvader, streng als de beeltenis van Themis en zwakker dan een lummeltje tegenover de kleine uilenspiegel, die vadertje tegen hem zeide. Daarenboven was Aline een erfdochter, de mooiste erfdochter van Nantes tot Luval en misschien de Omtrent de reisplannen van HH. MM. den Koning en de Koningin deelt men met volkomen zekerheid het volgeude mede Hunne Majesteiten zullen, na het gewoon be- zoek aan Amsterdam gebracht, te hebben, niet zooals het plan was, eerst naar het kasteel Berg in Luxemburg vertrekken, doch den 13 April te 's Hage terugkeeren. Van daar vertrekt Z. M. 15 Mei a. s. naar Carlsbad en H. M.'naar Toplitz. Na afloop van Zr. Ms. badkuur, op 15 Juni a. s., zullen HH. MM. zich rechtsireeks naar Oranje—Nassau-Oord begeven, en daar blijven tot in de eerste dagen van September a. s., om tegen de opening der Kamers naar 's Hage terug te keeren. In het laatst van September J a. s. vertrekt het Kouinklijk gezin naar het Loo, tot na Kerstmis. Het verblijf op Oranje-Nassau-Oord vervalt zooals gemeld was niet, maar wel dat in Luxemburg, en zulks hoogstwaarschijnlijk in ver- band met de aldaar onlangs plaats gehad hebbende Ministerieele moeielijkheden en veranderingen van regeeringspresidenteu. Het N. v. d. D. verneemt daarenboven nog, omtrent het aanstaand verblijf te Carlsbad van Z. M., deze bizonderheden De Koning en de Koningin nemen hun intrek in de Zwei Deutschen Mouarchen, een bijgebouw van het vermaarde Hotel Schild. Aan H. M. de Koningin zal bij hare aankomst, door jonge dames, een aardige verrassing zijn bereid. Z. M. zal 5 weken daar blijven, onder behandeling van Dr. London. Koningin Emma blijft veertien dagen te Carlsbad en begeeft zich dan naar Schonau, bij Toplitz in Boheinen, welke badplaats zij ook als Prinses van Waldeck met hare ouders bezocht. Verscheidene voorname Nederlandsche familien hebben te Carlsbad logies besteld en er zijn reeds een aantal aanzienlijke personen. De Tiveede Kamer zette de beraadslaging voort over de uitgaven voor het onderwijs. Aangenomen werd een amendement waardoor de subsidie van f 1000 voor het schoolmuseum vervalt. Verworpen daarentegen de wijziging van art. 133 nopens de subsidie voor de kweekschool van be- waarschoolhouderessen te Leiden. Bij deze stemming bleef Mr. Wintgens aan de zijde der voorstellers, terwijl de voorzitter, de heer Mackay, voor het behoud van den post stemde. Verder werd aangenomen de vermindering van art. 135 met f 2000 voor een nieuwen hoofd- opzichter der gebouwen voor onderwijs. De heer Reekers kondigde de interpellate be- treffende het wonderkuil-artikel aan, zooals dezer dagen is medegedeeld. rijkste. Van hoogen adel ook nog; Presmes en Gayon Dreux en Rohan Maar de Presmes droegen al vijftig jaar de toga. Doch Gayon voerde het zwaard van Marignon en voerde het naar behooren. //O, Tauchette, Tauehettewat zal ik mij van daag vervelen, mijn goede Tauchette!" Aline sprak zoo, terwijl zij haar mond tot een voorzeggend gegeeuw trachtte te dwingen. Zij sprak zoo tegen haar kameniertjen uit Fon°-eres, dat gereed stond om haar op te smukken voor het gala van mijnheer De Bechameil, den intendant voor de belastingen. Tauchette droeg een gestreepte pluche jurk, die haar vast om den nek sloot, een muts, die nog grooter was dan zes slaschotels en beslagen schoenen met groote tinnen gespen. En toch mocht zij mooi heeten ,z Als ik u was, jonkvrouw," antwoordde Tauchette, '/dan zou ik mij niet vervelen, ja. Men kan de keuken van mijnheer de intendant dwars over de straat de la Baudrairie ruiken, en die keuken is goed, meer dan vol. Hade geheele stad geurt van die keuken J" //Zijt gij juist thuis gekomen, Tauchette?" vroeg het meisje. ,/Ja, jonkvrouw." z/En hebt gij hem niet gezien?" //M ien, mijnheer de intendant? O, toch niet. Zijn deur is gesloten en hij werkt voor den koning." Een talrijk publiek volgde gisteren in de zit ting der rechtbank te 's Hage, de behandeling der zaak van den 20jarigen graaf Van Limburg Stirum, aangeklaagd wegens moedwillige en hevige mishan- deling van M. de Hondt, volgens zijn opgaaf uitgever van Argus. Beklaagde bekende de feiten, uitgezonderd den onverhoedschen aanval, eene bekentenis door 5 getuigen gestaafd, en rechtvaardigde zijn handeling met een beroep op de provoceerende artikelen tegen zijn familie en hem in Argus. De subst.-officier van Justitie, Mr. Pape, zag daarin niet dat beleedigend karakter om de daad te plegen en eischte tegen den Graaf 6 weken celstraf en f 50 boete, met verwerping der ver- zwarende omstandigheid van ziekte van De Hondt boven de 20 dagen. De verdediger, Mr. Vlielander Hein, pleitte na een geestige philipicca tegen de soort van bladen als Argus, dat zijn client door „Dr. Francisco" zelt daartoe uitgedaagd is in zijn courant onder welken moreelen indruk het pak slaag is toegediend, en dat de handeling is opgewekt door hoon en smaad. Hij vroeg geen vrijspraak, maar een lichte straf, zelfs geldboete. Uitspraak 19 Maart. De nog in leven zijnde oudste marketentster van den tiendaagschen veldtocht in 1830, die toen met de Ltrechtsche schutterij is uitgetrokken en dikwijls bij de inspectie, o. a. in 1870, toen Z. M. de Koning de schutterij en het Utrechtsche garnizoen inspecteerdein marketentstersuniform aanwezig was, de algemeen bekende Trui, vierde, blijkens de N. R. Ct., gisteren haar 90sten ge- boortedag aldaar. Bij een tapster te Amsterdam werd onlangs een accept ad f 1000 ter betaling aangeboden. N iet wetende wat dit beteekende, daar ze geen accept had afgegeven, weigerde zij de betaling. andaar protest en later arrest op de goederen. Bij haren zwager ging zij raad inwinnen, wat te doen, en deze bekende het accept valschelijk met den naam zijner schoonzuster te hebben ge- teekend. De tapster verried hem niet, maar was genoodzaakt zich failliet te laten verklaren. De zwager, het betreurende dat de zaak zoo was <*e- loopen, raeldde zich echter vrijwillig aan bij de justitie. Voorzeker een niet alledaagsch geval. In het logement Den Bolk, te Delft, werd gisteren, bij het wegruimen eener verstopping van het privaat, ontdekt een blikken trommel, inhou- dende een 7 Otal coupons van het verloopen half jaar, de talon van een Russisch eftect, benevens eenige familiepapieren en bewijzen. Bij onderzoek door de politie is gebleken, dat die coupons en geldswaarde afkomstig zijn van een diefstal, in het vorige jaar bij den heer H. in Den Haag gepleegd. ,/Denkt gij dan, dat ik mijnheer den intendant meen Wien auders?" „Welmijn neef Olivier Op Aline's wangen kwam nu een lichte bios. //Ha! zei Tauchette, //is hij hier geweest?" z/Neen." z/W oar hebt gij hem dan gezien, jonkvrouw „Wat doet gij nu?" viel Aline haar in de rede. 11 eeft men mij ooit zoo durven kappen Dat komt, omdat men zegt, dat men hem, uw neef Olivier, in de gevangeuis wil zetten." Aliue sprong op, en herhaalde//In de gevangenis wil zetten." Aline sprong op, en herhaaldeIn de gevangenis, alsof zij hem, die het durfde zeggen, wilde uitdagen. /Olivier in de gevangenis Gij zijt zinneloos ,/Drommels!" riep Tauchette verbaasd. ,/Kap mij, en zwijg 1 auchette gehoorzaamde, maar Aline kon haar tong niet bedwingen. Waarom zegt men dat?" vroeg zij. Wat zou men zeggen?" vroeg Tauchette achteloos, terwijl zij Aline s mooi blond haar buitengewoon ijverig deed krullen. z/Dat weet gij immers wel." //Jonkvrouw, gij hebt mij gezegd, kap mij, en zwijg. Dat is alles wat ik weet." //Gij spraakt over mijn neef Olivier, dien men gevangen wil zetten." TER \EI ZE.IW1E (01 RUT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1