Landbouvvberichten. Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. bracht op eene handkar. De handkar werd vervoerd in de richting van de Bokkinghangen. Later zag de vrouw de ledige handkar neerzetten op den Zandhoek, in de nabijheid der fabriek De Atlas, door een persoon. Nieuwsgierig keek 't vrouwtje in de kar, waar zij een breekijzer vond, dat zij de politie heeft overhandigd. Nader wordt hiervan gemeldDe brandkast is des avonds door drie visschers met een roeibooit varende door bet IJ, teruggevonden onder den Noordwal tegen de steenen glooiing van den zoogenaamden Hamdijk tegenover de Floutbaven. Ook de vlet waarmede de brandkast moet zijn vervoerd. De daders scbijnen echter dit vaartuig te hebben doen zinken. Een der wakers van het droogdok van den heer Von Lindern aldaar, heeft tegen het aanbreken van dien dag twee mannen op de brandkast duchtig zien hameren, doch bij meende dat men aan het sloopen was van een aangespoeld stuk wrakhout of iets dergelijks. Wegens een zwaar vermoeden, gerezen bij bet plotseling overlijden der echtgenoote van den Eijksontvanger aan een grenskautoor op een uur afstands van Hardeuberg, is de ontvanger gearres- teerd en gevankelijk naar Neuenhaus gebracbt. Het was in die streek algemeen bekend dat de eensgezindheid tusscben het ecbtpaar veel te wen- schen overliet. Het lijk der vrouw zal gerechtelijk onderzocbt worden. Het plan tot het bouwen eener dynamiet- fabriek in den Prins Hendrikpolder te Tessel, schijut, ook na de afwijzing van den Eaad der gemeente Tessel, niet te worden opgegeven. De ondernemers hebben zich tot Z. M. den Koning gewend om verlof tot den bouw eener zoodanige fabriek te erlangen. Als tegenhanger van dat verzoekschrift wendt zich eene menigte ingezetenen van het eiland eveneens bij request tot Z. M., ten einde voor de oprichting eener dynamietfabriek te worden gevrijwaard. TER \EI ZE\, 10 Maart 1885. Gedurende het loopende jaar zijn aandenspoor- weg albier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari Februari 28 28 9 m., 8 s., 7 r. ij., 3 k., 1 1. 10 s., 8 r. ij., 5 m., 3 k., 2 1. 40798 41303 56 82101 Uitgevaren zijnin Januari 21 en Pebruari 29 zeeschepen. Gedurende de eerste helft der maand Januari 1885 zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van: Van der Veer te Bennekom, Hendrik Beeking te 's Gravenhage, B. Paasse te Kruiningen, Emily Stuttard te Middlesborough. Door bet hulpkantoor te Axel aan bet adres van: J. Bos J.Az., Notaris te Vreeswijk. Axel, 9 Maart. Voor bet toelatingsexamen tot de Eijks-Normaallessen alhier, hebben zich tien eandidaten aangemeld, nl. 7 mannelijke en 3 vrou- welijke. Naar wij vernemen zal het examen ge- houden worden op Zaterdagen 21 en 28 Maart a. s. en wel den 21aten schriftelijk en den 28aten mondeling. Hulst, 10 Maart. Tot onderwijzer aan de open- bare school alhier is benoemd de heer J. B. Kusse, onderwijzer te Halsteren. In den gemeenteraad is besloten voor rekening der gemeente eene veebascule ten gerieve van het publiek aan te schaffen. De statuten der naamlooze vennootschap de Hypotheekbank Zeeuwsch-Vlaanderengevestigd alhier, worden thans in de St. Ct. medegedeeld. Het ter leen verstrekken van geld onder hypothecair verband op onroerende goederen in Nederland ge- legen en bet uitgeven van obligation of pandbrieven aan toonder is haar doel. Het kapitaal is bepaald op f 100,000, terwijl de vennootschap aangegaan is voor vijftig jaar. Tot directeur is benoemd de heer Mr. J. G. van Deinse, tot commissarissen de heeren T. F. Martin en Mr. F. J. van Dam. Sas vail Gent, 9 Maart. De heer M. C. Muller, predikant bij de Hervormde gemeente alhier en te Philippine, door aanneming van het beroep naar Thesinge vertrekkende, nam gisterennamiddag van de gemeente afscheid, tot tekst nemende 2 Thess. 3 16. In October 1882 trad de heer Muller alhier als predikant op, sprekende over llandelingen 3 6a. wHet is een tijger," dacht Bechameil, terwijl hij de servet rond zijn kin knoopte. *Hij zou mijn bekoorlijke Alina bang kunnen maken. God geve dat die coteletten ten minste nog eetbaar zijn I" Het was ongeveer een uur. Aline de Presmes was juist voor een ebbenhouten toiletkastje gaan zitten, dat van boven tot beneden gebeeldhouwd en zoo doorgewerkt was, dat men het zvvart geverfd goudsmidswerk had kunnen noemen. (Wordt vervolgd.) Zaamslag, 9 Maart. Bij de godsdienstoefening, welke gisteren avond in de Christelijk Ger. kerk alhier, onder leiding van Ds. Boone, door eene talrijke opgekomen schare gehouden werd, was het in alJe opzichten nette kerkgebouw op eene bi- zonder doelmatige wijze verlicht door zoogenaamde zelf-ontwikkelende gaslampeu. Deze lampen, geleverd door den heer M. Siemens alhier, waren door hem op zoodanige afstanden van elkander geplaatst, dat men overal in het ge bouw, zonder de minste inspanning van het oog, goed en duidelijk lezen kon, zoodat deze proef- neming, de eerste van dien aard in onze gemeente als goed geslaagd kan beschouwd worden en zelfs eene verrassende uitkomst heeft opgeleverd. Het licht door genoemde lampen verspreid, is helder, goedkoop en zuiver en voor de gezondheid voordeelig, daar het geen walm of reuk van zich geeftterwijl daarbij van glazen of pitten geen sprake is, aangezien deze niet tot het samen- stel eener dusdanige lamp behooren. De lampen zelve bereiden zich het noodige gas tot branden en kunnen, evenals elke anderelamp- soort, ov.eral gehangen worden. Zij bestaan uit een reservoir of oliehouder, welke met gasolie gevuld wordt, voorts een buis tot af- voer der olie, een afsluitkraan en een brander. Deze laatste, nl. de brander, is zoodanig inge- richt, dat de daarin loopende gasolie in gas ont- wikkeld wordt, waarna deze als eene heldere, witte vlam verbrandt, welke een uitmuntend licht verspreidt. Deze wijze van verlichting overtreft dcor hare intensieve witte heldere vlam verre die van steen- kolengas en is bovendien veel goedkooper. De kosten van een breedbrander, die in licht- sterkte gelijk is aan 3 petroleumvlammen, bedragen slechts 2 cent per uur. Bovendien is de bediening dezer lampen veel eenvoudiger en zuiverder dan die der petroleumlampeu. De stormbrander, ook gasfakkel geheeten, geeft 12 in het rond staande straalvormige vlammen, welke naar verkiezing groot of klein kunnen ge- steld worden en altijd een verrassend helder licht geven. In den sterksten wind wordt de vlam niet uitgebluschtzij kunnen daarom de pikfakkels vervangen en zijn daarenboven 75 percent voor- deeliger dan deze. Hij is mitsdien vooral aan te bevelen in zulke gevallen, waar de vlam een hevigen wind trotseeren moet. 's Gravenhage, 10 Maart. Aan de Tweede Kamer is aangeboden het wetsontwerp om aan het comite ter bevordering van het tot stand komen van een stoomtramweg van Breskens naar Maldeghem, voor aanleg van een tramweg van Breskens naar de Belgische grenzen in de richting van Maldeghem uit 's Eijks schatkist onder voorwaarden eene bij- drage te verleenen van f 400,000. Dit ontwerp houdt verband met de bekende zaak van het voor den aanleg van een spoorweg Eotterdam-Duitsche grenzen in de richting van Munster gedeponeerd en in 's Eijks kas gestort waarborgkapitaal. Gedeputeerde Staten van Zeeland beschouwen het tot stand komen dier onderneming als een levenskwestie voor het voormalig 5e, maar vooral voor het 4e district, dat tot nu toe geheel van ijzeren wegen is verstoken. Yoor de uitbetaling van deze subsidie zullen belanghebbenden in het waarborgkapitaal verklaren afstaud te doen van alle rechten tegen den Staat. Belanghebbenden namen met die voorwaarden genoegen. Het amendement-Lohman om op Hoofdstuk V geld voor drie hoogere burgerscholen te schrappen werd, na sterke bestrijding der linkerzijde door de regeering afgekeurd als onparlementairen dwang, op haar uitgeoefend. De heer Lohman wijzigde toen zijn amendement en stelde voor om door in- voeging wachtgelden in art. 107 het beginsel te laten uitmaken. Ook dit werd als schijnvertoo- ning door de liberalen afgekeurd, terwijl het amen dement niet door de regeering werd overgenomen, waarna het met 43 tegen 41 stemmen werd verworpen. Eveneens werd verworpen een amendement om den bouw eener paralelklasse te Leeuwarden te beletten, terwijl het amendement tot vermindering der gelden voor de landbouwschool te Wageningen werd aangenomen. Over het amendement-Lohman tot weigering van alle subsidie voor de middelbare meisjesschool met den nieuwen cursus staakten de stemmen, 42 tegen 42. Morgen overstemming. Benoemd tot Eijks-ontvanger te Texel, de heer M. H. Sauer te Domburg. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 7 en 10 Maart de volgende vonnissen uitgesproken J. J. de K., schipper te Cauter (Clinge), is wegens slaan en beleediging van een bedieuend be am bte veroordeeld tot 8 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. F. de E., schipper te Cauter (Clinge), is wegens het slaan van een bedienend beambte en het uiten van scheldwoorden veroord. tot 8 dagen celstraf, 2,50 boete of 1 dag celstraf. F. O., arbeider te St. Jansteen, is wegens ver- voer van zout veroord. tot 27 dagen gevangenis- straf, 90 boete of 8 dagen gevang. C. L., kanaalloods te Ter Neuzen, is wegens frauduleusen invoer ter plaatse van het le kantoor veroord. tot verbeurdverklaring van de aangehaalde goederen. C. de M., zonder beroep, te Zuiddorpe, is wegens frauduleusen invoer veroord. tot 1 dag celstraf. C. L. van P., arbeider te St. Jansteen, is wegens vervoer van zout en weigering van visitatie ver oord. tot 15 dagen celstraf, twee boeten van f 50 een van f 35 en een van f 10 of driemaal 6 dagen celstraf. J. S., arbeider te St. Jansteen, is wegens vervoer van zout en weigering van visitatie veroord. tot 15 dagen celstraf, f 50 boete of 6 dagen celstraf. A. de C., landbouwer te St. Jansteen, is wegens frauduleusen invoer veroord. tot 3 dagen celstraf. D. C., arbeidster te Hengstdijk, is wegens hoon veroord. tot twee boeten van f 8 of tweemaal 3 dagen gevang. Men schrijft uit Middelburg aan het D. v. N. In de plaatselijke bladen kwam dezer dagen eene advertentie voor, welker inhoud Uwen lezers reeds bekend is. Eenige welbekende eigenaars van suikerfabrieken deelden daarin aan de landbouwers mede, dat door hen besloten is den prijs der, in het najaar te leveren, suikerbieten te bepalen op acht gulden per duizend kilo, en het voorschot op f 70 per hectare. Zooals men weet, hebben de voornaamste bieten- koopers zich tot een bond vereenigd, met het doel, door eendrachtelijke samenwerking de land bouwers te dwingen, hunne bieten voor een door hen vast te stellen prij3 af te staan. Aanvankelijk was die prijs bepaald op zeven en een halve gulden per duizend kilo, doch daar slechts zeer weinig boeren tot dien prijs hun land wilden be- zaaien, is later besloten dat bedrag tot op acht gulden te verhoogen. Op de vraag: »Kan men voor acht gulden nog voordeel behalen met bietenverbouw?" kan moeielijk een afdoend antwoord worden gegeven, daar de resultaten van die teelt van verschillende omstandigheden afhankelijk zijn. De boer, wiens land goed in orde is en de noodige productiekracht bezit, kan, onder gunstige omstandighedeneen opbrengst verkrijgen tot vijf en veertig duizend kilo per hectare, zooals op Schouwen nog dit jaar bij velen het geval is geweest. Gebruikt men echter de bietenteelt als een soort geneesmiddel tegen achteruitgang en ver- meerderend geldgebrek, dus zonder het land in be- hoorlijken staat te brengen, dan zal de oogst niet veel meer bedragen dan twintig a twee en twintig duizend kilo en zal de uitgeputte akker bij velen nog niet eens die hoeveelheid kunnen voortbrengen. Eekent men deze geringe opbrengst tegen den prijs van acht gulden, dan wordt, oogenschijnlijk toch nog wel wat voordeel verkregen, maar wau- neer men bedenkt aan wat een aantal moeielijk- heden en bezwaren men bij het vervoer en de leve ring der peeen in het najaar blootstaathoe dikwijls de paarden en voertuigen, vooral in de kleistreken daarvan groot nadeel ondervinden en dat ook een bietenoogst al zeer weinig voor het volgende ge- was in den bodem achterlaat, dan zal menigeen tot het besluit komen dat het wellicht raadzaam wordt de bietenteelt, zoo niet geheel op te geven, dan toch aanmerkelijk te verminderen. Yoeg hier nog bij het af te keuren voorschot—stelsol, waar- door menigeen verlokt wordt meer hectaren bieten te zaaien dan voor zijne omstandigheden nuttig is, en men zal, dunkt me, een inkrimping der bedoelde cultuur niet met leede oogen aanzien. De correctioneele rechtbank te Lausanne is Zaterdagmorgen het tooneel geweest van eene zeld- zame scene. Een wegens openbare beleediging, aangeklaagd persoon, Chavan geheeten, lostte een schot op den president, den heer Dumur, die gelukkig niet getroffen werd. Men had de grootste moeite om den aangeklaagde, die daarop nog twee schoten lostte en den griffier en den deurwaarder wondde, meester te worden. Ten laatste gelukte dit, en sterk geboeid werd Chavan weggevoerd. De president der rechtbank had te voren anonieme brieven ontvangen, waarin hij met den dood be- dreigd werd. In de plaats van de vroegere, dikwijls nood- lottige, wedstrijden tusschen stoomschepen schijnen die tusschen locomotieven te komen. Yan zulk een wedstrijd verhaalt de Atlanta Constitution het volgende Den 10 Januari had een opwekkende wedren plaats tusschen twee naar Atlanta rijdende treinen. Eenige mijlen van de stad, waar de Georgia Pacific en de Western- en' Atlanta-spoorweg samenkomen, was het punt van uitgangdaar waren de treinen vlak naast elkaar, en de passagiers en de treinbe- ambten van beide treinen lachten om de grap. Langzamerhand gelukte het aan den Georgia-Pacific- trein de halve lengte van de locomotief voor te komen: de passagiers van dezen trein jubelden luid, en trokken gezichten tegen hunne overburen ja sommigen hielden den duim aan den ueus. Dit beantwoordden de passagiers van den Westernspoor- weg met een luid geroep tot hun machinist om voort te maken, en deze beval zijn stoker op te gooien, terwijl hij zelf voor het andere noodige zorgde. De machine sprang voorwaarts als een ros, dat de sporen voelt, en terstond maakte de grootste geest- drift zich meester van de passagiers; dames en kinderen wuifden met zakdoeken,4en alien vonden den wedstrijd hoogst interessant. Nadat beide treinen aldus onder het enthousiasme der passagiers en beambten een mijl ver naast elkaar voortgerend hadden, gelukte het den ma chinist van den Western— en Atlanta-trein, na alles flink gloeiend gemaakt te hebben, eindelijk voor te komen. En toen hij zijn mededinger voor- bijsnorde, nam hij den hoed af, en riep hem van harte: //Good night!" toe. Op de Staatsspoorwegen in Belgie zullen proeven met eene nieuwe wijze van verwarming der wagens worden genomeneen gloeiende ijzeren staaf zal daarbij het water in de stoven vervangen. De stoven zijn nagenoeg van gelijken vorm als de thans gebruikelijke waterstoven, doch met dubbele wanden, waarvan de tusschenruimte gevuld is met slakkenwol. Men beweert dat deze stoven 7 a 8 uren warm kunnen blijven. Naar men verneemt, worden te Zevenbergen en in den omtrek door de suikerfabriek te Breda beetwortelcontracten voor de aanstaande campagne afgesloten, tegen f 9 per 1000 kilo. De eigenaar van een der voornaamste schoenfabrieken in de Langstraat, A. M., wonende te Bezoijen, is in staat van faillissement verklaard. Het passief be- draagt p. m. f 40,000. Het aantal oud-strijders van 1830 is weder met een verminderd. Op bijna 81jarigen leeftijd overleed te Windesheim, de heer A. van Drongelen. Gerrit Visser, 34 jaar oud, sedert eenigen tijd wegens verduistering van gelden preventief te Haarlem gevangen, is gisterennacht uit het huis van arrest aldaar ontvlucht. Yan verschillende plaatsen meldt men den terugkeer der ooievaars. Op de Utrechtsche paardenmarkt is een span paarden (schimmels) verkocht voor f 13,000. Een her berg te Aartswoud die voor 11 jaren f 11,000 kon opbrengen, is dezer dagen verkocht voor f 2800. Uit Bridgeport in Connecticut (Vereenigde Staten) wordt gemeld, dat aan eene fabriek daar ter plaatse door de Engelsche regeering vijftig millioen en door de Eussische regeering honderd millioen patronen zijn besteld. Te Bergum is deze week een woning verbrand, die vermoed wordt opzettelijk aangestoken te zijn. De woning was in gebruik bij zekere V., van beroep timmerman, die reeds eenigen tijd elders zich had opgehouden, terwijl zijne vrouw in dien tijd bij hare moeder te Hardegarijp vertoefde. Daar zij nu dezer dagen haren man wederom thuis verwachtte, wilde zij het een en ander in orde brengen. Vandaar dat zij in het huis vertoefd heeft. Kort na haar vertrek nu stond het in brand. Men meent, dat vuur op den zolder gebracbt is. Bij een onderzoek der justitie werden er termen gevonden om de vrouw gevankelijk mede naar Leeuwarden te voeren. De inboedel was hoog verzekerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Houtrijk en Polanen op verschillende plaatsen in- gebroken of zijn daartoe pogingen in het werk gesteld. Bij een wagenmaker heeft men zich door het uitsnijden van een ruit van het noodige gereed- schap voorzien; bij een kruidenier zijn eenige waren medegenomen, terwijl een bakker, doordien hij aan het werk was, de inbrekers verhinderde. De woning van den opzichter werd, terwijl hij in de machine was, insgelijks bezocht; zijne vrouw maakte echter een goed gebruik van de telephoon en toen de opzichter verscheen, wist de indringer zich te ver- ontschuldigen door de meening uit te spreken, dat hij in een koffiehuis dacht te zijn. Men vermoedt, dat tot dit gezelschap drie personen behooren, doch men is de daders nog niet op het spoor. Zaterdagochtend wierp een dienstbode te Amsterdam eene enveloppe, verscheidene duizenden aan effecten bevattende, in den vuilnisbak, welke daarna op den stoep gezet werd. Eerst in den laten avond geraakte men tot de ontdekking van deze schromelijke achteloosheid. Intusschen kwam men toen haveloos gekleede jongens op het spoor, die de effecten uit den vuilnisbak hadden gehaald. De rechtmatige eigenaar is dan ook thans weder in het bezit van het verlorene. Tot ongeveer vijftien jaar geleden werden de Hongaarsche Vorsten Esterhazy tot de rijksten van Europa gerekend. Men schatte hun fortuin op honderden millioenen. Een er van liet een schouwburg bouwen, die slechts voor eene enkele voorstelling dienen mocht. Een ander legde een vischvijver aan op zijn dak. Een Esterhazy schoot te Parijs een paard dood, dat op 500,000 francs geschat werd, omdat de eigenaar meende, dat het te duur was voor een Hongaarsch magnaat. Men verhaalt van dezelfde, dat hij aan zijn jachthonden een bad van champagne liet geven, omdat een ge zelschap van het drinken van champagne wat veel ophef maakte. Door hunne onzinnige verkwistingen kwamen de Esterhazy's onder curateele en sedert eenigen tijd sprak men niet meer van hen. Maar nu is Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud. In deze kolom beteekenen de letters: r. ij. raw ijzer, s. stnkgaederen, k. kolen, m. minerie, 1. ledig. ••••••••••••••a*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2