Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2068. Woensdag 11 Maart 1885. 25e Jaargang. a ger 0 n d e r w ij s. 5) JOMVROnff DE FRESMES. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels jaar, tot veel verminderden prijs. en meer per Hit blad verwcliljnt Diusdng- en Vri|dagavoud bij den uitsercr P. JC. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. Tot het doen van aanvragen om toelating van Kinderen op de Openbare Scholen der gemeente, zal gelegenheid bestaan op Ma an (lag en Dinsdag, 16 en 17 dezer, telkens des middags van 122 ure, op het gemeentehuis. Ter Neuzen, 6 Maart 1885. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. De spanning tusschen Engeland en Rusland over den iuvloed in Afghanistan wordt grooter. Wei ontvangt men te Londen uit Petersburg de meest stellige verzekering, dat men niet voornemens is de grenzen van Afghanistan te overschrijden en toch schuift het leger zuidwaarts op, zeer tegen den zin 'des Emirs. De Engelschen zijn volgens een traktaat verplicht den Emir te beschermen, weshalve eene legermacht in de Pendsjab wordt saamgetrokken van 18000 man, terwijl lord Dufferin en de Emir elkander aan de grens zullen ontmoeten. Dus daar broeit iets't Is inderdaad een lastig geval, Engeland wil Rusland niet tot nabuur hebben, Rusland verlangt juist die nabuurschap en onze Emir raakt duchtig in de knijp, op den duur natuurlijk met verlies van zijn grondgebied. In Engeland worden de gedachten ietwat af- geleid van de Nijloevers evenzeer als door de spanning met Duitschland, waarop de jongeheer Bismarck te Londen is aangekomen en onmiddel- lijk een onderhoud heeft gevraagd met Gladstone, die pas een rendez-vous met den Russischen gezant had gehad. Uit Egypt e wordt gemeld, dat de kolonne van generaal Brackenbury zich stroomafwaarts terug trekt naar Korti en ook generaal Buller zijn manschappen door de woestijn naar het hoofd- kwartier voert. Indien de Mahdi het Engelsche leger niet aanvalt, zal Wolseley maanden iang lot werkeloosheid gedoemd zijn, want het klimaat (104 graden in de schaduw) maakt elke offensieve beweging onmogelijk. Ook uieldt men, dat de opperbevelhebber zoodanig lijdt aan een oogkwaal, dat hij zal moeten vervangen worden, wanneer komt men nog binnen Khartoem? Geen pleizierig reisje, misschien echter weinig gevaarlijker dan de tocht van de Prius en Prinses van Wales door Ierland. Weg, naar de hel met hemzoo klonk het op eene meeting te Dublin, waar de Lord- Mayor verklaarde de vlag van het stadhuis te zullen inhalen, zoodra de Prins landde. Zouden de hooge gasten wel. gaan Voor den Rijkskanselier zijn die hindernissen FEUILLETON. Olivier bleef hem met zeer groote oogen en met open mond aanstaren. Hij scheen de ledige plaats te willen meten, die in de borst van den dikkerd moest wezen, waar bij een ander het hart zit. //Niets," zeide hij langzaaam, „heb ik u in het geheel niets gedaau, zegt gij dat? Dan ben ik gered „Wablief?" zei de koninklijko intendant. „Luister!" riep Olivier. leder edelman staat natuurlijk op zijn rang. Maar ik sta in dezelfde schoenen als andere edellieden. Ik ben arm. Mijn adel is mijn eenigst goed" z, Vijf mmuten voor tienen viel Bechameil hem in de rede. //Als gij alles eens wist, mynheer," zei Olivier weer vlugger. „Als gij alles eens wistIk bemin eene jonge maagd. Zij is edel en schoon. Een engel, mijnheer /■/Inderdaad z/En die mij ook beraint, mijnheerDe vader van die jonge maagd beloofde mij haar hand in tijden, die voor mij gelukkiger mochten heeten. Hij is, volgens de wereld, een rechtschapen niensch. Zijn belofte zal hij niet durven breken, als hij er geen aanleiding toe krijgt. Maar zal bij de belofte, hier en daar welkom. In den Rijksdag gaat het hem wel. De post voor een tweeden directeur in het departement van buitenlandsche zaken werd aangenomen met 172 tegen 153 stemmen. Kon't oogenblik gunstiger gekozen worden? Velen bleven bij de stemming weg uit vrees voor de kiezers met hunne adressen ten gunste van Von Bismarck. En de groote Duitscher annexeert voort. Door de Oost-Afrikaansche expeditie is een laudstreek van 2500 vierk. mijlen westelijk van Zanzibar in bezit genomen. Een Australisch eskader is in de maak om de Duitsche bezittingen in het vijfde wereld- deel te beschermen. Vivat de Duitsch-koloniale politick De crisis in Luxemburg is voorbij. Het over- nemen van de Prins Hendrik sporen heeft het aftreden van den Minister De Blochausen ten ge- volge gehad. Hij heeft op verlangen van den Koning-Groothertog plaats moeten maken voor Thilges. De nieuwe minister wil zich geheel houden aan de begrooting het vorige jaar voorgeschreven, terwijl de zoozeer beminde Groothertog al de reeds aangenomen wetten heeft goedgekeurd. Vreedzaam drijft de boot weer op de wereldzee, wijl noch nihilisten, noch socialisten, noch anarchisten in 't vaarwater zijn. Den 4 Maart heeft Cleveland het Witte Huis te Washington betrokken. Zijn optreden, als pre sident der Vereenigde Staten, zal een einde maken aan het tijdperk der overmacht van de republi- keinsche partij, die sedert 1860 onafgebroken de teugels van het bewind in handen heeft gehad. Met groote spanning zag men de rede te gemoet, waarmede de nieuwe President zijne betrekking zou aanvaarden. Cleveland is een voorziclitig man, hij heeft in de drie maanden, die sedert zijne ver- kiezing zijn verloopen, zich niet over de politiek uitgelaten. Cleveland is gekozen door de samen- werking der democraten en independenten, maar bij welke partij hij zich zal laten indeelen, wist men nog niet. Het voile licht komt daarover bij de keuze zijner raadsleden en bij het benoemen van ambtenaren. Een zuivering is noodig, de on- eerlijkheid en omkoopbaarheid der ambtenaren is er tot een spreekwoord geworden. Men kan ver- wachten, dat Cleveland doortastend zal handelen, hij zal de vleiers en baantjesjagers op een afstand weten te houden, en dat belooft meer, dan het fraaiste program. De uitgesproken rede van den nieuwen President van T Westen getuigde, dat hij geen partijman wil zijn, maar hervormen wil daar waar het noodig blijkt te wezen. Naar men zegt heeft de Porte besloten, om den gouverneur-generaal van Brussa, Nazif-Pacha, als Keizerlijk commissaris met onbeperkte volmacht naar Macedonia te zenden om den toestand te onderzoeken en maatregelen te nemen tot verzekering der openbare orde. 't Zal echter te betwijfelen die hij aan een edelman deed, ook tegenover een burger moeten houden?" »Dat weet ik niet, jonkman! En die zaak gaat mij ook niet aan. Drie minuten voor tienen!" ffGij ziet dus wel," ging Olivier voort, ,/dat mijn adel mijn geluk, mijn leven is." z/Daar heb ik niets tegen." z/En zoudt gij dan den treurigen moed hebben mij dit alles te ontnemen vroeg de arme Rodentedelee. Bechameil rekte zich uit en hij stak zijn zak- uurwerk weg. i/O, toch wel, jonkman, toch welantwoordde hij. //De boeten, die op aanmatiging van rang vallen, heb ik gepacht voor honderd duizend pond Toernovisch, die ik jaarlijks aan Zijn Majesteit betaal. Honderd duizend pond, jonkman Dine- bien, dat is geen kleinigheidDaar slaat het tien en mijn ontbijt wacht." z/Nog een woordje, als het u belieft." z/Geen letter meer Salomo Badot, mijn kok is geen persoon dien men kan laten wachten, vooral, omdat hij het van daag zeer druk zal hebben. Neem mij niet kwalijk, njaar ik ga z/Blijf!" riep Olivier plotseling. In weerwil van dezen uitroep stond Bechameil toch op, maar Olivier greep hem bij den arm en dwong hem tot zitten. Bechameil zocht met de oogen naar zijn stok met een getrutfeerden appel die stok was buiten zijn bereik. Hij moest zich gevangen geven. staan of deze zending den Christenen wel ten goede zal komen. rij zeker zal eerst een brommend manifest uit het Oosten moeten komen, voor dat de Groote Heer in Konstantinopel met ernst aan de bescherming der Macedonische Grieken denkt. Naar uit den Haag wordt gemeldzal de heer Reekers in de Tweede Kamer eene inter pellate tot de Regeering richten over het bekende wetsartikel, dat den Yollendammers zoo groot nadeel berokkent. Gisteren ontving het Kamerlid een bezoek van twee invloedrijke Vollendammers, die hem de noodige inlichtingen gaven. Ook uit Nieuwendam worden in Den Haag pogingen aangewend om eene wijziging der wet te verkrijgen, daar de scheepswerven den Vollendammer nood reeds duchtig gevoelen. Eergisterenmiddag heeft wederom een ont- sporing plaats gehad op een der lijnen van de W estlandsche stoomtram-maatschappij. De tram die te 4 uren van 's Gravesande naar de residentie vertrekt, is even voor het dorp Monster gederailleerd, zoodat een waggon 2<le kl. met de zich daarin bevindende passagiers in do vaart geraakte. Met de grootste moeite gelukte het den medepassagiers lstc kl. en hulpvaardigen menschen, al de reizigers veilig aan den wal te brengen. Sommigen moesten door de stuk geslagen ruiten worden bevrijd. Van de 22 reizigers zijn 8 min of meer zwaar gekwetst. Onder anderen had de vrouw van den stalhouder M. te 's Gravenhage, het ongeluk den arm te breken. Nog erger kwam de machinist er af. De machine toch is dwars over den weg gesprongen, en den machinist, die met zijn voet het remtoestel in beweging bracht, kreeg den hefboom in den onderbuik. Hij werd naar het ziekenhuis te 's Gravenhage vervoerd; ofschoon zijn toestand aanvankelijk zorgbarend scheen, vleit men zich hem te behouden. Hij bracht een rustigen nacht door. Ook de waggon l8te kl. is uit de rails gesprongen, maar op den weg blijven staan. Door het ongeval werd de dienst gestremd. Uit Gennep wordt geschreven: Op allerlei wijze wordt de smokkelhandel in dit Noordelijk gedeelte van Limburg gedreven. Zoo rijdt er sedert eenigen tijd een koopman in lompen met zijn honden- kar langs de grenzen. De te Heijen gestationneerde rijks-commiesen dachten goed te doen den man eens te laten uitpakken en bevonden dat zijn net voertuigje voorzien was van twee bodems, waarvan de onderste geheel beladen met blikken bussen, voorzien van spiritus. Na de aanhaling ging de koopman op de vlucht, doch werd door de ambtenaren achterhaald en in verzekerde bewaring gebracht. //Men heeft mij gezegd," ging de jonkman voort, terwijl een uiterst verachtelijke glimlach rond zijn lippen speelde, „men heeft mij gezegd, dat men met geld alles van u gedaan kan krijgen." «/Zij, die zoo spreken, zijn lage lasteraars," ant woordde Bechameil, terwijl hij daeht//Mijn ontbijt zal koud worden z/Welke somma moet ik u voortellen, als gij uw onrechtvaardige vervolging zult intrekken //Mijn ontbijt," zei Bechameil zuchtend. /Jonk man, zoudt gij dan bij toeval geld kunnen hebben z/Ik vraag hoeveel geld gij moet hebben," her- haalde Olivier trotsch. //Die rekening is gemakkelijk opgemaakt. Zes duizend pond voor de boete; twee duizend pond voor reeds gemaakte kosten en twee duizend pond voor mijn moeite en mijn zorgen Summa sum- marum z/Tienduizend pondriep de jonkman ontmoedigd. z/Tienduizend pond. Goed opgeteld En nu denk ik, dat ge mij zult laten ontbijten." Olivier bleef als vastgenageld staan, en hij versperde den aftocht. z/Hn wanneer moet gij die tienduizend pond op zijn laatst hebben?" vroeg hij eindelijk. //Wacht eens even. Morgen is er zittiug, en uw zaak staat op de rol. Uiterlijk van avond moet ik ze hebben." z/Gij zult ze van avond hebben," zei de jonkman na eenig zwijgen. //Ik heb vrienden. Ik zal geld De straatjeugd aan het kanaal van Zuid- Beveland schijnt er behagen in te scheppen, het den gezagvoerders van passeerende schepen moeielijk te maken. De Engelsche barge Masonic, kapitien France, dezer dagen, door dat kanaal, van Vlissingen naar Dordrecht varende, werd te Hansweert door een bende van een vijftiental opgeschoten jongens zoo danig met groote kiezelsteenen gebombardeerd, dat de op het dek zijnde bemanning slechts door zich achter den mast en de verschansing te bergen, zich tegen mogelijke kwetsuren kon vrijwaren. eld— of politiewacht om dit schandaal tegen te gaan, was niet te zien, en aan waarschuwingen of bedreigingen van particuliere personen, die van het voorval getuigen waren, stoorden de bengels zichnietj Zondagnacht ontstond brand in het Burger- weeshuis te Amsterdam. Tusschen tweeen en drieen werd het vuur ontdekt in de gebouweri aan de Lucien- steeg. De brand nam spoedig een dreigend aanzien. De brandweer was spoedig tegenwoordig. Be- halve met handspuiten, werkte zij met twee stoom- spuiten op den N. Z. Voorburgwal, waar de brand- riolen, daar met de demping aangebracht, goede diensten bewezen. De Jan van der Heijden kwam in het Rokin en werkte van daar af. De vlammen sloegen in het eerst hardnekkig over al de verdiepingen van het zijgebouw aan de Luciensteeg en tastten ook het dak van het hoofd- gebouw aan. Zij werden echter bedwongen en spoedig was men het vuur vrij wel meester. De ontsteltenis in het weeshuis was natuurlijk groot, doch door goede maatregelen werd de orde gehandhaafd, te eer, daar het vuur ver van de slaapplaatsen bleef. Hoofdambtenaren van politie en andere autoriteiten waren weldra ter plaatse. Zaterdagnacht is te Amsterdam van het pakhuis no. 8 op de Realengracht, alwaar op de eerste verdieping het kantoor gevestigd is der stoomkoffiepellerij en verlezerij //Java," firma W. F. G. Zeijdner Co., buiten— en binnenbraak ge- pleegd. Twee op het kantoor geplaatste lessenaars en een cilinderbureau zijn opengebroken. Uit een der lessenaars is eenig geld ontvreemd en een brandkast van het houten voetstuk, waarop zij stond, verdwenen. In deze brandkast, die op ongeveer 40(1 KG. zwaarte gescnat wordt, waren koopmans- boeken en papieren, doch geen noemenswaardige gelden. Het zware voorwerp is vermoedelijk langs den trap, tot de eerste verdieping leidende, naar beneden geworpen, zooals is op te maken uit een voor den trap binnen het pakhuis ontstaue ver- zakking. Tot nu toe zijn noch brandkast, noch dieven ontdekt. De daders van den diefstal zijn, naar het Hbl. bericht, opgemerkt door eene porster die, in den vroegen morgen haar beroep uitoefe- nende, heeft gezien, dat uit bedoeld pakhuis eene geel geschilderde brandkast werd te voorschijn ge- leenen Die tien duizend pond zal ik nog wel krijgen. Maar zoo niet, dan zal het u rouwen, mijnheer de intendant!" Olivier draaide zich om en Bechameil stormde vooruit als een hond, die van zijn ketting is ge- broken. Hij liep driftig, met opgezette neusvleugels naar zijn eetzaal. Zijn eetlust deed hem de be- dreiging over het hoofd zien, die in de laatste woorden van den jonkman lag opgesloten. Nu hij echter aan tafel wilde gaan, scheen hem nog wat in te vallen. Hij zeide: //Barnache,loop dien jongen spreeuw eens na en zeg hem, dat hij even moet terugkomen. Wees beleefd 1Drom- melsmompelde hij nog, //ik waarschuw hem liever, want hij zou schandaal kunnen wekken En als hij dat deed Sompebien z/Wat wil je?" vroeg Olivier op den drempel. //Jonkman," antwoordde Bechameil, heden avond geef ik een diner aan een van mijn achtenswaar- dige vrienden en aan zijn dochter, die om zoo te zeggen mijn bruid is. z/En roept ge mij terug om mij dat te vertellen?" z/Neem mij niet kwalijk, maar als gij met de somma gelds terugkomt, moet ge mij laten roepen en niet met geweld naar binnen willen, want mijn bruid is tamelijk verlegen en" z/Als ik geld krijg, behoeft ge voor mij niet bang te wezen, antwoordde Olivier. //Krijg ik geen geld, dan rekenen wij af, mijnheer de intendant." Hij groette ridderlijk en weg was hij. UI/LVSIII C011AIT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1