Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Buitenland. mers weder met het verboden vkuilnet" gaan visschen, zal, bij behoorlijke uitvoering der wet, bet conflict zich herhalen. Ecbter schijnt, zoolaug de wet bestaat, hare gestrenge toepassing even noodzakelijk als hare intrekking, indien de verbods- bepaling werkelijk onnoodig en daardoor onbillijk is. De gewezen directeur der brood- en meel- fabriek te 's Gravenhage, is te Brussel gearresteerd door den commissaris van politie uit Maastricht. In afwachting van den uitslag der onderhande- lingen omtrent zijn uitlevering, wegens valschkeid in geschriften, wordt hij te Brussel in voorloopig arrest gehouden. De kleinste echtgenooten der wereld, The American Midgets, generaal Mite en Mile Edwars, onderscheidelijk 20 en 18 jaren oud, kwamen Dinsdagmorgen met het stoomschip Prinses Marie van Londen te Vlissingen aan om met den aan- sluitenden mailtrein hun reis naar Berlijn te vervolgen. Zorgvuldig in wollen doeken gepakt, ten einde de kleine wezentjes voor de koude en wellicht ook voor onbescheiden blikken te vrijwaren, werden zij op den arm van een paar heeren van boord in de wachtkamer gedragen. Een gala—rijtuig, waarin ternauwemood twee kinderen van 4 S 5 jaar plaats hadden kunnen vinden, bespannen met 2 paardjes, 3£ voet hoog, behoorde tot de bagage. Het gezelschap bestond uit 9 personen. Een aanzienlijke menigte bevond zich op de ponton om getuige van de aankomst der dwergen te zijn. De sneltrein van Vlissingen naar Berlijn bleef Dinsdag tusschen de stations Bokstel en Schijndel tot niet geringen schrik der reizigers, plotseling stilstaan. Na onderzoek omtrent de oorzaak daar- van bleek, dat in de coupe le klasse, waarin de dwergen gezeten waren, in bovenstaand bericht bedoeld, gebruik was gemaakt van de zoogenaamde carpenter—rem. In elke coupe van het doorgaand rijtuig Berlijn— Vlissingen bevindt zich nl. een hefboom, die volgens eene daarbij aangeplakte aanwijzing verzet moet worden, om in geval van dringend gevaar den treiu onmiddellijk te doen stilstaan. De /./Gene raal" (want hij was het die „eens geprobeerd had waartoe dat ding diende"), was niet weinig ver- baasd, toen de conducteur hem beduidde, dat hij het was die den trein had doen stilstaan, maar betaalde lachende de boete van 30 mark, die op het misbruik maken van deze inrichting gesteld is. De directeur der Weesinrichting heeft brieven ontvangen van de jongens, die naar de Transvaal vertrokken en daar voor vijf weken aangekomen zijn. De toestand, vooral op financieel gebied, ook door de verdeeldheid, is er allertreurigstslechts met groote moeite hebben de jongens werk gekre- genmaar ofschoon zij met ontzaglijk veel tegen- spoed te worstelen hadden, geven zij den moed niet op. Dringend echter ontraden zij alien Hollanders, naar de Transvaal te gaan er heerscht op enkele plaatsen zelfs bijna hongersnood. Zoo wordt b. v. voor een baal maismeel f 30 tot 32 betaald. TER \EIZEX0 Maart 1885. Jl. Woensdag werd alhier, bij enkele inschrij- ving, aanbesteed, het bouwen van een schuur, met de levering van de daarbij benoodigde bouwmate- rialen, op de hofstede van de landbouwster wed. J. Huijssen, alwaar de schuur op 2 Mei des vorigen jaars afbrandde. Voor het timmerwerk waren 9 biljetten ingele- verd, als van de heerenC. Platteeuw, te Hoek, voor f 4400,A. van den Broeke, te Axel, voor f 4200,D. Herrebout, te Ter Neuzen, voor f 4089,M. Riemenste Zaamslagvoor ./3940,G. Kaan, voor f 3763,J. L. Koole, voor f 3 7 G 0,beiden te Ter Neuzen; J. Smies, te Axel en D. W. F. Kaijzer, te Zaam- Reeds lans .«5 had Olivier de weinige vaderlijke goudstukken verteerd. Zijn liefde voor Aline hield hem te Rennes en hij hoopte ook nog, dat hij gennde zou kunnen vinden bij den gestrengen President. Daarom werd hij ook geen fortuinzoeker, en weldra was hij in de diepste ellende gedompeld. Hij was goed en edelmoedig van harte, maar hoogst onbezonnen. Nu moest hij bij zijn vrienden aankloppen, en op hun beurs liet hij het vol gewicht van zijn armoede wegen. Maar er wordt niets lichter uitgeput dan de hulpbeurs van goede vrienden. Nu ouze geschiedenis begint, had Olivier den goeden wil van zijn gezellen uitgeput en hij bezat niets dan zijn vormloozen vilten hoed, zijn overrijpen rok en de goede snede van zijn rapier. Zijn eenigste kans om het proces, dat hij moest beginnen, te winnen was de goede zin van mijnheer den President De Presmes, die hem al tien jaar lang neef had genoemd. Maar de mensch is veranderlijk, en mijnheer De Presmes scheen den arrnen Olivier nu geheel vergeten te zijn. Doch Aline was hem niet vergeten. Haar vader had wel gezegd, dat zij Olivier niet meer mocht. spreken en zij gehoorzaamde, maar inwendig koes* terde zij nog levendige en oprechte genegenheid voor den gezel van haar jeugd. Zoodra Barnache de kamer uit was, wendde zich mijnheer De Bechameil naar zijn bezoeker. //Welnu, mijnheer Rodentelee," zeide hij met een boosaardigen glimlach, „nu ben ik, dinebien, geheel en al de uwe." slag, voor f 3737,37 A. Yerlinde, te Ter Neuzen, voor f 3626,en F. Stoffels, te Zaamslag, voor 3430,—. Yoor het metselwerk 4 biljetten, als van de heeren: M. Klaassen, voor f 475,J. Koliju, voor f 446,39, G. van der Peijl, voor f 425, alien te Ter Neuzen en W. Galle, te Zaamslag, voor f 417,20; zoodat de heeren Stoffels en Galle, als minste inschrijvers, aannemers zijn geworden. Axel6 Maart. De heer J. van Nieuwen- huijze, marechaussee der brigade Axel, is benoemd tot veldwachter der gemeente Sint Maarteusdijk (Tholen). 's Gravenhage, 6 Maart. Tweede Kamer. Het onderwijsdebat werd voortgezet. Lohman consta- teerde, dat hij de schoolwet nog verderfelijk acht, maar niet uit portefeuillebejag optreedt, zoolang de regeering zich niet tegen hare wenschen verzet. De heeren Yan Houten, Lieftinck en Borgesius verweten de rechterzijde niet te durven optreden en wel bij verkiezingen de schoolwet-wijziging te durven voorstaan maar die niet te kunnen voorstellen. De Minister van Binnenlandsche zaken consta- teerde, dat men zich driemaal moest bedenken, alvorens het Staatsonderwijs af te breken, dat gedurende drie geslachten heeft bestaan en een einde maakte 3an den slechten toestand van het schoolonderwijs in de vorige eeuw. In elk geval moest, zoolang onzekerheid bij de rechterzijde be stond over het einddoel der schoolwet-wijziging, niet uit zucht tot bezuiniging ingegrepen worden in eene bestaande orgauisatie. Het algemeen onder- wijs—debat werd hierna gesloten. ,/Ben ik verbonden met Q. en C0.?" /yZijt gij het, X? "Ja" ,/Gij te Brussel? kom dan straks bij mij eten." z/Onmogelijk want ik ben te Gent." Bovenstaand gesprek, dat duidelijk kon worden gevolgd, werd gisteren per telephoon gevoerd tus schen een Amsterdammer, die te Gent zich bevond, en een handelsvriend te Brussel. Op 2 Maart is nl. het telephonisch verkeer opengesteld op de telegraaflijnen in verband met de telephoonleidingen te Brussel en Gent en die van Luik en Verviers, gelijk het reeds tusschen Ant- werpen en Brussel bestaat, alles volgens het stelsel van den heer Rijsselberghe. De dienst heeft ook 's nachts plaats. Van 7 uur 's voormiddags tot 9 uur 's avonds wordt voor 1 tot 5 minuten sprekens 1 franc betaald, voor 510 minuten 1,50 fr.langer dan 10 minuten mag het gesprek niet duren, dan komt de beurt aan den volgenden aanvrager. Van 9 uur's avonds tot 7 uur 's morgens betaalt men 2 en 3 franc. Voor het oproepen van personen, hetzij geabon- neerden, hetzij die zich van den openbaren tele- phoondienst bedienen, wordt overdag 1 minuut en 's nachts 5 minuten tijd gelaten. Ingeval de aansluiting niet tot stand komt, wordt niets in rekeuing gebracht. Aan elk openbaar bureau bevindt zich een lijst der personen die aan de telephoonleiding zijn verbonden. Bij het gebruik op verren afstand wordt aau- bevolen luid en duidelijk te spreken, en zich bij het hooren van het gesprokene van twee kokers te bedienen. De Justice bevat een verbazend verhaal van een Fransch militair, die op het transportschip de Nantes naar Tongkin op reis is. „Wij zijn op een ongelukkig schip" schrijft hij, ,/dat op zee niets waard is. Den 2 Februari uit Toulon vertrokken, komen wij nu, den 20n, eerst te Port-Said; terwijl wij er, met inbegrip van het vGij hebt eenigermate recht op onbeschoftheid, mijnheer de intendant," antwoordde Olivier droog- jes, /.want ik kom u een gunst vragen. Maar toch verzoek ik u te onthouden, dat ik De Presmes heet." Adhuc sub judice lis estmompelde Bechameil. ,/Spreek maar Fransch of plat mijnheer." ,/Het was Latijn jonkman en het wil zeggen Het Parlement zal oordeelen." ,/En ik zal den bons krijgen, niet waar schreeuwde Olivier met gefronste wenkbrauwen, z/omdat ik geen bewijzen heb." Bechameil stond in zijn handen te wrijven. Yerstaat gij mij, mijnheer?" herhaalde Olivier. z/Ik heb geen bewijzen Bechameil stak zijn poezele vingers in zijn gouden pasteitje de Chartres, uit hetwelk hij wat Spaanschen suuiftabak haalde. //Ik versta u, ik versta u zeer goed En ik dacht het zelf ook al." //Zoo, dacht gij het zelf ook al?" herhaalde Olivier, terwijl hij Bechameil aanstaarde. ,/Maar wat heb ik u toch gedaan Waarom vergalt ge mijn leven z/Gij hebt mij niets in het geheel niets aangedaan, jonkman." Tevens sloeg Bechameil keurig de korreltjes snuif van zijn kommetje, waarna hij zeide, terwijl hij zijn zakuurwerk raadpleegde//Ik ontbijt precies om tien uur jonkman, en het is nu al tien minuten voor tienen." (Wordt vervolgd.) oponthoud te Algiers, slechts negen dagen over hadden moeten doen. De zee was voortdurend ongunstig, de hokken, waarin de paarden en muilezels op het dek stonden, zijn weggeslagen; en de beesten staan er nu door elkaar tusschen de tonnen en touwen. 25 zijn er reeds dood, de rest is alles min of meer gekwetst; als wij er 10 van de 302 te Hai-phong aanbrengen, zal het, naar de meening van den veearts, al zeer veel zijn. De administratie heeft al de schuld hieraan zij heeft een schip goedgekeurd, dat geen dienst kan doen en slecht ingericht is. Eeuige dagen geleden rolde een man over het dek en brak zijn beende geneesheer, dien wij te Algiers aan boord gekregen hebben, opent de doos met instrumenten pluksel was er niet, de doos bevatte eene zaag, twee bistouries, twee sleutels om kiezen te trekken en twee verloskundige instrumenten Gisteren zag men gedurende het slingeren van het schip, een anker van bakboord naar stuurboord heen en weer gaan, alles op zijn doortocht ver- nielend, paarden en muilezels wegmaaiend. De ammunitie staat onder water; eerst hadden wij 6 stoomketels, nu zijn er 3 onbruikbaar, vandaar dat wij zoo langzaam vooruit komen. Kolonel Dugenne heeft een rapport aan den Minister van Marine opgesteld en de artillerie- kapitein, die met de verantwoordelijkheid van de beesten, de kanonnen en de ammunitie belast is, heeft aan den Minister van Oorlog geschreven, om hem het bijna totaal verlies der lading te berichten." Het Parijsche parket houdt zich met een zeer geheimzinnige zaak bezig, waarin van niets anders sprake is dan van moord en bigamie. Een jaar of drie geleden had een koopman te Parijs twee jongelieden in zijn dienst, den een als kashouder, den ander als bediende. In November 1882 nam de kassier een bank- biljet uit de kas van zijn directeur en reisde in gezelschap van zijn collega en zijn bijzit naar New-York. Hier overleed de kassier plotseling in 1883. De andere zette eerst een poos het huishouden met de vrouw van zijn vriend voort, verliet haar echter later en huwde een Araeri- kaansche dame. Met deze trok hij naar Parijs, doch verliet na eenigen tijd ook deze vrouw en eindigde met een weduwe te trouwen, aan wien hij vroeger kennis gehad had en wier man ook plotseling overleden was. Bij een anonymen brief heeft nu de justitie kennis van deze feiten gekregen en de jongman wordt thans beschuldigd zijn vriend en deu man der weduwe vermoord te hebben. De beschuldiging van bigamie volgt reeds uit de feiten. In de Rijks-postspaarbank is van 21 tot 25 Fe bruari jl. meer ingelegd dan terugbetaald /52,027,21. Het totaal der inlagen na aftrek van dat der terugbeta- lingen bedroeg op 28 Febr. jl. f 4,782,853,36. Ook onder de lotelingen voor de nationale militie te Wissekerke bevond zich dit jaar een gehuwd man, vader van twee kinderen. Een tweejarig meisje te Zaandam is in een pot met kokend water gevallen en na een smartelijk lijden denzelfden dag aan de gevolgen overleden. Naar men aan het L. D. meldt, moet bij eene biljartclub te Leiden het voornemen bestaan eerst- daags een internationalen wedstrijd op dit gebied uit te schrijven. Te Lage-Zwaluwe werd door een visscher met de zegen een zeehond gevangen, die 30 K. G. woog. Dit is een zeldzaam geval, omdat de zeehonden nimmer zoo ver afdwalen. Te Hernen onder Bergharen is een kalf geboren, zonder achterpooten, met een kop als een doghond, terwijl de staart op den rug staat. Ongeloovigen kun nen zich bij den landbouwer J. Hopman overtuigen Eergisteren is te Arnhem gevankelijk binnenge- bracht de onbezoldigde Rijksveldwachter A. Kwabek uit Elst, als verdacht van het afleggen van een valschen eed, ten nadeele van een beklaagde voor het kantongerecht aldaar. De rechtbank te Breda blijft steeds de handen vol houden met vonnissen wegens zoutfraude. Er zijn wederom 17 zaken in behandeling, waarin 27 personen be- trokkeu zijn. Een Europeesche dame te Soera- baya neemt goederen in pand tegen de matige rente van 120 pCt. per jaar. Een andere dame, ter zelfder plaatse, beleent pensioenbriefjes van weduwen tegen slechts 192 pCt. per jaar. Door eene ontploffing van mijngas werden er iu de kolenmijn Asworth bij New-Castle 26 menschen gedood. De Standard heeft aan de moeder van Cameron, den oorlogs-correspondent die in dienst van dat blad sneuvelde en die voor zijn oude moeder het brood verdiende, een levenslang en ruim jaargeld toegekend. S. uit Orvelte kreeg in de vorige week te Balinge (Dr.) ruzie met eenige personeneen vechtpartij ontstoud en het resultant was, dat S. de beide ooren werden afgesneden. Men zegt, dat 't hier een toepassing, zoo veel mogelijk van het ;/oog om oog" gold; S. had nl. eenigen tijd geleden een liond van een zijner tegenstanders den staart afgesneden. Te Lichtenvoorde is door een bijna 7Ojarigen schoenmaker dezer dagen een meisje van 12 jaren op laaghartige wijze aangerand. De zaak is door de ouders van het kind ter kennis van de politie gebracht, die proces-verbaal heeft opgemaakt. Een jeugdig echtgenoot had het geluk dat zijne vrouw hem een drieling schonk. Vol vreugde snelde hij naar het telegraafkantoor en seinde aan zijne ouders//Zooeven een drieling gearriveerd, prachtige jongens, alien gezond, binnen- kort meer." //Is de jongen mal?" zeide grootmama, //heeft hij nu aan drie nog niet genoeg?" Eergisterenavond te half zeven ongeveer, toen de Studentensocieteit Minerva te Leiden druk bezocht was, klonk op eens een knal, veroorzaakt door een kogel, die, van buiten afgeschoten, door het raam der societeit in een der pilaren drong, en niet geringe ontsteltenis teweegbracht. De zaak helderde zich spoedig aldus op In een huis aan de over- zijde der Breestraat liet iemaud een geweer zien aan eenige personen, toen bij ongeluk het schot afging. De politie legde eergisterenavond te Amster dam de hand op een 15jarigen knaap, die bij de gegoede ingezetenen op een der hoofdgrachten alhier liefdegiften inzamelde voor zijne //arme zieke moeder en haar gezin" terwijl bij onderzoek gebleken is, dat hij sinds lang de ouderlijke woning heimelijk verlaten had en een zwervend leven leidde. Schipper H. S., uit Wildervank, heeft, bij een poging om zich en zijn schip te verdedigen tegen een aauval van scheepsjagers te Martenshoek, het ongeluk gehad, zijn knecht met een revolver te raken. De knecht is aan de gevolgen overleden. De berichten uit de kolenmijnen in Hene- gouwen doen verwachten, dat weldra de werkstaking geeindigd zal zijn. Vele vereenigingen zijn in onderhandeling met de direction en op sommige plaatsen is het werk reeds hervat. Te Wasmes zijn op eenige plaatsen dynamietpatronen ontploft, zonder schade te veroorzaken. De kanker aan de tong, waaraan generaal Grant lijdt, is een gevolg van het overmatig tabak- rooken, waaraan de generaal gedurende zijn ge'neele leven hartstochtelijk verslaafd was. Toen de ziekte ontdekt werd, gaf hij het rooken op, maar het was te laat. Zaterdag werd in 't Eastend van Londen een gruwelijke moord gepleegd. De bontwerker Charles Howard had met de weduwe van een nu eenige maanden geleden vermoorden politie-agent, Russell genaamd, een liefdesbetrekking. Zekere Henry Alt, een Duitscher en insgelijks bontwerker, was zijn medeminnaar. Toen Howard en vrouw Russell Zaterdagavond in Rutlandstreet liepen, trad Alt met een lang mes op hen toe en viel Howard aan. De eerste stoot was mis, maar een tweede doorboorde zijn slachtoffer het hart. Daarop greep hij vrouw Russell aan en bracht haar niet minder dan negen gevaarlijke wonden toe, zoodat zij voor dood ter aarde viel. De moordenaar werd kort daarop ge- vonden in het Duitsche hospitaal te Danston, waar hij wegens kwetsuren aan het lichaam even te voren opname verzocht had. De ZoeloeJs in het Panopticum te Berlijn zaten dezer dagen vergenoegd bijeen en maakten allerlei grapjes, terwijl zij door een talrijk publiek werden opgenomen, toen hun directeur, de heer Behrens, eensklaps een kop van een visch uit een stuk papier te voorschijn haalde en hun liet zien. De zaak had eene groote opschuddihg ten ge- volge; al de Zoeloes namen hevig ontsteld en schreeuwende en bevende de vlucht, sprongen tus schen de toeschouwersliepen eenige personen omver en snelden door de zalen, terwijl zij onop- houdelijk omkeken en hun gelaat door angst geheel vertrokken was. Slechts met moeite mocht het gelukken om de menschen weder tot bedaren te brengende direc teur had volstrekt niet vermoed dat de afschuw der Zoeloes voor visch zoo bizonder groot was. Naar hunne meening is aan visch iets afschuwe- lijks en duivelachtigs verbonden, en de //medicijn- man" van den troep sloeg dan ook weldra voor om een soort bezweringszang aan te heffen, opdat het onreine dat de kop van den visch had aange- bracht weder verwijderd mocht worden. Nog verscheidene uren na het voorgevallene ge- raakten de Zoeloeswanneer het woord visch slechts genoemd werd, in groote opgewondenheid en grepen zij naar de wapenen als wilden zij zich verdedigen. Het opperhoofd, wiens wollen deken met den visschenkop in aanraking was geweest, was niet meer te bewegen om dien weder te gebruiken. De heer Behrens had de tegeuwoordigheid van geest om te zeggen dat de kop uit een logement afkomstig was; hadden de Zoeloes geweten dat in de keuken van het Panopticum visch aanwezig was, dan zouden zij liever den hongerdood ge- storven zijn dan nog eene bete aan te raken. De aardbevingen in Spanje, die honderden rijke lieden tot bedelaars maakten, hebben althans den armen man, wiens geheele bezitting uit een klein stuks lands bestond, tot deu stand van een rijke verheven. Op zijn akker toch is plotse ling een warme bron ontsprongen, niet ver van de reeds bij de Romeinen bekende en geliefde baden van Alhama, alleen met meer zwavelgehalte en grooter hitte. De bezitter van het oude bad heeft terstond een groote som geboden, daar hij voor een hem licht ten ondergang voerende mede- dinging beducht isde rijke arme eischt echter nog een hooger bedrag. Yan de vulcanische natuur in den ganscheu omtrek leggen deze oude, door de Mooren versierde, hoogst belangwekkende baden reeds getuigenis af; zij zijn alleen reeds een bezoek, van Granada uit,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2