Herzieiiii ter bzlastbare opbrensst Ongeboitwde eigendommen. IjPENBARE VERK00P1NG Buitenland. (iemengde berichten Advertentien. TeSegrafische berichten. Ct. het volgende staaltje mede: V6or hem in eene coupe 3e klasse zat een rijksveldwachter, be- geleidende eene vrouw met haar kindje van 1 jaar en haar jongste, 14 dagen oud. Zij had met haar man te Gouda in een logementje intrek genomen, doch werd den derden dag na hare bevalling moed- willig door haar echtgenoot verlaten. Nog verre van geheel hersteld, werd zij als Duitsche en zonder middelen van bestaan over de grenzen gezet en daartoe als eerste station ter verdere uitleiding, aan de Arnhemsche politie toevertrouwd. Diep medelijden moest men hebben met de uitgehongerde vrouw, die slechts langzaam zich kon voortbewegen en zelfs het noodige voedsel miste voor haar jong- geborene, die door den veldwachter in een korf over de straat moest worden gedragen. Wij stelden, zegt de Arnh. Ct., hieromtrent een onderzoek in en tot ons leedwezen bleek deze op- gave juist. Maar wij vernamen bij die gelegen- heid, dat onder onze Arnhemsche politie-agenten mannen met een warm hart worden gevonden, daar alien zonder onderscheid hun eigen karige beurs openden, om der ongelukkige een goed maal te bezorgen. Zoo dikwijls wordt over weinig me- dedoogen van de politie geklaagd, dat wij vermeenden ook dit feit wel eens te mogen releveeren. De Hollandsche vlasboeren, gewoon om hun vlasland in Zeeland te komen huren, hebben zich thans weer in grooteren getale op Zuid-Beveland vertoond dan verleden jaar. Toch is, naar vroeger tijd gerekeud, hun getal zeer verminderd, wat eensdeels aan de deugdzaamheid van het vlas, anderdeels en wel voornamelijk aan de slapte sedert eenigen tijd in den vlashandel is toe te schrijven. De huurprijs per gemet vlasland bedraagt gemid- deld f 90. Zaterdagavond was de lampenist aan het station Apeldoorn, J. Houtman, bezig met het aansteken der lampen van een der wagons van den sneltrein naar Zutfen, toen de trein afgebeld werd en vertrok. De gevaarlijke rit bovenop den wagen werd door den man medegemaakt tot V oorst, waar hij uit zijne netelige positie verlost werd en men tevens een 60tal kostschool—jongelui, welke in den wagon zaten, van licht kon voorzien. Niet alleen Colijnsplaat op Noord-Beveland zal het brandpunt zijn der oester-cultuurook de gemeente Wissekerke aldaar schijnt een mede- dingster te zullen worden; althans zullen er, naar men zegt, aan den Thoornpolder onder die ge meente °dit jaar insgelijks proeven met de oester- teelt genomen worden. Onlangs werd door een boerenarbeider in eene weide nabij de gemeente Zonnemaire, bij het ver- werken van zand, een vondst gedaan van 89 oude zilveren muntstukken. In plaats van den eigenaar der weide hiermede in kennis te stellen, werden de stukken de vorige week in alle slilte verkocht aan een reizend koopman. De politie, van het ceval onderricht, wist den kooper spoedig op te sporen, eischte de stukken op en stelde ze in handen van de justitie te Zierikzee. De arbeider zal zich nu over de zaak te verantwoorden hebben. Naar men verneemt zal ook Scheveningen op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen op waar- dicre wijze worden vertegenwoordigd. Behalve de inzendingen die op het gebied der visscherij mogen verwacht worden, heeft men zich voorgesteld het Badhuis met het strand, het Oranje Hotel en verdere omgeving op het tentoonstellingsterrein te doer, verrijzen in den vorm van een fapade. Tot dit doel hebben de gezamenlijke Scheveningsche Hotels, het Hotel Garni uitgezonderd, reeds een vrij aanzienlijke som bijeengebracht; het meerdere hoopt men te vinden door bijdragen der leden van den gemeenteraad en van eenige belangstellende particulierende burgemeester heeft reeds 100 toefeze<*d. Wij vertrouwen dat deze fapade vele vreemdelingen tot een bezoek aan onze badplaats zal dringen. 's Gravenhage, 3 Maart. Tweede Kamer. Iloofd- stuk Justitie unaniem aangenomen, na verwerping van f 50,000 als lsten termijn voor den bouw van het huis van bewaring te Breda. Bij het alge- meen debat over Binnenlandsche zaken ontkende de beer Heemskerk, dat klachten waren voorgeko- men omtrent inmenging van ambtenaren bij ver- kiezinghet bevel om de collecte voor de school met den bijbel te Buiksloot toe te laten was vol- komen gerechtvaardigd. Een amendement om de vacature inspecteur van het geneeskundig staats- toezicht in Zeeland niet te vervullen, werd ver- worpen met 35 tegen 33 stemmen. Morgen voortzetting. RECHTSZAKEN. Arrondiss'ements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 28 Febr. en 3 Maart de volgende vonnissen uitgesproken A. B., timmerman te Zuiddorpe, is wegens ver- breking van afsluiting veroordeeld tot 15 dagen celstraf, 25 boete of 3 dagen celstraf. R. J. P. B., timmerman te Hulst, is wegens frauduleuse invoer veroord. tot 15 dagen celstraf. S. L., zonder beroep te Koewacht, is wegens frauduleuse invoer veroord. tot 1 dag celstraf. F. v. d. B., arbeider te Sint Jansteen, is wegens binnenlandsch vervoer van zout veroord. tot 15 dagen celstraf. De drie laatsten tevens alien veroordeeld in de kosten van bekeuring en in die van het rechtsgeding. TER NEUZEN, 3 Maart 1885. Sas vail Gent, 3 Maart. Op aanstaanden Zondag, des namiddags 2 ure, heeft de heer M. C. Muller, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, het voornemen van de gemeente afscheid te nemen, als vertrekkende naar Thesinge. ffGa toch zitten," zeide Bechameil veel te laat. „Ja mijuheer de intendant," antwoordde Olivier, terwijl hij zich in het dons wentelde. „Mag ik met mijn toilet voortgaan?" „Neen, mijnheer de intendant. Ik heb al lang gewacht, en ik heb haast. ,/Pot uw dienst," zei Bechameil, terwijl hij met moeite zijn toorn onderdrukte. Baruaclie ging op een wenk van zijn meester Voor het recht begrip van het volgende tooneel zal het goed wezen, dat wij mededeelen, welke de ambtsbevoegdheid was van mijnheer den markies van Noincel in Bretagne. Hij was vooreerst, zooals wij reeds gezegd hebbenkoninklijk intendant van de belastingen. Die titel gaf hem rechtens macht tot opsporing en onderzoek van alles, wat betrekking had op twijfelachtige aanspraken van adeldom. Op den adel drukte geenerlei belasting, zoodat de Staat er rechtstreeks geen finantieel belang bij had, dat hij aaumatiging van titels onderdrukte. (Wordt vervolgd.) Men meldt ons uit Antwerpen De Nederlanders zullen ten slotte en niettegen- staande de ongunstige stemming in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de krachtige medehulp van hun gouvernement niet missenal de steden en de Kamers van Koophandel der Nederlauden, en aan het hoofd van deze die van den Haag, zenden voortdurend petitien en de Hollandsche clubs in den vreemde voegen hunne protestatien bij die der nationalen van het moederland. Ongeveer 75,000 M. der hallen zijn gereed om de tentoonstellers te ontvangen; alle afdeelingen leggen de laatste hand aan hare inrichting ter plaatse en aan hare versiering. In den hof heerscht veel beweging. De grond- slagen voor het paviljoen der Fransche kolonien zijn voltrokken en de bouwmeester, de heer Mare- chal, daarvoor opzettelijk uit Saigon gekomen met al de noodige bouwstotfen, zal ook weldra met de oprichting aanvang maken. Dit paviljoen zal eene uitgestrektheid van 1000 meters beslaan en een oprecht wonder van bouwkuust zijn. De grondlagen van den monumentalen voorgevel zijn gelegd. De plaatsing van het metaliek ge- deelte en al het ijzerwerk, tot de voltooiing be- noodigd, is gereed. De opening zal den 2 Mei plaats hebbennooit is er spraak geweest deze, zelfs geen uur, te ver- schuiven en men zal mogen zeggen, onder opzicht van voltooiing der installation, dat iets dergelijks misschien nog niet heeft plaats gehad. Het programma der openingsfeesten belooft in- derdaad de verbazing te zullen opwekken. Peter Benoit schrijft, op een dichtstuk van Jan van Beers, de muziek der inhuldigings-cantate. Antwerpen zal overigens eens te meer doen zien dat het inrichten van muzikale plechtigheden een zijner eigenschappen is; vier groote uitvoeringen zullen in de feestzaal der tentoonstelling plaats grijpen. Men zal daar, onder ander, de Occam van Rubinstein en een plechtige Mis van Listz uitvoeren. De gedachtenlezer Cumberland heeft, volgens De Tijd, te Mechelen een mededinger gekregen, die in snelheid van raden en in het vinden van verborgen voorwerpen hem zelfs nog overtreft. Die mededinger heet Prosper van Yelsen, is 22 jaar oud en studeert in de medicijnen. Naar ver- klaring van Van Velsen, die reeds uitstekend ge- slaagde proeven aflegde, raadpleegt hij bij zijn operation niets dan de kloppingen van den pols van den persoon, die iets gedacht of een voorwerp verborgen heeft. Onder de gelukte proeven wordt het volgende gemeldMen had een gerstkorrel verborgen onder een lamp op de tweede verdieping van een huis: hij vond ze zonder moeite; een persoon dacht, dat hij een brok suiker atV an Velsen leidde hem achter het buffet van het koffle- huis, waar hij de proeven deed, lichtte het deksel van den suikerpot en stak den persoon in kwestie een stuk suiker in den mond; iemand dacht, dat hij een moord pleegde: de gedachtenlezer noemde het werktuig, waarmede de denkbeeldige moord was begaan, het slachtoffer en de plaats, waar het werd getroffen een logeerend vreemdeling, die aan een doosje lucifers dacht, dat op zijn slaapkamer stond, werd door Van Velsen naar die kamer gebracht, en daar legde de gedachtenlezer zijn hand cnmiddellijk op het bewuste doosje enz. enz. Woorden en getallen, die men denkt, schrijft hij onmiddellijk op een plank; zelfs het nnmmer van de bank- biljetten, die men in zijn zak mocht hebben, geeft hij 0p kortom al wat Cumberland verricht, zou hij evengoed en veel sneller doen. Be vogels schijnen hun kalender verloren te hebben. Op vele plaatseu in 'Lhuringen zijn reeds in de vorige week spreeuwen en kwikstaartjes aangekomen, en toen met een laag sneeuw begroet. In het zuid-westen hebben reeds ooievaars hun oude nesten opgezocht, en hoog in de lucht zingt de leeuwerik er al van de lente. Pieter Bruinsma heeft per telegraaf naar Chris- tiania geseind, dat hij Axel Paulsen uitdaagt tot een wedstrijd om de Champion-medaille. Vele landbouwers in Friesland, die tot dusver van den aardappelbouw hoofdzaak maakten, zullen dit jaar een groot deel hunner landerijen voor den verbouw van vlas gereed maken. De stijging der vlasprijzen geeft hun daartoe aanleiding. Op den tweeden Pinksterdag van dit jaar worden te Nijmegen weder internationale harddraverijen en wedrennen gehouden. Voor de betrekking van gemeente-veldwachter te Grijpskerke in Walcheren hebben zich niet minder dan 49 personen als sollicitanten aange- meld. Te Bunschoten is eene vrouw overleden, die de oudste inwoonster in die gemeente was en 141 kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkin- deren nalaat. Een der oudste vaste knechten van de firma C. J. Boele Zoon te Kampen, is, wegens ziekte, door genoemde firma gepensioneerd met zijn voile werkloon. De hervormde gemeente te Kootwijk onder Veluwe is thans reeds 17jaren vacant. Alle beroepen, zoowel op gevestigde pre- dikanten als op candidaten in dien tijd uitgebracht, waren steeds vruchteloos. Aan het spoorwegstation te Erfurt klom on langs een werkman, uit nieuwsgierigheid of weet- lust, op een locomotief. Hij bezichtigde daar het een en ander, draaide aan krukken en kleppen en hij bracht daardoor ongelukkig de locomotief in beweging. Zij stoomde plotseling in snelle vaart met hem heen. Toen de verbijsttrde werkman weder eenigszins tot bezinning kwam, was hij reeds een goed eind ver. Hij deed wanhopige pogingen om het stoompaard tot stilstaan te brengen, maar hij maakte het daardoor niet beter. Want op eens ging de locomotief in nog veel sneller vaart met hem terug naar Erfurt. Daar slaagde men er in het gevaarte tot staan te brengen, maar niet dan nadat het vier goederenwagons verbrijzeld en een beestenwagen zwaar beschadigd had. De man was zeer ontdaan, maar ongedeerd. Hij werd onmiddel lijk in hechtenis genomen. De Engelsche stoomboot ^Cumberland" en het Zweedsche stoomschip ,/Norden" zijn in de nabijheid van Cuxhaven in aanvaring gekomen, ten gevolge waarvan de „Norden" gezonken is. De /Cumberland" werd aan de boeg beschadigd en is te Hamburg teruggekeerd. Van de ,/Norden" zijn slechts 4 personen verdronken, nl. 2 Zweed sche passagiers en twee vrouwelijke dienstboden. De overige opvarenden zijn gered. en wel tweemaal 's weeks, n.l. op Maandag en Donderdag, wat van veel belang is voor de be- zoekers der markten van Rotterdam en Dordrecht. De heer Dronkers was van oordeel, dat het in T belang van Ter Neuzen en omstreken was, als iederen dag drie maal een boot tusschen Ter Neuzen en Vlissingen vice-versa voer, waarom ZEd. voor- stelde te verzoeken voorloopig de boot twee dagen in de week om 5 uur van hier te doen ver- trekken. Na eenige besprekingen hieromtrent verklaarde de heer Fercken namens de commissie het verzoek- schrift in dien geest te zullen inrichten. De heer Schuijlenburg vestigt nog de aandacht van den Raad op de vele moeielijkheden, die ver- bonden zijn aan het verzenden van postpakketten naar het buitenland, inzonderheid voor deze streken naar Belgie; deze toch moeten van deze gemeente naar Gent b. v. de reis maken via Vlissingen— Rosendaal enz. Omgekeerd doen zich dezelfde moeielijkheden voor bij verzending uit het buitenland. ZEd. stelde daarom den Raad voor de regeeriug te verzoeken hierin verandering te brengen, door te bepalen, dat op de kantoren te Hulst en Sas van Gent postpakketten kunnen ingeklaard worden. Met algemeene stemmen wordt besloten hiertoe de noodige stappen te doen. Ingekomen waren eenige Provinciale- en Staats- bladen. De voorzitter sluit de vergadering. gemeenteraad van ter neuzen. Zitting van Maandag 2 Maart. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dronkers, Fercken, Harte, Dees, Grenu, Moes, Van der Hooft en Schuijlenburg. De vergadering geopend zijnde, worden de no- tulen der vorige zitting voorgelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat ingekomen waren 2 brieven van Ged. Staten, waarin door dat college goedkeuring geweigerd wordt aan de begrootingen van 1884 en 1885. Ged. Staten waren van meening, dat buitengewone uitgaven ook door buitengewone inkomsten moesten gevonden worden, dat dus het batig saldo van 1882 en 1883 niet moest aangewend worden tot dekking van kosten voor buitengewone werken, waarvoor het benoodigde kapitaal door eene geldleening kon verschaft worden. Ofschoon Burg, en Weth. zich met het idee van Ged. Staten niet kunnen vereenigen, stelt de voorzitter voor de begrootingen zoodanig te wijzigen als aangewezeu wordt in de ontvangen missiveZEd. geeft daarna lezing van de veranderingen, die in de begrootingen zouden gebracht moeten worden, wat inkomsten en uitgaven betreft, en stelt namens het Dag. bestuur voor, een adres aan Z. M. den Koning te richten, met verzoek, om eene subsidie uit's Rijks kas, daar de gemeente onmachtig is, om al de uitgaven te dragen voor openbaar onderwijs, voor publieke werken, aankoop van grond, riolee- ring enz. De wijzigingen in de begrootingen en het adres worden met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens worden met algemeene stemmen goed gekeurd a. het kohier der belasting op de honden voor 1885; b. de rekening der Nieuwjaars-commissie, slui- tende met een batig saldo van f 0,02^; c. het besthikken op ouvoorziene uitgaven, ontstaan door uitkeering van gelden voor 't weg- ruimen van varkenshokken. De voorzitter deelt den uitslag mede van de aanbesteding der grint. (In ons vorig nummer reeds vermeld.) De heer Fercken brengt als lid der commissie tot verbetering van den stoombootdienst op de Wester—Schelde aan den Raad ter kennis, dat de commissie, met het oog op de groote kosten hieraan verbonden, besloten heeft hare eischen niet te hoog te stellen, waardoor hare pogingen meer kans van slagen zullen hebben. Zij zal Ged. Staten ver zoeken van April tot October van hier geregeld des morgens eene boot om 5 uur te doen varen I N G E Z O N D E STUKKEN. Mijnheer de Redacteur De advertentie onderteekend door C. Riemens te Hoek, geplaatst in uwe courant van Zaterdag 28 Februari jl. lezende, trof mij de edelmoedige daad van de wed. Pieter van de Wege, landbouwster te Hoek, door de belangen van een harer onder- geschikten van wien zij overtuigd is, dat hij de hare sedert geruimen tijd behartigde, wederkeerig, niet alleen door woorden maar ook door daden, op prijs te stellen. Vinde dit voorbeeld vele na- volging! Immers daardoor zoude de juiste ver- houding tusschen meerderen en minderen beter in evenwicht blijven, dan nu menigmaal het geval is. U dank zeggende voor de plaatsing dezer regelen M. de R. ben ik Axel. Uw. dw., X. A A N B E S T E D I N G. Op Vrijdag, 20 Maart 1885, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van: Het uitvoeren van buitengewone werken aan den Oostspuiboezem der haven te Breskens, provincie Zeeland. (Raming f 3800.) Waterschapvoor de waterkeering van het calamiteuze waterschap Walsoorden. De BURGEMEESTER van HONTENISSE, Gelet op het laatste lid van art. 33 en op de tweede zinsnede van art. 19 der wet van den 25 April 1879 (Staatsblad no. 89). Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene opgaaf van het totaal bedrag van kosten van onderhoud der waterkeerende en waterlozende werken in bovengemeld waterschap, op de Secretarie der gemeente gedureude dertig dagen voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Te Hontenisse, den 3 Maart 1885. De Burgemeester voornoemd, Bij afwezigheid van den Burgemeester, De Wethouder fungd Burgemeester, P. A. ADRIAANSENS. Gelegenheid tot kostelooze ENTING en HERENTING in het Ziekenhuis te Ter Neuzen, op Wocnsdag, 4 Maart 1885, des middags half twee ure. TER NEUZEN. De Notaris C. J. A. Fercken, te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van Mejuffrouw de Weduwe en Erven MICHIEL LEUNIS, in het ,/Ter Neuzensch Koffiehuis," op Woensdag den 25 Maart 1885, des namiddags ten 2 ure, in het openbaar ver- koopen en AANHOORIGHE DEN, te Ter Neuzen, aan den Pelmolen, met het Erfpachtsrecht op den GROND, kadastraal sectie C nummer 1012, groot 1 are 2 centiaren. Thans bewoond bij den heer Van Dbiesschis en te aanvaarden met 1 Mei 1885. VAN DE TE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2