Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2065. Zaterdag 28 Februari 1885. 25e Jaargang. 2) JOMKTBODV EE PBESMES. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad verschijnt Uinsdat* cu Vrijdagavond bij den ultgcvcr P. J. t A M BE 8 A N B E te Ter Keozea. IPolitieli Overzicht. Uit Aboe-Klea komt van de Engelsche troepen geen gunstig nieuws. Generaal Buller staat met 2000 man op 150 mijlen van de basis zijner ope ration, met beperkten watervoorraad en in een positie, waar hij den gansehen dag door met de kogels der Arabische scherpschutters in aanraking kan komen. „De vijand is thans veel sterker dan de horden, die ons vroeger bij Aboe-Klea aan- vielen," schrijft men. Met al de hulpmiddelen van Khartoera tot zijn dienst, de goede geweren, de ainmi^nitie en den levensvoorraad, met dat goed afgerichte garnizoen der plaats, dat hij voor alle operation gebruiken kan, zal het den Mahdi weinig moeite kosten, om behalve zijn benden lichte sgeer- ruiters een vijftien h. twintig duizend man goed gedresseerde en gewapende troepen op ons at te zenden. De vijand mikt goed en vuurt aanhoudend. De generaal heeft forten opgericht, die niet ge- makkelijk te nemen zijn, maar hij inoet zuinig zijn met de aminunitie, alle mondvoorraad moet uit Gakdoel komen en ieder konvooi moet zich al vechtend een weg door de woestijn banen. Een gerucht liep in Londen, dat de brigade Buller met moeite er in geslaagd was, zelf naar Gakdoel terug te trekken. De kameelen waren zoo uit- geput, dat hunne berijders moesten afstappen en te voet den weg vervolgen. Te Korti zijn een 300 gezinnen uit Khartoem aangekomen, die kort voor de overgave die plaats hadden weten te ont- snappen. Generaal Wolseley dient deze lieden te voeden en te beschermenhij zal beproeven hen voor transportdienst en de ambulances te gebruiken. De stad Soeakim verwacht een aanval van Osma- Digna; deze zou beproeven de stad te nemen, alvorens de versterkingen uit Engeland komen. Het garnizoen is intusschen ijverig bezig een nieuwen kring van verschansingen om de stad te werpen. Een troost voor Engeland mag het genoemd worden, dat het een vriend vindt in Italie en dat de kolonien hulp a^nbieden door de Afrikaansche expeditie. De troepen van Nieuw Zhiid-Wales gaan 3 Maart scheep. De Italiaansche regeering houdt Massowah bezet, hoe de Porte ook moge pruttelen. De troepen maken er loopgraven om de stad, waarna de kommandant zal zien, of 't ook noodig is een deel van het gebied der Bogos te bezetten. Engeland geeft voor van Italie's plannen niets te weten en de Italiaansche Minister Mancini zegt in de Kamer, dat hij, zoolang de tegenwoordige toestand blijft voortduren, geen antwoord kan geven op de interpellatie over de zaken aan de Eoode Zee. Opmerkelijk is een en ander. Te Cairo is men zeer verontwaardigd over de bemoeiingen van Italie. Hier is comediespel lets verder naar het 't Oosten vlamt ook nog het oorlogsvuur. Ofschoon de Chineezen het onder- spit delvenvooral in Tongkin, weten ze nog FEUILLETON. Hij nam een teugje wijn en ging voort. „Een hard woord! Maar ik houd het staande. Een dom vooroordeel. Ik herhaal het, al moest ik ook voor een gek doorgaan een dom vooroordeelWei omdat het diertje het daglicht zag te Janne, een onbekend gehucht, omdat zijn voorouders geen naam hebben in de keukeuklassieken, daarom mag het op geen fijn diner komen. Ventrebien, het on- recht is schreeuwend, en het wordt hoog tijd, dat men de wereld de verdiensten eens leert zien van Bretganeeze kippetjes." Bij deze woorden stak mijnheer De Bechameil vol edelmoedige verontwaardiging zijn bloote voeten in zijn pantoffels. Hij trok zijn kamerjapon aan, zonder de hulp van Barnache. Die kamerjapon was met mooie rijpe vruchten geborduurd. Daarna liep hij zijn vertrek eenige malen rond met heftige gebaren. Men hoorde nu in de verte den deurklopper, en weldra krabbelde er een lakei bescheiden aan de deur. Barnache ging open maken, en Bechameil vroeg barscha Wat is er?" En gij mompelde nog„Dom vooroordeel is het rechte woord ,/Een slecht gekleed edelmau vraagt gehoor bij van geen krimp geven. Generaal Briere de Isle j heeft een lijstje overgezonden van buitgemaakte wapenen en ammunitie. Schrale vergoediug Pate- notre, Fransch gezant in China is van Shanghai naar Saigon vertrokken, uit vrees voor de opge- wondenheid der bevolking. Ferry heeft het nog druk te verantwoorden. Aan spot— en schotschriften ontbreekt het in Frankrijk niet, zelfs is er een blad uitgegeven, dat den naam draagt1/ Anti—Ferry, en stout tegen den Minister optreedt. De anarchisten hebben zich ook tegen oorlog en veroveringen verklaard. In de Kamer zijn de graanrechten aan de orde, terwijl van eene andere zijde een belasting van 7 per mille op alle roerende inkomsten is voor- gesteld. In Duitschland en wel in de residentie zijn de sociaal—democratische dames niet op haar dreef met het wetsontwerp, voorgesteld door de mannen van de club. Men emancipeert de dames niet vlug genoeg naar haar zin. Een levendig debat staat in den Eijksdag te wachten over de koren- rechtcn, aangezien de commissie met belangrijke wijzigingen op de regeerings-voorstellen voor den dag zal komen. De laatste berichten melden, dat de hoofdinhoud van Gladstone's rede geweest is: het betoog dat de Begeering machteloos stond tegenover het verraad binnen Khartoem's muren, en hoewel de oppositie niet belust is de teugels des bewinds over te nemen, is de positie van het Engelsche Ministerie alles behalve benijdbaar, vooral sedert de openbaar making van Gordon's laatste brieven, wier inhoud wij voor een deel teruggaven. Latere mededeelingen geven ons nog meer nopens den inhoud te kennen. „Ik zend kolonel Steward omdat wij worden verwaarloosd, ik moet troepen hebben dan zal de opstand ophouden en de inwoners zullen tot liun vroegere bezigheden terug keeren. Luistert toch naar kolonel Steward en de consuls (Engelsche en Fransche) die hem vergezellen. Onze troepen lijden gebrek aan levens- middelen, het voedsel dat wij nog hebben is luttel, wat graan en beschuit. Wij hebben in Khartoem boter, noch dadels en slechts een weinig vleesch. Al het voedsel is zeer duur." Zoo eindigt de boodschap. De verjaardag van onzen Koning is ook te Rome herdacht. Op voorstel van den bisschop van Haarlem, die thans daar vertoeft, liielden de Nederlandsche priesters en eenige leeken, te Rome gevestigd, eene bijeenkomst en zonden een telegram van gelukwensching, dat door Zr. Ms. adjudant van dienst nog tuiging werd beantwoord. denzelfden avond met eene dankbe- mijnheer den markies," antwoordde de knecht, een brave Bretagner, die kersversch van zijn dorp was gekomen. Slecht gekleed!" herhaalde Bechameil. „Niet thuis!" En hij begon zijn alleenspraak weer on- middellijk: „Ik wil geenszins ontkennen, dat de kapoenen uit Mans ook hun waarde hebben, maar" „Die edelman schijnt mijnheer den markies drin- gend te willen spreken," bleef de lakei aanhouden. „Niet thuis herhaalde Bechameil„Waar- om moet men zich ook zoo uitsluitend toonen? Waarom kan iedere kapoen met wezenlijke ver diensten geen plaats op tafel krijgen De Bretagneeze lakei was eindelijk weg. Bar nache moest nu beginnen met het toilet van mijnheer den intendant der belastingen. Bechameil was toen omstreeks veertig. Hij was middelmatig van gestalte en hij droeg op zijn te breede schouders een bloeiend gelaat, dat onveranderlijke tevredenheid met zichzelf verried. Zijn gepoederde pruik bedekte zijn bol, die al bijna geheel kaal was. Maar zijn voorhoofd was nog ongerimpeld en een aanhoudende glimlach groef twee lieve kuiltjes beneden in zijn hoogge- kleurde wangen. Hij had een onberispelijk ge- vormd been en een eenigszins platten voet. Zijn buik dreigde, dat hij onder de dubbele kleppen van zijn vest onmatig dik zou worden. Maar overigens mocht hij een mooi man genoemd wor den, hoewel volgens sommigen een mooi man Als eene bizonderheid kan hierbij nog worden opgemerkt, dat eene vroegere landgenoot, de heer Van den Eerenbeemt, dien dag vader werd van eene dochter, welke bereidwillig door Haarlems bisschop werd gedoopt en ter eere van den jaar- dag des Konings den naam ontving van Wilhelmina. De heer M. P. H. Krol is benoerad tot brievengaarder te 's GrevelduinCapelle. De wedstrijd te Christiania is gisteren be- slist. De baan van drie Engelsche mijlen is door Rinke van der Zee in 12 minuten 11 seconden, door Axel Paulsen echter in 11 minuten 8 seconden afgelegd. De drie Engelsche mijlen (statute miles van bijna 1610 meter) maken eene baan van 4830 meter. Van der Zee maakte dus per seconde een afstand van 6,6 meter, Paulsen van 7,2 meter. Met deze vaart zou de Fries bijna 24, de Noor bijna 26 kilometer in het uur afleggen. Een later telegram meldt: Match lost, Kingma won international. Er heeft dus nog een tweede, internationale, wedstrijd plaats gehad, waarin Kingma overwon. H. M. de Keizerin van Oostenrijk, reizende onder den naam van Gravin Von Hohenembs, is gisterermamiddag, tegen kwart voor drie, met een extra—trein aan het Rijnspoor-station te Amsterdam aangekomen. Aan het station bevonden zich vele personen, die de komst van den trein afwachtten. Bij aankomst begaf zich H. M., terwijl zij het aanwezige publiek op vriendelijke wijze groette, naar de wachtkamer lste klasse, waar zij ver- welkomd werd door den Oostenrijkschen gezant Baron Von Miilinen. Na' eenige oogenblikken oponthoud reed zij naar het Amstel-hotel, waar zij gedurende een kwar- tier een onderhoud had met Dr. Mezger en daarna naar het Doelen-hotel, waar H. M. haren in- trek neemt. Aldaar zijn een 30tal vertrekken, dezelfde van verleden jaar, voor H. M. en gevolg in gereed- lieid gebracht. De Keizerin is vergezeld van de Gravin Von Mailhoth, hofdame, den Baron Von Nopsca, den Regierungsrath Von Faifalik en den Hofrath Klandy. H. M. is voornemens ongeveer een maand aldaar te vertoeven. De reis van Weenen naar Amster dam werd zonder oponthoud volbracht. Gisteren middag te 2 uur had in een der kelders van het Paleis voor Volksvlijt een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen na zich sleepen. Een der werklieden van het Paleis is daar o. a. belast met de vervaardiging van de zuurstof, welke ter voortbrenging van het kalklicht des avonds bij de balletvoorstellingen be- rloodigd is. Te dien einde wordt en zoo ge- schiedde ook heden een met chloorkali gevulde juist het minst aanlokkelijk wezen onder de zon moet zijn. Zijn hotel, dat in Rennes aan de straat de la Vieille Bandivirie lag, kwam aan den achterkant aan de Vilaine uit, terwijl het aan den voorkant front maakte met den zuidergevel van het kleine hotel de Presmes. Het was een ruim, onregelmatig gebouw met ongegeneerden stijl, zooals men er nog verscheiden in de hoofdstad van Bretagne kan vinden. Be chameil had het in huur van mijnheer Rauol de la Guiborgere, een raadsheer in het Parlement van Rennes. Het toilet duurde lang. Barnache krulde, plooide en poederde met bevallige behendigheid de pruik, die halverwegen de ooren met drie doorloopeude krullen moest neervallen. Vroeger had hij het scheermes al laten glijden over de roode wangen van zijn meester, die nu en dan met vaste over- tuiging herhaalde„Dom vooroordeel, dat is het echte woordIk zal er mij maar eens mede moeten bemoeien Na verloop van een half uur kwam de Bretag- neezer lakei terug. Hij zag er zeer verlegen uit. „Wat nu weer, boerenkinkel?" vroeg Bechameil. „Mijnheer de markies moet het mij niet kwalijk nemen," antwoordde de arme drommel beschaamd, „maar die edelman" „Slecbt gekleed „JuistIk kan hem onmogelijk wegkrijgen ijzeren retort, welke ongeveer den vorm heeft van een stuk kachelpijp ter lengte van een voet en welke gesloten is met een ijzeren deksel, waarin de buis voor den gasafvoer geschroefd is, op een komfoor met houtskool verhit. Gisterenmiddag had genoemde werkman zich even verwijderd, toen een hevige slag gehoord werd. Bij onderzoek bleek, dat de retort uit elkaar geslagen was en het deksel er van in den vloer van een der zalen was terechtgekomen en daarin eene opening had gemaakt zoo zuiver van omtrek alsof ze gezaagd was. Verder was het komfoor verbrijzeld en waren de stukken her— en derwaarts geslingerd, maar overigens was geen schade aangericht. De hulp van de brandweer, die onmiddellijk kwam aanrukken, was niet noodig. In de berichten van verschillende couranten omtrent het ontwerp voor eene nieuwe politiewet bestaat eenige verwarring omtrent het vaderschap van dit ontwerp. Het N. v. d. D. brengt klaarheid in deze zaak. Nadat in 1852 bij Koninkl. besluit van 3 Mei een Staats—commissie benoemd was tot het ont- werpen van een rijks—politiewet een van de moeilijkste en wellicht de moeilijkste opdracht voor wetgevers welke den 18 September van dat jaar rapport uitbracht en nog niet lang geleden door een Oost-Indisch ambtenaar, Mr. Heyligers, op aanzoek van den Minister Moddermau, mede een wet ont- worpen was, die in het licht verscheen, mocht zegt Het Nieuws de bodem ongetwijfeld toe- bereid en de weg aangewezen geacht worden. Door deze twee rapporten voorgelicht, gordde een van de hoofd-commissarissen der Amsterdam- sche politie, de heer P. W. Steemkamp, zich onlangs aan tot het opstellen van een nieuw wetsontwerp op de rijks—politie, een moeielijke arbeid zeker voor iemand, die pas eenige jaren bij de politie (en dan nog bij de gemeentelijke) geplaatst is. Dit project nu werd door den burgemeester van Amsterdam aan den Minister van Justitie ter lezing gegeven en deze verzond daarvan een exemplaar aan alle procureurs—generaal in Nederland, ten einde er hun oordeel over te vernemen. Men schrijft uit Vollendam, dat men daar ernstig denkt aan het vormen eener commissie, ten einde een beroep te doen op de publieke lief- dadigheid. De vloot ligt nu van Kersttijd af werkeloos in de haven en er wordt volstrekt niets verdiend. Daarbij komt, dat er zeer vele zieken zijn, zoodat de behoefte met den dag grooter wordt. Door oubekenden zijn reeds ongevraagd belangrijke giften gezonden (men zegt circa f 2000). Met dat bedrag kan echter slechts weinig gedaan worden. Als men bedenkt dat de berekening is, dat ieder span botters dat met den wonderkuil vischt, f 80 per week besomt, dan maakt dat reeds voor de Hij wil mijnheer den markies met alle geweld spreken ,/Zijn naam?" „Dien wil hii niet zeggen." „Niet thuis!" De lakei wreef zijn schouders met een echt arme zondaarsgezicht. „Maar," zeide hij nu weer, „die edelman blijft zoo aanhouden" „Zou hij gedurfd hebben riep Bechameil fier. Ja, mijnheer de markies," antwoordde de lakei, hij durfde en nog wel voorgoed." De intendant begon te lachen, terwijl hij zeide „Dan heeft hij goed gedaan, pummel! Laten wachten „Dat wil hij niet." „Dan moet het de duivel wezen!" „Jawel, mijnheer de markies." Bechameil wisselde ten koste van den dommen Bretagner een spottenden blik met Barnache. „Welnu, dan zal ik dien slechtgekleeden edel man maar eens te woord staan," zei de koninklijke intendant. „Maar als hij mij noodig mocht heb ben, dan is zijn vonnis al gestreken Tijdens deze praatjes stond de edelman in de voorkamer te wachten, waar hij zijn luidruchtig ongeduld geenszins trachtte te onderdrukken. „Bij den Heiligen Zaligmaker!" riep hij met galmeude stem, „is het geen zonde en schande, dat de zoon van mijn vader kromme ruggen moet TER VEIZEVSCHE (OIRWT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1