Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2064. Woensdag 25 Februari 1885. 25e Jaargang. de Ligger met de liaart JOKKVROUW EE PBESMES. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederlaiul f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEETENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Ult bind verschijnt Diusdag- en Vrljdagavond bij deu uitgcver P. X. V A DE i A N D E te Ter Kenzen. BUEGEMEESTEE en WETHOUDEES der gemeente KOEWACHT, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, overeenkomstig 1 van art. 14 van het reglement op de wegen en voet- paden in Zeeland, Provinciaalblad no. 85 van 1881, gedurende een maand, en wel van 27 (lezer maand tot en met ill ffaart e. k., dagelijks op de werkuren ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt in zijn geheel; alsmede, dat binnen dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Eaad. Koewacht, den 20 Februari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DIE RICK, Voorzitter. H. IJSEBAEETSecretaris. t»olitieli Overzicht. In Parijs schijnt ieder niet evenveel onder den druk des oorlogs te lijden. Er wordt wat af- gedanst. De president van den Ministerraad geeft een bal, de president der Eepubliek geeft een bal, overal is feest en vroolijkheid. Grevy heeft 8000 invitatien gezonden. De carnevals brengen veel geld in oinloop, dat is waar, maar of de welvaart er door stijgt, dat is iets anders. In de Kamer bestreed de Minister van Landbouw een amen- dement om de surtaxe op graan te bepalen op 5 francs. Volgens hem zou een recht van 3 francs voldoende zijn om aan den landbouw de gewenschte tegemoetkomiug te geven, zonder de consumenten te drukken. Germain ijvert zeer tegen graanrechten en wil de schatkist stijven door belasting op de weelde, bijname op den alcohol. Hij wil de geheele grond- belasting afschaffen, omdat zij de kleine bezitters, die in Frankrijk algemeen zijn, te veel treft, waardoor de landbouw 118 millioen minder zou hebben op te brengen. Het voorstel Germain komt gewijzigd in behanieling, en wel zoo, dat men de grond- belasting slechts voor akkerlaud en wijngaarden wil kwijtschelden en de rechten op alcohol van 156 tot 200 francs inplaats van tot 300 zullen worden verhoogd. De regeering heeft den onderstand, welke vroeger aan Spaansche uilgewekenen, republikeinen, verleend werd, ingetrokken. In China is men nog niet geneigd tot den vrede. Twee schepen hebben de Franschen in den grond geboord, terwijl drie door den mist ontsnapten. In Tongkin oorlogen de Franschen voordeelig en wekken daardoor den naijver van EUILLE T O N. Mijnbeer De Bechameil, markies van Noimel, koninklijk intendant van de belastiugen in de provincie Bretagne onder de regeering van Lodewijk XV, den welbeminde, was naar men zegt, geenszins van den allerfijnsten adel, maar hij vond steliig en zeker met de liulp van zijn kok, Salomon Badot, de beroemde witte gelei uit, die zijn naam in geheel Europa doet voortleven. Mijnbeer De Bechameil en zijn kok bloeiden tegen het midden van de achttiende eeuw. Sic vos non vo*bisDeze grondstelling is eeuwig in deze ondermaansche wereld. Men kent de namen niet van de korporaals, wier persoonlijke dapperheid menigen grooten slag deed winnen, terwijl de naam van den generaal, die misschien geen part of deel had aan de overwinning, zijn plaats vindt op de bladzijde van de Biographie Universelle, het Pan theon van de twijfelachtige grootheden. Behalve dokter Guillotin kennen wij niemand, welke de voile verdienste van zijn werk mocht genieten. Die brave man werd volgens zijn eigen leerwijze onthoofd, wat hem steliig groote voldoening heeft geschonken. Op Salomon Badot werd de algemeene wet toegepast. De gedenkschriften uit zijn tijd geven de Engelschen op, die ongaarne zien dat de grenzen van Bismarck niet geeerbiedigd worden. De Fran- sche gezant Patenotre, die thans te Shanghai is, beproeft om nieuwe onderhandelingen met China aan te knoopen, teneinde tot vrede te komen. Volgens de berichten uit Berlijn hebben de onderhandelingen tusschen Portugal en de Asso ciation Internationale geleid tot eene grensregeling aan den Congo, die voor Portugal gunstig is. Zoo zal de conferentie spoedig haar taak volbracht hebben. Nu, daar gingen de zaken den laalsten tijd ook den slakkengang, evenals de werkzaamheden aan het Panama-kanaal. Slechts het twintigste deel van de ongeveer 100 millioen kubieke meter aarde en steen is uitgegraven en vervoerd. De machines, die buitengewoon duur zijnblijken vaak niet sterk genoeg te zijn voor den arbeid in den rotsigen grond. Ook het Fransche bestuur schijnt niet genoeg door te zetten, en te inge- wikkeld en bureaucratisch ingericht te zijn. Niemand heeft zich in den Eijksdag meer verzet tegen de verhooging der graanrechten dan de Duitsch-vrijzinnige Thomsen, zelf econoom en land- bouwer. Hij aehtte de verhooging een gevaar voor het sociale leven, een middel om de revolutionaire strooming onder het volk te doen toenemen. De Eijkskanselier had weer met het groote potlood gekrabbeld en beet den bestrijders van het regee- ringsvoorstel slimme woorden toe. De stedelijke afgevaardigden werden als onbekend met de land- bouwende bevolking voorgesteld en dus als niet vertrouwd te zijn met de behoefteu van den boer. Volgens deu alvermogenden Kanselier zal de boer ontwaken om zelf voor zijne belangen te zorgen, zich van de schriftgeleerden afscheiden, door welke bij „voor den gek gehouden" en uitgezogen wordt, en hij zal tot de erkentenis komen, dat hij de meerderheid heeft en zich daarvan gaan bedienen. Aan het slot zijner rede beschuldigde hij de liberalen eenvoudig, dat het hun te doen was om oproerige beweging te verwekken onder de arbeiders. Bismarck zegevierde het regeeringsvoorstel werd met groote meerderheid aangenomen. De gespannen verhouding zal er niet beter op worden als de 'subsidie der stoomvaartlijnen aan de orde komt en de derde lezing der begrooting (tweede directeurs- plaats). De wet op de postspaarbanken is verworpen. De voorgestelde Oostenrijksche socialistenwet heeft onder de werkliedeu te Weenen groote on- rust te weeg gebracht. De vakmannen houden druk vergaderingen om te besluiten tot de ontbin- ding hunner vereenigingen. De zadelmakers, boek- binders, metaalarbeiders en zeepzieders besloten reeds tot ontbinding over te gaan en veleanderen zullen volgen. De „reporter-schuwe" Von Schbnever, die on- laugs de journalisten-greve veroorzaakte door over hem geen enkele nauwkeurige aanwijzing, zoodat wij niet weten, of hij blond of bruin, groot of klein, vroolijk of kniesoorig is geweest. Deze werkman, wiens nuttige geest het rnensch- dom met een nieuwe spijs begiftigde, welke later door de hoogwijze sympathien van drie of vier geslachten smullers als gewijd werd, deze kunstenaar, die een roemrijk opvolger was van Vacel en een voorlooper van Careme, is nog minder bekend dan de nietigste medewerker aan de Encyclopedic. IJdelheid van des menscheu arbeid Partijdigheid van de geschiedenisLaaghartige ondank van de maag Daarentegen zijn er weinig namen zoo populair als die van Bechameil. Deze doorluchtige naam staat op alle kaarten van alle restauratien, en schittert met benijdenswaardigen glans in menig hoofdstuk van tal van keukenboeken. Doch men heeft dien naam echter een kleine verandering doen ondergaan, wat zou kunnen bewijzen, dat het oor der kokjongens vooral gevoelig is in zake de welluidendheid. De lieden van de kunst zeggen inderdaad Bechamelle in plaats van Bechameil. Maar nu zijn wij een heel eind afgedwaald van de dichterlijke beloften van onzen titel. En wat heeft Badot de kok uitstaan met den roman van mejutfrouw De Presmes Op zekeren morgen van het jaar 1747 werd mijnheer de Bechameil vroolijk en wel wakker. Hij had geslapen als een roos, en zijn maag had dezen te verwijten, dat ze logen als schelmeu, heeft eene volksvergadering belegd om uiteen te zetten hoe verdorven de Weener pers wel is. Eene overgroote menigte, voor een groot deel studenten, maar door eenige duizenden arbeiders en burgers versterkt, was opgekomen, alien zeer vijandig jegens de dagbladpers gestemd. De beweging van den kraaier liep niet naar ver- wachting uit. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft bepaald dat, met ingang van 22 dezer, de artt. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 niet langer van toepassing zijn op de in de beschikking van 12 September 1884 genoemde gedeelten van den Prosperpolder (gemeente Clinge.) Blijkens het thans in druk verschenen ont- werp tot wijziging der drankwet wordt vergund na 30 April a. s. drank te verkoopen in loca- liteiten, waarin eene andere winkelnering wordt uitgeoefend, mits die drankverkoop geschiede bij niet minder dan 8 deciliter en in gesloten flesscheu, kannen of kruiken, en dat in de voor het publiek toegankelijke localiteiten geen aangebroken vaten, flesschen, kannen of kruiken, sterkedrank inhou- dende, aanwezig mogen zijn. Het drinken van sterkedrank in die localiteiten wordt niet toege- laten. Voorts wordt opnieuw voorgesteld, gelijk- stelling van koek- en banketbakkers en confituriers met koffiehuishouders, restaurateurs en dergelijken. In art. 6 is de speelruimte van honderd gul den huurwaarde verminderd tot vijftig. Strafbaar wordt voorts gesteld ieder, die op eene publieke plaats aan kinderen sterkedrank toedient. Op Tessel heeft men eergisteren opgemerkt, dat de eb twaalf uren achtereen aanhield. De laagste waterstand was 2,2 M. beneden A. P., zoodat de haven bijna ledig was en de bodem der zee langs de zeeweringen op vele plaatsen droog lag. De postboot naar Nieuwediep, die 's morgens met groote moeite uit de haven ge- raakte, kon er eerst 's avonds te half negen weer binnenloopen en stootte toen nog voor den liaven- mond aan den grond. Hellevoetsluis heeft thans ook haar financieele catastrophe. De aldaar woonachtige kassier V. d. B., die, zooals gereed gemeld is, sedert eenige dagen voortvluchtig was, is Vrijdag door drie zijner credi- teuren te Helmond opgespoord. Daarop zijn dezen Zaterdagmorgen met den vluchteling teruggekeerd en is de delinquent nog denzelfden dag gearresteerd. Het geval maakt te Hellevoetsluis en omstreken groote sentatie; vooreerst omdat versc'neidene ge- goeden voor meer of min belangrijke sommeu bij de zaak betrokken zijn, maar vooral omdat het geen enkele onaangename herinnering aan een sappige Jannesche kip, welke den vorigen avond op zijn avondmaal had gefigureerd. Wij zijn in de goede stad Eennis, in Bretagne, in de wijk van het nieuwe stadhuis, bij den koninklijken intendant. De stralen van een warme herfstzon rollen door de schuingesneden ruiten van de hooge ramen der slaapkamer, en speleu met de plooien van de zijden gordijnen. De natuur was tevreden, en mijnheer Bechameil ook. Het nabijzijnd ontbijt gaf aan den waardigen geldman slechts vroolijke verwach- tingen en hij ried op een halven dag afstands de nog beter berekende gelukzaligheden van zijn middagmaal. Er was dien dag geen zitting van de Staten, en het Parlement had vacantie. De koninklijke in tendant was dus even vrij, als een onderwijzer des Zaterdag namiddags. Daarom begon hij zijn dag ook met een vroolijke handwrijving. Daarna schelde hij Barnache, zijn kamerdienaar. Alles herinnerde in het huis van mijnheer De Bechameil aan de edele kookkunst. Zijn poeder rook naar kaneel, zijn zeep naar pistaches, zijn flacon naar amandelen. In plaats van familie- portretten bevatte zijn salon een zeldzame en zeer kostbare verzameling van alle soorten van meloe- nen, die op aarde bekend kunnen zijn. Hij snoof Spaanschen tabak uit een klein gouden pasteitje de Chartres, dat wonder schoon gewerkt mocht zeer te vreezen is, dat hier ook weder een aantal eenvoudige lieden, die dien kassier hunne spaar- penningen hadden toevertrouwdzullen gefopt blijken. De Friesche hardrijders, Einke van der Zee en B. Kingma, hebben na aankomst te Kiel op Vrijdag jl., dienzelfden avond, onder geleide van de heeren J. van Buttingha Wichers en G. baron De Salis, secretarissen van het Nederl. schaatsen- rijdersbond, de reis per stoomboot voortgezet en zijn vermoedelijk eergisteravond om 6 uur te Christiania aangekomen. De wedstrijd zal in geen geval plaats hebben voor Woensdag of Donderdag, daar door afgevaar digden van het bond de voorwaarde zal worden gesteld, dat den Frieschen rijders de gelegenheid moet worden gegeven zich gedurende twee of drie dagen te oefenen. Aan het lid van den gemeenteraad van Keppel, die bij de laatste verkiezing de stembus heeft overgebracht naar Doesburg, is door den Minister de restitutie van reiskosten, welke ten bedrage van //dertig cent" waren gedeclareerd, ge- weigerd, op grond dat de afstand van Keppel tot Doesburg minder dan 5 kilometer bedraagt. De Londensche correspondent der N. E. Ct. meldt omtrent de nieuwe onderhandelingen tusschen Londen, Vlissingen en Utrecht over den modus vivendi te Queenborodat er vooreerst van weder- opbouw, laat dan staan verbetering en uitbreiding der aanlegplaatsen en stationsgebouwen te Queen boro geen sprake kan zjn, eenvoudig dewijl de Chatham-maatschappij de middelen daartoe niet bezit. De uitslag der Donderdag gehouden vergadering van aandeelhouders in den London, Chatham en Dover-spoorweg kan niet anders worden opge- vat dan als een bevestiging dezer mededeeling. Alle pogingen, door de Maatschappij aangewend om meer kapitaal te krijgen, zijn tot dusver mis- lukt. Preferente aandeelen, onmiddellijk volgende op de bevoorrechte actien, waarop 4£ pCt. verdiend wordt, vonden zelfs a 50 pCt. geen nemers; en nu wil de Maatschappij beproeven 800,000 te krijgen door uitgifte van bevoorrechte actien en debentures. Aannemende, dat het Parlement haar tot deze uitgifte machtigt en dat zij er in slaagt de nieuwe papieren te plaatsen iets wat ik niet eens betwij- felen wil dan nog zal op zijn vroegst in het najaar met de werken te Queenboro een aanvang kunnen worden gemaakt, wel te verstaan indien de onkosten daarvan onder de 800,000 begrepen zijn. Ik vrees cchter, dat daaraan niet gedacht wordt. Van Vlissingen en den Vlissingschen mail- dienst werd in de huidige vergadering zelfs in het geheel niet gerept. heeten. De knop van zijn wandelstok stelde een paddestoel voor. Hij had spieringen in het bor- duursel van zijn rok, ausjovissen op de schede van zijn degen, en eenige blaadjes peterselie in het midden van den ruiker, dien hij galant in een knoopsgat droeg. Zijn zijden kousen waren peper en zout, zijn broek was bruin als koffie met melk. Zijn rok was als chocolade de Bayonne en zijn linten waren koolgroen. Zijn kamerdie naar heette Barnacbe, Braodguns, ter eere van het lieerlijkste zeewild, dat men op de stranden van Frankrijk kon vinden. Hij zwoer met dinebien, soupebien en zelfs met tunquebien, terwijl men hem nooit anders hoorde vloeken dan ventrebien. Barnache gehoorzaamde aan de schee, en stak zijn gepoederd hoofd door de deur. ^Mijn bagatelle, pummel!" riep mijnheer De Bechameil. Tusschen twee haakjes moeten wij hier opmerken, dat geldmannen buitengewoon onbeschoft zijn en waren. W ij zullen er bijvoegen, omdat onze oprner- king anders te plat zou wezen, dat hun onbeschoft- heid maar een slechte en stomme uabootsing is van een onhebbelijkheid, welke men te lang bij aanzien- lijken en liooggeplaatsten verontschuldigde, en welke de geldmannen zoo trouw mogelijk naapen. Barnache beantwoordde den titel Pummel met een diepe buiging en een lieveu glimlach. Een oogenblik later bracht hij de gevraagde baga telle op een verguld zilveren schenkblad. TER NEIIZEISCHE CRURA NT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1