A1 g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2063. Zaterdag 21 Februari 1885. 25e Jaargang. m deze courant belioort een bijvoegsel. E.&eEL.SCH.i Ol.iYIM., Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,321. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0 40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit blad vcrschijnt IHmsd.ig- cu Vrijdagavoud bij den uitgever P. J. VAN DE S i N D E te Tcr Neuzen. folitieli OverzicHt. Lord Wolseley lieeft geseind, dat Gordon door bet geweervuur der rebellen is gedood, terwiji bij zicb naar bet Oostenrijkscb consulaat begaf. De Oostenrijkscbe consul werd in zijn eigen huis gedood en de Grieksche gevangen genomen. Hassen Pacha, broeder van den Kbedive, beeft bet bevel gekregen over eeue afdeeling Egyptiscbe cavalerie bij de Soedan—expeditie. Deze maatregel is ver- standig, bieruit blijkt, dat Engeland het land niet voor zichzelf in bezit wil nemen, althans iu bet oog der Soedaneezen. Hoe de onderdanen van de Porte er over denken laat zicb verklaren uit het feit, dat men zich te Konstantinopel vermaakte over den val van Kbartoem en in de Moskeen dank- en bedestonden beeft gebouden. De positie van den Grooten Heer te Stamboel is lastig; om de piasters te moeten dansen naar bet pijpen van Engeland en ter wille der Muzelmannen eigenlijk niet te dulden, dat er zicb een Christen in den Nijl baadt of de Roode zee bevaart, dat is nog al iets. Generaal Stewart, in den slag van Aboe- Klea gewond, ligt stervende, hetgeen aan zijne vrouw te Louden is bericbt. Wolseley's plan is, de hoofdmacht zijner strijdkrachten bij Berber te concentreeren. De vraag: „wat met Soedan aan te vangen," geeft in het Engelsche kabiuet ver- deeldheid. Gladstone's aaubang wil Khartoem innemen en daarna weder verlatenChamberlain wil het beliouden. Eene bevige woordenwisseling zou tengevolge hebben, dat de laatste het plan heeft opgevat zijn ontslag te nemen, tegen den wil van den premier, die het kabinet bijeen wil houden. Het is ook om het even, op wiens bevel nu nog duizenden zullen worden doodgeschoten. De taak van het Ministerie is hoogst moeilijk, moeilijker nog dan die van Eerry met de zijnen, boewel deze lui de handen vol hebben met de zonen van het Hemelsche rijk. Admiraal Courbet, kruisende in de Cbineesche wateren, zal het noorden van China bedreigen door eene blokkade van de golf van Petchili, Ook wil liij de Chineesche kruisers opzoeken en slag levereu. De laatste berichten zeggen, dat hij reeds gevuurd beeft op Cbineesche oorlogschepen, die in de rivier Niug-Po waren gevlucbt. Admi raal Lespes in bij bet eiland Formosa achter- gebleven. Men scbijnt daar meer doortastend te zullen bandelen en bet invoeren van ammunitie te beletten, waarom het recbt van visitatie der schepen zal worden toegepast. Te Hamburg kreeg men dit is den neus, waarom een aantal schepen geladen met kanonnen en ammunitie voor China, stilletjes te huis blijft, en men heeft gelijk, de bezending kon eens aan een verkeerd adres be- zorgd worden, tenminste als men het ongeluk had Courbet te ontmoeten. In Tongkin loopen de Chineezen als bazen, de Eranscbe vlag is ge- heschen op de citadel van Langson, terwiji ook FEUILLETON, 8) (S 1 o t.) tflk ben Marie Duquesne," zeide zij bevende. *Dan kan ik u zeggen, dat ik sinds drie weken weet waar zich dat verloren meisje bevindt." Op die woorden sprong zij naar mij toe en scbudde mij bevig en mij toen met groote oogen aanstarende, zeide zij: „Hond, gij liegt het. Gij wilt mij bedriegen. Mijne docbter is in den hemel, dat hebben mij de engeltjes al lang gezegd." Ik weet niet of de leugen, waarbij ik mijn toevlucbt zocbt, te recbtvaardigen is, maar ik geloof, dat in dien toestand, waarin ik mij bevond, weinige menschen anders zouden bandelen. ,/Als uwe docbter zoek is geraakt tijdens zij eene boodschap deed in Coventrystreet, en als ze Maria Louise Duquesne heet, dan is zij weder- gevonden. Hoe zou ik anders die zaken kunnen weten Dat is zoo/' zeide zij„hoe zou hij, dat kunnen weten?" voegde zij er bij, op de knieen vallende, zeg mij om der wille van alles wat u Klua is bezet. De troebeleu met China zijn uit- nemend gescbikt om een woelig Franschman wat afleiding te bezorgen, hetgeen juist zaak voor Ferry is. Het oproer in Parijs is van geen be- duiding, het was slechts een kloppartij tusscben eenige zenuwachtige lieden, waardoor eene groote menigte nieuwsgierigen samenvloeide, die door de troepen terug gedreven werd. De aanlegger van het standje is tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld en vijf jaar onder toezicbt der politie gesteld. Als men weet, dat bij, Martinet, reeds negen jaren straf wegens diefstal achter zicb heeft, dan ziet men van welk allooi de vent is. Aan zeven medeplichtige anarcbisten werden drie maan den toegewezen. De toestanden in Soedan hebben zelfs den leden der Congo-conferentie den schrik om het hart doen slaanmen vordert daar in Berlijn langzaam. Een stap vooruit is het, dat Portugal de Association internationale erkend heeft en zijn vertegenwoor- diger aan de Spree gelast heeft het tractaat te onderteekeuen, hoewel het vrij zeker is, dat de Congo-oevers door de Portugeezen zijn bezet, 't geen men uit de ontwijkende antwoorden van den minister van marine op de interpellation moet opmaken. Bismarck ziet in de verhooging der graanrechten welvaart voor de boeren en „Hat der Bauer Geld, so hat 's die ganze Welt." De grondbezit- ters, sterk in het centrum vertegenwoordigd, hebben de Katholieken weten over te halen en met groote meerderheid werd het regeeringsvoorstel op ver- hoogde rogge- en tarwe-invoerrechten aangenomen. De houtrechten stuiten aanvankelijk op veel tegen- stand in den Rijksdag, maar de Kanselier is er voor en wat beteekend dan dat bagatel van vierdehalf- honderd afgevaardigden daartegen Het wetsontwerp tot herziening der kiestabel, zooals het thans bij den Raad van State in onderzoek is, heeft in enkele onderdeelen belangrijke wijzigingen ondergaan. Amsterdam, Rotterdam en's Gravenhage krijgen ieder een afgevaardigde meer; Steenwijk wordt een dubbel district, en voorts worden Breukelen, Bergen-op-Zoom, Zaandam en Apeldoorn hoofdplaatsen van nieuwe districten. De stoomtramdienst tusschen Ylissingen en Middelburg die, in handen van een nieuwen con- cessionaris overgaat, zal ,met het einde dezer maand tijdelijk gestaakt worden. Men zal dan een aanvang maken met de werkzaamheden tot vernieuwing der rails enz. De herhaalde ontsporingen, die nu tengevolge van den slechten toestand van den weg plaats hebben, en die het een waagstuk doen zijn om van de tram gebruik te maken, terwiji het altijd twijfelachtig is of men wel op den bestemden tijd zal aankomen, doen de bewoners dier plaatsen wel naar verbetering verlangen. Volgens rapport van schippers, die te Texel van de Zuiderzee zijn aangekomen, moet daar nog dierbaar is, zeg mij, waar kan ik mijn kind wedervinden Verbreek mijne banden, geef mij een middel om te ontvluchten, en inorgen zult gij uwe dochter omarmen. Zoo niet, dan gaat het geheim met mij in het graf." Zij stond ijlings op, nam een dolk van de tafel en sneed de touwen, waarmede mijne handen gebonden waren, los. //Daar is een glas wijn," zeide zij, zeer opgewonden sprekende, ,/ge hebt versterking noodig; terwiji ik de deur op slot maak, moet gij uwe leden wat inwrijven." Toen de deur op slot was, gaf zij mij een zalfje om mijn lichaam intewrijven. Toen deed zij zachtjes het venster open. //Gij zoudt geen worsteling kunnen uithouden met die kerels beneden. Dezen weg moet gij op." Zij wees mij eene goot waarlangs ik naar beneden moest glijden. z/En hoe zult gij ontkomen?" z/Dat zal ik u zeggen. Wij zijn een halve mijl van Hampstead verwijderd. Halverwege is een huis, ga daar liulp zoeken en kom spoedig terug. Het slot van de deur kan lang weerstand bieden. Maar zult gij mij niet in den steek laten z/Neen dat beloof ik u." Het was een moeilijke weg dien ik afklimmen veel ijs drijven, waarvan sommige stukken 1 a 2 voet dik zijn. Door dit drijfijs wordt de vaart naar vele aan de Zuiderzee gelegen havenplaatsen nog zeer belemmerd. Gisteren heeft de justitie van Leeuwarden zich begeven naar het naburig dorp Beers, ten einde een onderzoek in te stellen naar eene aldaar ge- pleegde ergerlijke mishandeling van een arbeider, die daarbij nagenoeg gewurgd werd. Sedert heeft hij geen woord kunnen spreken en verkeert hij in zorgwekkenden toestand. De vermoedelijke daders, een zandschipper van Beers en zijn zoon, zijn in hechtenis genomen. De gezant van China verwijlde Woensdag- middag geruimen tijd bij de boekeustalletjes in tie galerijen langs het Binnenhof te's Gravenhage en kocht eenige werken. In de kleeding van zijn land trok de gezant natuurlijk de aandacht der voorbijgangers en het minder publiek vormde ten laatste een nauwen kring rondoin den vertegenwoordiger van het Hemelsche rijk, zoodat deze zich nauwelijks meer vrij kon bewegen en de menschen hem als op het lijf hingen. De beschermende hand der politie liet zich ditmaal wachten, daar gedurende een half uur in den omtrek geen enkele agent te bespeuren viel, die een goed werk had gedaan met het straatpubliek op eenigen afstand te houden. De te s Cxravenhage vertoevende gedachtenlezer Stuart Cumberland, die in verschillende hoofdsteden van Luropa speciale seances heeft gegeven ten be- loeve der armen, die er wel bij gevaren zijn, heeft voornemen om ook hier te lande, alvorens naar Duitschland te vertrekken, eenige liefdadio-- heids-voorstellingen te geven. Bij gelegenheid der ontvangst van deze mede- deeling nog van eenige bizonderheden uit het leven van den veelzins wonderbaarlijken man kennis nemende, zien wij daaruit, hoe de heer Cumber land aan de voornaamste hoven van Europa met de meeste onderscheiding werd ontvangenhij geniet de eer, persoonlijk bekend te zijn met de meeste leden der Koninklijke familie in Engeland, die zich zeer voor hem interesseeren. w^d1ensziJn verblijf te Berlijn drukte Keizer i elm den wensch uit, ,/het genoegen te mogen hebben kennis te maken met den heer Cumber land," en toen de jeugdige Engelschman aan Z. M. en aan 1'rins Radziwill werd voorgesteld, deed Z. M. hem de bizondere eer aan, hem de hand te drukken en hem hartelijk welkom te heeten. Te St. Peters burg werd hij door Prins en Prinses Oldenbur" uitgenoodigd om bij llen op hun paleis te komen soupeeren, in gezelschap van verscheiden Groot- vorsten, terwiji hem de bizondere eer werd aan- gedaan, te mogen aanzitten aan een tafel, waaraan alleen leden der Iveizerlijke familie gezeten waren. B ]e Maandag en Dinsdag als vreemdeling z/De Langstraat" en omliggende dorpen bezocht, moest en zelfs zeer gevaarlijk. Ik kwam evenwel goed beneden en spoedde mij in allerijl naar Hampstead. Ik zal een kwart mijl afgelegd hebben, toen ik het draveu van een paard lioorde. Ik hield op om zeker te zijn, dat ik goed hoorde. Een rauwe gil weerklonk uit de verte, welke door een anderen gevolgd werd. Dat ziju zonder twijfel de twee schelmen, dacht ik, welke mii achterna zetten. Het paard, welks getrappel ik gehoord had, naderde in vollen ren, het was een politie-agent, die een patrouille maakte. De Voorzienigheid zond mij dien terechtertijd. „Iu 's hemelsnaam," riep ik hem toe, ,/red met mij eene vrouw, die aan de snoodheid van twee schurken is overgeleverd." //Spring achterop," antwoordde hij, aan welk bevel ik onmiddellijk voldeed. Het wakkere beest scheen zelf te begrijpen, dat er geen oogenblik te verliezen was, want het vloog over den weg en in weinige seconden waren wij waar wij wezen moesten. Marie Duquesne lag uit het venster en schreeuwde vreesehjk. Niemand was op de onderste verdieping. 'J gmgen de trap op waar wij de verwenschin°,en van Levasseur en Dubaile hoorden, die de deur moest onwillekeurig vragen, of er iets bizonders te doen was. En toch was het niets anders dan V astenavond," de tijd, wanneer schoenmakers- en leerlooiersgezellen hunne oude patroons vaarwel zeggen om bij anderen aan het werk te gaan, de tijd, wanneer het er eens van genomen wordt De schootsvellen zijn afgelegd, slechts enkele nieuwe- iingen, die hun 13e jaar zijn ingetreden en de school voor goed hebben vaarwel gezegd, ziet men met een meuw vel pronken. De Vastenavondtijd was m deze streken steeds de smul- en helaas voor velen ook de drinktijd bij uitnemendheid en ook nu werd hij weder hier en daar op ergerlijke wijze gekenmerkt. In de gemeenten, waar de be- volking grootendeels uit Katholieken bestaat, wordt op de scholen vacantie gegeven; de kinderen der armen loopen met een rommel- of brompot lan^s de deuren, om centen op te halenwant de hufs- moeders moeten spekpannekoeken bakken, al was er s morgens geen meel in het vat en geen olie in de kruik. '/Bietjc" was cantiniere en haar man wasch- baas bij de jagers (de tegenwoordige 3de comp I bat- TeS- grenadiers en jagers) en maakten als zoodamg den tiendaagschen veldtocht mede, toen haar echtgenoot voor Leuven sneuvelde, en haar zonder middel van bestaan achterliet. De toenmalige Prins van Oranje later Koning 1 i achter aan Pietje de vergunning om bet bataljon waartoe haar man behoord had ten alien tijde en overal te volgen, teneiude door het drijven van een kleinen handel in haar onder- houd te voorzien. Lang maakte zij van deze vergunning gebruik en steeds kon men haar bij de jagers op haar l"'st A, en, 0°k toen zij langzamerhand van t/Pietje was geworden //de oude Piet" onder we ken naam het tegenwoordige geslacht bij de bataljons jagers haar kent. Nu echter kan „oude 1 iet met meer mede, en zeker heeft zij het met te vroeg opgegeven om den troep te verge- zellen, want zij is nu 85 jaren. De onderofficieren van het 5<ie bataljon, regiment grenadiers en jagers, hebben zich reeds vereenigd om haar eene weke- lijksche toelage te verzekeren; om echter dit op wat runner scl.aal te kunnen doen, heeft zich een commissie gevormd uit eenige officieren van dat bataljon, terwiji de officieren van het regiment zich nagenoeg alien verbonden hebben tot het geven van eene maandelijksche bijdrage, waardoor ,/Oude liet" de dagen die nog voor haar zijn w eggelegd, in ruste en zonder financieele zorg kan doorbrengen. In den avond 11 Januari jl. verdronk te Leeuwarden in het vaarwater de Potmar^e de oppasser van een geneeskundige. Alle pogingen om het lijk te vinden, bleven vruchteloos. Ein- is thans het lijk gevonden op een paar uren afstand bij het dorp Bergum. Bij onderzoek e dat bet Bjk van de bovenkleeding was wilden opentrappen. Hunne kreten beletten hen °nze voetstappen te hooren. Martin zag ons het eerst en koos het hazenpad, waarover ik zeer tevreden was. Levasseur sclioot een pistool op mij af, doch miste. Ik pakte hem vast met eene woede en eene kracht, die ik niet gedacht had te bezitten Ik bond hem dadelijk, terwiji mijn kameraad Dubaile knevelde. Twee uren later waren de twee schelmen achter slot. Den anderen dag deelde ik Marie Duquesne op de zachtste wijze mede, dat ik nog niet wist waar hare dochter was. Dezen schok doorstond zij niet. Z/ij werd opmeuw razend en werd te Bedlam opgesloten, waar zij twee jaar bleef. Toen zij genezen was, bezorgde ik haar het noodige geld om naar Parijs te gaan, waar zij sedert rustig leeft en het tamelijk goed heeft. Levasseur en Dubaile werden voor hun leven verbannen. Levasseur bekende later, dat hij te^dooden di6n aV°nd in Leicester-Square Ik heb sedert nog meer avonturen op mijne gevaarhjke loopbaan gehad, maar nimmer heb ik meer augst doorstaan en ben ik dichter aan den rand des grafs geweest. einde. TER SIEllZEHSCHE (01R4M

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1