a Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2061. Zaterdag 14 Februari 1885. 25e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maauden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,321. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Dit blad verschijjnt Dlnsda*. en Vrijdagavoud blj den uitgcver P. J. V A S[ DE S A SI D E te Ter Neuzen. folitieli Overziclit. Engelands groote held is den heldendood ge- storven. Door het verraad der ellendige Egyptische pachas die hij kwam redden is Khartoem overgeleverd aan den Mahdi. Den 4etl bracht een boodschapper van kolonel Boscawen te Goebat de bizonderheden van den val van Khartoem. Hij vertelde, dat een verraderlijke pacha het geheele garnizoen van Khartoem naar den kant van Ondurinan liet trekkenaan zij ne troepen vertelde hij, dat daar een aanval van den Mahdi werd verwacht. Een andere pacha liet toen de poorten van Khartoem openen. De rebellen trokken in groote hoopen binnen. Gordon werd neergestooten, toen hij het gouver- nementsgebouw verliet. Ook Frankrijk ondervindt op een gevoelige wijze wat het zegt, zich al te lichtvaardig met een an- dermans huishouding te gaan bemoeien. Daar komen wel berichten van overwinningen, maar ook van verliezen door het zwaard des vijands, door cholera en typhus. Generaal Briere de PIsle seinde„Regen en mist belette ons den aanval op het versterkte kamp voor den middag; maar voor de nacht inviel, hadden wij gelegenheid gehad vier verdedigingslinien te nemensteunende op tien kleine verschansingen. Alle levensmiddelen en munitie der Chineezen bleven in onze handen." Yolgens bericht van Courbet zijn de Chineezen op Formosa aanvallers geweest. De positie te Kelung is voor de Franschen lastig, daar een ge- meeuschappelijke aanval niet is uit te voereu, omdat een gedeelte der troepen door de linie van forten rondom Kelung werkeloos wordt gehouden en de admiraal over weinig reserve kan beschikken. De Europeesche officier onder de Chineezen, die bij Kelung viel, was een Engelscliman, zegt men. Latere berichten over Hongkong melden van muiterij onder de Fransche soldaten, zoowel te Kelung als op de schepen, waardoor reeds een dozijn soldaten zou zijn gefusilleerd. Dat moet er nog bij komen De Congo-zaken rusten een wijle, wegens Por tugal houding en het bezetten der Congo-oevers, welk laatste feit echter door een Nederlandsch kapitein wordt tegengesproken, althans het hijschen der Portugeesche vlag zou niet geschied zijn, van wege een krachtig protest van den bevelhebber eener Engelsche kanonneerboot, die de Portugeesche schepen stroomopwaarts volgde. Portugal doet echter geen afstand van zijn recht zonder verzet en de conferentie zou niets uitgevoerd heb- ben, indien de Portugeezen het Congo-rijk isoleeren door bezetting der kust. Op het Pyreneesche schiereilaud zitten er meer ontevredenen. De Span- jaarden mopperen ingelijks over de annexatie-plannen der Europeesche mogendheden. FEUILLETON. Zij bleef even besluiteloos staan en vroeg mij toen op spottenden toon: ,/Zijt gij bang?" ,/Ja," antwoordde ik. //Wat dan te doen? Hij is alleen, dat verzeker ik u." z/Wel mogelijk, maar ik zeg het u nog eens, des nachts en alleen met u ga ik dit hoi niet binnen." z/Gij denkt, dat ik u oin den tuin wil leiden, mijnheer William," vervolgde zij, //doch ge hebt ongelijk. Miju eenige wensch is de belooning te erlangen, welke uitgeloofd is aan dengene, die Martin in handen der politie brengt, ten einde aldus een gunstiger wending aan mijn lot te geven en met dat geld eene zaak te beginnen. Waarom vertrouwt gij mij niet?" z/Hoe zijt gij in kennis gekomen met zulk ge- boefte z/Dat zou ik u gemakkelijk kunuen vertellen, maar 't is hier de plaats daarvoor niet. Zeg mij, kunt ge geene hulp roepen om u bij te staan, als ge er op staat niet alleen te willen gaan." »Niets gemakkelijker dan dat. Binnen tien mi- nuteu kan ik terug zijn, als ik u dan nog zie en uwe berichten zijn naar waarheid, dan wil ik Zoo blijft aan alle kan ten der aarde de oorlogs- fakkel bran den de van Staten tegen Staten, maar ook het inwendige vuur smeult voort. Aan de dynamietmannen Reinsdorff en Kuchler is het dood- vounis voltrokken, maar al de anarchisten, nihilisten, socialisten en fenians zijn daarom nog niet een kop kleiner. Te Jacobstadt in Koerland is een kerk door dynamiet in de asch gelegd, 't geen in de Oostzee-provincien veel opschudding heeft ver- wekt. Ook in die streken zullen strengere maat- regelen genomen worden, evenals in Zwitserland, waar men zich door bedreigingen niet laat afschrik- ken om de vervolgingen tegen onverlaten door te zetten. De politie daar ontwikkelt eene groote bedrijvigheid en wordt daarin geholpen door de bevolking, die mede helpt om verdachte personen op te sporen. De kleine industrieelen bijvoorbeeld dulden geene anarchisten in hunne werkplaatsen. De Zwitsersche bevolking waarschuwt dat gebroed zoo, dat zeer zeker de lynchwet op een anarchist in toepassing zal worden gebracht bij een ontdek- ten aanslag. In Frankrijk worden hunne vergade- ringen door de regeeriug verhinderd, 27 hoofdaan- leggers zijn in hechtenis genomen, onder welken de redacteur van //La Bataille." En als of al die oorlogen, aardbevingen, (Spanje's grond trilt bij voortduring nog altoos) opstanden en aauslagen niet genoeg zijn, ook in Parlementen en Huizen en Kamers is men verre van eens- gezind en gaat maar al te vaak het Landsbelang op in partijschap, terwijl hier en daar de lieden, die //vrede op aarde" moesten brengen, druk bezig zijn met volk en Regeering tegen elkaar in het harnas te jagenwaarvan ons Stroszmayer, de strijdlustige bisschop in Slavonie, telkens nieuwe voorbeelden geeft. Door het at'zetten van een directeur van het semiuarium te Agram is weder eene hevige beweging in Hongarije ontstaan en het strijdvuur tusschen de kerkelijke- en de staatsmacht aangeblazen. De Koning zal, naar het Vad. verneemt, in de tweede helft van Mei de badkuur te Karlsbad hervatten. De Minister van Financien heeft aanslagbiljet- ten wegens grondbelasting ten name van den Staat, vrijgesteld van zegelrecht, ongeacht het be- drag van den aanslag. Yolgens het N. v. d. D. is aan den Mi nister van Financien een verzoekschrift aangeboden door de depothouders van plakzegels te Zutphen, Arnliem, Apeldoorn, Deventer enz., ter bekoming van een hooger provisie dan 1 pCt., welke tot heden daarvoor genoten wordt. Men verneemt bij gerucht, dat door den u wel vergiffenis vragen voor mijn wantrouwen." z/Als het dan zoo zijn moet, ga dan en keer spoedig weder, want het is vinnig koud." Tien minuten later kwam ik terug met een half dozijn agenten en juffrouw Jaubert was er nog. Wij volgden haar in den gang en maakten ons zonder moeite meester van Martin, die gerust lag te slapen op een bos stroo, en brachten hem naar het na- burige bureau van politie, waar hij dien nacht bleef. Des anderen daags bewees de gevangene zijn alibi op de meest voldoende wijze. Tijdens den diefstal van het zilver zat hij achter slot en werd pas ontslagen. Daar de belooning, zoo vurig verlangd door juffrouw Jaubert, niet kon uitbetaald worden voor men den waren schuldige had, was de arme vrouw zeer gedwarsboomd in hare plannen. Zij vertelde, dat, als zij de honderd guinjes, waarop zij gere- kend had, in handen zou hebben, zij naar Parijs wilde terugkeeren en door het modistenvak een eerlijk stukje brood verdienen, waarop zij bitter begon te weenen. z/Troost u," zeide ik, //gij hebt ons bewezen, dat ge den goeden weg op wilt en gij zijt in het bezit van gegevens, die ons misschien op het spoor kunneu brengen. Hoe gij er aan komt, weet ik niet en '"t kan mij ook niet schelen. Uit eenige inlichtingen, die ik van morgen outvangen heb, meen ik overtuigd te kunnen zijn, dat, als ge zekeren Armstrong, die ook onder den naam van 1 Minister van Marine aan de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam de bouw van een oorlogsschip is opgedragen. Aan dit werk zouden 500 werklieden gcdurende tien maanden kunnen bezig zijn. Is het Hbl. wel ingelicht, dan zal de ex— Keizerin Eugenie dezen zomer eenigen tijd te Amsterdam vertoeven in het Amstel—hotel, om zich onder behandeling te stellen van Dr. Mezger. De werkelijke bevolking des Rijks op 31 December 1882 bedroeg 4,172,971 daarvan over- leden in 1883, met inbegrip der levenloos aange- gevenen, 99,333. Op 1000 inwoners overleden gemiddeld in het Bijk 23,8 inwoners. Het grootste cijfer van sterfie had Zuid-Holland, 26,86 p. m het kleinste Groningen 20,34; Zeeland had 21,23. Door gewelddadigen dood verloren 1006 per sonen het leven waaronder 147 door zelfmoord; door verdrinken 948, waaronder 27 door zelf moord. Yan de 99,333 overledenen stierven 5346 zonder geneeskundige behandeling. De sterfte in 1883 was belangrijk hooger dan in 1882. In alle provincien, met uitzondering van Overijsel, was het aantal overledenen in ver- houding tot de bevolking grooter dan in 1882. In het geheele Rijk bedroeg de sterfte ge middeld in 1882 slechts 22,70 tegen 23,80 in 1883. Het aantal levenloos aangegevenen bedroeg 7677 van de 151,779 geborenen. Gister werd te Willemsoord een begin gemaakt met de schietproeven uit de stukken geschut, staande in den koepeltoren in het fort op de Harsseus te Helder. Veertig schoten zullen worden gedaan in de week van 11 tot 18 dezer; men berekent dat elk schot gemiddeld f 600 kost. Zoowel in rijksgebouwen als in particuliere wo- ningen neemt men voorzorgeu voor het springen der ruiten, want men verwacht dat de dreuningen verbazend zullen wezen. Tot heden werd niet met de voile lading gevuurd, doch dit zal geleidelijk plaats hebben, evenals met het afvuren der 4 stukken gelijk. Door den ronden Fries Rinke van der Zee uit Workum wordt het volgende medegedeeld z/Naar aanleiding van het in verschillende dag- bladen opgenomen schrijven van P. Bruinsma, waarbij deze verklaart, dat na afrit der Engel- schen de prijzen vreedzaam zijn gedeeld, maar dat om de Champion—medaille gereden is, zooals eer- lijke strijders betaamd, enz., mag en wil ik niet 1 anger zwijgen. Ik ontken geenszius, dat wij, beste rijders om ons niet gebeel af te beulen en misschien voor altijd te sloopen wel eens eenige afspraak maken, en dat dit ook tusschen mij en Bruinsma te Amsterdam heeft plaats gehad. Wij deden Bowden bekend staat, kunt aanwijzen, gij uwe honderd guinjes zult hebben." //ArmstrongBowden ik ken niemand van dien naam. Hoe ziet hij er uit?" Ik vertelde alles wat ik van hem wist, maar zij zeide zeer weinig hoop te hebben hem op het spoor te komenevenwel gaf zij mij den volgenden avond bescheid. Den anderen dag had zij niets op het spoor en vroeg andere inlichtingen, bv. of die Armstrong een speler of een dronkaard was? Ik vertelde haar zooveel ik van zijne gewoonten wist. Eene dezer aanwijzingen scheen haar licht te geven, ten minste gaf zij mij moed, dat zij slagen zoude en bestelde mij nader. Evenwel leidde het weder tot niets. Toen zeide ik haar, dat zij haar tijd niet moest verliezen met onuutte pogingen en liever stil aan het werk gaan om, evenals eertijds, een eerlijk verdieud stukje brood te eten. Zij lachte minachtend en ik zag in hare oogen een vreemden glans, welke mij hare dagen van waanzin voor den geest riep. Voor den laatsten keer wilde zij nog eens beproe- ven en bestelde mij den volgenden avond om 8 uur. Ik kwam wat later dan gewoonlijk op de aangedui- de plaats en zij stond hier ongeduldig en zeer onrustig te wachten. Zij zeide mij, dat zij.nu zeker was Arm strong te hebben gevonden en, dat hij nu in de Greek- street was. z/Greekstreetalleen een rit, jom tinken" (d.i. ons uiterste best), waarbij ik het met glans van mijn mededinger won. Dat was dus geen gewoon loten, maar een eerlijke strijd, die voor den volgenden rit besliste. Nu werd voor den Internationalen wedstrijd te Leeuwarden tusschen ons en eenige andere hardrijders afgesproken, dat wij elkander zouden sparen, als de eer van Friesland was gehandhaafd, d. i. als eerst de vreemdelingen buiten gevecht zouden zijn gesteld. En zonder eenig vermoeden van de eer, die aan de Champion-medaille was verbonden (wat wist ik modderschipper van eene Champion-medaille) stemde ik toe, dat wij Bruinsma den prijs zouden laten winnen Toen ik den laatsten rit deed met Bruinsma, speet de afspraak mij genoeg, want ik was hem ver genoeg voor, en moest mijne vaart inhouden, om hem voor te laten, gelijk vele getuigen van den wedstrijd duidelijk hebben gezien aan de be weging, die ik daartoe maakte. Het speet mij te meer, omdat ik op dat oogenblik al wat beter op de hoogte gekomen was van de beteekenis en de waarde der Champion-medaille maar het berouw kwam te laat; immers hoe het ook kome, »een man een man, een woord een woord." In tegenwoordigheid van den officier van justitie van Rotterdam heeft een onderzoek plaats gehad naar de drie lijken, die nog in de voorkajuit van de gezonken stoomboot Oude Maas II moeten zijn; vier malen ging de duiker in de kajuit, maar telkens te vergeefs; de vloer was glad door slib en door het lijnzaad, dat uit de zakken is gebarsteneenmaal struikelde de duiker en zou hem dit zelfs bijna het leven gekost hebben. Het westelijk gedeelte der Zandkreek het- welk bestemd is voor oester- en mossel-cultuur, is door een deskundige onderzocht, met dit re sultant, dat het uitstekend geschikt bleek voor het plan. De voorbereidende werkzaamheden, als het stellen van een steiger, moeten met primo April a. s. gereed zijn. De werkzaamheden aan den Sophia-polder op Noord—Beveland zijn voor een paar dagen, geheel geeindigd, daar de inlaagdijk voor dien pol der is afgemaakt. Dank zij den niet al te lang- durigen winter, kon men tamelijk geregeld met het werk voortgaan en sedert eenige weken hadden ruim 70 man er bezigheid. Met dien inlaagdijk zijn op Noord—Beveland de aardwerken voor dit oogenblik klaar. Zaterdagavond beginnen te Breda reeds de carnaval-vermakelijkheden, die onafgebroken voort- duren tot a. s. Dinsdagavond. In Concordia, waar zich de gemaskerden hoofdzakelijk zullen concen- treeren, zullen allerhande vermakelijkheden plaats hebbenen prijzen worden uitgeloofdaan de z/Alleen," sprak de vrouw dien ik onder een anderen naam kende. „Gij kunt hem zonder moeite inreke- nen. Maar gij moet geen oogenblik verliezen z/Hoe nu," vervolgde zij, mijne besluiteloosheid ziende, yzijt gij voor een man alleen bang Na al het gebeurde moest gij mij beter vertrouwen." z/Dat is waar," antwoordde ik, //ik ben gereed." Het huis waar wij stilhielden was grootendeels onbewoond. Uit de aanplakbiljetten op de muren bemerkte ik dat het te huur of te koop was. Juffrouw Jaubert klopte op eene eigenaardige wijze aan de deur. Eene andere vrouw deed open. //Is mijnheer Browne nog daar?" vroeg mijne geleidster nog zachtjes. //.Ja, wat moet gij van hem hebben?" z/Ik breng hem eeu mijner kennissen, die een koop met hem wilde sluiten." ,/Kom binnen als 't u belieft." De deur ging achtcr ons dicht en het was stikdonker om ons heen. //Hier heen," zeide de vrouw, //oogenblikkelijk zal ik licht brengen." z/Laat mij u begeleiden," zeide Juffrouw Jaubert, mij bij de rechterhand grijpende. Tegelijk hoorde ik een verward geluid, toen werden mij twee hevige slagen op het hoofd toe- gebrachteeu uitgelaten kreet hoorde ik nog, doch viel daarna buiten kennis. Toen ik weder bij mijne zinnen kwam, trachtte ik na te gaan wat er gebeurd waslangzamerhand begreep ik de fijngesleepte wijze, waarop ik door HIEIIZB H! IIIIVI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1