Buitenland. Gemengde berichten. ilandelsberichten. Advertentien. leven te kunnen redden. Na eenigen tijd te hebben rondgezwalkt, werden de schipbreukelingen gelukkig opgemerkt door schipper T. Rijkers, die zich met een groote vlet in de nabijheid bevond, waarin zij werden opgenomen en te Nieuwediep aan wal gebracbt. De sleepboot Stad Amsterdam was juist even te voren, met de reddingboot der N. en Z.-H. Reddingmaatschappij op sleeptouw, ter assistentie naar de strandingsplaats vertrokken, docb keerde toen, daar de tocht overbodig was geworden, in de haven terug. Van schip en lading zal vermoedelijk weinig kunnen worden gered. In den loop der week 1118 Februari zullen te Helder van het nieuwe fort op de Harssens de eerste proefschoten worden gedaan met het geschutkanonnen van 30,5 c.M. achterlaad, opgesteld in twee draaibare koepels, gepantserd met Gruson platen van 1,1 M. dikte. De lading bedraagt ongeveer 120130 Kg. buskruit, waarmede een projectiel van 325 Kg. gewicht tot op meer dan 4000 M. afstand kan worden voortgeschoten. Z. M. heeft den In luitenant P. J. Schipper- heyn, van het 3e reg. inf., uit den militaire dienst ontslagen en aan hem, in verband daarmede, tot levensonderhoud toegekend een voortdurend onder- stand ten bedrage van f 265 'sjaars. TER NEUZEfl, 10 Februari 1885. Reeds langen tijd deed zich bij de Hervormde gemeente alhier, door toeneming der bevolking, de behoefte gevoelen aan een ruimer en doel- matiger kerkgebouw. In een vergadering van den kerkeraad van Vrijdag 6 Februari werd dan ook besloten het lang gekoesterde plan, het bouwen van een nieuw bedehuis ten uitvoer te brengen. Hiervoor wordt de hulp en medewerking inge- roepen van de leden der gemeente en, naar wij uit goede bron vernemen, worden deze aanvanke- lijke pogingen met den besten uitslag bekroond. Het lijdt dus geen twijfel of op de plaats waar de oude kerk nu staat, zal spoedig een nieuwe tempel verrijzen. Wij zeggen de oude kerk; en met recht. Schoon ons het juiste jaartal der stichting onbekend is, weten we toch, dat in dit gebouw reeds in 1580 en wellicht vroeger ge- predikt werd door Pieter van Orliens en naderhand in 1606 door Petrus Hondius. Ook vindt men in den noordelijken gevel een grooten steen, waarop in een vierkant zijn uitgehouwen de letters G. D. en iets lager het jaartal 165919 Juli. Dit laatste jaartal heeft betrekking op de ver- nieuwing der kerk. De titel van het bestek der aanbesteding hiervan luidt als volgt: Besteck van de nieuwe kercke Ter Neusen. AennemerIsaack Gillisz. borgh Jan Wachtendonck F Willem Janszoon oe 1425 o o (1 cf 6) Sonder de buijtten wercken besteedt door de Edel Mogende Heeren gecommitteerde raden van Zeelandt 15den Meije 1659 de Eerste steen geleijdt door Goleijn Decker, St. Pauli op den 19 Julij 1659. Op het kerkhof en in de kerk vindt men grafzerken met de jaartallen 1595, 1630, 1632 en 1634. Axel, 9 Februari. Heden is alhier weder een geval voorgekomen van diphtheritis (keelziekte), met doodelijken afloop. Reeds gedurende meer dan een jaar heeft deze gevreesde ziekte in deze gemeente met tusschen- poozen hare oilers geeischt. Zuidznnde. Tot predikant bij de Hervormde gemeente alhier is ^eroepen Ds. Geertsema Becke- ringh te Oosterzee. Middelburg', 10 Februari. Gisteren avond is alhier gevankelijk binnengebracht M. L. B., koop- man te 's Heer Hendrikskinderen ('s Heer Arends- kerke), verleden week failliet verklaard, verdacht van het verduisteren van tot dieus boedel behoo- rende goederen. In verband met deze zaak is zoo even de justitie van hier naar Goes tot verder onderzoek ver trokken. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 10 Februari de volgende vonnissen uitgesproken E. S., schipper te Cauter (Clinge), is wegens beleediging van een bedienend beambte veroor- deeld tot f 16 boete of 7 dagen gevangenisstraf. P. H., klompenmaker te Clinge (Zeeland), is wegens rebellie veroordeeld tot 3 dagen celstraf. A. V., arbeider te Sint Jansteen, is wegens eenvoudige diefstal veroordeeld tot 3 dagen celstraf. Reeds dringen bizonderheden door omtrent het beleg van Khartoem, dat rijk aan dramatische in- cidenten moet zijn geweest. Toen Gordon daar aankwam, hadden ongeveer 10 tot 12 duizend inwoners de stad verlaten, zoodat de bevolking van Khartoem, in 1836 door den Khedif Mehemet-Ali gesticht, tot 15,000 inwoners verminderd was. Gordon deed de wijk vernielen, waar de vluchte- lingen gewoond hadden, en cr vestingen opwerpen. Op zekeren dag had hij gebrek aan kruithij deed nieuwen voorraad maken. De generaal legde zelfs rond de stad mijnen aan, die de belegeraars, telkens als zij de stad naderden, in de lucht deden vliegen en dit gebeurde honderden malen. Gordon deed papieren geld maken en veran- derde de wrakken der oude schepeu in kanon- neerbooten, waarmede hij den vijand op afstand liield van de beide oevers van den Nijl. Deze booten dienden ook om op de oevers voeder en voorraad te halen. Hij had zich intusschen te verdedigen tegen de lafhartigheid zijner eigen soldaten en deklein- geestigheid der inwoners. Zij wilden hem elk oogenblik dwingen de stad over te leveren. Als het garnizoen een uitval moest doen, vluchtte het voor de Soedaneezen, en men zal zich her- inneren, dat hij twee Egyptische officieren deed fusilleeren, omdat zij met 200 soldaten de vlucht genomen hadden voor 8 Soedaneezen. De laatste lezing over het lot van Gordon is, dat hij met den consul van Griekenland, Ni- colai, met vijftig Grieken en eenige kopten (Egyp tische Christenen) nog eenige dagen in de tot fort ingerichte Katholieke kerk stand wist te houden, maar dat de overmacht der Arabische scharen zich eindelijk van de kerk meester maakte. Na zich tot het uiterste verdedigd te hebben, was Gordon een der eersten, die gedood werden. Men verzekert, dat lord Charles Beresford, chef der marinebrigade, kononel sir Ch. Wilson ter hulpe is gesneld. Deze bevindt zich nog altijd op het eilandje in den Nijl waar zijn stoomboot strandde, bedreigd door de scharen van den Mahdi, die zeker niet zullen nalaten zich van het kleine detachement van Wilson en vervolgens van Goebat meester te maken. Aan generaal Wolseley is door de regeering te Londen voile vrijheid van handelen gegeven. Ilij zal daarvan zeker gebruik maken om zijn vriend en krijgskameraad Wilson uit diens benarde positie te redden en dan verder in een versterkte stelling een afwachtende houding aan te nemeu. De Engelsche regeering heeft besloten een speciaal korps van geheime politie te vormen, dat de openbare gebouwen tegen de dynamieters zou moeten beschermen. 50 agenten van de Iersche politie, die goed bekend zijn met de Fenians, zouden bij dat korps worden ingelijfd. Door de groote massa's sneeuw, die in den laatsten tijd vielen, zijn verscheidene rivieren in Piemont gezwollen en worden overstroomingen gevreesd, in het bizonder naar den kant van Ivrea en Aosta. Een der rivieren is reeds buiten haar oevers getreden en heeft een baanwaehters- huisjes medegesleept, waarin twee mannen en een meisje te rusten lagen. Alleen een der mannen werd gered. Te Cuneo lag de sneeuw 40 duim dik, te Modena 30. Het wordt thans bevestigd, dat voorloopig de in den laatsten tijd ondernomen jaarlijksche tochten naar de Noordelijke IJszee zijn gestaakt. De met bijna algemeene stemmen herkozen leden van den gemeenteraad van Andel hebben eenparig ge- weigerd, den ambtseed af te leggen. Mevrouw de wed. Berends te Nijmegen vierde Zondag haar honderdsten verjaardag. Zij is nog in het voile bezit barer zintuigen en bestuurt zelve hare liuis- houding. Een aantal valken hebben den Wes- tertoren te Amsterdam tot een roof kasteel gemaakt, van daar doen ze uitvallen en komen met hun buit terug, bestaande in musschen of duiven. Door de societeit ,/Momus" te Maastricht, zullen ter gelegenheid van het vastenavondfeest 2200 wittebrooden aan de arrnen worden uitgedeeld. De sinaasappelenoogst in Valencia, voor zooverzij door de vorst gespaard werd, is nu door een storm geheel vernield. De schouwburg te Exeter is Zaterdagochtend afgebrand. Een trein op den Colorado-spoorweg is 11. Donderdag door een hevigen stormwind uit de rails in een vallei geslingerd, waarbij 18 personen werden gekwetst. Op welke vreemde wijze men soms reclame tracht te maken is reeds meermalen opgemerkt, maar dat men hiervoor een beroemd man tracht te gebruiken is misschien geheel nieuw. Dinsdag kreeg de bekende docter Mezger het verzoek van zes Amsterdamsche heeren, of hij geneigd zou zijn dezen zomer drie maanden te Scheveningen door te brengen in een aangewezen logement; hiervoor zou men hem geven 40,000 gulden en het gebruik van zes paarden. Het geld dat de zieken, die den geneesheer kwamen opzoeken, gedurende dien tijd zouden betalen, kwam dan ten voordeele van die heeren. De heer Mezger, die 24 uren bedenktijd ge- vraagd had, heeft Woensdag geantwoord dat hij geen genoegen in deze zaak had. Den doorslag schijnt gegeven te hebben de bepaling die men maakte, dat over het geheele dak van de woning, waar docter M. logeerde, armen zouden verspreid zijn, waarop der wereld met groote letters werd kenbaar gemaakt, dat daar Dr. Mezger logeerde. Voor Scheveningen zou zulk een bezoek ongetwijfeld hoogst gunstig gewerkt hebben. Op de Geldersche Kade te'Amsterdam heeft gisterennacht een ernstige kloppartij plaats ge- vonden. Twee rustige burgers werden op weg naar huis, -aldaar door een gezelschap miu of meer herkenbare Zeedijkgangers opzettelijk aangevallen en mishandeld. De aangevallenen verdedigden zich zoo goed zij konden 'eri toen eindelijk de politic zich ter plaatse vertoonde, kon zij nog bijtijds de hand leggen op twee dier geweldeuaars. Ontzetting greep echter de politie-agenten aan, toen zij de akelig verbrijzelde nochtans bloedelooze rechter- hand zageu van een bunner arrestanten, een vinger ontbrak daaraan geheel, doch ras keerden zij tot hunne gewoone kalmte terug, toen men gewaar werd dat het een kunsthand was, die de eertijds ongelukkig verminkte thans in blinde woede op de schouders van zijn tegenpartij had stuk geslagen. Te Zalt-Bommel woonde eene hoogbejaarde weduwe met haren zoon, welke laatste menschen- schuw en niet wel bij het hoofd was. Gedurende twee dagen bleven de luiken voor hunne woning tot veler bevreemding gesloten, tot een harer ken- nissen, haar willende bezoeken, den zoon voor het bed zijner moeder vond staan, welke laatste bleek dood te zijn. De politie, hiermede onmiddellijk in kennis gesteld, is daarop met den burgemeester en twee geneesheeren de woning binnengegaan en men bevond nu, dat het lijk der moeder reeds in ontbinding verkeerde. De zoon werd onmiddellijk, ofschoon tegen zijn zin, per rijtuig naar het ge- meentehuis overgebraclit. Een groote roofvogel volgens sommigen naar de beschrijving een arend vertoonde zich Woensdagmiddag achter de woning van den ar beider V. d. K., onder Soesterberg, en schoot pijlsnel neder op een tweejarig kind, dat in een tafelstoel bij de achterdeur zat. De moeder, die zich juist met eene spade in den tuin wilde begeven, zag het ondier en sloeg uit alle macht met haar schop tegen de achterdeur, waarop de vogel ijlings weder wegvloog. Een ouderpaar te Suameer (Fr.) bericht bij advertentie in de Leeuwarder Courant het overlijden van vier kinderen, oud resp. 9, 7, 5 en 2 jaar. De eerste stierf den 20 Januari, de laatste 30 van diezelfde maand. Thans zijn die menschen kinderloos. De Haagsche kouter van de Prov. Gr. Ct. verhaalt van een ingezetene der residentie, die in eene aanzienlijke buurt een mooi groot huis betrokken heeft, en die zijn ontzaglijk vermogen heeft verzameld met het opkoopen van ge- bruikte petroleumvaten. Daar is weinig aan, zal deze of gene misschien beweren. Zekerhet op— en verkoopen daarvan kan iedereen, Maar het is het ei van Columbusmen moet eerst op het vernuftige denkbeeld komen. De welbereke- nende man ging na, dat die ledige vaten hier weinig aftrek zouden vinden, maar in Amerika voor de nieuwe vulling groote waarde hadden. Hij begon dus overal die vaten op te koopen, was hierdoor in staat een vrij goeden prijs te geven, en maakte hoe langer hoe betere zaken. Nu is hij een man in bonis, looft de petroleum- bronnen, die maar altijd vloeien, en geniet de vruchten van zijn vindingrijk brein. In de Middenbuurt tusschen Veenendaal en Renen staat een boerderijtje, waarin een bejaarde vrouw met hare beide dochters eene geheime kroeg hield. Tegen moeder en dochters is thans proces—verbaal opgemaakt, niet alleen wegens het verkoopen van sterken drank zonder vergunniug, maar ook wegens het toedienen er van aan kin deren beneden de 16 jaren. De rechtbank te Arnhem zal hierover spoedig te oordeelen hebben. De Belgische handelsvloot telt thans 51 stoom- en 16 zeilschepen, die alle, op 4 na, te huis behooren te Antwerpenhet viertal, 't welk hierop een uitzondering maakt, vaart uit de haven van Ostende. Veel talrijker is het aantal visschersvaartuigen, namelijk 322, waaronder 2 stoomschepen voorko- men. Uit Antwerpen varen er 8, Blankenberghe 50, Heyst 37, La Panne 24, Nieuwpoort 8 en Ostende 195. Te Parijs viel een werkman bij een in aanbouw zijnd huis in een kuil, onder een balk. Toen men hem korten tijd daarna vermiste, werd hij ras ge- zocht en gevonden, maar in een verschrikkelijken toestand, want honderden ratten deden zich aan den nog levenden man te goed. De ongelukkige bezweek. In Straatsburg, de ,/Ooievaarsstad" van den Elzas, is een grappenmaker er in geslaagd zich van de stads ,/langbeenen" meester te maken. De man heeft zich daarenboven de moeite gegeven de onder- zijde van den eenen vleugel der vogels rood en die van den anderen blauw te verven, waarna hij ze weder in vrijheid stelde. Zweven deze dieren nu met uitgespreide vlerken over de stad, dan zien de Straatsburgers, in de verschillende gekleurde vleugels en de zich daartusschen bevindende witte buik, de kleuren der Fransche vlag. De Pruisische overlieid is natuurlijk ontstemd over deze stoutigheid. De Straatsburgers zijn echter zoodanig aan hun ooievaars geliecht, dat men niet durfde overgaan tot het dooden der, trouwens aan de zaak geheel onschuldige dieren, ten einde de bevolking niet nog meer in het harnas te jagen. Men zoekt ijverig naar den bedrijver van het heldenstuk. L E F T I.I l> I V E A. Van 6 tot en met 9 Febr. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 6 Febr. Eng. stoomb. Rosa, kap. Sharp, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Victory, kap. Midgley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, van Londen met stukg. 7 Febr. Eng. stoomb. Contest, kap. Bar ker, van Londen met stukg. 9 Febr. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Dynamo, kap. Leggatt, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Dimberline, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Ralph Creykekap. Eyrevan Goole met stukg. Van 6 tot en met 9 Febr. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 7 Febr. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Sharpnaar Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Victory, kap. Midgley, naar Londen met stukg. 8 Febr. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Contest, kap. Barker, naar Londen met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden: 6 Febr. Eng. stoomb. Tintern Abby, kap. Cooper, van Swansea ledig. Eng. stoomb. Dun- mail, kap. Rutherford, van Bilbao met menerie. 7 Febr. Eng. stoomb. Birling, kap. Sprott, van Goole met kolen. 9 Febr. Eng. stoomb. Thorn- brough, kap. Fisk, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Rhyl, kap. Kninght, van Bilbao met me nerie. Eng. stoomb. Salburn, kap. Laver, van Bilbao met menerie. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 7 Febr. Eng. stoomb. Hero, kap. Gladstone, naar Teesbay ledig. Eng. stoomb. Lady Mostyn, kap. Richards, naar New-Castle ledig. Eng. stoomb. Girdlenesskap. Bannerman, naar Londen met stukg. 8 Febr. Eng. stoomb. Dunmail, kap. Rutherford, naar New-Castle ledig. 9 Febr. Eng. stoomb. Birling, kap. Sprott, naar Goole ledig. Van 6 tot en met 9 Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 20 binnenvaartuigen op en 30 afgeschut. Rotterdam9 Februari. Gent. 30 Jan. 6 Febr. I I Londen, 9 Februari. K 0 E R S V A A IIET G E L I). Belgisch per 100 fr. f 47,00 a f 47,65 Engelsch per ,t 12,05 ,t H 12,08^ Op Zaterdag den 14 Februari a. s. liopen onze geliefde ouders J. BERTOU en C. F. THOMAS te Biervliet hunne AOjarige lmwelijksvereeniging te lierdenken. Hunne danbare kinderen. De ondergeteekenden betuigen hun welgcmeenden en oprechten .mk aan alle belaugstellenden zoo binnen als buiten deze gemeente, voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van hunnen broeder en behuwdbroeder JOHANNES DIERKENS. Sas van Gent, 9 Febr. 1885. A. DIERKENS-Bijlevens. •u nmxvs mm uww .Kj-rgg*. -■mr-'.xrxtKf. r»rn%y«> Hij mi men aanvoer onilergingen de pryzen weinig veran- dering. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 6 80 a f 7.20, mindere 6,00 a 6,70 Rogge 5,90 a 6 40 raindere J 5,30 a J 5,80. Gerst winter f 5,30 a f 5 60 mindere 4.80 a 5,20 zomer dito 5 00 a f 5,30 miodere J 4,60 a f 4,90. Haver korte J 3 70 a 4,25 lange J 2,25 a 3,00. Paarienboonen f 6,60 a f 6,75 mindere f 6,20 j a J 6,50. Duivenboonen f 6,70 a J 7,20. Brnineboonen 8 75 a 9 50 mindere 7,25 a 7.75. Wittebooncn Walcheracbe f 11,75 a 12,50. Zeeuwsche f 10 00 a f 11 50, mindere J 8,50 a J 9,50. Erwten J 7,75 a y 8 25, mindere 7 00 a J 7,50. Kanariezaad beate J 9,25 a 9 75, mindere i J 8,00 a f 9,00. Koolca&d f 9,00 a f 10,50. Zaailijnzaad 11,50 a f 12 25. Eieren 5,80 a f 6 00 per 100 stuks. Aardappeler. Zeeuwsche f 1,30 a f 1,40. Zeeuwsche Ajuin f l,6u per 50 kilo. Tarwe, witte, 100 k., fr. 20,50 s 21,00 fr. 20.50 21,00 id, Roode y 20,50 21.00 20 50 21,00 Rogge 15,50 15,50 II Gerst 18 50 19,00 it 18,50 II 19,00 Haver 17,50 18,00 17 50 II 18,00 Boekweit, p. kect. 14,25 13 00 II Duivenboonen 16,25 17 00 Paardenboonen 15,00 15,00 Koolzaad 100 k. 30 00 l» 30,00 Lijnzaad 27,00 30,00 27.00 II 80,00 Kempzaad Lijokoeken 24 00 25,00 24,00 «l 25 00 Koolzaadkoeken 19,00 20,00 19,00 20,00 Kempzaadkoeken Eieren per 26 stuks 2,70 3,00 2,50 II Tarwe, Meel, Gerst en Mais gedrukt. Haver vast.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2