Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2060. Woensdag 11 Februari 1885. 25e Jaargang. 5) 1HCEL.SCH.E; gliYBBL, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit folad vcrxchijnt Diusdac- eu Vrijdagnvoud bij den uitgever P. «K. VAN UE S A N E te Ter Neuzcu. Politiek O verasiclit.. De Li's en Hung's en Tsang's, geven ook nog geen krimp. De Eransclien hebben daar in het Oosten de handen vol. Op Formosa gaat het niet voordeelig voor Courbet. Het is hem niet gelukt om de werken der Chineezen, die den toegang tot de mijnen bestrijken, te nemen. De aanval kostte hem 61 dooden en gekwetsten, terwijl twee kapiteins zijxi gesneuveld. De adtniraal vraagt versterking, de Chineezen hebben zich zoo goed in en om Kelung genesteld, dat er 5 a 6000 man noodig is, om hun de hoofdpunten te outnemen. De mijnen zijn door den vijand onder water gezet, zoodat zij den Eranschen tot niets kunnen strekken. Lui—Ming-Chuan staat pal en geeft geen duim gronds. Formosa is nog niet genomen. Eene nadere depeche van generaal Wolseley bevestigt de reeds bekende bizonderheden over Wilson's tocht, en voegt nog daaraan toe, dat op het regeerings-gebouw te Khartoem, dat trouwens verwoest scheen te zijn, geen vlag woei, en dat slechts een man gedood en vijf gewond werden aan boord der stoombooten. De geruchten oin- trent Gordon's lot zijn zeer uiteenloopendeenigen beweren, dat hij zich met enkele Grieken in de rnoskee van Khartoem verschanst zou hebben. De val van Khartoem gaf den Shukrijeh-stammen aanleiding, tot den Mahdi over te loopen, zoodat thans aan de beide Nijloevers vijanden zijn. Een bode van den Mahdi kwam den 29 Januari bij Wilson, om de Engelschen te sommeeren zich over te geven en Mohammedanen te worden; bij weigering zou hij hen alien uit den weg ruimen. Naar men zegt, zou Eavaz Pacha door verraad de poorten van Kharthoem voor de troepen van den Mahdi geopend hebben. Een proviand-koloune van Korti is te Goebat aangekomen. De sterkte des vijands te Metammeh wordt op 2000 it 3000 man geraamd. Generaal Wolsely zond boden uit om iulichtingen omtrent Gordon's lot in te winuen. Een Italiaanscli escader in de Roode zee Niettegenstaande het protest van de Porte heeft Italie het voornemen in Egypte eene positie in te nemen, overeenkomend met die van Eugeland. Ilet kon echter zijn, dat de Britten aan den Nijl - blijven en daarom nestelt Italie zich aan de kust. Dat de Latijnen een soort overeenkomst met John Bull gesloten hebben, laat zich wel denken en dat de papiereu protesten uit Konstantinopel in de voddenmand verdwijnen, is vrij zeker. In de Egyptische kwestie staat Italie aan den kant van Engeland, zich iminer meer afscheideude van de andere mogendheden. Onze Germaansche broederen redekavelen tegen- woordig druk over sociale vraagstukken. Out- werpen worden in gereedheid gebracht om bij den Rijksdag te worden ingezonden. Zij han- delen over het maximum arbeidsuren; over den FBUILLETON, n. DE WRAAK. Levasseur en zijne medeplichtigen werden naar de strafkolonien ingescheept op het schip „de Amphytrion," hetwelk met de passagiers even buiten het gezicht van de Engelsche kust verging. Toen ik het bericht van dit ongeluk in de nieuws- bladen las, gevoelde ik een oogenblik medelijden met Le Breton, dien ik meer als een zwakkeu dupe beschouwde, dan als een slecht rnensch. Reeds hadden nieuwe gebeurtenissen deze heele zaak uit mijn geheugen gewischt, toen eene andere zaak mij haar weer voor den geest riep en mij op eene verschrikkelijke wijze deed zien, hoever haat en wraak sommige menscben kunnen voeren. Een groote diefstal van zilverwerk werd gepleegd te Portmau-Square, met zulk eene behendigheid en overmoed, dat men dadelijk kon zien, dat men met doortrapte schelmen te doen had. De agenten, die eerst waren belast met de schuldigen op te sporen, konden die zaak niet tot een gewenscht eiude brengen en zij werd mij opgedragen. Die voor mij zich daarmede hadden bezig gehouden, duidden mij een schurk uit, welken zij den naum gaven van Martin, maar die waarschijnlijk van arbeid door vrouwen en kinderen verricht; over nachtelijken arbeidenz. In den Rijksdag zal de sociaal—democratische fractie natuurlijk met het ontwerp tot bescherming der arbeiders voor den dag komen eu vrij zeker zal het lot van den arbeider er beter op worden. De Weener journalisten kunnen ook weer aan het werk komen. Het parlement heeft besloten om twee derden vail de couloirs voor hen toe- gankelijk te stellen. Yolgens zeker iemand kunnen ze weer beginnen ,/leugen" te debiteeren. De te maken socialisten—wet in Oostenrijk zal minder streng worden dan het ontwerp luidende is, docli de Hongaarsche regeering doet niet mee. Een en ander valt niet in den smaak van Tisza, te minder omdat Rusland deel heeft aan de ontworpen plannen. Geen socialisten—wet en geen uitleverings-tractaten dus. Of dit wel verstandig is van Tisza mag met recht betwijfeld worden. Tal van elders uitgehannen anarchisten, nihilisten, voor zoo verre zij tot het rotte deel eeuer natie behooren, binnen de grenzen op te nemen en een asylum voor Kammerers en Stelmachers te scheppen, daarin kan geen winste gezien worden. In Macedonia hebben do Christenen nog altijd veel te verduren, volgens Lavaleye, die volhoudt, dat 'lurkije opzettelijk de Christenen uitroeien wil. ijfduizend Christenen zijn reeds naar Bulgarije en Rumelie uitgeweken. De vesting Kantikoela, te Salonika, is steeds gevuld met zoogenaamde samen- zweerders, meest onderwijzers, die dan weer zonder vonnis naar Klein-Azie worden gedeporteerd. De Turksche soldaten worden niet betaald, schrijft de Luiksche Hoogleeraar; zij trekken nu in troepen het land door te stroopen en te moorden. Wanneer zullen de mogendheden tusschen beiden komen Het voornemen bestaat bij de regeering om de Zondagsrust voor de postbeambten verder uit te breiden; de noodige gegevens zijn daartoe bereids verzameld. Naar het gevoelen van den Minister, mag over het algemeen voor het platteland, op Zondag, eene gelegenheid tot ontvangst en verzending van brieven voldoende geacht worden. Waar opheffiugen van diensten plaats hebben, worden zooveel mogelijk, die, welke de beste aan- sluitingen aanbieden, behouden. Bestaat daar- omtrent twijfel of verschil van gevoelen, dan wordt met de gemeentebesturen te rade gegaan. De zaak der telegrafische verbinding van Amsterdam met lissingen is door de ijverige admi- nistratie van de Rijkstelegraphie onderzocht en voor zoo veel mogelijk in het algemeen belang geregeld. Na ingewonnen adviezen van de directeuren te Amsterdam en te Vlissingen heeft de directeur der naam veranderde. Met deze onbestemde iulichtingen moest ik aan het werk, zonder eenig ander naricht te kunnen krijgen. Alle moeite om te ontdekken waar het zilverwerk verkocht of verpand was, liep vruchteloos af. Dewijl het eene aanzienlijke waarde had, besloot men honderd guinjes uit te loven aan hem, die eenige inlichtingen kon geven. Ik verliet den drukker, waar ik de aanplakbiljetten beste! d had, omstreeks 10 uur 's avonds, toen een man van tamelijke lengte en die een zakdoek voor zijn gezicht hield, mij in de straat snel voorbij liep. Er was niets bizouders aan, dat iemand zijn gezicht aldus bedekte, want het was koud weder; ik vervolgde echter stil mijn weg. Maar Leicester—Square over- loopende, hoorde ik iemand met rasse schreden naderen en toen ik mij omkeerde, gaf men mij op den linkerschouder zijdelings een steek met een do\k of met een mes. De onbekende, die mij voorbij geloopen was en mij aan het hoofd had willen steken, zag zich in zijne poging verijdeld en vervolgde nu spoedig zijn weg. De pijn was zoo geweldig, dat het weinig scheelde of ik was in zwijm gevallen eu zij maakte het mij onmogelijk mijn aanvaller te achtervolgen. Ik ging bij een apotheker binnen, welke mij ne wonde verbond eu mij hoop op een spoedig herstel gaf toen ging ik naar liuis en zweeg over het voor- gevallene, ten einde mijue vrouw niet te veront- rusten, vooral bij het gevaar, dat mij nog te wachten stond en waarvan ik volstrekt niets kon vermoeden. afdeeling telegraphie te 's Hage onderhandelingen geopend met de directie van de Maatschappij tot exploitatie der Staatsspoorwegen. Door welwillende medewerking der betrokkenen is thans verkregen, dat het rijkstelegraafkantoor te Amsterdam recht- streeks wordt verbonden met het telegraafkantoor in het havenstation te Ylissingen. Deze verbinding zal omstreeks de helft dezer week zijn tot stand gebracht en de nieuwe dienst kan alsdan onmid- dellijk aanvangen. Het telegraafkantoor in het havenstation opent een half uur voor het vertrek van den eersten treiu uit Ylissingen. De rechtstreeksche verbinding heeft dus een dubbel voordeel. Vooreerst kunnen nu de telegrammen van pas sagiers, aankomende met de stoombootmaatschappij Zeeland, onmiddellijk door worden geseind, hetgeen vroeger niet het geval was, daar de verbinding slechts ging tot Rotterdam. Ten andere zal men nu aankomende passagiers per telegraaf vroeg ge- noeg kunnen bereiken voordat zij vertrekken met den eersten treiu. Op nieuw zijn de gemoederen te Yollendam zeer verontrust. Ongeveer 90 a 100 waarschuwingen zijn door den ontvanger der registratie verzonden, waarbij de visschers worden aangemaand de gerechts- kosten te betalen, die eene niet onaanzienlijke som bedragen (voor enkelen circa f 40), bij gebreke waarvan lijfsdwang zal worden toegepast. Het schijnt, dat de omstandigheden der laatste weken enkelen bewogen hebben, de visschers van ollendam geldelijk te helpen. Nadat onlangs een effect was gedeponeerd bij het R. K. parochiaal armbestuur, van elders ontvangen, is nu weer eene som van f 300 toegezonden, om onder de nood- lijdenden te verdeelen. Wat Yerseke op Zuid—Beveland is, schijnt Colijnsplaat op Noord-Beveland te worden. Uit- breiding van bestaande oesterputten en aanleg van nieuwe zijn daar aan de orde van den dag. Nu weer doet zich een derde corporatie voor, die met het leggen van 10,000 pannen de proef zal nemen dit plan gaat uit van de vereeniging //Help u zelven," daar ter plaatse. Sedert eenigen tijd zijn in de gevangenis te s Hertogenbosch opgenomen een aantal jeugdige reroordeelden, afkomstig van de Kruisberg. Een groot bezwaar was echter de moeielijkheid om aan de jongens gelegenheid te geven, een geschikt ambacht te leeren, waardoor zij, bij het verlaten der gevangenis, in hun onderhoud zouden kunnen voorzien. Tot dusver werd enkel aangeleerd schoen- maken en klompenmakenmaar sommigen waren daartoe niet geschikt, anderen niet geziud en de uitkomsten lieten te wenschen over. De commissie van administrate heeft nu echter aan een boek- drukker aldaar, met goedvinden van den Minister van justitie, toestemming verleend, zijn drukkerij Het speet mij het meest, dat ik door de vlugheid van mijn aanvaller diens trekken niet had kunnen gadeslaan. AH een zijn grooten lichaamsbouw en en de vlugheid zijner beenen had ik gezien. Waarlijk flauwe aanwijzingen Op een avond, een dag of drie later, passeerde ik andermaal Leicester—Square. Het sneeuwde hard en er woei een zeer sterke wind. Dezen keer evenwel was ik op mijne hoede. Ik zag in den donker eene vrouw diep in een mantel gewikkeld en die in een hoek stond, alsof ze op mij wachtte. Ik naderde haar eu herkende mejuffrouw Jaubert. Ilet was eene weduwe, die in vroeger tijd in die wijk gewoond had en modiste geweest was. Zij had een klein dochtertje van zeven jaar, Maria Louize genaamd, welke zij op zekeren dag een boodsehap liet doen en haar nooit terug zag. Alle pogingen, welke in het werk gesteid werden om het kind op te sporen liepen vruchteloos af en de moeder werd eenigen tijd later krankzinnig. Ik wist die bizonderheden van den directeur van het gesticht waar zij geweest was en ik wist tevens, dat zij gedurende de twee of drie laatste jaren leeide van giften, welke haar door edelmoedige menscben toegestoken werden, daar zij om aalmoezen vroeg. Daar voor was zij eenige malen met de politie in aanraking geweest en had misschien wel om die reden haar naam veranderd. Zij heette eigen- lijk Duquesne. //We 1 juifrouw Jaubert zijt gij daar?" riep ik naar de gevangenis over te brengen en de jeugdige veroordeelden zullen zich nu in het letterzetten, het hanteeren van de pers en hetgeen verder tot het vak behoort kunnen bekwaam maken. Daar er, sedert het bezoek van den president Paul Kriiger, een sterke neiging zich openbaart tot landverhuizing naar Zuid-Afrika, moeten op grond van inlichtingen uit goede bron, onze land- genooten toch dringend gewaarschuwd worden, hun voornemen daartoe tot een guustiger tijdstip uit te stellen. Uit Zuid-Afrika ontvangen wij het stellig bericht, dat handel en verkeer aldaar in zoo gedrukten toestand verkeeren, dat men voor een algemeen staatsbaukroet beducht is. De gegoeden liouden zich met moeite staande, eu de minder met tortuin gezegenden verliezen alles, terwijl de lieden, die er aankomen, noch een betrekking, noch werk, noch eenig middel vinden om hun dagelijksch brood te verdienen. In de Transvaal vooral steken de oude partijschappen het hoofd weder op, en tegen President Kriiger, die zelf het zeer goed meent, maar die geheel van de stemming in den Volksraad afhangt, vormt zich een steeds aangroei- ende oppositie, welke tot de oude Boerenheerschappij zou willen terugkeeren en de vreemdelingen weder uit hun ambten ontzetten. Ook tegen de Duit- schers is de stemming thans ongunstig, omdat men vreest dat ook de Transvaal onder de streuge tuchtroede van Bismarck zal geplaatst worden, en niet zelden worden de woorden vernomen liever nog Engelsch dan Duitsch!" Daarom is er voor de Duitsche landverhuizers in de Transvaal geen toekomst, althans voor de eerste jaren nog niet. De Leidsche giftmengster zal slechts vervolgd worden ter zake van zes feiten van vergiftiging, ofschoon zij verdacht wordt 101 personen door vergif te hebben van kant gemaakt. W ie haar, oogenschijnlijk kalm als een onschuldig kind, in de eel der gevangenis aan haar breikous ziet, zou niet kunnen vermoeden zulk een monster voor zich te hebben. Bedaard keuvelt zij met haar beide bewaaksters over allerlei zaken, doch vermijdt met fijn gesponnen overleg en geslepen- heid alles wat op haar zaak betrekking heeft. Halsstarrig blijft zij alle schuld aan de haar ten laste gelegde misdaden ontkennen en bewaart eenvoudig het stilwijgen wanneer zij bij het ver- hoor in 't nauw wordt gebracht. Voorzeker zal het nog wel enkele maanden duren eer de zaak rijp is voor behandeling. Eergisterochtend strandde in de Noordgronden de Engelsche schooner Mary Emma, kapt. Harrison, komende met een lading leien van Port Madoc' en bestemd naar Bremen. Daar het schip reeds spoedig lek werd en vol water geraakte, werd dit door de uit vijf man bestaande equipage verlaten, en deze vertrouwde zich in een scheepsboot aan de hooggaande golven toe, in de hoop hierin het op een verwonderenden toon uit. „Wat doet gij zoo laat eu in zulk weer buiten //Het verlangen om u te zien," antwoordde zij. //Om mij te zien, dwaasheid. Sinds langen tijd laat ik mijn hoofd op hoi brengen door de praatjes van weduwen, die voorgeven een half dozijn zieke kinderen te hebben." z/Ik ben niet dwaas genoeg om een man als gij te willen bedriegen. Ik moet u over zaken spreken. Gij wilt zekeren Jean Martin op het spoor komen?" ,/Ja, dat is zoo; weet gij wat van hemGij zijt toch nog niet zoo diep gezonken, dat ge relatien hebt met zulk gemeen slag van dieven en moordenaars?" //Neen, dat niet, maar toch zou ik u de ver- blijfplaats van Martin kunnen aanwijzen, als ik zeker was de uitgeloofde premie te ontvangen." //Die zult gij hebben, daar blijf ik u borg voor." z/Nu, volg mij dan en over tien minuten is hij in uwe macht." Ik volgde haar, evenwel niet zonder aanhoudend rondom mij lieen te zien. Het gebeurde te dezer plaatse, eenige dageu geleden, maakte mij achter- dochtig. Zij liet mij een der volkrijkste buurten van St. Giles doorgaan, hield stil voor eenen iiauwen ingang van een donkeren gang en gaf mij een teeken haar te volgen. z/Neen, juifrouw Jaubert," zeide ik, /,gij hebt, daaraan twijfel ik geenszins, goede voornemens, maar des nachts en alleen kruip ik zulk een hoi niet binnen. (Wordt vervolgd.) 3ISCHE <01 HUT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1