Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. L No. 2059. Zaterdag 7 Februari 1885. 25e Jaargang. EHGELSCHE M8V81. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busliouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit bind vcrschljut Uin<«d:«s- en Vrijdagavoud bij deu uilsever I Jl. VAN UE SANUE le Ter Neazeu. Politieli Overzicht. Be Engelschen hebben de Chineezen mooi beet. John Bull heeft zijn echte koopmansgeest in praktijk gebracht, althans volgens een correspondent van de Koln. Zeit. Deze meldt uit Shanghai, dat door beiniddeling van den Minister Gladstone, de hi- neesche regeering bij het huis Baring Brothers te Londen eene leening van 1 millioen pond sterling gesloten heeft, waarvan 600000 pond terstond naar Peking gezonden was, maar 900000 pond in Enge land zal blijven. China leent dus de voile som, betaalt 7 percent rente, ontvangt slechts 600000 pond en krijgt het overige natuurlijk geleverd in Engelsche spoorwegmatrialen en andere producten tegen fantasie-prijzen. Niet alleen wordt den Chinees het vel over de ooren gehaald, maar hoe is deze handelwijze te billijken tegenover de ,/bevriende" mogendheifl Frankrijk. Het Fransche schip Triompliante mocht niet in het dok te Hongkong worden gekalefaterd, 't zou schending dcr neutraliteit zijn; maar de Chineezen geld te leenen voor den oorlog dat is geen schending der neutraliteit. De leden van den Rijksdag houden zich reeds lang onledig met de grondige behandeling der academische vraagwelke politieke partij zich het eerst van alien op wetgevend gebied om^het lot der loonarbeidersklasse bekommerd heeft.'"' Eene vraag, die er even lastig uitziet als die der Ber- lijnsche hofpredikauten,/of de boom der kennisse des goeds en des kwaads een appel- dan wel een pereboom geweest is." Over de toepassing der socialisten—wet in Pruisen en Hamburg is druk gestreden. Singer en Frohme traden op uit het kamp der sociaal-democraten en verlangdeu voor die streken intrekking van den staat van beleg, terwijl Minister Puttkamer zegt niets liever te willen, zoo de sociaal-democraten slechts de moge- lijkheid daartoe geven. Djnamiet en kruit spelen nog te groote rol, dan dat strenge maatregelen overbodig kunnen worden geacht. In de Itijnstreek vindt men onder bezendingen steenkolen naar de groote fabrieken vaak kleine hoeveelheden buskruit. Zelfs vond de stoker eener groote stoomspinnerij te Rheidt onder een pas aangekomen bezending kolen een zakje met vier dynamiet-patronen, ter lengte van tien centimeters. Op het zakje was een etiquet geplaatst, waarop het woord „ouwels." De voile aandacht in Engeland is thans gericht op de dynamiet-mannen. Zekere Newbold is in hechtenis, als hebbende saamgespannen met anderen om eene ontploffing te bewerkstelligen. Men beweert nu, dat de leiders der dynamietbeweging te Parijs verblijf houden. Zij leven er zonder bezwaar van de penningskens der arme Ieren te New—York en elders voor de bevrijding van het Groene Erin geofferd. Wanneer de fondsen mankeeren, ver- trekken een of meer van de club naar Londen. FEUILLETON. Ik kon in dien afgelegen hoek vermoord worden zonder de minste hulp. Evenwel vervolgde ik al flui- tend mijn weg, maar de landerijen geleken mij overdekt met een rouwfloers. Toen ik te Bate Cottage kwam, vond ik mijn gastheer zeer opge- ruiind. „Het diner is klaar," zeide hij mij, „en ik wacht nu slechts nog de twee vrienden, welke ik geinviteerd heb." ,/Duivels," zeide ik, „gisteren zeidet ge mij, dat ge alleen den heer Le Breton zoudt vragen." „Dat is waar," zeide hij, „maar ik vergat een ander kameraad, die evenveel belang heeft bij die zaak en daarom verzoc'nt ik hem mede te komen. Verontrust u niet," voegde hij er lachende bij, z,wij zullen genoeg te eten hebben, want mevrouw Levasseur zal niet medetafelen." Er werd hard gebeld. ,/Daar ziju ze," zeide hij. Ik zag door het venster en bemerkte tot mijue niet geringe ontsteltenis, dat Le Breton den klerk Dubaile bij zich had. Mijn eerste denkbeeld was naar mijne pistolen te grijpen en naar buiten te vuren. Het stond bij mij vast, dat ik in den val was rnteloopcn. Evenwel bleef ik bedaard en ging niet Dm en leggen hier of daar een pakje dynamiet neder. De opschudding door het geval gewekt wordt dan eene reclame en het geld vloeit toe. Arme Ieren Dezer dagen werden aan O'Donnovan Rossa ten voordeele der dynamiet-beweging 100,000 dollars gelegateerd door een zekeren Bracken te Philadel phia. Zulke giften moedigen aau op den weg voort te gaan en gewenscht zou het derhalve zijn, zulke erfenissen van staatswege in beslag te nemen. De bodem van Engeland trilt buiten het dynamiet al door lichte aardschokken, die ook in Noord— Afrika, in Algiers, gevoeld zijn; maar //hier kan de Koning niets aan doen." Uit Oostenrijk komt weinig tot ons, aangezien er een werkstaking plaats heeft onder de kamer- reporters. De afgevaardigde Schonerer nl. ver- zocht den president //dat journalistenvolk er uit te jagen, dat toch niets dan leugens opschreet." De uitgevers en directeuren der bladen zijn het eens met de reporters en men verwacht dus aan de muis een staart. De heer afgevaardigde schijnt voor een beetje niet vervaard, evenmin als de Bondsraad in Zwitserland, die op de bedreiging dat, in geval van verdere verbanningen, men het Bondspaleis het lot der gebouwen te Londen zou doen ondergaan, besloten heeft, terstond tot nieuwe verbanningen over te gaan en de maat regelen te verscherpen. Ook in China maakt men korte metten met lieden, die niet doen wat van hooger begeerd wordt. De gewezen gouverneurs van de Chi- neesche provincien Yunnan en Kwang-si zijn door de regeering van het Hemelsche rijk veroordeeld om onthoofd te worden, dewijl zij hebben toe- gelaten dat Bac-Ninh door de Fransehen genomen werd. Li—Hung-Chang en Tso hebben voor hen om genade gesmeekt, voor welke uiting van menschlievendheid beide zwaar gestraft zijn. Chang- Pel—Lung is gedegradeerd en naar Peking ont- boden, om wegens lafhartigheid bij Foo—Chow gevonnisd te worden. Of hij er komen zal? Tot lid van de Prov. Staten van Zeeland is in het kiesdistrict Middelburg gekozen de heer Dr. J. van der Beke Callenfels, lid van den gemeente- raad van Vlissingen, met 559 stemmen, tegen 414 op den heer F. G. Sprenger, lid van den gemeen- teraad van Middelburg. Eene herziening van de in 1879 voor het hoofdonderwijzers-examen vastgestelde regelen is in bewerking. Met betrekking tot den voortvluchtigen ex—postdirecteur Pieter deelt men nog het vol- gende mede: Hij is vermoedelijk via Ostende naar Londen heen. Maar aan welk gevaar stelde ik mij bloot als Dubaile mij herkennen zoude! Intusschen ontstond er in de naaste kamer eene hevige woordenwisseling tusschen Levasseur en zijne twee medeplichtigen. Ik ging met mijn oor tegen den muur luisteren, ten einde eenige woordeu op te vangen. Le Breton was slechts ten halve slecht. Hij sloeg voor, die papieren nog niet te verkoopen, alvorens eene nieuwe poging aangewend te hebben om den rechtmatigen eigenaar daarvan weder in in het bezit te stellen. Zijne twee medeplichtigen daarentegen wilden ze dadelijk van de hand zetten om het land daarna te verlaten en zij weigerden het verzoek van Le Breton in te willigen, welk verzoek geschiedde om het huis, dat hij verraden had, niet geheel te ru'ineeren. Ten laatste moest hij zwichten voor hunne bedreigingen. Eenigen tijd later vernam ik, dat Le Breton door Levasseur verleid was tot het spel en verdere uitspattingen en ten laatste tot de misdaad, welke hij begaan had. Na een paar minuten kwamen de drie schelmen binnen. Levasseur stelde mij voor aan Dubaile, die op mijn gezicht eene lichte beweging maakte en ik voelde mijn hart toeknijpen. Zijne onbe- stemde vermoedeus schenen toch te verdwijnen, toen Levasseur hem al lachende verhaalde, hoe ik den ongelukkigen Trelawny afgezet had en wij plaatsten ons aan een tafel. Nooit van mijn leven heb ik een minder op- vertrokken. Yolgens zijn brieven aan de familie blijkt, dat hij zich van daar heeft ingescheept naar de Kaap, van waar hij weder naar Londen is teruggekeerd. Ten tweeden male vertrok hij naar de Kaap, vanwaar hij andermaal terugkeerde, met een scbip, dat lading voor Napels had, waar hij aan wal stapte en gelegenheid vond om naar Griekenland te komen, waar hij thans verblijf boudt, en waarheen zijn vrouw en kind, die bij haar vader te Lamswaarde wonen, zullen gaan, zoodra hij eene goede betrekking heeft. Aangaande het spoorwegongeluk bij Boxtel schrijft de Dord. Ct.Eergisterennacht ongeveer halfeen, is op den Staats-spoorweg bij Boxtel een goederentrein op een aldaar staande rangeer— machine geloopeu. Bij de botsing zijn den hoofd— conducteur Smeets de beide beenen afgereden en is de arm vau een anderen conducteur op twee plaatsen gebroken alsmede diens schouder ontzet. De toestand van den eerste is bedenkelijk, terwijl die van den laatste geen gevaar oplevert. Overi- gens hebben, voor zoover bekend, geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. De materieele schade is aanzienlijkII, goederenwagens zijn geheel vernield, evenals de rangeer—machine. De wissel- wachter S., die tijdens het ongeluk in dienst was, bevindt zich in hechtenis. De op de rangeer-machine aanwezige machinist en leerling zijn, door tijdig afspringen, ongedeerd gebleven. De hierboven genoemde hoofd—conducteur Smeets is dezelfde die ook dienst deed op de goederen trein welke dezer dagen te Zwijndrecht, zoo nood- lottig in botsing kwam. De uitspraak in de belangwekkende zaak van Rika de Groot, beschuldigd van kindermoord, is na verdediging van Mr. Schaap, van Groniugen, door het gerechtshof te Amsterdam ten derden- male acht dagen uitgesteld en andermaal een lijkonderzoek bevolen, thans door de professoren Kuhn en Yan der Mey. Door Rinke van der Zee, winnaar van den tweeden prijs bij den internationalen wedstrijd op schaatsen, is onderstaand schrijven gericht aan het bestuur van het Nederl. schaatsrijdersbond Workum (Friesland), 30 Jan. WelEdele Heeren De heer Axel Paulsen, Champion Speed and Figure Skater te Christiania, verklaart in zijn brief dd. 27 Nov. 1884, dat het zijn hoogste wensch zal zijn, eens tegen Hollanders te schaatsenrijden hij daagt daarbij iedereen uit voor een match van 100 pond, over welken afstand ook van 3 tot 100 Eng. mijlen. Hij is te Leeuwarden gekomen om deel te nemen aan den internationalen wed strijd, heeft zich laten inschrijven en is niet in het strijdperk verschenen, wijl voor hem de baan (1600 M.) te kort en het keerpunt te smal was. Hij is onverwachts van daar vertrokken en daardoor miste ik de gelegenheid met hem op ons welzijn te drinken, zooals wij het des avonds bij de prijs- uitdeeling zoo broederlijk met onze loyale Engel sche medestrijders hebben mogen doen. Maar ik miste ook de gelegenheid mijn wensch te laten vertolken, dat ik zijne uitdaging van 27 Nov. '84 aanneem. Wij Friezen zijn spaarzaam met woorden maar opdat hij bij een mogelijken wedstrijd geen teleurstelling omtrent baan enz. moge ondervinden en daardoor te elfder ure zich terugtrekke, geef ik hem de keuze van ijsbaan in den meest uitge- strekten zin van het woord. En opdat hij wete wie ik ben, moet ik hier wel bijvoegen, dat door mij bij den wedstrijd te Leeuwarden van al de rijders de snelste rit is afgelegd (1600 M. in 3 miu. 26 sec.) Mijne middelen laten niet toe hooge sommen in te zetten. Wij Friezen zijn dat ook niet ge- woon; maar wil de heer Axel Paulsen om de eer tegen mij schaatsenrijden, hij bepale zelf tijd en plaatse, en ik zal hem ter zijde staan. Indien het bestuur van het Nederl. schaatsen- rijdersbond mocht goedvinden, dezen brief in een paar groote Nederlandsche, Noorsche en Engelsche bladen te doen opnemen, het zoude mij zeer aan- genaam zijn. Nog eens wensch ik mijn hartelijken dank te betuigen voor de gelegenheid, ons te Leeuwarden aangeboden, en teeken hoogachtend, UEd. dienaar, Rinkk van der Zee, 2e prijswinner bij de Intern, hard- rijderij te Leeuwarden. De Friezen hebben overwonnen, doch de zege had nog roemvoller kunnen zijn, als de snelste onder de Snellen zich slechts de moeite had willen getroosten (ter wille der nationale eer) de baan, zij 't ook slechts een enkele maal, in een minimum van tijd af te leggen. Men had dan een uitkomst van minuten en seconden gekregen, geheel ver- schilleud van nu. Yooral toen de Engelschen waren //afgereden" en de internationale strijd zijn //inter" verloren had, zijn de overblijvende Friesche mededingers op een ergerlijke wijze aan 't knoeien gegaangelijk dit gemakkelijk uit de cijfers is op te maken. ,/Het laatste 7- a 8tal heeft doodeenvoudig de prijzen onderling verdeeld en bij loting uitgemaakt, wie de winnaar zou zijn Dit is een harde waar- heid, doch ze dient te worden openbaar gemaakt, te meer omdat de rijders zelf zich niet schaamden er openlijk voor uit te komen. De dag van Woensdag heeft wel voldoende be- wezen, dat de Friezen zijn the greatest champions of the world. Men passe het enkelvoud daarvan echter niet toe op den prijswinner van dien dag 1 Het is waarlijk hoog tijd, dat er een einde worde gewekt diner bijgewoond. Dubaile, die slechts half gerust was, keek ieder oogenblik met doordringende blikken naar mij. Gelukkig was Levasseur uitge- laten vroolijk, waardoor hij de geheimzinnige onge- rustheid van zijn jongen vriend niet bemerkte en Le Breton had te veel met zichzelven te doen. Ik dronk meer dan gewoonlijk, deels om mijne zenuwachtigheid te bedwingen, deels ook om las- tige vragen te voorkomeu. Het oogenblik naderde, dat Jackson komen moest, toen Dubaile, na mij op nieuw oplettend te hebben gadegeslagen, eens- klaps zeide: //Ik geloof, mijnheer William, dat ik u meer gezien heb." z/Dat is wel mogelijk," antwoordde ik heel on- verschillig. //Er zijn meer, die mij gezien hebben, en eenigen hadden liever geen kennis met mij gemaakt." ,/Dat is waar," zeide Levasseur, zooals mijn heer Trelawny bijvoorbeeld." z/Ik wilde mijnheer gaarne zonder pruik zien," zeide de klerk onbeschaamd. ,/Zijt ge gek?" vroeg Levasseur; ik zal niet dulden, dat men mijnen vriend William beleedigt." Dubaile zweeg. Maar het was zeker, dat mijne wezenstrekken hem voor den geest zweefden en dat zij hem beangst maakten. Tot mijne gerust- heid hoorde ik eindelijk aan de deur kloppen. Dat was Jackson. Wij liepen naar het raam; hij was het en als een ware smerige gierigaard zag hij er uit. Levasseur liet hem binnen en bracht hem dadelijk bij ons. Hij kon zijne verwondering niet verbergen, dat hij dien jongen klerk met zijne laDge snorren bij ons zag en zeide tot onzen gast heer //Er is meer dak op het huis dan mijnheer William mij gezegd heeft." //Verontrust u daarover niethet zijn alien vrienden. Ga zitten, mijn waarde heer Mohr, ga zitten en drink een glas wijn. Gij schijnt geen Engelschman te zijn?" ,/Neen, ik ben een Elsasser." #En zijt gij geneigd zaken met ons te doen?" z/Ja, indien gij handelbaar zijt." z/Wel zeker en de handelbaarste man van de wereld. Maar waar is het goud, waarmede gij ons betalen wilt?" z/Wacht een beetje, als wij het eens zijn, heb ik het geld binnen een half uur. In zulke ge- zelschappen," zeide hij stoutmoedig, ,/brengt men geene rolletjes goud geld mede." z/Hoe zoo? En hoeveel wilt gij ons geven?" Dat zal ik u zeggen als ik u we papieren gezien heb." Levasseur ging heen en kwam na tien minuten terug met een pak bankbiljetten, welke hij op tafel legde. Jackson stond op om ze na te zien en het bedrag in zijn boekje op te schrijven. Ik stond ook op onder voorwendsel eene schilderij, die aan den wand hing, te beschouwen. Ik had met Jackson het teeken afgesproken, waarop wij onzen slag zouden slaan, en dat oogenblik naderde. De wantrouwige Dubaile was ook opgestaan en richtte op Jackson een vreeselijken blik. TER \EIZE\S« HE COliRANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1