Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. „iuschuwt," zoo zegt de briefschrijver, //toch alle werklieden tegen verbuizing naar Zuid-Afrika. Overal treft men hier Nederlandsche werklieden aan, maar in den treurigsten toestand, hongerig, haveloos en vaak nog blijde het vuilste werk te kunnen verrichten. Zuid—Afrika beeft in dezen tijd geen Hollanders of Eugelschen meer noodig en wie toch de reis wagen, zullen zich bitter teleurgesteld zien. TER NEUZEN, 3 Februari 1885. Heden had alhier de aanbesteding plaats van 1°. het dempen, rioleeren en schoonmaken van slooten, metselen van rioleu en verdere bijbehoo- rende werken2°. het onderhouden van en doen van herstellingen aan de gebouwen en andere ge meente—eigendommen, gedurende 1885; beide met bijlevering der benoodigde materialen, enz. Het eerste werk werd aangenomen door den beer D. de Doelder alhier voor f 4484. Nog hadden ingeschreven de heeren M. v. d. Hoek, te Ter Neuzen, voor f 5977, A. de Jong Dz., te Ter Neuzen, voor f 5733, D. Herrebout J. Kolijn, te Ter Neuzen, voor f 5680, A. Vermorken, te Hontenisse, voor f 5679, A. Bolier, te Ter Neuzen, voor 5630, Jac. Jansen, te Ter Neuzen, voor 5350, H. v. d. Velde, te Ter Neuzen, voor 5040, A. Tholens Hz., te Ter Neuzen, voor 4797, M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor 4600. De begrooting bedroeg 5151,30. Het tweede werk werd aangenomen door den heer M. D. de Putter voor f 1164. Nog hadden ingeschreven de heerenG. J. Balkensteijn, te Ter Neuzen, voor f 1698, D. Herrebout J. Kolijn, te Ter Neuzen, voor f 1580, D. v. d. Ouden, te Ter Neuzen, voor f 1400. De begrooting be droeg f 1096. Axel, 2 Pebruari. Door de Belgische douanen zijn te Koewacht aangehouden acht kippen en vier eenden, die vermoedelijk op Nederlandsch grond- gebied zijn ontvreemd. De beestjes worden daar nu bewaard, tot de rechtmatige eigenaar zich zal opdoen. Sluis. De heer J. H. Bodegraven, benoemd tot hoofd der Christelijke school alhier, heeft eene dergelijke benoeming te Harlingen aangenomen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 3 Pebruari het volgende vonnis uitgesproken R. S., vrouw van C. P. C., arbeidster te Overslag, is wegens eenvoudige diefstal veroor- deeld tot een maaud celstraf. De bijeenkomst der Tweede Kamer, aanvankelijk op den 10 Pebruari bepaald, is uitgesteld. Te Vlissingen is bij het binnen komen van het Ned. fregatschip „Insulinde" een matroos, Italiaan, over boord geraakt en verdronken. Bij Vlaardingen zijn weder twee lijken opgevischt, van C. van der Linden en diens vrouw, die bij de ramp van de Oude Maas II omkwamen. Een zeldzaam- heid is 't zeker wel, dat de bevolking van Deventer op 31 Dec. jl. bestond uit 10,768 mannen en even zooveel vrouwen. Te Stadskanaal is in den ouderdom van 96 jaar overleden WHaan, een der oud-strijders van Waterloo, die ook den veldtoclit naar Rusland heeft meegemaakt. De heer W., in de gemeente het Bildt woonachtig, heeft dezer dagen tweehonderd paar schaatsen aan hehoeftigen in zijne omgeving uitgereikt. Dat de wedstrijd van Woensdag belangstelling gewekt heeft, bewijst het feit, dat aan het telegraafkantoor te Leeuwarden dien dag ruim 400 telegrammen omtrent den uitslag verzonden zijn. W oensdag werd te Eede (Gelderland), in een boschje een levenden vlinder (koolwitje) gevonden. Zeker een zeldzaam verschijnsel om dezen tijd van het jaar en na zulk een strenge vorst. Ook te Arnhem is een bonten vlinder gevangen. Reeds is gemeld, dat de laatste drie schilderijen van Prans Hals, nog in het hofje van Beresteijn te Haarlem voorhanden, verkocht en naar Parijs verzonden zijn. Wie de gelukkige bezitter van deze kunstwerken voortaan is, werd niet bericht, al kon men het gissen. T'nans meldt La Chronique des arts et de la curiosite, dat deze schilderijen voor 100,000 fr. zijn gekocht voor het Louvre. Het blad voegt daarbij het volgend compliment aan het adres der bestuurders van het hofje: //Ongelukkig genoeg is het zeer noodig, dat de schilderijen schoon gemaakt en hersteld worden voor zij het publiek te aanschouwen worden ge- geven." Vooral het mansportret, dat in 1629 geschilderd werd, trok de aandacht der redactie, omdat het een zeer belangrijk werk is in de eerste manier van den beroemden schilder, en zij belooft terug te komen op dezen aankoop, //waarover in de kunstwereld veel zal worden gesproken. Bij een ouderwijzer te Vuren werd verleden week ingebroken. De man lag rustig te slapen, maar werd gewekt door een rumoer dat hem zeer verdacht voorkwam. Op te staan en licht aan te steken was het werk van een oogenblik. Daar zag liij twee mannen, bezig een kast open te breken, en nog wel de kast, waarin bezoldiging, pas ont- vangen, was neergelegd. Het schijnsel van het licht deed de inbrekers echter op de vlucht gaan en hoewel de ouderwijzer hen uazette, kon hij hen niet iuhalen. Vermoedelijk echter is men de daders op het spoor. Een twee en twintig jarig jonkman, die in een bosch bij Filipstad (Zweden) bezig was met het vellen van boomen, werd door een beer bezocht. Toen de beer op hem aankwam, vatte de jongeling zijn bijl en bracht het dier drie geduchte slagen toe. Bij den derden slag bleef echter de bijl in den schedel van den beer zittendeze vatte nu in zijne woede den jonkman om het lijf en wilde hem tegen een boom drukken, waar het natuurlijk spoedig met hem gedaan geweest zou zijn. Gelukkig snelde de broeder van den jonkman toe, gaf den beer nog eenige slagen, zoodat deze zijne prooi moest loslaten en zich wegmaken altijd met den bijl in de hersenpan. De jonkman schoon erg toegetakeld, kon na eenige dagen zijn werk hervatten, maar bruintje moest, na elf bijlhouwen en acht schoten ontvangen te hebben, zijn leven laten. Te Plymouth kwam Woensdag een schip, de Wellington, uit Nieuw-Schotland aan, welks be- manning onderweg den kapitein gedood heeft. Die daad werd echter in zelfverdediging door een der mannen gepleegd. De kapitein, Armstrong genaamd, was aan den drank verslaafd en eenige dagen ach- tereen in beschonken toestand, totdat hij eindelijk een aanval van delirium tremens kreeg. Hij liet zonder eenige aanleiding twee mannen in de boeien slaan en eenigen tijd later vervolgde hij alien, die onder zijn bereik kwamen, met revolverschoten. Drie mannen werden gevaarlijk door hem gewond. Het was toen, dat de mannen gezamenlijk ophun kapitein aanvielen om hem te boeien en zoo on- schadelijk te maken en in de worsteling met hen bekwam de razende man een wond aan het hoofd, welke hem op den grond deed vallen. Men boeide hem toen aan handen en voeten. Hij bleef, terwijl hij machteloos ter neer lag, nog steeds voortrazen en dreigen; maar den volgenden morgen overleed hij aan de bekomen wonden. Een individu te Parijs, die zich uitgaf voor dokter, werd geruimen tijd geleden zwaar ziek en ontbood aan zijn ziekbed vier der voornaamste genees- heeren der faculteit. Deze redden hem om zoo te zeggen van den dood en brachten, denkende met een collega te doen te hebben, hem niets in re- kening. Op welke wijze betoonde nu de quasi- dokter zijn dankbaarheid Door zijn redders voor de correctioneele rechtbank te dagen en hun 20,000 francs schadeloosstelling te vrageu, omdat zij hem, volgens zijn beweren, door onvoorzichtigheid wonden hadden toegehracht. De rechtbank keerde echter het blaadje om, sprak de gedaagden vrij en veroordeelde den klager tot 3000 fr. schadeloosstelling aan elk zijner dokters. Op verschillende plaatsen in Spanje rijdt men op het oogenblik schaatsen, een ontspanning waar- aan men zich in het land, waar de citroenen bloeien, hoogst zelden kan overgeven. Men moet echter de voorzorg nemen, overdag linnen tenten over de vijvers te spannen, daar anders de zonne- stralen het nachtelijk vorstwerk spoedig zouden vernietigen. Ook moet men niet denken, dat alle standen in Spanje schaatsen rijden; wegens de zeldzaamheid van het geval, is dat vermaak een luxe van de allerhoogste familien, zoodat de Priezen hier waarschijnlijk een geraakkelijke kamp zouden hebben. Overigens is het misschien ook maar beter, dat men in Spanje niet algemeen schaatsen rijdt; want als men daar reeds op een vulkaan danst, is het geen zaak om er bovendien nog op uit te glijden. De Spanjaarden kunnen deze vorst (let wel vrouwelijk) bovendien ook best missen; want zij heeft ditmaal veel schade toegehracht aan de sinaas- appelplantage, vooral in Valencia, en of men daar nu al kan schaatsen rijden op het groote Albufera meer, een gebeurtenis, die de oudste sinaasappel- boeren zich niet herinneren, daarmee zijn deze laatsten niet gebaat, maar zeer in hun verdiensten geschaad. Door de koude, die alom heerscht en die men in verband brengt met de geweldige stoornis in de atmospheer van wege de aardschokken, wordt in geheel Spanje veel ellende geleden en moeten de beurzen van de milddadigen nog meer dan anders worden aangesproken. En dat zegt wat in Spanje GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN* Zitting van Vrijdag, 30 Januari. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Joz. de Peijter, Harte, Dees, Grenu, Moes, Van der Hooft en Tazelaar. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering kwam als punt van behandeling voornader voorstel betreffende de klassificatie enz. van den lioofdelijken omslag. De voorzitter deelt mede, dat bij Burg, en Weth. een schrijven ingekomen was van den heer Moes, waarin deze mededeelde zijn voorstel te zullen wij^igen. De voorsteller zet verder in bizonderheden de wijze uiteen, waarop hij wenschte het kohier vast- gesteld te hebben. Hij beaamde ten voile de opmerking van den voorzitter dat voor dit jaar geen verandering in het opgemaakte kohier kon gemaakt worden, doch wenschte dat zijn gewijzigd voorstel dit jaar tijdig zou behandeld worden, vooral daar het reeds zoo lang geleden bij het Dag. bestuur gedaan was. Ook de heer Joz. de Peijter drong in dezen tot spoed aanvooral daar hij meende, dat een voor stel van een der leden van den raad soms wel eens werd uitgesteld, terwijl een dergelijk van Burg, en Weth. het eerst ter tafel werd gehracht. Nadat de voorzitter hem hierop had gerepliceerd werd algemeen het denk'oeeld van Burg, en Weth. gedeeld het voorstel Moes voorloopig aan te houden, en het kchier van den hoofdelijken omslag zooals het nu is opgemaakt dit jaar te behouden. Vervolgens geeft de voorzitter lezing van de verordening der commissie van fabricage. De heer Van der Hooft vraagt of ingevolge een der artikelen, de leden der commissie ook het toezicht hebben over de uit te voeren werken. Hierop werd door den voorzitter bevestigend ge- antwoord: elk lid der commissie van fabricage heeft het recht tot toegang op het terrein der werken en het toezicht op de uitvoering. De heer Van der Hooft merkt na een opmerking van den heer De Peijter nog op, dat wat in het bestek omtrent beschoeiing voorkomt zeer algemeen en niet voldoende is; de uitvoering van het werk is niet genoeg aaugegeven; volgens ZEd. kunnen verder aan het werk geen 25 Ms. hout verwerkt worden, en ook dan nog diende aangegeven te worden op welke wijze dit hout moest verwerkt worden, b.v. de lengte en dikte der palen enz. De voorzitter neemt nota van de opmerkingen van den heer Van der Hooft en zal aan T bestek de noodige bepalingen toevoegen, en den inschrijvers een duidelijke aanwijzing der werken doen geven. De voorzitter stelt verder aan de orde de be handeling van het vierde punt: Stoombootdienst op de Wester-Schelde. De heer Moes geeft den Raad in overweging Gedeputeerde Staten te verzoeken den dienst zoo- danig te regelen dat altijd, behoudens buitengewone omstandigheden, de eerste trein (sneltrein) uit Vlissingen naar Holland kan bereikt worden. Volgens spreker zou dit gemakkelijk kunnen wanneer van 1 Maart tot 1 Nov. de boot van hier om half zes in plaats van om zes uur vertrok. De voorzitter stelt voor het vertrekuur te verzoeken J om 5 uur en zoo mogelijk een derde dienst te vragen. Ook zouden eveneens voor het gemak van den handel volgens den heer Moes, pogingen moeten aangewend worden weder een trein te krijgen die evenals vroeger van hier naar Gent om half elf vertrok. Na uitvoerige bespreking over het een en ander, besluit de raad eene commissie van 3 leden te benoemen, die-in dezen werkzaam zal wezen. Hiertoe worden gekozen de heeren Moes, Fercken en Harte. De heer Grenu verlaat de vergadering. Door den voorzitter wordt voorgelezen de veror dening op het houden van varkens in de kom der gemeente. Nadat op een vraag van den heer Tazelaar of deze verordening ook toepasselijk is op de hokkeu, gebouwd op iemands bizonder erf, bevestigend is geantwoord, wordt dit punt met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter stelt namens het Dagelijksch bestuur voor de grintlevering voor deze gemeente in het openbaar aan te besteden. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Nog deelt de voorzitter mede, dat gedurende de vorst het kanaal is opengehouden tot aan de loskade aan het station en dat de overdracht van den domeingrond is geteekend. Ingekomen waren een brief van Mr. Kloppenburg, berichtende dat hij zijne herbenoeming als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs aanneemt, en eenige provinciale en Staatsbladen. De voorzitter sluit de vergadering. INGEZONDEN STUKRESI. Geachte Redacteur Verbeeld u, dat ik in afgetrokkenheid, abstract wezen behoort immers tegenwoordig even als een erg geleerd gezicht zetten, tot den „bon ton", ook al denkt men soms aanniets? welnu, dat ik dan lijdende aan abstractie, ge durende geruimen tijd- in de rubriek ,/Burgerlijken Stand" van uw blad, natuurlijk vergeefs, heb gezocht naar de geboorte van een kind, waarin ik nog al belang stelde, ja, waarnaar ik zelfs ver- langend uitzag, maar, dat maar niet scheen te willen ter wereld komen. Toch bleek er ,/periculum in mora" te zijn, want de weeen die ik, onder ons gezegd, nu niet zoo natuurlijk vond waren soms tot zelfs wel eens in dagbladen hoorbaar. 't Scheen wel, dat die werden veroorzaakt door minder han- dige accoucheurs, want toen deze zich uit het consult der deskundigen hadden verwijderd, had de geboorte voorspoedig en met het beste succes plaats. Dit nu kwam ik zonder uw burgerlijken stand te weten, en bij toen gedaan nader onderzoek bleek mij, dat T wicht er flink uitzag en iets voor de toekomst beloofde. Verleden Donderdagavond ben ik met veel anderen //te visite" geweest om T kindje te zien, en 'k ben zeker, dat geen der bezoekers zich T traditioneele p i e t j e", als bakersfooi, zal hebben beklaagd. 't Was werkelijk lief! Onze nieuwe letterkundige vereeniging „Iri liefde bloeiende", want dit is T kind, dat door den toen optredenden eersten spreker zoo netjes van de luiers ontdaan en aan ons voorgesteld werd had op haren eersten publieken avond een uitnemend succes. Een talrijfc en net gezelschap woonde de introductie der jonggeborene bij en de indruk, die deze maakte, was boven verwachting gunstig, vooral ook in aanmerking nemende dat zij was De ge'improviseerde openingsrede, aardig en dege- lijk tevens, gaf ons in allerliefste beelden, om- vlochten met kernachtige opmerkingen, doel en strekking der vereeniging te aanschouwen, en wekte tevens op om haar in alien opzichte te schragen en te helpen opbouwen, zooveel in ieders vermogen is. Stemden wij volkomen in met den spreker, dat, kan de vereeniging geene hoogte bereiken als die van denzelfden naam, waarin eens de groote Vondel werkte, waar deze schitterend prijkte, in T zonlicht van de Nederlandsche letteren," toch, met de krachten waarover onze plaats kan beschikken, ook op haar gebied, heel wat goeds kan worden tot stand gebracht, wij durven thans daar bijvoegen, dat door eene kracht, als reeds van dien improvisator uit- ging, het wicht zich bezield moet gevoelen om vlug eu degelijk te ontwikkelen en Ter Neuzens ingezetenen op te wekken om zich te vermeien in het schoone en rijke onzer dierbre moedertaal, en tevens op dat veld te helpen werkzaam zijn aan de bevordering van het nationaliteitsgevoel in het bizonder van veredeling en beschaving in het alge meen, om zoo met bare zustervereenigingen elders door aanprikkeling van het gemoedsleven, door het inboezemen van dichterlijke gevoelens, een dam te helpen opwerpen tegen de koude pro- zaische richting, die onzen tijd allerwege kenmerkt en die, in plaats van aan te trekken, //de menschen van elkaar vervreemt." De twee op de openingsrede gevolgde letter kundige voordrachten//de zoon van den metser- diender van Van Beers en de zelfmoordenaar van Piet Paaltjens voldeden grootelijks. De voor- dracht van het eerste deed, als vele der geestes- vruchten van den geliefden dichter Van Beers, de gevoelige snaren van het gemoed innig aan, terwijl het tweede door een oude bekende opgedischte gerecht, door zijne bij de voordracht goed genuan- ceerde tegenstellingen, menigen lach ontlokte. Eindelijk hadden we het genoegen ons te amu- seeren bij de opvoering van het geestige b 1 ij s p e 1 ,/het spreekuur van den dokter." Al kunnen we hier weder met Vondel nog niet zeggen Voor eene voordracht door nieuwelingen op de planken, durven we toch zeggen /,ze was uitstekend." Ja 'k weet wel er waren er wel, die er iets op af te dingen hadden, die 't heel anders begrepen wat uitdrukking, wat gestes betrof, natuurlijk! maar de evenredigheid kritiek staattot kunstals bleef met 2 onbekenden voortleven. Alle weldenkenden waren tevreden en voldaan over den vorm waarin, de wijze waarop het stukje werd afgespeeld, en als uit een' mond klonk het z/die perzik smaakt naar meer!" 't Is mijn doel in de verst-e verte niet om in persoonlijke beschouwingen te treden, gedachtig aan't woord //Niemand genomeerd en es niemand geblameerd." De eene rolvervulling is dankbaarder dan de andere, ieder toonde zijn best te doen, het geheel voldeed bovenst. Er is geen twijfel aan of, na zulken eersteling bij voortgezette oefening, en als het waar is wat wij vernamen bij vermeerdering van werk- krachten, die het ledental reeds nu is toegezegd, zal de vereeniging tot een flink ensemble komen en veel goeds kunnen opleveren. Waar wij het bestuur ons compliment maken voor de wijze, waarop het zijne taak heeft begrepen en bereids aangevat, roepen wij tot de jonge ver eeniging, dat zij moge zijn en blijven „IN LIEFDE BLOEIENDE!" en haren leden voegen wij daarbij, dankbaar toe Zoo, ijvert voor bet goede, Waarde redacteur, wilt ge voor het vorenstaande een plaats in uw courant opnemen, dan zult ge verplichten Ter Neuzen, Uw Dienaar, 30 Januari 1885. N. N. Van 16 tot 31 Januari 1885. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Jan. Jacobus Cornelis Huijssen, oud 23 j., jm. en Machelina Geertruida Oostdijk, oud 23 j., jd. Cornelis Jacobus van Gelderen, oud 36 j., jm. en Marie Victoire de Pouchier, oud 40 j., wed. 29 Jan. Adriaan Riemens, oud 21 j., jm. en Adriana van de Wege, oud 21 j., jd. Geboorten. 18 Jan. Helena Aaltje, d. van Marinus van Kerkvoort en van Aaltje Meertens. Cornelis Levinus, z. van Cornelis Pieter Kaan en van Elena de Smidt. 19 Jan. Johanna Sara, d. van Johanna Sara de Smidt. 21 Jan. Leendert, z. van Marinus Herrebout en van Maatje de Kraker. 22 Jan. Maria Jacomina Elisabeth, d. van Johannes Jacobus Lansen en van Anna Susanna le Bleu. 26 Jan. Hindrik Pieter, z. van Ber- nardus Gijsbertus Meijer en van Elizabeth Geertruida Valk. 29 Jan. Suzanna Hendrika, d. van Antonie Wisse en van Sietje Maria Ruben. Overlijden. 16 Jan. Pieternella Johanna Oost dijk, oud 23 m., d. van Francois en van Neeltje Brandenburg. 30 Jan. Cornelis Egbert Verbrugge, oud 1 m., z. van Gillis en van Pieternella Dees, /,jong en onbedreven," in de zaken van bet leven! wdie de zielen steeds boeien, en de barten ontgloeien" wDe trotse scbouburgb beft zijn spitse kap Nu op, en gaet de starren naderen," Hebt steeds bet vrome en vroede in woord en daden liefl Vroed, vroora, vrij Vaderlander En ware Nederlander, dat zij uw adelbrief!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2