Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2058. Woensdas; 4 Februari 1885. 25e Jaargang. Binnenland. 1,50 45. 9,05 5,55 1,23 7,23 6,19 6,05 9,30 en ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVE1TENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Itit folad verschijnt Dinstdag- en Vrijdagavond bij den uitgever P. J. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. JPolitiek. Overzicht. Met de Chineezen kunnen de Franschen het nog niet vinden. De nederlaag bij Ke-Lung, door Ferry eerst verzwegen, is volgens Courbet niet zoo groot geweest. Een paar compagnien lichte Alge- rijnsche infanterie, die een verkenuingstocht naar het Zuiden zouden onderneinen, werden door hun kommandant, in strijd met zijne instruction, tegen een goed gewapend fort aangevoerd. Bij den storm- loop werden ze teruggeslagen met een verlies van 19 dooden, 12 zwaar en 14 licht gekwetsten. Intusschen kunnen de Franschen daar weinig uit- voeren, ze hebben een kwade zee, hunne schepen moeten nu en dan gerepareerd worden en nu Hongkong voor hen gesloten is, moeten ze naar Saigon, op 12 dagen stoomens van daar, ook om kolen, want Japan sluit zich bij Engeland aan en weigert om kolen te verkoopen. De toestand der Franschen in de Chineesche wateren wordt te ha- chelijker naar mate de tijd verloopt en der Chineezen moed aanwakkert. De telegrammen uit Shanghai spreken van een ernstig treffen te Matsoe tusschen de Fransche en Chineesche schepen, maar kan men Peking en de gansche golf van Petcheli niet blok- keeren, dan kan Courbet ook weinig van belang uit- voeren. Men zegt, dat er sprake van is om den bekwamen generaal De Gilliffei (een monarchaal) met de leiding der Tongkin-expeditie te belasten. Hij wordt tot dusverre door de Regeering natuurlijk in de schaduw gehouden, maar nood breekt wet. De Engelschen zouden wat „den draak steken" met zoo'n talmerij, hadden ze zelf de handen niet zoo vol in eigen land met de dynamietmannen en in Afrika met de Zwarten. De Engelsche legers staan daar bloot aan onverwachte aanvallen van den in die streken bekenden vijand. De Soedaneezen zijn geduchte vijanden. Maar de Brit schijnt ook te kunnen vechten, de soldateu van Wolseley hebben wonderen verricht, die ons doen denken aan Bala- klava in de Krim, bij welken slag een Fransche generaal uitriep//C'est beau, mais ce n'est pas la guerre." Volgens den Daily Telegraph hebben Arabieren de troepen onder bevel van generaal Earel aangevallen, maar zij werden teruggeworpen door de kavalerie en het kameelkorps. Deze bezetten daarna het dorp Warag, dat tot heden in het bezit van de troepen van den Mahdi ge weest was. In den Duitschen Rijksdag was de suikerkwestie aan de orde, de verminderde opbrengst der belasting, de overproductie en de kwijnende toestand van den landbouw gaven daartoe aanleiding. Over de brandewijn belasting liepen de gevoelens ook zeer uiteen. Een voorstel van Uhden om de be- talingstermijn der belasting voor dit jaar met drie maanden te verlengen zal het Rijk op groote kosten jagen om een aantal bankroete, anders crediet missende handelaars drie maanden langer FEUILLETON, 3) Op een avond ging een man naast ons zitten, die driekwart dronken was, en vertelde, dat hij de heer Trelawny van Condinstreet was, blufte sterk op zijn vermogen, en, om ons een goed idee van zijn zaken te geven, liet hij eene goed met banknoten voor- ziene portefeuille zien. Op dat oogenblik waren er eenige weinige drinkebroers in een anderen hoek van de kamer. Levasseur bemerkte den blik, welken ik op de portefeuille sloeg, en waarin eene uitdrukking van roof te lezen was. Een oogenblik daarna ging de voorgewende Trelawny weg. Op een twintig pas afstands ontnam ik Trelawny zijn portefeuille, welke hij in ons bijzijn in een der zijzakken van zijn overjas gestoken had, en liep ij lings voort, wel wetende, dat Levasseur mij volgde. Ik ging een andere kroeg binnen, vroeg eene afzonderlijke kamer en hield in mijne handen den onnoozelen diefstal dien ik bedreven had, toen Levasseur voor mij verscheen. Hij had een duivelen- gezicht en zeide mij op de schouders tikkende //Zoo, zoo, William, ik heb uwe gauwdievenstreek wel gezien en ik kan u naar een plaatsje doen vervoeren, gij weet wel lk scheen geheel verplet. Hij schaterde van lachen, toen hij mijn angst zag. op de been te houden. In de Rijksdag—commissie is de door het centrum voorgestelde specificatie der afzonderlijke stoomvaartlijnen, met bepaling van de daarvoor te bestemmen gelden onaanneme- lijk verklaard. Ook het opnemen van de haven Rotterdam bij de afreis en het aannemen van Triest als uitgangspunt voor de Middellandsche— zeelijn werden verwerpelijk geacht. De commissie verwierp de Samoa-lijn en schrapte bij alle lijnen de woorden //over Rotterdam" en ,/Over Triest." De Oost-Aziatische en Australische lijnen werden aangenomen, die van Afrika verworpen. Het voorstel tot intrekking der buitengewone bevoegd- heden van den Stadhouder van Elzas-Lotharingen mocht volgens het oordeel van Putkamer niet worden aangenomen, zoolang de afgevaardigde Doll- fuss in openbare brieven aan zijne //waarde mede- burgers" te Parijs, zijn sympathie voor Frankrijk uitspreekt. In de Vereenigde Staten van N. A. bsgint men zich bekommerd te maken over het groote landbezit van vreemdelingen. Er zijn Engelschen die 21 millioen acres land bezitten, vooral in de Westelijke Staten. Een bill is bij het Huis der Vertegen- woordigers ingediend, die ten doel heeft geen eigen- domsrecht toe te laten in het gebied der Unie, dan enkel aan Amerikaansche burgers. Geluk- wenschen uit Amerika kwamen per telegraaf aan de Friezen voor hunne overwinning op de ijsbaan, ofschoon de Canadees niet mee heeft gestreden. Hij zag zijn geest dwalen evenals de //bol" Axel Paulsen, wien 's morgens al den moed ontzonk. Hij verdween met de noorderzon, zonder taal of teeb'ii achter te laten. Niet eens eene felicitatie uit het Noorden. Onder de Noren zullen stellig wel kraniger kerels worden gevonden, dan //de bol." Of hij ook nog eens f 1200 durft te zetten tegen een kampioen? H. K. H. Prinses Hendrik der Nederlanden, oudste dochter van Prins Friedrich Karel van Pruisen, geboren 14 September 1855, is verloofd met den Duitschen Prins Albrecht Heinrich Joseph Karl Victor Georg Friedrich Hertog van Saksen— Altenburg, geboren den 14 April 1843, luitenant- generaal a la suite in Russischen dienst en com mandant van de 3d«J brigade der 2d<= afdeeling van de garde-cavalerie te Warschau. Prins Al brecht is de zoon (uit tweede huwelijk) van wijlen Prins Eduard, oom van den regeerenden Hertog Ernst van Saksen—Altenburg, wiens eenige dochter is gehuwd met Prins Albrecht van Pruisen, den zoon van wijlen Prinses Marianne der Nederlanden. De heer M. J. Waller, voorzitter van het Nederlandsche schaatsenrijdersbond, heeft een brief Stil, zeide hij, //ik zal u niet verraden." Tegelijk trok hij aan de bel. Hij liet een flesch wijn komen en zette zich naast mij neder. z/Morgen," zeide hij, vzal de betaling der bank noten, welke gij gestoleu hebt, geweigerd worden doch ik herinner mij, dat gij gezegd hebt, dat gij eene plaats weet waar men die soort zaken koopt." Ik antwoordde hem, dat ik hem dat niet durfde zeggen. z/Niet zooveel complimenten," zeide hij zachtkens en op dreigenden toon, //gij zijt in mijne macht. Wees openhartig en gij zijt gered. Waar woont die man die banknoten koopt, waarvan de bank de betaling weigert z/Op het oogenblik is hij niet in de stad," antwoordde ik bevend. z/Praatjes, mijn waarde ik geloof daarvan niets en beken u, dat ik ook iets van dien aard van de hand heb te zetten. Welken prijs besteedt hij en wat doet hij met die dingen?" n Hij geeft gemeenlijk een derde der waarde van le papieren en stuurt ze buitenlands, waar zij in de handen vallen van lieden ter goeder trouw en ten laatste is dan de bank wel genoodzaakt te betalen." z/Luidt de wet dan zoodanig z/Wel zeker." llreng mij dan in betrekking met uwen vriend." z/Neen, dat is niet mogelijk. Hij wil met geen vreemden te doen hebben." ontvangen van den heer Neville Goodman, lector aan de hoogeschool te Cambridge, die als president van het Engelsche schaatsenrijdersbond, hem dank zegt voor de ontvangst te Leeuwarden genoten. Het was ook deze heer Goodman die aan het feestmaal aldaar sprak. Hij brengt hulde aan de groote onpartijdigheid en vriendelijkheid den Engelschen in Friesland betoond, terwijl hij de genomen schikkingen op de banen prijst. Hij noemt de winners op de banen z/de beste vertegenwoordigers van de snelste schaat- senrijders der wereld, de Friezen," en hoopt dat Engelschen en Nederlanders, die twee vrije volken, elkander nooit ergens als tegenstanders zullen ontmoeten bebalve op het ijs. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is eene circulaire uitgevaardigd aan de besturen van polders of waterschappen in de provincie, waarbij de aandacht gevestigd wordt op artikel 50 van het polderreglement, volgens hetwelk de dijkgraven en hunne plaatsvervangers voor den tijd van zes jaren worden benoemd, zoodat de in 1879 be- noemden in 1885 moeten aftreden, Tevens wordt in de circulaire herinnerd aan artikel 38 van bedoeld reglement, waarin wordt voorgeschreven, wanneer de voordracht aan den Koning behoort te worden ingezonden of de benoeming voor de ver- gadering van ingelanden moet plaats hebben. Aan het Nieuwsblad van Nederland deelt men het volgende mede, omtrent den overwinnaar in den schaatsen—wedstrijd. Pieter Bruinsma is geboren te Lemmer. Zijn vader was schipper. Hij is de jongste van tien zonen en op het oogenblik 27 jaren oud (24 November geworden)thans kapitein eener veer- boot, die van Sneek naar de verschillende andere steden in Friesland vaart, is hij zeer werkzaam, zoo zelfs dat zijne superieuren hem soms moeten dwingen om rust te nemen. Zijn gestalte is lang en gezetzijn haar en baard zijn blond. Hij is nooit uitgelaten druk, en spreekt niet meer dan het hoogstnoodige. Hij gaat zich nooit aan sterken drank te buiten, docli drinkt van tijd tot tijd zijn borreltje evenals ik en een ander. Alle jaren in October begint hij lever- traan te gebruiken en tegenwoordig eet hij, met het oog op de wedrennen, dagelijks 30 rauwe eieren. Ook zijne moeder is een stoere rijdster geweest en won o. a. eenmaal in den tijd van eene week negen prijzen met hardrijden. Die thans reeds bejaarde vrouw, drukte hem voor zijn vertrek aan het hart en zeidePieter toon heden, dat ge man en Fries zijt, want hier geldt het de eer van Yorst en Vaderland." Met die aanmoediging ging hij op weg en overwon. Toen hij alleen de baan afreed, omdat zijn tegenpartij weggebleven was, had hij zijn boven- broek aangehouden en kwam terug met een groote z/Ik wil het, dat is mijn laatste woordgehoorzaam of ik roep een politie-agent." Ik scheen door die bedreiging geheel onthutst en ik mompelde binnensmonds, dat die eerlijke handelaar Samuel Mohr heette. z/En waar woont hij vroeg Levasseur. Zij n woonplaats kan ik u niet zeggen, maar als gij met alle geweld wilt, zal ik u met hem in kennis brengen." Ten laatste werd er besloten, dat ik den anderen dag te Bate Cottage met Levasseur zou dineeren en Samuel in den loop van den avond ons zou komen opzoeken. Ik moest den wisselaar zeggen, dat de papieren, welke hem zouden worden verkocht, eene waarde hadden van 12000 pond sterling en Levasseur zou mij een briefje van 500 pond geven om die zaak te vereffenen. //Yijfhonderd pond," zeide hij mij bij het uit- laten, is uwe belooning als ge uw woord houdt, of deportatie. Denk er aan." Den anderen dag had ik eene lange conferentie met mijn chef. Dewijl het huis te Bate Cottage alleen stond en nog wel op een open terrein, was het niet doenlijk hinderlagen te leggen, en moest die heele zaak door mij en den gewaanden Samuel Mohr afgedaan worden. Die doortrapte schurken, wier opsporing zooveel moeite had gekost, zouden bij het minste idee van gevaar de banknoten ver- nietigen en door Levasseur te arresteeren kou men alles verliezen. scheur in het kruis, zoo krachtig zet hij zijne beenen af. In Amsterdam heeft hij erg tegen A. v. d. Berg opgezien, die Castelein er had afgereden. z/Nu wou ik winnen, ik wou mijnheeren het was, of ik mijzelven aanjoeg. Ik deed meer dan ik ooit gedaan had, maar ik wilde niet verslagen worden door hem." Vele stukken winterrogge in Groningen, die eerst door veldmuizen gehavend en later door kop- pels wilde ganzen nog eens nagekeken zijn, beloven den landbouwer een schraal oogstje. De strenge koude heeft eveneens een nadeeligen invloed uit- geoefend. Gedurende de dagen, dat het ijs in het water lag, heeft men kunnen waarnemen, dat het aantal schaatsenrijdende meisjes veel grooter is dan ooit te voren. Het wemelde overal op het ijs van meisjes en jonge dames. Dat is een gelukkig verschijnsel zegt De Huis- vrouw. Het bewijst dat het tegenwoordige jonge vrouwelijke geslacht kloeker is dan vorige geslachten, en ook dat de opvoedkundige begrippen der ouders zooveel verstandiger zijn geworden. De tijden zijn voorbij, toen de meisjes van het ijs gehouden wer den, hetzij omdat de begrippen van fatsoen er zich tegen verzetten dat zij zich onder y Jan en alleman" op het ijs mengden, hetzij omdat men kinderachtig bang was voor ongelukken. Men weet, wat de gevolgen waren van al die wanbegrippen bij de opvoeding van de meisjes. Er werd een geslacht van zwakke, zenuwachtige, bloedarme, en dientengevolge onenergieke vrouwen opgekweekt. Vrouwen die voor allerlei kwalen vatbaar waren, die alle weerstandsvermogen misten, en niet bestand waren tegen het leven met al zijne beproevingen en al zijne afwisselingen van leed en vreugde. Nu er een betere geest onder de meisjes komt en zij niet langer behandeld worden als porseleinen poppetjes, zal men eens zien, wat flinke en gezonde vrouwen er uit groeien. Omtrent de landverhuizing naar Transvaal wordt in een hier te lande ontvangen brief, welken men welwillend het N. v. d. D. ter inzage ver- strekte, het volgende gezegd: z/De toestand in Zuid-Afrika is tegenwoordig treurig. Er is geen werk, geen geld; duizenden lijden armoede. De talrijke werklieden, die uit Nederland naar Transvaal, vooral naar Pretoria, komen, vinden daar niet, zooals hun was voor- gespiegeld, ruimschoots gelegenheid om geld te verdienen. Zij zien zich spoedig tot een treurig omzwerven en gebrek lijden veroordeeld, en een groot aantal hunner trekt te voet Natal en den Oranje-Vrijstaat in, om te trachten daar iets te verdienen. z/Maar," zeide mijn chef, //het is toch eene ge- waagde onderneming. Levasseur is niet alleen en zal, als hij ziet, dat hij verraden is, zich wanhopig verdedigen." z/Ik weet," antwoordde ik, „dat Le Breton alleen bij hem zal zijn; Jackson, die de rol van wisselaar zal spelen, en ik zullen die twee ollendelingen toch wel klein krijgen, is het niet door verrassing dan toch zeker met onze pistolen." De hoofdcommissaris wenschte mij een goeden uitslag en riep Jackson, om hem de noodige in struction te geven. Ik wil wel bekennen, dat ik den anderen dag, toen het gevaarlijke uur naderde, mij niet zeer op mijn gemak gevoelde. Was het niet mogelijk, dat Levasseur mijn ware betrekking ontdekt had en mij nu een strik wilde spannen? Maar ik moest het gevaar trotseeren. Ik maakte mijne pistolen goed schoon en laadde ze met zorg, ik nam een teerder afscheid dan gewoonlijk van mijne vrouw en ik ging op marsch. Het was Zondag en al het volk van het naburige dorp ontmoette ik, terwijl zij naar de kerk gingen. Ik voorzag, dat het huis van mijn gast ledig zou zijn en dat ik alleen zou zijn met degenen, die ik hebben moest. Er bestond dus hoegenaamd geen hoop voor mij, als ik de onderliggende partij was. (Wordt vervolgd.) TER NEIMSCHE COTIAHT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1