Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2057. Zaterdag 31 Januari 1885. 25e Jaargang. Binnenland. ~~f k tj ill eton".- 2> iH&gfeSCHjg ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82|. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVEETENTltN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit blad verschijnt Dinsdag- cn Vrijdagavond bij den uitgever P. J. A N D E ft A N D L te Ter Neuzen. folitieli Overzicht. Wat Ferry niet vermag, dat kan Bismarck. De Eijkskanselier leidt de afgevaardigden als water- beken. In den Eijksdag werd gedobatteerd en ge- protesteerd, maar ten slotte nam de groote meerder- heid aan om de gevraagde 150000 mark, voor een wetenschappelijk onderzoek in Midden—Afrika ten behoeve van de boedelberedders'des kanseliers, toe te staan. Het voorstel tot instelling van een Eijks-post- spaarbank vindt veel tegenkanting. De tegenstanders zien het verval der particuliere inrichtingen van dien aard als gevolg der aanneming en zien er schade in, dat al het gespaarde geld te Berlijn samenvloeien zal. Eene commissie van 21 leden zai het ontwerp verder beoordeelen. Eene verwerping staat echter voor de deur, want ook /,de vader aller hindernissen," Windthorst, is er tegen. Wat de Congo-conferentie betreft, volgens het oordeel der Pall Mall Gazette wordt het gausche werk der West-Afrikaansche conferentie ernstig bedreigd door intriges tusschen Frankrijk en Por tugal. De conferentie wil aan den Boorn-Congo een Vrijhandelstaat stichten, waarover generaal Gordon, naar den wensch van Koning Leopold van Belgie, de heerschappij zal voeren. Maar terwijl men te Berlijn debateert, trachten de twee genoemde mogendheden het eens te worden over eene annexatie van den Beneden-Congo. Frankrijk zou dan den rechter oever verkrijgen en Portugal den linker. Zoo zou de ninuwe staat door de beide mogendheden van den Oceaan zijn afgesloten en de pogingen der Association in de geboorte gesmoord zijn. De Times meldt, dat de over- eenkomst tusschen Portugal en Frankrijk alreede gesloten is. Uit Italie komen berichten van groote rampen, wegens sneeuwvallen, waaronder vele lijken worden gevonden. Te Exeilles alleen dertig. Wij kunnen ons van sneeuwlawinen, waaronder geheele dorpen worden begraven en verwoest, geen goed denk- beeld maken. Het Italiaansche escader is toch uitgezeild met het expeditie-korps naar de Eoode Zee om ja om wat uit te voeren In Februari zullen weder 1300 man vertrekken. De /Tribune" beweert, dat het Engelsche legerkorps, tegelijk met het Italiaansche, Egypte zal bezetten. Een ander blad meeut te weten, dat Italie een strook gronds langs de Eoode Zee, benevens Tripoli, voor zich zal nemen. Intusschen blijft de Porte ook bij hare pretention op de kusten der Eoode Zeeaanvankelijk heeft de zieke man het gebied van Cheik-Sa'id, waarover onlangs door een Mar- seillaansch handelshuis met de Fransche en de Duitsche regeering werd onderhandeld, doen bezetten door een Turksch garnizoen van acht man. Een geloofsgenoot, (ofschoon ketter,) de Shah van Perzie, tracht ook naar uitzetting dergrenzen Ik ging zitten en trachtte die snippertjes bij elkander te voegen, doch moest het na verschillende pogingen opgeven, toen ik zag, dat ze van onder- scheidene brieven afkomstig waren en ik er toch niet in kon slagen een geheelen zin bij elkaar te krijgen; het eenige wat ik gewaar werd, was, dat het een vrouwehand was. Twee uren later had ik te Stoke Newington eene andere zaak te verrichten. Op weg daarheen werd mijne aandacht getrokken door een gekleurd papier aan de ramen van een ijzerkooper, waarop st.ond z/Twee guinies belooning. Er is een Italiaansche hond verloren. Hij mist het puntje van den staart en antwoord op den naam van Fidel." //Fidel," zeide ik, //dien naam heb ik in de brieven van mijnheer Le Breton gezien." Ik keek bij het licht van een lantaarn en las op een der stukjes papier//Mijn arme Fidel is ver Het aanplakbiljet, hetwelk mijne aandacht trok, was drie weken oud. Ik ging bij dien ijzerkooper binnen en zeide hem, dat ik een hond wist, die waarschijnlijk de bedoelde was. Eene vrouw, die achter den lessenaar zat, zeide mij dat ze dat nieuws met genoegeu hoorde, dewijl de eigenares een harer klanten was. van zijn gebied. Hij koestert het plan om een paar duizend man af te zenden tegen de Jomoet— Turkmen naar Astrabat om zijn souvereiniteit over de staminen te doen erkennen. De Czar der Eussen kan zich hier niet te goed mee vereenigen en teekent protest aan. Yan iemand, die aan de Zuidelijke oevers der Kaspische zee gebiedt duldt de Czar zulk eene brutaliteit niet. Zoo'n Perzisch Shah regeert slechts nog bij de gratie van den af- stammeling des Grooten Peters en deze duldt na- tuurlijk niet, dat zulk een potentaatje hem in den weg treedt op zijn marsch naar Engelsch Indie. Volgens een Arabisch blad heeft de valsche profeet wel moed. //De hootden der Christen- generaals," zegt de Mahdi, //moeten naar Osman Digna opgezonden wordenopdat ze in zijn kamp kunnen worden tentoongesteld." De En- gelschen vinden in Afrika wel iets, dat zij niet hadden verwacht. De onderhandelingen over de Fransche tegen- voorstellen tot regeling der Egyptische fiinancien schijuen nog niet ten einde te zijn gebracht. En- geland zoekt het optreden der mogendheden in Egypte te voorkomen. Het instellen eener nationale commissie van enquette schuift men op de lange baan. Het voorstel van Engeland om zelf de nieuwe leening te garandeeren, waardoor in den tijdelijken nood zou worden voorzien, is door de mogendheden op zeer besliste wijze afgewezen. Men wil de Egyptische kwestie van eene Engelsche tot eene Europeesche maken, en dus zorgvuldig alles vermijden, wat het overwicht van Engeland zou kunnen versterken. Doch geld moet er zijn, en daarom stellen de mogendheden, bij monde van Frankrijk, eene gemeenschappelijke garantie voor, en hiertegen verzet zich nu weer Engeland, althans voorloopig, want Gladstone zal moeten zwichten. Latere berichten zeggen, dat Engeland in hoofdzaak heeft toegestemd. Er moet sprake zijn dat Z. M. de Koning wederom een gedeelte van den aanstaanden zomer te Karlsbad zal vertoeven en een villa in die badplaats zal betrekken. Door de commissie van redactie uit //het Beetwortelsuikerfabrikai/ten-bond'' te Eozendaal zijn eenige belangrijke wijzigingen gebracht in de beet- wortelcontracten voor de campagne 188586, welke luiden als volgt Alle suikerbieten zullen worden geweigerd, welke lo. meer dan 1^ kilo netto wegen2o. geheel of gedeeltelijk zijn voortgekomen van ander, dan door den fabrikant verstrekt zaad. Yoorts zal de verkooper met anderen geen verdere contracten tot levering van beetwortelen mogen aangaan, tenzij z/En hoe heet zij?" vroeg ik. Haar naam kan ik niet gemakkelijk uitspreken, dewijl zij naar ik meen, eene Fransche is, maar zij heeft haar adres in een boek geschreven." Ik lasMadame Levasseur. Bate Cottage, on- geveer eene mijl verwijderd van Edmonton, bij Southgate. Dit schrift geleek op dat van de stukjes papier, welke ik in den lessenaar van Le Breton had ge vonden. Het was eene uitmuutende aanwijzing, die ik onmiddellijk ging volgen. Na eenige woorden met de vrouw van den ijzer kooper gewisseld en haar beloofd te hebben Fidel aan hare klant terug te zullen bezorgen, ging ik naar een koopman in honden en kocht mij voor een redelijken prijs een leelijken Italiaanschen hond. In een minuut was het puntje van zijn staart af en ook in een oogenblik was de wond geheeld. Den anderen mogen kleedde ik mij evenals een van die vagebonden, wier handwerk bestaat in het verkoopen van gestolen honden; ik was zoo goed vermomd, dat mijne vrouw mij zelfs niet herkende en een schreeuw gaf van angst bij mijn binnenkomen. Tegen 12 uur kwam ik te Bate Cottage. Ik was een oogenblik van de wijs af, bij den aanblik van die plaats. In stede van eene villa kwam ik op eene flinke boerderij. Eene meid was bezig de koeien te melken, een tweede ver richtte weder andere bezigheden en ik was zelfs van plan maar terug te keeren. De gewoonte hij kan overleggen een schriftelijke machtiging van den vorigen kooper. Indien de verkooper heeft gehandeld in strijd met deze bepaling, zal hij aan iederen kooper eene geldsom van f 50 per hektare verbeuren. Omtrent den internationalen wedstrijd op schaatsen eergisteren te Leeuwarden gehouden wordt het volgende medegedeeld De vrees voor weersverandering was reeds Dinsdag- avond gebleken niet ongegrond te zijn geweest. Tot algemeene bittere teleurstelling viel een zachte dooi in, die gedurende den nacht aanhield en het ergste voor den wedstrijd deed verwachten. Toch zou hij doorgaan. Eeeds vroeg hield het bestuur van het Nederlandsche schaatsrijdersbond zich overtuigd, dat de groote ijsvlakte ter dikte van 20 centimeter nog weinig invloed van de weersverandering had ondervondeu en al spoedig was het besluit om de hardrijderij te doen houden, door de geheele met vlaggen getooide stad bekend. Er heerschte groote drukte en beweging op den weg naar de Wielen. Bij massas trokken de in- gezetenen en vreemdelingen per schaats, rijtuig, spoortrein of te voet naar de kampplaats, en zij die uit stad kwamen vonden daar reeds door duizenden uit de provincie die al vroeg waren overgekomen, om van het schouwspel getuigen te zijn. Eeeds van verre klonken de vroolijke tonen van het stedelijk muziekkorps en van de stafmuziek van het eerste regiment infanterie den komenden te gemoet. Om 10 uur ving de wedstrijd aan. Het geheele getal deelnemers was 28. Daarvan zijn 15 Friezen, 1 uit Groningen, 2 uit Overijsel, 1 uit Noord-Holland en 2 uit Zuid-Hollandvoorts 7 uit het buitenland, als: 3 uit Engeland, 2 uit Noorwegen, 1 uit Duitschland en 1 uit Montreal (Canada). De uitslag van den strijd is, dat de Friezen een kolossale overwinning hebben behaald. De prijs werd verkregen door P. Bruinsma, de de eerste premie door Eenke van der Zee, de tweede door W. Zijlstra, de derde door T. B. Yeninga. De drie te Amsterdam in garnizoen liggende bataljons infanterie hebben Maandag met een pe- leton huzaren een manoeuvre in het vuur gemaakt, die in alle opzichten zeer interessant mag genoemd worden, wegens de eigenaardige gesteldheid van het terrein, een geheel bevroren polderland. Thans werden de schaatsen gebruikt om patrouilles nu op dit punt, een oogenblik later op een ander punt te doen verschijnen en met de snelheid van den wind weer aan het oog te onttrekken, terwijl ook omgekeerd de vijand, door geen slooten of vaarten gehinderdvan het geheele terrein partij kon trekken. De onderstelling was, dat een vijandelijke macht zich had meester gemaakt van Ouderkerk en dat troepen uit Amsterdam oprukten en langs de beide om mij even wel niet door den schijn te laten misleiden, behield de overhand en ik vroeg naar Mad. Levasseur. Men antwoordde mij, dat zij ongesteld was. Woont zij op de hoeve?" ,/Wel zeker," antwoordde de meid glimlachend. Ik zag naar binnen en bemerkte, dat die meer van een heerenhuis dan van eene boerderij had. Ik zeide de meid de reden van mijne komst, maar men scheen niet geneigd mij binnen te laten, althans tot mevrouw toegang te verschaffen. De dienstbode vroeg om den hond, ten einde mevrouw zelve kon oordeelen of het de vermiste Fidel was. Ik antwoordde haar, dat ik dien hond aan niemand afgaf, dat ik zelf hem moest wijzen. Een oogenblik later kwam de meid mij zeggen, dat ik op bevel van hare meesteres, boven kon komen; zij sloot echter eerst de deuren, ik zag er niet naar uit om vertrouwen in te boezemen en ook vroeg zij nog mijne voeten op de mat af te vegen. Mevrouw Levasseur zat op een canape reikhalzend naar haar Fidel uit te zien. Zij had een zeer fatsoenlijk voorkomen, maar verried door hare taal en manieren, dat zij de ware dame niet was. Zoowel mijne kleeding als mijn gezicht maakten haar beangst. Zij riep haar man en mijnheer Levasseur, die bezig was zich te scheren, kwam binnen met het mes in de hand. Hij had een zeer goed voorkomen. //Wat is er?" vroeg hij. oevers van den Amstel haar uit die positie moesten trachten te verdrijven. De bezetting van Ouder kerk was voorzien van schaatsen; de aanvallende partij was dit niet, maar had daarentegen het peleton cavalerie tot haar beschikking. Na een hevig vuurgevecht werd de bezetting van het dorp genoodzaakt haar positie te verlaten. De heer Beaumont heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een beklag over de handelwijze van het Departement van Oorlog, dat de levering van Beaumont—geweren aan een andere firma heeft opgedragen, zonder hem daarvoor schadeloosstelling toe te kennen. Hij verzoekt, evenals in Frankrijk is geschied, hem voor elk geleverd geweer een zeker bedrag bij wijze van vergoeding toe te kennen. Aan de Tweede Kamer is door de Neder landsche club te Brussel, onder het eere-voorzit- terschap van baron Gericke van Herwijnen, ter zake der Antwerpsche tentoonstelling een adres gericht, waarin adressanten verzoeken, alsnog de regeering in staat te stellen, door het toestaan van eene subsidie, te voorzien in het benoemen eener commissie, welke zich zou hebben te bemoeien a. met de zorg voor de algemeene belangen der Nederlandsche inzenders en het bepleiten van die belangen bij de internationale jury; b. met de zorg voor een waardig uiterlijk der Nederlandsche afdeeling. Men schrijft uit Zwijndrecht aan de N. E. Ct.Woensdagnacht omstreeks een uur heeft er tusschen het station alhier en de goederenloods een spoorwegongeluk plaats gehad. Wanneer de vaart gestremd is, kan het anders zoo stille station recht levendig zijn. Me-u was bezig een trein te beladen met zout, toen deze door een van Dordrecht komenden trein werd achterop gereden. De stoker, die het ongeluk zeker zag aankomen, sprong van de locomotief, doch de machinist werd zoodanig beklemd, dat zijn eene been bijua geheel afge- sneden werd. Yan de eene locomotief sprong de ketel en plotse- ling stonden na de botsing beide treinen in brand. Spoedig waren nu de burgemeester en de braud- weer op het terrein, en al het mogelijke werd gedaan, om verdere verwoesting te voorkomen, wat niet zonder gevaar bleek, daar verschillende ontploffingen duidelijk aantoonden, dat een der treinen kisten met patronen geladen had. De oorzaak van dit ongeluk is nog niet geheel bekend; men spreekt van verkeerden stand der lichten. Daar er hier dubbel spoor is, is gelukkig het verkeer niet gestoord. De toestand van den machinist, die, nadat hem door den heer J. Broeksmit, geneesheer alhier, de eerste geneeskundige hulp was verleend, naar het ziekenhuis te Dordrecht is overgebracht, is niet zonder gevaar. Volgens de D. Ct. is de toestand van machinist, E. J. Beckx genaamd, ongehuwd, 31 jaar oud en z/Kijk me dien man eens aan," zeide zij, op mij wijzende. Hij begon te lachen en mevrouw bezag eindelijk den hond. z/Maar mijn hemel," zeide zij, dat is Fidel niet." z/Wat?" zeide ik met een onnoozel gezicht," maar mevrouw, zie zijn staart dan eens." Daar deze staart geen genoeg bewijs was om haar te overtuigen en wijl haar man, die onge- duldig werd door mijn aandringen, aanbood mij de trappen af te gooien, deed ik den hond in de mand en ging heen. //Zoo, zoo," zeide ik, terwijl ik op weg was, //waarlijk," mijnheer Le Breton staat in geene betrekking met hen. Welnu, als ik zijn gezicht niet herken uit de twee physionomien, dan ben ik blind of gek." Ik wilde nu in ieder geval die zaak verder onderzoeken en vervolgen, te meer daar de heer Bellebon mij openhartig zijne hartsgeheimen had medegedeeld. Hij beminde en wilde trouwen, en als het crediet van zijn huis geschokt werd, dan was alle hoop vervlogen. Dienzelfden avond om negen uur ging mijnheer Levasseur van Bate Cottage weg, wandelende naar Ewenton, riep een sjees en reed pijlsnel naar de stad. Achter hem reed niet minder snel iemand even elegant gekleed als hij, doch met groote snorren en een fraaie pruik. Die persoon was ik. Ik was geheel anders gekleed dan dien morgen. TEH \EIIZE\S(IIE <01111VI.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1