IJuitenland. Gemengde berichten. neweg 70, in een der lokalen van de „Onderlinge Levensverzekeriug van Eigen Hulp," te dien einde door ket bestuur van dit genootschap in mede- gebruik gegeven. Over de oprichting van agentschappen in de verscbillende deelen des rijks zullen commissarissen zicb eerstdaags in betrekking stellen met de af- deelingen der Nederlandsche Pensioenvereeuiging en met belangstellenden. Door een der voornaamste fabrikanten te Utrecht is reeds voor pensionneering op 60jarigen leeftijd van ziju personeel in het Werkliedenfonds deelgeno- ien. Moge zijn voorbeeld door velen gevolgd worden. Een der genoemde commissarissen, de beer Dr. Th. Mouton, Hooigracht 13 te 's Gravenhage, i, ieft zich voorloopig bereid verklaard de iulich- -p igen te gevendie men mocht verlangen. Ixemplaren van een gescbrift, bevattende mede- jeling van het streveu van het fonds en van de jze, waarop het zal werken, zijn verb rijgbaar bij in heer G. Emants, lid en secretaris van het hoofdbestuur der Nederlandsche Pensioenvereeniging voor werklieden, Laan van Meerdervoort 22, te Gravenhage. In eene op 12 dezer te's Gravenhage gehouden vergadenng van de leden van het bestuur van het Waarborgfonds met commissarissen van het Nederl. Werkliedenfonds, welke beide fondsen zijn opgericht door het mede in die vergadering vertegenwoordigd hoofdbestuur der Nederl. Pensioenvereeniging, wer- den door den penningmeester van het Waarborg fonds, Jhr. Mr. J. E. Humalda van Eijsinga, eenige mededeelingeu van financieelen aard gedaan, in hoofdzaak op het volgende nederkoinende behalve de bijdrage gedurende de eerste 10 jaren van 't hoofdbestuur van 't Nut in de administratie- kosten van het Werkliedenfonds, groot f 500 in het eerste jaar, 450 in het tweede en zoo ver- volgens telken jare f 50 minder, was aan het einde van 1884 deelgenomen door jaarlijksche bijdragen, voor656,50 giften in eens, voor3,512, aandeelen in het Waarborgfonds, voor 20,000, iQschrijvingcn op hot Grootboek, voor 'nominaal16,000 Voorts zijn na 31 December 1884 nog ver scbillende belangrijke inschrijvingen ontvangen. Met ingenomenheid van deze aanvankelijke resul- caten melding makende, moet in het bizonder hierop worden gewezen, dat voor bet welslagen der zaak nog krachtige medewerking wordt gevorderd. Of- schoon op enkele plaatsen pogingen ter bekoming van inschrijvingen op breede schaal ziju in het werk gesteld en met goeden uitslag bekroond, zoo is op zeer vele plaatsen of niet, of in zeer beperkten kring voor de zaak gearbeid en schijnt thans, bij et in werking treden van het Werkliedenfonds gelijk ieronder zal worden mededeeld, het juiste tijdstip 10r de propaganda te zijn gekomen. Met erastigefl ldrang wordt dan odk de medewerking verzocht hen, wien het lot van den bejaarden werkinan -;n zijne uagelaten betrekkiugen ter harte gaat. Voor elke provincie des rijks is een lid der commissie van het bestuur van het Waarborgfonds benoemd. De namen dier heeren zijn de volgende: voor Noord—Brabant, Jhr. Mr. J. B. A. J. M. Verheijen, te 's HertogenboschGelderland, Mr. C. J. Sickesz, huize de Clouse bij Lochem; Zuid- Holland, Hugo Molenaar, te Rotterdam; Noord- Holland, Mr. J. A. Sillein, te Amsterdam; Zeeland, K. J. A. G. baron Collot d'Escury, te Hontenisse Utrecht, Jacob Duyvis, te Utrecht; Friesland, Mr. W. J. van Welderen baron Rengers, te Leeuwarden; Overijsel, Mr. A. van Naamen van Eemnes, te ZwollerkerspelGroningen, Jhr. Mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, te Grouingen Drenthe, W. A. baron van der Eeltz, te Assen; Limburg, Jhr. Mr. L F. H. Michiels van Kesse- nich, te Roermond. Leden van het dagelijksch bestuur van het Waarborgfonds zijn de heeren A. baron Schimmelpennink van der Oye van Nijenbeek, Jhr. Mr. J. E. Humalda van Eysinga vsn Mr. L. P. M. H. baron Michiels van Ver- luijnen, alien wonende te 's Gravenhage. Het zal belangstellenden niet moeilijk vallen hch de inlichtiugen te verschaffen, die zij verlangen. Behalve het in hunne provincie woonachtig be- |stuurslid, zal de secretaris van het Waarborgfonds, )Mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduijnen, ,te 's Gravenhage, steeds bereid worden bevonden de belangstellenden op de hoogte der zaak te brengen. j Het hoofdbestuur der Ned. Pensioenvereeniging voor werklieden bestaat uit de heeren Mr W. H. de Beaufort, huize den Treek, te Leusden bij Amersfoort, Mr. Armand Sassen, te Amsterdam, B. H. Heldt, te Amsterdam, Mr. D. Wicherlink, "te Zwolle, G. Emants, te 's Gravenhage. ik geen snippertje papier ondoorzocht liet, vond ik geene aanwijzing die mij op het spoor bracht. ,/Weet ge wel zeker dat uw agent," zeide ik tot den heer Bellebon //geen vriend noch eenige geheime betrekking heeft, zooals gij aan mijn chef gezegd hebt?" flZekerlijk. Ik ben in die overtuiging bevestigd door de berichten, die ik van de vrouw, welke gij daareven zaagt en van Dubaile, mijn jongsten klerk, heb ingewonnen." Op datzelfde oogenblik kwam de klerk eensklaps binnen en trachtte, naar het mij toescheen, wederom moeite te doen om mijn gezicht te zien. „Geen vriend," zeide ik in een zijkamer binnen- tredende. //En vanwaar zijn die geparfumeerde stukjes papier afkomstig, welke ik in zijn secretaire voud?" (Wordt vervolgd.) Onlangs werd medegedeeld, hoe zekere Krone onlangs den dood van zijn kameraad Smit te Winschoten veroorzaakte door hem, in een twist over het kaartspel, een pijpesteel in het oog te steken. Vrijdag werden de getuigen gehoord, Zaterdag nam de adv.-generaal bij het gerechtshof te Leeuwar den zijn requisitoir; opzet nam het O. M. niet aan, wel moedwillige verwonding, en de eisch was daarom 2 jaren celstraf. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. Hoewel het in Engeland vriezend weder blijft, is door den ongunstigen toestand van het ijs alle hoop vervlogen om den wedstrijd op schaatsen te Cambridge dezer dagen te doen doorgaan; hij is dientengevolge, naar de Sport bericht, voor on- bepaalden tijd uitgesteld. De Engelsche rijders zijn onder geleide van Mr. Newton Digby, te Rotter dam gearriveerd en onmiddellijk naar Leeuwarden doorgespoord, om zich vooraf voor den wedstrijd te oefenen. Onder hen bevindt zich ook de bekende rijder Fish Smart. De heer James Drake Digby komt met een contingent Engelsche amateurs. De Illustr. Ztg. van Leipzig heeft den heer Greive, den bekenden kunstschilder, verzocht op de plaats van den kamp eene teekening voor het blad te maken. Ook voor Engelsche illustraties zullen teekenaars aanwezig zijD. Het ijs op de ,/Groote Wielen" is 20 cM. dik en zoo glad als een spiegelde gliusterende baan met de groote bijbanen leveren een prachtig gezicht op. Als op den dag van den wedstrijd die menigte van velerlei nationaliteit, wier vlaggen boven de hoofden wapperen zullen, op den ijsvloer dooreen krioelen, zal het er ongetwijfeld recht prettig en gezellig toegaan. Vele voorname Eriezen zullen met hunne dames in liun provinciaal costuum op het ijs tegenwoordig zijn. TER XEUZFN27 Januari 1885. Door eenige ingezetenen uit deze gemeente werd verleden Vrijdag een ijsfeest ontworpen, dat heden op de hofstede van den heer H. Wolfert met het beste gevolg werd gevierd. Opgeluisterd door het muziekgezelschap //Apollo" hadden wedstrijden plaats in het hardrijden, ringrijden, loopen op klompen voor jongens en meisjes en het rijden met de prikslee. Tal van toeschouwers hadden zich op het terrein vereenigd. Aan het hardrijden werd deelgenomen door 39 rijders waarvcor 3 prij- zen te behalen wareu. De le prijs, bestaande uit een ham, werd gewonnen door L. Bos, de 2e, 5 Kg. spek, viel ten deel aan C. de Doelder Dz., terwijl de 3e, een krentenbrood, aan P. Eekman ten deel viel. Onder het uitvoeren van stukken werd daarna overgegaan tot het ringrijden, waarvoor 70 deel- nemers waren ingeschreven. De le prijs voor deze afdeeling bestond uit een pilouw broek, de 2e was een schabbe, 3e prijs een boezeroen en de 4e een krentenbrood. Deze prijzen moesten bij loting worden toegewezen aan de volgende personen, die alien 2 ringen hadden gestoken. P. Romein, Jac. de Vos, P. Eekman, Joh. Huijssen, Ant. Wisse, M. Leendertse, P. van Bloos, J. D. Dooms, Adri- aan Eekman, Krijn Hamelink, E. Faas, J. Mielen en Corn. Hamelinck. De uitslag dier loting was, dat de le prijs, een pilouw broek, aan P. Eekman toekwam, de 2e een bruin boezeroen aan Frans Eaas, de 3e een licht boezeroen aan J. de Vos en de 4e prijs een krentenbrood aan J. D. Dooms. Bizonder veel vermaak gaf het loopen op klompen voor jongens en meisjes. Het eerst liepen de meisjes, waarvoor 3 prijzen beschikbaar waren. De le prijs, een baaien rok, werd gewonnen door Johanna de Rijke, de 2e prijs, een borstrok, door Jozina de Rijke en de 3e prijs, een krentenbrood, door Janneke Scheele. Door dat de afdeeling jongens grooter was, werden hiervoor 5 prijzen uitgeloofd. De le prijs een pilouw broek viel ten deel aan Jan de Regt, de 2e, een paar schoenen, werd gewonnen door A. de Jonge, de 3e bestaande uit een boezeroen, werd behaald door H. de Ruijter, terwijl M. Ver- helsr een krentenbrood won en H. de Regt een gulden als 5en prijs verwierf. De wedstrijd op de prikslee besloot het feest. Giervoor was als le prijs gesteld 2 Kg. worst, die gewonnen werd door Jac. Huijssen. De 2e bestaande uit een schabbe werd verworven door Daan van Male, terwijl S. Laurens een krenten brood als 3en prijs verkreeg. Na afloop van de feestelijkheid werd door de commissie met het muziekgezelschap Apollo" aan den heer H. Wol fert den dank betuigd voor de welwillendheid, waarmee hij zijn terrein had beschikbaar gesteld. Hem komt dan ook in deze veel eer toe. Onder het uitvoeren van eenige stukken keerde men, ondanks het minder aangename weer, zeer vol- daan huiswaarts. In een flinke tent vond men gelegenheid zich eenige verversching te verschaffen, zoodat men het feest in alle deelen als geslaagd kan beschouwen en deze uitslag doet met grond verwachten, dat eene volgende gelegenheid ruime deelneming en krachtigen steun zal vinden. Zoowel de reede als de haven alhier blijven vrij van ijs; alleen bij eb komt er een weinig af maar dit is nog van geen beteekenis. De provin cial stoomboot heeft dan ook gisteren nog onver- hinderd de reis naar Hoedekenskerke en terug kunnen volbrengen op den gewonen tijd en zonder veel ijs te ontmoeten. Het kanaal blijft steeds tot aan de loskade van den spoorweg voor alle schepen toegankelijk, waarvoor het wordt open gehouden, maar de vaart op Gent is sedert gisteren ook voor stoomschepen gesloten. De Engelsche stoomschepen Bittern, Dynamo, Lobelia en Resolute hebben ver geefs beproefd door het ijs te breken, maar zijn boven Sas van Gent genoodzaakt geworden terug te keeren om aan den spoorweg alhier te lossen. Nader vernemen wij, dat de Engelsche stoomboot Ralph Creyke, heden alhier voor Gent binnenge- komen, opgestoomd is en pogingen wil aanwenden om Gent alsnog te bereiken. Heden is ook nog binnengekomen de Antwerpsche vischsloep Rosalie, die door het ijs Autwerpen niet meer bereiken kon en de lading visch aan het spoor alhier lost. Volgens bovenstaande wordt aldus het bericht van de N. Rotterd. Courant gelogenstraft als zou de vaart op het kanaal Ter NeuzenGent sedert de vorige week zijn gestremd. De Engelsche stoomboot Jutland is bij New- comb verongelukt; het volk is gered Sas vail Gent, 25 Jan. De heer M. C. Muller, predikant bij de Herv. gem. alhier en te Philippine, heeft het beroep naar Thesinge aangenomen met het voornemen op 8 Maart a. s. van zijne ge meente afscheid te nemen. Sas vail Gent. Prachtig weer, goed ijs en een stroom van menschen, niets ontbrak Zondag ter viering van een prachtig ijsfeest als juist dat, wat aan het feest de meeste vroolijkheid en opgewekt- heid kon bijzetten. De Belgische muziekgezel- schappen, waarop wij meenden zoo vast te mogen vertrouwen, hebben ons in den steek gelaten. Den volgenden dag is door de inschrijvers een- parig besloten de Belgische gezelschappen links te laten liggen en zich te wenden tot het muziekge zelschap "van Ter Neuzen, dat ook uitgenoodigd, maar verhinderd was te komen. Deze vereeniging toch heeft zich tegenover ons gedragen op eene wijze, die wij van onze Zuidelijke naburen eveneens mochten verwachten. Op een nader te bepalen dag zal er dan toch feest zijn en zoo wij hopen met meer voldoening. Iloek, 26 Jan. Was het slechts weinige dagen geleden, dat in deze gemeente een treffend ongeval plaats greep, doordien een oppassend huisvader onverwacht zijn doo I aan den weg vond, gisteren had alhier wederom een soortgelijk voorval plaats. De persoon, P. Deij geheeten, die zich, na uit de namiddaggodsdienstoefening te zijn gekomen, huis waarts begaf, viel na eenige passen gedaan te hebben plotseling neer en was aanstonds levenloos. Eene hartkwaal schijnt de oorzaak van dezen zoo plotselingen dood te zijn geweest. De overledene was 74 jaar oud en ongehuwd. Hontenisse, 26 Januari. Zaterdagnamiddag had in het hotel de Linde bij Th. Weemaes te Kloos- terzande de aangekondigdc bijeenkomst plaats van landbouwers, ter bespreking van middelen tot verbetering van het paardenras. Ket gctal rondgezonden uitnoodigingen in aan- merking genomen, was het getal opgekomenen gering te noemen. De belangstelling door dezen betoond was niettemin gunstig te noemen, en uit de discussien bleek, dat zij de zaak ernstig op- vatten en met warmte voorstonden. Er werd besloten eene inschrijving te openen voor een kapitaal groot f 1500in aandeelen van f 2-5, waarvan staande de vergadering 18 werden geplaatst. Vier der aanwezige landbouwers hebben zich belast met te trachten de aandeelen te plaatsen, en bij volteekening zal eene vergadering worden belegd, eene vereeniging gesticht, bestuur daar voor gekozen, en nadere bepalingen gemaakt worden. Mochten de afwezig geblevenen thans toch eens hun eigen belang begrijpen, het doel helpen be- vorderen, opdat ook de paardenfokkerij voor hen eene bron van inkomsten worde, waardoor hun thans waarlijk niet rooskleurige toestand aanmerke- lijk zou verbeteren. Wij hopen en wenschen dat. Zaterdagnamiddag te 2J uren hadden te Lon- den met een tusschenpoos van eenige minuten, twee dynamiet-ontplofhn gen plaats in het Parle- mentsgebouw, de eene in een gewelf van Westminster Hall, de andere in de gangen welke naar de pu- blieke tribune van het Lagerhuis leiden. In Westminster Hall is groote schade aangericht, al de vensterruiten in den voorgevel zijn verbrijzeld en het westelijke deel van het Parlementsgebouw is in een puinhoop veranderd. Twee politieagenten zijn gekwetst, doch niet ernstig. Ook was er eene ontploffing op het voorplein van den Tower. De ontploffingen hebben groote schade in het Lagerhuis aangericht. De zetel van den voorzitter is vernicld. De middenzaal, waarop de gangen der beide parlementshuizen uitloopen, is zeer beschadigd. De wonden der twee politie-agenten in West minster Hall zijn later gebleken van ernstigen aard te zijn en men wanhoopt zelfs aan het behoud van een hunner. Een bezoeker is evenzeer ernstig gekwetst. De ontploffing in den Tower geschiedde te 2 uur, en wel in den Witten toren, in dat gedeelte waar de geweren worden bewaard. Op het oogen blik der explosie bevonden zich daar vele bezoekers. Al de vensterruiten zijn gebroken, en een brand outstond, welken men echter spoedig meester werd. Het gebouw zelf heeft van buiten geen schade geleden. Vijf personen werden daar gewond, waar van twee ernstig. Van arrestatien heeft men nog niets vernomen. Twee personen, die in arrest waren genomen, zijn weder op vrije voeten gesteld. Naar het schijnt ijlden al de personen die de vergaderzaal van het Lagerhuis bezochten, naar Westminster Hall, om naar de oorzaak van de eerste ontploffing in het gewelf te vernemen, en ontsnapten zij dus aan de gevolgen der tweede ontploffing in de zaal van het Lagerhuis. Dag aan dag komen nog de smartelijkste tijdingen uit Piemont, omtrent de sneeuwstormen en lawines. Bij Salbertrand en Oremonto, op de lijn van den Mont-Cenis, was er 23 voet sneeuw. Eenige reizigers waren in eerstgenoemde plaats reeds van Zaterdag tot Donderdag opgesloten. De Alta Italia spoorwegmaatschappij heeft 600 man aan het werk gezet, om de lijn schoon te maken; men daclit, dat het werk weldra zoover zou ge vorderd zijn, dat de trein weer kon loopen. Het is nog niet bekend, hoevelen er onder de sneeuw- bergen omgekomen zijn. In de districten Ivrea en Aosta wordt hun aautal op niet minder dan 200 begroot. Te Maffiodo, nabij Susa, heeft eene la wine 15 huizen meegesleept en 11 personen in hare diepten bedolven. In een liuis te Cignod, nabij Aosta, stortte Zaterdag jl. de sneeuw door het dak naar beneden en doodde twee der bewoners. Te Erassino zijn, behalve een groot aantal lijken, 10 nog levende personen uit het ijzige graf opgehaald. In de Rijks-postspaarbank is van 11 tot 20 Januari jl. meer ingelegd dan terugbetaaid/8815 7,10. Het totaal der inlagen na aftrek van dat der terug- betalmgen bedroeg op 20 Januari jl. f 4588609,88. In de gemeente Westdongeradeel zouden twee jongens op schaatsen een bezoek brengen aan de familie. Niet weteude, dat er op hun reis een wak was, reden zij er in en verdronken beide. Bij een brand te Amsterdam werden de bewoonster met moeite gered. Zij waren eerst nog naar boven gegaan om haar kat en kanarievogeltjes in vei- ligheid te brengen. Door een noodlottig toevai is een met kogels geladen geweer afgegaan en heeft een 17jarig jongeliug te Wester-Emden (Gr.) gedood. Een laaghartige diefstal heeft te Deur- ningen plaats gehad. Een alleen wonende tach- tigjarisren grijsaard die in behoeftige omstandigheden verkeert, werd zijne winterprovisie aardappelen ont- stolen. Niet alleen Brussel heeft zijn electrisch ijsfeestook te Amsterdam werd er gisterenavond een gehouden. Volgens berichten uit St. Peters burg heerscht een groote hongersuood in vele dorpen van het gouvernement Archaugel en bedreigt ook het gouvernement Vologda. Ten nadeele van de gasfabriek te Toulon is een diefstal ge- pleegd van 225,000 fr. De dieven, die onbekend gebleven ziju, hebben de brandkast medegenomen. Het is onlangs gebleken, dat in de gemeente Zomeren (Noord-Brabant) sedert ongeveer dertig jaren gfeen enkel huwelijk is afgekoudigd. Tegen den ambtenaar van den burgerlijken stand, tevens burgemeester dier gemeente is te dier zake een aanklacht bij de justitie ingediend. Op een zilveren tafelmesje, in bezit van een inwoner van Workum, staat het volgende gegraveerd B W. Den 23 Januarij 1763 Zijn Wij Over 't IJs Gereeden Met 3 Paarden en Narresleeden Van Amsterdam Na Hindeloopen Want T Ging Over de Zee Met Hoopen Dat het zoo wat afvriest in een paar dagen als we nu achter den rug hebben, bewijst het cijt'er 18 duim, als de dikte, welke het ijs reeds eergisteren verkregen had. En sedert heeft T weer een koekje gebakken de bijten lagen gistereuochtend weer potdicht eu de thermometer stond te 9 uren alweer op 24° Fahr. En inmiddels blijft de wind oostelijk en de barometer vast met ietwat rijzende beweging (gisterennamiddag 766 mM.). Maar arme lieden, die de donkere schaduw- zijde van zulke voor de gegoeden zeldzame prachtige winterdagen zoo bitter gevoelen De baanvegers behooren er toe, heeren rijders Men wordt niet voor zijn plezier baanveger Tot welk een hartstochtelijkheid het schaatsen- rijden in het Noorden wordt opgevoerd, blijkt uit het volgende Om de ijsbaan voor de a. s. hardrijderij te Appelscha zoo doelmatig mogelijk te maken, heeft men rondom een schip, dat in de bij baan lag en daarom hinderlijk zou zijn, het ijs weggehakt enhet vaartuig doen zinken Naar De Werkmansbode met zekerheid ver- neemt is de vervaardiging van den metalen boven- bouw voor de brug over de Maas bij Venlo aan een firma te Duisburg gegund. Zooals men weet, had de commissie voor tijdelijke werkverschaffing te Amsterdam haar tusschenkomst verleend om den Minister te bewegen, dit werk te gunnen aan de fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, die iets hooger dande Duitsche fabriek had ingeschreven. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben eenige personen men vermoedt schippers- gezellen te Wageningen een hondje en eene kat met een touw om den hals aan de knop van de huisbel van een geacht ingezeten gehangen. De arme dieren hadden ze op straat opgevangen. Toen men 's morgens de dieren vond, was de kat dood, doch het hondje, sedert liefderijk verzorgd, zal er nog wel van opkomeu. De zap1' handen van de justitie gesteld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2