Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIaanderen. WMilMIIIIM.. d No. 2056. Woensdag 28 lanuari 1885. 25e Jaargang- A iRfeibSMll Stella Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. UH blad verscliljjnt Uinwdns- en Vrijd.iffavond blj den aitgever P. J. VAN E S A N D E te Ter Neazen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN zullen op Dinsdag 3 Febrnari 1885, des voormiddags 11 uur, in het gemeente- huis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, in twee perceelen aanbesteden: 1°. het dempen, rioleeren en schoon- maken van slooten, metseien van riolen, en verdere bijbehoorende werken 2°. het onderhouden van en doen van herstellingen a a n de ge- bouwen en andere gemeente eigen- dommen, gedurende 1885; beide met bijlevering der benoo- digde materialen, enz. De bestekken liggen ter lezing op de gemeente— secretarie van 20 dezer, en zullen alsdan daar verkrijgbaar zijn, tegen betaling der kosten, voor het le perceel van f 0,50 en voor het 2e van f 0,75 per exemplaar. Aanwijzing zal geschieden, op Domlerdag, 29 dezer, 's morgens 10 uur, voor het eerste en 's middags 2 uur, voor het tweede perceel. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester. Inlevering van inschrijvingsbiljetten in een ge- sloten bus ter gemeente-secretarie, den dag voor en verder tot het oogenblik der besteding. Ter Neuzen, 20 Januari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BO YEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitieli Overzicht. De laatste zittingen van den Rijksdag zijn vooral merkwaardig door het herhaald optreden van den Rijkskanselier. Toen de grijze directeur van den Noordduitschen Lloyd het woord had, werd het langzamerhand voller in de zaal, want het gerucht was verbreid dat Bismarck het woord zou voeren. Het gerucht had waarheid gespro- ken, eensklaps ging de kleine, smalle deur open, die naast den zetel van den voorzitter is, en de forsche gestalte van Bismarck verscheen in de opening, die zij bijna geheel innam. Een zacht schelleu doet zich in alle ruimteu van het gebouw FBUILLBTON. Een geacht agent van een aanzienlijk Fransch handelshuis kwam op een goeden morgen ten uiter- ste verschrikt het kabinet van onzen onderdirecteur binnenstormen, en vertelde, dat hij het slachtoffer geworden was van een diefstal, welke hem in de grootste verwikkelingen bracht en hem zelfs zou kunneu ruineeren. Hij had een reis naar Parijs gedaan en bij zijne terugkomst was zijn kas geheel geledigd. Om dezen diefstal te begaan waren valsche sleutels gebruikt. De geldkist was zorgvuldig gesloten en men bemerkte geen spoor van braak. De agent, Le Breton genaamd, deed een be- hoorlijk verslag aan mijn chef van al de bank- biljetten en andere stukken van waarde, welke hem ontstolen waren. De directeur informeerde zich eerst aan de Bank of deze verschillende papieren niet waren ingewisseld. Nog geen enkel was gepresenteerend. Toen werden in de ochtend- en avondeditien der verschillende bladen de num- mers geadverteerd en eene belooning uitgeloofd aan dengene, die de daders kon aanwijzen of de politie op het spoor brengen. Eenige dagen later kwam de heer Bellebon, de chef van het huis, in Engeland om de vervolging voor hoorenin de leeszaal, in de vertrekken waar de verschillende fractien bijeenkomen, in de bureaux der journalistenoveral klinken de electrische bellen, om hun, die zich buiten de vergaderzaal bevinden, mede te deelen, dat Bismarck gekomen is en het woord zal voeren. Met een dier vermaarde potlooden, die een voet lang zijn en die ook als kleine Kozakken-lansen kunnen worden gebruikt, maakt de kanselier alreeds op een aantal losse stukken papier aanteekeningen, die hij met letters schrijft van minstens een duim lengte. Dit is het gewone teeken, dat hij voor- nemens is spoedig een spreker te beantwoorden. De president maakt eene buiging naar de zijde van den .kanselier enYorst Bismarck heeft het woord. Nieuws van veel aanbelang geven de Europee- sche Kabinetten ons nog niet, daar ligt nog een sluier over vele zaakjes, die hier en daar zoo „onder ons" eerst besproken worden. In de commissie, die het regeeringsvoorstel on- derzoekt van wege subsidieering der Duitsche stoom- vaartlijnen, heerscht verschil van gevoelen of de schepen der Afrikaansche lijn Rotterdam al dan niet zullen aandoen. Intusschen gaat men met annexeeren door, dat kan immers evengoed zijn gang gaan. Het land van Dolrecka is nu weer ingepakt. De Ahwoonas, aan de Slavenkust, hebben de Duitsche vlag geheschen in het binnenland en dreigen, dat zij geen mondvoorraad meer zullen leveren, wanneer Yelahcoffee en Quittah niet even- eens doen. Het Italiaansche Ministerie heeft aan de hoofden der oppositie medegedeeld, dat de koloniale poli- tiek zich alleen uitstrekt tot nederzetting aan de Roode Zee en niet tot expedition naar het binnenland. Frankrijk zoekt eene legermacht bijeen te schar- relen voor de Oostersche zaken. Men vermoedt, dat er ongunstige tijdingen uit Tongkin zijn aan- gekomen, die door het Ministerie geheim worden gehouden. De gezant van Haiti te Parijs heeft op bevel zijner regeering de uitlevering der broeders Laroche gevraagd en geeischt beslag te mogen leggen op de processtukken, welke zich nog op de griffie van hef"gerechtshof bevinden. De Engelsche Ministers zitten natuurlijk in de pruimen over de door Waddington overhandigde tegenvoorstellen in de Egyptische kwestie. De consertieven geven reeds ongevraagd ad vies en blijven volhouden: „wij moesten nooit in Egypte geweest zijn." Generaal Stewart heeft tegen de troepen van den valschen profeet een bloedig gevecht geleverd. Met 1200 manschappen stond hij tegenover minstens 10000. De Engelschen behaalden de zege, maar verloren niet minder dan 18 officieren en 150 minderen aan dooden en zwaar gewonden^ Meer te lichten. De zaak bleef echter in het duister gehuld. Ten laatste outving de agent, die de klacht had ingediend, onder het postmerk St. Martin le Grand een brief, waarin hem aangeboden werd voor 12000 gulden alles terug te geven wat hem ontstolen was, met uitzondering van de som aan goud geld, welke zich ook in de kas had bevonden. De waarde, welke men voorstelde terug te geven, beliep over de 500,000 gulden, welke door het Fransche huis bestemd waren ter voldoening van wissels die eerstdaags te Londen vervielen. Le Breton had bevel ontvangen om die gelden, naar- mate hij ze ontving, in de Bank te deponeeren en was zwaar beripst over verzuim ten deze. Alvorens hij Parijs verliet, had hij beloofd zijn verzuim zoo spoedig doenlijk te verhelpen en had, zooals wij boven zagen, bij zijn aankomst de kas ledig gevonden. In den geheimzinnigen brief, welke hem was gestuurd, gaf men een kabalistisch teeken aan de hand waarmede hij in de Times moest melden of hij het voorstel aannam en of hij genoegen nam in de voorzorgsmaatregelen, welke de schuldigen wilden nemen, ten einde men hem niet zou ontdekken. De heer Bellebon, die zeer ongerust was, daar hij een veertien dagen later nog al groote betalingen te doen had, was wel geneigd dit voorstel aau te nemen, maar de directeur verklaarde dat, als hij zoo zwak was, hij hem zou doen vervolgen als te hebben samengespannen met de dieven. dan 1000 zwarten beten in het zand; een groot verlies voor den Mahdi dus, maar men zegt, dat hij wel over een strijdkracht van meer dan hon- derd duizend man beschikt. In Engeland zelf, bij Colchester, is een schok van aardbeving gevoeld, waardoor er zeer veel on- gerustheid bij de Britten is veroorzaakt en de vreugde over de annexatie der Louisiade- en "Woodlark- eilandengroepen wordt getemperd. Dat men niet overal evenveel respect heeft voor een Brit, zag men dezer dagen te Athene, waar de Engelsche gezant, Nickoison, door een Grieksch gendarme met een stok geslagen is, als ware hij een bulhond. De agent is gearresteerd en zal zijn straf ondergaan en daarmee is de zaak uit, want de Koning heeft zijn spijt betuigd, terwijl eenige Ministers, waarbij die van buitenlandsche zaken, den patient hebben bezocht. In de nieuwe wereld zijn de helsche machines in werking, de poging echter om den president van Chili te vermoorden is mislukt. De schrijver der Haagsche kroniek in de N. Gr. Ct. deelt ongunstige tijdingen mede over den toestand van 's Konings gezondheid. „Het is maar al te waar, dat Z. M., die in blakenden welstand van het Loo terug keerde en die, dagen na de Nieuwjaars-receptie, zich nog zoo wel gevoelde dat hij verschillende audienties verleenen kon, sinds een dag of twaalf ernstig ongesteld is, emstiger dan men algemeen weet en gelooft. Wat in de bladen werd voorgesteld als een lievige verkoudheid, die den Koning noodzaakte cen dag het bed te houden, is helaasniets anders geweest dan een nieuwe en hevige aandoening van neuralgic, welke Z. M. vreeselijke pijnen veroorzaakt en hem bijna belet zich buiten het slaapvertrek te begeven. Wel is de Koning den eenen dag minder lijdeud dan den anderen, maar de ziekte, die zijn krachtig gestel sedert een paar jaren reeds ondermijnt, schijnt thans het vergevorderd stadium te zijn in- getreden, waarin de nieren de gewone werking beginnen te weigeren en het bloed verkeerde uit- wegen zoekt. Het behoeft wel geen betoog, dat Z. M. dagelijks door zijn lijfarts wordt bezocht er moet zelfs reeds sprake geweest zijn van het ontbieden van een buitenlandsch professor, een specialiteit voor nierziekten, doch en dit bewijst althans dat er nog geen ernstig gevaar dreigt de toestand is in de laatste dagen niet verergerd en scheen derhalve het inroepen van bizondere hulp niet te eischen. Bij resolutie van den Minister van Financien van 20 dezer is vastgesteld de 318e Staatsloterij. De collecte zal worden geopend Woensdag 4 Het aangeduide teeken werd in de Times ge- plaatst, en denzelfden dag ontving Le Breton een brief, waarbij hij uitgenoodigd werd zich des anderen daags 's morgens om 4 uur te Old Mundi House te begeven en er de 12000 gulden in goud geld mede te brengen. Men voegde er bij, dat om alle verraad te voorkomen, hem in eene her- berg eene eenzame plek zou aangewezen worden, waar hij alleen en te voet moest komen om den koop te sluiten. Dit plan was zeer fijn overlegd en het was niet gemakkelijk zulke geslepen gauwdieven te vangen. Evenwel wilden wij het beproeven. De heer Le Breton ging op het gegeven uur te Old Mundi House, doch vond adres noch bode. Des anderendaags ontving men een nieuwen brief, waarin gemeld werd, dat men zeer goed op de hoogte was van den strik, welkende politie spande; dat het huis Bellebon zich nutteloos aan een groot gevaar blootstelde; dat als het niet oprechtelijk de voorslagen aannam, al de banknoten en de andere haudelsartikelen verbrand zouden worden en het daardoor buiten staat gesteld zou zijn om aan zijne verplichtingen te voldoen. Middelerwijl kwam ik van Plymouth terug, waar ik met eene langdurige en gevaarlijke zending belast was geweest. De hoofdinspecteur vertelde mij dadelijk de zaak van Bellebon en toonde zich ver- heugd, dat ik terug was om die zaak op mij te kunnen nemen, te meer, dewijl ik Fransch sprak Maart en gesloten Zaterdag 14 Maart, terwijl de trekking zal aanvangen Maandag den 30 Maart a. Yrijdagmorgen is een deel van het te Hoi in garnizoen liggende bataljon infanterie, onaer aanvoering van een kapitein en drie luitenants, naar olendam vertrokken, om de justitie behulp- zaam te zijn in de arrestatie van de visschers, die wegens overtreding van de visscherijwet veroordeeld zijn en tegen wie de rijks—veldwachters alleen niets konden uitrichten. Ruim 50 Volendammers zijn in hechtenis ge- nomen, zonder ernstig verzet van de bevolking en gedeeltelijk naar Amsterdam, gedeeltelijk naar Haarlem, Zaandam en Hoorn overgebracht. 50 anderen moeten later nog hunne straf ondergaan. De officier van justitie van de rechtbank te Haarlem, Jhr. Mr. Rethaan Macare, was zelf meegegaan, om de arrestatien uit te voeren. Uit Heusden wordt gemeld, dat daar alle zijden wordt samengewerkt om van het ijs oj. de meest genotvolle wijze te kunnen profiteeren De IJsclub heeft een wedstrijd bepaald op Maar dag a. s. Te gelijkertijd hebben de aldaar ve, toevende schippers, in vereeniging met het personec. der stoombooten en onder medewerking van de schilders Luyt en Engelen, een stoombootreederij in het leven geroepen, die zeker eenig in haar soort ishedenmiddag zal nl. de nieuwe stoomboot de IJsvogel op de vaart worden gebracht. Door het aan te brengen schilderwerk zal een ijsboo' worden verkregen, die in vorm en uiterlijk gehe' i met een sierlijke stoomboot overeenstemthet pip :oneel zal gecostumeerd zijn en de reis zal v I leu-Hen naar Bern vice-versa plaats hebben J reeders zullen de reis kunnen medemaken en I bet station Bern in een versierde tent, onder het genot van muziek, kleine ververschingen kunneu gebruiken. Ook de volgende dagen zal de IJsvogc i zijn vlucht hervatten, zoodat het voor de omstre - ken wel der moeite waard zal zijn om een uitstapje naar Heusden te maken. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen, wat we volgaarne doen: tt, Zooals men weet, is het pensioenfonds vool- werklieden, in weerwil der vele aan de oprichtinfi verbonden moeilijkheden, onlangs tot stand gekomen.r De gelegenheid tot deelneming in het Werk- liedenfonds is geopend met den aanvang van 1885. Aangezien de benoeming van een directeur nog niet is geschied, zullen de commissarissen van heb. fonds aanvankelijk zich belasten met de werkzaam-n heden, aan het directeurschap verbonden. Com-b missarissen zijn de heerenJhr. Mr. G. de Boschj Kemper te 's Gravenhage, Dr. J. Th. Mouton te.j 's Gravenhage, Mr. H. B. Greven te Leiden, D. W Stork te Hengelo (O.) Het bureau is gevestigd te's Gravenhage, Dennrber en die ongelukkige koopman ternauwernood ee woord Engelsch verstond. Na een langdurig onderhoud, waarin hij mJ geheel op de hoogte bracht van al wat in ht werk gesteld was om de schuldigen te ontdekken, ging ik den heer Bellebon opzoeken. Ik liet hem verzoeken bij mij te komen in eenJ herberg, nabij zijne woning gelegen. Eenige oogen- blikken daarua kwam hij binnen. Gedurende een gesprek bemerkte ik zeer goed, dat hij een open, as rond karakter had en dat men zeer voorzichtig deed hem geen ernstig vermoeden medetedeelenik vroe,jer hem op eene onverschillige wijze of de heer Le te Breton nu op het bureau was waar de diefstal gepleegd was. „Neen," antwoordde hij, hij is voor zaken naar Greenwich. Maar, als gij het bureau wilt doorzoeken kan ik er u brengen." ,/Zeer gaarne. Alleenlijk zou ik het beter vinden dat wij gearmd over straat gingen, om mijne be- trekking niet te doen vermoeden. Hij glimlachte en wij kwamen gearmd zijn ka' toor binnen. Een oude vrouw deed ons de de open. Een jong bediende zat voor zijn lessenaar."" Hij zag mij met onderzoekende blikken aan, maar ik liet hem den tijd niet mijn gezicht te bestudeeren. Ik gaf den heer Bellebon een sein om dien bediende zoowel als die oude vrouw wegtezenden, hetgeeu onder een nietig voorwendsel geschiedde. Toen ging ik alles doorzoeken, en niettegenstaande TER SEIZESISCHE COHMT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1