Landbouvvberichten. Buitenland. Gemen^de berichten. aangrenzend vertrek van het huis bevonden, het kind in de keuken bemerkten, waren zij daarmede zoo weinig ingenomen, dat zij, na een vruchtelooze poging om de politie er mede in kennis te stellen, nog denzelfden avond met het kind op weg gingen en het 's avonds om acht uur in het open veld, in de nabijheid van een bewoond huis, op nieuw te vondeling legden. Het kind, dat blootshoofds in een wollen deken gewikkeld, tusschen twee stronken boerenkool lag, begon weldra te schreeuwen en werd toen opgemerkt door de bewoners van het huis, die het herkenden en het nog denzelfden avond om tien uur weder heelhuids bij de moeder terugbrachten. In de omstreken van Leeuwarden had eer- gisteren door het le reg infanterie eene militaire manoeuvre op schaatsen plaats, onder bevel van den kapitein J. A. A. in 't Veld. Erwerdonder- steld, dat het bericht was ontvangen, dat vijande- lijke troepen in het noorden van Friesland waren geland en zich gereed maakten, na ontvangen ver- sterking, naar Leeuwarden op te rukken. Uit Leeuwarden werden nu met den meesten spoed troepengedeelten op schaatsen naar eenige belangrijke voorgelegen punten gezonden, ten einde den vijand het voortrukken te beletten en berichten omtrent zijne sterkten en bewegingen in te winnen. Alles liep in de beste orde en zonder onge- lukken af. De internationale wedstrijd op schaatsen te Cambridge te houden, zal niet doorgaan, wegens den slechten toestand van het ijs aldaar, doch dat de Engelsche rijders, die aldaar naar den pnjs zouden hebben meegedongen, heden naar Leeuwarden vertrekken om zich voor den aldaar aanstaanden internationalen wedstrijd te oefenen. De Ned. Drankwet verhaalt, dat te Rotterdam boven een koffiehuis staatg e e n Vergunning. Het woord ^vergunning" staat dus boven de deur, maar vergunning is blijkbaar voor hem, die nauwkeurig toeziet, niet verleend. De berichtgever vraagt of, het schenken van sterken drank in dat koffiehuis strafbaar is? Het komt ons voor, zegt de Arnh. Ct., dat daaromtrent geen twijfel kan bestaan; maar de ontduiking is slim bedacht. In memoriam van Lodewijk Pincoffs. De suppletoire rangschikking in het faillissement van L. Pincoffs, ex—commissionair en koopman enz. enz. te Rotterdam, is door de curators met de be- wijzen nedergelegd ter griffie der Rechtbank aldaar, om er gedurende veertien dagen te verblijven ter inzage van een ieder. Bij den internationalen wedstrijd te Leeuwar den, door het Ned. Sckaatsenrijdersbond tegen 28 dezer uitgeschreven, worden de volgende prijzen -Jljtgeloofd f 600 en de gws,* e gouden Ckampion- mecTaille, ter waarde van /"100, aangeboden door het Gemeentebestuur van Leeuwardenf 300, f 180 en f 120. De lengte der baan bedraagt 1600 M. met een keerpunt. Eene verschrikkelijke ramp had Dinsdagoch- teod op de rivier de Nieuwe Maas plaats. De N. R. Ct. verhaalt die aldus De stoomboot Oude Maas II, van Oud-Beierland, die ongeveer 160 passagiers en een groot aantal stuks vee aan boord had, werd beneden de zwarte ton bij Ylaardingen aangevareu door de rijksstoom- boot Zeemeeuw, waarbij de Oude Maas een groot gat in den voorsteven bekwam en dadelijk begon te zinken. De paniek was onbeschrijfelijk. De Zeemeeuw deed alles wat mogelijk was om de passagiers te redden, en evenzoo de Oude Maas III, die, van Rotterdam komende, juist voorbij voer. Toen de passagiers over waren, werden er vier vermist, die vermoedelijk door den schok ge- dood werden. Het juiste aantal omgekomenen kan echter nog niet opgegeven worden. Het vee, dat voorop stond, is verdronkenvan de beesten, die achterop stonden, hebben enkele zich losgerukt en zijn naar den wal gezwommen al de overige zijn mede verdronken. Van de goe- deren is niets gered. Van andere zijde vernemen wij, dat in de voor- kajuit van de gezonken stoomboot twee lijken zijn gevonden, en wel van eene oude vrouw en van een meisje van ongeveer 16 jaren. Nader meldt hetzelfde blad De Oude Maas was opstoomende en de Zeemeeuw afstoomendebij de zwarte ton beneden Vlaardingen hem in New-York terughielden, vervolgde hem de wraak eener andere. Natuurlijk kwamen al deze bizonderheden bij de behandeling der zaak niet te voorschijnmaar evenals vele booswichten voor hem, legde ook James Wilson, toen hij zag, dat hij de galg niet kon ontloopen, een open bekentenis af en toonde zeer veel berouw over zijn misdaad. Op den dag van Wilson's veroordeeling brachten de heer en mevrouw Banmarck een bezoek aan Mr. Macroy. z/Mr. Macroy" zeide Mr. Banmarck, den de tective een wissel van tien duizend dollars over- handigende, //voor dat wat ik u schuldig ben; is dit slechts een kleine afbetaling. z/Het is de vraag," antwoordde Mr. Macroy bescheiden//of ik gerechtigd benom dezen wissel aan te nemeu." „Wat Mr. Macroy," zeide Mr. Banmarck //gij zult mij toch niet door eene weigering willen krenken?" z/Volgens mijne meening," antwoordde de detec- liepen de schepen met zulk een kracht tegen elkaar, dat de Oude Maas een groot gat onder water kreeg en dadelijk met het voorschip begon te zinken. De Zeemeeuw deed al het mogelijke om hulp te bieden, en zoomede (gelijk gemeld is) de Oude Maas III, die juist passeerde. Toen de passagiers over waren, stond de boot als het ware rechtop met het roer omhoog. Hoeveel menschen er bij dit ongeluk zijn omge- komen, kan met zekerheid nog niet gezegd worden. Er moeten reeds 4 lijken gevonden zijn. De boot is later geheel gezonken. Omtrent dit ongeluk rapporteert kapitein De Koning van de stoomboot Onderneminghet volgende Het was hedenochteud dikke mist. Ik lag te Vlaardingen voor den wal en hoorde een hevigen slag, waaruit ik opmaakte, dat het een botsing tusschen twee schepen moest zijnhet werd door een vreeselijk gekerm en roepen om hulp gevolgd. Op het geluid af stoomde ik er heen en zag toen dat de Oude Maas II door de rijkstransportboot Zeemeeuw (niet Reserve, zooals eerst werd gezegd) was aangevareu de passagiers waren reeds door Zeemeeuw en Oude Maas III overgenomen, ofschoon er eenige vermist werdenhet voorschip was ge zonken en het achterschip lag omhoog, zoodat de boot bijna loodrecht stond van het vee dat achterop stond braken eenige touwen, zoodat het over boord viel en naar den wal zwom. Daar mijn hulp dus niet noodig was, stoomde ik verder. Op de terugreis heden middag was ook het achterschip gezonken en kon men het doode vee op de boot zien liggen. Mij werd toen meegedeeld, dat 4 lijken gevonden waren en nog eenige personen vermist; het juiste cijfer kan echter eerst over een paar dagen worden opgegeven. Nader wordt gemeld Uit de gemeente Oud— Beijerland zijn bij deze ramp verdronkenGrietje Sluimer, Teunis Baars, Jan van der Schoor Hz., Cornelis van der Linden met vrouw en dochter, Pietje de Ruiter en Willempje van Vliet. Uit de andere dorpen is het aantal verongelukten nog niet bekend. TER IVEUZEA, 23 Januari 1885. Uit officieele bron vernemen wij dat, hoelang de vorst ook aanhouden zal, het kanaal van af de haven tot het station zal opengehouden worden, zoodat de handel voor deze gemeente geene be- lemmering zal ondergaan. Hoewel in een der Hollandsche bladen reeds het bericht voorkomt, dat er op de Wester-Schelde drijfijs aanwezig is, kunnen wij mededeelen, dat er tot heden namiddag op die rivier, zoomin op de reede, als boven of beneden, eenig ijs te be- speuren was en dat de vaart nog door niets ge- hinderd wordt. Ook op het kanaal wordt de stoomvaart, zelf's tot Gent, onafgebroken voortgezet. Volgens berichten was voor Hansweert veel drijfijs, maar voor Walsoorden nog alles blank water. De stoombootdiensten van Middelburg en ook die van Zierikzee op Rotterdam zijn bereids door het ijs in de Kil en verder op moeten worden gestaakt. De spoorboot van Middelburg op Zierikzee vaart nog op tijd, echter met verdubbeld, zooge- naamd ijsgang-tarief, waarmede begonnen is op 22 dezer, als wanneer er nog geen ijs op de Zeeuwsche vaarwaters was te zien. LI. Dinsdagavond gaven de leerlingen van Mine Nolson-Lefebvre, alhier een uitvoering, die uitstekend geslaagd is. Afwisselend werden zang- en pianostukken ten gehoore gegeven, die bewezen, dat van het goed gegeven onderwijs uitmuntend was geprofiteerd. De uitvoering van het aardige stukje Asscbepoester was allerliefst. Moeite, noch kosten de costumes waren prachtig waren gespaard. Een daverend applaus was de welver- diende hulde, gebracht aan de jonge dames en heeren en aan hunne verdienstelijke onderwijzeres Mme N.-L. De heer H. C. E. van IJsselsteijn bracht namens de ouders der kinderen en alle genoodigden openlijk dank aan de gastvrouw, terwij) de heer A. Cornelissen namens eenige heeren haar een prachtig bouquet overhandigde. Een geanimeerd bal besloot deze talrijk bezochte en aangename soiree. Gedurende de tweede helft der maand No vember 1884 zijn door het postkantoor alhier de tive, //heeft mevrouw Banmarck het geld verdiend. Had zij mij geen uitgangspunt gegeven, dan ,/0, neem den wissel maar gerust aan, Mr. Macroy zeide Grace lachend. //Als ik u al een weuk heb gegeven, hebt gij toch het werk ge- daan. Ik ben zelf getuige geweest, op welke edele, onbaatzuchtige en grootmoedige wijze gij dat, wat gij hebt opgebouwd, weer hebt omver- geworpen, voor uwe goedheid en energie," voegde zij, hem haar hand gevend, cp ernstigen toon er bij, //ben ik u boveudien nog zeer veel dank schuldig." z/Niettegenstaande alles is het toch uwe vrouw Mr. Banmarck," zeide de detective, den wissel opvouwend en hem zorgvuldig in zijn porte- feuille stekend, //die u uit de kaken des doods heeft gered." EINDE. volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van: Mej. A. Budde te's Hage, K. Visser te Vlissingen (briefkaart), Dominicus van Driesse te Eecloo. Door het hulppostkantoor te Axel aan het adres van A. Arens te Serooskerke. De loting voor de nationale militie zal dit jaar plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren als hieronder zijn aangewezen Hulst Donderdag 12 Eebruari des voorm te 9 ure voor Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Honte- nisse, Boschkapelle, Stoppeldijk, Graauw, Clinge en St. Jansteen. AxelVrijdag 13 Eebruari des voorm. te 9 ure voor Axel, Zuiddorpe, Overslag en Westdorpe, te 10^ ure voor Philippine, Ter Neuzen en Hoek en des nam. te 1^ ure voor Sas van Gent, Koewacht en Zaamslag. IJzendijkeMaandag 16 Februari des voorm. te 9 ure voor Groede, Breskens, Nieuwvliet, Water- landkerkje, Schoondijke, Hoofdplaat, Biervliet en IJzendijke. SluisWoensdag 18 Februari, des voorm. te 9 ure voor Sluis, Aardenburg, Eede en St. Kruis en te 10 ure voor Oostburg, Cadzand, Zuidzande en Retranchement. Sas van Gent. IJs en weer dienende zal, naar men verneemt, a. s. Zoudagnamiddag alhier op z/het Canisvliet" een schitterend ijsfeest, opgeluisterd door muziek, gegeven worden. Des avonds zal de ijsbaan verlicht worden door lampions. Verschillende Belgische maatschappijen zijn voornemeus hieraan mede te werken. Ilulst. Gisteren had alhier een treurig ongeluk plaats. De lOjarige zoon van J. Hemelaar, rijdende met zijn slee op de buitenvest, zakte plotseling door het ijs. De onderwijzer Imandt, hierbij tegen- woordig, haalde met groote inspanning en gevaar voor eigen leven den jougeling op het drogehij mocht geen voldoening smaken van zijn edele poginghet kind was reeds overladen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Jan. het volgende vonnis uitgesproken E. van Eschatter, wonende te Overslag, is wegens hoon veroordeeld tot De Scientific American geeft een plaat, voor- stellende een familie van prachtig Hollandsch vee, het eigendom van de heeren Smits Powell te Syracuse, New-York. Rechts staat Neptunus, de vader der familie, en op den voorgrond zit Aagje Kathlen, die dit jaar, het eerst na den invoer, 9525 ponden melk gaf in zeven maanden en vijf dagen, eindigeude den 1 November. Aagje Beauty, in het water staande, gaf 80 pond en 6 ons melk per dag; zij gaf in Holland, toen 3 jaren oud, 68| pond per dag; het eerste jaar na den invoer, toen 4 jaar oud, gaf ze 13,573 pond en iu een week 10 pond boter. Juist boven haar staat Aagje, die in een jaar 18,004 pond en 15 ons melk gaf, en naast en achter haar staat Aagje Beauty II, dochter van Aagje Beauty, die dit jaar, drie jaar oud, 7793 pond melk gaf iu zeven maanden en zes dagen, eindigeude den 1 November. Links op den ach- tergrond is Aagje Rosa, die als vijfjarige in Holland per dag 91 pond melk gaf en den laatsten zomer in het geheel 16,156 pond. Op den achtergrond rechts staat Aagje May, de moeder van een kalf, dat ook op de plaat is voorgesteld, en die, drie jaren oud, per dag 57 pond en 13 onsen en den geheelen zomer 8705 ponden melk gaf in zes maanden en zestien dagen. Inderdaad, deze plaat is een lust om te zien vooral voor een Hollandschen boer. Van de Abukleabronneu wordt onder dag- teekening van 17 dezer gemeld: De Engelsche colonne onder aanvoering van generaal Stewart, kwam gisteren hier aan, en vond de bronnen door 10,000 rebellen bezet. Heden morgen rukte de Engelsche macht, ter sterkte van ongeveer 1200 man, in carre op tegen den vijand, die plotseling eene charge maakte en gedurende eenige oogen- blikken tot in het carre binnendrong. De Engel- schen sloten zich echter weder aaneeu en richtten een moorddadig vuur op den vijand, die eindelijk afhield, 1200 lijken rondom het carre achterlatende. Onze verliezen zijn negen officieren gedood, onder welke kolonel Burnaby, en negen gekwetst, onder welke de lords St. Vincent en Airlie; 65 minderen gedood en 85 gekwetst. Generaal Stewart ont- kwam ternauwernood het gevaar en een paard werd onder hem doodgeschoten. De Engelsche troepen hebben daarna de bronnen bezet. Gene raal Stewart zal onmiddellijk naar Metammeh op- rukkeu. De wijze, waarop de Koning van Spanje is opgetreden in de gewesten die het meest door de aardbevingen geleden hebbenheeft hem veler harten gewonnen. De Koning heeft niet alleen doen zien, dat hij een goed en gevoelig gemoed liceft en een helder oordeel, maar zijn gestel blijkt bestand te wezen tegen zeer buitengewone vermoeienis en niet geringe ontbering. Zondag jl. hoorde hij om zes uur te Malaga de mis en vertrok toen met gevolg naar de woeste oorden der Sierra Nevada, waar Peria stond, wat thans nagenoeg geheel een puinhoop is. Deze plaats heeft nog meer geleden dan Alhama, maar gelukkig zijn er minder menschen omgekomen. Te Periana zijn van 800 huizen slechts vijftig overeind gebleven. Negen straten, waaronder de Kerkstraat, met de kerk, zijn geheel verwoest. Bij den eersten schok werden 150 menschen gedood en velen gekwetst, waarvan twee dagen later nog 45 overleden. Sedert zijn er nog aan de bekomen erustige wonden gestorveu en nog onderscheidene liggen bijna hopeloos in de hospitalen. Enkele menschen zijn als door een wonder gered. De pastoor had zijne stokoude moeder opgenomen en was juist over den drempel, toen het huis achter hem inviel. De Alcade verloor zijn moeder en vier kinderen maar ontkwam gelukkig zelf en niettegenstaande zijn gruwelijk leed bleef hij op zijn post en deed al het mogelijke om anderen te helpen. De Koning bezocht het geheele plaatsje nauw keurig en deed aan de ongelukkigen zes honderd pond uitreiken. Men had toen een zeer rijk dejeuner voor hem gereed gemaakt, nog wel vlak bij de hutten, waar de ernstig gewonden lagen. Z. M. betuigde daarover zijne ernstige ontevredenheid, zeggende, dat dit geld beter had kunnen worden besteed. Hij at maar heel weinig en liet het ge heele dejeuner verdeelen onder de gewonden en behoeftigen. Toen dit bekend was, liep de geheele bevolking uit om den goeden Vorst te zegenen. De Koning zal nog eenige andere plaatsen be- zoeken en van Malaga weder naar Madrid gaan. o Van Tersckelling wordt geseind, dat de daar thuis behoorende vischschuit Voorlooper door een stoom boot aangevaren en gezonken is. Van het volk was niets bekend. De Maas is over de geheele breedte met drijfijs bedekt. De Zegenzalmvisscherijen hebben haar werkzaamheden moeten staken. In een openbare school te Hengelo is een buis van het heetwater-verwarmings-toestel gesprongen, waardoor de stoker ernstige kneuzingen bekwam, terwijl ramen en deuren in de onmiddellijke nabij heid werden verbrijzeld. Te Wageningen is eene 65jarige dame door de gladheid gevallen zij is aan de gevolgen overleden. Een varensgezel en een jongeling, beiden uit Rotterdam, zijn op de Kralingsche plas door het ijs gezakt en verdronken. De eerste was herhaalde malen gewaarschuwd. Eergisteravond vervolgde op de Vlietkade te Kra- lingen een hond eene kudde schapen van 63 stuks die alien de vlucht liamen op het ijs en er door heen zakten; 61 werden er gered, de twee andere verdronken. In de Noordvestgracht te Schiedam is de braudersknecht C. L. F. Krohne, des mor- gens 3 unr naar zijn werk gaaude, door de duisternis in het water geraakt en verdronken. Hij laat eene vrouw en drie jonge kinderen na. In het Evangelisatielokaal te Wageningen zijn de offerbussen opnieuw op geheimzinnige wijze geledigd. De politie meent thans den dader op het spoor te zijn. Dinsdag-ochtend werd te Hoogland onder een sparre op een boerderij het bevroren lijk gevonden van R. den Onde een 25jarig tiinmermansknecht, die vermoedelijk den vorigen avond, na vooraf to veel aan Bachus geoffisrd te hebben, daar is gaan liggen. Een treurig ijs-ougeluk wordt uit Poulainville, bij Amiens, bericht. Zestien kinderen, die zich daar op een dichtgevroren vijver met glijden vermaakten, zijn door het ijs gezakt en verdronken. De sneeuwval heeft iu de gemeente Chiamonte (Piemont) een geheel vlek bedolven, dat uit 15 huizen bestond. Men hoort duidelijk de jammerkreten der bewoners, die onder de sneeuw zijn begraven. Twee duizend soldaten zijn bezig aan de opruiming van het terrein. Te Cavaillon (Fr. dep. Vaucluse) zijn vijf kinderen levend verbrand. Zij waren door hun ouders alleen gelaten. De oudste speelde met lucifers. Het gewone gevolg bleef niet uit. Woensdag avond brak er brand uit op de hofstede bewoond door den landbouwer Padinos. De brandweer van Goes en's Gravenpolder, slaagden er in den brand te bepalen tot een stapel liooi en stroo. Het daarop door de justitie uit Middelburg in- gesteld onderzoek naar de oorzaken van den brand, heeft tot geen resultaat geleid. Omtrent een schandaal in den Haagscken schouwburg deelt de Haagsche Courant de volgende bizonderheden mede. Een bezoeker der voorstelling in den Holland schen schouwburg bij de voorstelling van Faassen's z/Hannes" eergisteravond, geuaamd De Hondt en door het publiek gerucht aangeduid als de schrijver van het ,/Humoristisch en satyriek" weekblad Argus, werd door drie jongelieden, met name graaf Van Limburg Stirum, baron Snouckaert van Schau- burg en nog een derde, wiens naarn niet bekend was, onverwacht besprongen, in den kraag gegrepen en in minder dan een minuut tijds onder den voet gebracht. Zich te verdedigen was ondeukbaar, daar de jongelieden hun hevig ontsteld slachtoffer als een drietal losgelaten bezetenen met de looden knoppen hunner rottingen, met vuisten en nagels, met de hakken hunner schoenen zoodanig beukten, dat het bloed uit verschillende plaatsen van het hoofd vloeide.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2