Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2055. Zaterdag 24 Januari 1885. 25e Jaargang- Binnenland. ■i ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kac zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN zullen op IHiisdiig :l Februari 1885, des voormiddags 11 uur, in bet gemeente- huis aldaar, in het openbaar, bij enkele iuscbrijving, in twee perceelen aanbesteden: 1°. het dempeD, rioleeren en schoon- maken van slooten, metselen van riolen, en verdere bijbehoorende werken 2°. het onderhouden van en doen van herstellingen a an de ge- bouwen en andere gemeente eigen- domraen, gedurende 1885; beide met bijlevering der benoo- digde materialen, enz. De bestekken liggen ter lezing op de gemeente- secretarie van 20 (lezer, en zullen alsdau daar verkrijgbaar zijn, tegen betaling der kosten, voor het le perceel van f 0,50 en voor het 2e van f 0,75 per exemplaar. Aanwijzing zal geschieden, op Donderdag, 2!) dezer, 's morgens 10 uur, voor het eerste en 's middags 2 uur, voor het tweede perceel. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester. Inlevering van inschrijvingsbiljetten in een ge- sloten bus ter gemeente—secretarie, den dag voor en verder tot het oogenblik der besteding. Ter Neuzen, 20 Januari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOYEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. In den loop der maand Februari a. s. moeten, ter voldoening aan art. 8 der betrekkelijke veror- dening, alle mannelijke ingezetenen, wonende in de kom der gemeente, geboren in het jaar 1854, en ook die van ouderen leeftijd, voor zoover zij hun 50e jaar nog niet zijn ingetreden, die in het vorige jaar zich in de gemeente hebben gevestigd, ter gemeente—secretarie aangifte doen om voor de dienst bij de brandweer te worden ingeschreven. Die deze aangitte verzuimen wordenonver- FBUILLETON. is) Aan den dood ontrukt. x. (S 1 o t.) UIT DE KAKEN DES DOODS. Toen Grace het huis van //Liverpool May" veriiet, was het reeds te laat op den dag om een bezock aan de Tombs te kunnen brengen, en dus zag zij zich genoodzaakt, de blijde boodschap, die zij aan haren echtgenoot had over te brengen, tot morgen uit te stellen. Den volgenden morgen echter ging zij vroegtijdig op weg naar de gevangenis en kreeg terstond toegang tot haar echtgeroot. ,/Uwe boodschap heb ik gekregenGrace zeide Richard, nadat zij elkander hartelijk hadden gegroet. ,/0de zaak is veel beter afgeloopen, dan ik gehoopt had, Richard," riep Grace met van vreugde schitterende oogen juichend uit. z/Beter?" vroeg hij. z/Ja, Richard, gij zijt gered z/En door u, mijn engel //O, hoofdzakelijk hebt gij het aan Mr. Macroy te danken." z/Maar deze leidde de zaak tegen mij." //O, sedert is hij bekeerd geworden I" zeide Grace lachend. minderd de daartegen bedreigde boete, ambtshalve ingeschreven, of, wanneer het verzuim eerst ns de loting wordt ontdekt, zonder loting in dienst gesteld. Ter Neuzen, 21 Januari 1885. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. E*olitieli Overzicht. Het oog der eerste dienaren van de groote Monarchen is gericht op het land der Zwarten, daar schijnt het Dorado gezocht te worden. Ginds aan de oevers van de Spree vergadert eene zekere commissie, die beproeft om de verdeeling van Afrika's bodem zoo te regelen, dat het onnoodig is, dat het recht van den langsten degen btslisse over hetgeen de Europeanen het //mijn en dijn" gelieven te noemen. Binnen korten tijd zal zij met haren arbeid gereed zijn. Over het Congo- gebied is men het eens, maar over de kleine streek aan de monding der rivier nog niet. Op het laatste oogenblik maakt Portugal, dat zijn rechten op de noordelijke kust van den Congo handhaaft, bezwaren. Zijn eisch is bezwarend, omdat het toegeven den Congo-staat zou afsnijden van de kust. Geen kans bestaat er voor het kleine Portugal zich in dit opzicht te zien bevredigd. Zeker iemand in Duitschland is zoo vrij met de Lasitaniers in gevoelens omtrent dit punt te ver- schillen en het gevoelen van die eene grootheid werkt door tot in de geheiinzinnigste conferentien. Het ontbreekt niet aan oppositie tegen dien eenigen Bismarck, maar de Rijks-kanselier draafi door. De El Imparcial waarschuwt ook Spanje zich te nauw met Duitschland in te laten geen andere resultaten geeft dat bondgenootschap, zegt het blad, dan teleurstelling en vernedering. Als men er zich toe leent een sateliet der Bismarcksche politiek te worden, is men steeds er aan bloot- gesteld op een gegeven oogenblik losgelaten te worden. Hoe is 't Spanje gegaan met de Soeloe- archipel Maar in Duitschland zegt men //goed zoo," een stroom van adressen heeft den staatsman nog grooter gemaakt en tengevolge gehad, dat men den Vorst op zijn 70en verjaardag een nationaal geschenk zal aanbieden. //Doortasten" blijft het wachtwoord. Manteuffel is nog altijd bezig de Elzassers te Germaniseeren, zonder gewenscht resultaat. Zoo gaarne ziet hij een einde aan „dat heulen met het buitenland." Frankrijk zal intusschen de geesten over de Vogesen wakker houden, het //Adieu a la France" leeft in de harten der bewouers van Manteuffel's stadhouderschap. Op 't gebied van 't rechtswezen schijnt de jury der Seine mild te zijn. De gebroeders Laroche, van Haiti, de poli- ,/Mnar Grace ,/Nu?" vroeg zij, toen hij zweeg. z/Als ik gered ben, dan Hij aarzelde, alsof dat, wat hij dacht, te wonderlijk was, om het uit te spreken. ,/Ga door, Richard," zeide Grace, glimlachend. ,/Dan moet de ware moordenaar gevonden zijn," zeide hij met zachte stem. z/Gij hebt gelijk, Richard," antwoordde Grace snel//men heeft den waren moordenaar gevonden z/Ah, dan ben ik gered, en wel door u, mijn engel I" riep hij, zijne jonge vrouw in zijne armen sluitend en haar mond met kussen bedekkeud, overgelukkig uit. Iedereen deelde met Grace de overtuiging, dat de ware moordenaar gevonden was, en daar ook de rechters overtuigd werden dat Richard Banmarck volkomen onschuldig was, werd hij zoodra de wet het toeliet, uit de gevangenis ontslagen en op vrije voeten gesteld. Mr. James Wilson, alias Clarke, alias Landly werd beschuldigd van den moord op mevrouw Stella Raimonde, en Mr. Macroy bracht zulke overtuigende bewijzen, dat de jury hem veroordeelde. Zooals uit de behandeling der zaak bleek, was Wilson een Engelsche diet, die //Liverpool May" naar de Vereenigde Staten gevolgd was. Kort na zijne aankomst had hij op de //Bristol" van Boston naar New-York gereisd, had mevrouw Raimonde aan boord bemerkt en was minder door hare tieke valsche munters, zijn vrijgesproken, zij kunnen gaan. Ook de zwarte gezant van Tombuctoe is nfgemarcheerd naar Senegal met een rijkeu voor- raad van geschenken. De zwarte man zal toch niet bang geworden zijn voor de sneeuwstormen in *'t zuiden van Frankrijk, die treinen begraven Maar 't is zoo „oost- west thuis best." In Afrika is het te halen. Als het op den duur maar niet blijkt, dat alles geen goud is wat er blinkt. In Egypte staan de zaken er leelijk voor, de soldaten uit het land der Farao's zijn niet te ver- trouwen, zij hebben 't de Engelsche expeditie slecht naar den zin gemaakt, toen het bleek dat de water- voorraad, voor anderen bestemd, door het escorte zelf was genuttigd. Over de geldzaken zijn de mogendheden het op verre na niet eens, men zal zich door John Bull niet laten ringelooren, al trekt de zieke man ook dene lijn met hem, en al schijnt ook Italie min of meer naar zijne bedoelingen over te hellen. De heer Baravelli, lid voor Italie in de commissie voor de //Caise de la Dette," heeft zijn ontslag gevraagd, omdat zijne zienswijze verschilt van die der regeering, en te Alexandria schijnt het alles behalve rustig te zijn, waarom het Engelsche gar- nizoen onder de wapens moest blijven. Ook in de Staten van Midden—Amerika breidt zich de opstand uit tot over vijf Staten, en op Madagascar hebben de Franschen het nog te kwaad met de Hova's, die echter in de gevech- ten het onderspit delven. Had men het zoover ook maar met de Chineezen. Wel valt het der Duitsche officieren te Shanghai en te Tien-Tsin moeilijk om de kaalkoppen de exercitie te leeren, terwijl ze hunne kruisers en arm strong--! anon- neerbooten niet voldoende kunnen bedienenmaar daarom geeft men te Peking nog niet toe. De Keizerin wil van geen vrede weten hoe de rijkere standen, die geplunderd worden door de regeering dien ook wenschen. Zij durven geen //kik" laten uit vreeze van als landverraders gestraft te worden. In Corea wordt het evenwel rustig, nu het aan Japan eene schadevergoeding zal uitbetalen, en daarmee is die kwestie uit. Maar overigens zien wij in alle streken der aarde strijd. Strijd om recht, strijd om bezit, strijd om voorrang, strijd om bestaan, strijd om niet bestaanin Staat, maatschappij en kerk, waar men vergeet, dat: //wie de meeste wil zijn, aller dienaar zij." Ons klein landje is er niet van misdecld en vooral thans nu de wateren voor een deel gestold zijn. Daar heerscht strijd op de gladde ijsbanen om den voorrang, daar is leven en vroolijkheid; maar daar is ook gevaar, al is het niet een onderaardsch vuur dat Heri's bodem omwoelt. schoonheid dan wel door hare brillanten aangetrokken. Op de /,Bristol" wist hij het zoo in te richten, dat hij de hut naast de hare kreeg. De nacht was zeer zoel, en nadat mevrouw Raimonde een tijd lang op haar bed had gelegen, had zij zich eindelijk ontkleed, om te gaan rusten. Haar door het sleutelgat van de verbindingsdeur beloerend, had hij gewacht, tot zij was ingeslapen, maar eerst tegen den morgen was zij, zooals hij geloofde zoo vast inges'apen, om zich in haar hut te wagen. Eindelijk sloop hij naar binnen en eigende zich alle sieraden toe, die mevrouw Raimonde bij zich had gehad, behalve haar juweelen oorringen, die hem den geheelen nacht in de oogen hadden gevonkeld. Hij kon niet nalaten, te trachten, ook deze te bemachtigen, en naast haar kooi knielend, trachtte hij ze behoedzaam los te raaken. De aanraking zijner vingers maakte haar echter wakker, en haar arm uitstekend, greep zij onbe- wust zijn arm met de eene hand en met de andere het aan zijn horlogeketting hangend medaillon. Om haar te verhinderen, te schreeuwen, drukte hij zijn hand op haar mond, maar zij verweerde zich krachtig, en in zijn angst, dat het haar ten slotte zou gelukken, de geheele boot in rep en roer te brengen, trok hij den dolk, dien hij bij zich droeg, en stak haar daarmede meermalen in de borst. Nauwelijks was de vreeselijke daad geschied, toen hij door ontzetting werd aangegrepen. In de vergadering der vereeniging van suiker- fabrikanten, te Rozendaal gehouden, is besloten, de Ministers van Buitenlandsche zaken en van Waterstaat, Handel en Nijverheid te verzoeken een tractaat met de Yereenigde Staten tot stand te willen brengen, waarbij de onbelaste invoer van Nederlandsche suiker in dat land wordt verzekerd. Naar het Vad. verneemt, heeft de Minister van Buitenlandsche zaken aan den Engelschen ge zant kennis gegeven, dat in zake de onheusche bejegening van twee Engelsche dames een onder- zoek heeft plaats gehad en dat de zaak ter ver dere vervolging in handen is gesteld van het hoofd der politie. De burgemeester van den Haag, hoofd der politie, moet intusschen geen reden gevonden hebben om de betrokken politie—beambten te straffen, daar zij te goeder trouw hebben gehandeld. Of zij zelve geen verontschuldigingen zullcr. aanbieden aan de beleedigde dames, voor de ver- gissing, waartoe overdreven dienstijver hen ver- leidde, is niet bekend. De Kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwarden, heeft geene termen gevonden om het adres te oudersteunen, dat door een aantal direct of indirect belanghebbenden, bij de suiker- cultuur op Java aan den Minister van Kolonien is ingediend strekkende om het uitvoerrecht van suiker op Java in te trekken. Door 287 visschers en belanghebbenden bij de visscherij +e Vollendam, is een adres gericht aan den gemeenteraad vor< Edam, waarin zij betoogen. dat hun bestaan door de wet op de zeevisscherijen dreigt vernietigd te worden; dat zij eene slechte vangst op de Noordzee gemaakt hebben en thans tot 1 Mei de Zuiderzee niet mogen bevisschen; dat zij door het gemis hunner vrijheid gedurende een derde gedeelte van het jaar totaal geru'ineerd worden en daardoor o. a. niet in staat zijn hun gemeentelasten te betalen. Redenen waarom zij verzoeken, zoowel vrijgesteld te mogen worden van de voldoening van den hoofdelijken omslag als de medewerking van den raad te mogen ondervinden in het verdedigen hunner belangen bij de hooge regeering. Voor de rechtbank te Arnhem hebben een drietal personen uit Groesbeek terecht gestaan, ter zake dat zij een kind beneden de zeven jaar te vondeling hadden gelegd. De eerste dier personen, G. J., oud 25 jaar, de ongehuwde moeder van het kind, was aangeklaagd dat zij haar zoontje, eerst dertien dagen oud, heimelijk in de keuken van het huis, door P. Th. en hare dochter M. J. be- woond, op den vloer had neergelegd en zich daarna had verwijderd, om het aan zijn lot over te laten. Toen kort daarna de bewoners, die zich in een Het was niet zijn plan geweest den moord te begaau, en toch, daar voor hem lag een lijk, dat uit den weg moest geruimd worden. Wat zou hij doen? Eerst toen //de Bristol" Tropp's Heck bereikte, werd zijn denkvermogen iets helderder en als een bliksemstraal schoot de gedachte door zijn hoofd, om het lijk in de hoop, dat het zou zinken of wegspoolen over boord te werpen. In het eerste oogenblik was hij ook van plan geweest hare kleederen over boord te werpeneen oogenblik nadenkens echter overtuigde hem, dat zij niet zouden zinken, voordat zij de opmerkzaamheid van een of ander tot zich zouden trekken, en terwijl hij ze liet hangen, keerde hij naar zijne hut terug en reinigde zich van alle bloedsporen. Toen de kranten den volgenden morgen stad en land in rep en roer brachten, kwam de ge dachte op, om de politie op een valsch spoor te brengen. Hoewel het een gevaarlijke proef was, gelukte het toch beter, dan hij zelf had gehoopt. Eerst was hij van. plan zich uit de voeten te maken, terwijl de politie den moordenaar op het valsche spoor zocht; toen hij echter zag welk heerlijk gevolg zijn list had, besloot hij, te blijven waar hij was. Wnarschijnlijk was het zijne liefde voor //Liverpool May" die hem meer dan al het andere in New -York terughield; en hij kon daarom met recht zeggen, dat die vrouw zijn verderf was geweest. Terwijl de bekoorlijkheden eener vrouw TER MTZEVMHK <01 RUT Dit blad verschtjjnt IHnsd.is- en Vrijjdnsavond blj den uitgever V. JL VAN D E 8 A N D E te Ter Neuzen. 11 i\

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1