Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. UN Mm DIN 11. No. 2054. W oensdag 21 Januari 1885. 25e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Yanltot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Ult bind verachljnt Dtusdas- en Vrijd.igiirond bij dcu iiilgevee P. Jl. VAN O E S A N D E te Tcr Neuzen. BUEGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN zullen op Dinsdag 3 Februari 1885, des voormiddags 11 uur, in bet gemeente- buis aldaar, in bet openbaar, bij eukele inscbrijving, in twee perceelen aanbesteden: 1°. het dempen, rioleeren en schoon- maken van slooten, metseien van riolen, en verdere bijbehoorende werken 2°. het onderhouden van en doen van herstellingen a a n de ge- bouwen en andere gemeente eigen- dommen, gedurende 1885; beide met bijlevering der benoo- digde materialen, enz. De bestekken liggen ter leziug op de gemeente- secretarie van 26 dezer, en zullen alsdan daar verkrijgbaar ziju, tegen betabng der kosten, voor het le perceel van f 0,50 en voor bet 2e van f 0,75 per exemplaar. Aanwijzing zal geschieden, op Donderdag, 29 dezer, 's morgens 10 uur, voor het eerste en 's middags 2 uur, voor bet tweede perceel. Inlichtingen ziju te bekomen bij den gemeente- bouwmeester. Inlevering van inschrijviugsbiljetten in een ge- sloten bus ter gemeente-secretarie, den dag voor en verder tot het oogenblik der besteding. Ter Neuzen, 20 Januari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. .folitieli Overzicht. Wie oefent grooter invloed over heel de wereld uit dau Yon Bismarck, vooral sedert hem de annexatie-lust weer bekruipt. Gelukkig, dat bij Europa niet heeft gekozen tot terrein, waar hij zijne profielen uitzet en den grond afbakent. Australie en Afrika zijn het jachtveld. Of de Engelschen een zuur gezicht zetten, omdat ze. uit hun waan, dat buiten Europa de heele wereld bun privaat jachtterrein is, worden wakker gescbud, Bismarck stoort zich daar niet aan, overtuigd als bij is dat de Britten zich driemaal bedenken zullen, eer ze hem met geweld in den weg treden. En dat het FEUILLETON. 17) Aan den dood onlrukt, Hierop onwillekeurig in het geheime vak rond- tastend, kwamen zijne handen met een op den bodem liggend kaartje in aanraking. Mr. Macrov nam het kaartje er uit, wierp er een blik op en ging ontroerd weer zitten. u Wat is er vroeg Grace, hem verbaasd aan- starende. //Gij zijt nu toch niet van plan om ziek te worden?" //Het is eene beschikking van God!" zeide hij, opstaande. //In mijn langdurige praktijk is mij nog geen misdadiger voorgekomen, die niet in den grond een doinkop was. Misschien zijn wij alien dwazen; maar het heeft zelfs den schijn, alsof zelfs de slimste booswicht een doinme streek moet doen. Kijk eens hier." Met deze woorden overhandigde hij Grace een kaartje, die zich nieuwsgierig met den inhoud daarvan bekend maakte. Het was een op den naam van James Landly pandbriefje voor een gouden horloge. z/Ah, gij hadt gelijkriep Grace uit, //het is een en dezelfde persoon z/Nu hebben wij hem," zeide de detective, „en het is tijd," voegde hij er bij, „na op zijn horloge te hebben gekeken//laat ons naar beneden gaan." Hierop gingen alien naar de woonkamer beneden Duitschlaud ernst is met de vestiging in Afrika, hebben de jongste gobeurtenissen op de kust van Guinea bewezen. Daar heeft men een aantal negers doodgeschoten en hunne dorpeu verbrand, als straf voor oproer tegen Duitsch gezag, en de komrnan- dant der vloot is van wege zijne handeling door den Keizer gecomplimenteerd. De Rijksdag ver- zet zicb nu en dan tegen de plannen van den kanselier, maar geeft per slot toch toe en Wilhelm laat zijn eersten staatsman heel bedaard de kas- stanjes uit het vuur halen. Nu wil hij zijn land- genooten ook leeren nog beter op de dubbeltjes te passen en komt met plannen voor een Rijks- postspaarbank in den Rijksdag, toegelicht door voorbeelden uit naburige staten, waar deze geld-1 bel egging reeds in praktijk is. Nadat een at'ge- vaardigde der sociaal-democraten zijn afkeuring had te kenuen gegeven over het verbod, dat de soldaten treft, om zekere herbergen te bezoeken, z/omdat daar een geest heerscht, die voor de troepen gevaarlijk kan zijn," en er er nog een paar sis- sers op den oorlogsminister waren afgestoken, ging de oorlogsbegrooting er door. In Afrika gaat het de Engelsche expeditie onder Wolseley goed, naar luide van berichten uit Cairo, wijl de Mahdi de door den Engelschen generaal gestelde voorwaarden heeft aangenomen en de weg naar Kharthoem voor de troepen open is. Of 't waar is, dat Engeland Massowah ter bezetting aan de Italiaansche expeditie naar Assab zal afstaan, verdient nadere be vestiging. Men zegt, dat deze afstand het loon is voor Italie's medewerking in de Egyptische kwestie. Humbert's Afrikaansch korps is echter wegens ruw weder nog niet van wal gestoken. Eene interpellate van den senator Majorana over de uitzetting van Cirmeni, de Ber- lijnsche dagbladschrijver, was een storm iu een glas water. De Minister van Buitenlandsche zaken, Mancini, verklaarde dat de uitzetting volkomen wettig was. Een krachtig optreden van Italie in Afrika wordt in het Apennijnsche schiereiland met geestdrift begroet, nu de groote mogendheden als uitgehongerden op het vaderland der Zwarten aan- valleu en den grond verdeelen. Koloniale politiek wordt ook het wachtwoord aan gene zijde der Alpen. Het deficit op de Fransche begrooting over de elf eerste maanden van 1884 bedraagt 84 millioen. De nieuwe Minister van oorlog heeft Ferry beloofd zijne ontwerpen tot legerorganisatie in portefeuille te zullen houden, alleen wil men het kader in- krimpen en de daaruit voortvloeiende bezuiuiging doen strekken tot het inrichten van het kostbare koloniale leger. Een kostbaar koloniaal leger. Juist't Is Frankrijk niet vergeten, dat de Chi neesche expeditie in 1860 per soldaat heeft ge- kost50,000 t'rs. Hoe lang deze 17e Minister van oorlog na 1871 het maken zal? Veel hangt af van den afloop der Chineesche expeditie en de om daar de komst van James Clarke alias James Landly af te wachten. Zij behoefden niet lang te wachten, want reeds na tien minuten hoorden zij den stap van een man op de stoep. In geval dat Mr. Clarke een sleutel zou ge- bruiken, had Mr. Macroy bevolen, dat de beide geheime agenten hem den terugweg naar de deur zouden afsnijden, terwijl hij zelf den gentleman zou ontvangen. Mr. Clarke beide echter en werd het plan dus in zooverre gewijzigd, dat men Sara naar de deur zond om die te openen. Toen Sara de deur opende, trad een, niettegen- staande zijn zwaren baard oogenschijnlijk, nog jong man van middelmatige grootte en slanke gestalte in den gang. z/Reeds weer een nieuw meisjebromde hij, Sara scherp aan starende. Ja,"antwoordde Sara, ,/ik ben heden pas gekomen." ,/Waar is uwe Mevrouw?" z/In de voorkamer," antwoordde Sara. Terwijl hij hierop naar de woonkamer liep, deed Sara de deur toe. Niets kwaads vermoedend, trad Mr. Clarke, want de aangekomene was het individu waarop de detectives loerden, in de woonkamer, en daar Grace met den rug naar de deur stond, kon hij haar gelaat bij zijn binnenkomen niet zien. z/Nu May," zeide hij, //hebt gij weer een tooneel met uwe dienstbode gehad?" z/Daar is Mr. Clarke," zeide Mr. Macroy, te zaken in Achter-ludie. Volgens de Matin heeft de broeder van Norodom I, Koning van Cambodja, met behulp van Chineesche zeeroovers, den post Samboer, die door eene kleine Fransche en Anna- mitische bezetting bewaakt werd, aangegrepen. De kommandant van den post en een aantal soldaten werden gedood en de gouverneur van Cochin-China trok met versterkingen naar Samboer op. De troepen, die met het transportschip Chalons zijn aangekomen, hebben zich van de steenkolenmijnen te Ke-Lung op Formosa meester gemaakt, terwijl in eigen land bij Calais een mijngasontplofflng heeft plaats gehad, waarbij 28 personen den dood vonden en over eene lengte van 800 meter de galerijen ingestort zijn. De Daily News-correspondent te Yarna aan de Zwarte zee meent achter het geheim te zijn van de zending van Hassan Tenmi naar Londen. Iu de eerste plaats geldt het een treffen over de Egyptische kwestie. De Porte meent, dat het Bismarck te doen is om ruzie te zaaien tusschen Engeland en Frankrijk en vooral dat, wanneer hij er Engeland toe gebracht heeft om Egypte in bezit te neraen, Oostenrijk ongetwijfeld de hand zal uitsteken naar Salonika en Rusland in Klein—Azie zal voortschrijden. De zieke man werd dan deerlijk in het nauw gebracht en zou geheel geisoleerd van zijne, bij name afhankelijke staten op een klein hoekje gronds aan den Bos porus en dan nog ter bede, blijven zetelen en niets meer hebben te kommandeeren. En binnen zeer korten tijd zou het met den Mohaem- daanschen staat in Europa gedaan zijn. Zaterdag jl. was de Koning eenigszins on- gesteld en hield Z. M. op raad des geneesheers, het bed. Zoudag was Z. M. dermate hersteld, dat hij wederom aan tafel kon verschijnen. Zijn arts bezoekt hem dagelijks. In westelijk Zuid-Beveland vertoonen zich reeds zoogenaamde vlasboeren uit Holland. Dit is vermoedelijk een gunstig teeken voor den landbouwer om zijn grond voor goeden prijs te verpachten ten behoeve van den vlasbouw. Daar de suikerbietenteelt in den aanstaanden zomer weinig goede vooruitzichten opent, zal de verbouwing van eerstgemeld product belangrijke tegemoetko- ining kunnen verschaffen. Nu de verminderde voorschotten voortaan eerst verstrekt worden na het bezaaien van den grond, wat ook bij vlas geschiedt, bestaan er redenen aan dit laatste gewas de voorkeur te geven, wijl dit vroeger gezaaid wordt dan de beetwortels. Uit Terschelling wordt het volgende ge- schreven voorschijn tredend. ,/Mag ik vragen, hoe het u gaat? Wij hebben op u gewacht." Mr. Clarke ontkleurde bij deze woorden en draaide zich snel ommaar de terugweg was hem afgesnedeu, want voor de deur had Mr. Macroy, schijubaar een onverschillige houding aannemend, zich geplaatst. //Ik ken u niet," zeide Mr. Clarke. ,/Neen," antwoordde Mr. Macroy, //vermoedelijk niet. Maar hier is eene dame," voegde hij er bij, op Grace wijzeud, ,/die zeer verlangt, kennis met u te maken, zij verlangt uwe hulp tot opheldering eener zaak, die haar zeer ter harte gaat. De heer aan de deur daar en ik zijn vrienden, die alleen mee zijn gekomen, om haar te helpen." ,/Wat wilt gij eigenlijk van mij?" vroeg Mr. Clarke, den detective en Grace scherp aanziend. z/Wij wenschen van u te vernemen," zeide Mr. Macroy zeer beleefd, waar wij een zekeren Mr. James Landly kunnen vinden." z/Mr. Clarke sidderde en zijn gelaat werd nog bleeker. z/Ik ken dien man niet," zeide hij trotsch. z,Dat is wat erg," zeide de detective, het in den koffer gevonden kaartje in de hoogte houdend z/want wij hebben hier een pandbriefje op een gouden horloge, dat aan Mr. Landly toebehoort." z/Yervloekt?" bromde Mr. Clarke. z/Gij wilt ons dus niet zeggen, waar die Mr. Landly te vinden is P" vroeg de detective. Een allertreurigste stranding viel in den morgen van 15 Januari in de Buitengronden voor. Dicht bij die gronden lagen twee schuiten schijnbaar te visschen, nl. een met 1 mast en een met 2 masten. Spoedig bemerkte men dat het eene vaartuig in gevaar verkeerde en aanstonds werd door de sleep- boot stoom gemaakt en gingen een paar schuiten er op uit om zoo mogelijk hulp te bieden. Doch die hulp kwam, helaas, te laat en had misschien ook door de verschrikkelijke branding niet verleend kunnen worden. De schuiten kwamen echter weldra terug met de tijding, dat van het gestrande vaar tuig niets meer te zien was. Wei wist men, dat althans eene der sloepen eene Hollandsche was, doch bizonderheden konden niet worden opgegeven. Later is, volgens bericht uit Vlie, daar aangespoeld een naambord, waarop Pr. 1. Men gelooft thans, dat het de Pernissersloep 1 was, genaamd Licht- straal, stuurman Van der Steen. Van het lichtschip ,/Terschellinger bank" heeft men misschien de ramp kunnen waarnemen; een flauwe hoop bestaat er nog, dat de andere schuit, eenige der opvarenden heeft kunnen redden doch die hoop heeft weinig grond. A1 weder dus een geheele bemanuing waarschijn- lijk door de golven verzwolgen en weder eene kostbare logger vergaan Zoo'n ramp wekt het medelijden onzer visschers zij toch weten bij bittere ervaring, hoe thans voor een zeer schraai loon bij nacht en dag moet worden gezwoegd. En welk gevoelig hart, welk Neder- lander zou ongevoelig blijven bij een zoo groote ramp als nu weder hoogstwaarschijnlijk een geheel visschersdorp treft? De Atjehers gaan vooruit in de aan wending hunner middelen tegen ons en hebben nu reeds blijk gegeven van aanleg voor //dynamieters." In den nacht van den 27 op den 28 November namelijk hebben zij tusschen Lambaroe en den Kraton onder der. spoor weg een mijn aangelegd, die, toen de proef—locomotief er over heeuging, outplofte. Gedeeltelijk werd de weg en de loco motief vernield; menschenlevens zijn niet te be- treuren, daar de machinist, die nog ter juister tijd van de locomotief sprong, met den schrik vrijkwam. De Koln. Zeitung zegt: Naar men met zekerheid verneemt, zal in Mei het eerste zeeschip alhier (Keulen) aankomen, hetwelk tusschen deze stad en Londen en later ook op Dantzig zal varen. Een tweede zeeschip is aan den Kinderdijk op de werf van Fop Smit in aanbouw. De schepen zijn van bizonderen bouw en van zoodanige con- structie, dat zij bij normalen waterstand zonder ballast den Rijn kunnen bevareu. Men zal trach- ten ze rentegevend te maken door uit Ruhrort kolen mede te nemen en in Londen zeevracht te laden. ,/Ik ken hem niet!" antwoordde Mr. Clarke woedend. ,/Welnu dan," zeide de detective „ik ben een beambte van het gerecht en zal u moeten arresteeren. Dan zullen wij eens zien, of gij u dien Mr. Landly niet kunt herinneren." z/Dat zult gij niet durven wagen; gij hebt geen bevel tot in hechtenisneming." //O, wat dat betreft," antwoordde Mr. Macroy kalm, //zal ik u voor mijn eigen verantwoording arresteeren." Een oogenblik stond de man stil; toen maakte hij een snelle beweging naar zijn pistooltasch maar voordat hij het kon doen, hadden Mr. Macroy en de andere beambten hem bij den kraag gevat en voordat hij zijn revolver kon trekken, waren zijne handen geboeid. ,/Ga heen en haal een rijtuig, Jackzeide Mr. Macroy; misschien kunt gij dicht bij wel een vindenik mag de dame niet van het hare berooven." O, neen, neen!'' riep Grace. //Wacht niet, verlies geen tijd! Neem mijn rijtuig; ik zal wel thuis komen. Het zou te ontzettend zijn, als hij ons nu ontsnapte!" i/O," zeide Mr. Macroy spottend lachend, //Mr. Landly ik wilde zeggen Mr. Clarke weuscht niet te ontvluchtenhij zal integendeel heel kalm met ons gaan." Terwijl hij sprak, had de detective den gevangene ILK \LI 7iEVS(HL I «IKA\T i r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1