Buitenland. Gemengde berichten. noodig, om den snel toenemenden brand te be- dwingen. Niet alleen bet gebeele huis is uit- gebrand, maar ook de bovenste verdieping van het aangrenzende perceel en het daar naast staande zijn vernield. Toevallig werden ook bier alle bewoners gered. Achter aan een gang, die onder het gebouw door- loopt, kon zich, naar men dacht, nog iemand beviuden. Een der buren bood zicb aan den weg te wijzen; men begaf zich, in gezelschap van een brandwacht en een politie-beambte, in hetgevaar- lijke wtochtgat," en bad inderdaad bet geluk een veertienjarigen knaap te vinden, die in veiligbeid werd gebracbt. Hetzelfde gescbiedde met eene dienstbode, die op eene bovenkamer haar boeltje stond te pakken, zonder de grootte van bet gevaar te vermoeden, en door een brandweerman naar beneden werd gezonden. Het treffendst was evenwel de vondst, die een andere brandwacbt deed. In eene bovenkamer, waarvan de bewoners, naar het bleek, niet tehnis waren, en dus niet te waarschuwen viel, deed bij toch //voor de securiteit," nog even de glazen deur van eene alkoof open. En bier lag, rustig en wel, in een wieg een kind van nauwelijks twee maanden te slapen, dat, indien niet verbrand, stellig binnen enkele oogenblikken door den rook gestikt zou zijn. TER NEUZEN16 Jannari 1885. Gisteren gaf het muziekgezelschap //Apollo" alhier een concert, dat we als goed geslaagd mogen beschouwen. De uitvoering bewees, dat ook deze vereeniging vorderingen maakt op het gebied der kunst. De opkomst was niet groot; tocb hebben alien zich uitmuntend geamuseerd er heerscbte een vroolijke, prettige geest. Van harte hopen we, dat de gewone leden in het ver- volg door eene trouwe opkomst zullen toonen te begrijpeD dat eene vereeniging nog meer noodig beeft dan stoffelijke ondersteuning. Een kleine aanmoediging kan veel goeds doen. Gaarne verwijzen we onze lezers naar achter- staande adverteutie, waarin de bulp van alle wel- denkenden wordt ingeroepen tot leniging der ont- zettende rampen, die onze natuurgenooten in Spanje iroffen. Ook wij willeu volgaarue gelden daarvoor in ontvangst nemen om er later dankbaar melding van te maken. Graauw. Van wege de alhier gevestigde veree niging tot aankoop van gewaarborgde rneststoffen bad Maandag jl. de aanbesteding plaats van 42,900 kilogr. superphosphaat. Er waren 6 biljetten in- geleverd door de heeren P. A. Adriaansens, te Hon*- voor f 4,75; J. A. Pateer, te Hontenisse, vVi r /"4,60; H. J. Vlaeminck, te Clinge, voor f 4,27; Wed. Verbiest, te Hontenisse, voor f 4,25A. T. Rottier, te St. Jansteen, voor f 4,25, en A. Dieleman, te Axel, voor 4,19cllen per 100 kilogr. Axel. De loop der bevolking in deze gemeente over bet afgeloopen jaar was als volgt Geboren 64 mann., 72 vrouw., totaal 136, waar- onder 1 vrouw. niet tot de bevolking behoorde; overleden 33 mann., 34 vrouw., totaal 67. Leven- loos aangegeven werden 4 mann., 2 vrouw., totaal 6. In de gemeente vestigden zich 67 mann., 57 vrouw., totaal 124, terwijl naar elders vertrokken 94 mann., 85 vrouw., totaal 179. Er werden 21 huwelijken gesloten 17 tusscben jongmans en jonge dochters, 2 tusscben weduwnaars en jonge dochters en 2 tusschen weduwnaars en wed. Bevolking op 31 Dec. 1883 1577 1581 3168 1884 1581 1590 3171 De bevolking is alzoo vermeerderd met 13 personen. Ossenisse. De loop der bevolking in deze gemeente is over 1884 als volgt Geboren 12 mann., 11 vrouw., totaal 23; over leden 8 mann., 7 vrouw., totaal 15levenloos aangegeven 3. In deze gemeente vestigden zich 52 mann., 33 vrouw., totaal 85; terwijl uit de gemeente ver trokken 48 mann., 29 vrouw., totaal 77. in een boek staande oude koffer. Daarop toeloopend, trachtte hij hem te openen, maar vond, dat hij gesloten was. Het dienstmeisje, dat met den detective, Grace en Sara in de slaapkamer gebleven was, had, hoewel zij Mr. Macroy's bandelwijze nauwkeurig gadesloeg, tot nu toe geen aanmerkingen gemaakt, toen echter Mr. Macroy vond dat de koffer gesloten was en het meisje vroeg of zij wist, waar de sleutel was, antwoordde zij ontkennend en ried hem aan van bet openen van den koffer af te zien. „0, Mr. Clarke zal het mij niet kwalijk nemen antwoordde de detective lachend en een klein instrument uit zijn zak halend, dat bij voor zulke doeleinden steeds bij zicb had, bad hij deu koffer spoedig geopend. Ofsehoon bij alles wat de koffer bevatte, aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp, vond hij toch niets dat in verband stond met den moord op mevrouw Raimonde en hij stond op het punt om de zaken weer weg te bergen, toen hij een kleine houden naald zag, die in een in den bodem zijnde naad was gevallen. Het eene einde van den koffer een weing oplichtend, om daardoor de naald uit de naad te laten vallen, hoorde hij hoewel er behalve de naald niets in den koffer te It zien was er iets in rondrollen en verbaasd fr zette hij den koffer weer neer. ge „AVat is er?" vroeg Grace, die hem gadesloeg. 2,/De koffer heeft een dubbelen bodem," antwoordde 5 huwelijken werden voltrokken tusschen jong mans en jonge dochters. Bevolking op 31 Dec. 1883 440 432 872 u v u u 1884 448 440 888 Alzoo eene vermeerdering van 16 personen. Overslii"'. De loop der bevolking gedurende het jaar 1884 was als volgt Geboren 9 mann., 7 vrouw., totaal 16; over leden 6 mann., 4 vrouw., totaal 10. Levenloos aangegeven werden 1 mann., 1 vrouw., totaal 2. Er vestigden zich in de gemeente 16 mann., 15 vrouw., totaal 31, terwijl naar elders vertrokken 24 mann., 21 vrouw., totaal 45. 4 huwelijken werden gesloten tusschen jongmans en jonge dochters. Bevolking op 31 Dec. 1883 241 247 488 1884 236 244 480 aldus eene vermindering van 8 personen. Stoppeldijk. In deze gemeente was de loop der bevolking gedurende 1884 als volgt: Geboren 28 mann., 14 vrouw., totaal 42; over leden 14 mann., 23 vrouw., totaal 37. In de gemeente vestigden zich 38 mann., 39 vrouw., totaal 77, terwijl zich elders vestigden 48 mann., 31 vrouw., totaal 79. Er werden 3 huwelijken voltrokken 2 tusschen jongmans en jongedochters en 1 tusschen jongman en weduwe. Bevolking op 31 Dec. 1883 883 900 1783 1884 887 899 1786 De bevolking is alzoo vermeerderd met 3 personen. RECHTSZAKEN. Arroiidissements-rechtbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken L. E., kleinlandbouwer te Hontenisse, is wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot f 3 boete of een dag gevangenisstraf. J. van M., te Hontenisse, is wegens beleediging van een bedienend beambte veroord. tot 15 dagen celstraf, een boete van f 25 en een van f 8 of 3 en 1 dag celstraf. M. K., koopvrouw te Sas van Gent, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot een boete van f 8 of 3 dagen gevang. P. C. van B., arbeider te Axel, is wegens be leediging van een bevelhebber der gewapende macht veroord. tot 3 dagen cel. De heer Rumpff, doctor in de rechten, Poli- zeirath te Erankfort, die Dinsdagavond is vermoord, was een man van ruim zestigjarigen leeftijd, van onberispelijk gedrag. Hij deed voornamelijk dienst bij de atdeeling crimineele zaken. Als zoodanig is hij dikwijls genoodzaakt geweest onstuimige volksvergaderingen te doen uiteengaan. In het proces over den aanslag op den Niederwald, trad hij als een der voornaamste getuigen op, daar hij een ruim aandeel had in de ontdekking van die misdaad. Kort daarna had in het bureau van den president van politie te Erankfort een dynamiet- ontploffing plaats. Zijn dienstbode, die Dinsdagavond eenige bood- schappen voor de huishouding was gaan doen, zag bij haar terugkomst in het tuintje voor het huis een man op den grond liggen. In de duis- ternis hem niet goed kunnende zien, meende zij dat het iemand in beschouken toestand was en ging zij een vriendin halen, omdat zij niet alleen er voor bij durfde. Naderbij komende, herkende zij haar meester. Toen zij daarop trachtte zijn hoofd op te lichten, sloeg hij de oogcn op, maar hij kon niet meer spreken en gaf op hetzelfde oogenblik den geest. Bij onderzoek bleek, dat hij met een driekanten dolk was doodgestokeu, en wel zoo dat hem door den mantel heen twee steken in het hart waren toegebracht. Voor zoover men kon nagaan, moet Mr. Macroy, //en ik weet niet hoe het kornt," voer hij, zich uit zijn knielende houding opheffend, voort, //maar ik voel dat deze koffer iets verbergt, dat Mr. Clarke aan de galg zal brengen. Ga naar beneden Sara en zeg aan mijn man eu aan de keukenmeid, dat zij terstond hier moeten komen wij moeten zoo veel getuigen hebben, als mogelijk is." Na aankomst van den agent en de keukenmeid vormde het gehecle gezelschap een kring om den koffer en nadat hem Mr. Macroy het onderste boven had gekeerd en een gedeelte van den liouten bodem zorgvuldig had verwijderd, kwam terstond de dubbele bodem te voorschijn. Tegelijkertijd ontdekte men de veer, door welker mechanisme het deksel van den valschen bodem zich liet openen en het deksel oplichtend, vond Mr. Macroy in de holle tusschen- ruimte gouden monturen waaruit de steenen waren verwijderd. z/Bekijk ze eens nauwkeurig/' zei Mr. Macroy snel tot Sara, de vroegere kamenier van mevrouw Raimonde. Sara nam de monturen in haar hand en bekeek ze nauwkeurig. //O, ik herken ze weer!" riep zij uit. //De brillanten van mevrouw Raimonde hebben er in gezeten." z/Waarschijnlijk waren zij op bestelling gemaakt," zeide de detective, //en de juwelier zal ze weer herkennen." (Wordt vervolgd.) de moord slechts zeer kort voor de ontdekking gepleegd zijn. Geen spoor is van den dader gevonden. Aan de spoorstations en in de straten zijn tot in den nacht verscheiden personen gearresteerd. Een premie van 3000 Mark is, gelijk uit de telegrainmen bleek, op de ontdekking van den dader uitgeloofd. De meeste Berlijusche bladen veronderstellen, dat de moord gepleegd is uit wraak vau den kant der anarchisten. In de steden rondom Erankfort en voornamelijk ook te Mannheim wordt, door de po litie een scherp toezicht op de reizigers gehouden te Mannheim ziju bovendien verscheiden personen in hechtenis genomen. Uit Arenas del Rey wordt door den corres pondent van deu Imparcial van 7 dezer geschreven Arenas del Rey ligt aan den voet van een heuvel, aan de Ibrenas en bestond uit 432 huizen, bewoond door 1200 personen. Van dezen zijn er 163 om- gekomen en 350 gewond. Het hoogste deel van het dorp heeft het meest geleden, daar alleen zijn 111 slachtoffers gevallen. In 't geheel zijn er 383 huizen geheel verwoest; de overige zijn eveneens onbewooubaar. Van de kerk staan nog slechts de twee pilaren der portiek overeind. Ncrgens schijnt de schrik, door de aardbeving teweeggebracht grooter geweest te zijn dan hier, waartoe zeker de dikke duisternis en de stortregens medewerkten. De gevluchten weigerden hardnekkig in het dorp terug te keeren, om de gekwetsten uit de puin- hoopen te redden, welke moeite de wakkere pastoor der plaats ook aanwendde. Eindelijk ging deze met een geneesheer en een paar gewilligen alleen op weg en het gelukte hun nog verscheidene personen van een anders wissen dood te redden. De alcade, die zijne moeder en zuster verloor, liet zich zoo- zecr door zijne smart medesleepen, dat hij het dorp in allerijl verliet. De gouverneur heeft hem in zijne betrekking geschorst. Na 58 uren verscheen de eerste hulp uit Grenada; er werden toen tenten opgeslagen, waar de gewon- den heengevoerd werden, er werd brood uitgedeeld en eene wacht gezet bij de bouwvallen. De toe- stand, zooals ik dien daar vond, is echter nogon- beschrijfelijk treurig. De lijken van menschen en dieren verpesten den dampkringde inwoners kampeeren in het open veld en kruipen om de vuren heen, om zich tegen de felle koude te be- schutten. Er is gebrek aan alles, vooral aan kleedingstukken. Als een staaltje daarvan kan ik mededeelen, dat de pastoor niets aan zijn lichaam had dan een hemd en een soort. van rok. Om Godswil hulp! dit was de afscheidsgroet, dien alien mij nariepen, in de hoop, dat ik hunne woorden aan velen zou overbrengen. De Samoa- of Schipperseilanden, die de be- geerlijkheid hebben opgewekt zoowel van Duitsch- land als van Engeland, zijn alien vulkanisch en Savaii, het grootste, heeft veel vau uitbarstigen te lijden gehad. Orkanen zijn daar veelvuldig en hevig, maar aardbevingen, ofsehoon een zeer gewoon verschijnsel, hebben er zelden ernstige gevolgen. De Samoanen zelf worden door reizigers als het zindelijkst en handelbaarst van alle bekende Zuid- zee-rassen geschetst. Een zendeling verhaalt het opmerkelijk feit, dat gedurende een binnenlandschen krijg, die negen jaren duurde, geen der strijdende partijen het durfde onderneinen, om op Zondag te vechten. De herinnering aan den slag van Waterloo zou ons bij het hooren van dit staaltje van Sa- moanengodsvrucht kunnen doen blozen. De Iluitsche handel met de eilanders wordt hoofd- zakelijk uit Hamburg gevoerd. De voornaamste producten der eilanden zijn kokosnoten, katoen, koffie en mats. De zeehaven Apia is reeds een soort van algemeene Polynesische markt sreworden. De haven van Pango—Pango is een der uitmuntendst gelegen kolenstations in den Stiffen Oceaau. Dat de Schipperseilanden dus een groote handelsbetee- kenis hebben, is duidelijk. Hoe nadeelig de moordaanslagen, in den laatsten tijd te Parijs bedreven, op zwakke hersens kunnen werken, bewijst het feit, dat zich een paar dagen geleden een vijftigjarig vrij net gekleed man bij de prefectuur van politie aanmeldde en verklaarde, dat hij gekomen was om den prefect, den Minister van Biunenlandsche Zaken en een der hoofdeommissarissen van politie te vermoorden. Bij den man, die aan waanzin scheen te lijden, werden gevonden een pennemes en een nummer van le Cri de Peuple, het blad, zooals men weet, in welks bureelen de bloedige aanval der gebroeders Ballerich plaats gehad heeft. De oud-President Grant heeft al zijn be- zittingen aan den heer Vanderbilt overgedragen, tot k wij ting der hem verschuldigde 150,000 dollars. De heer Aanderbilt wilde van die bezittingen afstand doen ten behoeve van mevrouw Grant, maar deze heeft geweigerd. Te Berlijn heerscht een groote agitatie tusschen twee groepen der studenten aan de universiteit, en wel tusschen de Vereeniging van Duitsche studenten en de Wetenschappelijke vnjo vereeniging. iusschen den voorzitter van de tweede vereeniging, Alfred Oehle, en den student Holtzapfel heeft een duel plaats gehad, waarbij de eerste den laatste doodde. Nog ineerdere duels zouden plaats grijpen, doch Oehle is, als gevolg van een overleg tusschen de curatoren van de universiteit en de politie, gearresteerd. De Spaansche Koning heeft de gevaarlijkste plaatsen der voormalige stad Alhama bezocht en werd overal met geestdrift ontvangen. Z. M., die allerwege belangrijke hulp brengt en de grootste gevaren trotseert, zal zelf den eersten steen leggen van de nieuwe stad, die gebouwd moet worden. Koning Alfonso zou daarna met zijn gevolg en te paard Zafarraga, Arenas del Rey en andere plaatsen, die het meest geleden hebben, bezoeken. Alhama telde 22 straten, welke men tlians te midden van het steengruis moeielijk kan weer- vinden. Aan de 1727 huizen staan er in de lage stad nauwelijks 150 overeind; 350 lijken werden reeds uit de puinhoopen gehaald; in een hulp- gasthuis liggen 282 gekwetsten. te Guevejar blijft men het zonderling verschijnsel der verschuiving van den bodem waarnemen. Gisterochtend liep te Amsterdam het gerucht dat de voortvluchtige broeders Tobias in Paraguay aangehouden en reeds op weg naar Europa zouden zijn. Offfcieel is omtrent de waarheid van dit gerucht niets bekend. Ook de derde en laatste suikerfabriek te Bergen op Zoom, die van de heeren Laanen Rogier Daverveldt, heeft gisteren de werkzaamheden geeiudigd. Het aantal Rijks-telephoonkantoren op verschillende kleine plaatsen bedraagt reeds ruim zestig. Het aantal wilde zwanen is dezen winter in de proviucie Drenthe zeer groot. In de streken, waar ze het meest verkeeren, hebben de rogge- akkers veel te lijden. Te Venlo bestaat het plan een feest op groote schaal in te richten, waarvan de opbrengst zal bestemd worden voor de slachtoffers der aardbevingen in Spanje. De heer B., predikant te Steenwijk, kocht op Nieuw- jaarsavond een haas, of eigenlijk een hazenvel, want het bleek dat het beestje met zand en oude lappen I was opgevuld. Tegen den verkooper is proces- verbaal opgemaakt. Te's Gravcndeel is de domme menigte weer eens doende met een zg. hekserij. De predikant heeft er zich in gemengd; maar het domme volk laat zich ook door hem volstrekt niet overtuigen. Het aantal predikants—vaca- tures bij de Hervormde kerk in Nederland be- droeg op 1 Jannari 11. 269. Voor de vacante betrekking van r.otaris te Oosterbeek hebben zich nu reeds meer dan 100 sollicitanten aangemeld. A olgens bericht van Ostende, is de bemanning van het op Terschelling gestrande schip Carmar thenshire door een Belgische vischsloep gered en aldaar aangebracht. Een hevige sneeuwstorm woedde eergisteren in bijna geheel Engeland en sedert heerscht een vinnige koude. Van de kust worden vele met verlies vau menschenlevens ge- paard gaande schipbreuken gemeld. In het Teatro Gerbino, te Turin, wordt een drama opge- voerd, waarin de moordgeschiedenis van mevrouw Hugues vertoond wordt. Onder het spelen viel te Milaau een negenjarige jongen in het water. Pluks sprang een tienj.jrige buurjongen den dren- keling na, die hem, onder de toejuiching der omstanders, behouden aan wal bracht. Thans worden in de AVeesinrichting te Neerbosch reeds 708 kinderen verpleegd. Ruim 600 weezen hebben de inrichting weder verlaten, die het maatschappelijk leven zijn ingctreden. Velen hunner hebben het zelfs zoo ver gebracht, dat zij in staat zijn, den directeur nu met ruime giften te steunen. Ruim 21 jaren heeft de in richting reeds bestaan; geen enkele dag heeft het ooit aan iets ontbroken, en in al dien tijd heeft de directeur nooit iemand persooulijk om eenige gave gevraagd of geschreven. A oor den bouw van het vierde weeshuis worden voortdurend giften ontvangen. Reeds is meer dan 12,000 ontvangen of toegezegd, waarbij een gift van f 1000. Zoodra dit huis gereed is, zul len weder 120 kinderen, die in de grootste ellende verkeeren, daarin worden opgenomen. Maar voor meer dan 300 weezen is nu reeds dringend om hulp en plaatsing gevraagd. Een vrouw in de Ridderstraat te Amster dam, wier man in het gasthuis wordt verpleegd, en die zich aanhoudend aan misbruik van ster- ken drank schuldig maakte, heeft deze week, gelijk zij reeds meermalen in beschonken toestand deed, haar kind, een negenjarig meisje, ergeriijk mishandeld. De buurvrouwen hebben het" kind ontzet en daarop de ontaarde moeder op een kar geladen, en onder geleide van een joelende me nigte naar het politiebureau gebracht. Is het geven van aalmoezen op straat niet verstandig te noemen, aangezien de bij den weg slenterende bedelaars volstrekt niet diegenen zijn, die aan het noodigste gebrek lijden, een gevaarlijke zijde heeft deze wijze van bedeeling ook. Een vrouw te Amsterdam, die Zondagavond uit de kerk kwam, ondervoud dit tot haar nadeel. Zij toch werd aangesproken door een zeer armoedig gekleed man, die op dringeuden toon om een aalmoes smeekte. Bewogen met het lot van den ongelukkige tastte zij naar haar beurs om den bedelaar een gift te overhandigen. Deze echter vond gelegenheid middelerwijl het kerkboek met gouden slot aan de geefster te ontnemen, die geheel onthutst geen pogingen kon aanwenden om den dief te doen aanhonden. Bijna gelijk geval deed zich jl. AVoensdag- avond in de Damstraat aldaar voor, waar een dief een vrouw haar beursje ontnam en er mede aan den haal ging. Jammer genoeg dat beide daders onbekend zijn. mann. vrouw. totaal. mann. vrouw. totaal. mann. vrouw. totaal. mann. vrouw. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2