Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2053. Zaterdag 17 Januari 1885. 25e Jaargang. Binnenland. i6) Aan den dood onlrukt. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit blad veraclitjjnt Uin»dat> en Vrijdiigavond bij den uitgever P. J. V A Ai UK S A Ai O E te Tee Aicuzcn. rmm~m JPolitieli Overzicht. Men zegt, dat Ferry aan alle Fransche diplo- matieke agenten te Shanghai het bevel heeft gegeven, die stad te verlaten. Volgens berichten, te Londen aangekomeu, heeft admiraal Courbet den kommandant der Engelsche vloot in de Chi- neesche wateren de blokkade van Formosa aange- zegd. Ook wordt verzekerddat de Duitsche huizen te Shanghai schitterende feesten geven, waarop de Mandarijnen genoodigd worden, terwijl na de feesten groote bestellingen worden gedaan van wapenen en amunitie. In het Chiueesche leger zouden 150 Duitschers als instructeurs of officieren zijn, welk getal aauhoudend vermeerderde. Zelfs zou zeker heer Sebelin, oud—korvetkapitein bij de Duitsche marine, tot vice—admiraal op de Chineesche vloot zijn benoemd. Dat generaal Campenon, de onbescheiden klapper over wiens heengaau het ministerie Ferry berouw zal hebben, de held van den dag is voor de oppositie, wie zou 't niet gedacht hebben. De Chineezen weten nu al, dat de man, die het best op de hoogte kan zijn, van oordeel is, dat Tonkin, oudanks alle overwinuingen, 30000 man noodig heeft om verdedigd te worden en dat men deze 30000 man om de twee jaar moet vernieuwen. Fatale historie! En hoe erg Campenon op Ferry gebeten is blijkt uit het volgende. „De president- minister," zoo zei de klapper, heeft de brutali- teit zich op Gambetta te beroepen, maar als deze nog leefde, zou hij hem de deur uitschoppen. Gambetta heeft mij meer dan eens omtrent hem gezegdDie ellendeling zal Frankrijk ongelukkig maken." Ruwe krijgsmanstaal, maar koren op den molen der oppositieIn de Fransche Kamer is ook al strijd en bitterheid, waar in dezen zoo troebelen tijd eendracht en samenwerking zoo noodig is, vooral met het oog op de verwikkelingen met China. Italie heett een voorwendsel, om in de Roode zee eene groote macht te ontwikkelen, gevonden. Het heet, dat de regeering eene expeditie naar Assab zal zeuden, om de moordenaars van den reiziger Bianchi en zijne gezellen op te sporen en te stratt'en. Om de woestijn aldaar te doorzoeken, zal eene heele troepenmacht noodig zijn, die ont- zaggelijk veel kosten zal, meer dan 100 millioen, waarvoor men Napels voor een deel zal slechten en doen opbouwen in het belang der hygiene. Lord Wolseley gaat, als 't kan, den valschen profeet te lijf, die volgens de verzekering van ge- vangenen nog maar over 6000 man beschikt. De Soedaneezen echter liegen als schelmen, zoodat men geen geloof aan hunne zegjes kan hechten Wolseley zal wel in Khartoem komen, daaraan is niet te twijfelen maar wat zal men met Khartoem, wat met heel Soedan doen Laat men het aan zijn lot, of aan een zoogenoemd inlandsch bestuur, dan zal FEUILLETON. ,/Ik heb daar niets te maken," zeide zij. „0, als gij verkiest, te voet en onder geleide van een agent in uniform daarheen te gaan," zeide de detective kalm, //heb ik er niets tegen.' „Ik heb niets kwaads gedaan," antwoordde May knorrig. z/Veen; maar uw vriend des te meer, en wij moeten u als getuj^h hebben." Toen zij deze woorden hoorde, werd zij een weinig bleek. ,/Kom," zeide Mr. Macroy, het portier open- lioudend; ,/gij doet beter met kalm mee te gaan." Na een oogenblik stapte zij in. z/Naar het politie-bureau. Jim, zeide de detective tot zijn helper; ,/Wacht mij daar." Hierop rolde de wagen, Mr. Macroy achterlatend, weg. Een oogenblik bleef de detective peizend staan. Zijn eerste gedachte was geweest, zich naar het speelhol te begeven en Mr. Clarke daar te arresteereneen oogenblik van cverdenking deed hem echter het onverstandige van deze handelwijze inzien. In het geval, dat Mr. Clarcke daar niet aanwezig was, zou hij gewaarschuwd worden en zelfs als hij daar was, zou het hem kuuuen gelukken, door een achterdeur te ontsnappen. Bovendien kende Mr. Macroy den man niet van men, in naam der beschaving, zoodra de laatste Eugelsche soldaat verdwenen is, de troepen eener andere mogeudheid zien binnentrekken. Het rnis- lukken echter der expeditie naar Khartoem zou voor het Engelsche ministerie noodlottig zijn geweest, het gelukken is bijna even gevaarlijk. Daarbij de regeeringloosheid in Egypte, waar geen openbare veiligheid meer bestaat en gewapende benden het land teisteren, waarom de grondbezitters bun toe- vlucht zoeken te Cairo en te Alexandria. Tot over kop en ooren zit John Bull er in. Hassen Telimi Pacha, de Turksche minister van justitie, is op weg naar Londen. Waren de mogendheden het eens geworden, dan zou men aan den Bosporus //boe noch bah", gezegd hebbenmaar de zieke man weet evengoed als elk uitgeslapen diplomaat, dat het in troebel water goed visschen is, en dat zijne stem nu niet zal zijn die eens roependen in de woestijn. In Rusland begint men zich ietwat ongerust te maken over Oostenrijks indringen aan den Balkan. De buurman zal gebruik maken van een kerkelijk feest, hetwelk in het volgend jaar vooral in Bohe- men, Moravie en Bulgarije gevierd zal worden, om de Zuid- en Westslaven te vereenigen tot een soort voorhoede, die dreigend het oog houdt ge- vestigd op Rusland, De grondslag dezer vereeniging zou zijn het katholiek geloofde hoofdrol zouden spelen Polen en Kroaten beschermheer Oosten- rijk, dat zich op het Balkan-schiereiland steeds vaster nestelt en steeds vooruitdringt. Dat Rusland nog wel degelijk het oog heeft op het bezit van den Bosporus is geen geheim en dat Engelaud het groote Czarenrijk het meest in den weg staat om dien laug gekoesterden wensch te verwezenlijken, evenminmaar dat Rusland in centraal-Azie En- geland al uader en nader komt en er naar streeit om aan Albions rijkste bezitting aan den Hymalaja te buren, heeft een grond, die voor den kleinsten politicus bloot ligt. H. M. de Koningin deed eergisteren in den voormiddag, vergezeld door H. K. H. het Kroon- prinsesje, gedurende een fiksche sneeuwbui, een wandeltoer in het Bosch, dat toen in prachtigeu sneeuwdos prijkte. Omtrent den voortvluchtigen postdirecteur Pieter van IJzendijke, verneemt de Amst. Ct., dat hij werkzaam zou zijn in eene fabriek te Patras (Griekeuland), waarheeu hij zich begeven heeft, nadat hij uit Atheue verwijderd was en het schijnt wel, dat alle pogingen om hem in handen te krijgen, mislukt zijn. Naar men verneemt bestaat het voorneinen, een wetsontwerp in te dienen, waarbij een nieuw tarief voor notariswerkzaamheden wordt vastgesteld, met bepaling dat de notarissen, die beneden dat tarief hun hulp verleenen, uit hun betrekking zullen worden ontzet. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan zullen o. a. verkoopers niet meer aan de notarissen kunnen voorstellen om hetgeen, na aftrek der onkosten, van de 10 pCt. overblijft samen te deelenDe notaris doet toch zoodoende het werk, is verant- woordelijk voor de te betalen kooppenningen en moet zich met een luttele winst tevreden stellen, terwijl de verkooper, zij het dan ook krachtens overeenkomst, zich verrijkt met gelden, die hem wettig niet toekomen. Bij de regeering wordt een aanvulling over- wogen van het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen, volgens welke sneltreinen rijdende met grooter snelheid dan 60 KM. per uur of zonder ophouden een afstand van meer dan 20 KM. afleggende, voorzien zullen moeten worden van inrichtingeu, waardoor het mogelijk is, ge durende den rit uit elke rijtuigafdeeling een sein tot stilhouden aan het trein- en locomotief-personeel te geven. De heer Dijckmeester, de vermiste kommandant der Amsterdamsehe brandweer, verliet Vrijdagnacht het huis van den heer Steenkamp, stapte op het Leidsche plein hoek Leidsche kade, dus niet voor zijn woning op de Leidsche kade uit en is sedert niet meer gezien. Men heeft in de vest langs de Leidsche kade, in de Leidsche gracht en om- liggende grachten zonder resultaat gevischt. De heer Dijckmeester was in de laatste weken droefgeestig gestemd, maar juist Vrijdagavond op- geruimder dan vele dagen te voren. Deze orn- standigheid versterkt het vermoeden, dat een misdaad zou zijn gepleegd. Ook de tweede poging om op Texel een dynamietfabriek te vestigen, is mislukt. B. en W. hebben afwijzend beschikt op het verzoek van een Franschen fabrikant, die gevraagd had, zulk een fabriek te mogen bouwen in den Prins Hendrikpolder. Voor de Arnhemsche rechtbank hebben terecht gestaan een vader en zijn twee zoons, die een kanonnier van de rijdende artillerie, H. G. de G., op den 12 October van het vorige jaar 's avonds op het Stationsplein te Arnhem moedwillig hadden geslagen en verwond, door hem met zijn sabel op het hoofd te slaan en hem verder zoodanige slagen toe te brengen, dat het rechterbeen gebroken was en dientengevolge zijne opneming in het militaire hospitaal voor geruimen tijd noodzakelijk was geworden. Tegen den eersten en tweeden beklaagde werd door het O. M. wegens eenvoudige moedwillige verwonding eene celstraf, resp. voor den tijd van 6 en van 2 maanden geeisclit. Tegen den derden beklaagde, een genie-soldaat, te Utrecht in garnizoen, die het grootste aandeel in de verwonding had gehad, aanzien, en hij zag in, dat het het beste zou zijn; om May's woning als val voor Mr. Clarcke te gebruiken. Nadat hij dit besluit had genomen, begaf hij zich met den hem overgebleven helper naar Grace's rijtuig en instappend, lieten zij zich naar Mr. Clarke huis rijden. Daar aangekomeu, trok Mr. Macroy aan de bel en aan het dienstmeisje zeggende, dat zij gekomen waren, om Mr. Clarcke een bezoek te brengen, traden zij alien, hoewel het meisje zeide, dat Mr. Clarcke niet thuis was, binnen en sloten de deur. z/Bevindt zich nog iemand anders in het huis?" vroeg Mr. Macroy aan het dienstmeisje. ,/Alleen de keukenmeid," antwoordde het meisje, „wier vrees door de tegenwoordigheid der beide dames, eenigzins verminderd was." z,Ik ben een detective," zeide Mr. Macroy, zijn penning vertoonende //en wij zijn hier, om een misdadiger op te sporen." ,/Ik wist niet wat gij hier moest doen," zeide het meisje. ,/lIoe lang zijt gij hier in dienst!" vroeg Mr. Macroy. ,zSedert eene week," antwoordde het meisje. z/Dus gij behoort niet tot de troep Ik ben een onschuldig meisje „Goed," zeide de detective. „Kijk eens na, Jack," voegde hij er bij tot zijn helper sprekend, ,/of de koetsier mijn bevel heeft opgevolgd en weg werd, ter zake van moedwillige verwonding, waardoor een beletsel om te werken van langer dan twintig dagen was ontstaan, een jaar celstraf geeischt. De uitspraak is op Dinsdag a. s. bepaald. Men meldt uit Nijmegen aan de N. R. Ct. De reeks oplichterijen en andere misdrijven, die door den voortvluchtigen G. H. v. d. Wedden alhier, door middel van valsche en vervalschte wissels of andere schrifturen zijn gepleegd, en die na zijne vlucht achtereenvolgens aan het licht zijn gekomen, blijkt grooter te wezen, dan men aanvankelijk had durven onderstellen. Vele menschen lijden door dien falsaris, die hier en in de omstreken, door zijne veelvuldige relatien, bij den landbouwenden en nijveren stand veel vertrouwen genoot, zeer groote schade en verkeeren daardoor in moeielijkheden, zoodat vermoedelijk menige procedure ten gevolge daarvan te wachten staat. V. d. W. heeft ook nog fondsen, welke hij in administratie had, weten te verduisteren. Tegen hem zijn twee faillissementen uitgesproken, nl. een als koopman en een als pannenfabrikant met een vennoot, welke laatste door zijne vennootschap met V. d. W. zijn fortuin ook grootendeels verloren heeft. zien gaan. Toen Dinsdagnacht de korporaal S., van het 7e regiment infanterie, te Amsterdam, de posten aan het Rijks—entrepotdok afloste, bemerkte hij op eenigen afstand, dat een politieagent door eenige burgers deer]^ mishandeld en tegen den grond geworpen we. a. Jnmiddellijk snelde hij te hulp en door zijn krachtig optreden mocht het hem niet alleen gelukken den mishandelden agent te ont- zetten, maar ook zijne aanranders in hechtenis te nemen. Voor dit flinke optreden van dien korporaal heeft de kolonel—kommandant van dat korps hem als belooning onmiddellijk tot sergeant bevorderd. Dinsdagavond, even vdor negenen, werd de Amsterdamsehe brandweer opgeroepen voor een hevigen brand, in het bovengedeelte van perceel no. 32 in Joden-Houttuinen ontstaan. De brand weer bekampte het vuur met twee stoomspuiten, eene handspuit en een brandkraan, en het gelukte haar daardoor dit tot het aangetaste huis te be- perken. Te half tien was men den brand meester. Daar de voorgevel gevaar aanbood, werd deze ten ruim tien ure omver getrokken. Geen der in- wonenden bekwam eenig letsel. Naar vermoed wordt, is onvoorzichtigheid bij de behandeling van petroleum weder oorzaak van het ongeval. Bij elven moest de brandweer opnieuw hulp bieden bij een brand, op de Joden Breestraat, in perceel no. 45 uitgebroken, dat ongeveer achter het evengenoemde staat. Nog feller dan straks woedden hier de vlam- men, en er was ruim een uur tijds en de werking van drie stoomspuiten, met de Jan van der Heijden, die kollossale watermassa's in den gloed wierp, is gereden en ga dan naar de keuken en kijk naar de keukenmeid." Nadat Jack een blik op de ledige straat had geworpen, ging hij naar de benedenste verdieping van het statige huis. z/Nu, mijn kind," zeide Mr. Macroy tot het dienstmeisje, //wijs ons eens de kamer van Mr. Clarke." Hen vooruitloopend, bracht het meisje hen de trap op en liet hen in een voorkamer van de tweede verdieping binnengaan. Het was een groote, volgens de nieuwste mode ingerichte slaapkamer, Bijna alles, wat zich in de kamer bevond, was als 't ware fonkel nieuw en Mr. Macroy wierp een ouderzoekenden blik om zich heen. ,/Wat verwacht gij hier te vinden?" vroeg Grace fluisterend aan den detective. z/Ik weet het zelf nauwelijks," antwoordde de detective; //ik ben maar naar boven gegaan, om eens rond te kijken." //Verkwisten wij echter onzen tijd niet met dien Mr. Clarke?" vroeg Grace. //Tijd verkwisten?" antwoordde Mr. Macroy, haar verbaasd aanstarende. z/Ja," zeide Grace. //Wij moeten den hoofd- schuldige zien te krijgen. Ik ben vast overtuigd dat die Mr. Landly onze man is." z/Ah," zeide de detective glimlachend, //gij zult zien dat Mr. Clarke's voornaain of misschien zijn werkelijke naam Landly is." z/Ah," zeide Grace verbaasd. Hoewel zij daaraan niet had gedacht, zag zij toch tersoud wat de detective wilde. ffWat zijt gij toch verstandig, Mr. Macroy!" riep zij vol opreehte bewondering uit. z/Wat, omdat ik denk, dat een dief onder valsche vlag zeilt? Die krijgslist gebruiken zij gewoonlijk." Hierop liep Mr. Macroy in de kamer op en neer en nam al de daar aanwezig zijnde voorwerpen in oogenschouw. //Hoe lang zullen wij hier blijven?" vroeg Grace. „Tot hij komt," antwoordde Mr. Macroy lakoniek. ,/Als wij hem nu niet vangen, zal het moeilijk zijn, om hem te krijgen. Ik heb alle verbindings- middelen met zijne lieden hier afgesneden, en daar een ander voor zijne misdaad veroordeeld is gewor den gevoelt hij zich nu waarschijnlijk tamelijk veilig en zal zonder twijfel op het gewone uur hier komen." z/Hoe laat zal dat zijn?" vroeg Grace. ,/Komt Mr. Clarke gewoonlijk thuis om te dineeren vroeg Mr Macroy zich tot het dienstmeisje wendend. i/O ja," antwoordde het meisje. //Om vijf uur?" vroeg Mr. Macroy. z/Neen, om half zes," antwoordde het meisje. z/Dan moeten wij nog anderhalf uur wachten, zeide de detective bedaard. In de kamer rondziende, viel zijn oog op et TER NEIIZEIVSC 11)1111\T.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1