Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2052. Woensdas; 14 lanuari 1885. 25e Jaargang. Binnenland. is) Aan den dood ontrukt. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgiii f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit bind verschijjnt Dinsdnx- cn Vrijdagavoud bij den uitgcver P. X. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. Polities Overzicht. Spanje heeft de Association Internationale Africaine" erkend, doch Frankrijk stribbelt nog tegen. Misschien heeft Spanje zich te eer tot die overeenkomst laten vinden, nu de jatumeren in het zuideu des lands zoo groot zijn, want nog trilt de grond den Iberier onder de voeten en wast de ellende. De Vorst heeft het noodig geacht naar Andalusie af te reizen, niettegenstaande de sneeuwjachten en aardschuddingen. Reeds zond hij 100,000 francs voor de slachtoffers, welk voor- beeld door de Spaansche Bank werd gevolgd, die 125,000 francs ter beschikking stelde. Tal van huizen in de steden staan te waggelen op de grond- vesten en de regeering onteigent die ruinen en laat ze springen in het belang der openbare veilig- heid. In den avond van 5 Januari was de zee op de kusten van Malaga zoo onstuimig, dat een aantal schepen op het strand werden geworpen in een deel van Italie en zelfs in Sliermarken, in den Oostenrijkschen staat, zijn de schokken gevoeld. De gouverneur van Grenada rekent, dat er voor 4 millioen francs aan vee is verloren gegaan. En nog is de bodem niet in rust; 363 huizen en eene kerk zijn den 8 Januari te Arenas ver- nield. Onbeschrijflijk is de angst in heel het Pyreneesche schiereiland en ofschoon men in het naburig land der Latijnen eene kleine beweging aan de aardkorst heeft waargenomen, men denkt in Rome toch aan vermeerdering van grondgebied door het bezetten van Tripoli op Afrika's noord- kust.. //Elk wat van den stokvisch." Over het te huis zenden van Dr. Cirmeni, den correspondent van de Diritto, die onder het fijne reukorgaan van den Rijkskanselier is gevallen, wegens lasterlijke artikelen tegen Duitschland, laten zich de Italianen minder uit dan over de kwestie of Genua dan wel Triest het uitgangspuut zal worden eener stoom- vaartverbinding met het verre Oosten. Laat de Italiaan zich geen illusien scheppen, Triest is de aangewezen plaats, de weg van Noord- en Zuid- Duilschland over die stad aan de Adriatische Zee is de kortste en loopt over Duitsch grondgebied. Niet weinig wordt er ook in Oostenrijk over de stooinvaartlijnen gesproken en geschreven, zelfs ont- breekt het daar niet aan voorstanders der lijn Genua; inaar Bismarck volvoert zijn plannen, steun vindende bij de natie, die hem om zijn koloniale politiek bewierookt. Dat men in Engeland minder tevreden is over de Duitsche kolonisatie, spreekt van zelf, al ver- klaart ook de Engelsche Minister, dat die neder- zettin^en der Duitschers niet zooveel te beduiden hebben. Engeland heeft de handen ook al vol genoeg om erg op zijn poot te spelen, want het Ministerie heeft ruwe aanvallen te verduren, vooral over de buitenlandsche politiek van het tegen- woordig bewind. Toch moet men handelen, men FBUILLETON. Grace en Sara verlieten hierop den winkel, en nadat Grace de op straat wachtende agenten op de hoogte had gebracht, ging zij naar het rijtuig, om van daar uit den afloop te zien. Door Mr. Macrov scherp in het oog gehouden, bleef May nog een poosje in den winkeltoen echter ging zij, door den detective op den voet gevolgd, naar buiteti. Daar de straat niet druk was ging Mr. Macroy terstond naast haar loopen. z/Halloh, May, hoe gaat het sprak de detective haar zonder omwegen aan. May, die eene flinke statige persoon was, een indrukwekkend uiterlijk bezat en rijk gekleed was, draaide zich om en keek den detective scherp aan. z/Ik ken u niet, mijnheer 1" zeide zij hoogmoedig. z/Ik heb Mr. Williams van de Londensche politie heden morgen gezien," zeide Mr. Macroy met de grootste kalmte, //en hij droeg mij op, u van hem te groeten, als ik u mocht zien." z/Wie zijt gij vroeg May. In plaats van te antwoorden sloeg Mr. Macroy zijn jas open en liet haar de penning zien, die hij op de borst droeg. Nu wist zij wie hij was. z/Gij hebt niets met mij te doen zeide zij nog steeds hoogmoedig. Daar haar het geluk op dezen morgen niet zit eenmaal in 't schuitje. Generaal Wolseley avanceert en kan spoedig bij Gordon zijn, buit makende en inboorlingen gevangen nemende, waar- onder ook de Sheikh Aboo Loola met zijne familie, voor wiens hoofd de moedir van Dongola eenmaal eene groote somme geids uitloofde. En terwijl men aan den Boven—Nijl de zaken nog niet in 't gereede heeft, ziet het er aan den Beneden—Nijl douker uit, daar de cominissarissen van de (/Caisse de la dette," behalve de Engel sche natuurlijk, eene memorie hebben opgesteld, waarin wordt aangetoond dat de finantieele voor- stellen van Engeland onaannemelijk zijn. Een geluk mag het echter genoemd worden, dat de agenten der Engelsche geheime politie de bewijzen in handen hebben, dat zich in Pensylvanie, N.—Amerika, een machtig geheim dynamietgenoot- schap gevorrad heeft, hetwelk direct aansprakelijk is voor de laatste ontploffingen en onlusten in Engeland. Men zegt dat de agenten den gezant te Washington met een en ander in kennis hebben gesteld. De nieuwe President der Yereenigde Staten zal misschien een samenrotting uiteen zien jagen of onschadelijk gemaakt, voordat hij de teugeis des bewinds van Arthur overneemt. Yoor Cleveland blijft er nog wel een en ander te beredderen over, want het Panama-kanaal zal ook nog wel aanleiding geven tot conferentien met Amerikaansche en Europeesche Staten. Welk eenen invloed deze doorgraving op stroom, klimaat, op handel en nijver- heid voor de Westersche volken van Europa zal geven, valt vooralsnog op geen voeten of vamen na te bepalen. De Koning heeft gistermiddag te 5^ uur ont- vangen na afloop daarvan ontving de Koningin. Baron Von Weigelsperg, bood met een brief eigenhandig door den Keizer van Oostenrijk ge schreven, onzen Koning de onderscheidingsteekenen aan van den 25jarigen militairen dienst bij gele- genheid van zijn zilvereu feest als Oberst-Inhaber van het infanterie-regiment no. 63, dat den naam draagt van Konig der Niederliinde. De Haagsche kroniek der N. Gr. Ct. maakt melding van een te 's Hage loopend gerucht, dat bij de weldra door de regeering aan de vereenigde zitting der Kainers te onderwerpen wetsvoordracht tot regeling der voogdij over de eventueel min- derjarige Koningin, H. M. Koningin Emma in de voogdij zou worden bijgestaan door de Graven Schimmelpenninck van Nijenhuis en Yan Lynden van Sandenburg. Dit zou althans 's Konings wensch zijn. De Ministerraad, zoo wordt er bijge- voegd, had een ander voorstel gedaan nl. de benoeming van drie voogden, van verschillende gunstig was geweest dat wil zeggenzij had uergeus kunnen stelen gevoelde zij zich moedig. ffGij vergist u, May," zeide de detective//dat is een zeer kostbare steen, dien gij daar aan den hals draagt." z/Een vriend heeft hem mij gesclionken," zeide zij snel. z/Mag ik vragen, wie de gever is?" vroeg de detective. z/Ik zie niet in, waarom ik begon zij. z/Wie gaf u den steen?" viel de detective haar in de rede, haar op eene wijze aankijkend, die haar toonde, dat hij een vast antwoord verwachtte. //Zijn naam is Mr. Clarke." z/En waar is hij nu p" z/In Chicago," gaf zij snel ten antwoord. Goed," zeide Mr. Macroy //de rechtmatige eigenaar van dezen steen bevindt zich in dat rijtuig; laat ons er samen heengaan." Het onderhoud was tot nu toe zoo kalm gevoerd, dat niemand der voorbijgangers er opmerkzaam op was geworden, en ofschoon May er een afschuw van had, omj met den detective te gaan, wist zij toch dat zij in geval van weigering terstond ge- arresteerd zou worden en daardoor zou een groote oploop ontstaandaarom liep zij rustig naast Mr. Macroy voort. Madame," zeide de detective tot Grace, //is dat de diamant dien gij zoekt?" Ja." antwoordde Grace. politieke richting; de presidenten van de beide Kamers en de vice—president van den Raad van State. De schrijver deelt dit onder reserve mede. Uit deze provincie werden in 1883 per Staats- spoorweg verzondennaar Nederlandsche plaatsen 142,049, Duitschland 456,213, Belgiii 328,281 en Engeland 671,325 kilogr. oesters, zijnde te zamen 1,597,868 kilogr. De verzending bedroeg in 1882 1,107,299 1881 1,547,331 1880 1,172,215, 1879 787,390, 1878 569,447, 1877 766,277 en 1876 2,895,979 kilogr. Stelt men het gewicht van 1200 oesters op gemiddeld 85 kg. dan omvat het vervoer van 1883 dus 22,558,136 stuks, tegen 15,632,450 in 1882 enz. Tegen den middenprijs van f 60 per 1000, ver- tegenwoordigt deze uitvoer uit Zeeland in 1883 een waarde van ongeveer f 1,353,500. Men houle bij deze cijfers echter in het oog dus schrijft de Maatschappij de Schelde te Yerseke in haar jaaroverzicht dat wij hier slechts te doen hebben met een bijdrage tot de kennis van den handel, meer bestemd om door onderlinge vergelijking de betrekkelijke waarde van den handel in elk bizonder jaar in het licht te stellen, dan om het geheele bedrag van den uitvoer met juist- heid aan te geven. Immers niet al de oesters worden langs de spoorwegen verzonden, daar voor Belgiii en Rotterdam een groot gedeelte per scheeps- gelegenheid wordt vervoerd. Het N. en Advert, blad voor Bergen op Zoom schrijft: De werkzaamheden aan de suikerfabriek van de heeren V. d. Linden Co. zijn heden afgeloopen, terwijl morgen de campagne aan de fabriek van de heeren Laanen, Rogier, Daverveldt Co. geein- digd zal zijn. Niet onwenschelijk zou het zijn als andere bladen dit bericht overnamen, om vreemde werk- lieden, die afgaande op het in de meeste bladen voorkomende bericht van overvloed van werk al- hier en geringe opkomst van armen bij uitdeeling van brood door een particulier, vertrouwen mock- ten hier een zeldzaam Dorado te vinden, daardoor voor teleurstelling te behoeden. Veel varkens maken de spoeling dun" is een bekend spreek- woord en waar deze thans nog vrij lijvig is, zou in dat geval al ras blijken, dat ook hier //het vet al spoedig uit de ketel" kon zijn. Het roodvonk, dat te Zierikzee sedert lang daar is epidemisch verklaart, heerscht nog altijd op verontrustende wijze. Het sterftecijfer neemt iedere week onder de kinderen toe, en thans ver- breidt zich de ziekte ook onder de volwassenen met doodelijken afloop. Reeds in het begin van October des vorigen jaars heerschte de ziekte, doch dit werd toen willens of onwillens verzwegen, en //O, ik zou er op kunnen zwerenriep Sara uit. ,/Gij kunt hem overgeven, May," zeide Mr. Macroy. ,/lk ken niemand van u!" antwoordde Maytrotsch. //Ol als gij liever wilt," voerde de detective voort, z/kunt gij met mij naar het politie—bureau gaan." z/Ik geef hem liever af," zeide May knorrig. z/Goed," zeide Mr. Macroy. Hierop deed zij den diamant af en overhandigde hem aan Mr.'Macroy. ,/Zeidet gij niet, dat uw vriend Clarke heet?" vroeg de detective. z/Ja," zeide zij na eenige aarzeling. ,/En waar zeidet gij, dat hij zich op het oot/enblik ophoudt z/In St. Louis," antwoordde zij. z/Ah, juist," zei Mr. Macroy. //Ik moet u nu verlaten en onmiddelijk trachten uw vriend te krijgen." Hierop ging May haar weg, en nadat Mr. Macroy aan zijn helpers een wenk had gegeven, sprong hij in het rijtuig en beval den koetsier om den eersten hoek te rijden. z/Laat gij haar ontsnappen riep Grace verbaasd. //O, neen," zeide Mr. Macroy kalm. z/Maar gij doet het," beweerde Grace. //Zij zal ten slotte naar huis gaan," zeide Mr. Macroy, ,/en ik zal daar zijn, om haar te ont- vangeu." z/Ik begrijp u niet," zeide Grace. z/Zij loog opzettelijk ten opzichte van haar vriend daardoor is veel kwaad gesticht, en heeft ook de epidemie zich zeer verspreid. Ook het niet doen sluiten van scholen voor lager onderwijs, omdat men tegen afdoende maatregelen opzag, heeft de ziekte zeer in de hand gewerkt. Directeuren van het Ned. Handels-Museum hebben ten vervolge op hun adres van 17 Dec. jl., aan de Tweede Kamer een nieuw adres gericht, waarin zij uiteenzetten, dat zonder geldelijken steun uit de Staatskas binnen den korten tijd die nog beschikbaar is, geene werkelijke vertegenwoordiging van ons laud ter tentoonstelling te Antwerpen mogelijk zal zijn. Het bedrag voor de allernoodzakelijkste uitgaven vereischt, kan betrekkelijk zeer gering zijn en in zoodanigen vorm verleend worden, dat geenerlei latere verhooging mogelijk wordt. Men verneemt dat reeds een vijftigtal betuigin- gen van adhaesie aan dezen laatsten stap ongevraagd zijn ingekomen. W anneer de Ned. nijveren zich bij dit adres door adressen van adhaesie of afzon- derlijke adressen aansluiten, is er zeker alle kans dat de Staten-generaal dit aanzienlijk verminderd bedrag nog beschikbaar stellen. "Ajar men aan het Amst. D. v. N. mede- deelt ze. 'aan den Engelschen ingenieur Reed een som van '500 pd. st, 6000) zijn betaald voor zijn adviez^n betreffende twee schepen onzer marine, de weinig stabiele Sommelsdijk en de zonderling geconstrueerde Nautilus. Het bestuur der vereeniging van beetwortel- suikerfabrikanten in Nederland heeft de leden op- geroepen, om heden eene fm-gadering te Rozendaal te houden, ten einde de noodige maatregelen te nemen met het oog op den gedrukten toestand, waarin de suiker-industrie zich bevindt. Ofschoon de winter van weinig beteekenis is en de wateren slechts met een dunne ijskorst zijn bedekt, op vele plaatsen zelfs worden bevaren, is het ijsvermaak in de provincie Friesland toch in vollen gang. Men weet zich te redden op het ijs van de onder water staande landen, dat sterk genoeg is om honderden van schaatsenrijders te dragen. Geen dag gaat er omof er worden zelfs hardrijderijen op schaatsen op die dikwijls zeer uitgestrekte ijsvelden gehouden, en 't gaat er niet minder vroolijk toe dan andere jaren, als de ijsbanen op de kanalen en vaarten zijn aangelegd. En ook de prijzen zijn aanzienlijk genoeg, om tal van bekende hardrijders uit te lokken er naar te dingen, zoodat zij met heel aardige geldsommen huiswaarts keeren. Voor de rechtbank te Zwolle stond Vrijdag een beklaagde, die niet scheen te kunnen spreken, hoewel twee der tegen hem gedagvaarde getuigen verklaarden, eenige oogenblikken te voren in de getuigenkamer zijn stem nog te hebben gehoord. Clarke," zeide Mr. Macroy. ,,Eerst zeide zij dat hij in Chicago, en toen, dat hij in St. Louis was. Dat overtuigt mij, dat hij in New-York is." z/Ah," zeide Grace. z/Ik vermoed, dat zij hem een boodschap zal zenden en mijne lieden zullen haar volgen en den brief opvangen. Om haar naar het politie-bureau te brengen, zal ik een ander rijtuig noodig hebben, en daarom zal ik u hier verlaten. Wacht hier op mij." z/Daar ginds is een bureau van boden," zeide Grace; //mag ik mijn echtgenoot een boodschap zenden z/Ik heb er niets op tegen," antwoordde Mr. Macroy; ,/maar pas op, dat gij niet te veel zegt." i/O neen," zeide Grace, uit het rijtuig stappend. De door haar gezonden boodschap luidde als volgt z/Ik kan nu niet bij u komen, Richard, maar, o, mijn geliefde, hoop, hoop, hoop!" IX. GIJ ZIJT DE MAN. Mr. Macroy huurde een rijtuig en den koetsier mededeelend, dat hij op eenigen afstand van de woning van May moest wachten, verbeidde hij kalm haar komst. Intusschen was May, nadat zij zich had overtuigd, dat de detective in het rijtuig was gestapt, waarin Grace en Sara zich bevondeu, een eindje de zesde Avenu afgeloopen en was toen, nadat zij snel had omgekeken, in een dier kleine TER VEIZEVSCHE (01IIUI ■PBtMtri >tresMa

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1