Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2051. Zaterdag 10 Januari 1885. 25e Jaargarig. Binnenland. 14) Aan den dood ontrukt. I ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika f 1,32|. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ABYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit bl.'id vcrstcliijnt Dinttdas- eu Vrijdngavoud bij den uitgcver P. VAN DE St A N It E te Ter Neuzen. folitieli Overzicht. In de Egyptische kwestie zoowel als in de Congo- conferentie is Bismarcks geest onzichtbaar, maar merkbaar tegenwoordig. Misschien dat de laatste zich nog eens met de eerste gaat bemoeien, want Egypte's toestand is critique. Men zegt in Alex andria dat de Egyptische regeering niet in staat is om langer dau tot het einde van Maart de kosten der administratie te dragen. En of John Bull zingt, of 11 uit, of knarsetaudt, Bismarck zwijgt als een mof op de voorstellen uit Albion. Be eisch tot schadevergoeding van wege het bombardement van Alexandria wordt dringender, reeds heeft de commissie den man van 't Poolsche slot er voor gespannen. Be Times maakt zich onrustig over de toestanden aan den beneden-Nijl en slingert Gladstone onaangename verwijtingen om de ooren over de buitenlandsche politiek, waardoor Engeland zoo in alle deelen der aarde in verwikkelingen is geraakt. Bat een deel van het Kanaal-eskader bevel heeft ontvangen zich tot vertrek gereed te houden zal volstrekt niets uitwerken en aan Gran ville's finantieele voorstellen niet de minste klem bijzetten. Men zal 't slechts als een ijdel machts- vertoou beschouwen eu Bismarck vertrekt er geen oor om. Be Egyptische zaak is voor het Engelsche ministerie een steen des aanstoots eu te nauwer- nood zal het aan een votum van afkeuring ont- komen. Hoe langer de regeling wordt uitgesteld, hoe gespannener de toestanden worden, al mogen de boodschappen uit Khartoem nog zoo gunstig luideu. Natuurlijk zal het bericht van Wolselei's ontmoeting met Gordon geheel Engeland in hoera's doen opgaan, maar hetHow do you do" is nog niet van mond tot mond gewisseld en de expeditie vindt door het deserleeren der kameeldrijvers veel bezwaar. Be bode van Gordon heeft bericht, dat het ,/all right" was, dat de hartstochtelijke ,/smooker" nog ruim van tabak voorzien, elken morgen met zijn telescoop van zijn dak de positie des vijands bespiedt en daarna gaat slapen, onbevreesd voor den in 't gezicht kampeerenden Mahdi, om tegen den avond weer op te staan en in de duisternis de schildwachten op de wallen te surveilleeren. Be naar Khartoem op marsch zijnde troepeu moeten er treurig uitzien, kleed en schoeisel is versleten. ,/Verzint eer gij begint," dat spreekwoord geldt echter den thans lijdenden Gladstone niet alleen, maar ook den Pranschen premier. Perry zit akelig in dat Chineesche wespennet. Eeuige maanden geleden hebben wij gewezeu op het nadeelige van een oorlog met barbaarsche statenwij hebben een voorbeeld op Sumatra, Engeland in Afrika's binnenland, Frankrijk zelf heeft voor dezen onder- vonden wat de Kabylen met hun Abdul—Kader vermochten en in den jongsten tijd is Tunis den Franschmau niet zonder slag of sloot in handen gevallen. Be Minister-President heeft zich met FEUILLETON, „Het is maar een droppel," zeide Grace, toen zij zich weer een weinig had hersteld. z/Het is zoo goed als een ernmer vol 1" zeide Mr. Macroy. ,/Laat ons uu naar het bureau van den boekhouder gaan." Baar gekomen, vernamen zij, dat de op de maand Juli betrekking hebbende boeken zich in het bureau op de pier bevonden eu daarom ging Mr. Macroy zoo spoedig mogelijk daarheen. z/Hoewel ik den naam van den passagier, dien die hut toen had, heb ontdekt," zei Mr. Macroy, toen zij op de pier kwamen, ffen mij in stilte over zijn vasten slaap verwonderde, hadden wij toch zooveel bewijzen in handen, dat ik het niet de moeite waard achtte, om den man op te sporeu en nu vrees ik, dat mij zijn naam geheel ontgaan is." Eerst maakte de boekhouder zwarigheid om zich met zulk een oude zaak op te houdeiitoen Grace hem echter verzocht liaar genoegen te doen en de boeken na te zien, ging hij terstond aan het werk. z/Ben 20, 21 en 23 Juli," zeide de boekhouder, in zijn boek bladerend,//hut 207, 208 Ah," zeide hij, zijn boek weer toeslaande, //een zekere mijnheer Landly heeft in dien nacht hut 208 gehad." Grace hield Mr. Macroy het medaillon voor de oogen, waarop een L. was gegraveerd. zijn politiek op een hellend vlak begeven, waarop stilstaan moeielijk en teruggaan onmogelijk is. Campenon heeft zijn ontslag genomen, hij weigert langer de verautwoording te dragen, zijne leus was steeds: //aan den oorlog met China moet een einde komen." Juist; maar hoe? Versterking dient aangebracht en flinke versterking ook, om een beslissenden slag te slaan. Be oppositie smeedt natuurlijk wapens uit een en ander tegen het Ministerie. Be nieuwe Minister van oorlog, gene- raal Lewal, die de expeditie in Mexico meegemaakt heeft, maar te Metz ook krijgsgevangen werd, moet een goed theoreticus zijn, zooals uit zijne geschriften blijkt. Hij heeft het plan om den oorlog tot een spoedig einde te Brengenhet plan hm Van het oorlogsterrein zijn berichten gekomen, dat de Fransche troepen de Hovas hebben ver- slagen, met groot verlies dezerzijds, en tevens dat generaal Negrier 6000 Chineezeu met goed succes had bevochten bij Chu. Volgens de jongtse be richten zijn later nog 12000 Chineezen door den generaal onderstboveu geloopen. Gewereu, amuuitie en standaarden lieten ze in den steek, terwijl 600 kaalkoppen in 't zand beten. Het verlies der Frauschen is niet noemenswaard. Wat of het te beduiden heeft dat de Chineesche gezanten, die zich te Rome bevonden, in alle haast te Berlijn ontboden zijn, begrijpt men niet, dat weet die dikgesnorde Buitscher wel. Aan de echtheid der kwaliteit van den in Parijs gearriveerden gezant uit Tomboektoe, luisterende naar den naam Allhadi, aan den Boven-Niger gezeteld, twijfelt men. Be vent doet niets dan slapen en treuren over de door een orkaan over- vnllen zeereis, die hem doodziek te Bordeaux deed aankomen. Hij moet zeer verlaugen naar de bal- letten van het Eden-theater en de opera, waar- van men hem onderweg het een en ander verteld heeft. Over den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning waren ongunstige berichten in omloop, die, naar men verueemt, geenerlei grond hebben. H. M. de Kouingin heeft Woensdagnamiddag van 3 tot 5 uren aan verschillende aanzienlijke dames audientic verleend. Ook het jeugdige Kroonprinsesje ziet men dage- lijks wederom in bosch en stad waudelen en hup- pelen, een teeken, dat het gelukkig wederom gezond en wel van het Loo is teruggekeerd, waar gedurende het verblijf 's Konings dochtertje eenigen tijd door de geelzucht was aangetast. In het Parijsch Aardrijkskundig genootschap hield Roland Bonaparte een voordracht over 14 ,/Gij hebt gelijk," zei Mr. Macroy zacht. tfEn gelooft gij na, dat mijn echtgenoot onschul- dig is vroeg Grace hem scherp aanziende. z/Gij hadt detective moeten zijn," antwoordde Mr. Macroy, de jonge vrouw vol bewondering aanstareude. //Ja, ik geloof nu aan de onschuld van uw echtgenootevenwel zal hij zijne redding aan u te dauken hebben." ,/En aan u," voegde Grace er bij, „want wij moeten den moordenaar vinden." z/Wij zullen het trachten," zei Mr. Macroy vastberaden, //maar rijd nu naar huis en neem Sara mee; heden avond kunnen wij niets meer doen." z/Sara is in mijn dienst," zeide Grace. z/Bes te beter," zeide de detective. //Het me daillon zal ik bewaren. Het gelaat van deze vrouw is de sleutel voor dit raadsel. Ziet gij," voegde hij, het medaillon nauwkeurig onderzoekend, er bij, //hoe de ring, waarmee het aan den ketting heeft gehaugen, verbogen is Zonder twijfel heeft mevrouw Raimonde dit medaillon in haar worste- ling met den moordenaar gegrepen en het van de ketting gerukt." ,/Gij gelooft dus," vroeg Grace, dat de eigenaar van dit medaillon z/Be moordenaar van mevrouw Raimonde is ge- weest," voegde de detective er bij, toen Grace zweeg. ,/Ja," zeide Grace zacht. z/Zonder twijfel," antwoordde Mr. Macroy. reizen, die Hollandsche schepen in de laatste 10 jaren naar de kust van Nieuw-Guinea hadden ge- maakt. Hij besloot als volgt//Met het oog op de steeds toenemende eischen van Australie op een deel van Papua, kunnen wij alleen wenschen, dat Hollanders het oostelijk gedeelte van Nieuw-Guinea bij hun rijk in den Maleischen archipel zullen inlijven." Van wege het departement van waterstaat is een aanvang gemaakt met de opruiming van het ter reede van Ylissiugen gezonken Engelsche stoomschip Stantons, zoodat men mag verwachten, dat dit voor de scheepvaart zeer hinderlijk wrak nu spoedig zal verdwenen zijn. Be directie der maatschappij Zeeland, te Ylissingeu, heeft den kwartiermeester, die als roer- ganger op de mailboot Willem Prins van Oranje dienst deed, toen de Fransche vischsloep Lucie et Leonard door haar in den grond werd geloopen, ontslagen. Men schrijft aan de Goesche Courant uit Ellewoutsdijk Binsdag is het eindelijk gelukt om het derde of laatste stuk te doen zinken voor het fort. In tegenwoordigheid van heeren ingenieurs en opzich- ters van den Rijks- en Provincialen waterstaat en van het bestuur met zijne waterbouwkundigen werd het laug verbeide werk uitgevoerd onder gunstige omstandigheden. Vier steenschepen en eenige vletter- schuiteu deden daarbij dienst. Be aannemer zal dien dag de meest tevredene geweest zijn. Als nu nog eenige schepen steen gelost zijn, zullen er 3800 Ma. zinkstuk en 5100 scheepston steen onder water zitten. Be Engelsche dames, die onlangs door de Haagsche politie op zulk een vreemdsoortige wijze zijn behandeld, werden Woensdag, evenals de bij die zaak betrokken politieagenten en eenige oog- getuigen, door den hoofdeommissaris van politie te 's Hage in verhoor genomen. Be slotsom van het verhoorwaarbij ook de Engelsche vice-consul tegenwoordig was, schijnt te zijn, dat de politie agenten volhouden de dames eenvoudig te hebben willen bescliermen tegen het gepeupel, terwijl de dames, hoewel toegevende dat de behandeling op het politiebureau niet zoo onheusch was als men dat heeft doen voorkomen, toch volhielden, dat haar geleide naar het bureau niet het karakter droeg van een beschermingsmaatregel. In den Nieuwjaarsnacht te ongeveer 12 uren was een drietal heeren te Utrecht getuigen van een gruwzame mishandeling van een vrouw door haren man. Achter het vleeschhuis zagen zij den woesteling bezig, de vrouw met geweld tegen de straatsteenen te werpen en haar daarna met de zware laars op hoofd en borst te trappen. Zij bleef voor dood liggen, en de wreedaard hield 1,0, nu zie ik, dat gij werkelijk mijn bondge- noot zijtriep Grace verheugd uit. ,/Zeker ben ik dat," antwoordde de detective. z/Yoor alles moeten wij trachten te vernemen, wie deze vrouw is, en daar zij zich naar alle waar- schijnlijkheid liier in New—York ophoudt, zoo zal zij misschien wel aan den een of ander van ouze lieden bekend zijn. In alle geval zal ik er u morgen ochtend bericht over brengen." Sara met zich nemend, reed Grace hierop naar huis eu hoewel zij van verlangen brandde, om iets te doen, zag zij toch in, dat zij Mr. Macroy bij het opsporen der vrouw niet behulpzaam kon zijn. Ben volgenden morgen wachtte Grace met onge- duld op Mr. Macroy. Hij kwam om acht uur. z/Het geluk is ons weer gunstig geweest," zeide de detective, Hen misschien is het tijd verspillen, door hier te komenmaar ik had het eenmaal beloofd." Zooals ik zie," zeide Grace, door het venster kijkend, /staat er een wagen voor de deur en wij zijn bereid met u te rijden." z/Ik weet niet goed, of ik u wel kan meenemen," zeide Mr. Macroy besluiteloos. z/En waarom niet vroeg Grace. z/Omdat ik plaatsen moet bezoeken, die geen fatsoenlijke dame durft betreden." vWaar gij ook heen gaat, Mr. Macroy," zeide Grace vastberaden, //ik zal u overal vergezellen. Ik moet iets te doen hebben; het is mij niet eerst op met zijn mishandelingen toen de heeren er op toeschoten. Toen verwijderde hij zich, maar na weinige oogenblikken kwam hij vloe- kend en razend terug en viel weer op de in- middels opgerichte, geheel bewustelooze vrouw aan. Be heeren, die hem aangrepen, wierp hij met reuzenkracht over de straatsteenen, greep de vrouw bij de voeten, nam die op zijn schouders en sleurde haar met het hoofd over de steeneu voort. Bat geschiedde terwijl de drie getuigen, die machteloos tegenover dezen reus stonden, luidkeels om de politie riepen, die zich echter op dit drukke gedeelte der stad niet liet zien. Eindelijk deden zij nog een poging om de vrouw te redden. Zij overreedden den kerel haar gezamenlijk naar huis te brengen, waartoe hij vloekend en dreigend zijn toestemming gaf. Baar gekomen, vonden zij de deur met den grendel gesloten, die er door de luid schreiende kinderen uit angst voorgeschoven was. Eerst na de af- schuwelijkste bedreigingen van den vader opende een kind van vijf of zes jaar, slechts in een l.emdje gekleed, de deur en toen sleurde hij zijn sp.akelooze vrouw naar binnen. Hij schopte en sloeg zijn geleiders, sloot de deur en buiten konden zij het hooren hoe de ellendeling het bewustelooze lichaam door de kamer sleurde en wierp onder het gejammer der kinderen. Toen kwam er eindelijk een nachtwacht, die beweerde er niets aan te kunnen doen. Een zeer treurige zaak had het gerechtshof te Amsterdam, kainer van crimineele zaken, te behandelen. Be 20ja»'ge dienstbode van den heer B., winkelier in de Amstelstraat aldaar, had zifib te verantwoorden onder de zware beschuldigii van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Toen Zaterdagavond in wijk Nieuwstraat, onder de gemeente's Grevelduin-Capelle een jongen voor zijn zuster eenig strijkgoed zou wegbrengen, werd hij onverwacht door een paar andere aange- vallen, waarvan de een hem eenen schop en de andere met een mes eenige gevaarlijke sneden toebracht. Be gewonde kende de aanvallers, doch daar hij niet vermoedde zoo erg te zijn toegetakeld, nam hij geene getuigen, waartoe, naar zijn zeggen gelegenheid bestond. Men houdt het er voor dat een en ander in verband staat met een liefdes- geschiedeniswaarmede de politie voor eenige weken ook al gemoeid was, daar toen herhaalde malen brieven met bedreigingen geschreven zijn. Maandag is als de vermoedelijke dader van de toegebrachte wonden een buurjongen van den verwonde door de marechaussees in hechtenis ge nomen. Ruim acht jaar geleden ging de zoon eener weduwe te Rotterdam als koloniaal naar de Oost. Yan zijn handgeld zoo verhaalt de Maasbode mogelijk, met de handen ledig in den schoot te zitten. O, bedenk toch," voegde zij er bij, ;/hij is mijn echtgenoot, de eenige mensch op aarde, die mij dierbaarder is dan mijn leven." z/Nu goed," antwoordde de detective, ,/als gij absoluut mee wilt rijden, laat ons dan terstond vertrekken." Nadat Grace haar kamenier Sara had geroepen, stegen zij in het wachtende rijtuig en reden weg. Gedurende den rid vertelde Mr. Macroy, datde vrouw, wier portret in het medaillon was, aan geen zijner college's bekend was. Alsof echter een gelukkig toeval het had gewild, had hij last ge- kregen, een Engelschen detective bij zijne aankomst heden morgen om zes uur te ontvangen, en zonder een gunstig resultaat op zijne vraag te verwachten, had gij den Engelschman het beeld getoond en hem gevraagd, of hem misschien het gelaat der vrouw bekend was. z/Bat is de //Liverpool May," had de Engelsch man, een blik op het portret werpend, terstond geantwoord; ,/haar medeplichtige is voor vijf maanden gearresteerd, en zij vluchtte naar Amerika." Na zijn onderhoud met den Engelschen beambte had Mr. Macroy zich naar de woning van miss Montague begeven. Hij was van plan, een be- ruckten heler, die een Engelschman was en die gewoonlijk met alle Engelsche dieven gedurende hun verblijf in de Vereenigde Staten in verbindiug stond, een bezoek te brengen. Beze heler gafde M TER (Kill IVI -o—nm—hi nui»nw n m ini i» i ii—iinmr mmrnrr- ~nr f

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1