Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. I ■1 -(J No. 2050. Woensdag 7 lanuari 1885. 25e Jaargaiig. ik< 12) Aan den dood ontrukt. Binnenland. ,1 n te ver- lini- c- ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit bind verwchljnt Uinsd.is* en Vrijdagavond btji den ultgever P. J. V A 5i It E A Al D C te Ter Neuzen. folitieli Overzicht. Belangrijk nieuws biedt de politiek ons dezer dagen niet aan. In t Germanenland ontmoeten we Bismarck nog altijd ontevreden over den Eijksdag, die hem een tweeden directeur onthield en gcsteund en gestijfd door tal van adressen en geldelijke aanbiedingen, die den Rijkskanselier zulleu helpen zijne wenschen vervuld te zien, langs welken weg dan ook. De Weser Zeitung zegt, dat de Duitsch vrijzinnige heeren te Berlijn niet licht zullen ge- looven aan het nadeel uit het bekende Rijksdags— votum voortgekomen. Het blad waarschuwt de atgevaardigden meer olie in het vuur te gieten. De stortvloed van adressen, waarmede vorst Bismarck wordt overstroomd, imponeert ons niet door zijn inhoud, zoo vervolgt de Zeitung, maar indien men let op zijn ontzaglijken omvang en op het ont- breken van alle kunstmiddelen om die beweging op te wekken, kan men de beteekenis van dit verschijusel niet licht te hoog schatten. Het ware te wenschen, dat de heeren, die zich in het mid- delpunt der politieke zaken bevindeu, tot de ont- dekking kwamen, dat er aan den omtrek gansch andere dingen te zien zijn. En wie peilt de diepte der geheimen van het kolonie-zoekend Duitsch- land. Juist een jaar geleden ging de Duitsche Kroonprins op reis naar Spanje en naar Rome. Wat de politieke verhoudingen in dien jaarkring gewijzigd zijn Toen ging voor Kerstmis de Kroon prins den Paus een bezoek brengen, thans liet de D' tsche gezant te Rome het gewone Kertsmisbezoek bij den Staatssecretaris Jacobini na. Toen ging de reis naar Spanje buiten Frankrijk om, wijl men te Parijs Koning Alphonsus zoo onwaardig had ontvangen. Thans doet de officieuse pers Engeland verstaan, dat de rijkskanselier zich in zijne houding ten opzichte van de Egyptische kwestie in de eerste plaats laat leiden door het streven om met Frankrijk op een vriendscliappelijken voet te blijven. Daar aan den Nijl is een brandend vuur, waaruit men zonder vingerbranden moeilijk de kastanjes zal halen. Wordt het proces van de Caisse de la Dette tegen de regeering, thans in hooger beroep, het zelfde verloop gegeven, dan zal de Caisse beslag leggen op alle traktementen en pensioenen. Zoo valt er nog al iets te halen, want Engeland heeft het land met een heirleger van ambtenaren over- dekt, die het land op hunne wijze besturen en uitzuigen. De Egyptische regeering heeft o. a. te betalen aan Sir Kvelyn Baring 80,000, aan de commissarissen van de Dette publique ieder 60,000, een jeugdig bureauchef in het ministerie van finan- cien krijgt 40,000 mark. De Egyptische politie heeft niet minder dan acht Engelsche oversten een daarvan krijgt 24000, een ander 20000 mark trak- temeut, de overigen 1418000 mark. Hoe menig minister eener Europeesche mogendheid ware met zooTi som tevreden. De administratie der spoor- FEUILLETON. Mr. Macroy stond op en zeide //Wilt gij mij de eer bewijzen, miss Montague, u de hand te mogen schudden?" //Ah, met het grootste genoegen zeide zij, haar kleine hand in die van den detective leggend. //En gij wilt mij dus in mijne pogingen, om den waren schuldige te vinden, met raad en daad ondersteunen." ,/Zulk een hooghartig wezen, als gij een zijt," zeide Mr. Macroy vol oprechte bewondering, ,/kan men niets afslaan. Ik ben van ganscher harte tot uw dienst." z/En gij zult zien, dat het ons zal gelukken Mr. Macroy." z/Ik deel bijna uw geloof." z/Zeg het, Mr. Macroy," riep Grace, hem smeekend aanziende, ,/zeg het; ik geloof, dat het ons zal gelukken z/Nu goed," antwoordde de detective langzaam. //Ik geloof, dat het ons zal gelukken." z/Ah, nu ben ik er zeker vanriep Grace verheugd uit. VIII. OP HET SPOOR. Slechts een oogenblik liet Grace zich door de gevoeiens, die de detective in haar borst had wegen heeft drie directeurs, een Brit, een Fransch- man en een Turk en terwijl de laatste 26500 mark ontvangt, geniet de eerste 60000. Het kleinsiu trakteinent van een Engelschman in Egvpte, bijv. van een leerling-politie-sergeant, die alleen practisch gevormd wordt, bedraagt 610000 mark. Soins wordt een half dozijn ondergeschikte beambten weggezouden en door een Brit vervangen, die even- veel bezoldiging erlangt als de weggezondenen sainen. Zoo leven die Engelsche parasieten van Egyptisch bloed. En de groote heer uit den Harach moet alles lijdelijk aanzien, hij, de stedehouder, de waardigheidsbekleeder van Mekka's grooten profeet, van Allah's zoon. Eerstdaags zal hij ter verant- woording worden geroepen door de groote Mogend- lieden van wege de barbaarsche handelingen zijner iurken in Macedonia tegenover de daar wonende Christenen. A ooral de Czaar te Petersburg is zeer verbolgen, misschien om de jodenvervolging in eigen land te vergeten. iptusschen blijft men in het Czarenrijk samenzweren. Bij een jongmensch te St. Petersburg werden revolvers, dynamiet en revolutionaire ge- schriften gevonden. In zijne woning werd een z/muizenval" aangelegd en men arresteerde tien andere personen, die naar hem kwamen vragen. In Alrika zal Fransch Senegambie aan Marokko buren, want de Muzelman annexeert op het voor- beeld der Christenen in Europa een strook gronds ten zuiden van zijn gebied gelegen, Met China zal men in dikker weer komen, althans de tegenwoordige toestand is onhoudbaar. Binnen kort zal Frankrijk den oorlog moeten verklaren. ler loops deelen wij mede, dat de berichten van Gordon gunstig luidendat de Belgiscbe vorst de Suzereiuiteit der Vrije Staten aan den Congo zal aanvaarden, dat miss Caldwill uit Virginia, ter gelegenheid harer meerderjarigheid, 300000 dollars als een geschenk den Paus heeft aangeboden dat generaal Grant zijn gansche fortuin 150000 dollars heeft verspeeld door het faillissement der bankiers- firrna Grant en Ward. Z. M. de Koning had Zaterdag een langdurig onderhoud met den Minister van Staat GraafVan Lynden van Sandenburg en Graaf Schimmelpen- ninck van Nijenhuis. De Minister van Buitenlandsche zaken, die eenige dagen ongesteld was, heeft zijne gewone werkzaamheden hervat. Dinsdag 13 dezer geeft hij een diner aan de leden der Eerste Kamer. De aanbieding der wet op de voogdij ge- durende de minderjarigheid van den troonopvolger wordt in de volgende bijeenkomst van de Tweede Kamer verwacht. verwekt, overheerschen; toen wijdde zij zich weer geheel aan haar taak. z/Zooals gij weet," zeide zij, //is onze tijd zoo beperkt, dat wij geen oogenblik te verliezen hebben." ,/Hebt gij een plan?" vroeg Mr. Macroy. z/lot nu toe niet anders, als alles nog eenmaal te onderzoeken. Men heeft de zaak niet van ons standpunt uit beschouwd." z/Dat wel niet, antwoordde de detective; even- wel is alles voor en tegen aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen." z/Zonder twijfel," zeide Grace; //inaar eerst, nadat men theoretisch tot de overtuiging was ge- komen, dat Richard Banmarck, de schuldige was." z/Toegegeven," zeide de detective. z/Nu zulleii wij de zaak eens omkeeren," voer Grace voort, //en haar van ons gezichtspunt be- schouwen." ,/Waar wilt gij beginnen Vooreerst wensch ik de voorwerpen te zien," zeide Grace, //die men heeft gevonden in de hut van mevrouw Raimonde." z/Daaruit zult gij niet veel kunnen zien," zeide Mr. Macroy zijn hoofd schuddend. Onder de voorwerpen bevindt zich een medail- lon een groot." z/Ja,' antwoordde de detective, //dat kan ik mij herinneren." z/Sarade vroegere kamenier van mevrouw I De heer F. D. Sprenger, vroeger te Middelburg woonachtig, heeft, wegens vertrek naar elders, ontslag genomeu als lid van de Prov. Staten van Zeeland. De klacht der Engelsche dames over onwel- levende bejegening door de Haagsche politie, is langs officieelen weg in handen gesteld van den procureur—generaal te 's Gravenhage, die onmiddel- lijk een onderzoek bij de politie heeft ingesteld en van alle bij de zaak betrokken ambtenaren schriftelijk rapport heeft gevraagd. Als minder opwekkende nieuwjaarstijding, verspreidde zich eergisteren te Boxmeer en in de omstreken het berieht, dat de notaris S. te Venray zijn betalingen heeft moeten staken. Daar vooral de /kleine man" er doer getroffen wordt, was de politie-macht noodig om de opgewoudenheid in bedwang te houden. Op de vijvers in het Haagsche bosch ver- maakten zich Zondag een groat aantal personen met scbaatsenrijlen. Plotseling bezwjih den tweeden vijver het ijs voor een gedet A r ,ak- ten een tiental personen te water. j_ccn gelukkig door de omstanders spoedig geholpeYinpn aan den kaut gebracht. Een jonge dame echter, die bijna geheel was weggezonken, werd met groote moeite gered door een sergeant van de jagers, Y., die na veel inspanning om haar over het brooze ijs te naderen, haar eindelijk wist te bereiken, door haar het gevest van zijn degen toe te steken, waarvan hij het lemmet omklemd hield. Kort nadat een en ander was voorgeval- len reed een al te vlugge rijder, naar het scheen niet afgeschrikt door de takken welke om het gat gelegd waren, op korten afstand van dat wak en zakte er eveneeus door, doch wist zich gelukkig zelf te redden. Blijkens verslag van den geneesk. inspecteur voor Zeeland zijn, tot verpleging van over zee aan te voeren lijders aan cholera, in de belangrijkste Zeeuwsche havens maatregelen tot afzondering dezer lijders en tot ontsmetting getroffen. Te Ylissingen is tot dat doel het pesthuis ingericht. en van eene badinrichting en ontsmettingstoestellen voorzien. Te ler Neuzen is eene barak opgeslagen, terwijl te Brouwershaven reeds eene inrichting tot ver pleging bestaat. Ook te Hulst, Sas van Gent en Axel zijn de hospitalen ingericht tot ontvangst van choleralijders. Ie Bergen-op-Zoom zijn drie huisgezinnen plotseling door hevige maagaandoeningen overvallen, gepaard met typheuse verschijnselen. Men schrijft die toe aan het gebruik van water uit eene pomp, in welker dadelijke nabijheid een mestvaalt is. Het water is onbruikbaar verklaard en een nader onderzoek is ingesteld. Uit den Tielerwaard schrijft men Enkele landbouwers hebben, behalve over den Raimonde, beweert, dat het medaillon niet aan hare meesteres heeft toebehoord." v aarschijnlijk heeft zij het eens van een harer aanbidders ten geschenke gekregen," zeide de detective. z/Dat. gevoelen deel ik niet," antwoordde Grace, z/daar Sara het in dat geval zou hebben gezien. Bovendien hebt gij het niet geopeud." z/A een dat heb ik niet gedaan antwoordde de detective, haar scherp aankijkende. z/Dan willen wij het nu doen." Mr. Macroy nam Sara mee naar de plaats, waar het goed van mevrouw Raimonde werd bewaard; het medaillon werd opgezocht en voor verant- woording van den detective aan hem gegeven. Het was een van die groote medaillons, zooals vele manneu aan hunne horlogekettingen dragen en op de eene zijde was de letter L gegraveerd. All. Macroy nam het medaillon in zijn hand en on- derzocht het zorgvuldig; toen liep hij er mee naar het venster en nadat hij het nog eens nauwkeurig had on- derzoclit, gaf hij duidelijk aan zijn verbazing lucht. Wat is er r vroeg Grace die hem scherp aankeek. z/lk kan nog niets bepaalds zeggen," zeide hij. z/Kom mede." °.P straat komende, begaven zij zich naar een nabijzijnden juwelierswiukel, waar Mr. Macroy het medaillon aan den juwelier gaf om het te on derzoeken. grootendeels mislukten oogst, nu nog reden tot klagen over het niet betalen der verscheepte vruchten. Gewoonlijk volgt de betaling van de beetwortelen spoedig na de aflevering. Dezer dagen besloot de Zevenbergsche suikerfabriek te liquideeren. Nog zijn er hier personen, die geld te goed hebben voor de reeds in suiker omgezette beetwortelen en niets konden verkrijgen. Naar wij vernemen, zijn ze nu uitgenoodigd eene vergaderiug van schuld- eischers, te Rotterdam te houden, bij te wonen. Zaterdagavond had in het //Kleine Veentje" te 's Gravenhage een betreurenswaardig ongeval plaats. Twee zandgravers uit Delft, baas en knecht, waren bezig met het laden van eene schuit. Tijdens het afgraven van een der duinen schoof eene zand- massa af, die eerst den knecht tot aan het bovenlijf bedolfdoch deze wist zich er uit te werken. Een oogenblik daarna kwam eene tweede zand laag naar beneden, die ditmaal den baas geheel begroef, zoodat er geen spoor van hem te zien was. Zondagmorgen werd met veel moeite zijn lijk uit het zand gedolven. In de Rijks—postspaarbank is van 21 tot U December jl. meer ingelegd dan terugbetaald /S32,000. H,;t totaal der inlagen na aftrek van dat der terugtetalingen bedroeg op 31 December il. 4,44^*27,36. In fet Maandblad tegen de vervalsching van levensiniddeleikenz.^jrordt het plan geopperd, een (zoo mogelijk bi>\ n .'e) tentoonstelling te organi- seereu van wat "I het gebied van waren ver valsching alzoo te zieu cP_ te Geren valt, in dier voege dat men, door vergdjrv Ag~fieCd'atJrffU. geplaatste onvervalschte zaken, een goed begrip5 kan krijgen van de hoogte waarop de Industrie''2 in deze zich bevindt. Men schrijft uit Amsterdam: I'uizenden trokken Zondag, meerendeels met schaatsen, naar het Vondelspark. Het ijs was echter zoo zwak, dat het bestuur van het Pari' besloten had den toegang van den verraderlijken vloer te verbieden en een tiental personen zorgde voor de nakoming van dit verbod. Doch het nieuw aaugelegde Willemspark bood den teleur- gestelden uitkomst; daar was het geoorloofd, zijn leven te wagen, en men genoot er dan ook met voile teugen, want een aantal rijders moesten hun waaghalzerij met een nat pak boeten; gelukkig schoot er niemand het leven bij in. Hoe verschrikkelijk men in ons kleine landje misbruik maakt van sterken drank, is reeds meer dan eens aangetoond. De voGende sprekeude cijfers zijn ontleend aan De Goede Raadgever. AVegens openbare dronkenschap werden in 1882 'iiet minder dan 2£ procent van Nederlands D II III m //Messing," zeide de juwelier, nadat hij het aan de goudproef had onderworpen. z/Kunt gij het openenp" vroeg Grace. //Waarom niet?" zeide de juwelier, toen hij het medaillon met geweld opende en het haar overreikte. liet medaillon bevatte liet beeld eener vrouw. //Is dat mevrouw Raimonde?" vroeg Grace, terwijl zij den detective het portret voor de oogen hield. z/Neen," antwoordde hij. z/Ik was er zeker van," zeide Grace zichtbaar verheugd. z/Wat mij het meest verwondert," zeide Mr. Macroy, „is de omstandigheid, dat het ding on- echt is. Ik ben overtuigd, dat nocli mevrouw Raimonde, noch een harer kennissen zoo iets zou dragen." //Gij hebt gelijk!' riep Grace. //Heb ik u niet gezegd, dat wij zouden winuen. Kom wij hebben geen tijd te verliezen." z/AYaar nu heen?" z/De //Bristol" vertrekt heden middag." z/Ja het is de dag." //Dan willen wij aan boord gaan; ik wensch de hut te onderzoeken." //Ik geloof nauwelijksbegon de detective. //Halt, Mr. Macroy," viel Grace hem in de rede, //gij moogt niet zeggen dat wij daar niets zullen vinden." TER SIEIIZEHSCHE (01RMT. v(li ■ill

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1