Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2049. Zaterdag 3 Januari 1885. 25e Jaargang. 12) Aan den dood onlrukt. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Neuzen. nitgever bind vemliljnt Uinsda;. cn Vrijjdngavond IJolitieli Overzicht. Is er op politiek en kerkelijk leerstellig gebied woeliug en onrust, ook de natuurkracbteu zijn niet rustig en laten bier en daar hare vreeselijke uit- werkselen zien. Daar ginds in 't Oosten, waar de Chineezen en de Franschen het nog steeds op vernielen, in den grond boren en platschieten toe- leggen, heeft Eolus ook weer eens meegedaan. In Japan toch heeft een hoos geheele streken verwoest en duizenden menschen doen omkomeu. De gansche Westkust is geteisterd. Alleen te Kurashiki zijn 500 hnizen vernield en 1800 menschen omgeko- menop een andere plaats brak de dijk, waardoor 430 huizen door de zee werden verzwolgen 112 schepen zijn op de kust vergaan. En naderbij hebben natuurkrachten gewoed, die nog meer te vreezen zijn dan winden. Als de bol, dien wij bewonen, beeft en trilt, ja schudt en splijt, dan staat er meer op Y spel. En die verschijnselen kunnen zich overal aan de oppervlakte der aarde vertoonen, waar hare korst niet bestand is tegen de uitwerkselen der krachten, die in haar binnenste woelen. Nog altijd blijft de vervulling van het „Vrede op aarde" uit. Het Engelsche departement van oorlog heeft naar Portsmouth bevel gezonden, om alle manschappen van de artillerie in het Zuidelijk district, die minstens drie maanden gediend hebben en maar eenigszins gemist kunnen worden, voor oumiddellijke inscheping naar Gibraltar gereed te houden, om de verwoestingen door de aard- beving veroorzaakt te lierstellen of de hulpbehoe- venden bij te staan neen, om zoo noodig tot voldoening aan eer en heerschzucht nieuwe verwoes tingen aan te richten in Egypte, want Engeland denkt zich daar tot elken prijs te handhaven. Frankrijks troepen zijn afgezonden en eerstdaags zullen leger en vloot in China en de Chineesche wateren van deze hulp kunnen profiteeren om te bombardeeren en in den grond te boren, of zooals het veel zachter klinkt, de ,/operatien" te beginnen. In 't verre oosteu van Peking over de Gele zee, op het schiereiland Korea, zet de Bus zijn klauw; die inpakkerij zal ook al weer niet zonder vernie ling en bloedstorting gaan en hier bij de Kaspische zee maakt de Barbaar het water troebel, ten einde te beletten dat Engeland, reeds aan deze zijde van den Hymalaya gelegerd, vreedzaam met den Emir in Afganistaii de grenzen afbakent; reeds trekt de Rus daar troepen samen. Te Cartali op Sicilie is een hevige opstand uitgebarsten. De inwoners der stad, in twist met de geestelijkheid, welke men van afpersingen be- schuldigde, drongen in massa de kerk binnen en sloegen al wat zij vonden in stukken. De politie was onmachtig om de menigte het gebouw te doen ontruimenzoodat de hulp der troepen moest ingeroepen worden om de orde te herstellen. FEUILLETON. „Dat is het juist, wat ik hooptezeide Grace. ,/Luister nu, wat ik van u wensch gij moet mij helpen om den waren moordenaar van Stella Rai- monde te ontdekken." Met een verbaasd gelaat keek Mr. Macroy haar aan. ,/Val mij niet in de rede I" zeide Grace. //Ik weet, wat gij wilt zeggende manier, waarop gij voor het gerecht uw getuigenis hebt afgelegd, is mij bevallen en ik stel vertrouwen in u." Mr. Macroy lachte hierom, omdat hij het als vleierij beschouwde. z/Ik geloof niet, dat gij een vooroordeel tegen Mr. Banmarck hebt," voer Grace voort. z/Geenszins verzekerde Mr. Macroy. Zooals ik reeds heb gezegd, beschouw ik de zaak van mijn standpunt als man van het vak." „Daarvan was ik vooraf overtuigd," zeide Grace, z/en daarom besloot ik, liever uw bijstand als die van een ander beambte in te roepen. Boven- dien zijt gij met alle bizonderheden van de zaak bekend." z/Ja," zei Mr. Macroy voorzichtig. ffNu dan," zei Grace snelsprekend, //gij moet mij den waren moordenaar van Stella Raimonde "helpen vinden en als ons beider bemoeiingen met Aan de andere zijde van den Atlantischen oceaan, daar waar de gouverneur van Suriname troont, in Zuid-Ainerika, ook al geen ,/vrede op aarde. In de republiek Columbia vechten de burgers tegen elkaar; de rampzalige republiek, waar een vaste hand aanY roer zoo noodig is, in burgeroorlog ontvlamd In Peru brandschatten de beide generaais en in de hoofdstad van het Keizerrijk Brazilie, te Rio-Janeiro schiet men uit pure aardigheid, om toch ook wat te doen te hebben, op Frausche schepen. De kommandant van het schip Comte d'Eu vroeg naar de oorzaak dezer vreemde wel- komstgroet. De dokter en de inspecteur bij de quarantaine zeiden dat dit eene //aardigheid' was, waarmede de kommandant van het fort zich sedert eenigen tijd amuseerde, ofschoon hij herhaaldelijk deswege eene berisping ontvangen had. Zoo n z/grappig" kommandant kou de Keizer wel ergens anders plaatsen, dan aan den ingang zijner voor- uaamste havenstad. Wat de Congo—conferentie nog zal gevenwat het gevolg zal zijn van de annexation, thans door Jan en Alleman in praktijk gebracht, in Australia, in Afrika's Zuiden, Oosten, Noorden, Westen en in zijn kernwat te wachten is van de overal zoo bont samengestelde parlementen, Senaten, Ka- mers, Huizen, Lung-Y—Yamens en welke vertegen- woordiging ook, wij weten Y niet. De Koning en de Koningin ontvingen gisteren op de nieuwjaarsreceptie ten hove o. a. de groot- officieren, de leden der hofhouding, ook die van het huis van Prinses Hendrik, de Ministers, den vice- president van den Raad van State en de beide hofpredikers. Ook werd kolonel Hojel, gewezen adjudant van nu wijlen Prins Alexander onder de aanwezigen opgemerkt. Z. M. die de uniform droeg van opperbevelhebber der vloot, drukte op hartelijke wijze velen de hand. Een uit Liverpool verzonden telegram van Reuter meldt, dat het eergister uit Zuidwestelijk- Afrika aangekomen stooraschip Kinsimbo de tijding heeft medeaiebracht, dat de Hollandsche agent (de heer Hamel), die door de Franschen gevangen werd gehouden en naar Gaboen gebracht, vrijgelaten is en aan boord van een Fransch oorlogschip naar den Congo is teruggebracht. Uit Veenhuizen schrijft men aan de Haarl. Ct: Het bevolkingscijfer der verpleegden in de rijks- bedelaarsgestichten te Veenhuizen en Ommerschans neemt nog dagelijks toe, ofschoon het reeds een ongekende hoogte heeft bereikt. )p alle mogelijke manieren zoekt men ruimte tot huis vesting te vinden. Zoo worden woningen tot zalen ingericht en blijven niet eens de noodige ambtenaarswoningen over. een goed gevolg worden bekroond, zal ik u uit dankbaarheid voor uwe diensten tien duizend dollars betalen." ,/Tien duizend dollars zeide Mr Macroy, zijne bezoekster verbaasd aankijkende. z/Ja," zeide Grace. ,/Zal uw vader zijne toestemming daartoe geven?" //Mijn vader heeft niets met de zaak te doen. Het geld is mijn eigeudom en als gij het wilt, zal ik het vooraf bij de bank depoueeren." ,/Neen," zeide Mr. Macroy, „gedurende mijn veel- jarige praktijk heb ik geleerd, zekere fisionomien ver trouwen te schenken en uw woord is mij voldoende." z/Gij neemt dus mijn aanbod aan vroeg Grace levendig. z/Stel eens, dat de zaak mij mislukt vroeg Mr. Macroy. z/Dan be'taal ik u twee duizend dollars." Hoe veel tijd kunt gij mij geven, om over het aanbod na te denken ,/Wij hebben niet veel tijd te verliezen," zeide Grace. z/Ik weet het." ,/Als ik zeg, dat ik binnen een uur terugkom r" „Goed," antwoordde Mr. Macroy. Gedurende dieu tijd kan ik met den inspecteur spreken en hem om verlof vragen." Grace verliet de kamer, maar keerde zich hij de deur weer om. ,/Mr. Macroy," zeide zij, //kunt gij mij het Zelfs op een der zolders van het 2e rijks-gesticht is thans een deel der bevolking gehuisvest. Het onderwijs, dat van October tot Maart in avondlessen aan de verpleegden in de gestichten gegeven wordt, vindt Veinig waardeering. Aan het 2e en 3e gesticht wordt uit gebrek aan leer- lingen geen onderwijs meer gegeven en aan het vrouwengesticht maken er nog slechts 6 gebruik van. Tegenover het groote cijfer der veroordeelden wegens bedelarij staat het kleine cijfer der ver oordeelden wegens overtreding van de drankwet, die naar een rijks—werkinrichting worden opge- zonden. Slechts twee vrouwen ondergaau te Veen huizen die straf en het cijfer der mannen is in verhouding even kletP- - Een lQjarige knaap^ die soms 10 a 14 dagen buiten de ouderlijke woninq rondzwierf omdat hij daar binnen zoo dikwerf slaag- kreeg, vooral van zijn stiefmoeder en die den 20 November jl. in de woning van den arbeider Pol, onctA Buitenpost twee glasruiten insloeg en daarna uit "<fc kamer een mesje en een wollen dasje weg nam, is dqor de rechtbank te Leeuwarden vrijgesproken vail, diefstal in een bewoond huis met behulp van\ buitenbraak en inkliinming, omdat de knaap ge- handeld heeft zonder oordeel des onderscheids maar gelijktijdig gelastte de rechtbank zijn op- zending naar een verbeterhuis. De campagne der suikerfabrieken nadert haar einde. De fabriekanten klagen met alleen over de lage suikerprijzen, maar ook over het geringe suikergehalte der beetwortelen bovendien zijn vele wortelen door rotting geheel of gedeeltelijk ver- loren gegaau, zoodat alle fabriekeu zonder onder- scheid een ongunstig jaar hebben. Het is te vreezen, dat, indien de suikerprijzen niet aanmer- kelijk verbeteren, de meeste fabrieken het volgend jaar niet of zeer kort zullen werken en naar men verneeint zullen enkele zelfs genoodzaakt zijn te liquideereu. Dit is ook te betreuren voor de land- bouwers en den arbeidenden stand, die beide* in de laatste jaren uit de suikerindustrie belang ljke voordeelen hebben getrokken. In tegenstelling van andere fabrieken kan worden gemeld, dat de ingekuilde wortelen aan de fabriek ,/De Phoenix" te Zevenbergen zich tot op het laatste oogenblik goed hebben gehouden. Omtrent het vermissen of ontvreemden eener som van f 3300, die de portier der Hoogere Bur- gerschool te 's Hage bij het ageutschap der Neder- landsche Bank aldaar had gewisseld, meldt men de volgende bizonderheden De beambte had de traktementen der leeraren tot een bedrag van ruim 3200 op een behoor- lijk onderteekende betaalsrol ten kantore van den gemeente-ontvanger aan het stadhuis in ontvangst genomen. Hij begaf zich onmiddellijk naar het adres van mevrouw Raimonde's kamenier geven z/Zeker," antwoordde hij, het op een stukje papier krassend. //Hier is het." z/Ik bid u, Mr. Macroy," zeide Grace, //dat onze tijd zeer beperkt is." z/Voor dat gij naar huis terugkeert," antwoordde Mr. Macroy lachend, //zult gij een difinitief antwoord hebben." In een rijtuig stappend, liet Grace zich naar het door Mr. Macroy opgegeven adres rijden en vond het meisje, dat zij wilde zien, tehuis. //Kent gij mij?" vroeg Grace aan het verbaasde meisje. //O ja, ik heb u op het gerechtshof gezien." ,/Hebt gij nog geen nieuwe plaats gevonden?" z/Neen," antwoordde het meisje. z/Zoudt ge in mijn dienst willen treden." //O zeker zeer gaarne!" z/Goed dan neem ik u nu in dienst." //O, ik ben zeer verheugd." z/Ik wensch u aan een uwer gezegden voor het gerecht te herinneren," zeide Grace. z/Zeer goed mejuffrouw," zeide het meisje, hare nieuwe meesteres angstig aankijkend. ,/Toen gij de in de hut gevonden voorwerpen beschreeft," voer Grace voort, //zeidetgij: //Daar was ook een medaillon, maar ik weet niet en toen viel de officier u in de rede en zeide, dat gij met de beschrijving van de andere artikelen maar moest voortgaan. ageutschap der Bank en wisselde daar de specie in tegen bankpapier, hetwelk hij in een portefeuille in den bovenzak van zijn overjas borg. Het was zeer goed mogelijk, dat het bankpapier uit de portefeuille stak en voor een gedeelte zichtbaar was, waarvan behendige handen gebruik kunnen hebben gemaakt om het pakket er uit te lichten. Aan het verliezen der geldswaarden wordt althans in de laatste plaats gedacht. Daarbij komt, d de drager van het geld zich herinnert een mai in verdachte houding in de vestibule van de Ban te hebben zien ronddwalen. Ook het persone i van de Bank heeft twee manspersonen daar gezi- naar hun uiterlijk te oordeelen Engelschen, weP lieden kort na het voorval spoorloos verdweU waren. ljj j De politie heeft van het gebeurde proces-verl opgemaakt. De portier werd in verhoor genomen, in teg woordigheid der leeraren, die ditmaal hun be*, diging waarschijnlijk zullen moeten missen. De nieuwe chocoladefabriek van J. Blooker, te Amsterdam, in 1867 gebouwd, wer Dinsdag een prooi der vlammen. Een onbekend oorzaak deed omstreeks 1 uur brand ontstaan, terwijl de werklieden naar huis waren en ook het kantoor verlaten was. Een voorraad van 150 5. 160 duizend kilogram cacao, benevens de reeds be- reide chocolade—voorraad, werden met het gebouw Vtjjnield. Met veel inspanning wist de brandweer het hmiOOF- metVkibrandkast te midden van de vuurzee te behouden. -?) ,tL Alles was verzekerd lH:1 £e 250,000 daarin de oude houten fabriek beg/V.^—fcw"* -n. In Den Haag is Ma'ai,-^-' gelsche dames een zeer onaangen5en "oe beurt gevallen, die ernstige gevolgi e *in us rie De tlaagsche bladen, die er heden maken, verschillen zeer in de voorstelling Het Dagblad beschouwt het gebeurde als van 1, met beteekenishet Vaderland daarentegen geeft Laa minder geruststellend verhaal. De lezing van het Vaderland is als volgt: ffEen betreurenswaardig voorval heeft zich in Den Haag voorgedaan, dat onze inY buitenland geroemde gastvrijheid aan ernstigen twijfel zou kunnen bloot- stellen. Na persoonlijk van verschillende zijden inlichtingen te hebben ingewonnen, is ons daarom- trent het volgende gebleken z/Voor veertien dagen kwamen in Den Haag vier Engelsche dames aan, vier vriendinnen, die, zonder geleide reizende, van de uitstekendste aan- bevelingen voorzien, ons land wilden bezoeken, om zich vooral van onze kunst en letteren op de hoogte te stellen. Zij namen haar intrek in het Hotel Bellevue, waar drie liarer thans nog vertoeven, terwijl de vierde zich tijdelijk te Scheveningen heeft gevestigd. ,/Jawel, mejuffrouw," zeide het meisje peinzend. z/Gij herinnert het u dus?" vroeg Grace. ,/Zeer zeker weetik het niet meer, waarschijnlijk echter zeide ik zoo iets," antwoordde het meisje verlegen. ,/Wat bedoeldet gij daarmee?" vroeg Grace het meisje scherp aankijkend. //Wat waart gij van plan er aan toe te voegen?" ,/Dat weet ik niet meer," antwoordde het meisje z/maar ik geloofde niet, dat het medaillon aan mevrouw Raimonde heeft toebehoort." ,/Ah!" riep Grace verheugd uit. //Dat was het dus, wat gij wildet zeggen?" z/Ik geloof het wel," antwoordde het meisje. „En zijt gij nog steeds van meening, dat het medaillon niet aan miss Raimonde heeft toe- behoord //O, ik zou er bijna op durven zwerenAfge zien daarvan, dat ik het nooit bij haar heb gezien, weet ik dat zij die groote dingen niet rnocht lijden." z/Nu nog eene andere vraagzeide Grace. z/Gij verklaardetdat mevrouw Raimonde haar brillanten droeg, toen zij Boston verliet; zijt gij daarvan geheel zeker?" ,/Ik kon er een eed op zweren!" z/Zoudt gij deze diamanten weer herkennen zells in andere monturen?" Het meisje dacht een oogenblik na. //Slechts een er van," zeide zij eindelijk. //Het was een zeer groote,maar onregelmatiggeslepensteen." ISCHE (OIRAAT. S A N E VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 3