Telegrafische berichten. Landbouwbericliten. Buitenland. Gemengde berichten. de nabijheid staaud landbouwersbedrijfje. De eigenaar der jacht, dit ziende, ging eveneens daar henen en mocht, na met goedkeuring der bewoners huis en schuur onderzocht te hebben, het genoegen smaken, een persoon op den zolder te outmoeten, die zich aldaar acbter den schoorsteen schuil bield. Dat de jachteigenaar dezen dadelijk als de verdachte schutter herkende spreekt van zelf. Yandaar dat hij bem vroeg, wat bij tocb op den zolder deed, waarop ten antwoord werd gegeven, dat hij bet daar aanwezige graan moest onderzoeken alvorens tot aankoop er van over te gaan. De jachteigenaar sloeg hieraan geen geloof, waarom hij, beneden gekomen, hem aan de bewoners voorstelde, welke verklaarden, dat van graankoopen geen sprake geweest was en dat bedoelde persoon zich zonder hun goedkeuring op den zolder verscholen had. De justitie is verder met de zaak in kennis gesteld. De rechtbank te 's Hage heeft gisteren uit- spraak gedaan in de jl. Maandag behandelde ver- volging van den Leidschen student, die aan een zg. groen een klap had toegebracht. De rechtbank heeft overwogendat het feit, den bekl. ten laste gelegd, wettig en overtuigend was bewezen; dat door den ambtenaar van het O. M. bij het onderzoek ter terechtzitting was opgemerkt, dat zich na het toebrengen van den klap bij den novitius krankzinnigheid heeft geopen- baard, doch dat niet beweerd is geworden, dat die krankzinnigheid een gevolg is geweest van en veroorzaakt werd door den toegebrachten slag dat overigens van die krankzinnigheid in dit geding niets rechtens is geblekendat evenwel door de rechtbank aanleiding is gevonden om gevangenisstraf op te leggen, in de omstandigheid dat de geslagene zich tegen zijn wil ter plaatse bevond waar hem de klap is gegeven en hij geheel wcerloos stond tegenover de plagerijen en mis- handelingen van een sterkere tegenpartij. De rechtbank heeft mitsdien den beklaagde veroordeeld tot 5 dagen cellulaire gevangenisstraf. De Minister van Financien maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks sehatkist op 2 7 dezer be- droeg bij de Nederlandsche Bank 8,253,032,79 en bij de betaalmeesters f 1,847,960,33$. Te zamen f 10,100,993,12$. TER XEUZEX, 30 December 1884. Gisterenavond werden wij welwillend in de gelegenheid gesteld eene tooneelvoorstelling bij te wonen van eenige dilettanten, inwoners dezer ge- meente. Onmogelijk kunneu wij in bijzonderheden deze uitvoering besprekentrouwens de bescheiden- heid zou het ons verbieden. Maar toch doet het ons genoegen te kunnen verklaren, dat de beide blijspelen uitmuntend werden uitgevoerd. 't Past in dezen niet namen te noemen, daar alien hunne rol begrepen. Toch zouden we dit gaarne voor enkelen willen doen, die geheel en al de persoon waren die ze voorstelden, die inderdaad meesterlijk speelden. Onnoodig te zeggen dat na afloop een daverend en welverdiend applaus volgde. We meenen dan ook de tolk der genoodigden te zijn, als wij onzen dank betuigen voor den genot- vollen avoud ons verschaft en voor de vele moeite en studie, die eene dergelijke nette, beschaafde en dus ook goed geslaagde uitvoering heeft gekost. De Nieuwjaars-collecte heeft voor dit jaar in deze gemeente opgebracht de som van ruim 600,—. 's Gravenhage, 30 Dec. Eerste Kamer. Heden zijn alle provinciale belastingen-credietwetten 1, 2 en la, der staatsbegrooting en de middelenwet aangenomen. Putte interpelleerde den Minister van buitenlandsche zaken over de gevangenhouding van een Hollander aan de Congo. De Minister Van der Does verklaarde de zaak te zullen onder zoeken en dat de Pransche regeering onderzoek aan de Congo had toegezegd. Muller drong aan op flink optreden voor onze rechten. De Minister antwoordde, dat zoolang er onzekerheid bestond z/Zullen wij daardoor meer tijd krijgen P" Hierop verklaarde Mr. Lloyd haar, dat, wanneer iemand tot vijf honderd dollars geldboete veroor deeld is geworden, hij wettig bevoegd is, tegen dit vonnis in appel te komendat echter dan een ter dood veroordeelde kon appelleeren, wanneer de rechter het goed vond. z/Ik ben intusschen overtuigd," voegde Mr. Lloyd er bij, //dat ons verzoek zonder groete moeite zal worden ingewilligd." z/Doe gij het uwe," zeide Grace, ven in den tusschentijd zal ik tot de uitvoering van mijn plan overgaan." z/Ik vrees, dat gij u zult overspannen, Grace zeide Richard. z/Gij behoeft noch over mij, noch over u angstig te zijn," riep Grace bezield uit; //ik voel het in mijn hart, dat ik u zal reddenDaar ik het echter zeer druk zal hebben en daarom niet zoo dikwijls bij u zal komen, moet gij toch niet aan mijne liefde twijfelen." z/Aau u twijfelen mijn engel?" zeide haar echt- genoot, zijn arm om haar slanke taille slaande en haar naar zich toetrekkend. //Hoe zou dit na den dag van heden nog mogelijk kunnen zijn Hierop namen Grace en Mr. Lloyd afscheid en gingen terstond aan het werk. Grace Montague was een verstandig meisje. Met de meest gespannen opmerkzaamheid had zij de verschillende onderdeelen der gerechtszaak aan- over rechten, Frankrijk op de plek waar dorpen door Nederlanders en Duitschers verbrand waren niets kon doen dan onderzoeken. De Kamer is gescheiden tot 12 Januari. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbsuik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 27 en 30 December de volgende .vonnissen uitgesproken E. G., scbippersknecht en J. d. D., voermans- knecht, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens moed- willige mishandeling veroordeeld ieder tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. J. d. W., bierhuishouder en schoenmaker, en J. d. M., wagenmakersknecht, te Zuiddorpe, zijn wegens moedwillige mishandeling veroord. ieder tot f 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. J. Y., zonder beroep te Boschkapelle, is wegens bedelarij veroord. tot 3 dagen celstraf. KAXTOXGERECHT TE TER XEUZEX. Zitting van 24 December 1884. Veroordeeld J. V., te Sas van Gent, ter zake van het tegen iemand uiten van scheldwoorden in eene boete van f 2, subsidiair 1 dag gevan genisstraf. J. C., te Westdorpe, ter zake van het vervoeren van rundvee zonder de vereischte vergunningin eene boete van f 20, subs. 2 dagen gevang. P. B. en W. P. N., beiden te Ter Neuzen, ter zake van het ledigen van een privaat zonder toe- zicht der politie; ieder in eene boete van f 5, subs. 1 dag gevang. F. S., te Ter Neuzen, ter zake van het laden van zijn schip op eene andere dan de daartoe aan- gewezen plaats; in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. A. v. D., te Philippine, ter zake van het open- houden harer herberg na het uur van sluiting; in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. F. N., te Philippine, ter zake van het afwezig blijven van eene oefening der brandweer en het vertoeven in eene herberg na het uur van sluiting in eene boete van 2 en eene van f 3, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete. A. P., te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap en het als dienstplichtige bij de brandweer niet tegenwoordig blijven bij een brand; in eene boete van van f 3 en eene van f 5, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete. J. V., te Ter Neuzen, te zake als voren; in drie boeten, elk van f 10, subs. 2 dagen gevang. voor iedere boete. A. d. Z., te Ter Neuzen, ter zake van het niet tegenwoordig blijven bij eene oefening der brand weer; in eene boete van f 5, subs. 1 dag gevang. J. P. en J. C. v. G., beiden te Ter Neuzen, ter zake van het als dienstplichtige bij de brand weer wegblijven bij een brand; ieder in eene boete van f 5, subs. 1 dag gevang. J. F. H., te Hontenisse, F. W., te Philippine, Th. d. K., te IJzendijke, P. d. Y., te Watervliet, C. H. M., J. R. en C. S., alien te Zaamslag, ter zake van het maken van nachtelijke burengeruchten ieder in eene boete van f 5,50, subs. 2 dagen gevang. voor de vier eersten en de drie laatsten subs. 1 dag gevang. E. S., te Zaamslag, ter zake van het gaan over eens anders bezaaiden grondin eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. A. d. M., te Westdorpe, ter zake van het des nachts visschen in eens anders vischwater zonder akte en vergunningin drie boeten, elk van f 6, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete, met bevel tot uitlevering der fuiken of betaliDg der waarde ad f 1,50, subs. 1 dag gevang., voor elke fuik. S. J. W., te Axel, ter zake als voren; in twee boeten, elk van f 6, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete, met verbeurd verklaring der fuik. F. d. B., te Ertvelde, ter zake van het bescha- digen der krammat van een zeedijkin eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. E. P., P. B. V., A. V. en V. S., alien te Bou- gehoord en was tot de overtuiging gekomen, dat er aan de getuigenissen tegen Mr. Banmarck veel ontbrak, wat door een zorsrvuldig onderzoek duide- lijker zou worden en dat aan de zaak een geheel ander aanzien zou geven. De eerste stap, dien zij ondernam, was, zich naar het politie-bureau te begeven, om Mr. Macroy te bezoeken. Gelukkig was de detective juist aan- wezig en men bracht haar naar zijn kamer. z/Ah, zijt gij het zeide hij, toen hij Grace zag. ,/Gij kent mij dus vroeg zij. z/Ik heb u op het gerechtshof gezien." ,/Ah, ja" zeide zij, //ook ik heb u daar gezien ,1k was met de leiding Van de zaak belast." ,/Dat is juist de reden, die u tot mij brengt," zei Grace snel. //Ik heb uw hulp noodig. Wilt gij mij helpen z/Eerst moet ik weten, wat gij wenscht, dat zal ik doen," zeide Mr. Macroy voorzichtig. wGij moet mij helpen, om Mr. Banmarck's on- schuld aan den dag te brengen." ,Wat miss?" zeide de werkclijk verbaasde de tective. ,/Nadat ik al het mogelijke heb gedaan om hem schuldig te doen verklaren?" z/En als gij u vergisthad?" vroeg Grace, hem scherp aanziende. //Zoudt gij oubarmhartig genoeg zijn, om hem recht te weigeren, als hij onschuldig ware?" //O, neen," zeide de detective, //zoo ben ik niet. Ik beschouw het als man van het vak." (Wordt vervolgd.) chaute, C. v. Y., E. v. Y., B. v. V., A. v. Y. en L. A., alien te Watervliet, M. v. H., te As- senede, S. R., te Philippine, J. T., P. F., R. G., S. F. en S. d. W., alien te IJzendijke, E. v. V. en C. v. Y., beiden te Watervliet, ter zake van het visschen in een Zeeuwschen stroom zonder consentieder in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. A. H. v. H., te Philippine, B. B., te Axel, G. W., J. d. D., E. G. en J. K., alien te Ter Neuzen, en F. S., te Antwerpen, ter zake van openbare dronkenschapieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. M. J. en C. v. W., beiden te Hoek, ter zake van het rapen van schelpvisch aan den voet van een zeedijk; ieder in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. Allen in de kosten der procedure. VrijgesprokenF. D. en F. v. D., beiden te Ter Neuzen, ter zake van het niet op het eerste gerucht van brand zich bij hunne spuit vervoegen de kosten ten laste van den staat. Ontslagen van rechtsvervolgingM. v. d. W. en P. B., beiden te Ter Neuzen, ter zake van het ledigen van privaten voor de daarvoor bepaalde lirende kosten ten laste van den staat. Uit West—Indie komt de tijding, dat de land- bouwende bevolking, waarschijtdijk reeds binnen zeer korten tijd, in het eiland Cuba een machtigen mededinger, in 't bizonder met betrekking tot tar- weverbouw, zal te duchten hebben. Op dit van de Antillen grootste eiland werd in het loopende jaar eene eerste proef genomen om in het groot tarwe te verbouwen, ten welken einde er zeer groote hoeveelheden Amerikaansch zaaizaad inge- voerd zijn. De uitkomst van deze proefneming was, naar het Oesterr. landw. Wochenblatt zegt, buitengewoon goed en overtrof verre alle, ook de stoutste verwachtingen. Met den aan de Ameri- kaneu eigen ondernemingsgeest, moet men thans reeds in de Vereenigde Staten met de vorming van verschillende vereemgingen bezig zijn, die zich voorstelien in het eerstvolgende jaar op Cuba op groote schaal graan, vooral tarwe te verbouwen. ^Een mijner buren," zoo schrijft een corres pondent van de Farmer's Review, //heeft kippen, die maar steeds door aan het eieren leggen blijven. Op mijn vraag, wat hij deed om zulke voordeelige resultaten te verkrijgen, deelde hij mij mede, dat de kippen, in plaats van water, elken dag een emmer geroomde of ook wel gehotte melk kregen. Dat het hier de melk is, die de eierenopbrengst zoo voordeelig maakt, wordt duidelijk bewezen, wanneer men weet, dat wei en al het andere voedsel volkomen overeenstemde en de kippen tot hetzelfde ras behoordeu." Niets is voor den houder van kippen voordeeliger dan zijne kuikens zoo spoedig mogelijk groot te zien. Deze als 't ware kunst- matige groei kan niet beter bevorderd worden dan door het geven van gehotte melk, gemaakt van geroomde melk, waarvan de wei afgescheiden is. De legende van het //zwervende schip" over de zeeen der wereld wordt bijna verwezenlijkt door de //Metteo Bruzza." Met landverhuizers uit Italie werd het te Rio-Janeiro geweigerd, als komende uit een besmette haven. Na vier dagen lichlte het daar de ankers, trachtte op verschil lende plaatsen zijne passagiers aan land te zetten, en is thans Gibraltar gepasseerd om met zijne treurige vracht de Middellandsche zee weer binnen te komen. De Italiaansche havens weigeren het nu weder, van de 200 passagiers zijn er 44 aan de cholera ziek geweest en daarvan 22 gestorven. Eindelijk heeft de Italiaansche regeering toegestaan dat de passagiers op het eiland Pianosa, van waar men eerst de tuchthuisboeven, die er woonden, heeft doen vertrekken, zullen mogen aanlanden. Zij zullen er 30 dagen quarantaine moeten houden, en intusschen op kosten der regeering verpleegd worden. Het schip zal daarna met personeel der Koninklijke Marine bemand, gedesinfecteerd en naar het eiland Gianutri gebracht worden, tot onderzoek der lading en verbranding van al wat niet kan gedesinfecteerd kan worden. Tusschen de landverhuizers, die weer thuis gebracht worden, de reederij, de eigenaars der goederen en een aantal andere belanghebbenden, zal dit ongeval een reeks van processen tengevolge hebben. Een goudsmidsvrouw te Parijs veroorzaakte den dood van een kind, door op onhandige wijze gaatjes voor oorbelletjes in de oortjes der kleine te boren. Misschien zegt de Arnh. Ct. zal dit geval meewerken om een eind te maken aan die Hottentotsche versieringswijze. Dat een boeren- jongen ringen in de ooren draagt omdat zijn groot- moeder zegt, dat dit goed is voor de oogen, heeft nog zijn verdedigbaren grond, maar dat dames zich op die wijze tooien is wansmaak en misbruik van gezag van de zijde der mode. Een hevige sneeuwstorm woedde Zondag in Castilie. Te Jaen, Benogarza, Alfanatejo en Nerja, in de provincie Malaga, is door een aardbeving aanzienlijke schade berokkendbijna alle huizen zijn vernield. Het Alhambra van Grenada is ge- spaard gebleven. Men telt ongeveer tweehonderd dooden. De zitting der Cortes is hervat. De Senaat heeft zich bezig gehouden met de zaak der Madrid- sche studenten. Tengevolge van de aardbeving helt de voorgevel van de kathedraal te Grenada op onrustbarende wijze over. Nader wordt gemeld Het Alhambra is ver nield. De kathedraal te Sevilla en die te Gibraltar zijn beschadigd. De helft der bewoners van Febu- nuelos heeft het leven verloren. Gisteren 29 Dec. teisterde eene nieuwe aardbeving, nog heviger dan de vorige, Torrox, in de provincie Malaga, en Alhama, in de provincie Grenada. De stad Alhama is verwoest. Driehonderd menschen hebben er het leven verloren. Nog meldt men omtrent deze ramp het vol gende: De aardbeving die Douderdagnacht in Spanje heeft plaats gehad, heeft ernstiger gevolgen gehad, dan men eerst heeft medegedeeld. Alleen in de stad Albuqueros heeft men 40 lijken onder de puinhoopen der ingestorte huizen gevonden. Te Arenas del Rey heeft de catestrophe evenveel onheil aangericht. Het aantal dooden bedraagt 40 a 50. Het stadje Trafarranga is een rulne geworden en twaalf der inwoners zijn gedood. De helft der stad Vilez- Malaga is verwoest, hetgeen ook te Cauillas het geval is. Te Estepona zijn de kerk,'t stadhuis en verscheidene andere gebouwen slechts puinhoopen meer. De schrik was in verscheidene plaatsen zoo ontzettend, dat vele stedelingen naar buiten gevlucht zijn en in het open veld hun kamp hebben opge- slagen. De telegraphische geineensc'nap, die in het geheele schiereiland was afgebroken, is nog niet overal hersteld. Volgens officieele rapporten be draagt het aantal dooden in de provincien Malaga en Grenada 266. Blijkens de laatste berichten gaat het getal slachtoffers in het geheel 1000 te boven. Een bloedige daad, waarvan de bizonderheden nog in een waas van geheimzinuigheid zijn gehuld, is op den Loudon en Nordwest-spoorweg tusschen Whitmore en Madeley gepleegd. Daar werd name- lijk den 26 in de vroegte het lijk van een soldaat gevonden, wien het bovendeel van het hoofd was afgerukt en dat ook de sporen van andere kwetsuren droeg. Men meent hieruit te moeten afleiden dat de soldaat, na een worsteling in de coupe van den trein, hetzij levend of dood op de rails is geworpen, waar hem waarschijnlijk door de nog volgende wagens van den trein het hoofd gespleten en ten deele is afgerukt. Op het lijk vond men een verlofpas op naam van Michael Guildford, een spoorwegbiljet van Londen naar Dublin en over de 4 aan geld. Naar het Vad. meldt is aan Dr. H. J. Yink- huyzen op zijn verzoek ontslag verleeud als ge- neesheer des Konings en als zoodanig benoemd Dr. J. Coert te 's Hage. Te St. Nikolaasga (Doniawerstal) heeft een landbouwer 2 stuks vee verloren en 5 audere ziek, tengevolge van het wasschen van de huid met een oplossing van arsenik ter verdrijving van ongedierte. Te Wilnis is een 16jarig meisje gearresteerd dat, zonder er reden voor te kunnen geven, drie malen brand heeft gesticht. Met 1 Januari komt een nieuw weekblad uit genaamd Het Moederland, onder leiding van den heer H. van Balen, en vooral bestemd voor de Nederlanders die elders zijn gevestigd. Een gezelschap jagers te Zuid— Beierland heeft Vrijdag en Zaterdag niet minder dan 130 hazeu geschoten. De Societeit St. Jan te Arnhem heeft aan 11000 behoeftige ge- zinnen kerstbrooden uitgedeeld. Op den Haar- lemmerdijk te Amsterdam werd door eenige bur gers hevig gevochten. Een der politieagenten, die de partijen wilde scheiden, bekwam verschillende verwondingen. De dader en de belhamels werden in hechtenis genomen. 1885 zal twee maans- verduisteringen brengen, op 30 Maart en 24 Sept. en drie kometen. Er zijn op dit oogen- blik te New—York 316,000 werklieden zonder arbeid, dat is 13 pCt. van de werkende klasse. Het /Theatre Comique," een van de nieuwste en bloeiendste schouwburgen van New-York, is verleden week totaal afgebrand; de schade is 120,000 dollars; niets was verzekerd. Te Mantua is zooveel sneeuw gevalleu, dat een trein er door ontspoorde echter zonder ongelukken te veroorzaken. Te Adelaide (Australie) heeft een ernstige kloppartij tusschen Duitsche en Engelsche matrozen plaats gevonden, waarbij een Engelsche zeeman werd gedood en twee andere zwaar ge- wond. Napoleon's terugtocht uit Rusland wordt aldaar in herinnering gehouden door de grootsche hoofdkerk in Moscou, onlangs voltooid, welke 28 millioen gulden gekost heeft en zitplaatsen bevat voor 10,000 personen. Uit Hedel schrijft men: Man en vrouw dronken samen koffie, maar hadden geen brood. Nu ging de mau brood halen. Toen hij terug- kwam, wilde de vrouw wel brood eten, maar weigerde zij koffie te drinken: de koffie was voor den man alleen. Zoodra deze echter een teug genomen had, meende hij een phosphorsmaak te proeven, kreeg achterdocht en gaf dadelijk de politie kennis, en jawel: den Rijks-veldwachter J. P. Letschert mocht het gelukken, nog lucifer- koppen in de koffiekan te vinden, en de vrouw

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2