Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. dit zoo, dan ton de kwade intentie van be- klaagde niet worden aangenomen, aangezien bij onmogelijk den zenuwacbtigen toestand van den groen kon kennen daar deze laatste eerst twee dagen te Leiden was. Naar pleiter's overtuiging was de eisch van bet 0. M. een maand cel- straf en eene boete van f 8, subsidiair 2 dagen gevangenis meer een gevolg van de overdreven gerucbten welke omtrent deze zaak in omloop waren gekomen. Pleiter meende dat beklaagde dus alleen wegens bet eenvoudig feit van bet toe- brengen van een klap, een der meest gewone ge- beurtenissen in het dagelijkscb leven, kon veroor- deeld worden, en coucludeerde mitsdien tot bet opleggen van een boete van f 8. Uitspraak a. s. Maandag. De beer Dr. G. T. Callenfels te Goes, die zijn diploma als med. docter den 22 December 1824 te Gent verkreeg, berdacbt jl. Maandag zijn 60jarig jubileum als zoodanig. In Januari a. s. zal bet eveneens 60 jaar geleden zijn, datliijzicb als docter aldaar vestigde. TER \EUZEX36 December 1884. Een droevig ongeluk dompelde verleden Dins- dag even na het verschijnen van ons vorig nummer twee huisgezinnen in diepen rouw. De 12jarige zoon van den voerman D. de Witte kwam met een rijtuig van Sas van Gent langs den grintweg naast het kanaal. Zijn negenjarig zusje en zijn kameraad de 13jarige zoon van J. Loof kwamen hem te gemoet om nog een eindje met hem mede te rijden. Aan het tweede overzetveer stapten zij in de tilbury en reden gelukkig naar Ter Neuzen. Aan het huisje bij het eerste veer ge komen, schrikte het paard plotseling van een daar staande hondekar en het licht uit het huisje. Het anders makke dier begon te steigeren; de jonge voerman deed al wat mogelijk was om het paard op den weg te houden: maar te vergeefs: alles ging te water. Korten tijd daarna werd de zoon van J. Loof levenloos uit het kanaal gehaald; daarna vond men ook den zoon van De Witte. Door de loffelijke onvermoeide pogingeu van den daar ter plaatse aanwezig zijnden veldwachter Wondergem, van de gemeente Hoek, werden na een uur tijds de levensgeesten van den jongen De Witte weder opgewekt. Door verdere geneeskundige hulp is de jongen thans zoo goed als hersteld. Het meisje werd helaas reeds lang na het ongeval levenloos gevonden. De droefheid der ongelukkige ouders is onbe- schrijfelijk en de deelneming in deze treffende ramp algemeen. Bij besluit van Z. M. den Koning van Belgie zijn benoeind tot burgemeester van Assenede, de heer J. Dumoleijn van Bassevelde de heer A. van 1 de Wattijnevan Bouehaute de heer J. de Block; van Selzaete de heer H. Willems. J Hontenisse, 24 December. De heer G. Salomon, •te Oosterbeek, kandidaat bij het provinciaal kerk- bestuur van Drenthe, als predikant bij de Hervormde gemeente alhier beroepen, heeft daarvoor bedankt. Sluis, 23 December. Bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer J. J. van Noort, predi kant te Eemnes—Binneu (Utrecht). KANTONGERECHT TE HUE ST. Zitting van 24 December 1884. P. R., te Clinge, ter zake van overtreding van het herbergreglementveroordeeld in eene boete van f 3, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. M. v. d. W., A. v. P., P. v. B., L. G., A.B., P. S. en P. B., alien te Clinge, ter zake als voren veroord. ieder in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. P. d'H., te St. Jansteen, ter zake als voren veroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. A. d. B., G. V., L V., T. 0., M. P. B., alien te St. Jansteen, en C. V., te Clinge, ter zake als vorenveroord. ieder in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. insr A- gegrift. Zijn gelaat was bleek en zijn oogen hadden een onvasten blik. Grace sloeg haar om zijn hals en kuste hem. Grace," zeide hij zoo kalm als hij kon, ,/gij weet, dat gij mij dierbaarder dan mijn leven zijt Zij knikte met het hoofd toen hij zweeg. ,/En toch," voer hij voort; ,/vrees ik dat gij verkeerd doet met hier te komen. Gij zijt een rein, edelmoedig, liefelijk wezen, terwijl ik een ter dood veroordeeld man ben/" z/Ik ben uwe bruid, Richard ,/lIet is niet goed," zeide hij langzaam, ,/dat gij uw lot verder aan het mijne wilt knoopen I" /Richard," antwoordde Grace met vaste stem, #toen ik u zeide, dat ik u beminde, meende ik dat ik u in leed en vreugde, in geluk en ongeluk, ja tot in den dood zou beminnen." Kan het iemand verwonderendat bij deze heerlijke woorden de oogen van den gevaugene vol geluk schitterden en dat hij zijn getrouw meisje hartstochtelijk aan zijn borst drukte en haar mond met gloeiende kussende bedekte? z/De dag van heden zou de dag van ons huwe- lijk zijn," zeide hij, een zucht onderdrukkend, ,/ik heb er den geheelen nacht over gepeinsd." ,/Ja," zeide zij, het is onze huwelijksdag." z/En ik ben hier in den kerker," zei hij met een smartelijke uitdrukking in zijn gelaat. z/Bemint gij mij daarom minder?" vroeg zij. A. B., te St. Jansteen, en A. R., te Stekene, ter zake van overtreding der reglementen op het voerwezen veroord. ieder in eene boete f 3, subs. 1 dag gevang. C. L. P., te Hontenisse, ter zake van het niet muilbanden van een aangespannen hondveroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. A. V., te Clinge, ter zake als voren veroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. B. d. S., te Zuiddorpe, P. P. B. en C. L. d. C., beiden te Clinge, J. d. K. en P. A. H., beiden te Hulst, P. J. H. en P. A. W. P., beiden te Hontenisse, en L. P., te St. Jansteen, alien ter zake van openbare dronkenschapveroord. ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. C. D. A. V., te Hulst, ter zake als voren veroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. S. B., te Zuiddorpe, ter zake van het uiten van scheldwoorden tegen iemandveroord. in eene boete van 1, subs. 1 dag gevang. M. L., buisvrouw van A. E., te Hulst, ter zake van diefstal van te veld staande veldvruchten vrijgesproken. C. M., te Zuiddorpe, ter zake van diefstal van mastenspeldenveroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. M. d'H., te Wachtebeke, ter zake als voren veroord. ieder in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. A. S. en P. d. B.beiden te Stekene (recidive), ter zake van het jagen zonder schrifte- lijke vergunning van den eigenaar van den be- jaagden grondveroord. ieder in eene boete van f 12, subs. 4 dagen gevang. J. P. B. en A. v. d. K., beiden te Hontenisse, P. P. en L. d. M., beiden te Zuiddorpe, alien ter zake van het jagen zonder jachtakte of schriftelijke vergunning van den eigenaar van den bejaagden j grondveroord. ieder in twee boeten, elk van 10, subs. 3 dagen gevang. voor iedere boete. A. K., te St. Grilles, ter zake van het visschen zonder akte of vergunningveroord. in twee boeten, elk van f 6, subs. 2 dagen gevang. voor iedere boete. P. K., te Kemseke, ter zake als voren veroord in twee boeten, elk van f 8, subs. 3 dagen gevang. voor iedere boete. P. P., te St. Jansteen, ter zake van het laten loopen van vee op eens anders bezaaiden grond veroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. P. L., te Hulst, ter zake van het plaatsen van een kraam op den publieken weg; veroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. A. K., A. D. en G. S., alien te Stoppeldijk, ter zake van overtreding van het herbergreglement vrijgesproken. E. S., huisvrouw van M. S., en J. O., huisvrouw van A. S., beiden te Zaamslag, ter zake van het gaan over eens anders bezaaiden grond zonder daartoe gerechtigd te zijnveroord. ieder in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. P. G., te Meerdonk, ter zake als vorenvrij gesproken. P. M., te Hontenisse, ter zake van overtreding der wet op den herijk veroord. in eene boete van 0,50, subs. 1 dag gevang. S. d. S., te St. Jansteen, ter zake als voren veroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. C. J., to Hontenisse, ter zake als vorenveroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. A. A. F., te St. Jansteen, ter zake als voren veroord in 3 boeten van f 0,50, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete. M. Th. d. R., huisvrouw van A. S., te St. Jan steen, ter zake als vorenveroord. in eene boete van 0,50, subs. 1 dag gevang. L. M. v. O., te Clinge, ter zake als voren veroord. in 2 boeten van 0,50, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete. C. B., te Clinge, ter zake als vorenveroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. ,/Q, de hemel is mijn getuige, dat gij mij nooit zoo dierbaar zijt geweest als juist nu." ,/Dat zelfde is met mij het geval. Juist omdat gij ongelukkig zijt, zijt gij mij nooit zoo dierbaar geweest Op dit oogenblik traden twee heeren binnen. De een was Mr. Lloyd, terwijl de andere oogen- schijnlijk een geestelijke was. En inderdaad was het de eerwaarde Mr. Manning, die predikant was van de kerk, die Grace gewoonlijk bezocht en van wiens hulp zij zich gisteravond had verzekerd. „Mr. Manning 1" riep Richard verbaasd uit, toen hij den geestelijke aanzag. „Het doet mijn hart leed, u in zoo'n treurigen toestand te moeten zien, Mr. Banmarck! zeide Mr. Manning vriendelijk, (/maar miss Montague, zoowel als mijn vriend Mr. Lloyd hier, hebben mij verzekerd, dat gij aan de daad, waarvan men u beschuldigt onschuldig zijt." „Ik dank u, Mr. Manning 1" zeide de gevangene ernstig. ,/En nu, Richard," zeide Grace zonder omwegen, ,/Zullen wij ons laten trouwen." /,Ons laten trouwen?" riep Richard, een pas terugtredend, verbaasd uit. ,/Ja," zeide Grace kalm. Heden is het onze trouwdag en Mr. Manning is gekomen om ons te verbinden." (Wordt vervolgd.) L v. J., te Hontenisse, ter zake als voren vrijgesproken. A. J., huisvrouw van J. L. d. T., te Bosch- kapelle, ter zake als voren vrijgesproken. P. v. C., te Boschkapelle, (recidive), ter zake van openbare dronkenschapveroord. tot 2 dagen principale gevang. P. S. en P. E., beiden te Stoppeldijk, ter zake van het stoken van vuur op den openbaren weg; veroord. ieder in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. Al de veroordeelden tevens verwezen in de kosten. De regen, die dezen zomer tevergeefs gewacht werd en dit najaar uitbleef, komt nu des te over- vloediger. Stoomgemalen werken en poldermolens staan in de zeilen, waartoe geen wind ontbrak, hoewel Delfland zoo min als Rijnland tot dusver overlast van water hadden. De bewering uit Pries- land, dat de mollen nog zoo hoog in den grond zijn, zoodat voorhands geen winter maar ruw stormweer wordt verwacht is juist. Toch zouden de meeste landlieden winter verlangen om van de menigte muizen bevrijd te gerakeu, die eerst het weiland ondermijnden, en thans zich in de hooi- bergen nestelen, zoodat er veel door de muizen tot kaf verknabbeld en daardoor tot veevoeder onbruikbaar hooi, verloren gaat. Sedert een vijftal jaren worden op de land- bouwhoeven van de Maatschappij van Weldadigheid ook boonen verbouwd, om tot veevoeder te dienen. De opbrengst in dit jaar bedroeg 22£ hectoliter van de hectare, tegen 15 in 1883, 33 in 1882, 32 in 1881 en 22 in 1880. De gemiddelde uit- komst van deze 4 jaren te samen is 25 hectoliter, zoodat 1884 daar 2f onder gebleven is. De mindere opbrengst van 1883 en '84 is hoofd- zakelijk een gevolg van de bizonder droge zomers Zelden stond de winterroge in Priesland zoo voordeelig als nu. De sneeuw heeft er een zeer goeden invloed op geoefend. De boeren in Friesland zeggen ,/Krye wij winterdeijs gjin snie," ,/Den jouwt de rogge neat as strie." d. i.,/Krijgen wij winterdag geen sneeuw, dan geeft de rogge niets dan stroo." Men schrijft aan de N. R. Ct. Eene proef in het klein met in het zand gekweekte aardappelen is, met het oog op de noodzakelijkheid om weder eene goede aardappelsoort te telen, niet onbelangrijk te vermelden, ook om de bizondere manier van verbouw. Die zaailingen waren zoodanig geplant, dat elk nagenoeg een vierk. meter grond besloeg, of liever kon beslaan, wat dan ook wel noodig bleek, daar het loof 1 meter hoog groeide en dus ook ruimte behoefde. Van ziekte in 't loof waren even spoe- dig sporen zichtbaar als bij anderenhet rijpen was ook gelijktijdig. Bij het opdelven aan eene stronk echter bleek, dat zich in den een even krachtigen groei had ontwikkeld als daar boven. Van eene struik ,/roode" kwamen vijf zeer groote, 10 gewone, 4 poters, 2 kleine, 2 groote ziek en 3 kleine dito, samen 26 stuks, wegende 70 kg. per HL., berekend alzoo tot 228 H., perhektare. Een struik gele soort leverde 16 van gewone grootte, 4 poters, 2 groote ziek, te samen 22 stuks, zijnde naar het gewicht 187 ILL. per hektare. Van 10 struiken roode soort werden geoogst 132 grootte, 43 poters en 69 kleine aardappelen, alzoo eene opbrengst van 133 ILL. verhandelbare eet-aardap- pelen, behalve de poters en de kleine, die ook waarde bezitten. Van de 21 struiken gele soort oogstte men 145 groote, 60 poters en 57 kleine, alzoo 41^ H.L. gaveverhandelbare eet-aardappelen per hektare niet medegerekend de poters en de kleine. Deze proeven zijn genomen op kleigrond. Met zand vermengd, waar alsdan elke aardappel zeker niet meer dan 0,70 M2. grond noodig heeft en waarvan gewoonlijk de opbrengst gunstiger is, zou zulk een verbouw niet ongunstig kunnen genoemd worden en menigen kleinen hunrder zou een pak van 't hart komen, als hij zulk een oogst in uit- zicht kreeg. Uit een en ander blijkt dus, dat er nog wel verbetering in den aardappelbouw kan worden verkregen en dat ongunstige opbrengsten niet alleen aan de weersgesteldheid moeten worden toegeschreven. Menigeen zal zeggen, dat eene struik per Mb of 0,7 5 M'. geen voldoenden oogst kan opleveren, doch daarentegen moet men in re- kening brengen, dat aan poters slechts '/is of '/io der tegenwoordig gebruikte hoeveelheid noodig is, dat daardoor het uitzetten veel minder j arbeid vraagt, het onkruid gemakkelijker wordt verwijderd en het delven of rooien evenredig spoedig geschie- den kan. Verscheidene bandieten drongen Dinsdagavond de woning binnen van den pastoor van Cartelos, in de provincie Galicie (Spanje). Zij vroegen hem geld op zijne weigering bonden zij hem handen en voeten en wierpen hem op een hoop stroo, dat zij vervolgens in brand staken, zoodat de onge lukkige op rampzalige wijze den dood vond. Over den vreeselijkeu brand in het Katho- lieke weeshuis van den H. Joannes te Brooklyn (Staat New-York) zijn nadere telegrammen ont- vangen. Het vuur brak in het waschhuis uit. De weeskinderen lagen reeds in slaap en werden door de pleegzusters uit de bedden gehaald - en uit het brandende gebouw gedragen. Den tijd om eenige kleedingstukken aan te doen had men niet. Er heerschte een vinnige koude en het sneeuwde in dichte vlokken. Nadat de meeste kinderen in veiligheid waren gebracht, herinnerde zich een der nonnen, zuster Maria, dat nog 35 zieke kinderen in de ziekenzalen waren achter- gelaten. Zij was nog in staat, het gebouw in te Snellenmaar de vlammen zullen haar en de zieke kinderen den terugtocht hebben afgesneden. Er verliepen eenige angstige oogenblikken. Toen verscheen de non aan een der dakvensters, waarop haar een brandweerman met levensgevaar van het naburige dak zijn zwaren overjas toewierp. Den jas willende grijpen verloor de ongelukkige het eveuwicht en stortle op de straat, waar zij zwaar gekwetst werd opgenomen en binnen enkele uren stierf. Men vreest, dat de zieke kinderen meeren- deels in de vlammen zullen zijn omgekomen. Bij 't afzenden van het laatste bericht waren de lijken van 20 kinderen en 2 volwasseuen ge- borgen. Het vuur verspreidde zich met een vreese- lijke snelheid. Er waren nagenoeg 800 bewoners in het kolos- sale gebouw, de meeste kinderen van 2 tot 15 jaren. Wegens de tegenwoordig lage dagloonen in de Vereenigde Staten zien sommige aldaar wonende Scandinavische arbeiders er hun voordeel in, den winter in het moederland door te brengen. Zoo zijn den 22 November 600 Zweedsche, Noordsche en Deensche werklieden teruggekeerd en den 6 dezer zouden er nog 400 van New-York vertrekken. Wanneer de lente komt en daarmede hooger arbeidsloon in het nieuwe vaderland, keert het grootste gedeelte weer naar Amerika terug. Veleu der teruggekeerden hebben niet onbeduidende spaar- penningen medegebracht. De Russische graaf Oewaroff, die in den gepasseerden zomer het even romantische als on- veilige eiland Sicilie koos om er een villa te huren en met zijn jonge vrouw wandelingen in die streek te doen, ondervond al spoedig, wat er bij staat als men zulke dolle streken uithaalt. Op zijn tweede wandeling werd bij door roovers gegrepen en weg- gesleurd. Zijn jonge vrouw kon alleen den weg vervolgen. De gravin meer dood dan levend van schrik, deed het gebeurde bij de politie aangeven, maar deze hoe ijverig ook kon haar aan den graaf niet helpen. Op zekeren dag kreeg zij van den chef der roovers een brief, waarin haar de welstaud van haar echtvriend werd raedegedeeld, en tevens dat hij op vrije voeten zou worden ge- steld als op een aangewezen plek werd gedeponeerd een som, vertegenwoordigende de waarde van een Russischen graaf. De gravin haastte zich, een brief ter plaatse te doen brengen, waarin 500 roebels met de verklaring dat dit een soliede betaling was. Bij de ontvangst van een en ander lieten de bandieten den graaf vrij en voegden hem bij het afscheid het volgende toe: 'tis je geluk, dat ge geen Engelschman zijt. Een Engelschman laten we niet los voor het drievoud van de som The Times, een der eerste dagbladen van de wereld, met een oplage van 75 5 80,000 exem- plaren daags, behoort aan verschillende aandeel- houders, waarvan de voornaamste is John Walter, lid van het Parlement. Deze aandeelhouders kiezen den editor (hoofdredacteur)eenmaal benoemd, is deze volstrekt meester over het dagblad, zooals ieder ten zijnent is; hij staat onder niet de minste controle en heeft slechts rekeuschap te houden met de openbare meening; zelfs in geval van verschil tusschen hem en de eigenaars zullen deze zich tweemaal bedenken voor zij hem lastig vallen. Het dagblad heeft bovendien een admi- nistrateur-generaal De redactie bestaat uit 3 onder-hoofdredac- teuren, 16 a 20 redacteuren voor de hoofdartikelen een hoogst belangrijk aantal specialiteiten, voor de wetenschappelijke, letteikundhe en handelsar- tikelen, een leger van reporters, correspondenten een moistens in elke groote stad, benevens rei- zende correspondenten en berichtgevers. The Times, waarvan het abonnemeut ongeveer f 50 's jaars kost en elk nummer 6 stuivers, wordt gedrukl op papier, dat per nummer 6 stuivers kost. Dank de groote oplage en het enorm getal advertentien, die daarvan het gevolg zijn, is dit de bron der voordeelen. Zonder gekheid kan men werkelijk zeggen, dat de aandeelhouders van The Times op elk nummer veriiezen, maar door de hoeveelheid winnen; de opbrengst der advertentien bedraagt tientalleu millioenen. i^ Wanneer het drukken van het blad is afgeloopen worden elken avond de vormen, in plaats van te distribueeren, gesmolten en maakt men van het dusverkregen gietsel nieuwe letterseen belangrijke besparing van tijd. Jhr. Mr. Van Swinderen, lid der Eerste Kamer te Balk, heeft aan een aantal arbeiders veldarbeid verschaft om hen gedurende dit winterseizoen aan het werk te houden. Op 15 Dec. jl. ontbraken bij de verschillende regimenten infanterie 209 kor- poraals. Op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar bedroeg het incompleet 215 sergeanten, 6 fouriers en 431 korporaals. Daar het roodvonk te Am sterdam door melk is overgebracht, waarschuwt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2