Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2047. Zaterdag 27 December 1884. Nieuwjaars-Advertentien 24e Jaargang. a 40 Cent. feuii7leton. io) Aan den dood ontrukt. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind verschijut Diusdnc- en Vpijdngavond blj dcu ultgever P. J. VAN HE SANDE te Tep Kcnzen. voor het nummer dat op 1 Januari 1885 ver- schijnt, worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot uitei'lijk Woensdag 31 dezer, des namiddags 5 uur. Ter Neuzen, 24 Dec. 1884. De Uitgever, P. J. VAN III: SANDE. Volitieli Overzicht. Niets, dat in de laatste dagen de Duitsche pers meer bezig hield, dan het djnamiet-proces contra Reinsdorf, Kuchler en Rupsch, die tot de dood- straf, Bachmann en Holzhauer, die tot 10 jaren dwangarbeid, en Rheinbach, Tolle en Sohnen, die zijn vrijgesproken. Het gold den dynamiet—aanslag in het Niederwald tijdens het bezoek des Keizers. Welke gevaarlijke sujetten zich onder de sociaal- democraten en de met hen verwante rustverstoor- ders bevinden, bleek o. a. uit de voorgelezen ge- schriften tijdens het pleidooi. Het blad Freiheit bevat o. a. het volgende„De uitvinding van het nitro-glycerine staat op eene lijn met de uit vinding der boekdrukkunst; de laatste stelt ons in staat onze gedachten te verbreiden, het eerste om ze tot werkelijkheid te brengen." In een ander artikel wordt er over geklaagd, dat een voorgenomen aanslag mislukte en den raad gegeven om in het vervolg liever wat meer dynamiet bij dergelijke gelegenheden tegebruiken; //langgenoeg," heet het in dat stuk, //zijn wij als slaven behan- deld, het wordt tijd, dat wij tot daden overgaan, de overheersehende standen zullen zien, dat wij bijl noch galg vreezen. Leve da sociale revolutie 1" Als op die wijze het evenwicht tusschen kapitaal en arbeid moet tot stand komen, zal eerst al wat op den aardbol is in de lucht gevlogen zijn en er schiet voor den dynamietraan niets over. Op aandrang van Ferry is het gezantschap bij het Vatikaan behouden gebleven met 293 tegen 168 stemmen. Men achtte het behoud in het belang, zoowel uit een politiek als uit een gods- dienstig oogpunt. Ook de financieele wet is door de Kamer aangenomen. De Frausche Kamer van Koophandel te Londen ziet in het besluit tot ver- hooging der invoerrechten op granen en vee heil. Volgens haar zullen brood en vleesch duurder worden; alleen de groote grondbezitters en vee- fokkers zullen worden bevoordeeldaan marine, zeehavens en spoorwegen zal een noodlottigen slag worden toegebracht door den invoer te verminderen. ,/Zaken afdoen," zoo schijnt de meerderheid, in tegeustelling met onze Haagsche Kamer, te denken. Het voorstel Lackroy, om van 9 tot 12 en iederen De eel geleek op de eerste, maar zij was zoo gelegen, dat de bewaarders de gevangenen dag en nacht kunnen zien. Nadat de deur acliter hem was gesloten, bleef hij een oogenblik als versteend staan, toen liet hij zich op den stoel neervallen en verborg zijn gelaat in beide handen. Gedurende eenige minuten gaf hij zich geheel over aan stille wanhoop. Men stelle zich het ontzettende van zijn toestand voor. Niettegenstaande hij een onschuldig man was, was hij toch tot een schandelijken dood veroordeeld. lloewel hij van het begin af met schrik had waargenomen, hoe geweldig het weefsel was, dat om hem was gespanuen, en hoe moeilijk het zou zijn, het te ontwarren, is de hoop in het menschelijke hart toch zoo machtig, dat hem eerst toen, nadat het vonnis was uitgesproken, het vreeselijke van zijn toestand volkomen duidelijk werd. Maar slechts eenige minuten liet hij zich door zijn gevoel overmeesteren; toen stond hij op als een man, die heeft besloten om het onvermijdelijke met waardigheid te dragen. De kranten waren verrukt over het vonnis, en terwijl zij de jury prezen, spraken zij berispend over den rechter, dat hij het vonnis twee weken had uitgesteld, daar een week toch voldoende was. In eenige dingen hadden zij dezelfde meening. middag van 2 tot 6 uur of langer zitting te houden, werd aangenomen. 't Is voor den Parijzenaar, die zoo laat ter kooi kruipt, nog al iets, 's morgens 9 uur present te zijn. Die slaperige lieden, half geschoren en knorrig, zijn zeker wel geschikt om der, Regeering spaken in 't wiel te steken. In China vechten de Franschen nog voort. Ze moeten ook wel, want de Chinees waagt er alles aan. Generaal Briere de l'lsle heeft geseind, dat hij een troep van 2 h 3000 Chineezen, die een aanval op een dorp bij Chu ondernamen, heeft afgeslagen met verlies van 34 dooden. Dat be- duidt echter weinig Engeland bemoeit zich thans minder met der Chineezen troebelen, het heeft de maag vol met de Egyptische zaken. Verbreeding van het Suez-kanaal schijnt vast te staan. Het is thans 22 meter en zal gebracht worden tot 65 en nog binnen 5 jaren tijds. Lesseps zegt, dat de kanaalverwijding vol- strekt niet in verband staat met Engelands politiek in Egypte. De veiligheid en de neutraliteit van het kanaal zijn volgens den man, die het weet, door de belangen van alle natien gewaarborgd, het is noch Engelsch, noch Duitsch. De Suez-kanaal- maatschappij is gesteld op haren titel van vinter- nationale." Vele Europeesche werklieden zullen worden aangenomen, evenals voor de onderneming van het Panama-kanaal. In Portugal zelfs is eene miuisterieele crisis op handen nog voor het einde der conferentie te Berlijn, even als in Denemarken, waar de liberale Folkething het conservatieve ministerie wil verdrin- gen, dat niet verkiest te gaan. Overal meetings en vergaderingen en clubvormingen, maar er wordt in Kopenhagen niets tot heil van het miniatuur- staatje, waartoe het door Duitschland gebracht is, gedaan. Er kan niets gedaan worden, zoolang ministerie en Kamer zoo tegenover elkaar staan, even als in ons land door de verhoudiug der partijen. HH. MM. de Koning en de Koningin worden aanstaanden Maandagnamiddag te 's Hage terug verwacht. Evenals vorige jaren hebben de arbeiders van het Koninklijk domein Het Loo ter gelegenheid van het Kerstfeest een ham enz. ten geschenke ontvangen. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleeud aan G. E. Serrarens, als 2e luit. bij het 4e bat. rust, schutt. in Zeeland en zijn bij de rust, schutterijen in deze provincie benoemd: bij het 5e bat. tot kapt. P. A. de Ridder, thans le luit.; tot le luit. F. M. Verwilghen, thans 2e luit.tot 2e luit H. P. Callenfels, thans schutter. De heer J. Folkersma, collecteur der Staats- loterij te Groningen, heeft zich bij adres gewend Ten eerste, dat de moord wel overlegd en in koelen bloedo gepleegd was, ten tweede, dat de schuld van Richard Banmarck volkomen bewezen was en ten derde, dat er in deze zaak geen uitstel plaats moest hebben. Zooals wij reeds gezegd hebben, had Richard geen bloedverwanten in Amerika. Evenwel had hij zeer veel vrienden en kennissen gekregen. Terstoud na zijn arrestatie waren drie of vier vrienden aan de gevangenis geweest, maar hij had beleefd gewei- gerd hen te ontvangen. Na dezen tijd had geen zijner kennissen weer gepoogd om bij hem te komen en daarom waren Mr. Lloyd en zijnebruid de eenige personen, die toegang tot hem hadden. Grace Montague was werkelijk in het gerechts- hof in onmacht gevallen en eerst na geruimen tijd was zij weer tot zichzelve gekomen. Toen zij de oogen opsloeg, keek zij vorschend om zich heen en zeide ,/Waar is Richard //Hij is weggegaan," antwoordde Mr. Lloyd. //Kan ik tot hem gaan?" vroeg zij ,/Heden niet meer," was het antwoord. In de overtuiging, dat zij zoo zenuwachtig was, dat zij niet alleen in onmacht zou vallen, maar ook den moed van den gevaugene zou vernietigen, wenschte hij een bijeenkomst met haar minnaar te verijdelen. ,/Wanneer kan ik hem zien?" vroeg zij verder. ffIk heb hem morgenochtend om tien uur mijn tot de Tweede Kamer der Staten—Generaal, om aan deze kennis te geven, dat hij geenszins kan instemmen met eenige der Amsterdamsche collec- teurs, waar deze in een adres te kennen geven, dat zij desnoods zouden kunnen berusten in eene verhooging van den prijs der loten voor de collec- teurs met f 3 per lot. Hij toch is ten voile overtuigd, dat door eene zoodanige prijsverhooging, zonder evenredige com- pensatie, niet alleen de financieele en maatschappe- lijke positie, maar zelfs de kostwinning van vele collecteurs en debitanten zeer ernstig zal worden bedreigd, hetgeen in het adres uitvoerig wordt betoogd. Door het ontslag van eenige ambtenareu bij het departement van Waterstaat waren over den dienst van 1884 eenige duizenden gulden minder uitgegeven dan de raining bedroeg. Zijn wij wel ingelicht dan heeft de Minister van Waterstaat dezer dagen als tijdelijken bijslag van traktement aan een groot aantal ambtenaren eene geldelijke toelage over 1884 toegekend. Uit de plannen voor den bouw van het bad- hotel op het duin te Vlissingen is een keuze gedaan. Het vastgestelde plan zal spoedig ter goedkeuring aan den Raad worden aangeboden. Het ontwerp is, in afwijkiug van het hfitel, dat eerst werd aanbesteed en langwerpig waseen nagenoeg vierkant gebouw, van twee verdiepingen, lang 60 en breed 50 meter. Men is echter voor- nemens, aanvankelijk slechts een gedeelte er van in te rich ten, zoo veel men voor de eerste behoefte noodzakelijk acht; dit deel zal op de tweede ver- dieping een 60tal logeerkamers bevatten, terwijl in het benedengedeelte zalen voor uitvoeringen, leeskamer enz. zullen gevonden worden. Ten einde spoedig met den bouw te kunnen beginnen, zal, naar men zich voorstelt, nog voor het einde dezes jaars met het gelijk maken van de duinen een begin worden gemaakt. De maatschappij Zeeland, die reeds op drie harer stoomschepen verlichtiug door electriciteit in praktijk bracht, heeft thans ook de Prins Hendrik daarvoor doen inrichten. De ziekte onder de paarden in de gemeente Heinkenszand schijnt sedert ettelijke dagen tot staan te zijn gekomen, terwijl ook de aard der ziekte gunstiger wordt. Deskundigen noemen haar lendentyphus. Te Veenhuizen wordt aan de verpleegden een nieuw handwerk geleerd, nl. het vervaardigen van stroohulzen voor fiesschen. Dit is vooral voor de ontslagenen, die niet wenschen terug te keeren, eene uitstekende industrie. De materialen en werk- tuigen zijn buitengewoon goedkoop en bijna overal te verkrijgen, terwijl het product gereeden aftrek vindt. bezoek beloofd," antwoordde de advocaat, „en het zal mij genoegen doen, u bij hem te ontmoeten." ,/Goed, ik zal komen," zeide zij. ,/Kuntgemij naar huis laten brengen?" voegde zij er na een oogenblik bij, //ik gevoel mij doodelijk afgemat." z/Ik zal u zelf naar huis vergezellen, als gij het goed vindt," zeide Mr. Lloyd, ffik heb reeds om een rijtuig gezonden." In dit oogenblik kwam de bode terug en meldde, dat het rijtuig voor de deur stond. Grace hierop zijn arm aanbiedend, geleidde hierop de advocaat de jonge dame de trap af naar het rijtuig. Nadat zij ingestapt waren, liet zij haar hoofd niet ver- moeid rusten, maar staarde voor zich uit. Slechts eenmaal opende zij den mond, terwijl zij zeide ,/Bestaat er geen hoop ,/Daarover zullen wij morgenochtend spreken," zeide Mr. Lloyd; //ik zal er over nadenken men moet de hoop niet opgeven!" Mr. Montague was een goedhartig oud heer, die zeer veel van zijn dochter hield en haar gaarne haar zin gaf; toen hij den uitslag van de recht- zaak vernam, geloofde hij, Grace, op het onbe- tamelijke van haar gedrag opmerkzaam te moeten maken. z/Nu hij veroordeeld is, Grace," zeide hij, //moet ge u van hem verwijderd houden." z/Wat? Zou ik Richard verlaten?" riep Grace uit. z/Nu zei Mr. Montague. z/Stel eens, dat gij in een dergelijk geval waart, De commissie tot tijdelijke werkverschaffing te Amsterdam bericht, dat een derde groot werk zal worden ondernomen, zoodat dan 2000 man bezig zijn. De aanvragen om werk bedragen laatstelijk 60 daags. De ingekomen giften zijn tot f 107,770 geklommen. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond terecht M. v. D.oud 20 jaarvan beroep boerenknecht, wonende te Nieuwer-Amstel. De beschuldigde verkeerde in behoeftige omstandig- heden; hij kon geen werk vinden en dus zijn kostgeld niet betalen. Hij had echter wel eens gelioord, dat men zich somtijds door middel van bedreigingen geld kon verschaffen en vatte dus het voornemen op, het middel eens te beproeven. Den 10 Oct. jl. schreef hij dus den volgenden brief: //Men Heer. Daar ik erg in geldelijken omstan- digheden verkeer, zoo kom ik bij uw om te schrijven dat wanneer u niet vijftig gulden aan mijn adres Rysdaalsstraat Nolaat brengen ik u en mij voor de kop zal sehieten zoo u soms de politie er mede laat bomoeien zijn er wel anderen die mij wreken zullen maar laat niet onschuldig iemand pakken. M. v. D., 20 j., vijftig gulden van avond zes uur en niet later. Hougachter." Op het couvert stelde hij dit adres den Heer spoed. Een naam had hij niet ingevuld, daar de onnoozele nog niet wist, wien hij tot slachtoffer zou kiezen. Hij begaf zich op weg en wierp den brief in de eerste de beste brievenbus op de Stadhouderskade, zonder te weten wie de bewoner van het huis was. Die bewoner nu was niemand anders dan Jhr. L. J. v. T., luitenant-kononel der schutterij, welke het zijn plicht achtte der politie van de zaak kennis te geven. Spoedig werd de schrijver opgespoord en heden had hij zich voor zijn vergrijp, dat hij volledig bekende, te verantwoorden. De vertegenwoordiger van het O. M. de adv.-gen. Mr. Op ten Noort, wenschte verzachtende ornstan- digheden in aanmerking te nemen en drong op een zeer lichte straf aan. Voor de rechtbank te 's Gravenhage werd Dinsdag behandeld de indertijd veel geruelitma- kende zaak van den Leidschen student, die op den 308ten September jl. aan een zg. groen een klap heeft gegeven, tengevolge waarvan deze krankziunig zou zijn geworden. Het feit, dat den beklaagde werd ten laste gelegd, was, ook door de verklaringen der ge- tuigen, in confesso, doch iets anders was dit met de gevolgen van den toegebrachten slag. Het O. M. meende toch te kunnen aannemeu, dat de zich later geopenbaard hebbende krankzinnigheid van den groen door den klap was veroorzaakt, terwijl door den verdediger van den beklaagde, Mr, Simons, werd aangevoerd, dat dit volstrekt niet bewezen •"acht kon worden. Bovendien, al was papa," viel Grace, hem in de rede, //zoudt gij dan van mij verwachten, dat ik u ofschoon van uw onschuld zedelijk overtuigd daarom alleen in den steek zou laten, omdat eene jury u schuldig had bevonden z/Ik hoop, dat ik nooit in zulk een toestand zal komen, mijn kind," antwoordde Mr. Montague. z/Zulk een ongeluk kan iedereen gebeuren, papa." z/En bovendien ben ik uw vader 1" ffEn hij is mijn bruidegom en ik bemin hem van ganscher harte 1" antwoordde Grace. O, papa," riep zij hartstochtelijk uit, //Verlang niet van mij, dat ik Richard in den steek zal laten ik kan het niet doen 1" Mr. Montague haalde zijn schouders op en gaf zijne dochter, zooals gewoonlijk, haar zin. Op denzelfden avond nog verliet Grace Montague met haar kamenier, zonder dat haar vader het wist, het huis en toen zij terugkwam, speelde een gelukkige glimlach om hare lippen. Ofschoon het door Mr. Lloyd bepaalde onder- houd eerst om 10 uur des morgens in Richard's eel zou plaats hebben, droeg Grace zorg, dat zij reeds om half tien in de Tombs was om toegang tot den gevangene te krijgen. //Grace 1" riep Mr. Banmarck bij haar komst even verheugd als verbaasd. ffGij hier? En zoo vroeg?" Haar bruidegom in het gelaat ziende, bemerkte zij, welke treurige sporen de kommer er in had COURAIVT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1