Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2046. Woensdag 24 December 1884. 24e Jaarsjang. 9) Aan den dood onlrukt, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit bind verschijnt Uiusdns- en Vrijdaff.ivond bij den uitgcver P. J. VAN D E S A M B E te Ter Nenzeo. lJolitieli Overzicht. De regeering van Egypte heeft eindelijk geant- woord op bet door Duitschland en Rusland gesteld verlaDgen, om in bet bebeer der Egyptische schuld te worden vertegenwuordigd. Egypte verklaart geen bezwaar tegen de vervulling van dat verlangen te hebben, maar niet eigenmachtig te kunnen beslissen, daar de mogendbeden, die de liquidatiewet aan Egypte hebben opgelegd, eene wijziging dier wet noodzakelijk moeten goedkeuren. tliermede zijn de twee Kiezerrijken naar Engeland verwezen, dat zeker alleen, in verband met zijne finantieele voorstellen, over dat punt zal willen onderhandelen. De Kamer van Frankrijk heeft gisteren de be- grooting aangeuomen, onder protest der recbterzijde. Dat de Senaat sommige posten, die de Kamer in strijd met den wensch der regeering heeft geschrapt, weer op de begrooting zal brengen, is hoogst waarschijnlijk en dan is er geen kans meer, dat zij den 1 Januari in werking kan treden. In Italie steken de revolutionairen weder bet hoofd op. Te Rome zijn oproerige proclamaties aangeplakt en te Milaan zijn bommen gevonden. Het schijnt, dat zij om invloed op de bevolking te verkrijgen, weder de verovering van Triest prediken en in verband daarmede Oberdank verheerlijken, die, wegens een moordaanslag op den Kiezer van Oostenrijk, is ter dood gebracbt. Lord Edmund Eitzmaurice, Engelands Onder- Staatssecretaris van Buitenlandsche zaken, ontving Donderdag een invloedrijke deputatie, die de Re geering kwam verzoeken, de controle over den verkoop van geestrijke dranken aan de Niger niet uit handen te geven. De Minister verklaarde met de deputatie van dezelfde gedachte te zijn, maar te gelijkertijd raadde bij den heeren aan om aan alle voorvallen, die van de Berlijnsche conferentie gemeld worden geen onvoorwaardelijk geloof te slaan. De tijding dat Duitschland Nieuw-Brittanje, Nieuw-Ierland en de Admiraliteits-eilanden heeft ingepalmd, met en benevens een deel van Nieuw- Guiilea's noordkust, doet the Pall Mall uitroepeu //Wij hebben alweer wat er bij staat als een Regeering talmt en de natie haar niet op haar plicht wijst. Wij konden tocb niet hopen dat anderen van iets zouden afblijven, omdat wij het zelf niet namen. Daar deze stap te stout voor ons scheen, blijft wel niets anders over dan bij deze Duitsche annexatie bonne mine a mauvais jeu te maken. Bij de behandeling van het hoogverraadsproces voor het Rijksgerechtshof te Leipzig werd Zater- dag het getuigenverhoor voorlgezet. Ook daarbij traden geen nieuwe feiten aan het licht. Door de deskundigen werd geconstateerd, dat, ware de dynamiet-ontploffing gelukt, daardoor groote ver- woesting zou zijn aangericbt en het leven der FEUILLETON. Nadatbewezen wasgeworden, datbeklaagdede laatste persoon was geweest, die in gezelschap der vermoorde gezien was geworden, werd de dood van mevrouw Raimonde geconstateerd en dat die door dolksteken in de borst veroorzaakt was. Om verdere bizonderlieden te vermijden, kan bier kort en bondig worden gezegd, dat de open- bare aanklager zijne aanklacht op zeer sterke be- wijzen grondde, en het was daarom met een triomfee- rend lachje, toen hij eindigde met de woorden: ,/En dat is onze zaak!" Daar hij de zaak alleen als rechtsgeleerde be- scbouwde, verheugde hij er zicli natuurlijk over, de vertegenwoordiger van zulk een duidelijke en, zooals hij meende, bewezen zaak te zijn. Ofschoon Mr. Lloyd een uitmuntend redenaar was, was hij evenwel overtuigd, dat een opgesmukte rede geen goede gevolgen zou hebben en daarom sprak hij eenvoudig. Nadat hij de maatschappelijke positie, de onbe- rispelijke levenswijze van beklaagde had aangetoond en verscheiden getuigen had opgeroepen om dit te bewijzen, riep hij de kamenier als getuige op. Door haar bewees hij, dat beklaagde het Rlvere- House tegen den middag en mevrouw Raimonde het eerst twee uur later had verlaten, dat mevrouw aanwezigen op het feestterrein bepaald bedreigd zou zijn geworden. Palm en Bestweber, als ge tuigen opgeroepen, werden als zoodanig niet beeedigd, omdat tegen beiden de verdenking gerezen is, dat zij mede schuldig staan aan hoog- verraad. Het O. M. requireerde tegen Reinsdorff, Rupsch en Kucbler de straf des doods; tegen Bachmann 12 jaren, tegen Holzhauer 10 jaren en tegen Sobngen en Rheinbach 5 jaren tucbtbuisstraf. Voor Tollner vroeg bij vrijspraak. Eenige Duitschers te Parijs hebben per tele gram aan Prins Von Bismarck de gelden voor een kwartaal, benoodigd tot bet aanstellen van een nieuwen directeur aan het Departement van Buitenlandsche zaken, ter beschikking gesteld. Zij doen dezen stap verklaren zij als blijk van hulde aan den Rijkskanselier en in de ver- wachting, dat een volgende stemming in den Rijksdag een beter resultaat zal opleveren. Door eene Londensche firma is het contract onderteekend, waarbij zij aanneemt vijftien duizeud mijlen van de Culebra-sectie voor het Panama— kanaal te graven. Het werk zal minder dan acbt francs per meter kosten en binnen twee jaar voltooid zijn. Een groot aantal Europeesche arbeiders zal in dienst genomen worden. Het droge seizoen is ingetreden. De gezondbeid der werklieden is goed. Het werk komt vooruit. De leden van de Eerste Kamer zijn ter ver- gadering bijeen geroepen tegen Maandag den 29 dezer, des morgens elf uren. De Minister van Kolonien brengt terkennis van belanghebbenden, dat bij het korps genietroepen de gelegenheid bestaat voor tien jongelingen van zestien tot achttien jaar om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen. Na de afstemming in de Tweede Kamer van het subsidie voor de tentoonstelling te Antwerpen wenscht het comite tot vestiging van een centrale vereeniging van Nederlandsche industrieelen een poging te doen om de nadeelige gevolgen van de Nederlandsche nijverheid af te wenden. Daartoe zijn alle industrieelen in Nederland uitgenoodigd om op Dinsdag 23 dezer, te 2 uren, samen te komen in het lokaal Krasnapolsky te Amsterdam, ter behandeling van 1°. de statuten der ver eeniging 2°. de benoeming van een bestuur 3°. de belangen der Nederlandsche industrie met betrekking tot de tentoonstelling. Naar men beweert, bestaat er gegrond vooruit- zicht, dat op mitiatief van eenige leden der Staten- Generaal alsnog een subsidie voor de Antwerpscbe tentoonstelling zal worden toegekend. Verder wordt medegedeeld, dat Mr. J. E. Banck door den Raad Raimonde prachtige oorringen, een collier van brillanten en een paar kostbare armbanden had gedragen, toen zij op dien avond Revere—House bad verlaten en dat men geen enkel van die kostbare voorwerpen in de hut had gevonden. Nadat dit laatste door Mr. Macroy en al degenen, die in de hut waren geweest, bevestigd was ge worden, riep Mr. Lloyd den man op als getuige, op wiens last beklaagde naar Boston was gereisd, evenals hem, met wien hij zaken had gedaan. Toen kwam de boekhouder van de stoomboot aan de beurt, om te bewijzen, dat beklaagde op den be- wusten avond hut no. 65 had gehuurd en toen de hofmeesteres om te getuigen, dat die hut dien nacht in gebruik was geweest. Hierop hield de advocaat een kleine pauze, terwijl hij de beklaagde toefluisterde //Nu zal ik u oproepen en als ik mij in den man niet vergis, zal de officier alles doen, om door strikvragen tot het bewijs te komen." Hierop zei hij luide: //Mr. Banmarck zal de getuigenbank betreden." In antwoord op Mr. Lloyd's vragen verklaarde hierop beklaagde, dat hij Zaterdagsmorgens, den 22 Juli in Boston bij mevrouw Raimonde was geweest, dat zijn onderhoud met haar van korten duur was geweest, dat hij haar des middags had verlaten, dat hij den expres-trein naar Fal-River had genomen en mevrouw Raimonde op bet dek van de stoomboot had aangetroffen, dat bij haar van commissarissen van het Nederlandsch Handels- museum als gedelegeerde bij gemelde tentoonstelling is benoemd en dat Mr. C. J. E. graaf van Bylandt zijn betrekking als Nederlandsch commissaris-gene- raal zal blijven handhaven, zoodat men de hoop op een waardige vertegenwoordiging van de belan gen onzer nijverheid nog niet behoeft op te geven. Tachtig duizend meters van het terrein zijn reeds verhuurd. Men meldt uit Ylissingen aan de Goesche courantZaterdagmorgen te 8 uren stond de barometer 717,5, dus van Yrijdagavond 8 uren 19 strepeu gedaald. Ondanks dat was het weder hier vrij kalm, maar de vliegende wolken en eene zee met verschrikkelijk veel deining toonden iedereen, dat er een zeer zware storm op handen was. Ongeveer half drie ure 's middags brak hier de bui los en nam in bevigheid langzamerband toe, ofschoon een langzaam rijzende barometer beterschap beloofde ('savonds te acht uren was die 12 streep naar boven gegaan). De storm kwam uit het O.N.O. en ging vergezeld van zware buien regen en natte sneeuw. Yerscheidene schepen lagen op de reede en ongeveer twaalf stoomschepen kwamen uit zee hier vluchten, alien ankerden op Rammekens. Zoovele schepen dicht bij elkander met zulk weder deed het ergste vreezen. Het bleef dan ook niet uit. De Harwich-boot //Ipswich," ongeveer zes uren 's avonds van Antwerpen hier arriveerende, liep het als bijligger voor Ostende bestemde Engelscb stoomschip //Stantons," kapt. Brown (op de hoogte van de //Schoone Waardin" geankerd) aan boord met het noodlottig gevolg, dat het schip binnen enkele minuten in de diepte verdween. Tien man der equipage gelukte het in een sloep te springen en zoo hun leven te redden. De kapitein en de tweede stuurman verdronken jammerlijk. Door storm en zware eb dreef de sloep echter zeewaarts, maar werd gelukkig op de hoogte van Nieuwersluis bij Breskens door eene Belgische loodssloep inge- haald, op sleeptouw genomen en aan boord van de //Ipswich" gebracht. Deze had door de aan- varing twee groote gaten in den voorsteven bekomen en was daarop geankerd bij de noodlottige plaats; zoodra den dag aanbrak is zij weder naar Ant werpen teruggekeerd. Met laagwater steken de toppen der masten van het gezonken stoomschip boven water. Een Ilollandsche loodskotter ligt er bij om voorbijgaande schepen te waarschuwen. De mailboot alhier vertrok op tijd, die uit Queenboro arriveerde Zondag- morgen half acht, even te laat voor den lqn trein, die toen eerst om 8,55 met de passagiers vertrok. De overtocht was vreeselijk geweest, de zeeen liepen als het ware over het schip en alles moest op dek worden vastgesjord. De barometer gaat nu gestadig naar boven. Hopen wij, dat het vaster en beter weder moge voorspellen. niet had kunnen ontwijken, omdat zij alleen was, dat hij met haar gesoupeerd en met haar in den salon had gezeten, dat hij haar ongeveer om half tien naar haar hut had geleid en op haar verzoek naar binnen was gegaan om de lamp aan te steken, dat hij, zoodra de lamp brandde, haar had ver laten en naar zijn eigen hut was gegaan, dat hij vroeg was opgestaan en de boot om eene ont- moeting met mevrouw Raimonde te vermijden bij het landeu terstond had verlaten en dat zij, toen hij haar voor het laatst had gezien, gezond en wel was geweest. z/IIebt gij met de overledene liefdesbetrekkingen gehad?" vroeg de officier, opstaande. z/Ik ontken het niet," antwoordde beklaagde zacht. Zijt gij met eene jonge dame uit deze stad verloofd z/Dat was ikantwoordde Mr. Banmarck. Aller oogen behalve die van den gevangene, waren op Grace gericht, die zonder er op te letten, haar geliefde aankeek. z/Dreigde mevrouw Raimonde niet, om het aan uwe bruid te vertellen z/Ja," antwoordde de beklaagde. z/Gij wildet een motief hebben, Lloyd," fluis- terde de officier den advocaat toe, //nu hebt gij er een!" Toen zei hij luide z/Dat is alles!" In de overtuiging, de verdediger van een hope- I Nader vernemen wij omtrent deze ramp het volgende De kapitein van de Engelsche stoomboot Stantons was op dek, maar men denkt dat hij door den schok is over boord geslagen, en de stuurman lag op de kooi. De wind van Zaterdagavond heeft aan den hoek van den Nieuwelandschen polder veel schade veroorzaakt. Uit een der oesterputten zijn 12 bakken met oesterbroek geslagen, behoorende aan de Kruiningsche oester-maatschappij, De schade wordt berekend op yiOOO. Yoor den nieuw aangelegden steiger van den heer Ochtman wareu 30 palen geslagen, waarvan er 16 uit den grond gerukt zijn. Naar men verneemt, moeten bij Krabbendijke twee visschersbooten gezonken en een moet weggeslagen zijnkortom, de geheele dijk van den hoek van den Nieuwelandschen polder tot aan Krabbendijke ligt bezaaid met planken, palen, oesterbakken, zeeften, oestertjes, enz. Meermalen staan voor het gerechtshof te Arnhem personen terecht, die in Ommerschans of V eenhuizen opgesloten, aan lieden, hun dikwijls alleen bij name bekend, geteekende brandbrieven hebben doen toekomen. Doorgaans denkt de afzen- der dier brievener niet aan, zijn bedreiging ten uitvoer te brengen, doch is het er hem alleen om te doen, de bedelaarskolonie met de hem welbekende ge- vangenis te verwisselen. Wekken meestal personen, die zich in zulk een toestand bevinden, dat zij aan de gevangenis de voorkeur geven, medelijden op, een ander geval was het met een viertal, dat verleden week voor het gerechtshof te Arnhem terechtstond. Yier personen, die men te veel eer zou aandoen met het uitvaagsel van het menschdom te noemen, ergerden rechters en publiek door hun verre- gaande brutaliteit en onbeschaamdheid. Lachend bekenden zij, het hun ten laste gelegde feit te hebben gepleegd. Toen een hunner opmerkzaam werd gemaakt, dat hij meermalen wegens diefstal veroordeeld was geworden, was zijn lachend ant woord: //Juist zooals u zegt; werken doe ik niet en dan steel ik maar," terwijl hij eindigde met de verzekering te geven, dat hij toch vroeg of laat wel aan de bedreigingen, in den brief geuit, gevolg zou weten te geven. Een ander vulde de opsomming van zijn talrijke vroegere veroordee- lingen aan door er zich op te beroemen, dat hij een veldwachter twee messteken had toegebracht enz. Aan een particulier schrijven uit Atjeh ont- leent de Zw. Ct. het volgende z/Wanneer des nachts geweerschoten op een ben- ting worden geiost, is dat doorgaans nog al van uit de verte, zoodat zij weinig kwaad doen. Het is het beste om niet terug te schieten, omdat het toch maar een vuur ffin 's Blaue hinein" wordt. looze zaak te zijn, zag Mr. Lloyd in, dat het noodzakelijk was, om het tweede middel aan te wenden. z/Hebt gij er iets tegen als ik u als getuige oproep?" fluisterde hij Grace toe. z/\Vat kan ik getuigen?" //O niets; maar ik denk toch, dat het in het voordeel van onze zaak is, als gij versehijnt." „Ik ben tot uw dienst," antwoordde Grace zacht. z/Miss Grace Montague zal als getuige optreden Hoe wel zij wist, dat aller oogen op haar waren gericht, stond zij echter zonder aarzeling op en liep kalm naar de getuigenbank. z/Zijt gij de jonge dame, waarmee Mr. Banmarck verloofd is z,O ja," zei zij, //voor altijd en eeuwigl" Dit was het tegendeel van hetgeen beklaagde had gezegd. //Zou hij vroegere handelingen voor u hebben verzwegen //O neen, neenriep zij. Daar Mr. Lloyd zijn doel had bereikt, zag hij van verdere vragen af; de officier vroeg echter nog z/Gij zoudt iets doen, om den beklaagde te helpen niet waar?" z/Ja wel, alles wat met eer en waarheid strookt luidde het antwoord. Ieder, die zijn oogen op dit edele, lieve gelaat richtte, was overtuigd, dat zij zoo en niet anders zou handelen. IZEYMHE (IIMUM -i —a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1