Landbouwberiehten. Buitenland. Gemen^de berichten. Telegrafische berichten. De vergadering besloot voorts, zich te wenden tot de Commissarissen des Konings in die provin- cien, waar men het noodig geoordeeld had, dat twee personen op de tramlocomotieven moeten staan. Met algemeene stemmen werd aangenomen, dat aau deze autoriteiten als het gevoelen der vergadering zal worden medegedeeld, dat een man voldoende is. Ook op vermindering van tolgeld op de Bijks- wegen zal worden aangedrongen. Een commissie is benoemd, die gegevens zal verzamelen en zich daarna met de regeering zal in betrekking stellen. Men bericht uit Londen, dd. 17 Dec., dat de Britsche regeering een strafvervolging wegens zeerooverij en diefstal heeft ingesteld tegen Ross, Preston en Chalk, drie gezagvoerders van Noord- zeeloggers, thuis behoorende te Yarmouth, be- schuldigd van op 29 Juli met acht andere zee- lieden de Duitsche drankschuit Diedrich aan de Holiandsche kust gewelddadig geeuterd en uit de schuit tabak, drank en andere waren ontvreemd te hebben, ter gezamenlijke waarde van 814 mark. Eoss, de eenige die tot dusver is gevat, verscheen gisteren te Yarmouth voor den rechter. De zaak is uitgesteld tot Dinsdag. Ook Preston en Chalk zullen dan vermoedelijk gevat zijn. De overheid heeft met dat doel een kanonneerboot naar de Noordzee gezonden. ,1s er niets te doen om, ook hier te lande, het onheil, dat door briefkaartan kan worden gesticht, tegen te gaan vraagt De Huisvrouw, naar aanleidiug van de beruchte affaire llugues. Zeer zeker, en zeer eenvoudighet is zelfs reeds gedaan, in Belgie. Er bestaat een middel tot briefwisseling genaamd ;/un mot a la poste," dat de voordeelen van de briefkaart (gemakkelijke sluiting zonder omslag, en lichtheid voor het vervoer door de posterij) paart aan het voordeel van den brief dat deze gesloten is en dus de inhoud voor onbescheiden blikken verborgen blijft. Zulk een „mot a la poste/ kan door de pos terij worden verkocht, evenals nu de briefkaart, en tegen denzelfden prijs. Wij veroorloven ons dan ookdit radicaal geneesmiddel tegen het werkelijk groot gevaar, dat briefkaarten kunnen veroorzaken, aan te be- velen. A1 verneemt men niet dikwijls van a la Hu- gues gesticht kwaad, en waken de postambtenaren zooveel mogelijk om bepaald lasterlijke oriel kaarten onschadelijk te maken, door ze onder couvert te verzenden, het gevaar bestaat toch en verdient alle aandacht. Te Etten en Leur zijn gistermorgen van den goederentrein no. 702, wagens ontspoord, welke ongeveer 12 a 13 kilometer buiten de lijn geloopen en daarna afgebroken zijnde trein kwam nog met een dertigtal wagens te Breda aan, zonder dat aan iemand van het personeel nog iets be- kend was. Alle personen- en sneltreinen van Vlissingen en Antwerpen, moesten via Zwaluwe Langeweg naar Breda, doordien de lijn versperd wasoorzaak onbekend. Een later bericht meldt, dat de passage hersteld en de schade zeer gering is. Nog wordt uit Venloo van 8 u. 43 m. eergis- teravond geseind De goederentrein BotterdamYenloo is te Blerik gederailleerdwaardoor de correspondentie voor goederen en personen is verbroken. Onlangs werd, zooals men weet, door eenige belangstellenden aan de Eegeering in overweging gegeven, een kustwacht in te stellen voor de redding van schipbreukeliugen. Over het geheel heeft de Eegeering zich met dit denkbeeld wel kunnen ver- eenigen en het komt haar voor, dat de financieele omstandigheden niet van de uitvoering mogen te- rughoudenzij wenscht haar dan ook mede als een hulpmiddel in oorlogstijd aan den dienst der kustverlichting te verbinden. Ten einde de belangrijke uitgaven minder druk- kend te maken, bestaat het voornemen, den bouw der lichtwachterswoningen over vier jaren te ver- seherp naar Mr. Wilson had gezocht. De naar Fall Eiver uitgezonden geheime politie-agent had daar menschen gevonden, die het paar op de boot hadden bemerkt en bovendien waren er nog ge- tuigen, die met de vermoorde op dezelfde boot hadden gereisd. Zonder verder te gaan met het getuigenverhoor, kan nog vermeld worden, dat de aanklacht het bewijs leverde, dat ongeveer zes maanden voor den moord de gevangene met de vermoorde intiem had omgegaan, dat mevrouw Eaimonde gedurende de twee of driejarige keunis met den aangeklaagde van haar man gescheiden leefde, dat ongeveer zes maanden voor den moord alle betrekkingeu met de vermoorde waren afgebrokendat zij des Donderdags voor den moord aan den gevangene een brief had geschreven, waarin zij hem verzocht naar Boston te komendat de aangeklaagde Yrijdagsnachts naar Boston was gereisd en mevrouw Eaimonde Zaterdags in Eovere Mouse had op- gezocht, dat zij hem Eichard had genoeind, dat men hem luid en op toornige wijze had hooren spreken en mevrouw Eaimond s kamemer haar meesteres had hooren zeggen „Ik zal haar zeggen, in welke betrekking wij tot elkander hebben gestaan?" dat beklaagde en vermoorde elkander op Zaterdagavond op de stoom- boot hadden aangetroffendat zij op het dek hadden gesproken en ten slotte met elkander hadden gesoupeerd. deelen maar om de kustwacht zoo spoedig mo gelijk in werking te brengen, moeten de wachters in 1885 benoemd en de semaphore-inrichtingen geplaatst worden. Daartoe is nu aisnog f 41,200 op de begrooting gebracht. Yoorts stelt de Eegeering aisnog voor, de licht- schepen van het Goereesche zeegat, die jaarlijks f 9500 kosten, te vervangen door twee gasboeien, welke in eens f 16,000 en jaarlijks f 800 vereischen. TER XELZEX19 December 1884. Dinsdagavond gaf de zangvereeniging Neuzens Mannenkoor haar eerste concert en bal in dit seizoen. De opkomst was niet zoo groot, als we dit gewoon zijn bij eene eerste uitvoering. Toch was het voor alien een recht gezellige avond. De zangstukken werden over Y algemeen goed uitgevoerdvooral het bekende maar moeilijke koor Ossian oogstte algemeenen bijval. Onnoodig te zeggen, dat de uitvoering der stukkeu voor piano als gewoonlijk niets te wenschen overliet, waarom de bekende kunstenaar menigmaal werd terugge- roepen. De trio voor viool, door een drietal leden van het gezelschap uitgevoerd, gaf eene aangename afwisseling. Een zeer geanimeerd bal, waarop tot laat in den nacht lustig werd gedanst, besloot deze ge- noegelijke bijeenkomst. Indien we iets mochten vragen, wenschten we de volgende uitvoering meer variatie in Y pro- gramma en dat dit mogelijk is bewijzen de vorige uitvoeringen. Zaaiuslag, 18 Dec. Heden namiddag had alhier van wege de vereeuiging //In Y belang der Land bouwers" de aanbesteding plaats voor het leveren van 115,000 kilogram Superphosphaat, waarvan de levering geschieden moet voor of op den 8 Januari eerstkomende. Daar bij werden 18 inschrijvingsbiljetten ingele- verd, nl. van de heeren Coenen—Schoenmakers te Uden, voor f 4,96. G. Jansen te Eotterdam, voor f 4,83. A. Eeman Co. te Aalst, voor f 4,7 9. G. J. Krol Co., te Zwolle, voor /4,75. P. A. Adriaausens Pz. te Walzoorden, voor j 4,75. M. H. Salomonson te Eotterdam, voor f 4,66fc. W. A. W. van Kooten te Eotterdam, voor f 4,65. J. A. 1'ateer Ez. te Hontenisse, voor f 4,59. Yan Hoorn— Lintsens—Kamminga te Pieterburen, voor f 4,59. O. van Damme te Ter Neuzen, voor f 4,52. J.J. Kortman te Eotterdam, voor f 4,49. A. Starn- daert te Waerschoot, voor f 4,39. A. T. Eottier te St. Jansteen, voor f 4,37. J. P. Meiers te Schaarbeek (bij Brussel) voor f 4,32. D. de rieze te Muntendam, voor f 4,30. M. van Overbeeke te Ossenisse, voor f 4,22^. A. Dieleman te Axel (Sassing), voor f 4,19^. H. J. Ylaeminck te St. Jansteen, voor 3,96i, alles gerekend per 100 K.G. De levering is gegund aan den laagsten inschrij- ver, den heer H. J. Ylaeminck. Waterlandkerkje, 17 Dec. De candidaat D. Zoete te Harlingen, heeft bedankt voor het berocp naar de Hervormde gemeente alhier. Aardenburg. Z. M. heeft pensioen verleend met ingang van 1 Jan. a. s. aan 11. Broese van Groenou, te Leiden, emer. pred. der Doopsgezinde gemeente alhier, ten bedrage van 363, en aan N. Klaaijssen, postbode alhier, ten bedrage van f 224 's jaars. 's Gravenliage, 19 Dec. Tweede Kamer. Na een debat over de burgerlijke openbare werken in Atjeh, waarbij de Minister de coucentratie in Atjeh verdedigde als middel om tot overwinning te geraken, is het hoofdstuk Indische uitgaven, der Indische begrooting met 69 tegen 5 stemmen aan- genomen. Het hoofdstuk Nederlandsche uitgaven is mede aangenomen. Ik zag beklaagde met de vermoorde in den salon zitten en bij scheen hetgeen zij zeide on- geduldig aan te hooren. Dat was ongeveer een uur na het vertrek van de boot en negen uur 's avonds. Nadat zij ongeveer een half uur hadden gezeten, stonden zij op en gingen in den salon op en neer. Uit zuivere nieuwsgierigheid volgde ik hen. Zij gingen op het dek en daar volgde ik hen ook. "Daar zag ik, dat zij hem den sleutel van een hut gaf en hij de deur opende. //Nu!" vroeg de aanklager, ,/wat gebeurdetoen verder." ,/Zij gingen in de hut." ,/Beide z/Ja, beide." Mr. Lloyd onderwierp deze getuige aan een scherp verhoor; maar hoewel hij toegaf, het paar uit zuivere nieuwsgierigheid te zijn gevolgd, bleef hij toch vast bij zijn verklaringen. Voordat de getuige kon heengaan, vroeg Mr. Lloyd „Zaagt gij beiden in de hut gaan." z/Ja." ,/Hoe lang bleven zij daar?" „Dat weet ik niet ik ging toen weg. „0, gingt gij weg?" ,/Ja." „Terstond?" ,/Ja, ten minste kort daarna." (Wordt vervolgd.) Yan Duiveland schrijft men aan het Dagbl. Hoewel de teelt van de meekrap niet meer zoo groot is als eenige jaren geleden, is het toch een verblijdend verschijnsel, en voor den landbouwer en voor den werkman, dat de prijzeu van dit product weder zoo zijn, dat de landbouwer met succes dit gewas kan verbouwen. In dit eiland zijn thans nog 5 meestoven in werking, waarvan sommigen het vooruitzicht hebben, zelfs tot half Februari of 1 Maart te kunnen doorwerken. In de laatste 14 dagen werden alleen door den beurtschipper van Sir-Jansland op Eotterdam omstreeks 100 vaten meekrap gekocht en naar Eotterdam vervoerd. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat elk vat 500 a 600 Kg. weegt en de prijs tegenwoordig 19 a 20 de 50 Kg. is, dan kan men uagaan wat de teelt aan de welvaart van den Zeeuwschen landbouwer kan toebrengen. Door de lage aardappel-prijzen gaan vele boeren in de Groninger veenkolonien er toe over hun voorraad in te kuilen en tot het voorjaar te bewaren, in de hoop dat er dan betere prijzen voor te maken zullen zijn. Yoor fabrieksaardap- pelen wordt nog 60 cts. per mud geboden. Een verblijdend bericht zoo meldt men ons uit de Bominelerwaard kunnen we zenden. De muizen, zoolang een plaag voor de landbouwers, beginnen in aantal te vermiuderen. Er is eene groote sterfte onder, zoodat de kaal gegeten akkers wintergraan weder opgroenen. De schade, door hen dit jaar aangericht, is onberekenbaar. Er waren koornakkers, die letterlijk geheel vernield werden. Het Suez-kanaal zal volgens den Egyptischen correspondent van de Temps tusschen Port-Said en Ismailia zoo breed worden gemaakt dat twee schepen elkander zonder te stoppen kunnen voorbij steve- nen. Yan Ismailia tot Suez zal een tweede kanaal, evenwijdig loopende met het bestaande, worden aangelegd. De Spaansche stoomboot Carranza uit Bilbao, met spoorwegrails van Eotterdam naar Lissabon onderweg, kreeg Zondagavond een zwaar lek en moest 11 mijlen westelijk van Owers Light ver- laten worden. De manschap begaf zich in de booten, waarvan er twee met een bemanning van 11 per sonen dadelijk te gronde gingen. De andere twee booten met 12 schepelingen zijn behouden te Selsey geland. Aangaande den brand, die in de steenkolen- mijn te Anina (Hongarije) heeft gewoed, wordt nog gemeld, dat het aantal der vermiste mijnwerkers in het geheel 75 bedraagt. Yijf en veertig lijken zijn reeds opgedolven en vermoedelijk zullen ook de andere mijnwerkers niet meer levend gevonden worden. De ramp had 's morgens om 11 uur plaats. Eeeds sinds eenigen tijd hadden de mijn werkers aan een eigen&ardige vette lucht gemerkt dat er iets niet in orde was, totdat plotseling een hevige ontploffiug plaats voud, die op verschillende punten brand veroorzaakte. Slechts weinige werk- lieden wisten zich te redden, terwijl de meesten terstond door de gassen, welke zich overal ontwik- kelden, den dood vonden. De minnares van den heer Morin heeft haar voornemen te kennen gegeven om den dood van haar vriend te wrekeu. Door den rechter van instructie ondervraagd, antwoordde zijNeem mij maar gerust in hechtenis, want ik waarschuw u, dat ik mevrouw Clovis Hugues zal doodschieten, zoodra zij weer op vrije voeten wordt gesteld. Eveneens heeft de heer Clovis llugues verschillende brieven ontvangen, waarin onbekende personen hem met hun wraak bedreigen. De internationale tentoonstelling te New- Orleans is Dinsdag met groote plechtiglieid ge- opendte Washington. President Arthur bracht door het drukken op een knop in het Witte Huis de werktuigen in de machine-galerij in be- weging en hield een toespraak, die woord voor woord, naarmate zij werd uitgesproken, naar New- Orleans geseind werd. Aan het slot van zijn speech verklaarde hij de tentoonstelling geopend. De President was omringd door de buitenlandsche gezanten, de leden van het Kabinet, de gedelegeer- den van het Congres en andere personen van aanzien. Men stelle zich voor de Amsterdamsche tentoon stelling verleden jaar op die manier in Den Haag geopend, of de aanstaande te Antwerpen in Brussel! Gemakkelijk voor de autoriteiten is het zeker, maar als men zoo voortgaat, zouden de bezoekers ook wel eens en corps langs telegrafischen weg hun belangstelling te kennen kunnen geven. Neen, als men een tentoonstelling opent, men doe het goed. De bisschop van Belem, Brazilie, heeft aan den Paus verlof gevraagd voor het inrichten van een stoomboot tot kerk, die des Zondags de Amazone-rivier zal opvaren en aanleggen om missen aan te bieden aan de inwoners der aan de rivier gelegen dorpen, die noch kerk noch pastoor hebben. De Paus heeft reeds zijne goedkeuring aan dit plan gehecht. Een bende inbrekers, bestaande uit 22 manuen en 2 vrouwen, stonden Dinsdag voor het hof van Marseille terecht. In deze zaak verschenen 76 getuigen en de jury had vier en een half uur noodig om op de 267 gestelde vraagpunten te antwoorden. 11 beschuldigdcn werden vrijgesproken. Het lioofd der bende werd tot 20 jaren dwaug- arbeid veroordeeld; de anderen tot straffen van 12 jaren dwangarbeid en 5 jaren gevangenisstraf. Het juiste cijfer van ingekomen giften voor de werkverschaffing te Amsterdam bedraagt f 91,402. In de gemeente Oostellingwerf, 5 uren gaans lang en 4 uren breed, met omstreeks 9000 inwoners, vindt meneen geneesheer. Voor de betrekking van gemeente-opzichter te Enkhuizen hebben zich nu reeds 130 solhcitanten aangemeld. Eer- gisterennamiddag is tusschen Bocholt en Winters- wijk op den openbaren weg een afgesneden manshoofd gevonden, terwijl in eene sloot het vermiukte lichaam werd ontdekt. De Duitsche en Nederlandsche politie is ijverig aan het opsporen van de boosdoeners. In het vischwater te Ilaaften ging het in de af- geloopen week vrij voorspoedig. Er werden 13 zalmen gevangen. Gedurende dit seizoen zijn 40 stuks gevischt. Nu het water in de rivier gestegen is, nam de vangst toe. W. Kerkhoven, die de vorige maand in de Dollebagijnesteeg met 2 revolver- schoten door den kanonnier Pape verwond werd, heeft thans ook als hersteld het Binnengasthuis aldaar verlaten. De hondenbelasting te Parijs brengt 510,000 francs op. Er zijn ruim 62,000 honden, waarvoor belasting wordt betaald. Volgens de bladen van Soerabaja, hebben zich daar eenige gevallen van cholera voorgedaan met doodelijken afloop. In April 1885 zal een ,/bliksemtrein" tusschen Frankrijk, Duitschland en Eusland in dienst treden, met Parijs, Berlijn, Peters burg en Moskou tot hoofdstations. In 36 uren zal men van Berlijn en in 58 van Parijs naar Petersburg er mee komen. Te Gotha is den 15 September jl. de eerste boekbindersschool ge opend geworden. Het onderwijs zal zich uitstrekken tot de geheele techniek van het boekbinden. In het geheele Duitsche leger is bij alle soldaten tot en met den rang van sergeant, huiszoeking gedaan naar socialistische geschriften. Verleden week ontmoetten drie vrouwen elkander op de stoep van een onzer medeburgers, zegt de te Eotterdam verschijnende Maasbode. Zij gingen alle drie hare maunen eten brengen. Zulke ontmoeting kon moeilijk zonder een praatje afloopen. Dit praatje duurde echter buitengewoon lang. Toen de vrouwen ruim een uur lang ge- praat hadden, waardoor zeker het eten niet warmer geworden was, begon het den heer des huizes te vervelen, en hij deed een tafeltje met driestoelen en drie koppen koffie buiten brengen, en noodigde de vrouwen uit te gaan zitten en koffie te drin- kenhare keelen zouden wel droog zijn. Wie beschrijft den toorn dezer brave echtgeuooten 1 De koppen koffie vlogen ver weg; de vuisten werden op de tafel bijna stuk geslagen en de stoelen dreigend tegen den heer opgeheven, die ijlings beeneu maakte, om niet het slachtoft'er to worden der zwartste ondankbaarheid. In de nabijheid van Venloo hebben onbe- kenden in den nacht van 15 op 16 deze inge- broken in de woning van de wed. Joosten, en wel zoo brutaal mogelijk. Men sneed cerst eene ruit uit, na deze met zeep bestreken te hebben, waarna men de vensters openmaakte en de deur met een touw vastbond, die tot de aangrenzende kamers leidde. Daarna droeg men eene commode en een linnenkastje het raam uit en verbrijzelde die op een kleinen afstand van het huis. Het daarin geborgen geld, benevens gouden en zilveren voorwerpen werden daaruit genomen, waarna de dieven verdwenen In de verbrijzelde meubelstukken vond men nog f 18 in goud, die de dieven vermoedelijk over het hoofd hadden gezien. In het Noord—Hollandsch kanaal aan de overzijde van het IJ, werd op aanwijzing van een tjalkschipper, door de politie in hechtenis genomen een bekende strooper, die aldaar varende was in een roeiboot aan den schipper toebehoorende en hem een paar dagen te voren in het Noord- zee-kanaal bij Zaandam des nachts langs boord ontstolen. De jachtbaan in het zuiden en oosten van Friesland is zoo ruim van wild voorzien dat som- mige landbouwers gezelschappen van 3, 4 en 5 hazen op hun roggeakkers aantreffen. Maandag zijn te Amsterdam aangehouden een heer en een jeugdige Duitsche dame, die Zon- dagmiddag te Brussel een diefstal hebben gepleegd van ongeveer 150,000 fr. aan juweelen. De be- stolene was hen zoo spoedig mogelijk uagereisd en op aanwijzing van hem werden zij, in het bezit van al het gestolene, gearresteerd. Te Bingham is een jongetje van 13 jaar, dat achter een schiettentje met anderen liep te spelen, doodelijk getroffen door den kogel van een schutter, die zich in het tentje met schiet- oefeningen vermaakte. De mededeeling van dit feit kan haar nut hebben, omdat dergelijke schiettentjes ook hier te lande geen zeldzaamheid zijn. Verleden week bezweek te Brussel een twintigjarig meisje ten gevolge van het schoon- i. I.n«i n— ■niniB innn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2