Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. terrein bestaat voor den aanleg van een eendenkooi. Daar bet hem, na onderzoek is gebleken, dat er voor dat doel een goede gelegenheid bestaat, zal er in het a. s. voorjaar op Walcheren, onder zijn opzicht, zulk een kooi worden aangelegd, en wel naar men zegt, voor rekening van een maatschappij. Ofschoon het Zeeland niet aan waterwild ontbreekt, zal deze kooi toch de eerste zijn in die provincie. TER NEUZEN, 12 December 1884. Gedurende het loopende jaar zijn aandenspoor- weg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari 22 Februari 21 Maart 21 April 24 Mei 30 Juni 26 Juli 20 Augustus 27 September 22 October 22 November 29 264 10 r. ij., 8 s., 2 m., 2 k. 8 s., 5 r. ij., 4 m., 3 k., 1 h. 9 s., 8 r. ij., 2 k., 2 m. 8 s., 8 r. ij., 6 m., 2 k. 11 s., 7 r. ij., 5 m., 5 k., 1 L, 1 1. 9 s., 7 r. ij., 4 m. 2 k., 1 w., 3 h. 9 s.,4r.ij., 3 k.,2 h.,2. m. 10 r. ij., 8 s., 4 k., 2 h., 2 1., 1 m. 10 s., 6 r. ij., 2 k., 2 1., 1 h., 1 ra. 9 s., 7 r. ij., 3 k., 2 1., 1 h. 9 r. ij., 8 s., 5 1., 4 k., 2 m., 1 h. 28215 29516 28461 33693 40019 36854 27058 33815 32096 27195 38210 355132 Uitgevaren zijn: in Jauuari 17, Februari 16, Maart 15, April 21, Mei 24, Juni 24, Juli 18, Augustus 26September 21October 20 en November 25 zeeschepen. Door den buitengewoon hoogen waterstand in Belgie, met name in Oost—Vlaanderen, even als overal elders, is in den afgeloopen nacht het kanaal alhier afgetapt, hetwelk vooreerst, naar men verneerat, over het ander tij zal worden voortgezet. Gisteren had alhier de aanbestediug plaats van het bouwen van een woonhuis, op het Zand- plein, waarin een kantoorlokaal voor den ontvanger der kanaalrechten, alsmede woning voor den adsistee- rend beambte, waarvan de begrooting bedraagt 1350,—. Minste inschrijver was de heer M. D. de Putter, alhier, voor f 1098,71. Verder waren nog zeven biljetten ingekomen, te weten: van de heeren M. Klaassen, voor 1510,L. Deij, f 1380, D. van den Ouden, f 1365,J. L. Koole, f 1245,alien alhier; D. W. F. Kaijser, te Zaamslag, 1229,R. Harte, 1212,en J. Kolijn f 1197,85, de twee laatsten mede alhier woonachtig. Het wetsontwerp tot afstand van grond aan deze gemeente is gisteren in de Tweede Kamer aangenomen. De heer J. A. Goedbloed, predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente, afdeeling Sint- Domusstraat, te Zierikzee, heeft voor het beroep naar Katendrecht bedankt. Sclioondijke, 9 December. Bij de Christelijk gereformeerde gemeente alhier is beroepen de heer P. Postema, predikant te Domburg. 's Gravenhage, 12 Dec. Tweede Kamer. Na eenige discussie is de suppletoire begrooting Wa- terstaat aangenomen, doch de subsidie van 1^ ton voor de tentoonstelling te Antwerpen met 35 tegen 33 stemmen verworpen wegens den ongunstigen financieelen toestand en het weinig nut voor onze industrie van de veelvuldig op elkaar volgende tentoonstellingen. Yoorts zijn tal van ontwerpen over de provinciate belastingen aangenomen. het verhoor zijne zaak zoo gewichtig mogelijk te makeu. In de overtuigiug echter, dat de getuigenis der kamenier zwaar genoeg zou zijn, om den gevangene als aaugeklaagde te houden of in het ergstc geval de zaak zoo lang te kunnen uitstellen, tot de getuige Wilson gevonden zou zijn, liet de detective over het verlies van zijn getuige geen woord liooren. Yoor den aanvang van het verhoor bracht Mr. Lloyd den gevangene een bezoek, en nadat zij een poosje over de zaak hadden gesproken, verklaarde de advocaat aan zijn client, hoe hij zich in de zaak dacht te gedragen. Yolgens mijne opinie," zeide hij, „zullen wij er wel aan doen, een verboor te weigeren." nMaar mijne vrienden zullen mij dan voor schul- dig houden „Ik heb u de gronden der aanklacht mede gedeeld," voer de advocaat voort„kunnen wij daar, behalve uw ontkennen, iets materieels tegen- over stellen Neen." ,/Nu, dan kan ik niet zien, wat een verhoor ons zou baten behalve om te toonen, hoe zwak wij zijn," aMat zal de uitslag zijn?" //Men zal u naar de Grand—Jury verwijzen." z/Zonder borgstelling aan te nemen z/Ja, maar het resultaat zou hetzelfde zijn, als gij u aan een verhoor wildet onttrekken." De Transvaalsche Volksraad heeft vastgesteid de akte van concessie, waarbij aan Maurits Johan Albracht, te Pretoria, of aan diens rechtverkrij- genden, het uitsluitend recht wordt verleend en verzekerd voor het oprichten eener Munt, tot het slaan van de gouden en andere munten der Zuid— Afrikaansche Republiek. De Munt zal te Pretoria worden opgericht. De soorten der muntstukken zijn als volgtGouden munten a. pond sterling, b. half pond sterling. Zilveren muntena. halve kroon, b. twee shilling, c. shilling, d. zes pence, e. drie pence. Koperen muntena. penny b. halve penny. Bij de schouwing van het lijk van Morin, het slachtoffer van mevrouw Hugues, is in het hoofd de kogel gevonden, dien men in het Ilotel- Dieu te vergeefs gezocht had. Hij bevond zich in het hersenvlies en moest onvermijdelijk den dood na zich slepen. De andere wonden waren niet doodelijk. De gevonden kogel is na de schouwing in een doosje gedaan, dat verzegeld aan den rechter van instructie ter hand gesteld zal worden. De moordenares zal niet bij het lijk van Morin verhoord worden. Dit vreeselijk middel om verstokte moordenaars tot het geven van uadere bizonderheden te brengen, bleef haar bespaard. Correspondenties van de Marianne-eilanden Australia aan de Madridsche bladen bevestigen het bericht, dat de moord van den Spaanschen gouverneur der archipel het gevolg is geweest van een samenzwering der inboorlingen, die ge- zworen hadden, al de Spanjaarden te vermoorden. De moordenaar is in hechtenis genomen en al de inlandsche soldaten zijn ontwapend. Dezelfde correspondenties doen opmerken, dat een Duitsch onderdaan zich aangemeld heeft om het geheele grondgebied van een der Marianne-eilanden te koopen. Een telegraafbediende te New-York ging verleden week naar het station van den Grand Central aldaar, met een 5 dollars-goudstuk voor een biljet naar Boston. Om het stuk niet te ver- liezen, stak de jongen het in den mond en slikte 't bij ongeluk in. De op die wijze plotseling in waarde gerezen telegraafbediende kreeg dadelijk eerst wat slaag en daarna een behoorlijke portie ricinusolie en daar de munt echt was, kon zij door den knaap spoedig weer uitgegeven worden. Dinsdag werd te Calais een man ter dood gebrachtdie den vreemden naam droeg van Auglicus en die in Juni 11. zijn dochter op buiten gewoon wreedaardige wijze vermoordde. Bij zeer hooge uitzondering kwam President Grevy hier niet tusschenbeide. Daarentegen deed hij dit wel in een gelijk geval ten aanzien van den moorde naar Meerholz, die ten voile het over hem uitge- sprokeu doodvonnis verdieude en wiens gratie door den President dan ook de algemeene verontwaardi- ging in Parijs heeft opgewekt. Deze misdadiger was het hoofd van een bende booswichten, die zich souteneurs noemen en er hun bedrijf van maken om door vrouwen hun slachtoffers tot zich te lokken, hen te berooven en, als zij weerstand bieden, te vermoorden. Een van die rampzalige lokvogels weigerde langer het werktuig te zijn in handen van Meerholz en zijn bende. De ellende- lingen sleepteu haar daarop naar een eeuzame plek bij de fortificatien, deden haar de afgrijselijkste mishandelingen aan, schopten haar dood en wierpen vervolgens het lijk over de walleu. Haar voor- naamste moordenaar Meerholz is nu door den President der Republiek begenadigd om naar Nieuw Caledonie getransporteerd te worden en daar, op staatskosten een betrekkellijk goed leven te leiden. Vandaar de billijke verontwaardiging bij de publieke opinie; want zoo iemand de doodstraf verdiend heeft, dan zeker deze onmensch. Omtrent den ondergang van de stoomboot Lochard bij Holyhead wordt nader gemeld z/Mr. Lloyd," zei Mr. Baumarck, ,/nadat ik deze verschrikkelijke artikelen in de kranten heb gelezen, vind ik het begrijpelijk, dat zelfs gij, mijn oude vriend, tegen mij zijt ingenomen." z/Krantenberichten zijn meest van fantastischen aard," zei de advocaat, toen zijn client een oogen- blik zweeg. z/Ik ben overtuigd," voer Mr. Banmarck met weifelende stem voort; //dat gij alles voor mij zult doen, wat in uw macht is; echter wil ik u ver- klaren, dat ik aan deze ontzettende misdaad on- schuldig ben. De hand, die ik u nu aanbied, is die van een onschuldig man." z/Ik geloof u!" zei Mr. Lloyd, de hand van zijn client hartelijk sohuddend. Mr. Lloyd's raad was zoo verstandig, dat Mr. Banmarck dien opvolgde, en nadat Mr. Lloyd den magistraat in weinige, maar kernachtige woorden uiteen had gezet, hoe moeilijk het voor een on schuldig mensch was, bij een zoo plotselinge en onverwachte oproeping het noodige materieel voor zijne verdediging bijeen te krijgen, verklaarde hij, dat de onschuld van zijn client ter rechter tijd aan den dag zou komen en hij voor den aange- klaagde uitstel van verhoor verzocht. Mr. Macroy vond dit zeer aangenaamwant hem werd daardoor de vernedering bespaard, te inoeten bekenneu, dat hem een zijner gewichiigste getuigen was ontsnapt. (Wordt vervolgd.) Van den golfbreker te Holyhead uit zag men Zaterdagnamiddag op ongeveer een mijl afstand bij zeer hooge zee een schip, dat oogenschijulijk niet meer bestuurd kon worden. Toen men het schip in nood bemerkte, waren de matrozen bezig, aan den voormast een zeil op te hijschen. Bijua onmiddellijk daarop, in het volgende oogenblik, zonk het vaartuig in de diepte. Uit de onzekere bewegingen van het schip meende men te moeten afleiden, ofschoon de waarneming slechts zeer kort duurde, dat de machine gebroken moest zijn en een deel er van vermoedelijk een gat in het schip zal hebben geslagen. Wel werd de red- dingboot van Holyhead in weinige minuten naar de plaats des onheils uitgebracht, maar er bestond hoegenaamd geen kans om ook maar een levend wezen te zien, laat staan te redden. Men houdt het vergane schip voor de stoomboot Lochard, toebehoord hebbende aan de Cork—stoomvaart— maatschappij, die Zaterdag met lading en 24 sche- pelingen van Cork naar Liverpool en Rotterdam in zee ging. Passagiers waren niet aan boord. Een andere sehipbreuk meldt men uit Calais, Niet ver van die plaats is wrakhout aangedreven, dat toebehoord moet hebben aan een schip van aanzienlijke grootte, wat tot de gissing aanleiding geeft, dat het vaartuig met zijn geheele bemanuing is verongelukt. W oensdag bracht een Fransch visscher een met koper beslagen scheepsboot binnen, die hij onbeheerd in zee drjjvende had gevonden een tweede dergelijke boot dreef ook te Calais aan het strand, waarin scheepsmeubelen, dekgereedschap en een bord, waarop de naam Baltic geschilderd. Per hoogte van Bostcastle, een der onstuimigste gedeelten der kust van Cornwallis strandde in den nacht van Yrijdag en Zaterdag de schroefboot Aliance uit Cardiff. Bij deze ramp verloren 25 personen het leven. Nog vele andere schipbreuken worden bericht, waarvan de meeste gepaard gingen met verlies van menschenlevens. Onlangs werd aan den zoom der bosschen tusschen Exio en Odoorn telkens een gedaante gezien, die veel op een inensch geleeksoms ook hoorde men jammerkreten. Eenige kloeke mannen trokken met geweren en hooivorken uit om het zoogenaamde spook op te sporen. Gelukkig bleef het onzichtbaar en dus voor den hagel der ge weren onbereikbaar. Gelukkigwant eenige dagen later kwam het spook, door honger gedreven, voor den dag en bleek een meisje te zijn van 14 a 16 jaren, dat vroeger huisvesting in het armwerkhuis te Odoorn genoten had. Later was zij te Erm in een dienst geweest, waaruit zij met ongenoegen werd ontslagen. Zij durfde zich daar- om niet weer bij het armwerkhuis aanmelden en hield zich eenige dagen op in de bosschen bij Odoorn, zich voedende met herfstknollen en an dere veldvruchten. Tusschen Odoorn en Emmen ontstond daarop verschil van meening welk werk- huis haar zou moeten opnemen, en werd ze eerst van het eene naar het andere gezonden. Thans is zij weer in het werkhuis te Odoorn. Was de waterstand der rivieren nog voor eenige dagen zoo laag, dat vele schepen niet varen kondeu, thans is dit door den aanhoudenden regen zoo veranderd, dat vele uiterwaarden reeds zijn onder- geloopen en men op enkele plaatsen overstrooming ducht. Het saldo van's rijks schatkist op 6 dezer bedroeg bij de NederlandscheBank/10,003,445,22£ en bij de betaalmeesters 1,762,975,99^. Te zamen 11,766,421,22. Een sluiswachters- plaats schijnt een benijdenswaardig baantje te zijn. Aan de Dedemsvaart moeten er 3 geplaatst worden en boden zich 320 liefhebbers aan. In tegen- stelling met andere steden, waar gebrek aan werk heerscht. wordt uit Maastricht gemeld, dat in de fabriek van de heeren Regout aldaar, 200 werk- lieden meer dan ten vorigen jare arbeid vinden. Een te Ten Post wonende dienstmeid is gevangen genomen wegens kindermoordzij heeft reeds bekend en is naar Groningen vervoerd. Theodore Schiffel werd gisteren door het kantongerecht te 's Hage voor de 99e maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld. De gemeenteraad van Hoorn heeft in beginsel aangenomen het voorstel van B. en W. om, ter voorziening in den arbeidersnood, een ge- deelte der oude vesting te sloopen. Eergister- nacht zijn tengevolge van een brandje in een kaaspakhuis te Hoorn, 10,000 kazen verloren ge- gaan. Bij den biljartwedstrijd te Weenen ge- liouden tusschen de heeren Yignaux en Peyraud, heeft eerstgenoemde, de Fransche kampioen, de overwinning weggedragen. De heer Vignaux maakte 2400 puntende heer Peyraud 1339. In Australia is een parel gevonden, waarvan de waarde geschat wordt op 4000 pd. st. dus 48,000. Woensdag werd te Harderwijk diefstal ge- pleegd door een militair in den winkel van mej. G., door middel van het inslaan eener ruit. De politie kwam op het gerinkel der glasscherven toeschieten en nam den dader gevangen, die in het bezit van eenige galanterien werd bevonden. Ofschoon de dader het niet wil bekenneu, schijnt de aanleiding tot deze daad te liggen in zijn ver- langen om van den dienst vrij te komen. Men schrijft uit's Hertogenbosch dd. 9 Dec. De avonden en nachten van de jongst verloopen Zon— en feestdagen, 7 en 8 dezer, waren alhier bizonder woelig. Een gehuwd onderofficier, die met zijne vrouw en een ander onderofficier voor hunne woning in een der voornaamste straten rustig stond te praten, werd, zonder daartoe eenige aanleiding te hebben gegeven, door een troep dronken lui uit het plebs gescholden, aangegrepen en tegen den grond ge- worpen. De aangevallene, die zich fluks oprichtte, maakte gebruik van zijn sabel, en verwondde daar- mede vrij ernstig twee zijner beleedigers, die ver volgens met hem naar het bureau van politie werden overgebracht, alwaar de verwonden onder heelkundige behandeling werden gesteld. In een andere meer afgelegen wijk sloeg een troep van pi. m. 30 dronken personen tot baldadig- heid over, trok tierende en joelende enkele straten door en pleegde verschilleude handtastelijkheden. Eerst laat in den nacht gelukte het der politie de bende uiteen te drijven en enkele der belhainels op te brengen. Weer in een ander gedeelte der stad gaf eene verjaarpartij aanleiding tot misbruik van sterken drank in die mate dat eene vec.htpartij daarvan het gevolg was, een der feestvierenden de deur nitgeworpen en op straat door drie anderen vreeselijk mishandeld werd en daarbij eene vrije diepe en lange wonde in den hals ontving. Een bol van een schaatsenrijder, Axel Paulsen, schrijft uit Christiania aan het bestuur van het Nederlandsche schaatsenrijdersbond, dat hij dolgraag eens om 't hardst wil rijden met een Hollander, want dat heeft hij nog nooit gedaan. //Ik daag," zoo zegt hij, //iedereen uit voor een match van 100 (f 1200) over welken afstand ook van 3 tot 100 Engelsche mijlen (5 tot 161 KM.), hier te Christiania of waar ook." De 800,000 morgen uitgestrekte landhoeve of veefokkerij van kapitein Richard King, in Texas, is voor 6,500,000 dollars aangekocht door de United States Land and Investment Company te New-York. Deze hoeve brengt 1,500,000 dollars per jaar op. Ook Nederlandsche kapitalisten hebben naar het bezit er van gestaan. Eene Parijsche dame, Astie de Yalsayre ge- heeten, heeft zich tot den heer Pasteur gewend, met het aanbod om proeven met inenting der stof van een dollen hond op zich te laten nemen. Pasteur heeft haar geantwoord, dat de proeven, waaraan zij den moed heeft zich te willen bloot- stellen, zeer gevaarlijk zijn. De dame heeft zich daardoor niet laten afschrikken. Zij heeft Pasteur terug geschreven, dat zij in 1878 gebeten was door een dollen hond, dat zij toen de wond heeft laten uitbranden en zes maanden lang augsten heeft doorstaan. Zij weet nu heel goed wat zij doet; zij is op alles voorbereid. De vraag is slechts of de proefneming van belang kan zijn voor de we- lenschap. Zij is thans niet bang en dit acht zij een gelukkig voorteeken. Dat de stroom van bedevaartgaugers van onze Indische bezittingen naar Mekka en bijgevolg ook het aantal hadjies eer toe— dan afneemt, toont het groote aantal dier van Mekka naar Java te Batavia aangekomen hadjies. De //Drenthe" bracht niet minder dan 405 en de //Macassar" 351 geloovigen, zoodat men een gezamenlijk getal van 756 verkrijgt. Rekent men nu ook hen mede, die jaarlijks met bijna alle van Suez komeude schepen vervoerd worden, dan zal dit getal wel ettelijke duizenden bedragen. Te Budapest is een jonge dame tot 243 gulden schadeloosstelling veroordeeld, uit te betalen aan den eigenaar van een leesbibliotheek, wiens boeken zij een geruimen tijd ge'oruikt had om er minnebrieven in te schrijven, wuarop dan het aldus bekladde boek werd terug bezorgd en weldra opnieuw afgehaald, maar ditmaal door den be- minde, die er zijn antwoord iu schreef. Den vol- den dag kwam dan de jonge dame het boek weer halen. De oude heer, die meer naar de nummers dan naar den inhoud van zijn boeken kijkt, had er niets van bemerkt, tot dat het hem op zekeren dag in het oog viel en de minnende Dulcinea betrapt werd. Het meest tragische van het geval is nog wel, dat de jutfrouw de 243 gulden alleen moest be talen. Haar stille leesbibliotheek-vrijerij was toch juist een paar dagen te voren afgeraakt. Op den vrijer was dus geen verhaal. Te Mandalay (Birma) zijn de gruwelijkste straffen weer aan de orde van den dag. Een Birmaan werd wegens dronkenschap dood gehamerd en zijn makker, een Engelsche jood, werd met ver- brijzelde beenen in de gevangenis geworpen, waar hij ellendig ligt te sterven. En in plaats van, tot heil der menschheid, aan die gruwelen eens een eind te maken door een flinke expeditie, sluit Frankrijk een contract met Birma tot het leveren vanwapenen Dezer dagen trad een krachtig gebouwd man met een baard, die hem tot de knieen reikte, een scheerderswinkel te Philadelphia binnen om zijn baard te laten afknippen. De barbier was zeer verwonderd en ontving op zijn vraag de volgende opheldering De man was in 24 jaren niet ge- schoren. Toenmaals zou hij in een kiesvergadering eene rede houden voor Douglas, den democratischen candidaat voor het presidentschap. Door zijn ijver voor de verkiezing had hij in acht dagen geen tijd gevonden om zich te laten scheren. Bij zijn optreden werd hem toegeroepen//Laat je eerst scheren Toen zwoer hij, dit niet te zullen doen voordat een demoeraat tot president zou zijn ver- kozen. Hij had woord gehouden. Thans moest Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud. In deze kolom beteekenen de letters: r. ij. ruw ijzer, B. stukgoederen, k. kolen, m. minerie, h. boat, 1. ledig, w. wol.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2