j Buitenland. Gemengde bericbten. Z Z. M. heeft bekrachtigd de wet tot wijzi- ziging van artikel 198 der Grondwet. De wet is opgenomen in Staatsblad no. 228. Bij Koninklijk beslnit is voorts bepaald, dat de afkondiging van de gewijzigde Grondwetsbe- paling zal gescbieden op 27 December a. s., des middags ten twaalf uren. Die wet zal in een plecbtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, van ieder der gerechtshoven en van ieder der arrondissements-recbtbanken door de Griffiers worden voorgelezen en alzoo plechtig afgekondigd, en op betzelfde tijdstip van de puieu der raadbuizen van de gemeente worden afgelezen. Dezer dagen zagen wij aldus verbaalt het Dagblad meermalen een paard door de straten dezer stad rondvoeren, met een bord omhangen, waarop te lezen stond, dat bij dien eigen dag zou worden geslacht. Dat er ook paarden, gelijk run- deren, geslacht worden om te strekken tot spijze voor den mensch, weten wij alien, docb bet gaat wel wat te ver, tot het barbaarsche in booge mate, om bet paard, 't welk eenige uren later door afma- king, zoo te voeren, als een soort van offerdier, dat, ter wille der vervulling van de menschelijke beboefte, zoo moet worden gedood. 't Is waar, bet beest zelf weet niet, wat men met hem voor heeft maar tocb is er in dien triumftocht des doods iets dat 't menscbelijk gevoel bindert. Daarenboven werkt zulk een tooneel verwilderend op de jeugd, die zicb wij hebben dit bijgewoond met dat te slacbten paard, en over 't idee van dat slachten- zelf, vermaakt. 't Ware dus beter dat rondvoeren achterwege te laten en het geslachte paardenvleescb voor zicb-zelf te doen spreken. Men schrijft van Terschelling Een rampvolle week is thans voor de bewoners van het eiland Terschelling gelukkig voorbij- gegaan, zonder dat de hevige stormen menschen- levens hebben gekost. Tocb had bet weinig ge- scbeeld of tal van weduwen en weezen zouden een treurige herinnering aan deze week hebben gekregen. Een Engelsche boot, de Tynemouth, met een lading katoen van Savannah naar Bremen bestemd, raakte vast op de Buitengronden. Den geheelen dag had- den de schipbreukelingen door den zwaren mist geen gezicht, toen laat in den avond de herhaaldelijk opgelaten vuurpijlen van den Yuurtoren bemerkt en onmiddellijk beantwoord werden. Sleepbooten gingen uit, tal van schuiten waren aanstonds ge- reed om een poging tot redding te wagen; de reddingsboot was vrij spoedig klaar, maar niemand kon hulp bieden, de branding was te uitgestrekt, de afstand te groot, de wind te hevig en de zandbank te gevaarlijk op dat punt. Terwijl nu alien onverrichter zake terugkeerden, nam de met roem bekende schipper T. de Haan het besluit om de opvarenden te redden, het mocht dan gaan zooals het zou gaan. Hij kwam na bijna bovenmenschelijke inspanning dicht bij de boot, welke hij echter niet durfde naderden, waarop hij het scheepsvolk toerieplangs een toegeworpen lijn in eigen booten het schip te verlaten, in welk geval hij hen zou opnemen. Dit was hoogst bezwaarlijk, wijl even te voren de scheepsreddings- boot uit de davids was geslagen en verbrijzeld. De equipage liet zich daarop man voor man in de booten vallen, die nu eindelijk bij de schuit werden gebracht. De zes en twintig man, waar- uit de bemanning bestond, waren behouden en werden hier gezond en wel aan wal gebracht. De redding had van 10 uur des avonds tot 2 uur in den nacht geduurd. Na het vertrek van de sleepboot en de schuiten had de radelooze be manning het plan gevormd om met de beide overige booten het schip te verlaten en op goed geluk at te trachten aan wal te komen. Dat alien dan zouden zijn omgekomen zullen zij beainen, die de zee wel eens in een storm hebben zien woelen. Nu de heilige Nicolaas de teugels heeft gewend, om, met den zegen van duizenden kinder- harten beladen, weer te keeren naar het schiminenrijk, is het oogenblik daar om te getuigen, dat de goede Sint, om zijne gaven over den lande uit resteeren, kromp deze zichtbaar ineen en begon het wanhopige van zijn toestand te begrijpen. tfKom zei de detective. ,/Waarheen zijt gij van plan mij te brengen „Naar de Tombs." Kunnen wij er niet heen rijden „0, zeker, als gij het rijtuig wilt betalen „Laat dan een rijtuig halen." Mr. Macroy zond een zijner ondergeschikten om een rijtuig en daar in Broad-street steeds een me- nigte staan, hield na weinige oogenblikken een voor de deur stil. Nadat de vier mannen waren ingestapt, ging het in Snellen draf naar de Tombs en daar aangekomen zijude, werd den gevangene, nadat hij zich aan de gewone formaliteiten had moeten onderwerpen, no. 46 als verblijfplaats aan- gewezen. Dit was eene zeer nauwe, slechts van een hangmat en een stoel voorziene ruimtc, die haar licht door het traliewerk van eene in den corridor uitkomende deur ontviug. Terwijl hij zich op de stoel liet neervallen, zat hij een tijd lang als bedwelmd. Van hot oogenblik af van zijne arrestatie had de anders zoo kalme handelsman gehandeld als een mensch, die zijn verstand heeft ver- loren. Nadat hij zoo tien minuten had gezeten, keek hij plotseling in de eel rond, toen, langzaam op- staande, liep hij naar de deur en riep, door de tralies ziende, den in den corridor loopenden bewaarder. ,/Kan ik naar mijn advocaat zenden?" vroeg Mr. Banmarck. (Wordt vervolgd.) te storten een zeer ruim gebruik heeft gemaakt van het vervoermiddel, hem door het landsbe- stuur ter beschikking gesteld: de pakketpost. De dienaren van dit vervoer kunnen thans met veel voldoening uitroepen: ,/die zijn er weer geweest," de achteraankomende niet te na ge- sproken. Maar bizonder aangenaam is het, de overtuiging te mogen uitdrukken, dat de verzending in het algemeen reden tot lof zai geveu. Na de verbeteringen wordt ons van be- voegde zijde geschreven in het vervoer, welke de administrate der posterijen geleid door de ervaring vermocht aan te brengen, heeft het publiek in de eerste plaats den goeden staat van aankomst der pakketten aan zijn eigen bemoei- ingen te danken. Er viel eene niet genoeg te prijzen verbetering in de wijze van iupakken te bespeuren. Mocht voor een eukele verzending de verzorgende hand van den postambtenaar ook noodig blijken, het betrof de uitzonderingen en dit zegt veel meer dan men denkt. Mochten ook deze uitzonderingen een volgend jaar tot het verleden blijken te behooren dan eerst zal de pakketpost tot een ieders genoegen werk- zaam kunnen zijn. H. Uit Delft wordt aan het Handelsblad het volgende gemeld dat wij onder voorbehoud me- dedeelen Het schijnt thans zeker dat de vermiste mijn- ingenieur, H. C. Stork, zich eenigen tijd onder de gemeente Middelstum (provincie Groningen), heeft opgehouden, waar hij zich van een paar hooge laarzen zou hebben voorzien in de veronderstelling dat hij zich naar Duitschland zou hebben begeven waar hij vroeger werkzaam was, zouden vanwege het Ministerie van buitenlandsche zaken pogingen in het werk worden gesteld, ten einde zijn ver- blijf aldaar op te sporen. A1 gedurende drie weken hebben de Noordzee- visschers bijna niets gevangen. Verleden Maandag hebben eenigen nog een schot gedaan en van 150 tot 380 stuks schelvisch gevangen, welke tegen 18 gulden verkocht zijn. Niet alleen hebben de visschers dezen herfst nog bijna niets voor zichzelven verdiend, maar zij hebben zelfs nog het loon voor de knechts niet gewonnen. Het onstuimige weder is dezen herfst oorzaak geweest van vele schaden aan netten en beugen. Ook de garnalenvangst levert niets op, want de diertjes zijn bizonder klein. Als de omstandigheden niet spoedig verauderen, ziet het er voor de talrijke visschersgezitmen bedroefd uit. De internationale conference ter regeling der zalmvisscherij tusscben Nederland, Zwitserlaud en de Staten van de Duitsche rijnoevers is voor- loopig geeindigd. In de gehouden vergaderingen stelde de con ference eenige leidende grondbegiuselen vast, betreffende de dagen van de week en van het jaar waarop de zalmvisscherij moet gesloten zijn; betreffende de bescherming der visschen gedurende den tijd van het kuitschieten en betreffende het vischtuig. De regeeringen, die aan de conferentie deel- nemen, zijn verplicht biunen een bepaalden tijd te kennen te geven of zij op den grondslag der in de conferentie vastgestelde beginselen geneigd zijn een daarmede overeenkomend verdrag te sluiten. Als bewijs hoe de inschrijvingssommen bij sommige aanbestedingen, vooral nu er groot gebrek is aan werk, zeer uiteenloopen, diene het volgende. Het bestuur van het waterschap Kamperveer heeft Zaterdag aanbesteed het maken van twee bruggen, over de Reve. Er waren 11 inschrijvers, en wel de hoogste J. Pruis te Elburg, voor 2900, de daaropvolgende G. Haasnootte Elburg, voor/2435; de laagste wien het werk gegund werd, had inge- schreven voor 790. De man was er hoogst mee ingenomen. TER .WIZEN, 9 December 1884. Heden had alhier plaats de aanbesteding van het schoonhouden, verwarmen en verlichten der openbare scholen A en B in de kom der gemeente van 1 Jan.31 Dec. 1885, alsmede de levering van steenkolen aan de gemeente, de scholen uit- gezonderd, over gelijk tijdvak. Voor het schoonhouden verwarmen en verlichten van school A waren ingekomen 4 biljetten n. 1.van J. P. Eekraan. P. J. Versluijs. schoonhouden 297,00 200,00 Voor school B, 3 biljetten n. 1.van Voor het gemeentehuis enz., 3 biljetten n. 1.van P. van Alten. M.Leunis. J. A. Stellingsma. In de eerste helft der maapd October zijn door het postkantoor alhier, de volgende onbestel- bare brieven verzonden, aan de adressen van S. Ravaux, Amsterdam; I. G. Pauwels, Antwerpen. In een der acht wetsontwerpeu is voorgesteld de hoedanigheid van Nederlander te verleenen aan den heer L. C. Cornelis te Philippine, geboren in Belgie. Aardenburg. Tot notaris alhier is benoemd, de heer J. M. de Graaff, candidaut te Sluis. Waterlandkerlije, 5 Dec. Bij de Ilervormde gemeente alhier is tot predikaut beroepen, de heer D. Zoete, candidaat te Harliugen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 6 en 9 December de volgende vonnissen uitgesproken P. V., dienstknecht te Sint Jansteen, is wegens het dragen van een pistool veroordeeld tot 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. T. d. D., houtzager te Koewacht, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot 1 maand celstraf, f 8 boete of 1 dagcelstraf. E. S., vrouw van J. v. W., koopvrouw, wonende te Koewacht, is wegens hoon veroord. tot 12 boete of 7 dagen gevang. P. d. M., werkster te Koewacht, is wegens hoon veroord. lot f 12 boete of 7 dagen gevang. G. A., klompenmaker te Koewacht, is wegens laster veroord. tot f 12 boete of 7 dagen gevang. In de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Brussel werd de discussie en het votum der Kamer, in zake de politie in burger- kleeding, door den burgemeester Buls in herinne ring gebracht. Hij verklaarde al hetgeen hij had gezegd en had gedaan te handhaven en in het vervolg niet anders te handelen dan hij tot dusver had gedaan. Hij wensehte het absolute recht der gemeentelijke overheid om zorg te dragen voor de openbare orde, ongeschonden te houden. Het stoomschip Pochard, met passagiers en goederen op reis van Cork naar Rotterdam, leed gisterenmiddag in de nabijheid van Holyhead, schipbreuk. Onmiddellijk werd eene reddingboot uitgezonden, doch tengevolge der hooge zeeen kon niemand worden gered. In de salle Favier te Parijs had Zondag eene meeting van werklieden zouder werk plaats. Het aantal opgekoinenen was zeer talrijkde ver- gadering was woelig. In de zaal werd gevochten, maar bij het uitgaan hadden geen incidenten plaats. Ook op de straat werd geene manifestatie gehouden. Een der aantrekkelijkheden van de aanstaande wereldtentooustelling, in 1889 te Parijs te houden, zal een toren van 300 meters zijn, die dus drie- maal zoo groot zal zijn als de Nieuwekerkstoren te Delft. Op het hoogste punt zal een glazen koepel gebouwd worden, van waar uit men den omtrek zal kunnen overzien. De bezoekers worden door vier ascenseurs naar boven gebracht. Behalve het aangename om van zulk een hoogte in het rond te kunnen zien, meenen de ontwerpers, dat deze toren ook van nut kan zijn in oorlogstijd om 60 mijleu in het rond te kunnen zien, als sterretoren boven de nevelen der stad, alsook om door electriek licht den omtrek te verlichten. Te St. Petersburg is eene dames—vereeniging gesticht, die zich ten doel stelt, de honden aan te kleeden. In het reglement komen o. a. deze bepalingen voorHonden van leden (sicmogen niet ongekleed de deur uitgaan De snit en de kleur der honden-costumes worden op de maandelijksche vergaderingen bij meerderheid van stemmen vastgesteld. Er is een commissie van toezicht, die te waken heeft of de leden der ver eeniging haar honden werkelijk comme il faut kleeden. Wellicht richten nu de aangekleede honden een anti-kleedingsbond op, dat zich ten doel stelt de Petersburger dames verstandig te maken. Uit Leiden wordt gemeld, dat rechtsingang ver- leend is tegen twee studenten aldaar, wegens het mishandelen van een pas aangekomen jongmensch, tengevolge waarvan deze krankzinnig zou geworden zijn. Bij de commissie tot werkverschaffing te Amsterdam is bereids f 22570 ingekomen. Op St. Nicolaasavond is door eene onbekende dame te Groningen aan ongeveer honderd arme werk lieden eene hoeveelheid spek gezonden. In de afgeloopen week zijn 32 vreemdelingeu, waaronder 3 vrouwen over de grenzen des Rijks gezet. Het bericht nopens het ontvangen van een valsch bankbiljet van f 1000 te Meppel schijnt onjuist te zijn geweestalthans noch bij het agentschap der Bank, noch bij ieinand anders aldaar moet er iets van bekend zijn. Naar de Maasbode meldt heeft zich eene commissie gevormd, welke zich ten doel stelt de oprichting van een gesticht voor Roomsch-Kathoiieke krankzinnigen. Het zal er- gens in het aartsbisdom van Utrecht verrijzen. Dezer dagen kocht een rondventer te Vlaardingen 6 blauwe schoteltjes (Delftsch aardewerk) voor f 36 en verkocht ze te 's Hage voor 282. In de oostelijke provincien van Pruisen is zooveel sneeuw gevallen, dat op verscheidene spoorweg- lijnen het verkeer storing heeft oudervonden. De stad Keulen heeft haar proces over restitutie van geldeu uit de Fransche oorlogsvergoeding verloren, zoodat zij het bedrag van 25000 mark aan den Staat moet terug betalen. De kapiteins Renard en Krebs, die in den laatsten tijd proeven hebben genomes ter besturing van een luchtballon (de laatste proef met uitstekend gevolg), zijn be noemd tot ridders van het Legioen van eer. Een nieuwe beteekenis voor een oud woord. In een advertentie biedt een jonge moeder zich aan vom een kind te minnen I" Op een avond in Augustus rolde een juffrouw, die wat veel aan Bacchus geofferd had, op den Fluweelen Burgwal te 's Hage van de trappen en kwam minder zacht op straat te land, tengevolge waarvan zij een paar lichte kwetsuren ontving. Zij had boven aan den trap met den hoofdbewoner van het huis twist gehad, oindat deze haar niet in zijn huis wilde ontvangen en beweerde nu, dat deze haar met opzet naar beneden geworpen had. De rechtbank achtte het feit bewezen, kwalifi- ceerde het als moedwillige mishandeling en veroor- deelde den beklaagde tot 8 dagen celstraf. De St. Nicolaasvreugde werd te Balkbrug nabij Avereest droevig verstoord. Na afloop eener St. Nicolaasverloting een pret die in het noorden des lands veelvuldig voorkomt is zekere A. Visscher op den straatweg aangevallen en ergerlijk mishandeld. Vier diepe sneden zijn hem over het aangezicht toegebracht, zoodat een zijner oogen wellicht verloren zal zijn. Den vermoedelijken dader is men reeds op het spoor. St. Nicolaas heeft te Rotterdam ook de mindere buurten bezocht; een zijner knechts liep daar een aantal woningen binnen, wierp overal geld op tafel en verdween dan weer even spoedig, zonder den bewoners tijd te laten om hun dank aan den goeden heilige te betuigen. Aan aardige, geestige St. Nicolaas—surprises heeft het in den Haag niet ontbroken, doch helaas ook niet aan wreede en laaghartige. Zoo ontving, naar het Haagsch dagblad bericht, een echtpaar in een der mindere buurten, dat door de natuur reeds niet met gaven was bedeeld, een groot pak, dat bij het open maken bleek te bevatten een kinderlijkkist, met schroevcn gesloten. Doodelijk verschrikt bij het gezicht van de kist, kreeg de vrouw bijna een zenuwtoeval en toen de buren, door het geschreeuw opmerkzaam gemaakt, bin- neutraden en de kist geopend hadden, bleek haar inhoud te bestaan uit vuil en uit spotrijmen op de ongelukkige positie en gestalten van het echtpaar. In de Wageningsche boek— en muziekdruk- kerij is een brutale diefstal ontdekt. Door den meesterknecht ter drukkerij werd voor al de ge- zellen eene geldsom bewaard, uit wekelijksche stortingen bijeengebracht. De bak waarin zich dat geld bevond, was behoorlijk dicht gemaakt; boven in bevond zich een gleuf, waardoor men 's Zaterdags het geld in den bak liet vallen. Jl. Zaterdag zag men aan den bak een band van een schootsvel, blijkbaar van een der gezellen van de drukkerij, men kreeg argwaan en besloot den bak voor het eerst te openen. Nu bleek dat circa f 43 ontbrak. Daar de drukkerij in de vrije uren steeds gesloten is, moet de diefstal door in- klimming zijn gepleegd. Aan de politie is thans opgedragen te onderzoeken, wie van de ruim 40 gezellen de dader van den diefstal is. Er is een „rooverbende" ontdektNiets minder dan dit verontrustend bericht is, volgens het Vad., te 's Gravenhage verspreid met het doel om het gevaar der staking van den tramdienst, na 9 uur 's avonds, te doen uitkomen. vOp den Scheveningschen weg hield zich een bende van vijf straatroovers op, die, na afloop van den tramdienst, dezen weg onveilig maakte en onder anderen ook in het van Stolkpark poogde in te breken. Gelukkig waren de roovers ontdekt en zwaar geboeid te Scheveningen binnengebracht." Zoo luidt in het kort het verhaal. Het Vad. vermeldt intusschen dat men zich over het bedrijf van deze Riualdo Rinaldini's niet ongerust behoeft te maken. Tot heden is men zijn leven nog vol- komen zeker en het roversprookje kan dan ook worden teruggebracht tot de zeer gewone propor tion van een aanhouding van vijf werklieden, bij de verbouwing van het Badhuis geemployeerd die eerst broederlijk de noodige jenever hadden gebruikt en daarna onderling aan het vechten waren geraakt. De baldadigheid der straatjeugd, die maar al te zeer weet dat zij meestal straffeloos hare streken kan uithalen, neemt onrustbarend toe. Zoo had de vorige week weer een tergend geval plaats. Een bejaarde turfschipper, die met zijn tjalk te Amsterdam lag om te lossen, moest het lijdelijk toezien, dat eenige kwajongens de glazen van zijn roef inwierpen (aan projectielen daarvoor ontbreekt het tegenwoor- dig der lieve jeugd niet.) Verbieden lokte bij hen slechts schamperen spot uit. Eindelijk ontstak de oude man in drift en wilde op den wal springen ongelukkig nam hij den sprang te kort, viel in het water en kwam met zijn borst op de schoeiing terecht. De ongelukkige gaf veel bloed op en zal wellicht, gedurende zijn overige dagen, niet meer in staat wezen zijn brood te verdienen. De Duitsche kleermaker, die onlangs wegens een politiek vergrijp in zijn vaderland tot gevangenis straf was veroordeeld om dien te ontgaan herwaarts gcvlucht, bij Tietjerk uit den spoortrein gesprongen was, toen een zijner beenen daarbij had gebroken, heeft voor eenige dagen het stadsziekenhuis te Leeu- warden hersteld verlaten en is naar Amsterdan ver- trokken, waar hem werk is verzekerd. Inmiddels echter is zijn vrouw in Duitschland overleden, en zijn vier jeugdigde kinderen achtergebleven, om die te doen overkomen, thans de openbare liefdadigheid wordt iugeroepon. Vi VI verwanniuK per 100 uren 4,00 3,00 verlichting2,00 J>50 J. Wieland. J. A. Stellingsma. schoonhoudenf 200,00 f 198,00 verwarming per 100 uren 3,00 n 1,75 verlichtingL50 9,75 P. J. Versluijs. J. Wieland. J. A. Stellingsma. schoonhouden f 215,00 f 199,00 f 198,00 verwarming per 100 uren 3,50 3,00 1,75 verlichting1,75 1,50 0,/5 stukken per 1000 KG. 9,00 9,00 f 8,60 schepkolen n 7,00 n 6,98 6.50 i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2