Landbouwberichten. BURGERLIJKE STAND. Gemengde berichten. getuige was weder Uilkeman, de boerenknecht, die zijn wondeu is te boven gekomen. De beschuldigde beweerde enkel op wacht te hebben gestaan, om het gestolene met Arends te deelen, maar het openbaar ministerie betoogde, dat hij als hoofddader is te beschouwen. De gezworenen waren van betzelfde gevoelen, en op grond van bun //schuldig," werd Schepop tot de doodstraf veroordeeld en bovendien tot 15 jaar tuchthuisstraf, d. i. ingeval de Keizer tot de uitvoering van het doodvonnis geen toestemming geeft of dat in veroordeeling tot levenslange opsluitiug verandert. Uitvoerig vindt men in het Paleis van Justitie de behandeling dezer zaak vermeld. TER NEUZEN3 December 1884. Op Yrijdagavond is op de reede alhier, voor de haven een sloep omgeslagen van den Engelschen schooner Silverland, kapt. Hooge, van Antwerpen naar Grangemouth. De kapitein en 2 matrozen waren hier aan wal en wilden naar boord terug keeren. Het broze vaartuig kantelde op stroom omde twee matrozen verdronkenterwijl de kapitein door de bemanning van den hier voor anker liggenden Deenschen driemastschooner Johanna gered werd. Van een op de reede liggende Duitsche brik zijn 5 matrozen gedeserteerd, na eerst den kapitein te hebben opgesloten, zoo men zegt, met mede- neming van eenig geld van den kapitein en kleeding- stukken van den kok. Door de politie te Yerseke, in Zuid-Beveland, opgespoord, zijn de matrozen Zondagmorgen weder via Vlissingen naar hier aan boord teruggebracht. Bij besluit van den Minister van Binnenl. zaken is met ingang van December benoemd tot. klerk bij het rijks—archief te's Gravenhage, onze gewest- genoot de heer Fred. Caland, vroeger ambtenaar aan den spoorweg MechelenTer Neuzen, alsmede archivaris der gemeente Hulst. De heer J. A. Goedbloed, predikant bij de Christelijk gereformeerde gemeente, afdeeling Sint— Domusstraat, te Zierikzee, is beroepen te Katen- drecht, Zuid-Holland, bij Rotterdam. Roc wacht. Als een zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat alhier van de 5 geboorten van den 1630 November twee tweelingen voorkomen. ^^REGHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken C. V., arbeidster te Clinge, is wegens hoon vrijgesproken. L. M. H., zonder beroep te Westdorpe, is wegens eenvoudige diefstal veroordeeld tot 8 dagen celstraf. J. S., D. F. R. en F. J. S., alien te St Jan- steen, zijn wegens diefstal van oogst op den akker, de derde vrijgesproken, de eerste en tweede ver- oord. ieder tot 6 dagen gevangenisstraf. Door den schoolopziener in het district Tiel is dezer dagen aan de gemeentebesturen onder zijn ressort, het navolgende schrijven gericht: „Ik heb de eer, u beleefd, doch met gepasten aandrang tevens te verzoeken, hiertoe door's Konings Commissaris in dit gewest uitgenoodigd, te willen bewerken, dat in de openbare scholen in uwe ge meente onderwijs worde gegeven in de beginselen der landbouwkunde. In scholen, waarin onderwijzers werkzaam zijn, die eene akte van bekwaamheid der landbouw kunde bezitten, kan gevoegelijk dit onderwijs in de avonduren of bij het herhalingsonderwijs gegeven worden. In scholen, die dergelijke onderwijzers missen, kan het lezen en oordeelkuudig gebruik maken van leesboekjes onzer landbouw-onderwerpen veel nut stichteu, als daar zijn Baarschers. De kinderen van den buitenman. E. C. Enklaar. De groene bemesting. Idem. De ploeg. J. Evenblij, Behoed- en geneesmiddelen tegen verscheidene ziekten van het rundvee. H. E. Edwards. Wat het bouwland bij eene goede behandeling kan opbrengen. Tli. Boersma en P. van der Moen. Over de zuivelbereiding. Iemand, die vroeger op de aardappelmeel- fabrieken heeft gewerkt en de aldaar bestaande toestanden schijnt te kennen, meldt hieromtrent 't volgende Te Veendam en Wildervank werken thans nog vijf of zes aardappelmeelfabrieken. Er is een tijd geweest, toen de fabrieken aardappelen verwerkten, die f 1,75 per mud hadden gekost. Later daal- den de prijzen aanmerkelijk. Thans is de prijs zoo laag als die nog nooit te voren was. De overpro- ductie wordt algemeen als de oorzaak daarvan aangegeven. Maar dit jaar zijn de aardappelen aangekocht tegen f 0,60 si f 0,65 en worden per etmaal in eene fabriok 4000 mudden verwerkt. Er is nog veel meel van het vorig jaar voorhauden. Komt er nu een kleine rijzing in den prijs van het meel, dan zijn groote winsten behaald. Algemeen denkt men, dat de fabrikanten, die dezen winter door- werken en de aardappelen betalen naar den laag- sten meelprijs, op den duur groote voordeelen zullen behalen. Zij zullen voor zich het leeuwen- deel bekomen, terwijl de boer, die zijn aardappelen moet slijten, het kind der rekening blijft, voor wien de negatieven zijn bewaard. In Engeland houdt zich de Chester-Farmer- Club zeer druk bezig met de nitroeiing der mus- schen de musschenpest, zooals men daar de vermeerdering van deze vogels noemt. Die Club beweert, dat de schade door de musschen aan het koninkrijk berokkend, op 7 a 800,000 pd. st. dat is ruim 8 tot 9 millioen Nederl. guldens geschat moet worden. De geleerde Ornithologen, voegt de wekelijksche Landbouw-kroniek er bij, die onze vogelenwet op hun geweten hebben, raden wij aan over de mus schenpest ook nog eens te denken. Het is zeker van belang, een der resultaten te vermelden van de proeven, door ijverige land- bouwers genomen, om de telkens wederkeerende aardappelziekte te bestrijden. Het blijkt, dat de schimmel het bederf veroorzaakt, de schimmelsporen zijn verdeeld in zittende en zwevende sporen. De beste weg schijnt de zittende sporen te dooden. Bij proef is gebleken, dat aardappelen poters waarover een flinke nachtvorst is gekomen, zonder ziekte bleven. Zetters, met droge kalk bestrooid, bleven evenzoo zonder ziekte. De zwevende sporen die in grooten getale in de lucht aanwezig zijn, kunnen wel het loof, maar niet den knol aandoen. Het beste middel is om zaad te winnen van aardappelen, die op deze aangeduide wijze zijn geteeld, deze nieuwe aauwending levert uitstekende vrucht. Oostenrijksche bladen berichten, dat de Keizerin het vaste voornemen heeft in het laatst van Februari wederom eenigen tijd te Amsterdam door te brengen, ten einde zich onder behandeling van Dr. Mezger te stellen. De uitslag der eerste behandeling wordt als zeer voldoende genoemd. Yolgens //Veritas" zijn in October verongelukt 101 zeil— en 25 stoomschepen, waaronder 7 Neder- landsche zeilschepen en een Nederlandsche stoom- boot. Als bewijs dat op de Veluwe nog grof wild is, kan dienen, dat in de Doorwerthsche, Elspeeter en Soerensche bosschen dezer dagen 10 reebokken en 1 hert geschoten zijn. Ofschoon men te Nieuwer—Amstel voor ruim elfhonderd woningen geen huurders kan vinden, ziet men daar nog dagelijks nieuwe huizen verrijzen. Te Diepenveen, zoo schrijft men, heerscht geen gebrek aan werk maar gebrek aan arbeiders. Velen zouden daar thans volop arbeid met grondwerk vinden. Yoor de weezen te Neerbosch werd dezer dagen f 1000 ontvangen van een ontslapen weezenvriendin. In het geheel zijn te Parijs 864 personen aan de cholera gestorven. De nationale schuld van Engeland is thans gestegen tot 746,407,000. De jaarlijksche intrest bedraagt 29,000,000. Amerikaansche bladen spreken van een Engelschman, die 21 millioen bunders land in Texas zou bezitten. In Galicie en Zuid—Rusland hebben deze week zulke sneeuw- stormen gewoed, dat de spoortreinen den dienst hebben moeten staken. De ontploffing in den kruitmolen te Wetteren heeft weinig anders dan stoffelijke schade aangericht. De werklieden waren afwezig. Slechts een persoon is er door gekwetst Ruim 4 jaar geleden (31 Mei '80) was de schade bij een dergelijk ongeval veel grooter. Er bestaat kans op een milicien-luitenant. Ten minste naar men verneemt is bij het 4de re- gement infanterie een sergeant— milicien van de lichting 1881 tot den cursus toegelaten. Als hij goed studeert en niet met groot verlof gaat dan kan deze milicien het tegen den dag van paspor- teering nog juist halen. Dat ook de diamantslijpers lijden onder den druk der tijden, blijkt uit de omstandigheid dat een der slijperijen in de Zwanenburgerstraat te Am sterdam gesloten is, voorloopig tot Januari a. s. De wachtmeester der mareckaussee De Yogel te Breda ontdekte op de terugreis van Dordrecht naar eerstgenoemde stad in den trein iemand, die hem verdacht voorkwam. Hij meende in hem een persoon te erkennen, die in een der jongste poli- tiebladen was gesignaleerd. De verdachte bleek werkelijk gesignaleerd te zijn, en wel door de rechtbank te's Hage wegens bedriegelijke oplichting. Hij werd naar het huis van arrest gebracht en is ter beschikking gesteld van den officier van jus titie te 's Hage. In de nabijheid van Sittard is verleden week een 21jarig meisje aangcrand in hare woning, een eenzaam gelegen spoorwachtershuisje. Zij verde- digde zich echter flink met een mes en werd bijge- staan door twee kleine keffertjes. De kerel die vreesde dat iemand haar te hulp zou komen, vluchtte in het nabijgelegen bosch. De verschrikte deern viel na zijn vertrek hoogst ontsteld neder, in welken toestand zij door haar vader gevonden werd. De onverlaat is nog niet in handen der politie. De Parijsche bladen zijn vol bizonderheden over een moord, die op den trouwens eenzamen boulevard de Grenelle op een alleen wonende dame gepleegd is. Mevrouw Ballerich, moeder van den commissaris van politie te Saint-Ouen, keerde Donderdagavond ongeveer 7 uren in haar bovenwoning terug om het eten klaar te maken, toen zij door twee kerels, die bezig waren haar kasten na te snuffelen, aan- gevallen en vermoord werd. Een half uur later werd het bloedig lijk gevonden, doch van de moordenaars geen spoor. Eindelijk kwam een 12jarige jongen opdagen, die verklaarde, eenige individuen ontmoet te hebben, waarvan hij deu een hoorde zeggen,/0de dame zal nu niet meer dansen." Hij herkende dezen voor een inwoner van Grenelle en duidde hem uit, evenals de anderen. Terstond ging men het museum van photogra- phien aan de prefectuur van politie raadplegen, waarop spoedig twee individuen, Bayon en Soulier, met een vrouw, in hechtenis genomen werden. Beide mannen legden spoedig een volledige be- kentenis af, volgeris welke twee anderen, zekere Midy, bijgenaamd de //advocaat," en zekere Com- pain den moord gepleegd zouden hebben, terwijl zij op den uitkijk gestaan hadden. Volgens hen had het plan om de oude vrouw te vermoorden in den beginne niet bestaanmen wist, dat zij steeds tusschen 6 en 7 uren afwezig was, maar het noodlot had gewild, dat zij te vroeg thuis gekomen was. De //advocaat" had haar toen met een mes, dat op tafel lag, zulk een gewel- digen stoot gegeven, dat de slagader afgesneden werd, terwijl Compain haar met de vuist op het hoofd sloeg en daarna haar de beenen vastbond met een doek, die zij om den hals droeg. De derde moordenaar, Midy, is, naar gemeld wordt, ook in handen der politie gevallen, die hem kne- velen moest, wilde zij hem overbrengen. Een gewezen rechter, de heer Lejeune, liet I verleden Donderdag bij den tandmeester Duchesne te Parijs een kies trekken. Na afloop daarvan zag deze met ontzetting zijn patient doodsbleek en roerloos zitten. Een in allerijl geroepen ge- neesheer verklaarde, dat hij dood was. Bij de lijkschouwing moet gebleken zijn, dat de "heer Lejeune aan eene te groote dosis van het toege- paste verdoovend middel was bezweken. Reeds herhaaldelijk wees het Tijdschrift van Nijverheid op de vele toepassingen, die van papier of papierpap gemaakt wordenzoo talrijk zijn deze, dat er wellicht eenmaal in de geschiedenis van de nijverheid moge het niet zijn in die der finan- tien een papierperiode zal worden opgeteekend. Thans weder vermeldt het Franklin Journal, dat men er in geslaagd is, papieren gasbuizen te ver- vaardigeu. Het papier, ter breedte van de lengte der buizen, wordt daartoe op een mal gerold, in een bad van asphalt gedaan en daarna geperst. Te New-York is een hotel gebouwd in de gedaante van een olifant. Dit gedrochtelijk gebouw is 40 M. hoog en 50 M. lang, en is vervaardigd van hout en vertind ijzer. Het lichaam van het dier pardon, gebouw is 50 M. in omtrek en 35 M. lang; zijn hals is gestrekt. Snuit en pooten zijn 20 M. in omtrek. In de pooten gaat men de trappen op, zoodat dit olifant- hotel geen rez de chaussee wel chaussure d'olifant heeft. Ook in den snuit is een trap, waar langs men naar de badkamers opklimt. Ter hoogte van de maag is de groote eetzaal en de beste (leesfraaiste) kamers zijn aan weerszijden van den staart. Te Burntisland, in Schotland, is de vorige week onder eene strooschelf een achttienjarig meisje gevonden, dat dood scheen te zijn, maar bij nader onderzoek bleek nog te leven. Zij was vreeselijk vermagerd en bewusteloos. Na weer bijgebracht te zijn, verklaarde zij eindelijk, eene wees tezijn; zij was eene fabriekarbeidster en wilde van Perth naar Edinburgh gaan, met slechts enkele stuivers op zak. Toen die verteerd waren, was zij uit- geput onder die schelf gekropen en was daar zes dagen zonder eten of drinken blijven liggen. Werd onlangs de mislukte vlucht uit een gevangenis te Keulen gemeld van eenige veroor- deelden, die op hun tocht een bewaker dier ge vangenis doodden; thans hebben in hetzelfde tuchthuis weder een tweetal boeven een poging gewaagd, die beter slaagde. Zij hebben den dikken muur der koperslagerij, waarin zij werkten, weten te doorboren en zijn op die wijze ontsnapt. Men is hen nog niet op het spoor. Een schaking van een jong schatrijk meisje te Rochester (Vereenigde Staten), door den zoon van haren voogd, wekt in de groote wereld aldaar groot opzien. Onder het voorgeven van hare geboorteplaats te willen bezoeken, nam zij plaats in den trein naar Chicago, waar haar minnaar haar opwachtte en onmiddellijk het huwelijk vol- trokken werd. Toen de voogd en schoonvader hiervan het bericht kreeg, moet hij verteld hebben, dat hij een dergelijken afloop wel voorzien had, maar wel eens zou willen weten, wat dezelfde personen, die het hem nu tot een verwijt maken dit huwelijk te hebben begunstigd, gedaan zou hebben als zij in zijn plaats waren geweest. Van 16 tot 30 November 1884. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 28 Nov. Pieter Oppeneer, oud 24 j., jm. en Anna Catharina Beems, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Nov. Pieter IJse- baart, oud 27 j., jm. en Leuntje Schoonakker, oud 20 j., jd. Geboorten. 17 Nov. Isabella Adriana, d. van Hendrik Johannes Yooren en van Isabella Adriana Augustijn. L8 Nov. Regina Angelina, d. van Desiderius Spietael en van Maria Lagroe. 22 Nov. Maria, d. van Maria van Pienbroek. Anna Paulina, d. van Levinus Hamelink en van Geertruij Vereijke. 23 Nov. Janna Suzanna, d. van Rokus Harms en van Mechelina Huijssen. 25 Nov. Jan, z. van Jan Willem van Loon en van Trijntje Maasland. Adriaan, z. van Jacob Bootsgezel en van Anna Maria Michielsen. 26 Nov. Salomon, z. van Jozias Hamelink en van Christina Debora de Visser. Andries, z. van Jan Adrianus Stel- lingsma en van Catharina Buijze. 27 Nov. Fran- ciscus Benedictus Frederik, z. van Alphonsus Ja cobus Schirris en van Sophia Maria Anna van Rossum. 29 Nov. Jan Baptiste, z. van Gerrit Dooms en van Debora van Dixhoorn. 30 Nov. Suzanna, d. van Johannes Bierle en van Jacomina Sara Jozina Leunis. Overlijden. 20 Nov. Pieternella Adriana de Bree, oud 2 j., d. van Jan en van Jacomina Dieleman. AXEL. Geboorten. 18 Nov. Willem Pieter, z. van Adriaan van Meurs en van Krijna Riekwel. 21 Nov. Jacomina, d. van Leendert Hamelink en van Cornelia Yerbruggen. 22 Nov. Elena, d. I van Jaspert Verplanke en van Leuntje Dees. 27 I Nov. Pieter Janz. van Jan van Doom en van Angenita Johanna van Bezooijen. Overlijden. 28 Nov. Dirk van Dixhoorn, oud 81 j., weduwn. van Johanna den Hamer. BOSCHKAPELLE. Geboorten. 20 Nov. Constantinus, z. van A. de Bakker. Overlijden. 20 Nov. Pieter Herman, oud 63 j., echtg. van Clara de Vijlder. 22 Nov. Rosalia Herman, oud 14 d., d. van Christiaan en van Cecilia Willems. CLINGE. Geboorten. 20 Nov. Rosalia Justina, d. van Augustus d'FIert en van Johanna Juliana de Kauwer. Maria Theresia en Leonia, dochters van Carol us Ludovicus de Coninck en van Mathilde Mingeroet. 22 Nov. Gustavus, z. van Petrus Johannes de Bruijne en van Maria Ludovica Janssens. 24 Nov. Clara Maria Amelia, d. van Johannes Fran- cies Smet en van Philomena Bogaert. 25 Nov. Petrus Severinus, z. van Petrus Gustavus van Poele en van Maria Theresia van Goethem. 26 Nov. Clotilde Idema, d. van Pieter Johannes van Poele en van Maria Philomena Waterschoot. 27 Nov. Leander, z. van Alouisius Franciscus Smet en van Seraphina de Wilde. Overlijden. 16 Nov. Stephania de Keijser, oud 2 j., d. van Constantinus en van Isabella Christina de Meijer. 22 Nov. Augustinus Penneman, oud 11 m., z. van Ludovicus Seraphinus en van Melania van Broeck. 23 Nov. Een als levenloos aangegeven kind van Johannes de Moor en van Judoca Buijs. G R A A U W. Geboorten. 18 Nov. Alphonsus, z. van Pieter Francies Buijl en van Anna Maria Bernard. 19 Nov. Desire, z. van Servulus de Smit en van Phelomina Beekman. 25 Nov. Catharina en Ma thilde, dochters van Ludovicus de Koster en van Maria Elisabeth Francisca van den Eeckhout. 27 Nov. Alphonsus Martinus, z. van Willem Edu- ardus van den Eeckhout en van Felicita Steijaert. 29 Nov. Eduardus, z. van Pieter Schelfhout en van Cornelia Theresia Maas. Overlijden. 21 Nov. Een als levenloos aan gegeven kind van het vr. geslacht van Dorothea Schorbijn. 25 Nov. Anna Catharina Everaard, oud 72 j., wed. van Pieter Francies Ylasveld. 26 Nov. Dorothea Schorbijn, oud 43 j., d. van Jan Francies en van Maria Buijs. 27 Nov. Ma thilde de Koster, oud 2 d., d. van Ludovicus en van Maria Elisabeth Francisca van den Eeckhout. HENGSTDIJ K. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. HOEK. Geboorten. 19 Nov. Maria, d. van Pieter Rinders en van Cornelia van der Meulen, 21 Nov. Reinier, z. van Johanna Platteeuw. 26 Nov. Lijntje Cornelia, d. van Rocus Hamelink en van Cornelia Heinsdijk. 30 Nov. Levinus, z. van Levinus Koole en van Cornelia Verheijke. Overlijden. 23 Nov. Reinier Platteeuw, oud 2 d., z. van Johanna. KOEWACHT. Geboorten. 20 Nov. Eulalia Delphina, d. van Dominicus Verschraegen en van Amelia Francisca Strooband. 21 Nov. Coralia Maria en Maria Theresia, dochters van Petrus Joannes Audenaerde en van Eulalia Martens. 27 Nov. Victor Auguste Joseph en llonore Alphonse, zonen van Dominicus Breijaert en van Stephanie Fermont. Overlijden. 19 Nov. Franciscus van de Velde, oud 75 j., weduwn. van Nathalia Bruijne. OVERSLAG. Geboorten. 30 Nov. Petrus en August, zoons van Bernardus de la Ruelle en van Constantina dementia DTlont. PHILIPPINE. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Nov. Bernardus Claeijs, oud 26 j., jm. en Rosalia de Grave, oud 24 j., jd. SAS VAN GENT. Overlijden. 17 Nov. Adriaan Verschure, oud

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2