Gemengde berichten. Telegrafische berichten. beten; 985 personen werden door tijgers, 287 door wolven en 217 door luipaarden verscheurd. Aan rundvee werden 47,476 stuks omgebracht, d. i. 771 stuks meer dan in 1882. Het is zeker op- vallend dat, terwijl de meeste doodelijke aanvallen op menschen door slangen geschiedden, slechts 1644 stuks rundvee op die wijze zijn omgekomen. In den loop des jaars werden 19,890 wilde dieren gedood, waarvoor 15,000 aan belooningen werd uitgereikt. Mevrouw Sofia Bompiani, de Romeinsche cor respondent van The New-York Observer, hangt in haar laatsten brief, gedateerd van Rome, een hartverscheurend tafereel op van de verwoestingen door de cholera in de Italiaansche steden en spreekt daarbij met den hoogsten lof van Koning Hum bert's toewijding aan de ongelukkige lijders. Het volgend incident is misschien der vermelding wel waard. Uitgenoodigd om de wedrennen bij te wonen te Pordenona, telegrafeerde Zijne Majesteit als volgt//Ten uwent wordt feest gevierd, te Napels sterft mijn volk; ik ga naar Napels." Geen beden of raadgevingen hebben den Koning van zijn besluit terug kunnen houden. Geen enkel hospitaal in Napels werd door Koning Humbert onbezocht gelaten. TER NEUZEN, 28 November 1884. Gisteren kwam alhier op de reede de Engelsche stoomboot Windermere, komende van Havre, een Pransche haven. Dientengevolge was het vaartuig aan geneeskundige visitatie onderworpen. Een soort menschen, die genoegen smaken in sensatie verwekken, angst en onrust in de gemoederen te brengen, wisten te verhalen, dat een besmettelijke ziekte, misschien wel de cholera op de stoomboot heerschte. Tot geruststelling dier lichtgeloovigen doet het ons genoegen te kunnen raededeelen, dat na geneeskundig onderzoek, door den geneesheer, den heer J. van Pienbroek alhier gebleken is, dat de gezondheidstoestand aan boord van deze stoom boot alleszins bevredigend is, waardoor het vaartuig dan ook gistereuavond reeds op het kanaal kwam. Nog niet lang geleden, toen er zich in deze gemeente een plotseling geval van koliek voordeed, verspreidde men dezelfde onrustbarende berichten. De aangetaste, een boerenarbeider, genas evenwel binnen enkele dageu. Hulst, 28 Nov. Heden hield alhier de onder- wijzersvereeniging in het arrondissement Axel eene druk bezochte vergadering, waarop tal van uieuwe leden tot de vereeniging toetraden. Nadat de voorzitter gewezen had op het groote nut der vereeniging, werd besloten tot het uit- schrijven van 2 prijsvragen. Aan de eene kunnen ook hoofden van scholen, aan de andere alleen onderwijzers deelnemen. De prijs voor de eerste is gesteld op 15 en voor de tweede op f 10. Zuiddorpe, 25 November. Gister reeds in den vroegen morgenstond tooide deze gemeente zich in feestgewaadhet gold de inhuldiging van het nieuwe schoolgebouw, een gebouw, dat om zijne doelmatigheid tegen geen enkel in Zeeland moet onder doen en evenwel het minst kostbare zal zijn, dat tot heden toe (sedert de invoering der nieuwe wet) is gebouwd. Alhier eene beschrijving van hetzelve te geven valt niet onder mijn bereik, terwijl ik mij slechts heb voorgenomen een en ander be- treffende de inhuldiging mede te deelen. Des namiddags omtrent 1£ ure begaf zich de gemeeuteraad vergezeld van de heeren aanuemers en voorafgegaan door de fanfarenmaatschappij onder het spelen van een opwekkende pas redouble naar het oude schoolgebouw, ten einde van daar de leerlingen en de onderwijzers af te halen en in stoet het nieuwe gebouw binnen te leiden. Yooraleer echter dat gebouw te verlaten, nam het hoofd der school, de heer J. C. Schuijt, nog met een enkel woord afscheid van die plaats, waaraan zoovele herinneringen voor hem waren verbonden, waarin hij zoovele oogenblikken zijns levens tot heil en vorming der jeugd van Zuiddorpe had doorgebracht en waarvan hij terecht mocht zeggen In deze plaats heb ik geslachten zien voorbijgaan, in deze plaats hebt niet alleen gij toehoorders en kinderen uw onderricht van mij ontvangen maar ook velen uwer ouders en grootouders, immers reeds 49 jaren heb ik hier mijne kennis en wetenschap voor alien ten beste gegeven. verzamelen, had de politie reeds maatregelen ge- nomen om den dader op te sporen. Nadat Mr. Macroy het bureau van den koroner had verlaten, had hij zich naar de woning van een te Thropp's Heck wonenden photograaf begeven. z/Ik kom om uwe kunst te gebruiken," zei Mr. Macroy tot den photograaf. ,/Het spijt mij," antwoordde deze, //maar Zondags is mijn zaak gesloten." z/Hebt gij ooit een lijk gephotopheerd „Neen." z/Zoudt gij het kunnen doen?" //Waarom niet?" Nu goed," zei Macroy, „om de justitie van dienst te kunnen zijn, moet ik de photographie eener doode vrouw, die daar in het bureau van den koroner ligt, zoo spoelig mogelijk hebben. Wilt gij dat doen, dan kunt gij 10 dollars verdienen. (Wordt vervolgd.) Nadat de heer Burgemeester in korte doch wel gekozen woorden de rede van het hoofd der school had beantwoord, hieven de kinderen een lied aan ter eer van het bestuur van Zuiddorpe, waarna door 8 der grootste leerlingen een woord van hulde werd gebracht aan den raad. Eindelijk zoude men het oude schoolgebouw ver laten, doch zie daar treedt de kleine Emma Waelput nader, verzocht beleefd om een woord van dank te mogen toeroepen aan meester Schuijt, en vaarwel aan de oude school. Hoe gaarne ik hier ook het hartroerende gedicht, door deze kleine voorgedragen, zoude willen inlasschen, zoo mag ik zulks, wegens gebrek aan plaats in uwe courant, niet vergen, het zij mij dus vergund alleen te zeggen, dat aan menigen toehoorder, bij deze voordracht een traan ontglipte. Onder het vroolijke geschal der fanfaren zoude men zich thans in stoet naar de nieuwe school begevendaartoe ontving elke leerling een rood, wit, blauw of oranjevaantje, terwijl door eenigen toepasselijke opschriften werden gedragen. Onmiddellijk na aankomst in het nieuwe gebouw, richtte het hoofd der school nogmaals het woord tot het gemeentebestuur, de aannemers en kinderen, en werd aan elk dezer een boekgeschenk uitge reikt, waarna de fanfaren—maatschappij een harer beste en voornaamste stukken uit haar repertorium ten gehoore bracht. Thans was de beurt aan den onderwijzer den heer Remerij, om in eene sierlijke en welgepaste rede, zijne hulde te brengen aan alien, die tot het tot stand komen van het gebouw hadden mede- gewerkt en een beroep te doen op de kinderen, om steeds goed gebruik te makeu van de nieuwe school en ijverig aan het onderwijs deel te nemen. Bij monde van den leerliDg C. de Maesschalck werd namens alle leerlingen den raad dank toe- gebracht voor de stichting van deze school, waarna door de heeren wethouders D'hert en Onghena nog tot de leerlingen gesproken en het openbare feest gesloten werd. Voor de kinderen zouden echter nog eenige genoegelijke oogenblikken aanbreken, immers door de zorgen van het gemeentebestuur werden zij heerlijk onthaald op chocolaad en krentekoeken, waarvan zij naar genoegen konden gebruik maken. Vooraleer dit verslag te eindigen vermeen ik een woord van dank te moeten toebrengen aan het hoofd der school van Overslag, den heer Stroecken, die, de hooge jaren van zijn ambts- broeder, den heer Schuijt, in aanmerking nemende, zich belast had met het maken der verschillende opschriften, vaantjes en het regelen van den stoet en dat hij zulks in orde had gedaan, kan voor- zeker door ieder toeschouwer bevestigd worden. Oostburg, 25 November. De heer A. W. Hotte, predikaut bij de Hervormde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar den Bommel, in Zuid— Holland. Sluis, 27 November. De heer C. van Dis, predikant bij de Hervormde gemeente te West- maas, heeft voor het beroep herwaarts bedankt. 's Gravenkage, 28 November. Eerste Kamer. De leden zijn bijeengeroepen tegen Woensdag 3 December des avonds te 8 uur. Tweede Kamer. Artikel 198 der Grondwet werd aangenomen met 66 voor en 8 stemmen tegen, nadat de heer Wintgens pogmaals gewaarschuwd had tegen grondwetswijziging tijdens het regentschap. Dit laatste werd weersproken door den heer Schaep- man, die de gehechtheid van het volk jegens het Oranjehuis den hechtsten waarborg achtte en den strijd der partijen niet vreesde zoolang het Vader- land daarboven staat. Ook de Minister Heemskerk verdedigde het ontwerp. Hierna hield de heer Bahlman zijne interpellatie. Schreef hij de bestaande werkeloosheid vooral toe aan onze tariefwetgeving, zoo nadeelig voor onze industrie, thans meende hij dat de regeering hieraan eenigszins kon te gemoet komen door de gesubsidieerde stoombootlijuen te verplichten hier te lande schepen te doen aanbouwen door bij aanbestedingen niet wegens een gering verschil het werk aan buitenlanders te gunnen, en door, bij eenige aangekondigde bestedingen, de buitenlanders finaal te weren. De regeering erkende de werkeloosheid, maar verzekerde, dat zij alles deed, wat mogelijk was en ook dat zij rekening moest houden met be- lastingschuldigen. De verschillende punten zouden worden over- wogen. De heeren Van Houten en Duijvis bestreden het protectionisch streven van den heer Bahlman. Middelburg, 28 November. Heden had alhier aan het gebouw van het gewestelijk bestuur de aanbesteding plaats van het driejarig onderhoud van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen, met bijbehoorende werken, waar voor de raming f 42,700 per jaar bedroeg. Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor f 36,380 per jaar. Nog werd ingeschreven door de volgende heeren: C. Bos, te Sliedrecht, 49,700; T. Yolkers, te Sliedrecht, 47,500; C. E. van 1'raaijenhove, te Ter Neuzen, f 43,710; J. Verkuijl Quakkelaar, te Ylissingen, f 42,700; Yan Wijngaard, te Slie drecht, 42,400G. Bolier, te Scherpenisse, f 41,781; A. Tholens, te Ter Neuzen, f 41,700; C. Bolier, te Scherpenisse, f 41,669; M. D. de Putter, te Ter Neuzen, f 41,360A. van der Beek, te Zaamslag, f 41,300M. C. de Jong, te Sliedrecht, f 39,870 en II. Ha./e, te Middelburg, f 38,900, alien per jaar. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 27 November 1884. VeroordeeldF. S., te Ter Neuzen, ter zake van het zonder toezicht der politie ledigen van privatenin eene boete van f 5, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. C. Lte Ter Neuzen, ter zake van het in dronkenschap zich bevinden op een stationin eene boete van f 5, subs. 1 dag gevang. M. T. D., te Axel, ter zake van het openhouden harer herberg na het uur van sluitingin eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. J. P. B., te Axel, en M. C. D., te Sas van Gent, ter zake van het vertoeven in eene herberg na het uur sluitingieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. J. F., te Rotterdam, ter zake van het hebben van bizondere merkteekenen op eene maatin eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang., met verbeurdverklaring der in beslag genomen maat. P. v. E. en M. 't G., beiden te Axel, ter zake van het maken van nachtelijke burengeruchtenieder in eene boete van f 5,50, subs. 2 dagen gevang. L. B., te Bouchaute, ter zake van het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staandeu grond; in eene boete f 3, subs. 1 dag gevang. J. d. S., S. G., P. v. II., alien te Philippine, en D. S,, te Bouchaute, ter zake van het visschen met verboden vischtuigieder in eene boete van f 5, subs. 1 dag gevang., met bevel tot uitlevering der niet in beslag gsnomen palingscharen of be- taling der waarde, bepaald op f 2, subs. 1 dag gevang. A. v. C., te Axel, ter zake van het hebben van bijenkorven binnen 45 M. van den openbaren wegin eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. A. H., te Axel, en N. K., te Hoek, ter zake van het hebben in hunne wiukels van een gewicht, voorzien van het afkeuringsmerkieder in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang., met verbeurd verklaring der in beslag genomen gewichten. J. R., te Hoek, ter zake van het hebben in haren winkel van 6 gewichten, niet voorzien van het goedkeuringsmerkin 6 boeten, elk van f 2, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete, met ver beurdverklaring der gewichten. F. v. d. C., te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschap; in eene boete van f 15, subs. 3 dagen gevang. J. v. d. K., te Ylissingen, ter zake als voren in 2 boeten, elk van 5, subs. 2 dageu gevang. voor iedere boete. P. J. v. d. W., te Ter Neuzen, ter zake als vorenin 2 boeten, elk van f 9, subs. 3 dagen gevang. voor iedere boete. P. L. d. C., te Axel, E. d. L., te Philippine, en P. S., te Putten, ter zake als vorenieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. P. v. E., te Axel, ter zake als vorenin eene boete van f 8, subs. 2 dagen gevang. J. K., te Ter Neuzen, ter zake als vorenin eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. C. H., te Ter Neuzen, ter zake als vorenin eene boete van f 9, subs. 3 dagen gevang. L. d. 1. B., te Selzaete, ter zake van het rijden met een ongemuilkorfden hond in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. Allen in de kosten der procedure. Vrij»cs|irolvcnP. d. Y., te Westdorpe, ter zake van het loopen door eens anders in den oogst staanden grond. A. v. C., te Axel, ter zake van het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen. W. J. B., te Sas van Gent, en J. B. v. H., te Philippine, ter zake als voren. De kosten ten laste van den staat. De burgemeester van Eede zal voortaan weke- lijks de prijzen van brood in de verschillende winkels zijner gemeente in de dagbladen bekend maken. Te Wanneperveen wordt op de vlakten reeds schaatsen gereden. Tengevolge van de strenge vorst, zijn de Drentsche kanalen voor de scheepvaart gesloten. Te Rotterdam is in oridertrouw opgenomen een paartje, waarvan de bruidegom 70 en het bruidje 62 jaren oud is. De uitgevers van de 's Hert. Ct. ontvingen dezer dagen een kwitantie voor geplaatste advertentien onbetaald terug met het bijschrift van den kassiers- knecht//Betrokkene houdt Zaterdags betaling, doch is dan nooit thuis." Uit Nieuw-Appelscha wordt gemeld, dat er op de Compagnons—vaart van daar naar Smilde reeds druk is schaatsen gereden. Hoewel de vorst eergisternacht de wateren van een ijskorst had voorzien, gebruikten nog een viertal getrouwe bezoekers der bad- en zweminrichting aan de De Ruyterkade te Amster dam een bad in het buiten-bassin. Frissche morgenDe haringvangst op de Schotsche kust heeft dit jaar het ougehoorde bedrag van 300,000 vaten opgeleverd, waarvan 250,000 vaten direct naar het vasteland werden gezonden. Als de moordenaar der ongelukkige vrouw De Keers- maekers die men dezer dagen in hare kamer te Stroombeek, bij Brussel, met haar eigene haar- vlechten geworgd in bed vond liggen, is verleden week te Charleroi zekere Lodewijk van Wayenberg in hecktenis genomen. Te Neuss is, des mid- dags om 1^ uur, de arheider Johann Schmitz, door een wild zwijn op straat aangevallen en gedood. De sneeuw is reeds te Limoges, Haute-Vienne, verschenen; de wegen zijn met een sneeuwlaag van 30 centimeters bedekt. Het verkeer is bijua geheel belet. Te Wageningen eischt eene politie-verordening dat alle slijters en herbergiers die //vergunning" hebben, een lichtje plaatsen aan de voordeur boven den ingang der localiteit. Sommigen leefden die bepaling getrouw na. Wel geleek soms hun lichtje op een gloeienden spijker, maar zij voldeden aan de verordening. Ecu enkele bleef echter steeds weigeren, voorgevende dat zijn winkel (al was het niet boven de voordeur) voldoende verlicht is. Omstreeks 90 proces-verbalen werden tegen den heer P. opgemaakt, die steeds onwillig bleef voor de vermaningen der politie. De kantonreckter te Wageningen heeft nu in deze uitspraak gedaan en den heer P. vrijgesproken. Met belangstelling werd deze uitspraak verbeid en een gevolg er van zal zeker zijn, dat eerlang ook bij andere houders van //vergunning" de bedoelde //nachtlichtjes" verdwijnen. Twee kooplieden in wild waren op de Gro- ninger weekmarkt bezig over het aankoopen van hetzelfde partijtje eendvogels. De een achtte het zeker zaak den mededinger bij deze onderhandeling van de baan te knikkeren, door den eigenaar der vogels te doen twijfelen aan de gegoedheid van den tweeden liefhebber. Daarover verbolgen, drong de laatste op den verdachtmaker aan, waarschijn- lijk om hem bang te maken en zoodoende hem wederkeerig het veld te doen ruimen. De driftige koopman kwam echter slecht wegwant zijn tegenpartij weerde den aanval af door hem in den neus te bijten. Twee bloedende wonden aan weerszijden van dat lichaamsdeel waren er het gevolg van voor den driftkop, maar vermoedelijk eenigen tijd gevangenisstraf voor den bijter, want van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt door de politie. Maandagavond ontstond in een herberg op den Kortendijk te Goriuchem twist tusschen ze- keren B., machinist eener stoomboot te Rotterdam en v. d. B., arbeider te Gorinckem. B. ont- vluchtte en zocht zijn heil bij den aan het huis van arrest geplaatsten schildwacht, welke B., ter voorkoming van ongelukken, in zijn schildwacht- huisje plaatste. Y. d. B., en nog een vecht- lustige, besloten B. uit het huisje te halen. Te dien einde greep L. den schildwacht bij de keel en nam met zijn andere hand de sabel vast, terwijl v. d. B. den machinist uit het schild- wachthuisje rukte en dezen met een knipmes twee diepe wonden aan het achterhoofd toebracht. De eene snede was 9 cM. lang en tot op het been doorgedrongeude andere snede was lang 12 cM., doch minder gevaarlijk. De daders gin- gen bij de komst van de aflossing op de vlucht, doch werden spoedig aangehouden. De gewonde wordt in het gasthuis verpleegd. Te Velp bij Arnhem laat de veiligheid veel te wenschen over. Dezer dagen is eene poging tot inbraak beproefd. Thans hebben eenige fa milies, wier villa's nabij elkander gelegen zijn, besloten, voor gezamenlijke rekening een nacht- wacht onbezoldigd rijks—veldwachter aan te stellen. Karakteristiek is het, dat die wacht, een kolossale kerel, den bijnaam van //de wolf" draagt. Een Rus begaf zich dezer dagen naar Lonka in Hongarije, met zijn vrouw en zijn Sjarig zoontje. Zij vlogen, in een slede gezeten, over den straat- weg, toen zij door cen twintigtal wolven omringd werden. De vrouw liet in haar schrik het kind uit de slede vallen; de vader sprang het na om het op te nemen; intusschen gingen de paarden op hoi en vluchtten in dolle vaart weg. Toen begon een verschrikkelijke worsteling tus schen den Rus en de wolven. Hij doodde er eerst twee, maar hij bezweek weldra onder de overmacht en werd, even als zijn kind, door de roofdieren verslonden. Toen de slede te Lonka aankwam, vond men er nog slechts het lijk in van de on gelukkige vrouw, die onderweg van schrik ge- storven was. Yerleden Maandag werd den dertienjarigen Patrick Mulvey (Amerika natuurlijk) door een kameraad het neusbeen gebroken door een raket. Dinsdag krecg hij een lading lood uit het geweer van zijn vader in den rechtervoet. Woensdag- ochtend slikte hij een der valsche tanden in, die zijn moeder op een waschtafel had laten liggen. Donderdag sneed hij zich, bij het schillen van een appel, den duim van de linkerhand af met het scheermes van zijn vader. Yrijdag kreeg hij een ketel met kokend water over de beenen. En bij dat alles is de jeugdige Patrick volkomen wel gebleven. Aan de Schotsche kust had tijdens den jongsten storm van 28 Oct. een hartverheffend tooneel van heldhaftige zelfopoffering plaats. De stoomboot William Hope, van Dundee, strandde in de bocht van Aberdour. De eenige getuige aan de naakte, onherbergzame kust was vrouw Whythe, wier man, een arbeider, ver van huis aan het werk was. Het gevaar ziende, waarin de schip- breukelingen verkeerden, snelde de vrouw een eind de branding in, greep het haar toegeworpen touw, bond het zich om de lendenen en klemde zich te midden der schuimeude branding aan de rotsen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2