Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANtlESTEiHAG. No. 2039. Zaterdag 29 November 1884. 24e Jaargang. Binnenland. Buitenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Bit blad verschljnt Uinsdag. en Vrijdagavond bij deu uitgeeer ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. VAN DE 8 A N B E tc Ter Nenzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN zullen op Dinsilag, 0 December a. s., des voormiddags 11 uur, in het gemeente- raadhuis aldaar, in het openbaar, bij enkele in- schrijving, AiWBESTEDEN: 1°. het schoonhouden, verwarmen en Verlichten der openbare scholen in de kom der gemeente, 2°. de levering van steenkolen aan de gemeente, de scholen uitge- zonderd; beide van 1 Januari 31 December 1885. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar van den dag voor tot het oogenblik der besteding eene ver- zegelde bus is geplaatst, voor het ontvangen der inschrijvings-biljetten. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Burjemeester. Ter Neuzen, 27 November 1884. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. Aanmerkingen op troonreden zijn wij zoo gewoon, dat het niemand kan verwonderen, dat de Duitsche bladen thans overvloedig stof vinden uit de rede des grijzen Keizers te Berlijn. Met geen enkel woord sprak Wilhelm van den nieuwen parlemen- tairen toestand, geschapen door de pas geeindigde verkiezingen. Ook over de financieele politiek gleed hij luchtig heen. Een belangrijk tekort bestaat er, en de inkomsten zijn vermin- derd. Van waar het tekort te halen, welke nieuwe belastingen zulleu het eveuwicht herstellen tusschen ontvangst en uitgaaf, of op welke bezuinigingen is men bedacht. ,/Voorzichtig als de slangen," was het politieke staatsstuk, onzen Heemskerk soms een onmisbaar man op politiek terrein waard. De kwestie der tweejarige begrooting, de pensioenswetten, de Brunswijksche erfopvolging, over dit allcs vernam de Rijksdag niets. De vertegenwoordigers zullen het initiatief moeten nemen en er zullen stellig warme debatten komen. De heeren waren na de openingsplechtigheid broe- derlijk bijeen in den foyer. Van de verbittering waarmede de partijen elkander bestookt hebben tijdens de verkiezingen, leek schim nog schaduw overgebleven te zijn bij de vertegenwoordigers der meest uiteenloopende richtingen. Een landraad FEUILLETON. 3) Aan den dood ontrukt. Nadat no. 208 geopend was geworden, trad Mr. Macroy in de hut en liep op de verbindings- deur toe. ,/Waar is de sleutel?" vroeg hij. „Ik zal hem terstond laten halen," antwoordde de kapitein. //Haltriep Macroy, toen hij aan de knop draaide en de deur open ging. „De deur is immers in het geheel niet gesloten!" ,/Waarschijnlijk heeft de hofmeesteres haar ge opend," zei de kapitein, „of zij kan maanden lang niet gesloten zijn geweest." z/Gebeurt dat meer?" zei de detective snel. ,/0 ja, vooral wanneer beide hutten aan eene familie tot verblijf hebben gestrekt." Den agent als wacht achterlatend, gingen de kapitein en de detetive naar het bureau van den boekhouder. ,/Hebt gij een naamregister uwer kajuitspassa- giers?" vroeg Mr. Macroy. ,/Natuurlijkverzekerde de kapitein. /,Wie heeft dezen nacht in no. 207 geslapen?" ,/Mevrouw Brown," antwoordde de boekhouder, zijne lijst naziende. z/Waar kwam de dame aan boord? Te Boston of Fall River?" in uniform schudde met kracht de hand van een Fortschrittman, als had hij hem nooit als vijand van den Staat en de Republikeinen bekampt eenige vrijzinnigen begroetten daar den ouden Benda zoo vriendelijk, alsof hij voor hen zelven gewerkt had bij de verkiezingen, de Pool omarmde den nationaai-liberaal, enz. Alleen de sociaal—democraten werden op eenen afstand ge- houden. In Amerika komt men wat tot rust, nu Cleve- lands verkiezing er door is, vooral sedert de pers een schrijven heeft doen toekomen aan de Zuide- lijke Staten, waaruit blijkt, dat hij de rechten der negers blijft erkennen. Overigens deelen de bladen weinig over Amerika mee, evenals over de toe- standen in Azie, want ook van daar zijn de be- richten pover. De Chineezen schijnen aan te vallen, doch zijn niet tegen de Franschen bestand. Men acht echter, dat de berichten van de over- winningen der Franschen op Formosa verzinsels zijn. De Franschen zitten in een wespennest. Ferry's positie wordt er in de Kamer niet beter op in zake de Tongkin-credieten, en het geheim houden van processen-verbaal der Tongkin-com- missie. Clemenceau eischte in de Kamer open- baarmaking, 't geen tot hevige discussien leidde. Met 283 tegen 212 stemmen is de eisch verwor- pen, doordat Ferry verklaarde, dat men het den Chineezen al te gemakkelijk zou maken door alles te openbaren. Bij de discussie over de credieten hadden eenige interpellaties plaats aangaande Tong- kin. Lockroy liield eene lange politieke rede tegen de koloniale politiek. Delafosse eischte niets minder dan dat het Ministerie in staat van beschuldiging zou worden gesteld en werd door de rechter— en de uiterste linkerzijde toegejuicht. Lord Northbrook heeft in het Hoogerhuis ver- klaard, evenals Lord Granville weigerachtig te blijven om de vraag te beantwoorden //Wanneer zal het vertrouwelijk rapport ter kennis van de vertegenwoordiging worden gebracht?" Misschien, ja zelfs vrij waarschijnlijk komen Gladstone de voorstelleu onaannemelijk en gevaarlijk voor. Ver- scheidene aangekondigde ontwerpen met betrekking tot kanalen, spoorwegen en overbruggiugen zijn aan de orde, vooral de onderaardsche spoorwegver- bindingen komen ter tafel. Eene onderaardsche spoorweg, die Noord- met Zuid-Londen verbinden moet, wordt van groot belang geacht voor de wereldstad. In Zwitserland wil men ook paal en perk zoeken te stellen aan het drankmisbruik, voornamelijk in de kantons Bern en Argau. Men stelt voor eene belasting in te voeren op het fabriceeren en het verkoopen van brandewijn. Het ingesteldonderzoek heeft doen zien, dat in Zwitserland (in sommige streken) tienmaal zooveel brandewijn wordt gedron- ken als in Belgie, waar in 1881 de jaarlijksehe //Fall River!" antwoordde de boekhouder. z/Dan geloof ik niet, dat zij haar waren naam heeft opgegeven," zei de detective ,/het zal wel een aangenomen naam zijn." ffDat is wel mogelijk," zei de kapitein. z/Welnu, kapitein," zeide Mr. Macroy, //zooals ik u reeds heb gezegd, moet ik mijn man tot morgen of tot gij naar New-York terugkeert, als wacht aan boord achterlaten. z/Dat zou dan Dinsdagmorgen zijn," zei de kapitein. z/Goed dus Dinsdagmorgen," zei Mr. Macroy. z/Op Zondag is niemand op het bureau van den officier van justitie en voor dat wij met de zaak beginnen, moet alles eerst door hem worden op- genomen." z/Ik heb er niets tegen," zei de kapitein, „en voor uw man zullen wij zorg dragen." Toen Mr. Macroy onderzocht op welke wijze men het snelst te Thropp's Heck kon komen, zag hij, dat dit op Zondag niet zoo gemakkelijk was. Na rijp beraad besloot hij, een van die kleine booten te huren, die de Cast river op en neer varen om groote schepen in open zee of naar de dokken te slepen. Evenwel verliepen er verschei- dene uren, voor dat hij Thropp's Heck bereikte, zoodat het reeds laat in den namiddag was, toen hij bij den koroner kwam en deze hem naar zijn bureau bracht, om hem het lijk te toonen. Nadat Mr. Macroy de lengte van het lijk en consumptie op 9 liters per hoofd werd gerekend. Bij de eerste zitting heeft Bismarck zich bij geen der partijen doen behagen, door zijn voorstel tot beperking van de vrijkaarten der afgevaJirdigden. Misschien dat er weder reis- en verblijfkosten zullen worden vergoed, als voor 1874. Het //centrum" vraagt op voorstel van Windthorst: le invoering van den normaal werkdag van 10 uren2e verdere beperking van den arbeid van vrouwen en kinderen en 3e het verbod van arbeid op Zondag. We zullen zien, wat hier van komt. De ontworpen nieuwe regeling der Staats- loterij is thans bekend. Het getal loterijen (3 per jaar), het getal loten (21000) en de prijs per lot (60 gl.) is gelijk gebleven. Yan de prijzen en premien beneden f 100 krijgt het rijk 10 per bonderd. Yan de overigen 15 percent. De loten, alleen door collecteurs en debitanten (de gedelegeerden worden opgeheven en of tot coll. of tot deb. benoemd) te verkoopen, mogen aan de spelers niet hooger worden verkocht dan voor f 70, vroeger f 69 een half lot voor f 35 een vijfde f 14 een tiende f 7 een twintigste 3,50. De Staat trekt tot nu toe 473 duizend gl. uit de geheven procenten. Bij aanneming der nieuwe regeling klimt zijn aandeel tot 661,475 of f 188,400 meer. Het bestuur der vereeniging van beetwortel- suikerfabrikanten in Nederland heeft al de suiker- fabrikanten hier te lande uitgenoodigd, op 27 dezer te Rozendaal (N.-Br.) een vergadering bij te wonen, om over de werking der wet van 20 Juli 1884, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker, van gedachten te wisselen. De meestoven in Westelijk Zuid-Beveland hebben thans weder de werkzaamheden aangevangen, doch velen er van zullen slechts weinige weken behoeven bezig te zijn om de betrekkelijk geringe hoeveelheid krap te bewerken. De achteruitgang in den meekrapsprijs der laatste weken dooft weer den aangewakkerden lust bij den landbouwer uit om deze cultuur op grooter schaal te beginuen. Op de correctioneele terechtzitting der recht- bank te Amsterdam werd jl. Dinsdag een zaak behandeld, die tot de zeldzaamheden behoort, al wordt er wel eens over de minder goede eigen- schappen der dienstboaen geklaagd. M. M.,.oud 22 j., dienstbode bij mevrouw R. te Zevenaar, ontstak, toen mevrouw haar over iets eene aan- merking maakte, dermate in drift, dat zij mevrouw R. aangreep, in het gezicht krabde en sloeg en daarna hare meesteres, die op dat oogenblik alleen met de dienstbode thuis was en naar het raam van den voet zorgvuldig had gemeten en zoowel het hemd als de wonden in de borst aan een nauwkeurig onderzoek had onderworpen, verliet hij het bureau. ,/Hebt gij het onderzoek uitgesteld?" vroeg hij na een poosje. „Ja." ,/Tot wanneer?" ,/Tot Dinsdagnamiddag.'* „Goedop de stoomboot „Bristal" zijn eenige zaken, die oogenschijnlijk aan haar toebehooren," zei Mr. Macroy, met den vinger wijzend naar het bureau, dat zij hadden verlaten. ,/Dan is zij dus van de ,/Bristal" over boord geworpen?" vroeg de koroner nieuwsgierig. ,/Nu, zoo geheel on waarschijnlijk is het niet," antwoordde de detective, „in elk geval echter kunt gij de jury Dinsdag mee aan boord nemen en uw proces-verbaal afgeven." ,/Als echter de moordenaar nog niet gearres- teerd is?" '/O, gij kunt zeggenvermoord dader on- bekend." ,/Als echter de zaak voor Westchester Conety behandeld wordt ,/Ah, dat is het juist," zei Mr. Macroy kalm ,/het gerecht van Westchester heeft met de zaak niets te doen." ,/De misdaad is echter hier begaan." Daar over weten wij niets zekers," antwoordde was gegaan om hulp te roepen, op nieuw aanviel, bij de keel greep en hevige slagen op het hoofd toebracht, die niet eerder een einde namen, voor- dat een tweetal voorbijgangers op het hulpgeroep van mevrouw R. waren toegeschoten en haar had den ontzet. ter zake van het moedwillig aan iemand toe- brengen van kwetsuren en slagen, waardoor eene ziekte van meer dan 20 dagen is ontstaan, requi- reerde het O. M. eene celstraf voor den tijd van twee maanden. De verdediger van beklaagde, Mr. S. Gratama, pleitte verzachtende omstandig- heden. Het is den Engelschen ernst met hun ex- peditie naar Bechuanaland tot bestrijding der ,/Hollandsche vrijbuiters." De aarts-bisschop van anterbury, het hoofd der Engelsche staatskerk, heeft gelast, dat een gebed in de kerken gebeden zal worden voor Engelands matrozen en soldaten in Zuid-Afrika. Te Brouwershaven is een leidekker van den nok van de kerk gevallen. De gladheid door de gevallen sneeuw deed hem uitglijden. Driemaal werd zijn val gebroken, eerst door de goot, daarna door de stellage en toen door een paal, die mid den doorbrak. Misschien heeft hij het daaraan te danken, dat hij nog in leven is, ofschoon hij in zeer treurigen toestand verkeert. Een Havas-telegram uit Shanghai gisteren naar Parijs gezonden meldt: Chineesche kruisers moeten binnen twee dagen vertrekken met welk doel is onbekend. Verscheidene Duitschers bevin- den zich aan boord. Drie Chineesche schepen werden gisteren ontmoet, zuidwaarts koers zettend misschien naar Foochow of Formosa. l e Monceaux—les— Mimes zijn een en twintig anarchisten in hechtenis genomen. Dinsdag deden zich te Madrid nieuwe ken- teekenen van gisting voor onder de studenten, die hardnekkig weigeren de lessen bij te wonen. Door eenige professoren werd een tegenprotest onder- teekeud, en ten gevolge hiervan heeft de deken der medische school ontslag genomen. De prefect van Toledo heeft het loopen van passagierstreinen verboden. t Is ongelooflijk, zooveel menschen in Britsch- Indie jaarlijks door wilde dieren gedood worden en dat niettegenstaande de ijverige jacht, die men er op maakt, dank zij de door de regeering uitge- loofde prijzen. Volgens een te Calcutta verschenen oflicieele statistiek werden in 1883 in Indie 22,905 personen door wilde dieren en slangen gedood, tegen 22,125 personen in 1882. Van deze ge vallen werden 20,067 veroorzaakt door slangen- Mr. Macroy welwillend; ,,en al ware dit het geval, dan moet de zaak toch in New-York behandeld worden. De moordenaar houdt zich daar op en //Gij weet dus wie de dader is viel de koroner hem in de rede. „Neen," antwoordde Mr. Macroy. ,/In het geval dat wij hem vangen, zal het zeker te New-York zijn en daarom zal hij ook daar gevonnisd worden." Daar het in den zomer was, strekte deze „moord op de Bristal," zooals men hem noemde, den kranten tot een onuitputtelijken bron om hare kolommen met sentatie-nieuwtjes te vullen. In dezen tijd van het jaar is er weinig nieuws te berichten en de verslaggevers zweefden om de stoomboot en het hoofd—bureau der New—Yorker politie als hongerige wolven om een schapenstal. Ylammende berichten over den ontzettenden dood, welker bizonderheden echter in de meer of minder vruchtbare verslaggevers-hersenen waren ontstaan, verschenen 's Maandags morgens in alle New- Yorker kranten. Ook de dagbladen maakten zich meester van het nieuws en hoewel men nog niets zekers wist van de zaak of van de idenditeit van den moordenaar, berispte men toch reeds de politie, dat zij den moordenaar nog niet had gevangen. Op Maandagmorgen dus werd het bericht van den moord door tusschenkoinst van de kranten door het geheele land verspreid. Yoor dat echter de nieuwsbladen waren afgedrukt en terwijl de verslaggevers zich nog afmatten om nieuwtjes te TER NEUZEfSCHE (ISIIltU.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1