Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. en ingezetenen van Zetten, Andelst, Herveld, Rand- wjfc, SlijkjLwijk en Eenften een vereeuiging op gericht,' die 'zich ook Bezighoudt met de bespreking van „de maatschappelijke vTaagstukken van de Betup*'."Zij heeft, nu de bedelaars- in grooten getal® te wechten zijn, eeu schrijven met bijbe- hoorencfe |ij^t verspreid. De conimissie varzoekt daarin den ingezetenen, aan de bedelaars, die tot hen komen, te vragenlb. hoefezij heeten 2o. Van welke godsdienStige geziiidte zij zijn en 3o. waar zij wonen en tevens zoo mogelijk in te vullen, wat die bedelaars aangaande hunnen toestand ver- tellen. Bovendien zal het noodig zijn, opdat alleen ondersteuning krijgen die zulks verdienen, dat de ingezetenen zelven niet meer geven aan iederen bedelaar. De commissie zal zoo spoedig mogelijk na het ophalen der lijsten onderzoek doen naar de opgeschreven bedelaars. Zijn er onder, die werkelijk lijden, zoo zal de commissie hen dringend aanbevelen bij kerkelijke en burgerlijke armbesturen en overigens doen, wat haar hand vindt te doen. Omtrent hen die bedelen, zonder in nood te ver- keeren (iets wat meermalen voorkomt), of onder valschen naam, zullen de bewoners der Betuwe zooveel mogelijk in kennis worden gesteld. Al- gemeen verwacht men van dien maatregel gunstige uitkomsten. Door schipper G. Yrolijk, van den reeder A. de Niet, is bericht, dat hij op 18 dezer, te half een, in de Noordzee achter de vleet lag in gezel- scliap van 40 schuiten; dat toen een sloep uit Ostende op hen is afgekomen, visschende met de trawl. Alle schippers zetten hun vlag op om den schipper van de sloep te waarschuwen voor het naderend gevaar; de schipper bleef evenwel door- visschen, waardoor hij in de vleet van schipper Yrolijk terecht kwam, welke vleet hij zoo havende, dat van de 60 netten nog maar 18 bruikbaar zijn. De ovefige werden in elkander gewrongen. Het nummer van de Belgische sloep is 184. Uit Athene wordt aan het N. v. d. D. ge- meld, dat Pieter, de voortvluchtige postdirecteur van IJzendijke, de stad Kalamakion heeft verlaten en zich sedert een paar dagen in de Grieksche stad Patras bevindt. Zoodra onze consul aldaar dit vernam, verzocht hij der politie den voortvluch tige buiten de gemeente te zetten, doch deze acht zich daartoe vooralsnog onbevoegd, wijl de wet volgens haar eischt, dat de persoon „gevaarlijk voor de publieke veiligheid moet zijn/' wil men hem buiten de stad kunnen zetten. De menigte, die Zondagavond tot het ge- bouw der vrije gemeente te Amsterdam, toegang verlangde bij de bespreking door den heer P. Domela Nieuwenhuis van het onderwerp*De werkeloosheid erger dan de cholera," was zoo groot, dat zeer velen afgewezen moesten worden. Het voornaamste, waarop spreker wees, was, dat de cholera meest de arbeidende klasse treft, die er door onvoldoende voeding, slechte woning enz., het minst tegen bestand is, en dat van hooger hand niets gedaan wordt om hierin ver- andering te brengen. Het volk wordt, naar zijne meening evenals het dier, op hetwelk men de vivisectie wil toepassen, in een staat van bedwel- ming gehouden. Aan de menschen wordt ont- houden, wat men voor de dieren over had: be- scherming. Een normale arbeidsdag bijv. van 8 uren was gewenscht. Yoorts moesten z. i. van gemeentewege arbeiderswoningen gebouwd wor den, die men voor den kostenden piijs huren kon. Dewijl er evenwel niets van dat alles gebeurde, moest het volk, naar spreker meende, zich zelf helpen. Bij de daarop gevolgde discussien werden ver- scheidene plannen geopperd; ook vertoonde zich heftige oppositie tegen de door den inleider geuite denkbeelden. Eindelijk besloot men onder toe- juiging een adres aan den gemeenteraad te zenden waarin gevraagd werd, de onverwijlde nitvoering van openbare werken, niet bij aanbesteding; het bouwen van arbeiderswoningen, de ontruiming van onbewoonbare verblijven, het inrichten van ledig staande gebouwen tot logies voor werkeloozen, de bepaling van een loon van 20 cent per uur en een arbeidsdag van 8 a 10 uur, fnz, De kost^n hiervoor konden uit een inkomsten-belasting, mits goed geregeld, bestreden worden. Onder het zin- gep yan een vrijheidslied scheidde men. TER IVEIJZEV21 November 1884. Naar wij met genoegen vhrnemen,. zal door een onzer stadgenooten, den heer M. de Smidt alhier, in Brussel eene broodbakkerij opgericht worden, die even als de hier bestaande „De Tijd" met een heetwater-oven zal werken. Het is opmerkens- waardig, dat dit in Brussel de eerste „boulangerie a vapeur" (stoom—broodbakkerij) wezen zal. De oven wordt geleverd door den heer A. van der Schuijt te Rotterdam, die hiermee voor de eerste maal in Belgie een dergelijk werktuig plaatst. Bij Ministerial besluit zijn de navolgende commiezen 3e klasse met ingang van 1 December a. s., als volgt verplaatst: 1. Hoogkamer, van Hulst naar Tholen; J. de Beer, van Hansweert naar Hulst; M. J. v. d. Abeele, van Philippine naar Hansweert; F. J. Hufkens, van Overslag naar Walsoorden. Sas van Gent. De WeiEerw. heer M. C. Muller, predikant bij de Ilervormde gemeente alhier, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Nieuwvliet bedankt. Tweede Kamer. Aan- uur zal het adres van antwoord in behandeling komen. Yolgens den nieuw vastgestelden rooster zullen aftreden in 1886 de heeren Keuchenius, Pompe en Van Kerkwijkin 1888 't Hooft en De Savornin Lohman. Een proclomatie werd afgevaardigd waarbij de innige dankbaarheid word geuit welke het Chineesche 's Gravenhage, 21 Nov. staanden Maandag om 1 Zondag heeft te Antwerpen in de zaal der Koninklijke llarmonie het schoolfeest ter eere van den burgemeester, den heer L. de Wael, plaats gehad. Nadat de plechtigheid met muziek was geopend en de heer Richard Thieren, als voorzitter der regelingscommissie, den burgemeester wegens zijne krachtige optreding voor de zaak van het openbaar onderwijs, hulde had gebracht, werd diens bronzen borstbeeld onthuld. Dit kunstgewrocht staat op een prachtig voetstuk, bekleed met rood fluweel en voorzien van eene bronzen plaat met het opschrift„Aan den hooggeachten en geliefden burgemeester Leopold de Wael, voor de overgroote diensten, door hem aan het openbaar onderwijs bewezen. De dankbare ouders der leerlingen van Antwerpen's gemeentescholen, de leden der school- comiteiten en het onderwijzend personeel. Ant werpen, 16 November 1884." Oulangs is te Parijs opgericht eene Societe d'encouragement pour le commerce franpais d'Expor- tation, welke zich ten doel stelt de plaatsing en de vestiging in den vreemde of in de kolonien te vergemakkelijken van Fransche jongelieden, die de bescherming der vereeniging waardig zijn en voldoende kennis van den handel of de industrie bezitten, om op die wijze nieuwe markten te openen voor de nationale voortbrenging. Door den Pruisischen Minister van openbare werken, is aan de verschi llende spoorwegbesturen opgedragen om te zorgen, dat de weg, waar deze door het gebruik van zich in de spoorwegrijtuigen bevindende privaten mocht verontreinigd zijn, be- hoorlijk gedesinfecteerd wordt, door het meermalen begieten met carbolzuur. Toen ook naar Honkong het onware bericht geseind was dat generaal Gordon in Soedan gedood was, gelastte de Onder-Koning het garnizoen zich op te stellen en de geweren af te vuren als stonden ze aan Gordon's graf. Het Chineesche eskader liet de vlaggen tot halverwege de mast dalen en de schepen vuurden om het minuut een kanon, om de nagedachtenis van den grooten held, die China redde, te eeren. stond door een korte, uit de paal komende tak, waaraan het hemd was blijven hangen. Aan het strand werd het lijk aan een nauw- keuriger onderzoek onderworpen. Zooals wij reeds hebben gezegd, was het van eene jonge vrouw. Zij was zeldzaam schoon, had ravenzwart haar en eene olijfkleurige huid. In leven kon zij onge- veer vijf voet en twee of drie duim gemeten heb ben, en hare gestalte was afgerond en goed ge- proportioneerd. Oogenschijnlijk was zij in weelde opgegroeid en het eenige kleedingstuk, dat zij aan had, was van de fijnste stof en met kostbare kant afgezet. Wat de oorzaak van haren dood betrof, deze was gemakkelijk te ontdekken; zij had drie dolk- steken in de linker borst, waarvau een midden door het hart ging. Het fort Schuyler, dat de Cast river tegen alle vijanden, die mochten trachten New-York over water aan te tasten, moet beschermen, bezat een telegraafbureau. Ofschoon de koroner niet het minste idee had, op welke wijze het zich had toegedragen, dat het lichaam van een bijna naakt vrouwelijk wezen met drie dolksteken in de borst zich aan de grenspaal van Jack Robinson had vastgehaakt, was hij toch overtuigd, dat zij uit een of andere naburige stad was gekomen. Op grond van dit geloof deelde hij de New- Yorker politie alles langs telegrafischen weg mede. Dit telegram werd ongeveer vijftien minuten voor negen uur des morgens aan Tbropp's Heck afgegeven. Na verzending van het telegram liet de koro ner het lijk in zijn bureau dragen en daar op eene tafel leggen, waarop hij Robinson en Smith weg zond, om eene jury samen te roepen. Dit laatste was niet zeer moeilijk, want behalve dat de in de buurt wonende mannen des Zondags niets deden, had zich reeds eene menigte door nieuwsgierigheid gedreven om het huis van den koroner verzameld. Na het samenstellen eener jury werd het lichaam onder voorzitterschap van den koroner aan een onderzoek onderworpen, waarop de laatste het onderzoek zoo lang ver- daagde, tot er bericht van de New-Yorker politie zou zijn gekomen. Hierop sloot de dokter zijn bureau en ging naar huisde oestervisschers echter en anderen, die zich bij hen hadden ge- voegd, bleven nog uren lang voor het huis staan, den tijd doorbrengend met babbelen, tabak kouwen en theoretische verhandelingen over de oorzaak van den moord. (Wordt vervolgd.) volk Gordon verschuldigd is. Dit is opmerkelijk genoeg in een volk dat nu juist van eene Europeesche mogendheid zoo veel te lijden heeft. Uit Petersburg wordt aan Daily News geseind Op verschillende punten des lands vertoont zich onder de boeren een geest van oproer, en zijn reeds tus- schen hen en de troepen botsingen ontstaan,o a. in de nabijheid van Kiew, waar de boeren een groot stuk land wederrechtelijk bezet hebben. Drie hunner werden in de botsing gedood maar aan den kant der uitgezonden troepen werd de commandant gedood. De Parijsche politie heeft de hand gelegd op zekere Madame M., die al voor twintig jaren achter slot en grendel had moeten zitten. Dit vrouwspersoon stond in betrekking tot de houders van speelhuizen. Was een speler geplunderd, dan ontving hij den raad zich tot de bewuste Madam te wenden die geld schoot, altijd als zij zeker was van haar clienten, meestal jongelieden van goeden huize. Deze vrouw handelde op de volgende wijze. Zij bracht den geldvrager bij een juwelier en liet den jongman van dezen bv. voor 10,000 fr. aan byouterien koopen op crediet en tegen schuldbe- kentenissen. Nog denzelfden dag werden de byoute rien tegen een lagen prijs verkocht en Madam ontving dan aan commissieloon 1000 a 2000 frs. Woensdagavond herhaalden de studenten te Madrid hun manifestation zij trokken door de straten onder het aanheffen van den kreetVleve de vrijheid van onderwijs Vier hunner werden in hechtenis genomen en de politie joeg de overigen uiteen. Later echter schoolden zij weder samen en beleedigden de politie, die van haar stokken moest gebruik maken. De ontevredenen trokken daarop naar de prefectuur om de invrijheidstelling der vier in hechtenis genomen studenten te vragen maar de prefect antwoorddedat zij naar de rechtbank zouden verwezen worden. Uit Weenen wordt gemeld Men heeft getracht het rechtsgebouw te Sternberg door middel van dynamiet in de lucht te doen spnugen. De ontstane ontploffing heeft veel mate- rieele schade toegebracht. Deze aanslag is gepleegd door de socialisten, die een der hunnen (die zich echter in de vesting te Ollmiitz bevond) hebben willen bevrijden. Naar aanleiding van een artikel in de Mot d'Ordre van eergisteren, heeft Edouard Lebey, direc- teur der Agence Havas te Parijs, aan den schrijver van dat artikel, Saissy, eene uitdaging gezonden. Het duel had Dinsdag plaats. Eerst kreeg Saissy eenen schram aan den rechter arm. Later, toen het gevecht werd voortgezet, ontving hij eene vrij diepe wond aan het rechter polsgewricht. De uit Amsterdam voortvluchtige diamanthan- delaar K. heeft verreweg het grootste gedeelte van de door hem medegenomen waarden aan de eige- naars doen teruggeven. Uit Amsterdam seint men dat daar van de arrestatie der gebroeders Tobias in de Argeut.ijnsche Republiek officieel niets bekend is. Te Maastricht wordt weder geklaagd over het in omloop komen van Belgische centen. Meestal zijn het grensbewoners, die deze op de markt uitgeven. Het toezicht der politie is versclierpt. In de zaak van den kanonnier Pape, zijn voor heden niet minder dan 23 ge- tuigen opgeroepen om voor officieren-commissa- rissen belast met het gerechtelijk onderzoek - te verschijnen. Bij een klopjacht, op den huize Solentein (Geld.) gehouden, ziju geschoten 33 hazen, 30 konijnen, 102 fazanten, 20 patrijzen en 6 houtsnippen. Zondagnacht zijn te's Hage verschillende biljetten met het opschrift „algemeen stemrecht" op de woningen van voorname inge zetenen aangeplakt. Door het eten van ver- giftigde champignons is te Parijs een geheel liuis- gezin ziek geworden. Van de vier personen over- leed zelfs een. De Lanterne houdt, ondanks de tegenspraak, vol dat de cholera te Londen heerscht, en zegt dat daar Dinsdag 223 gevallen voorkwamen. Een Parijsche nanister is in hechte nis genomen, die, om zich op haar huisheer te wreken, haar woning in brand had trachten te steken. Een burger van Troy (Staat New-York) heeft zijn stallen laten behangen met papier ter voormalige geldswaarde vau 60,000 dollars, alte- maal obligation van frauduleuze maatschappijen en bankspeculaties. In den loop van den 18 November, van middernacht, kwamen te Parijs in het geheel 41 cholera-gevallen met doodelijken afloop voor, waarvan 25 in de gasthuizen en 16 in particuliere woningen. Woensdag, van midder nacht tot den middag, kwamen slechts 4 sterf- gevalien voor en wel in de gasthuizen; 319 lijders waren in behandeling. Men schrijft uit NaaldwijkAl moge de natuur soms kwistig zijn met het groen, dat zich bij bruiloften ter versiering zoo eigenaardig leent en al wordt het dan ook vaak voor dat doel langs de wegen, zonder verlof en dikwijls ten spijt van het schoonheidsgevoel, aan de rijk met takken voorziene stammen ontnomen, niemand zal in dit wegsnijden iets meer dan een ougeoorloofde daad zien. De zaak veranderd echter geheel van karakter, wauneer zulk afsnijden geschiedt op een afgesloten erf en bij boomen, waarop de eigenaar, en met recht, trotsch was. Zulks oudervinden twee zonen van een tamelijk welgestelden landbouwer, in deze gemeente woonachtig, die verleden week zich de vrijheid veroorloofden, op een hofstede aan den Mariendijk een paar mooie taxisplanten, voor een eerstdaags bij hen te houden bruiloft, te plunderen. Een koperen tabaksdoos, waarin een paar portretten staken, die op het erf werd gevonden, gaf den gemeente-veldwachter Yoorberg te Honselaarsdijk, die dan ook de door den eigenaar uitgeloofde premie verdiende, de gewenschte inlichtingen om de daders, tegen wie nu proces-verbaal is opgemaakt, op het spoor te komen. De Limburger Courier verhaalt de volgende bizonderheden omtrent den manslag te Schinnen. Donderdag jl. begaven zich twee inwoners der gemeente Amstenrade naar Schinnen en bleven daar tot den avond. Voor hun vertrek uitte eeu inwoner van Schinnen in een herberg bedreigingen tegen de Amstenraders, waarop deze laatsten huis- waarts gingen. Yier personen uit Schinnen ach- tervolgden hen, vergezeld van een hond, dien zij op de vluchtenden aanhitsten. Een der Amsten raders ontkwam, doch de tweede, Vleugels genaamd, werd door den hond in zijn vlucht gehinderd. Twee der vervolgers namen hem nu zijn stok af, waarmede een zekere Jan Dieteren hem toen op het hoofd sloeg, zoodat hij ter aarde zonk. Hierna werd het slachtoffer nog meer geslagen en getrapt en door den hond bovendien hevig gebeten. In dien toestand lieten de booswichten Vleugels liggen die den volgenden morgen in erbarmelijken staat werd gevonden en Zondag is overleden. Dieteren die gearresteerd is noemt een zekere Palmen als medeplichtige. Deze laatste heeft echter de vlucht genomen. Een groote visch werd verleden week bij Texel door een visscher op een zandvlakte aange- troffenhij is ongeveer 28 voet langde staart meet 9 voet. De visch leefde nog toen hij gevon den werd en sloeg geweldig met den staart; toen het water op het laagst was, kon de verdwaalde kolossus afgemaakt worden. Prof. dr. M. Weber, dr. C. Kerbert en de heer J. T. Oudemaus, laatstgenoemde adsistent van prof. Weber, alien te Amsterdam, zijn naar Texel ver- trokken, om datgene te verzamelen wat voor het zoologisch Hooger Onderwijs van belang kan zijn. Dinsdagavond omstreeks 6 uren had er aan den ingang van het Sneekermeer een aanvaring plaats tusschen de van Sneek naar Akkrum varende stoomboot en de van Joure komende Vlecke Joure, met het gevolg dat eerstgenoemde na verloop van eenigen tijd zonk. Gelukkig zijn geen menschen- levens te betreuren, terwijl ook de lading der gezonken boot gered is kunneu worden. Een 14jarig meisje, met net uitzicht, ont- vluchtte voor drie maanden de ouderlijke woning te Ederveen, onder Ede. Alle nasporingen bleven vruchteloos, tot zij thans te Amsterdam is opge- spoord en naar haar ouders teruggebracht. Een ontzettende gebeurtenis heeft zich eenige dagen geleden in het nabij Zevenaar gelegen dorp Weel voorgedaan. H., gehuwd met eene weduwe, welke uit haar vorig huwelijk een 3Jjarig zoontje had, was op dat knaapje reeds lang verbitterd toen nu de moeder naar de markt te Doetinchem was en eene of andere bijkomende omstandigheid hem daartoe nog aanvuurde, ranselde H. hetarme kindje met een eiken knuppel zoodanig, dat het eenige dagen daarna aan de gevolgen schijnt over leden te zijn. Na eene gerechtelijke lijkschouwing is thans H. in arrest genomen en naar A rnhem overgebracht. Eer. dronken man, die Zondagnacht te Meppel op de deur tikte van eeu woning in de zooge- naamde ^Krakerij" en daardoor de bewoners uit het bed haalde, bekwain dat slecht. Hij werd aangevallen en er ontstond een vechtpartij, die de geheele buurt op de been en in rep en roer bracht. Men maakte ook van messen ruim gebruik, waarmede sommigen op ergerlijke wijze over het aangezicht gesneden werden, zoodat het bloed over- vloedig stroomde. Dit drama is door de meesten blootsvoets afgespeeld en werd bijgewoond door vrouwen, eveneens in nachtgewaad. Tot de gewoonten van de plattelandsbevolking in Frieslaud, die meer en meer in onbruik geraken, behooren ook de lange begrafenisstoeten. Deze week had er te Oudestraat nog eene plaats in den ouden trant. Van de ongeveer honderd genoo- digden volgden tachtig inannen eu vrouwen het lijk naar het kerkhof. Men wordt dan na den vaak laugen tocht meestal opgewacht in de herberg, waar de domine eene toespraak houdt of het gebed doet, en elk der gasten een groote koek krijgt, waarvan hij liet stuk? dat hij niet op kan, mee naar huis neerat. Dik. wijls zit men ook aan eene gedekte tafel en ligt er naast ieders bord een bal en een krentebrood| Op dit jaer (1654) waren wonderveel muijsen in 't lant. Er waren van verscheijde gedaente, sommige met staerten, oock sonder staerten, zij waren wit, vael, grau en swart en werden in den winter met heele manden vol, overal aan de dijeken en hooge landen gevangen. (Lois, beschr. v. Rotterdam). Aan die kroniek mag worden herinnerd nu dit jaar van alle kanten over een ware muizenplaag wordt geklaagd. Blijft de waterstand dezen winter zoo laag, dan zal ook in deze de macht van het kleine aieh, tot onberekenbare schade van den land- bouw van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2