Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2036. Woensdas; 19 November 1884. BE VISSCRER ER DE BANKIER. Binnenland. 24e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blad vcrschljnt Uinsdag- cn Vrijdasavond bij den uitgever P. J. V i SI HE SANDE te Tcr Kcazen. JPolitieli Overzicht. l)e congo-conferentie zal zeker reeds geopend zijn. Niemand meer dan Bismarck droomt over congo-zaken. ,/Het kan verkeeren," zei Brederoo. Jaren geleden bestreed de Eijks—kanselier het denkbeeld om Duitschland als koloniale mogendheid te doen optreden; zulk een bezit zou het Rijk doen gelijken op die doodarme Poolsche edellieden, die wel een kostbaren pels, maar geen hemden hebben. Het schijnt dat Duitschland thans ruim genoeg van linnengoed voorzien is om aan het aanschaffen van een pels te mogen denken. De landverhuizing zit Bismarck dwars in de maag en niet zonder reden, want zij gaat op groote schaal en juist uit de minst bevolkte plaatsen, hij wil derhalve bronnen openen tot bevordering van Duitschlands welvaart. Aan de overzijde van den Atlantischen oceaan betoonen zich Chams zonen zeer ondankbaar tegen- over hunne bevrijders. Heeft de vrijverklaring van slaven en negers veel bloed en tranen gekost in dien jaren lang woedenden oorlog tusschen Noord en Zuid, tijdens de verkiezing hebben de negers in Florida de stad Pilatka in brand gestoken en eene schade van 700,000 dollars veroorzaakt. Ook een deel der stad Napoleonville in Louisiana brandde af, welk verlies op 200,000 dollars wordt geschat. Willen we echter van ergelijke ongeregeldheden hooren, dan behoeven we ze niet zoo ver van huis te zoeken. In het Turkenland, hier aan de Egeische zee, waar Paulus zelven het Evaugelie kwam prediken, hebben de Macedonische Bulgaren ont- zaggelijk veel van Turken te lijden. Zij plunderen dorpen, onteeren vrouwen, dooden er bij 40 en 60 tallen, enz. Een staaltje, laten we volgen. Eeu bende Turken ontmoette drie herders. Men bond hen vast, sneed hen de ooren en neuzen af, vilde hen levend, riep hun toe, dat zij bij den Profeet getuigenis konden afleggen „hoe de Turken Slavisch bloed kunnen doen stroomen," stak hun de oogen uit en doodde hen. De klachten bij de overheden der dorpen blijven onverhoord. Moeten de mo- gendheden hier tusschen beiden komen 't Is maar waar, een Turk behoort niet in de beschaafde wereld thuis. Oostenrijk, dat toch de spoorweg-kwestie met de Porte heeft, zal hoogstwaarschijnlijk zich de zaak der verdrukten aantrekken en het zal op de svmpathie van het christelijk Europa kunnen rekenen. In het hart van Europa is men den drukken hartstochtelijken verkiezingstijd ook bijua doorge- worsteld. De sociaal—democraten hebben een sprong van belang gemaakt, zij treden stellig eens zoo sterk als vroeger op het tooneel van den Rijksdag. Dat het Bismarck ernst is met de koloniale politiek ziet men aan de marine-begrooting, die van 26 millioen mark tot 40 is gewassen. In alle hoeken der aarde zal de Duitsche vlag zich vertoonen. FBUILLETON, (Slot.) rWelke jonkman?" jHij, die naar miss Marie kwam vragen en haar kon zien of spreken, omdat zij met juffer Johanna uit was. Hij vroeg mij veel over u en over uw huwelijk met miss Marie. En toen ik hem zeide, dat het contract heden avond nog ge- teekend zou worden, scheen hij geheel ter neer geslagen." Maar de baukier luisterde niet meer naar Jan. Hij zat weer op het portret te staren, terwijl er een zonderlinge uitdrukking in zijn blik lag. ,/Ja, zij is het! Zij is het stellig!" mompelde hij, alsof hij zichzelf aansprak. ,/Dit portret herken ik zeer goed. Ik gaf het haar, voor zij die nood- lottige reis ondernam." Zomer bleef eenigen tijd in diep gepeins ver- zonken. Jan bleef onbewegelijk staan wachten naar het einde van die droomerij, van welke hij niets begreep. Eindelijk wekte de binnenkomst van den notaris en van de getuigen, die voor de opmaking en de teekening van het contract kwamen, den bankier uit zijn gepeinzen. Hij stak fluks het portret in zijn boezem en In Zwitserland klaagt men, dat het noordelijk en oostelijk deel des lands door Duitscbe vage- bonden overstroomd wordt. Velen dezer zijn in het bezit van valsche verbanningsstukken. Alleen in het kanton Zurich zijn in het laatste jaar 115 zulke personen gestraft. Jaar op jaar worden in dat kanton 1000 it 2000 Duitsche landloopers over de grenzen gezet. Door de samenwerking der Zwitsersche politie met de Duitsche consulaten hoopt men een einde aan die landlooperij te maken. Over het geheel is men in het Frankenland geagiteerd, onrustig. De economische crisis, de toestand van den landbouw, baren onrustin zake den Chineeschen oorlog weet men niet of het beter is meer geld en menschenlevens te wagen of wel met geringe eer en gering voor- deel terug te trekken. Thans komt de cholera er bij, in de wijken waar een half millioen menschen gebrek lijden. De emigratie uit Parijs duurt voort. Het spoorweg-verkeer met Spanje is afgebroken en de bliksemtrein van Parijs naar Konstantinopel zal niet loopen, omdat de tijd tot ontsmetting der waggons te kort is. De laatste discussien in het Engelsche Lager- huis voor de uitbreiding van het kiesrecht ken- merkten zich door eeu scherpen toon, zoodat een vijandig optreden der Lords tegen het wetsontwerp staat te wachten. Een opstand op de Hebriden uitgebroken eischt de aandacht der regeering. Men klaagt er over dezelfde toestanden als waarover de pachters in Ierland morren. De bewoners dezer Scholsche eilanden hebben geen kapitaal, hun woning en hun have zijn armoedig. Zij kunnen de pacht niet betalen en verzetten zich tegen de lieden, die hen met geweld willen uitzetten. Z. M. de Koning opende gisteren de zitting der nieuwe Kamers met de volgende woorden Mijne Heeren Het is mij hoogst aangenaam de vertegenwoor- digers van het Nederlandsche volk weder om mijnen troon vergaderd te zien. Nadat ter oorzaak van de wijzigiug van een artikel der Grondwet de ontbinding der beide Kamers van de Staten-Generaal noodig was geworden, heb ben zoo spoedig mogelijk de verkiezingen voor de nieuwe Kamers plaats gehad. Bij die handeling werd eene groote mate van belangstelling waurge- nomen, maar tevens kenmerkte zij zich door de zeer ordelijke uitoefening van de rechten der kiezers. Ik koester het vertrouwen dat, dank zij de ijverige samenwerking der gekozen afgevaardigden met mijne regeering, 's lands belangen geen schade zullen lijden door de onvermijdelijke stoornis, die de gewone parlementaire arbeid heeft ondergaan. hij zeide tegen Jan, dat deze aan juffrouw Johanna en aan miss Marie moest gaan zeggen, dat de notaris er was. Weldra verschenen de dames. Het gelaat van de weduwe straalde van genot en van hoogmoed. En daar was inderdaad reden voor, omdat haar dochter met den rijksten koopman uit het graafschap zou gaan trouwen. Daarom groette zij den notaris en de getuigen ook met een zeer bevallige buiging en met een buitenge- woon lieven glimlach. Op de gelaatstrekken van het meisje toonde zich dezelfde uitdrukking niet. Men kon aan haar neergeslagen blik en van haar bleek en bewolkt voorhoofd raden, dat haar eenig verdriet kwelde, dat zij onmogelijk kon verbergen. Dit kwam, omdat de arme Marie George nog niet was vergeton. Zij beminde hem nog altijd zij herinnerde zich de gegeven belofte, maar zij had haar hand onmogelijk aan Zomer kunnen weigeren. Het edelmoedig gedrag van den bankier tegenover haar en haar moeder maakte een huwe lijk met hem voor haar tot een plicht. Zij had immers geen ander middel voor de betuiging van haar dankbaarheid. De notaris had intusschen het huwelijks-contract geschreven en hij wilde nu, terwijl hij zich om- draaide, de pen aan Marie geven. De hand van het jonge meisje beefde, toen zij die pen aannam, haar hart klopte onstuimig. Maar zij wist haar ontroering te heteugelen en zij wilde In de eerste plaats wordt u het voorstel onder- worpen om de in de onlangs gesloten zitting aan- genomen verandering der Grondwet te bekrachtigen. Daarna zal de verzekering voor den dienst van het volgende jaar voor Nederlaud in Oost- en West- Indie aanspraak op uwe zorgen maken. Yele van de onderwerpen van wetgeving, die in deze zitting zullen worden overwogen, zijn u reeds bekend of althans in uwe vorige bijeenkomst aangekondigd. Zij zullen nog met enkele worden vermeerderd, waaronder een voorstel van wet, door de Grondwet voorgeschreven, tot regeling der voogdij van mijne beminde dochter. Onder aanroeping van Gods onmisbaren zegen op mijne en uwe werkzaamheden, verklaar ik deze buiten- gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Z. M. de Koning was gisteren bij de opening der zitting in admiraals uniform en werd op den weg van en naar het paleis op verschillende punten levendig toegejuicht. In zijn gevolg reden te paard de generaals Van der Heijden en Pel, de menigte was niet zoo talrijk als gewoonlijk. De leden van de beide Kamers, die niet ver- hinderd waren, zijn gisterenochtend te half tien uur, door Z. M. ter beeediging ontvangen. Allen waren in costuum, de militaire leden van land- en zeemacht in de uniform aan hunnen rang ver- bouden. Alleen Dr. Schaepman was niet in cos tuum, maar in het zwart gekleed. De Minister van Binnenlandsche Zaken, over- wegende, dat Mr. L. W. C. Keuchenius, benoemd lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in de hoofdkiesdistricten Gorinchem en Middelburg, heeft verklaard zijne benoeming voor laatstgenoemd district aan te nemen en dat derhalve eene nieuwe verkiezing van een lid dier Kamer in eerstgemeld district moet plaats hebben; en gelet op artt. 107, 108 en 110 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37), heeft goedgevonden te bepalen lo. dat eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Gorinchem zal plaats hebben op Vrijdag 28 No vember a. s. 2o. dat herstemming, is die noodig, zal ge- schieden op Vrijdag 12 December daaraanvolgende. Men verzekert, dat de heer Van Berckel in de Tweede Kamer voor Delft zal zitting nemen- In dit geval zal dus in het district Almeloo een nieuwe vrije stemming moeten plaats hebben. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissien, die in 1884 belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 December 1878, zullen zitting houden te Middelburg op 20 November en te Groningen op 1 December e. k. en volgende dagen. Naar de reside ntie—briefschrij ver van het Z. D. meldt, is de gezondheidstoestand van Z. juist teekenen toen er groot leven op de trap werd gehoord. Jan stormde met een ontzet gelaat de kamer binnen. Hij riep: //De heeren van het gerecht zijn benedenMen heeft het huis omsingeld Bij deze zonderlinge woorden kon men op aller gelaat diepe verbazing lezen. De notaris en de getuigen keken elkander onthutst aan. Zomer was bleek en ontdaan op zijn stoel gevallen. Eensklaps was hem Jobson weer te binnen geschoten. Zou de ellendeling hem verraden hebben Op dit oogenblik verscheen de officier van justitie op den drempel. Hij stond een oogenblik stil voor hij dezen overschreed. George en Jobson waren bij hem George riep Marie en zij wilde naar hem toeijlen. Maar haar moeder hield haar bij zich. De gewezen bedelaar naderde den bankier en fluisterde//Voor u komen ze, mijnheer Zomer." //Ellendeling, hebt ge mij verraden?" z/Ik had u immers gewaarschuwd, dat ge mij niet tot het uiterste zou drijven. Waarom vergeet men ook een vriend, als er nog zaken te vereffeneu zijn Nu ziet gij, dat het nooit goed is als men niets kan missen." //Mijnheer Zomer," zei de officier ernstig, terwijl hij midden in de zaal trad en zijn hand op den bankier legde, ,/ik arresteer u, omdat gij ver- dacht wordt van moord op den persoon van vis- sclier Houton." M. de Koning thans voortreffelijk. Hij heeft nu sedert maanden geen nieuwen aanval van pijn gehad, zoodat de geneesheeren de stellige hoop koesteren, dat de nieraandoening als geweken kan worden beschouwd. Omtrent de zending, waarmede Graaf van Lynden belast is geweest naar den Hertog van Nassau, deelt deze correspondent mede, dat zij volstrekt niet ten doel had om een wijziging te brengen in de erfopvolging, hetgeen trouwens ook niet zou kunnen geschieden dan met mede- werking van de groote Mogendheden, omdat de positie van Luxemburg met haar goedkeuring werd geregeld. Graaf van Lynden moet hebben onderhandeld over den aankoop door den even- tueelen nieuwen Groot—Hertog van de goederen, welke het particulier eigendom der Oranjes zijn. Afgescheiden van de reeds vermelde vermin- dering van den Zondagdienst op enkele kleinere kantoren, is bij de postadministratie een algemeen plan in bewerking, bedoelende de inkrimping of opheffing van overdadige postverbindingen op den Zondag, ten gevolge waarvan de plaatselijke dienst van zelf bekorting zal ondergaan. Uit St. Annaland (eiland Tholen) wordt ge schreven, dat men over het gewas der suiker- bieten niet voldaan is en er ook voor het volgend jaar geen gunstige verwachting van heeft, wat den prijs aangaat. Werd toch gemeld, dat de Gastelsche suikerfabriekte Gastel, reeds een aanvang gemaakt had met het koopen van beet- wortelen voor 1885 tegen 8 de 1000 K.G., door den directeur dier fabriek is dit ten stelligste tegengesprokenhij hoopte, dat de suikerprijzen binnen een paar maanden zoo gunstig mogen ver- anderen, dat van dien prijs sprake zou kunnen zijn, doch voor het oogenblik behoort die tot de on- mogelijke wenschen. Mocht die gunstige verandering niet komen, dan is het dus te voorzien, dat de teelt van de suikerbiet geheel zal ophouden, daar verscheiden landbouwers reeds nu hebben besloten, ook al is de prijs hooger dan f 8, dat gewas niet meer uit te zaaien. Zaterdagnacht ontstond er brand bij den meubelmaker Van Schaik op de Bierkade te Vlis- singen. Door spoedige hulp der burgelijke, zoowel als die van de militaire brandweer, bepaalde zich de ramp tot de vernieling van eene bergplaats van houtwaren, welke geheel is uitgebrand. Men ver- neemt dat alles is verzekerd, terwijl de oorzaak van den brand niet bekend is. Ongeveer te 10 uren gisterenmorgen is brand ontstaan in eene boerenschuur, in gebruik bij den heer J. Murre op den Dam te Yerseke en toe- behoorende aan de firma De Groot Bolier. Huis en schuur zijn afgebrand. Beide waren verzekerd. Onder de aanwezigen ontstond eensklaps op- schudding. De notaris en de getuigen verwijderden zich onwillekeurig van den bankier. //Zou mijnheer Zomer de moordenaar van Houton wezen?" riep Johanna. //Neen, neen, dat is on mogelijk Zij, die hem van zulk een schandelijke misdaad beschuldigeu, hebben gelogen!" z/Ik beschuldig hem, ik en die man ook," ant- woordde George, terwijl hij naar Jobson wees. z/En wij zijn bereid onze beschuldiging voor de rechtbank onder eede te bevestigen." De gewezen bedelaar gaf met een zeer onver- schillig voorkomen een bevestigend teeken. Johanna wendde zich tot den bankier en zeide//Antwoord hun dan toch, mijnheer Zomer! Zeg hun toch, dat zij gelogen hebben. Want gij hebt Houton immers niet vermoord? Gij zijt immers Houtons moordenar niet?" Maar Zomer bleef zwijgen. Hij staarde aanhou- dend naar George, die hij met verbazing en schrik scheen te zien. Men zou gemeend hebben, dat hem het gelaat van den jongen zeeman geenszins vreemd was en toch ontmoette hij George bepaald voor de eerste maal. Nu haalde hij eensklaps het portret voor den dag, dat hij in zijn boezem had gestoken. Hij bekeek het nogmaals, terwijl hij nu en dan een blik op den jonkman sloeg, alsof hij naar gelijkende trekkende zocht. Dit alles was het werk van eenige seconden. George zag het portret, dat hij oumiddellijk TER \Eim.S(HE (OIRWT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1