Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. Men belette bem in het vooronder, dat onder water stond, te gaan. De stuurman van de Engel- sche smak sprong moedig op bet kleine stukje wrak, dat nog boven water was en slaagde er in den ongelukkige, die zich verweerde, een touw om bet middel te slaan, docb zoo krampacbtig klemde hij zich aan het wrak, dat hij er niet van af te trekken was, zonder zwaar gewond te worden. Nu begaven de Engelscben zich opnieuw op het wrak om hem te redden, doch hij ontwrong zich aan hun handen, en sprong met een wilden lach in zee. De twee geredde visschers spreken met dankbaar- heid en bewondering van den grooten moed door de Engelschen betoond bij hun redding. Onze regeering zal ongetwijfeld den schipper, stuurman en bemanning van de General Wolselev een blijk geven van hare dankbaarheid voor de hulp dus aan onze kloeke visschers betoond. Yoorwaar, onze visch wordt duur gekocht Doch het is goed, dat men algemeen in ons land wete hoe heldhaftig de Engelsche visschers geholpen hebben. Zoo vaak wordt te recht geklaagd over den overlast, dien ze den onzen aandoen, dat wij vooral ook moeten letten op hun edele daden. De soldaat der vesting—art ill erie Hendricus Marinus Pape, oud 22 jaren, te Amsterdam in garnizoen, heeft eergisterenavond, omstreeks 6 uur, met voorbedachten rade eene pogiug tot moord gepleegd op den koffiehuisbediende "VVillem Kerk hoven, oud 23 jaren, in diens woning in de Dolle-Bagijnensteeg in de Sint-Jansstraat aldaar. Yoor de nog zeer jonge vrouw van Kerkhoven schijnt Pape sedert lang een meer dan gewone genegenheid opgevat te hebben. Of die door haar werd beantwoord, is niet bekend, doch zeker is het, dat Kerkhoven hem zijne woning ontzegd heeft. Deze week hebben zij elkander in eene tapperij ontmoet en zijn toen handgemeen geraakt. Sedert zon Pape op wraak. Eergisterenmorgen kocht hij een revolver, en daarmee heimelijk ge- wapend en vergezeld van een jeugdig zeeman, die een oogje zou houden op den wraakgierigen Pape, trad hij ongenood de woning van Kerkhoven binnen. Toen deze hem de deur wees, schoot hij Kerk hoven twee kogels in de borst cn loste daarna een revolverschot op zich zelf. Schijnbaar zwaarder getroffen dan Kerkhoven, viel hij ruggelings op den grond. Pape werd door de zorgen der spoedig gewaar- schuwde politie naar het militaire hospitaal en Kerkhoven naar het gasthuis vervoerd. De toestand van beiden is zeer zorgwekkend. TER NEUZEN, 14 November 1884. Op de Woensdag jl. alhier gehouden jaarlijk- sche paarden- en veemarkt waren aangevoerd: 40 paarden, 55 runderen, 98 schapen en 66 varkens. Premien werden uitgereiktvoor het schoonste ruinpaard van minstens 2 jaar oud, le premie f 4 aan H. Wolfert te Ter Neuzen2e premie f 2 aan Jac. van de Ree te Ter Neuzenvoor het schoonste merriepaard van minstens 2 jaar oud, le premie f 5 aan Joh. de Feijter te Hoek 2e pre mie f 2 aan H. Wolfert te Ter Neuzenvoor het schoonste jongpaard tusschen 1 en 2 jaar oud, le premie 4 aan P. Kielman te Ter Neuzen; 2e premie f 2 aan P. de Eeijter Jacz. te Ter Neuzenvoor het grootste getal paarden, f 4 aan Jac. van de Ree te Zaamslagvoor het schoonste stuk rundvee, uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, le premie f 4 aan A. Scheele te Ter Neuzen 2e premie f 2 aan P. van Tatenhove te Zaamslag voor als voren van buiten die kantons aangevoerd, le premie f 4 aan P. van der Hage te Ellewouts- dijk; 2e premie f 2 aan H. Hartog te Ter Neuzen; voor de beste baatgevende of kalfdragende koe, le premie f 5 aan A. Scheele te Ter Neuzen 2e premie f 2 aan H. Wolfert te Ter Neuzen voor het schoonste rund van 1 tot 2 jaar oud, f 4 aan W. Dees te Ter Neuzenvoor het schoonste kalf van tot 1 jaar oud, f 3 aan E. Schelleman te Axelvoor het vetste stuk rundvee f 5 aan II. Hartog te Ter Neuzen voor het grootste getal ter markt aangevoerd rundvee, f 4 aan H. Wolfert te Ter Neuzenvoor het grootste getal ter markt ,/Welnu riep Patrik, nu gij klaar zijt met praten, kunnen wij, als gij wilt, onmiddellijk op weg naar Leith." //Gij kunt gaanmaar ik blijf hier," antwoordde George. Patrik staarde hem verbaasd aan. z/Ja, mijnheer George gaat niet," bevestigde Jobson. En zij gingen zonder nadere verklaring heen. De nacht was reeds gevallen. De stuurman staarde Griffit aan. Beiden schenen even verbaasd. z/Begrijp gij er iets van?" De herbergier haalde zijn schouders op en hij antwoordde: //Neen geen zier!" z/Nu ik ook niet. Dus zijn wij beiden even wijs!" Zomer zat nog in dezelfde kamer, waar hij eenige uren vroeger Jobson's inhalig bezoek had ontvangen. Hij had een portret in de hand, waar hij met groote aandacht naar keek. Jan stond voor den bankier en scheen te verwachten dat hem iets gevraagd zou worden. z/En hebt gij dit portret gevonden z/In de vestibule, zooals ik u reeds heb gezegd. Ik weet niet, wie het er verloren kan hebben, of wie het er heeft laten liggen. Of het moest de jonkman wezen." (Slot volgt.) aangevoerde schapen boven de 3 stuks, f 3 aan J. P. Scheele te Ter Neuzenvoor het grootste getal ter markt aangevoerde varkens boven de 25 stuks, f 5 aan E. de Meij te Zuiddorpevoor idem boven de 6 stuks, f 2 aan P. Janssens te Stekene. Yoor den schoonsten dekhengst van minstens 2 jaar oud, voor het schoonste veulen beneden het jaar oud en voor den schoonsten springstier zijn geen premien uitgereikt. De heer P. de Bree Ez. alhier heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als telegrafist-klerk. Iloek. Ingelanden van het waterschap Loven en Willemskerke hebben, in hunne vergadering van 11 dezer, besloten den dijkval van 7 dezer, aan laatstgenoemden polder, behoorlijk te voorzien en tot verdediging van den oever aldaar twee strand- hoofden aan te brengen en een kraagstuk en twee zinkstukken te plaatsen alsmede eene steenbestorting te doen. Naar men verneemt, is de uitvoering vau dit werk, bij onderhandsche overeenkomst, opgedragen aan den aannemer L. Koole te Ter Neuzen. Zaamslag, 12 Nov. Bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer op jl. Dinsdag hebben van de 87 kiezers in deze gemeente er 81 van hun stemrecht gebruik gemaakt. Alzoo 3 meer dan bij de vorige stemming. Yan de 6 ove- rigen waren er 3 door ziekte en 2 door uitlandigheid verhinderd hunne stem uit te brengen, zoodat slechts een der kiezers verzuimd heeft, aan de stemming deel te nemen. Bedriegen wij ons niet, dan is de tijd weder daar, om de stammen der vruchtboomen goed na te zien en van mos te ontdoen. Als het blad aan 't vallen is en daardoor aan- getoond wordt, dat de sappenstrooming vertraagd is en weldra geheel ophouden zal, zoodat de stam aan uitwaseming geen behoefte meer heeft, dan is ook de tijd daar, om de stammen, en vooral de jonge stammen, te bestrijken met zoogenaamde kalkmelk. Door dit bestrijken blijft de bast gladder, de stammen worden beschermd tegen scheuren van den bast door vorst en de eieren en larven van insecten worden voor een groot deel vernietigd. In het voorjaar, tegen dat de sappenstrooming weder begint, brokkelt de kalk van de bast af en kan weder alles geregeld zijn gang gaan. Een uitmuntend mengsel voor kalkmelk is, volgens Gressent, schrijver van een uitnemend prac- tisch werk over fruitteelt, het volgende Men neemt 2 liters kalk tegen 1 liter klei (leem), mengt dit goed door elkander en lengt het mengsel met zooveel water aan, dat de pap gaat gelijken op pannekoekendeeg. Dat men de bast, en vooral spleten en scheuren, goed instrijken moet, zal wel ieder begrijpen. Wij ontleenen aan den Hainaut de volgende bizonderlieden over de schrikkelijke ramp omtrent de uitbarsting van het mijngas in een steenkolen- mijn van Henegouwen Het was omtrent 8 ure 's avonds, toen de werk- lieden, die in den omtrek der putten werkten, den slag van een vreeselijke ontploffing hoorden, ge- volgd door een gerommel als dat van den donder. De angst was groot. Een hevig geschel werd on middellijk gehoord dat gebel wilde zeggen brengt de ophaalbakken in beweging. Weldra waren er een dertigtal mijnwerkers, op een diepte van 703 meters werkende, boven. Geen van hen had eenige wonden bekomen. Allen bevestigden, dat er veel dooden moesten zijn in de gaanderij de FAbbaye. Yan al de werklieden uit die gaanderij was er geen enkele mee boven gekomen. Eenige moedige mannen daalden in de bakken met de ingenieurs naar beneden. Weldra bevond zich deze groep op de diepte van 703 meters. Hun herhaald geroep bleef zonder antwoord. Er heerschte rondom hen een doodsche stilte en zij zagen in de verte het kleine licht niet meer. Het opsporen ging zonder hinder voort^ toen eensklaps een der redders tegen een lichaam stootte, dat dwars over den weg lag en geen teeken van leven meer gaf. Bij de scheme- ring hunner lampen onderzochten zij den onge lukkige; hij was niet verbrand, doch zijn hoofd was geheel verpletterd. De troep stapte over dat ontzielde lichaam en zette zijn weg voort. Telkens vond men nieuwe slachtoffers. Allen hadden op- gehouden te leven. Alvorens voort te gaan, moest men den engen weg vrij maken van de lijken, die er op lagen. Moeielijke en schrikkelijke taak Ten 9 ure waren de eerste slachtoffers opgehaald. Een hartverscheurend tooneel had boven aan den put plaats. Kermende vrouwen en kinderen slaakten er bittere jammerkreten en liepen voorbij de lijken, die op een rij nevens elkander werden gelegd. De mijnwerkers, die zulke ongelukken door de droeve ondervinding kennen, zijn van oordeel dat de ramp van Zaterdag aan het plotse- ling inzakken eener aardlaag veroorzaakt is die een breede kloof opent, waarlangs het grauwvuur een doortocht vindt en zich als een storm ver- spreidt. De heer Larmoyeux, onder-ingenieur vond in de gaanderij Abbaye de lamp van een mijnwerker, die door een steen volkomen plat geslagen was. Men veronderstelt, dat die lamp het grauwvuur heeft doen ontvlammen en den schrikkelijken donderslag heeft teweeggebracht welken men tot boven aan den put hoorde. Al de andere lampen werden ongeschondenmaar uitgedoofd, nevens de lijken der gedoode mijn werkers gevonden. De dood van die arme lieden moet verschrikke- lijk geweest zijn; zij werden verpletterd tegen het paalwerk of tegen de wanden van steenkolen. Er waren er die hun werktuig in de handen hadden, dat men hun met moeite kon ontnemeu, zoo waren hun vingers er op gedrukt. In den put zal gedurende twee dagen, tot teeken van rouw niet gearbeid worden. Te Petersburg heeft de politie weder nieuwe en belangrijke ontdekkingen gedaan, die bewijzen dat de revolutionnaire partij eene buitengewone werkzaamheid aan den dag legt. Talrijke arrestaties hebben plaats gehad te Petersburg, Oharkoff, Sara- toff, Kiew, Warschau en in den Kaukasus. De staat van beleg is verlengd in tien districten en in een groot aantal hoofdsteden. Men weet nog nietwaarom Donderdag sterke detachementen Kosakken in het geheim gereed gehouden werden in Petersburg. De machtige gebieder van Ruslaud kan ons van de waarheid overtuigen, dat men z/geruster zit onder daken van riet gebouwd, dan op den hoogen troon." Deze week zat de heer X. met zijn gezin in de Josaphat-straat te Schaerbeek aan tafel, toen eensklaps een luid geschreeuw weerklonk. Men liep de straat op en zag een meisje van omstreeks acht jaar buiten een venster van de verdieping der gemeenteschool hangen. Men riep het kind toe, dat het zich goed moest vasthouden en een der kinderen van den heer X. spoedde zich om de directrice te gaan verwittigen. In- middels kon het ongelukkige meisje zich niet langer vasthouden; zij was gedwongen de handen los te laten en viel van een hoogte van 8 meters. Men raapte het kind in deerniswekkenden toe- stand op en droeg het in een apotheek. De kleine leefde eergisteren nog, maar haar toestand is uiter- mate gevaarlijk en er blijft schier geen hoop over, haar te redden. Het schijnt, dat het meisje voor straf was opgesloten geworden, dat men het in haar gevan- genis had vergeten en dat het kind nu uit het venster poogde te ontvluchten. De Koningin der Noord-Amerikaansche Zigeu- ners, Garnie Gefferie, is eenigen tijd geleden te Nashville overleden. Groote eer werd aan haar stoffelijk overschot bewezen, het werd gebalsemd en in kostbare kleedij in een open kist tentoongesteld. Uit alle deeleu der Unie stroomde het bruine volkje toe om de gestorven heerscheres de laatste eer te bewijzen. Het lijk werd naderhand naar Dayton (in Ohio) gebracht, waar de Zigeuners zeer veel grondeigen- dom bezitten en waartoe ook het Woodland-kerkhof behoort, dat de groeve der Zigeuner-koningin bevat. Yoor de poorten der stad was een groot kamp opgericht, waarin honderden arme Zigeuners ver- blijf hielden, terwijl de rijkere in logement of bij in de stad wonende stamgenooten een onderkomen hadden gevonden. Daar de overledene ehristin was geweest, vond de teraardebestelling met kerkelijke plechtigheden plaats. Toen de lijkkist in de groeve nederdaalde, waarin het vroegere koninklijke paar en eene, tien jaren geleden gestorven dochter der overledene bij- gezet zijn, begaven de kinderen van Gefferie zich in den grafkelier en men kon hen slechts met groote moeite van het lijk hunner moeder verwijderen. Het levensgroote marmeren beeld der koningin zal op haar laatste rustplaats verrijzen de kosten voor de oprichting van dit beeld benoodigd zijn reeds door eene nationale inschrijving onder de leden van haar stam geheel gedekt. Te Dieppe is door de beambten van het haventolkantoor aan het strand gevonden een ongekleedde, schocme en jonge vrouw van 24 a 25jarigen leeftijd. Het lijk lag op den rug, de beenen bij elkander, een arm uitgestrekt, den anderen ondor het hoofd gevouwen met los neer- hangende, echter niet verwarde haren. Hetgelaat droeg geen enkel spoor van lijdenmen zou eerder gezegd hebben een slapende vrouw voor zich te zien dan een lijk. Het lichaam was ook volstrekt niet opgezwollen en de leden waren niet verstijfd. Aan een vinger zaten drie ringeneen trouwring, een gouden en een zilveren ring; overigens niets, hoegenaamd niets. Dat lijk kon onder zulke orn- standigheden niet aangespoeld, maar moet daar neer- gelegd zijn in de verwachting, dat het door den opkomenden vloed zou worlen weggespoeld. Ongeveer 60 schepen kwamen na de jongste stormen van IJsland bij Haugesund in Noorwegen aan. Zij hadden veel doorstaan, op een der schepen had een man 9 uur aaneen aan het roer moeten doorbrengen omdat niemaud hem bereiken kon ten einde hem af te lossen. Yijf mannen waren over boord geslagen en twee zwaar gekwetst. Zij hadden niets gevangen. Er moeten zich onder IJsland nog verschillende schepen ophouden,omtrent wier lot men in ongerustheid verkeert. De carousselhouder Roos is door het gerechts- hof te 's Hage wegens doodslag, voorafgegaan door verwonding, veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. Het blijkt, dat de voortvluchtige kantoorbe- bediende der heeren Raphael Co., te Amsterdam, die tevens kashouder was, in eenige jaren tijds ongeveer 2 ton uit de kas van zijn patroons heeft zoek gemaakt. Een landbouwer te Kapelle (N.-B.), tot voor drie jaren nog vrijgezel, deed dezer dagen, op 75jarigen leeftijd aangifte van de geboorte zijner derde dochter. Een 84jarige grijsaard te Rotterdam lioudt zich nog bezig met het aanleeren van Yolapiik. Door de mossel- vloot te Tessel werden in de afgeloopen week ruim 3500 balen mosselen geleverd, meerendeels voor Zeeland bestemd. Te Krabbendijke is een millionair zonder kinderen overleden die niet minder dan 150 erfgenamen nalaat. Voor de ge- meentekas moet dit afsterven een gevoelig verlies zijn. Het rijk zal er wel bij varen. Uit Ede meldt men aan de Arnh. Ctdat bij een jl. Dinsdag gehouden drijfjacht in het Roekelsche bosch 2 prachtige reeen werden geschoten. Een buiten- landsche levensverzekering-maatschappij trof dezer dagen het smartelijk verlies van een goeden klant te Brussel; diens overlijden bracht haar nl. in de noodzakelijkheid, aan de erven 1£ millioeu francs uit te betalen. In den nacht van 11 op 12 dezer is een belangrijke diefstal gepleegd in de St.—Gudulekerk te Brussel. De dieven hebben een ruit gebroken aan den achterkant der kerk en al de offerblokken geledigd. In den loop van 1883 zijn te Parijs 980,680 huizen verkocht, hetgeen aan rechten voor de schatkist opbracht 138,650,260 fr. Een echtpaar, dat den naam van ouders onwaardig is, is te Arnage, Sarthe, in hechtenis geuomen wegens moord op hun Sjarig dochtertje gepleegd. De onmenschen hadden het kind den schedel verbrijzeld. Donderdag kwamen te Parijs 81 sterfgevallen aan cholera voor. Een veelbelovend jongmensch in het kwade, heeft te Parijs in een kamer ingebroken en de vrouw des huizes, die alleen was, half geworgd. De deugniet werd gevat. Te Leicester is, in den persoon van den koopman Israel Hart, voor de eerste maal een Israeliet tot burgemeester gekozen. Uit Almelo schrijft men ons: De treiu, die Woensdagavoud te 5,15 uren van hier naar Zwolle vertrekt, is nabij de brug te Hellen- doorn-Nijverdal in botsing gekomen met een van Zwolle komenden goederentrein. Persoonlijke onge lukken hebben niet plaats gevonden. Zeven waggons, naar men meent van den goederentrein zijn gedeelte- lijk zwaar beschadigd neergekomen in de Regge. Maandag had te Sittard de trekking plaats van de groote veeverloting. Zij had reeds in Augustus jl. moeten gehouden worden, doch was toen wegens het groot getal nog niet geplaatste loten uitgesteld. Toen de trekking een aanvang zou nemen, kwam het zoontje van den hoofdonderwijzer Claes- sens haastig de trappen van het raadhuis, waar de trekking plaats vond, oploopen en vroeg of hij nog een lot kon krijgen. Een lid der land- bouwcommissie, nog in het bezit van verscheiden loten, liet den kleine een er van over. Dejongen nam het biljet en gaf een mark (60 cts.) in be- taling. Terwijl nu, daar de prijs van het lot slechts 48 cents bedroeg, het commissielid zich gereed maakte, den knaap 12 centen terug te geven, werd met luider stem het nommer van den juist getrokken eersten prijs in de zaal afge- roepen: dit nummer was dat, hetwelk de kleine zooeven had gekocht. Een schoone stier (Holl. ras) was den gelukkigen knaap ten deel gevallen. Een man, die in Maart jl. wegens een wond aan de hand tijdelijk buiten werk was, maakte vier valsche rijksdaalders en een dito gulden. Te vergeefs echter trachtte hij er een van uit te geven en wierp het valsche geld zelfs weg, toen hij in een her berg te Almelo betrapt werd; doch te laatde zaak was aangegeven en de man moest nu gisteren het O. M. bij het Hof te Amsterdam 5 jaren tuchthuisstraf tegen zich hooren eischen. Aan Stot-Tai werden bij zijn optreden in Musis te Arnhem verscheiden vragen gedaan, die hij alien goed beantwoordde. Zelfs de vraag wie zal er in Arnhem gekozen worden Het antwoord luidde //die de meeste stemmen heeft." Een hondje, dat door een ingezetene van Harlingen aan iemand uit Purmerend, via Enk- huizen, was ten geschenke gezonden, heeft vol gens de Purmer. Ct. den weg van Purmerend naar Enkhuizen teruggevonden. Het heeft zich daar op een Friesche boot naar Amsterdam begeven en daar een andere opgezocht, welke het naar zijn oude woonplaats terugbracht. De Matin van Parijs meldt, dat een zijner opstellers een onderhoud heeft gehad metmej.Van Zandt en met den bestuurder van den schouwburg; daaruit blijkt, dat mej. Van Zandt niet dronken op het tooneel is gekomen. De geneesheeren van den schouwburg hebben eene verklaring in handen van den politie-commissaris afgeleverdwaaruit blijkt, dat de artiste niet dronken was. Zij had phosphora genomen om hare stem te verhelderen. Een dergelijk feit is dezer dagen gebeurd in de zaal Hertz. Zooals de zangeres van het Opera Comique, heeft eene jonge vrouw, die in gemelde zaal zong, ook het tooneel moeten verlaten, dezelfde uitwerkselen gevoelende als mej. Yan Zandt. Proeven te Marseille genomen om de smet- stof van choleralijders door inenting over te planten bij dieren, zijn volkomen gelukt en er hebben mmaa wiwiBHiaM—sm—nmmmp»

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2