Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2035. Zaterdag 15 November 1884. DE VISSCHER EN DE BANKIER. 24e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit bind verscliijjnt Oinsdag- en Vrijdngnvond bij den nitgever P. J. V A IV D E I A N D E te Ter Neuzen. folitietc. Overzicht. Be geestdrift, door de wapenfeiten bij Foo- Chow en Ke-Lung opgewekt, is in Frankrijk van zeer korten duur geweest. Als het hin- kende paard komt de rekening der kosten ach- teraande regeering erkent tbans reeds, dat de oorlog een hondertal millioenen verslonden heeft, en het is te voorzien, dat de som nog tot bet dubbele bedrag zal aangroeien, als men de gewone en buitengewone begrootiugen aan eene scherpe critiek onderwerpt en ze ontdoet van den bedriegelijken scbijn, welken de kunst van cijfer—groepeering er aan lieeft weten te geven. Men zou zich dit alles nog getroosteu, wanneer deze opofferingen door eene schilterende ver- goeding in de toekomst konden worden be- loond, maar daarop bestaat geen kans. China heeft geld, en Tongkin zal in het vervolg wel even weinig productief zijn als Cochin—China tot nu toe wasgeld kosten en niets op- brengen. Van alle kanten wordt aaugedrongen om een einde aan den oorlog te maken. De Justice beweert, dat Ferry in den weg staat om tot vrede te komen. Op een goeden dag heeft hij het in het hoofd gekregen om aan China, naar aanleiding van een slecht opgehel- derd incident, plotseling eeue schadeloosstelling van 250 millioen te vragen. Die eisch, met bedreigingen gepaard, op luidruchtige wijze ge- steld, later half ingetrokken, toen weder gehand- haafd, is het groote struikelblok voor de ouder- handelingen. Wil men zich bepalen tot het bezit van Tongkin en den vrede met China, dan kan men waarschijnlijk dadelijk verkrijgen wat men wenscht. Maar Ferry heeft 250 millioen ge- vraagd. Hij moet geld hebben of eene provincie eene som, welke dan ook, of Formosa. En hij zal niets krijgen, tenzij hij een langdurigen en moeielijken oorlog onderueeint. Een wijziging in Ferry's politiek staat te wachten. Engelands handel ondervindt schade van de troebelen in het Oosten, anders zou Gladstone zich die zaken niet zoo aantrekken, te meer daar hij in zijn Brittenland thans drukte genoeg heeft met de lieden, die hem dwarsboomen. Hij blijft evenwel vasthouden aan zijn programeerst afdoening der wet tot uitbreidiug van het kiesrecht en daarna herziening van de indeeling der kiesdisticteu, maar dan ook herziening op een breede basis. Wat de premier onder dit laatste verstaat, zal de tijd moeten leeren. Intusschen kan men de verzekering, //dat het gevaarlijk zou zijn de twee millioen Engelschen, aan welke de nieuwe wet het kiesrecht zou schenken, langer op hunne politieke mondigverklaring te laten wachten, beschouwen als eene ernstige waarschu- wing voor het Hoogerhuis. Uit de rede van Lord Granville blijkt, dat ook hij, minister van buiten- landsche zaken, alles rooskleurig aanziet. De FEUILLETON. De jonge zeeman stapte met een somber voor- koinen de kamer door, waarbij hij den herbergier en diens gezel niet eens bemerkte. Hij ging naar zijn kamer, waar Patrik, die juist zijn vijfde pijp had opgesloken, hem met ongeduld wachtte. „Dat jongmensch lijkt ook niet heel vroolijk," zei Jobson, nadat Georges de deur van zijn kamer achter zich had toegemaakt. wDaar heeft de arme jongeu wel reden voor," antwoordde Griffit. „0, weet gijwaarom? Heeft hij het u misschien verteld z,Dat juist wel niet. Maar ik mag gerust zeggen, zonder dat ik mij zelf vlei dat ik een vrij scherpen blik bezit. En ik raad veel wat men mij niet zegt." „Ik begrijp u zeer goed. Het spreekwoord zegt immersZoo nieuwsgierig als een kastelein ,/Teleurgesteldo liefde maakt hem zoo treurig." „Dat meende ik ook al te begrijpen." //Maar, zeg eens, keut gij mijnheer Zomer niet?" „Mijnheer Zomer?" antwoordde Jobson, terwijl zijn gelaat eensklaps betrok. ,/Ja, ik ken hem en zelfs in de puntjes." //Welnu, hij is de oorzaak van de droefenis van dat jongmensch." Engelsche Regeering hoopl in Soedan een duurzaam bestuur te vestigen. De Congo—conferentie zal nieuwe stof leveren, elk land zal voor zijn koloniaal bezit in de bres springen. Nadat de Duitsche vlag aan de West- Afrikaansche kust geheschen was en de factorijen der groote handelshuizen onder de beschermmg van het Duitsche rijk geplaatst waren, kwam het er op aan een centraal orgaan in het leven te roepen, waarmede de regeering over de verder te nemen maatregelen in ouderhandeling kon treden. Daartoe riep Von Bismarck de belanghebbende firma's naar Friedrichsruhe en het gevolg was, dat 7 voorname Hamburgsche huizen een ,/syndicaat voor West-Afrika" gevormd hebben. Liideritz te Bremen heeft zich daarbij niet aangesloten. Het hoofd is Adolf Woerman, het bekwaamste lid Janson. In den Oostenrijkschen Staat wordt erg geklaagd over gebrek aan militaire doctoreu, vooral sinds velen tot de burgerpraktijk overgaan. De Minister wil nu de promotie gemakkelijker maken om dat overloopen te voorkomen. Beter zou het zijn de militaire academie te herstellen, waaraan de Mi nister verleden jaar ernstig dacht, doch welk denk- beeld nu op zij geschoven schijnt. Men schrijft dit toe aan den weerzin der Hongaren, die wel eene soortgelijke hoogeschool dulden op Hongaarsch grondgebied te Presburg, Pesth of Szegedin, maar niet in Weenen, oradat daar de Duitsche taal zou gebruikt worden. Dit is zeker kleingeestig van de Hongaren. Met Turkije leeft Oostenrijk even als Servie en Rusland in eenige spanning over het bekende spoorweg-tractaat. Turkije, geldarm als het is, komt de conventie van 1883 niet na. De aansluitingen komen niet tot stand, waardoor de door de andere mogendheden gelegde lijnen minder productief zijn. Turkije verschuilt zijn onwil en onmacht achter de concessionarissen. De Oostenrijksche gezant te Konstantinopel dringt met ernst aan op de nakoming der belofte. De Amst. Ct. verneemt met zekerheid, dat het wetsontwerp tot reorganisatie der Staats-loterij den Raad van State heeft verlaten en thans ter verdere behandeling bij het Kabinet des Konings berust. In de eerste dagen dezer maand werd aan den Minister van Marine en aan dien van Waterstaat, Handel en Nijverheid een adres in- gediend door eenige heeren, die zich, onder voor- zitterschap van Mr. E. N. Rahusen, gedurende geruimen tijd hadden bezig gehouden met de beantwoording der vaaag, wat er kon gedaan worden om ongelukken, die op de Nederlandsche kust voorvallen, in den omvang te beperken. De zeerampen, overkomen aan den monitor ffHoe dan?" „Hij zal met diens minnares gaan trouwen." „0, bahmet de dochter van visscher Houton ,/Zij was de vrijster van dien armen jongen." „Op mijn woord, daar hoor ik nieuw van op," zei Jobson, terwijl hij eensklaps nadenkend scheen te worden. Gedurende eenige oogenblikken scheen gij stevig door te denken. Griffit stond verbaasd en wilde hem juist vragen naar de oorzaak van zijn onver- waehte gepeinzen, toen Jobson eensklaps zulk een hevigen vuistslag op tafel gaf, dat de herbergier een grooten sprong op zijn stoel deed, waarna Jobson uitriep: Ja, dat moet het wezen! Ik zal dien armen jonkman eens een dienst bewijzen //He! Wat? Wat scheelt u nu? Welk beest heeft u thans gebeten? vroeg Griffit verbaasd. ,/En tevens wreek ik mij op den ouden schelm riep Jobson, die op den uitroep van Griffit niet lette. „Den oud schelm? Van wien spreekt gij toch r Van u niet. Maar zeg mij eens, of ik met dat jongmensch een oogenblik alleen zou kunnen praten." //Wat?" Met den jongen zeeman, die zoo even" "Ja" „Dat is gemakkelijk te doen. Maar wat wilt gij met hem uitvoeren Eenige ellen calicot ver- koopen „Neen, ik wil hem maar wat zeggen, dat hem wel weer goeden zin zal doen krijgen." Adder en aan het stoomschip Condor, waren de aanleiding tot de overleggingen, waarvan het re sultant was, dat aan het oordeel der genoemde Ministers werd onderworpen een plan tot het oprichten eener kustwacht langs de geheele Neder landsche knst. Aan deze kustwacht zou dan worden opgedragen het bewaken der kust, zoowel over dag als des nachts, en het rapport geven van alle bizondere voorvallen. In westelijk Zuid—Beveland zal dezen winter wederom een verbazenie hoeveelheid boomen worden geveld, gedeeltelijk voor brandhout, gedeeltelijk voor werkhout. Bij den betrekkelijk zeer vroeg- tijdigen afloop van de landbouwwerkzaamheden, wordt den werkman hierdoor een goede gelegenheid gebodeu om, voor een aanzienlijk deel van den winter althans, in //de verdiensten" te blijven, terwijl het aan de andere zijde te verwachten is, dat het kliefhout (brandhout) eer in prijs zal dalen dan stijgen. De stoomboot Stad Zierikzee II is op de reis van Rotterdam naar Zierikzee aan een groot gevaar ontkomen. Door een der opvarenden was de plug van de donkeypomp voor het vertrek verkeerd ge- steld, zoodanig dat de kraan in den stand van gesloten te zijn, juist geopend was. Niemand had dit opgemerkt en het gevolg was, dat bij het stil liggen der pomp het water met geweld in het schip drong. Eerst na het verlaten van Willem- stad bleek dit, docli zoo plotseling en in zoo hevige mate, dat de kapitein dadelijk moest be- sluiten de deklading over boord te werpen en te Willemstad binnen te loopen. Met medewerking der militaire en burgerlijke overheid gelukte het 't water uit het schip te krijgen, waarbij de oorzaak van het ongeluk te voorschijn kwam. Het schip en de machine hebben hoegenaamd niets geieden en de dienst is weder naar den gewonen regel voortgezet. He Arnh. Ct. bericht, dat de meening van een correspondent van het Dagblad, dat bij het tellen der stemmen, bij de stemming op 28 Oct. uitgebracht, feilen zijn begaan, zoodat de verkiezing van den beer Van der Sleyden twijfelachtig zou wezen, zich niet op de officieele opgaven grondde. Aan zijne bewering kan dus vooralsnog niet veel waarde worden gehecht. De effectenwereld is nog altijd in beroering en de coupon-schaar wordt hier en daar in eene bevende hand genomen. Ook de ,/Industrieele waarden" in ons land geven vele redenen tot groote bezorgdheid en 't zijn vooral de Indische bank-instellingen, die gevoelige verliezen ondergingen. Vandaar dat de koloniale bank niet aan hare verplichtingen kan voldoen en surseance van be- taling heeft aangevraagd. Griffit staarde hem verbaasd aan. z/De duivel moge mij halen als ik u begrijp 1 Maar ik zal hem gaan zeggen, dat gij hem wil spreken." z/Ga, dan zal ik wachten." Toen de kasteleiu de kamer van de twee vrienden binnentrad, maakten zij juist toebereidselen om de stad te verlaten. George was bij Zomer geweest. Hij had Marie niet kunnen zien of spreken. Maar hij had Jan laten klappen en deze had de woorden van den kastelein bevestigd. Marie was voor hem verloren. Het was maar al te waar, dat zij met den bankier zou gaan trouwen. z/Wel heeren, wilt gij vertrekken?" riep Griffit. z/Ja," antwoordde de stuurman. „Wij hadden van morgen genoeg van uw praatjes en van avond hebben wij inderdaad genoeg van uw stad." z/En gij hebt nauwelijks den tijd gehad haar te zien, te i/O, wij kennen de stad al sinds lang!" z/Het spijt mij waarlijk dat gij zoo spoedig vertrekt." z/Dat begrijp ik, omdat gij kastelein zijt." z/Maar ik kwam aan uw vriend zeggen, dat er iemand is, die u verlangt te spreken." George draaide zich fluks om. p Een van mijn vrienden," ging de waard voort. //Hij is beneden en wacht uw antwoord." Het gelaat van den jonkman betrok weer. Toen Patrik zag, dat George bleef zwijgen, antwoordde Aandeelen Koloniale Bank daalden van 61 tot 28£, Ned.—Indische Bank van 72 tot 39£, Nederl. Handel-Maatschappij van 104^ tot 100. Uit Winschoten wordt gemeldIn twee gezinnen alhier is ellende; in het eene overleed een l-7jarig jongeling, in het andere legde de justitie weinige minuten later de hand op een zoon van gelijken leeftijd, die onmiddellijk daarna de ouderlijke woning met het huis van arrest ver- wisselde. Beiden waren kameraden en op Zondag 2 Nov. jl. in het vroege middaguur in een kroegje aan het kaartspel geweest; om 2 centen ontstond ruzie en na den klap van den eenen volgde zoo wordt beweerd een onwillige stoot van den anderen met een afgebroken steel van een Goudsche pijp even boven het eeneoog; hetharde voorwerp moet zijn doorgedrongen tot in de hersenen. De chirurgische hulp, toen ingeroepen, heeft niet mogen bateneen hersenontsteking had, naar men zegt, den dood tengevolge. Omtrent de schipbreuk van een Hollandschen logger meldt het Handelsblad het volgende: De Engelsche smak General Wolseley, heeft twee visschers te Grimsby aan wal gezet, de eenige geredden van de 15 koppen van den Hol landschen haringlogger Maartje, van Vlaardingen. Den 28aten October, woei het een hevigen storm. De Maartje was in voile zee, honderd mijlen van Spurn, toen een ontzettende stortzee het schip achterop liep, op het dek brak, en toen het vaar- tuig deed kenteren, zoodat het met de kiel omhoog dreef. Elf der visschers waren in het vooronder, en daar dus gevangen. Zeven hunner verdronken toen het vooronder vol liep, doch vier waren nog in leven, toen het schip na tien minuten zich weer eenigzins ophief, zoodat ze weer op het voordek konden kruisen. De schipper en de drie zeelieden waren weggeslagen, de mast gebroken en het schip geheel onder water, be- halve het voorschip, waaraan de vier visschers zich vastsjorden. Een werd niettemin 's morgens door de golven meegesleept. De geheele dag ging voorbij, zonder dat een schip gezieu werd. 's Avonds werd een der mannen waanzinnig en begon te ijlen, te lachen en te gillen, en dit ging den geheelen nacht door. Door koude, lionger en dorst gefolterd waren ze den tweeden dag op het punt van te bezwijken toen de General Wolseley huu te hulp snelde. De zee was ontzag- lijk hoog en de golven sloegen tegen en over het wrak heen. Kapitein Baxter, van de Engelsche smak, riep om vrijwilligers en vier zijuer visschers sprongen in de vlet. Na ontzaglijke inspanning gelukte het hun twee der Hollanders te redden, doch de derde, de arme man, die waanzinnig ge- worden was, verweerde zich en wilde zich niet laten redden. Hij zeide, dat hij zijn zeven maats beneden moest gaan vertellen, dat er hulp gekomen was. hij//Welnu, zeg aan uw vriend dat hij boven kan komen." Griffit ging heen. De twee zeelieden hadden nauwelijks tijd gehad om elkander hun verbazing over dit ouverwacht bezoek mede te deelen, of Jobson kwam binnen. De stuurman onderzoclit hem met doordringenden blik. Hij schudde z>jn hoofd en liet een hm liooren, wat scheen te moeten beteekenen, dat hem het gelaat van den gewezen bedelaar maar half beviel. z/Wildet ge mj spreken?" vroeg George. z/Ja, ik heb u iets gewichtigs mede te deelen, maar Hij sloeg een veel beteekenenden blik op Patrik. z/Ik begrijp, dat ik hier te veel ben," zei de stuurman. //Ook al goed Dan ga ik maar heen. ,z Alles, wat ik te zeggen heb, is, dat gij niet te lang moet praten." Jobson bleef alleen bij George en Patrik ging bij den waard in de gelagkamer zitten. Hij nam Jobson's plaats aan tafel in en hij begon over stormen en smokkelaars te praten. Maar weldra werd hij ongeduldig. Alles deed vermoeden dat het gesprek met den gewezen bedelaar aan George behaagde, maar het gesprek met Griffit beviel den stuurman niet. Deze stond op en begon de zaal te doorloopen, terwijl hij zijn schouders gedurig ophaalde en doffe vloeken mompelde. Eindelijk kwam George met Jobson naar beneden. TER OIKAVT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 1