Buitenland. Gemen«;de berichten. is hij krankzinnig geworden tengevolge van mis- handeling in den groentijd. Zijn wij wel onderricht, dan is de gerechtelijke instructie van deze zaak afgeloopen, zonder dat het Openbaar Ministerie tot vervolging aanleiding vond. Wij mogen vertrouwen, dat dit niet zou zijn geschied, indien van eenige mishandeling in de instructie ware gebleken. Yan geheel anderen aard is het tweede geval: dat van den jong-student H. P. v. H. Deze was uiterst opgewonden gedurende de twaalf dagen, dat hij groen heeft geloopen. In den avond van den 30 September werd hij ,/gedonderd" zooals in minder kieschen term het plagen en tergen der groenen wordt genoemd op de //Ladder," een achter de studenten- societeit gelegen lokaal. Daarbij trad met buiten- gewone activiteit op zekere M., die den groen een oorveeg gaf, waarop v. H., een oogenblik later de vlucht nam. Terwijl hij op het Rapenburg in dezen toestand zijne woning zocht, kwam hij vier studenten tegen, die hem den weg wezen. Op zijne kamer vond hij echter den zooeven genoemden M., vergezeld van een ander student, L. genaamd, die hem gelastten mede terug te gaan naar ,/de Ladder." Yan H. durfde niet weigerendoch toen de twee studenten met hem in den gang van zijn huis waren, kwamen de vier studenten die den armen groen hadden thuis gebracht, er tegen op, dat hij weder zou medegenomen worden, met krachtig, bijna handtastelijk betoog. L. en M. zijn geen leden van het Leidsche studentenkorps. Vooral sedert dezen nacht was v. EI. steeds angstig voor vervolging. Den tweeden October werd een van hen, die hem in den bewusten nacht hadden gered, door de vrienden van Van H. gehaald. De jonge man was stapelgek. De droevige verschijnselen zijner kwaal leidden den geneesheer Dr. Yan der Sluis, tot de diagnose van //hoogheids-waauzin." De dokter gelastte opneming in het Caecilia-gasthuis, waar- heeu hij door zijn vrienden werd gebracht. Een paar dagen later werd hij vervoerd naar Meer-en- Berg, waar hij thans nog vertoeft, nog steeds //krankzinnig." TER VEFZEN, 11 November 1884. Bij de heden gehouden herkiezing van een lid der 2e Kamer hebben alhier van de 160 kiezers 146 hunne stem uitgebracht. Wanneer wij in aanmerking nemen dat enkele kiezers dit jaar deze gemeente metterwoon verlaten hebbenenkelen overleden zijn, kunnen we gerust zeggen dat de strijd hier heet was. Op 28 Oct. 11. kwamen 130 kiezers op. Gedurende het loopende jaar zijn aan denspoor- weg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari 22 10 r. ij., 8 s., 2 in., 2 k. 28215 Februari 21 8 s., 5 r. ij., 4 m., 3 k., 1 h. 29516 Maart 21 9 s., 8 r. ij., 2 k., 2 m. 28461 April 24 8 s., 8 r. ij., 6 m., 2 k. 33693 Mei 30 11 s., 7 r. ij., 5 m., 5 k., 1 h., 1 1. 40019 Juni 26 9 s., 7 r. ij., 4 m. 2 k., 1 w., 3 h. 36854 Juli 20 9 s., 4 r. ij., 3 k., 2 h., 2. m. 27058 Augustus 27 10 r. ij., 8 s., 4 k., 2 h., 2 1., 1 m. 33815 September 22 10 s., 6 r. ij., 2 k., 2 1., 1 h., 1 m. 32096 October 22 9 s., 7 r. ij., 3 k., 2 1., 1 h. 27195 235 316922 Uitgevaren zijn: in Januari 17, Februari 16, Maart 15, April 21, Mei 24, Juni 24, Juli 18, Augustus 26, September 21 en October 20 zeeschepen. bankier gevoerd en de twee sprekers waren J obson en Jan. Omdat het uur om was, dat Jobson aan Zoiner gegund had, zoo kwam Jobson hooren naar het besluit, dat Zomer genomen kon hebben. Maar volgens de ontvangst moest dat besluit on- gunstig wezen. Toen Jobson zag, dat hij van den koppigen kuecht niets kon verkrijgen, maakte hij geen praatjes meer, maar wilde hij met geweld binnen dringen. Maar Jan had stipte orders en duwde den indringer ruw terug, waarna hij de deur dicht sloeg, zoodat Jobson zijn kwade bui naar believen midden op straat kon luchten of niet. Jobson ging onder het mompelen van eenige bedreigingen heen. Hij doorliep, terwijl hij aan- houdend op wraak bleef zinnen, de straten geruimen tijd met groote stappen, tot hij zich op den schouder voelde kloppen. Tevens riep een ruwe stem//Wel, wel! heb ik geen abuis? Zijt gij mijn vriend Jobson De gewezen 'oedelaar hief zijn hoofd op. Hij was ongemerkt voor de herberg De Zilveren Halve Maan gekomen. z/Hij is het in levende lijve mijn beste Griffit," antwoordde hij dezen, die hem in zijn gepeinzen en in zijn wandeling was komen storen. z/Sinds wanneer zijt ge in de stad? vroeg de herbergier weer. z/Siuds heden morgen." z/Wees welkom. Maar men ziet u nog minder Iloek. Alhier hebben bij de herstemming tus- schen de lieeren Keuchenius en Yan Eck, voor lid der 2e Kamer 42 kiezers hunne stem uitgebracht. Op 28 Oct. 11. stemden 36 van de 45 kiesgereclitigden. Iloek, 11 November. Op eenigen afstand van de Nol tusschen den Kouden- en den Lovenpolder heeft aan laatstgenoemden polder een dijkval plaats gehad, zich bepalende tot eene oppervlakte van 40 M. lengte bij 18 M. breedte, en is daardoor in den Brakman verdwenen circa 12 M. lengte steen- glooiing met een steenen hoofd. Tot tijdelijke voorziening heeft men reeds met de werkzaamheden aangevangen, terwijl ingelanden tegen heden zijn bijeengeroepen, om te beslissen over verder te nemen maatregelen. Zaamslag, 10 November. Tot gemeente-veld- wachter alhier is, met ingang van 15 November a. s., benoemd Willem van Petegem, gepasporteerd marechaussee te Breskens. RECHTSZAKEN. Arrondissemeiits-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 8 en 11 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken C. M., huisvrouw van J. W., werkvrouw te Koewacht, is wegens hoon veroordeeld tot f 12 boete of 5 dagen gevangenisstraf. N. L., huisvrouw van J. B., werkster te Hoek, is wegens diefstal van oogst op den akker veroord. tot 6 dagen celstraf. H. J. H., bakker, wonende te Ter Neuzen, is wegens verbreking van afsluiting veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag gevangenisstraf. Bij de herbouwing van het postkantoor te Odessa heeft men een onderaardschen gang ontdekt, die langs het postkantoor naar de Katharinastraat liep. Bij nader onderzoek heeft men nog eenig gereedschap, als spaden, schoppen en ook een lan- taarn gevondendeze voorwerpen waren echter zoo verroest, dat men moet aannemen dat de uitgraving reeds twee jaren geleden gedaan is. Dit vermoeden wordt nog versterkt doordien de gang in de richting liep der kamer, waar vroeger de kas en de postze- gels werden bewaard. Het kan dus als een geluk beschouwd worden, dat de postdirecteur de kas naar een ander lokaal verplaatst heeft. Te Rjeshitza bij Dunaburg (Rusland) heeft men getracht, een ontvangerskantoor binnen te dringen door middel van een onderaardschen gang, dien men van de overzijde der straat gegraven had en die onder het vertrek, waarin de geldkist bewaard werd, uitkwam. Men was reeds zoover genaderd, dat men alleen den vloer van het vertrek had open te breken om in de kamer te komen. Terwijl men hiermee bezig was, werd door de bewakers van het huis een verdacht geluid gehoord. Men zocht van waar het onderaardsch geluid kon komen en intusschen gingen de indringers op de vlucht. Men vond in den onderaardschen gang alleen eenige gereedschap- pen en enkele kleedingstukken, maar de inbrekers zelven heeft men niet machtig kunnen worden. In het vertrek werden toen 80,000 roebels bewaard. Uit de verklaringen, door den heer Camescasse, prefect van politie, in den algemeene raad van het Seine-departement afgelegd, blijkt, dat reeds in Juli de cholera, in dit departement verschenen is en toen in het dorp Aubersvillers een honderdtal sterfgevallen veroorzaaktedat krachtige maatregelen genomen werden om de uitbreiding der epidemie tegen te gaan, en dat dit, naar men hopeu mag, te Parijs ook zal gescbieden. Eenige bladen, zooals het Journal des Debats enz. zeggen dat sedert 20 Juni 160 choleragevallen te Parijs geconstateerd zijn geworden. Het Petit Journal voegt er bij, dat 60 van die gevallen een doodelijken afloop gehad hebben. De kapitein en de eerste officier van het jacht Mignonette, beiden beschuldigd van moord dan een mooie vrouw; men ziet u niet meer! z/Wat zal men er van zeggen? De zaken ,/0, ja, uw kleinen handel in linnen en calicot Het gaat zeker nog goed? „Zoo watHet mocht wel wat beter gaan." z/Maar wij blijven heusch op straat staan Kom toch binnen Of zoudt gij misschien geen glaasje brandewijn willen ledigen, omdat wij elkander ontmoet hebben ,/Zeer gaarne. Ik weiger nooit een vriend. Daarenboven zal het nog goed voor mijn zenuwen wezen." z/Dat kan waar zijn. Gij ziet er ten minste zeer ontsteld uit. Men zou zeggen dat gij pas driftig zijt geweest." Zij traden samen de gelagkamer binnen en Griffit ging zelf wat besten brandewijn halen. Hij was een oude kennis van Jobson. Toen de gewezen bedelaar met den bedelzak het land nog afliep, was hij de geheime zendeling van den weinig scrupuleusen herbergier bij de smokkelaars, die hem den kelder vulden en meer dan eens hadden zij samen de commiezen bedrogen. Nu leunden zij beiden met de ellebogen op een tafeltje en zij keken elkander aan met een flesch goeden brandewijn tusschen beiden. Zij hadden reeds eenigen tijd druk gepraat, terwijl zij niet minder druk dronken, toen Georges weer binnenkwam. (Wordt vervolgd). en kannibaalsche handelingen op reis gepleegd, het doen slachten en opeten van den scheepsjongen, uit hongersuood, zijn eergisteren te Exeter voor de jury verschenen en deze verklaarde niet te weten welke wet in dusdanig geval toegepast moet worden. De beschuldigden zijn naar een speciale rechtbank verwezen en, aangezien de jury reeds nu verzachtende omstandigheden in aanmerking nam onder borgtocht, op vrije voeten gesteld. Naar het R. Nbl. hader verneemt, zou Pieter, de voortvluchtige postdirectenr uit IJzendijke, de waarden, die hij zich toeeigende, niet bij de Hol- landsche, maar bij Fransche en Belgische bankiers hebben gedeponeera. Zaterdag werden wederom een vijftigtal werklieden der Maatschappij //De Sclielde" te Ylissingen, wegens slapte aan hare werf en fabriek ontslagen. Ook te Leeuwardeu is een Volapukvereeniging opgericht onder de ken- spreuk //Piik bal vedomos netis." (lien taal ver- eenigde de volkeren.) Naar men verneemt, is een ingezetenen van Goritichem in het bezit ge komen van eene oude, in goeden staat, zijnde teekening, voorstellende een schoenmakerswinkel, vermoedelijk afkomstig van Jan Steen. Hoe overvloedig dit jaar het wild in Limburg is, bewees een gehouden drijfjacht te Arcen, waar 117 liazen, 111 konijnen, 24 faisanten—hanen en 2 dito henneu geschoten zijn. Te Opsterland oogstte iemand dezer dagen van een erwt 869 rijpe, dikke nakomelingen. Te Groote Lindt, gemeente Zwijndrecht, heeft er tusschen school- jongens eene vechtpartij plaats gehad, die zoo hoog liep, dat van messen werd gebruik gemaakt; een der belhamels bekwam belangrijke wonden. Van 's middags 12 uur tot 's avouds 11 uur zijn Zondag te Parijs 138 cholera-gevallen geconstateerd; 51 personen zijn overleden; te Montreuil kwamen 10 gevallen voor. Tengevolge van eene ont- ploffing van mijngas in eene steenkolenmijn te Wasnes zijn Zondag 20 personen gedood en 5 gewond. Op de Londensche tentoonstelling van New-Foundlandsche honden is de hoogste prijs toegekend aan een die bijna 80 Nederlandsche ponden woog! Te Vuren, waar dezer dagen drie hooischel- ven te gelijk in brand geraakten, is onder het ten deele verbrande hooi eene petroleumflesch ge vonden. Hierdoor kan niet meer betwijfeld worden, dat er kwaadwilligheid in het spel is. Nog altijd is men den dader niet op het spoor. Ten huize van een landbouwer te Barneveld is Zaterdagnacht ingebrokeu. De dief heeft zich van onderscheidene voorwerpen van waarde meester gemaakt. Gisteren morgen werd hij onder geleide, door twee rijksveldwachters naar Utrecht gebracht. De inbreker was van beroep poldergast. De goedkoope manier om den lieden met brandbrieven geld afhandig te makeu komt weer in gebruik. Te Amsterdam heeft men gepoogd, een dame te bewegen, een of ander liaar toegedacht kwaad met f 150 af te koopen. De dame was zoo verstandig, den brief absoluut geen aandacht waard te keuren. Uit Rotterdam meldt men aan het Hbl. Het aantal werkzoekende handswerklieden is ook hier ongewoon groot. Het is pijnlijk om te zien, hoevele knappe werklieden op de straten rond- loopen, in de hoop hier of daar een karweitje op te vangen. Door eenige groote werkgevers is reeds onder- zocht of niet in het buitenland tijdelijk werk kan verschaft worden. De berichten uit Engeland, Duitschland en Belgie zijn echter alien even on- gunstig. De slapte in werk en verkeer is daar betrekkelijk nog grooter dan hier. 't Platteland, zoo wordt uit Gorsel aan de Zutf. Ct. geschreven, heeft toch altijd iets voor boven de stad. Om maar eens iets te noemen, de kerkelijke verkiezing. Hoe heet en toch hoe koud gaat 't daarbij in de stad dikwijls toe. Op het land daarentegen heeft eene verkiezing iets feestelijks. Van een strijd over beginselen is hier weinig sprake. Toch gaat de gansche gemeente stemmen. Zonder voorlichting van eenig kiezers- genootschap of strooibiljet 't zij dan ondertee- kend of niet onderteekend maar enkel geleid door het reine licht der maan, begeeft zich de stemmer, vergezeld van zijn buur, over zijne schil- derachtige zandwegen naar ,,'t darp," naar de her berg, waar op de opkamer de stembus, bewaakt door den gauschen kerkeraad, hem wacht. Hij stemt en zet zich in de koffiekamer neer, waar hij onder pijp en glaasje (bier) bij gezelligen kout het uur afwacht, dat de bus zal geopend worden. Als de dorpsklok hare acht zware slagen heeft doen hooren, wordt de deur, die het stembureau van de stemmers scheidt geopend en nu wordt, te midden van eene treifende stilte, de balans opge- maakt. Zoodra de uitkomst hekend is, worden de staartjes opgedronken, de pijpjes weder opgestoken en de gemeeente verstrooit zich weder in allerlei wegen, druk pratende over het geval en niet zeer ontstemd, als 't op een herstemming //angeet." De politie te Sneek heeft de hand gelegd op een tweetal dieven van 17 en 15 jaar. In de laatste weken hebben zij zich zoowel te Sneek als onder IJlst schuldig gemaakt aan oplichterij en diefstal van allerlei aard. De gestolen voorwerpen tabak, kousen, laarzen, eenden, konijnen enz. werden ver beneden de waarde verkocht, hetgeen aanleiding gaf tot de ontdekking. De 45jarige daglooner G. v. E., die op 8 Aug. jl. te Maastricht L. F. Everaerts doodde, stond deswege voor het hof te 's Hertogenbosch terecht. Besch., twistziek van aard, riep dien avond zijn bovenbuurman E. toe, stil te zijn, vergezeld van scheldwoordeneenigen tijd later geraakte besch. in twist met de vrouw van E., deze kwam er bij, er ontstond een gevecht en eensklaps zakte E. dood ineen. Besch. bekende. Het O. M. nam geen provocatie aan en eischte 6 jaren tuchthuisstraf. Een Amsterdamsche timmermansknecht, die bij zijn baas //gedaan" had gekregen wegens ge- brek aan werk, wilde, niettegenstaande hij niets verdiende, toch in het huwelijk treden. Daartoe werd de liefdadigheid ingeroepen en op den trouwdag zag men den hulpbehoevende op 't Prinseneiland de kerk binnengaan, stappende met zijn bruid uit een koets, die door zeven andere rijtuigen ge- volgd werd. Een geheel gezin, man, vrouw en vijf kin- deren, welke een in den Kloveniersburgwal te Amsterdam liggende schuit bewonen, werd Vrijdag in het gasthuis opgenomen. Allen waren door het eten van bedorven visch ernstig ongesteld gewor den. Hun toestand is thans eenigszins verbeterd. De residentie heeft een harer meest bekende ingezetenen tijdelijk verloren. Maria Christina de Leeuw, bijgenaamd Mie de hondenscheerster, is met gevolg naar het gesticht Ommerschans vertrokken, waar de noodige aparte- menten voor haar in gereedheid zijn gebracht. Op een der stormachtige nachten der vorige week graasde op Tessel een paard alleen in de weide. Naar het schijnt, moet het dier meer trek naar den stal hebben gehad, dan daar in die storm- vlagen aan weer en wind te zijn blootgesteld. Dewijl het hek gesloten was, is het beest er over gesprongen, doch moet zich daarbij ernstig aan den buik verwond hebben. Toch is het in het donker voortgeloopen tot voor het huis des eige- naars. Toen deze den volgenden morgen opstond, lag zijn paard dood voor de deur, met eene gapende wonde aan den buik. Yanwege de Zuid-Hollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen is aan ieder der leden van de bemanning der reddiugboot te Vlis- singen tien gulden toegekend voor het behouden aan wal brengen der schepelingen, behoorende tot de op 27 October jl. op de Spijkerplaat gestrande Russische bark Angela. Te Keulen hebben in de eerste dagen dezer maand twee duels plaats gehad, waaromtrent men thans, in weerwil van alle pogingen om de zaak bedekt te houden, nader het een ander verneemt. Het eene heeft plaats gehad te Bonn tusschen een student in de rechten, zoon van een handels- agent te Keulen, en een officier van het Keulsche garnizoen. Daar een vroeger tweegevecht met pistool tusschen hen zonder gevolg was gebleven, hielden zij thans een gevecht met de sabel. De uitslag was, dat zij ieder aan een arm zwaar werden gewond en wel zoodanig, dat de officier in het Lazareth ligt, terwijl de student, wiens arm nagenoeg is afgehakt, in een hopeloozen toe stand verkeert. Het andere heeft plaats gehad tusschen den heer Rogge, koopman te Keulen, en kapitein Hirsch, zoon van den president van politie te Aken, die de eer der familie van zijn tegenstander had aan- gerand. Er werden drie schoten gewisseld en bij het derde viel de kapitein doodelijk getroffen neder. Hij is in het hospitaal overleden. Rogge is on- gedeerd gebleven. De nog niet geheel ontloken bloemknopjes der Boegnia fuchsioides hebben een iijnen, geurigen zuurachtigen smaak. Over een schotel salade uitgestrooid, geven ze een fraai effekt en maken den smaak veel lckkerder. De uitgeplukte bladeren der dahliabloemen, goed zuiver gewassen, en, even als salade met olie en azijn toebereid, geven een niet te versmaden toespijs. Als men de versehillende gekleurde bladen af- zonderlijk houdt, kan men den schotel tevens sierlijk in vakken verdeelen. Zaterdagavond jl. is in de Opera Comique te Parijs een schandaal voorgevallen, bij de opvoe- ring van Le Barbier de Seville. Mej. Van Zandt zou de Rosine zingen. Reeds bij haar optreden scheen 't dat zij niet in normalen staat was. Zij liep aarzelend, en licht waggelend ging zij naar het voetlicht om de cavatine te ziugen, maar kon die niet voleindigen. Ver ward hield zij op en het publiek, dat aan den aard der onpasselijkheid niet kon gelooven, trachtte haar aan te moedigen. Bij het begin van het duo echter moest men er wel zeker van worden, dat mej. Van Zandt niet in staat was te zingen. Aanvankelijk werd ge- mompeld, daarna werd luidruchtig geprotesteerd en gefloten. Het scherm viel. Mej. Meszray, toevallig in de zaal, trad in plaats en zong de Rosine in gewoon wandeltoilet. Men kan begrijpen welken onaangenamen indruk dit geval in de zaal Favart heeft gemaakt. Yolgeus de Figaro heeft mej. V. Z. zich reeds vooraf onwel gevoeld en toen te veel opwekkende middelen gebruikt. Zaterdag jl. heeft te Parijs, 28 bis Avenue de l'Opera, de opening plaats gehad van de onlangs Ma&nd. Ge ta!. Geladen met: K. m. inhoud. In deze ko'om beteekenen de letters: r. ij. row ijzer, s. stukgoederen, k. kolen, m. minerie, h. hout, 1. ledig, w. wol. r*r~i1—rr-nn rr-zsujcec LJ

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1884 | | pagina 2